Γενικά για την Α1

Συντονιστής: Captains

vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιαν 18, 2022 9:26 pm

H A1 είναι εκεί που την θέλουν όλοι εμπλεκόμενοι:

O OTE ξεφορτώθηκε 2 γερά συμβόλαια (ΑΕΚ, ΠΑΟ) που δεν του απέφεραν τίποτα (δε λογίζω Ολυμπιακό, το πάω λίγο μετά), το κράτος ελέγχει (μέσω ΕΡΤ), οι διάφορι παράγοντες αρμέγουν από ΕΡΤ και στοίχημα για να το παίζουν επενδυτές, κάποιοι άλλοι προσπαθούν με νομικά τερτίπια/κενά και κάποιοι άλλοι βρίσκουν κενό και προσπαθούν για το καλό της ομάδας τους (λίγοι).

Η επαρχία είναι ικανή να γεμίσει τα γήπεδα, η Αθήνα ονειρεύεται μεγαλεία Φ4 και η ΕΟΚ λέει πως διοικεί.

όσον αφορά για τον ΕΣΑΚΕ;
el-risitas-lol.jpg
el-risitas-lol.jpg (5.57 KiB) Προβλήθηκε 2147 φορές


Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5136
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 19, 2022 8:51 am

yorgos έγραψε:
Τρί Ιαν 18, 2022 6:03 pm
tarp7 έγραψε:
Δευ Δεκ 27, 2021 8:06 pm

εγώ απορώ γιατί οι συνεπείς δέχονται όλο αυτό το πράγμα, δεν καταλαβαίνουν ότι και τους ίδιους όλη αυτή κατάσταση τους παίρνει στο πάτο;
Και βασικά είναι το πρακτικό θέμα, έστω ότι 2-3 ομάδες θέλουν πράγματι ένα επαγγελματικό πρωτάθλημα με κανονισμούς που τηρούνται κλπ. Πως ακριβώς θα γίνει; Στον ΕΣΑΚΕ είναι όλες οι ομάδες, θα πρέπει οι 2-3 ομάδες αυτές να φύγουν και να ιδρύσουν ένα δικό τους πρωτάθλημα;
Θα μπορούσε ίσως να γίνει αλλά θα έπρεπε να βρεθούν κατ' ελάχιστον νομίζω 8 ομάδες να είχαμε ένα πρωτάθλημα με 4 γύρους και 28 αγωνιστικές.
Δεν ξέρω ποιες ομάδες θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό, εδώ ο Ολυμπιακός πριν πέσει στην Α2 συνάντησε την άρνηση όλων των ομάδων να αλλαχτεί κάτι.
Ίσως Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός (αν αποφάσιζαν να τα βρουν), ΠΑΟΚ (αν ψηθεί και ο Σαββίδης που ήδη βοηθάει), Ρέθυμνο (αν λέμε αν, ο Ζομπανάκης αποφάσιζε να ασχοληθεί ξανά), Προμηθέας (που όμως από τότε που αποχώρησε ο Λιόλιος δεν πείθει και 100%), Περιστέρι που έχει μια μπασκετική βάση και Λαύριο, Κολοσσός έφτιαχναν μια αρχική 8άδα. Αλλά τα αν είναι πολλά, και δεν βλέπω ποιος θα μπορούσε να το οργανώσει. Μήπως να το αναλάβει ο....Μπερτομέου τώρα που θα μείνει το παιδί χωρίς δουλειά; :P

0
tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 19, 2022 11:27 am

vforvendetta85 έγραψε:
Τρί Ιαν 18, 2022 9:26 pm
H A1 είναι εκεί που την θέλουν όλοι εμπλεκόμενοι:

O OTE ξεφορτώθηκε 2 γερά συμβόλαια (ΑΕΚ, ΠΑΟ) που δεν του απέφεραν τίποτα (δε λογίζω Ολυμπιακό, το πάω λίγο μετά), το κράτος ελέγχει (μέσω ΕΡΤ), οι διάφορι παράγοντες αρμέγουν από ΕΡΤ και στοίχημα για να το παίζουν επενδυτές, κάποιοι άλλοι προσπαθούν με νομικά τερτίπια/κενά και κάποιοι άλλοι βρίσκουν κενό και προσπαθούν για το καλό της ομάδας τους (λίγοι).

Η επαρχία είναι ικανή να γεμίσει τα γήπεδα, η Αθήνα ονειρεύεται μεγαλεία Φ4 και η ΕΟΚ λέει πως διοικεί.

όσον αφορά για τον ΕΣΑΚΕ;

el-risitas-lol.jpg
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα και εγώ σ αυτό το συμπέρασμα έχω καταλήξει

0
tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 19, 2022 11:52 am

Conan1982 έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 8:51 am
yorgos έγραψε:
Τρί Ιαν 18, 2022 6:03 pm

Και βασικά είναι το πρακτικό θέμα, έστω ότι 2-3 ομάδες θέλουν πράγματι ένα επαγγελματικό πρωτάθλημα με κανονισμούς που τηρούνται κλπ. Πως ακριβώς θα γίνει; Στον ΕΣΑΚΕ είναι όλες οι ομάδες, θα πρέπει οι 2-3 ομάδες αυτές να φύγουν και να ιδρύσουν ένα δικό τους πρωτάθλημα;
Θα μπορούσε ίσως να γίνει αλλά θα έπρεπε να βρεθούν κατ' ελάχιστον νομίζω 8 ομάδες να είχαμε ένα πρωτάθλημα με 4 γύρους και 28 αγωνιστικές.
Δεν ξέρω ποιες ομάδες θα μπορούσαν να το κάνουν αυτό, εδώ ο Ολυμπιακός πριν πέσει στην Α2 συνάντησε την άρνηση όλων των ομάδων να αλλαχτεί κάτι.
Ίσως Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός (αν αποφάσιζαν να τα βρουν), ΠΑΟΚ (αν ψηθεί και ο Σαββίδης που ήδη βοηθάει), Ρέθυμνο (αν λέμε αν, ο Ζομπανάκης αποφάσιζε να ασχοληθεί ξανά), Προμηθέας (που όμως από τότε που αποχώρησε ο Λιόλιος δεν πείθει και 100%), Περιστέρι που έχει μια μπασκετική βάση και Λαύριο, Κολοσσός έφτιαχναν μια αρχική 8άδα. Αλλά τα αν είναι πολλά, και δεν βλέπω ποιος θα μπορούσε να το οργανώσει. Μήπως να το αναλάβει ο....Μπερτομέου τώρα που θα μείνει το παιδί χωρίς δουλειά; :P
Αν ο Ολυμπιακός και ο ΠΑΟ ήθελαν ένα διαφορετικό πρωτάθλημα θα το είχαμε.
Δεν χρειάζεται να φύγουν οι ομάδες αρκεί η ΕΕΑ και το κράτος να τηρήσει τους νόμους και τους κανονισμούς
Το θέμα είναι ότι οι ομάδες δεν θέλουν. Άμα ήθελαν οι ομάδες κάποιον θα έβρισκαν να το οργανώσουν. επομένως αφού δεν μπορεί να αλλάξει τίποτα και δεν θέλουμε να αλλάξει τίποτα ας κάτσουμε στην μοίρα μας, μόνο που σπαταλούνται και δικά μας χρήματα για να κάνουν μερικοί τους επενδυτές

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 19, 2022 4:47 pm

Σωστά είναι αυτά που αναφέρονται στα παραπάνω ποστ, να προσθέσω και την έλλειψη καλών παικτών. Δεν αναφέρομαι μόνο σε πρωτοκλασσάτους αλλά κυρίως σε αυτούς που στελέχωναν τις υπόλοιπες ομάδες. Έτσι όπως πάει το πράγμα ή κάποιοι θα παίζουν μέχρι τα 40 :P ή θα γεμίσουμε Αμερικανούς (άνω των 6 πλέον) για να στελεχωθούν οι ομάδες.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 19, 2022 5:05 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 4:47 pm
Σωστά είναι αυτά που αναφέρονται στα παραπάνω ποστ, να προσθέσω και την έλλειψη καλών παικτών. Δεν αναφέρομαι μόνο σε πρωτοκλασσάτους αλλά κυρίως σε αυτούς που στελέχωναν τις υπόλοιπες ομάδες. Έτσι όπως πάει το πράγμα ή κάποιοι θα παίζουν μέχρι τα 40 :P ή θα γεμίσουμε Αμερικανούς (άνω των 6 πλέον) για να στελεχωθούν οι ομάδες.
Εγω προτεινω να γινει Α1 6 ή 8 ομαδων να τελειωνουμε. Ολοι οι αλλοι στην Α2 και ας την κανουν ημιεπαγγελματικη ή ερασιτεχνικη αν δεν μπορουνε.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 21, 2022 6:24 pm

ssoulliss έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 4:47 pm
Σωστά είναι αυτά που αναφέρονται στα παραπάνω ποστ, να προσθέσω και την έλλειψη καλών παικτών. Δεν αναφέρομαι μόνο σε πρωτοκλασσάτους αλλά κυρίως σε αυτούς που στελέχωναν τις υπόλοιπες ομάδες. Έτσι όπως πάει το πράγμα ή κάποιοι θα παίζουν μέχρι τα 40 :P ή θα γεμίσουμε Αμερικανούς (άνω των 6 πλέον) για να στελεχωθούν οι ομάδες.
Καλοί παίκτες εξακολουθούν να υπάρχουν, απλά όλες οι ομάδες (και οι μάνατζερ) πάνε σε εύκολες λύσεις, φθηνούς Αμερικανούς του σορού.

το nickname μου υποδηλώνει και την ηλικία μου: θυμάμαι καλούς παίκτες από Σερβία, Κροατία, Λιθουανία, Σλοβενία, από μπασκετομάνες δηλαδή, με (μπασκετική) παιδεία και οξυδέρκεια. Ξαφνικά έχουμε Έλληνες και Αμερικανούς, τίποτα άλλο!

Όλοι θέλουν να γίνουν warriors, αλλά με τι; Μου θυμίζει την περίοδο που η Μπάρτσα του Pep μεσουρανούσε με το, περιβόητο, τικι-τάκα και όλες οι ομάδες προσπαθούσαν να παίξουν για να της μοιάσουν; Γίνεται; Όχι, προφανώς.

Απορώ, οι Έλληνες προπονητές είναι ευχαριστημένοι; Καταλαβαίνω δύσκολη περίοδος για όλους, μα πείτε ρε παιδιά, για κάθε χ,ψ Αμερικανό, δεν θα υπάρχει ένας χ,ψ Ευρωπαίος που θα βάλει μια "διαφορετική πινελιά" στο μπάσκετ;

BillyPao

allstar
Reactions: 1329
Δημοσιεύσεις: 3389
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Ιαν 21, 2022 6:47 pm

vforvendetta85 έγραψε:
Παρ Ιαν 21, 2022 6:24 pm
ssoulliss έγραψε:
Τετ Ιαν 19, 2022 4:47 pm
Σωστά είναι αυτά που αναφέρονται στα παραπάνω ποστ, να προσθέσω και την έλλειψη καλών παικτών. Δεν αναφέρομαι μόνο σε πρωτοκλασσάτους αλλά κυρίως σε αυτούς που στελέχωναν τις υπόλοιπες ομάδες. Έτσι όπως πάει το πράγμα ή κάποιοι θα παίζουν μέχρι τα 40 :P ή θα γεμίσουμε Αμερικανούς (άνω των 6 πλέον) για να στελεχωθούν οι ομάδες.
Καλοί παίκτες εξακολουθούν να υπάρχουν, απλά όλες οι ομάδες (και οι μάνατζερ) πάνε σε εύκολες λύσεις, φθηνούς Αμερικανούς του σορού.

το nickname μου υποδηλώνει και την ηλικία μου: θυμάμαι καλούς παίκτες από Σερβία, Κροατία, Λιθουανία, Σλοβενία, από μπασκετομάνες δηλαδή, με (μπασκετική) παιδεία και οξυδέρκεια. Ξαφνικά έχουμε Έλληνες και Αμερικανούς, τίποτα άλλο!

Όλοι θέλουν να γίνουν warriors, αλλά με τι; Μου θυμίζει την περίοδο που η Μπάρτσα του Pep μεσουρανούσε με το, περιβόητο, τικι-τάκα και όλες οι ομάδες προσπαθούσαν να παίξουν για να της μοιάσουν; Γίνεται; Όχι, προφανώς.

Απορώ, οι Έλληνες προπονητές είναι ευχαριστημένοι; Καταλαβαίνω δύσκολη περίοδος για όλους, μα πείτε ρε παιδιά, για κάθε χ,ψ Αμερικανό, δεν θα υπάρχει ένας χ,ψ Ευρωπαίος που θα βάλει μια "διαφορετική πινελιά" στο μπάσκετ;
Οι περισσότερες ομάδες της Α1 στηρίζονται σχεδόν αποκλειστικά σε Αμερικανούς παίκτες, ωστόσο υπάρχουν και κάποιες που προσπαθούν να έχουν και Ευρωπαίους στα ρόστερ τους. Αναφέρομαι στον Κολοσσό (3/6 ξένους του είναι Ευρωπαίοι), και στη Λάρισα (2/6 ξένους της είναι Ευρωπαίοι). Γενικά συμφωνώ με το ποστ σου, καλό είναι να υπάρχει μια σχετική ισορροπία.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 22, 2022 11:15 am

vforvendetta85 έγραψε:
Παρ Ιαν 21, 2022 6:24 pm
Καλοί παίκτες εξακολουθούν να υπάρχουν, απλά όλες οι ομάδες (και οι μάνατζερ) πάνε σε εύκολες λύσεις, φθηνούς Αμερικανούς του σορού.

το nickname μου υποδηλώνει και την ηλικία μου: θυμάμαι καλούς παίκτες από Σερβία, Κροατία, Λιθουανία, Σλοβενία, από μπασκετομάνες δηλαδή, με (μπασκετική) παιδεία και οξυδέρκεια. Ξαφνικά έχουμε Έλληνες και Αμερικανούς, τίποτα άλλο!

Όλοι θέλουν να γίνουν warriors, αλλά με τι; Μου θυμίζει την περίοδο που η Μπάρτσα του Pep μεσουρανούσε με το, περιβόητο, τικι-τάκα και όλες οι ομάδες προσπαθούσαν να παίξουν για να της μοιάσουν; Γίνεται; Όχι, προφανώς.

Απορώ, οι Έλληνες προπονητές είναι ευχαριστημένοι; Καταλαβαίνω δύσκολη περίοδος για όλους, μα πείτε ρε παιδιά, για κάθε χ,ψ Αμερικανό, δεν θα υπάρχει ένας χ,ψ Ευρωπαίος που θα βάλει μια "διαφορετική πινελιά" στο μπάσκετ;
Ρομαντικό σε κόβω :P . Οι χώρες που αναφέρεις έχουν επίσης πρόβλημα παραγωγής καλών παικτών, ειδικά η Κροατία και η Λιθουανία έχουν μια έλλειψη ταλέντων. Και αν για τους Κροάτες είναι κάπου λογικό (πλέον το μπάσκετ είναι τριτοτέταρτο στη χώρα), οι Λιθουανοί έχουν δύο καλούς παίκτες στο ΝΒΑ και ελπίζουν ο Jokubaitis να γίνει ο τρίτος, μετά λίγα πράγματα. Δεν πιστεύω δηλαδή, ότι μπορούν να εξάγουν παίκτες όπως παλιότερα σε άλλα πρωταθλήματα παρόλο που πράγματι μπορούν να φέρουν άλλα στοιχεία σε σχέση με τους Αμερικάνους.

Επίσης νομίζω ότι οι Ευρωπαίοι αφενός είναι λίγο πιο ακριβοί από τους Αμερικανούς, αφετέρου πλέον ξέρουν τι παίζει με τις ελληνικές ομάδες και σου λένε "Ας πάω π.χ. στη Γαλλία καλύτερα ή στην Γερμανία".

Στην Α1 τώρα από τη στιγμή που οι δύο ισχυροί αποφάσισαν για 6 αμερικανούς οι υπόλοιπες ομάδες "πειθάρχησαν" ασυζητητί. Και οι υπόλοιποι συμβιβάζονται και ακολουθούν. Αν υπήρχε ένας τρίτος πόλος ή ακόμη και τέταρτος τότε το παιχνίδι ίσως παιζόταν διαφορετικά. Όσο για τους προπονητές που λες, υπάρχει αντίθεση των λεγομένων τους όταν δεν προπονούν και των πράξεων τους όταν βρίσκονται σε ομάδες.

Και κάτι τελευταίο, το να κάνουμε πρωτάθλημα με 6 ή 8 ομάδες θα είναι μεν πρωτοπορο στην Ευρώπη, όμως μόνο σαν κλειστή λίγκα θα μπορούσε να σταθεί. Και αναλόγως τα οικονομικά των υπολοίπων να υπάρχει άνοδος. Νομίζω όμως ότι κάτι τέτοιο θα είχε ban και αποκλεισμό της εθνικής μας ή/και των ομάδων μας από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 22, 2022 2:49 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Ιαν 22, 2022 11:15 am

Και κάτι τελευταίο, το να κάνουμε πρωτάθλημα με 6 ή 8 ομάδες θα είναι μεν πρωτοπορο στην Ευρώπη, όμως μόνο σαν κλειστή λίγκα θα μπορούσε να σταθεί. Και αναλόγως τα οικονομικά των υπολοίπων να υπάρχει άνοδος. Νομίζω όμως ότι κάτι τέτοιο θα είχε ban και αποκλεισμό της εθνικής μας ή/και των ομάδων μας από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Οχι κλειστη, 8 ομαδες με υποβιβασμο της τελευταιας και ανοδο της 1ης της Α2.
Αλλα να γινεται κανονικος ελεγχος οτι δεν υπαρχουν χρεη, μαυρα συμβολαια, διακανονισμοι που γινονται απο Ιουνιο εως Αυγουστο κλπ.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 22, 2022 4:23 pm

Reaper έγραψε:
Σάβ Ιαν 22, 2022 2:49 pm
ssoulliss έγραψε:
Σάβ Ιαν 22, 2022 11:15 am

Και κάτι τελευταίο, το να κάνουμε πρωτάθλημα με 6 ή 8 ομάδες θα είναι μεν πρωτοπορο στην Ευρώπη, όμως μόνο σαν κλειστή λίγκα θα μπορούσε να σταθεί. Και αναλόγως τα οικονομικά των υπολοίπων να υπάρχει άνοδος. Νομίζω όμως ότι κάτι τέτοιο θα είχε ban και αποκλεισμό της εθνικής μας ή/και των ομάδων μας από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Οχι κλειστη, 8 ομαδες με υποβιβασμο της τελευταιας και ανοδο της 1ης της Α2.
Αλλα να γινεται κανονικος ελεγχος οτι δεν υπαρχουν χρεη, μαυρα συμβολαια, διακανονισμοι που γινονται απο Ιουνιο εως Αυγουστο κλπ.
Η χαρά της ΕΟΚ θα ήταν αυτό :hoho: , αφού θα μάζευε πολλές καλές ομάδες (σαν ονόματα) στην Α2. Νομίζω όμως ότι αυτά που περιγράφεις είναι απίθανο να γίνουν στην χώρα μας.

0
Ilias7

 euroleague
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 4:26 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 23, 2022 7:26 am

Η Λάρισα μετά την αλλαγή προπονητή και κάποιες διορθωτικές κινήσεις στο ρόστερ της έχει καταφέρει να κάνει τρεις συνεχόμενες νίκες και να χτίζει ένα καλό ρεκόρ για τη παραμονή της.Η χθεσινή νίκη μάλιστα έχει διπλή αξία αφού ήταν απέναντι σε βασικό αντίπαλο της για τη παραμονή.

Ο Άρης κι αυτός δύσκολα θα κινδυνέψει με τις νίκες που έχει καταφέρει να πάρει.

Μένει να δούμε τι θα γίνει με τις αφαιρέσεις βαθμών για να είναι πιο ξεκάθαρο το τοπίο.

ΥΓ1. Ο Κέλυ ίσως είναι ο μόνος παίχτης φέτος που αξίζει τη προσοχή των πιο μεγάλων ομάδων.

ΥΓ2. Ωραίο παιχνίδι σήμερα στο Λαύριο.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1426
Δημοσιεύσεις: 6367
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 23, 2022 9:19 am

Ilias7 έγραψε:
Κυρ Ιαν 23, 2022 7:26 am
Η Λάρισα μετά την αλλαγή προπονητή και κάποιες διορθωτικές κινήσεις στο ρόστερ της έχει καταφέρει να κάνει τρεις συνεχόμενες νίκες και να χτίζει ένα καλό ρεκόρ για τη παραμονή της.Η χθεσινή νίκη μάλιστα έχει διπλή αξία αφού ήταν απέναντι σε βασικό αντίπαλο της για τη παραμονή.

Ο Άρης κι αυτός δύσκολα θα κινδυνέψει με τις νίκες που έχει καταφέρει να πάρει.

Μένει να δούμε τι θα γίνει με τις αφαιρέσεις βαθμών για να είναι πιο ξεκάθαρο το τοπίο.

ΥΓ1. Ο Κέλυ ίσως είναι ο μόνος παίχτης φέτος που αξίζει τη προσοχή των πιο μεγάλων ομάδων.

ΥΓ2. Ωραίο παιχνίδι σήμερα στο Λαύριο.
Ο Moody έχει μεταμορφώσει την Λάρισα. Πολύ καλός και τρομερά αθλητικός παίκτης, τον θυμάμαι κι όταν ήταν στο Ρέθυμνο. Αδικείται από το ύψος του, αν ήταν 5-10 πόντους πιο ψηλούς θα είχε κάνει καριέρα τώρα τουλάχιστον σε επίπεδο BCL.

Πέρα από τον Ηρακλή έχει μπλέξει επικίνδυνα και ο Ιωνικός. Και σε αντίθεση με τις άλλες χρονιές δεν έχει μαζέψει νίκες νωρίς για να μπορεί να "αδειάσει" το ρόστερ του στον δεύτερο γύρο.
Ο Απόλλωνας επίσης είναι σε δύσκολη θέση. Ναι μεν έχει τις νίκες με Ιωνικό και Ηρακλή, όμως έχει ήδη -14 απο τον Άρη και εντός έδρας ήττα από την Λάρισα. Έχει και δύσκολο πρόγραμμα στην συνέχεια.

Ο ΠΑΟΚ αδικείται ίσως που είναι τόσο χαμηλά γιατί νομίζω είναι αρκετά καλύτερη ομάδα από τις προαναφερθείσες. Απλά μακριά από την Πυλαία παθαίνει τελείως μπλακ άουτ και θυμίζει διαφορετική ομάδα.

1
1 Εικόνα
Ilias7

 euroleague
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 4:26 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 23, 2022 10:23 am

kojito έγραψε:
Κυρ Ιαν 23, 2022 9:19 am
Ilias7 έγραψε:
Κυρ Ιαν 23, 2022 7:26 am
Η Λάρισα μετά την αλλαγή προπονητή και κάποιες διορθωτικές κινήσεις στο ρόστερ της έχει καταφέρει να κάνει τρεις συνεχόμενες νίκες και να χτίζει ένα καλό ρεκόρ για τη παραμονή της.Η χθεσινή νίκη μάλιστα έχει διπλή αξία αφού ήταν απέναντι σε βασικό αντίπαλο της για τη παραμονή.

Ο Άρης κι αυτός δύσκολα θα κινδυνέψει με τις νίκες που έχει καταφέρει να πάρει.

Μένει να δούμε τι θα γίνει με τις αφαιρέσεις βαθμών για να είναι πιο ξεκάθαρο το τοπίο.

ΥΓ1. Ο Κέλυ ίσως είναι ο μόνος παίχτης φέτος που αξίζει τη προσοχή των πιο μεγάλων ομάδων.

ΥΓ2. Ωραίο παιχνίδι σήμερα στο Λαύριο.
Ο Moody έχει μεταμορφώσει την Λάρισα. Πολύ καλός και τρομερά αθλητικός παίκτης, τον θυμάμαι κι όταν ήταν στο Ρέθυμνο. Αδικείται από το ύψος του, αν ήταν 5-10 πόντους πιο ψηλούς θα είχε κάνει καριέρα τώρα τουλάχιστον σε επίπεδο BCL.

Πέρα από τον Ηρακλή έχει μπλέξει επικίνδυνα και ο Ιωνικός. Και σε αντίθεση με τις άλλες χρονιές δεν έχει μαζέψει νίκες νωρίς για να μπορεί να "αδειάσει" το ρόστερ του στον δεύτερο γύρο.
Ο Απόλλωνας επίσης είναι σε δύσκολη θέση. Ναι μεν έχει τις νίκες με Ιωνικό και Ηρακλή, όμως έχει ήδη -14 απο τον Άρη και εντός έδρας ήττα από την Λάρισα. Έχει και δύσκολο πρόγραμμα στην συνέχεια.

Ο ΠΑΟΚ αδικείται ίσως που είναι τόσο χαμηλά γιατί νομίζω είναι αρκετά καλύτερη ομάδα από τις προαναφερθείσες. Απλά μακριά από την Πυλαία παθαίνει τελείως μπλακ άουτ και θυμίζει διαφορετική ομάδα.
Οι οριστικές ποινές που θα επιβληθούν τελικά ίσως παίξουν καθοριστικό ρόλο στην υπόθεση υποβιβασμός.

Ο ΠΑΟΚ θα έλεγα πληρώνει την Ευρωπαϊκή του συμμετοχή. Δύο παιχνίδια την εβδομάδα συν τα περιστατικά covid των έχουν αφήσει βαθμολογικά πίσω.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PeristeriBCfan

 a1greece
Reactions: 431
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:07 pm
Τοποθεσία: Περιστερι
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant-Kawhi Leonard
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 23, 2022 4:18 pm

Στα μεταγραφικά των ομάδων, ο Χατζηδάκης ανανέωσε για 2 χρόνια με τον Κολοσσό (όπως είπε ο Ιωάννου), ενώ ο Στιβεν Γκρει θα παραμείνει στο Περιστέρι κι την επόμενη σεζόν

0
Favorite players: Kobe Bean Bryant
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”