Γενικά για την Α1

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 02, 2021 12:36 pm

O Ρελφορντ ήταν δίδυμο με τον Τόμας Τζορνταν στο Παγκράτι, τη χρονιά που κατάφερε ο Γιατζόγλου να το υποβιβάσει.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 02, 2021 3:24 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Μάιος 02, 2021 8:59 am
yorgos έγραψε:
Κυρ Μάιος 02, 2021 4:21 am
Nαι αλλά ήταν ντούο με τον Πικουλίν ή όχι; Εδώ σε θέλω.
Αν δεν κάνω λάθος με τον Rellford. Ο Παπακαλιάτης τσίμπησε τον Πορτορικάνο από την Λάρισα (μετά ξύπνησαν οι πιο μεγάλες ομάδες της εποχής και τον πήραν π.χ. Άρης) και έκαναν ασυναγώνιστο δίδυμο με τον "Δαφνo-Παγκρατιώτη" Rellford. Νομίζω τελικά το Ηράκλειο έπεσε κατηγοριά στο τέλος.
Mόλις το τσέκαρα και όντως το Ηράκλειο υποβιβάστηκε έχοντας δίδυμο τους Ρέλφορντ-Πικουλίν, το οποίο από μόνο του λέει πολλά για το πόσο δυνατή ήταν η λίγκα τότε.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 02, 2021 3:28 pm

[/quote]

Ο Ellis θα έπαιζε ΝΒΑ ανετότατα,
[/quote]

Αθληταράς και ψυχάρα αλλά εντελώς άτεχνος και άσουτος με μηχανική Αγγελόπουλου και πολύ μέτριος χειριστής, στο ΝΒΑ δε νομίζω να περνούσε ούτε απέξω, νομίζω δεν έγινε και ντραφτ ποτέ γι αυτούς τους λόγους. Φάση ΜακΚίσικ στο ακόμη πιο άσουτο, πιο άτριπλο αλλά πιο δυνατό.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 02, 2021 4:01 pm

yorgos έγραψε:
Κυρ Μάιος 02, 2021 3:28 pm
Αθληταράς και ψυχάρα αλλά εντελώς άτεχνος και άσουτος με μηχανική Αγγελόπουλου και πολύ μέτριος χειριστής, στο ΝΒΑ δε νομίζω να περνούσε ούτε απέξω, νομίζω δεν έγινε και ντραφτ ποτέ γι αυτούς τους λόγους. Φάση ΜακΚίσικ στο ακόμη πιο άσουτο, πιο άτριπλο αλλά πιο δυνατό.
Εδώ παίζει ο Tucker, που και αυτός πέρασε από τον Άρη, δεν θα έπαιζε ο Ellis; :mrgreen: :dribble:

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 02, 2021 5:11 pm

Ο Έλλις πρέπει να είχε βγει και πρώτος σκόρερ. Τον θυμάμαι να παίζει και πολύ καλά απέναντι στον Ολυμπιακό του triple crown σε κείνον τον σπουδαίο τελικό με την ομαδάρα του Απόλλωνα Πατρών.
O Tάκερ είχε κάνει πολύ καλή χρονιά με τον Άρη. Δεν είμαι σίγουρος αν πήγε κατευθείαν ΝΒΑ ή πέρασε πρώτα από ΙΤαλία.
Θυμίζω και τον Σμους Πάρκερ σε μια αντίστοιχη πορεία σαν του Τάκερ. Μέχρι και βασικός στους Λέηκερς έπαιξε!
Ματσάκια από Έλλις κόντρα Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ. το βίντεο έχει και Γκούντα. ΤΑ πάντα όλα. Μην πάει κανενός (νεαρού :P ) το μυαλό στο ολλανδικό τυρί (που λέγεται και Χάουντα). Η Α1 είχε απ΄ όλα τότε. Κι Αιγύπτιους διεθνείς.


* Αν κι η αναφορά μου στους Έλλις και Ρέλφορντ είχε να κάνει με το "τθ ψάρια" θα έπιαναν στη σύγχρονη Ευρωλίγκα, παραθέτω στατιστικά του Έλλις από τα μέσα του 90' όπου είχε καλή παρουσία στο ΝΒΑ. Μια χρονιά είχε κοντά 20' μ.ο και κοντά 10 πόντους μ.ο.
https://www.proballers.com/basketball/p ... rold-ellis

Weekendman

 champion
Reactions: 407
Δημοσιεύσεις: 5755
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 02, 2021 6:15 pm

Προφανώς ο Έλις είχε θέμα στο περιφερειακό σουτ που τον πήγαινε πίσω ακόμα και στην δεκαετία του 90, τα αθλητικά του προσόντα και η μαχητικότητα όμως δεν έκαναν την διαφορά μόνο στην Ευρώπη, αλλά ακόμα και σε επίπεδο ΝΒΑ, που λέει αρκετά από μόνο του. Μπόνους μια εμφάνιση του απέναντι στους δυνατούς Νικς της εποχής.


Τώρα ποιοι θα έπαιζαν σήμερα, είναι μεγάλη συζήτηση. Π.χ. στα κορυφαία πεντάρια της εποχής. Ο Βράνκοβιτς ήταν ο καλύτερος αμυντικός σέντερ εκείνων των χρόνων στην Ευρώπη, υπήρχαν όμως παιχνίδια όπως με Ρεάλ εκτός το 95 και Ρεάλ εντός το 96, που δεν μπορούσε ούτε στοιχειώδως να ακολουθήσει το περιφερειακό σουτ των Σαμπόνις και Σάβιτς, και ο αιφνιδιασμός ήταν ένα μέσο για να αποφύγει ο Ολυμπιακός την παρουσία του Κροάτη στο 5 εναντίον 5 με παίκτες ειδικούς στο άνοιγμα ρυθμού σαν τους Πάσπαλι και Ρίβερς. Ενώ ακόμα και ο Φασούλας που ήταν πιο γρήγορος σέντερ ολοκληρώνοντας αιφνιδιασμούς και αναλαμβάνοντας κάποιες φορές τους ψηλούς που έβγαιναν περισσότερο έξω. Θα ήταν αμφίβολο αν είχε την ίδια επίδραση με μεγαλύτερο πικ εν ρολ παιχνίδι, αλλαγές στα σκριν, και σαφώς πιο απειλητικούς ψηλούς από μακριά σε σχέση με τότε. Πιθανότερο αν μου έδιναν επιλογή να διαλέξω έναν ψηλό από τότε ώστε να έπαιζε απέναντι σε μια σημερινή ομάδα θα κατέληγα σε κάτι σαν τον Κόνραντ ΜακΡέι.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 02, 2021 7:50 pm

Πολύ εύστοχα όσα λέει ο Weekendman.
Γενικά σηκώνει συζήτηση για το πως μπορούμε να συγκρίνουμε παίκτες που έπαιξαν σε διαφορετικές εποχές με ριζικά διαφορετικό το παιχνίδι τότε και τώρα.
Από την άλλη είναι σαφές ότι το επίπεδο των παικτών που ερχόταν στην Α1 ήταν παρασάγγας ανώτερο από το επίπεδο της τωρινής εποχής.
Ο Βράνκοβιτς όντως είχε σαφή χαρακτηριστικά που στη σημερινή εποχή θα του περιόριζαν κάπως το βεληνκές του. Πόσο όμως; Είναι καλύτερος ο Ταβάρες, ο πιο επιδραστικός ψηλός της τελευταίας 2ετίας ή και 3ετίας;

Ο Κόνραντ Μακρέι ο μακαρίτης είναι πολύ σωστό παράδειγμα. Αλλά μήπως ο Μπάρλοου δεν θα έπαιζε και 5ρι στη σημερινή εποχή; Εγώ πιστεύω άνετα και θα ήταν και 2 σκαλιά πάνω από όλους τους ΜΑΠ των τελευταίων χρόνων. Μην πιάσω Νόρις, ΜΑγκί.
Ούτε Μπέρι! Εντάξει εδώ σταματάνε όλα. Φαντάζεστε τι θα έκανε ο Μπέρι;

Αυτά τα λέω χωρίς να με διακατέχει κάποιο είδος νοσταλγικής αναδρομής που εξωραϊζει τα πάντα που έρχονται από παλιά. Απλά τότε ερχόταν ο Έλλις στον Απόλλωνα Πατρών με γεμάτες χρονιές στο ΝΒΑ. Τώρα το ΝΒΑ παίρνει ότι καλό κινείται στην Ευρώπη.
Όντως σηκώνει συζήτηση. Είναι και κουβέντα που μπορεί να γίνει και για το ΝΒΑ. Π.χ ο Όσκαρ Ρόμπερτσον θα ¨έβλεπε" άλλους άσσους της τελευταίας δεκαετίας; Προφανώς με τα στάνταρ προπόνησης, διατροφής, ιατρική αποκατάστασης που επικρατούν τώρα.

* Πριν έκανα λάθος. Ο Έλλις δεν έχει βγει ποτέ πρώτος σκόρερ. Ούτε στην πρώτη τετράδα αν κοίταξα καλά, τώρα που το τσέκαρα στο φτερό. Αυτά παθαίνει κανείς όταν το πάει από μνήμης.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 03, 2021 5:56 am

Ο Έλλις πρέπει να είχε βγει και πρώτος σκόρερ. Τον θυμάμαι να παίζει και πολύ καλά απέναντι στον Ολυμπιακό του triple crown σε κείνον τον σπουδαίο τελικό με την ομαδάρα του Απόλλωνα Πατρών.
Mατσάρες, μπάζερ μπίτερ, ωραίες εποχές. Φ4 κυπέλλου με κόσμο, ανέκδοτο ακούγεται σήμερα.
O Tάκερ είχε κάνει πολύ καλή χρονιά με τον Άρη. Δεν είμαι σίγουρος αν πήγε κατευθείαν ΝΒΑ ή πέρασε πρώτα από ΙΤαλία.
Iταλία, Π. Ρίκο και Γερμανία, την ίδια χρονιά πρακτικά απ' ό,τι διαβάζω. Η διαφορά είναι ότι ο Τάκερ βελτιωνόταν συνεχώς, ειδικά στο σουτ. ο Έλλις μέχρι τα γεράματα έριχνε χειροβομβίδες.
Θυμίζω και τον Σμους Πάρκερ σε μια αντίστοιχη πορεία σαν του Τάκερ. Μέχρι και βασικός στους Λέηκερς έπαιξε!
Σας έχω πει ότι γνώρισα τον πατέρα του σε ένα playground στη Νέα Υόρκη; Μου είπε ότι τον ήθελε ο Ομπράντοβιτς σε εποχές που δεν έπαιρνε Αμερικανούς ποτέ.

* Αν κι η αναφορά μου στους Έλλις και Ρέλφορντ είχε να κάνει με το "τθ ψάρια" θα έπιαναν στη σύγχρονη Ευρωλίγκα, παραθέτω στατιστικά του Έλλις από τα μέσα του 90' όπου είχε καλή παρουσία στο ΝΒΑ. Μια χρονιά είχε κοντά 20' μ.ο και κοντά 10 πόντους μ.ο.
https://www.proballers.com/basketball/p ... rold-ellis
Εντυπωσιακά νούμερα για Έλλις, έστω και σε ομάδα που έκανε ξεκάθαρα τάνκινγκ. Βέβαια το ποσοστό βολών Σακίλ είναι ενδεικτικό αυτών που λέγαμε.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Weekendman

 champion
Reactions: 407
Δημοσιεύσεις: 5755
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 03, 2021 8:22 am

basket72 έγραψε:
Κυρ Μάιος 02, 2021 7:50 pm
Πολύ εύστοχα όσα λέει ο Weekendman.
Γενικά σηκώνει συζήτηση για το πως μπορούμε να συγκρίνουμε παίκτες που έπαιξαν σε διαφορετικές εποχές με ριζικά διαφορετικό το παιχνίδι τότε και τώρα.
Από την άλλη είναι σαφές ότι το επίπεδο των παικτών που ερχόταν στην Α1 ήταν παρασάγγας ανώτερο από το επίπεδο της τωρινής εποχής.
Ο Βράνκοβιτς όντως είχε σαφή χαρακτηριστικά που στη σημερινή εποχή θα του περιόριζαν κάπως το βεληνκές του. Πόσο όμως; Είναι καλύτερος ο Ταβάρες, ο πιο επιδραστικός ψηλός της τελευταίας 2ετίας ή και 3ετίας;

Ο Κόνραντ Μακρέι ο μακαρίτης είναι πολύ σωστό παράδειγμα. Αλλά μήπως ο Μπάρλοου δεν θα έπαιζε και 5ρι στη σημερινή εποχή; Εγώ πιστεύω άνετα και θα ήταν και 2 σκαλιά πάνω από όλους τους ΜΑΠ των τελευταίων χρόνων. Μην πιάσω Νόρις, ΜΑγκί.
Ούτε Μπέρι! Εντάξει εδώ σταματάνε όλα. Φαντάζεστε τι θα έκανε ο Μπέρι;


Ο Μπάρλοου ήταν μεγάλο εργαλείο θα μπορούσε να καλύψει μέχρι και 3 θέσεις από το 3 εως το 5. Δεν θα ήταν υπερβολικό όμως να πούμε ότι οι ψηλοί επηρεάστηκαν ίσως περισσότερο από όλους από τις αλλαγές που επήλθαν στην καλαθόσφαιρα. Το δεδομένο είναι πως τα 24 δευτερόλεπτα άλλαξαν την μορφή του μπάσκετ. Και αυτό το είδαμε ακόμα και στην περίπτωση Μποντιρόγκα που ήταν η κορυφαία παικτική μονάδα που έπαιζε στα ευρωπαϊκά παρκέ στα τέλη της δεκαετίας του 90, και στις αρχές των 00s. Αλλά με το μπάσκετ να αρχίσει να γίνεται περισσότερο γρήγορο από ομάδες σαν την Εθνική Λιθουανίας και την Μακάμπι. Είχαμε ως συνέπεια να καθίσταται σταδιακά παρωχημένος όσο οι ομάδες προσαρμοζόταν στα δεδομένα του λιγότερου χρόνου επιθέσεων.

Στο σημερινό μπάσκετ πάντως της ευελιξίας. Τον Έλις τον έβλεπα μέχρι και σε σχήματα ως undersized τεσσάρι.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 03, 2021 9:26 am

Weekendman έγραψε:
Δευ Μάιος 03, 2021 8:22 am

Στο σημερινό μπάσκετ πάντως της ευελιξίας. Τον Έλις τον έβλεπα μέχρι και σε σχήματα ως undersized τεσσάρι.
Έτσι, ακριβώς. Πως παίζει για παράδειγμα ο Ντάρντεν που παίζει να είναι και πιο κοντός (και κοντεύει 40, και παρόλα αυτά κάνει χρονιά πρωταθλητισμού σε ένα ανταγωνιστικό πρωτάθλημα που έχει 2 ομάδες στην Ευρωλίγκα και μία απ' αυτές σε πέμπτο παιχνίδι για είσοδο σε φάιναλ φορ).

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 03, 2021 10:15 am

Στο σημερινό μπάσκετ πάντως της ευελιξίας. Τον Έλις τον έβλεπα μέχρι και σε σχήματα ως undersized τεσσάρι.
Εύκολα και κάτι τύπους σαν το Φάντερμπεργκ (τι παιχτούρα) ως πεντάρια. Να πούμε ότι εκείνη την εποχή (μέσα-τέλη 90ς) μια μέτρια ομάδα της Α1 έδινε 300-400 για ψηλό και 200-300 για ξένο κοντό.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
PeristeriBCfan

 a1greece
Reactions: 431
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:07 pm
Τοποθεσία: Περιστερι
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant-Kawhi Leonard
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 02, 2021 5:00 pm

Ανακοινωσε την αποσυρση του ο Ματ Λοτζεσκι. Ενας πολυ καλος παικτης που τιμησε την λιγκα με την παρουσια του.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Favorite players: Kobe Bean Bryant
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 391
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Ιουν 02, 2021 5:17 pm

Πράγματι τίμιος παίχτης ο Ματ! Τα καλύτερα εύχομαι στη ζωή του! Όσο έπαιζε στην ομάδα μου τον Ολυμπιακό ήταν πολύ καλός παίχτης! Κρίμα για τους τραυματισμούς που είχε!

1
1 Εικόνα
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 13, 2021 11:49 pm

Αναρωτιέται κανείς γιατί παίρνει πχ ο Ολυμπιακος τον Λούτζη ή ο Παναθηναικος τον Λεμπο.
Στην πραγματικοτητα πλεον υπαρχει μεγαλη ελλειψη παιχτων επιπεδου γιουροκαπ οποτε ακομα και η 6αδα δυσκολα συμπληρωνεται πλεον: εχουμε και λεμε

Ολυμπιακος: Σλουκας, Σπανουλης??, Πρι, Παπ, Σασα*, Λαρυ, Νικολαιδης, Λουντζης
Παο: Σιγουροι: Λεμπο, Παπατζον, Μαντζουκας, Κασελακης. Ερωτηματικο: Παπι, Μητογλου

απο τους υπολοιπους, παιχτες με καποια προοπτικη εχουμε νομιζω τους εξης:

Προμηθεας: Αφοι Αγραβανη, Γιαννοπουλος
Λαυριο: Μουρατος
Παοκ, ΑΕΚ, Περιστερι, Ηρακλης: κανείς; αντε ο Κουζελογλου ισως;
Γιουροκαπ: κανεις
Ευρωλιγκα: Καλαθης
ΝΒΑ: Θανασης

Πρακτικα οι μονοι με προοπτικη αιωνιων ειναι οι Αγραβανηδες και ο Μουρατος δηλαδη ενω ο Θανασης οσο μενει νβα θα χανει την επαφη με το ανταγωνιστικο μπασκετ. Αντε καντε τις εκλογες και κλειστε το το μαγαζακι

Εξαιρετικ παραγωγικη διαδικασια την τελευταια δεκαετια. Α2 πρωταγωνιστει ο Γκαγκα ακομη...

0
Ilias7

 euroleague
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 4:26 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 23, 2021 5:38 pm

Εμένα η απορία μου είναι η εξής:

Με τα όσα γνωρίζουμε μέχρι στιγμής έχει πέσει το Μεσολόγγι και ανέβηκε σήμερα ο Απόλλων και άλλη μία ομάδα τις επόμενες μέρες.

Ανεξάρτητα με το ποια άλλη ομάδα θα ανέβει και αν αυτός θα είναι ο Ολυμπιακός.

Πάμε για πρωτάθλημα με 13 ομάδες; Δηλαδή κάθε αγωνιστική θα έχουμε 6 αγώνες και μια ομάδα ρεπό;

Σε ποιο σοβαρό Ευρωπαϊκό έχει ξανασυμβεί αυτό; Και εννοώ να γίνετε εξ αρχής και όχι να αποχωρήσει μια ομάδα στη πορεία για σοβαρούς λόγους.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”