Greek Super Cup 2023

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 01, 2023 9:03 am

Πολύ καλός είναι ο χουαντσο και θα γίνεται καλύτερος.Ποσο κακός αμυντικά θα είναι?Χειρότερος από τον Πίτερς ατομικα στην άμυνα δεν είναι.Μια χαρά πιστεύω θα ήταν δίδυμο με τον σικμαρο (θα μετανοησετε σιγά σιγά).Απλά ο μισθός του είναι κατατι μεγαλύτερος :D .Κάτω από 2 μύρια δεν μπορούσες να τον πάρεις εδώ που τα λέμε.
Μια χαρά θα ήταν στον Ολυμπιακό.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sharp Shooter

senior
Reactions: 415
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 01, 2023 9:13 am

manhac έγραψε:
Κυρ Οκτ 01, 2023 8:53 am
Ο Χουάντσο πολύ καλός παίχτης αλλά λόγω της παντελούς έλλειψης αμυντικών ικανοτήτων δεν θα ταίριαζε καθόλου στον Ολυμπιακό του Μπαρτζώκα. Μου θυμίζει πάρα πολύ ένα υβρίδιο Αμπρίνες και Κλαβέρ.
Ίσα ίσα που έχει αθλητικοτητα και σωματικά προσόντα που μια χαρά άμυνα θα έπαιζε σε ένα σωστό ομαδικό πλαίσιο.

Το επιθετικό ένστικτο ενός σκόρερ δεν διδάσκεται. Αλλά η καλή προσωπική άμυνα και οι σωστές αμυντικές αλληλοκαλύψεις μια χαρά μπορούν να διδαχτούν αν μάλιστα υπάρχει η κατάλληλη αθλητικοτητα και διάθεση.

1
1 Εικόνα
“Maybe now you could say I didn't play a second, but in five years, you guys are going to forget. In ten years I'll still be a champion. In 20 years I'll tell my kids I probably started, and in 30 years I'll probably tell them I got the MVP.”
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 01, 2023 9:15 am

manhac έγραψε:
Κυρ Οκτ 01, 2023 8:53 am
Ο Χουάντσο πολύ καλός παίχτης αλλά λόγω της παντελούς έλλειψης αμυντικών ικανοτήτων δεν θα ταίριαζε καθόλου στον Ολυμπιακό του Μπαρτζώκα. Μου θυμίζει πάρα πολύ ένα υβρίδιο Αμπρίνες και Κλαβέρ.
Αυτό πήγαινα να γράψω και εγώ σκεπτόμενος το καλάθι που του έβαλε ο υπέρβαρος Σακ. Πολυ σοφτ παίκτης αμυντικά για τοπ επίπεδο Ευρωλίγκας.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1802
Δημοσιεύσεις: 12029
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 01, 2023 9:22 am

Το μόνο συμπέρασμα που μπορεί να βγει με ασφάλεια από χτες είναι ότι ο Ολυμπιακός θα υπερέχει στο 5,κάτι που το ξεραμε και πριν.

Για τον Παναθηναϊκό το πιο ανησυχητικό είναι ότι έχει φανεί να λείπει ο κλασσικός σκόρερ που όταν το πράγμα κολλάει θα δίνει μόνος του πόντους.
Που και αυτό φαινόταν από νωρίς, όταν χάλασε η υπόθεση Πάντερ δεν αποκτήθηκε άλλος τέτοιος παίκτης.

Παρόμοια έλλειψη έχει και ο Ολυμπιακός, αλλά το μπάσκετ Μπαρτζώκα στηρίζεται λιγότερο στην προσωπική φάση σε σχέση με το μπάσκετ Αταμάν.

Φυσικά η ανετοιμότητα του Βιλντόζα έπαιξε ρόλο, αλλά και αυτός δεν είναι ο κλασσικός σκόρερ.
Τέτοιος είναι ο Γκάι αλλά μένει να φανεί αν μπορεί να το κάνει και σε επίπεδο Ευρωλίγκας.

Ο Χουάντσο επίσης από το καλοκαίρι είναι ερωτηματικό το τι θα είναι.
Σίγουρα είναι ένας πολύ καλός παίκτης.

Από εκεί και πέρα όμως για να είναι ο παίκτης που θα κάνει την διαφορά θα πρέπει να μπορεί να είναι καλός και στην άμυνα. Χτες εκτέθηκε αρκετά και οχι από παίκτες επιπέδου Βεζένκοφ.
Θα χρειαστεί και αυτός χρόνο προσαρμογής στην Ευρώπη μέχρι να φανεί τι μπορεί να κάνει.

1
1 Εικόνα
tokalytero3d

senior
Reactions: 198
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 17, 2022 8:04 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 01, 2023 9:24 am

Νόμιζα γύρω στο 1.5 του δώσαμε τον χρόνο.
2.25 διαβάζω τώρα πρόχειρα σε κάτι σάιτ.

Ο σικμα πόσα παίρνει, γύρω στα 700;
Όντως υπάρχει διαφορά.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 01, 2023 9:47 am

Εχουμε τεράστια ελλειψη σε καθετο παιχνιδι. Εναν που ξερεις οτι ανα πασα στιγμη θα μπουκαρει και θα δημιουργήσει τρελη ανισορροπία στην αντίπαλη αμυνα, που θα την αναγκασει να βγαλει περιστροφή και που θα σκεφτει πως να το αντιμετωπίσει.

Αυτην την στιγμη δεν εχουμε κανεναν τετοιο παικτη, πλην ισως του βιλντοζα, που ομως δεν είναι τοπ σε αυτο το πραγμα. Γενικα ειμαστε ευκολα αντιμετωπισιμοι καθως δεν εχουμε ποδια, δυναμη και ταχύτητα σαν ομαδα και καθολου 1vs1.

Ο Οσφπ ομαδες που δεν εχουν αθλητικοτητα και ταυτόχρονα καμια ομαδικη λειτουργία, απλως τις βλεπει δυο κατηγορίες κατω. Οποτε για να τον κερδισεις ειτε θα πρέπει να εχεις φουλ αθλητικη ομαδα ειτε τελεια ομαδικη λειτουργία.

Το δευτερο το ξεχναμε γιατί ο Αταμαν παιζει 1vs1. Το πρώτο αν δεν παρουμε εναν πολυ καλο στο 2-3 που θα τρυπαει τις αμυνες με καθετο παιχνιδι, τοτε θα εχουμε θεμα γιατι οι περισσότεροι παικτες μας ειναι σοφτ.

Δεν βλεπω πως θα κερδιζουμε ομαδες που εχουν αθλητικοτητα, παίζουν σκληρα και εχουν μεγεθος. Ομαδες που δεν θα μας ριχνουν ξυλο μπορει να τους ριχνουμε ευκολα 100αρες, αλλα με τις καλες;;

Και ναι η ομαδα ηταν τελειως ανετοιμη προχθές και σε αυτο ευθύνεται ο Αταμαν. Φυσικα και δεν θα ειναι ετσι η ομαδα, αλλα χτύπησαν πολλα καμπανακια χθες. Δεν μπορεις να μπεις τοσο χαλαρα στη σεζον λες και εχεις παρει δυο ευρωλιγκες, λες και εχεις το καλυτερο ροστερ της λιγκας που παιζουν κιολας μαζι 3 χρονια, αλλα μια ομαδα τελειως νεα που εχει πολλα θεματα και φυσικα ηταν και 17η τρεις χρονιες.

0
XamenaF4_the_return

 junior
Reactions: 114
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 14, 2023 6:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Sokratis Kokkalis
Προειδοποιήσεις: 2

Κυρ Οκτ 01, 2023 10:18 am

Εγω δεν ποσταρω συχνα εδω μεσα οποτε δεν με ενοχλει να τα βλεπω και γενικα ειμαι υπερ στο να γραφει ο καθενας οπως θελει την αποψη του.
Ομως αν ημουν μελος με μεγαλυτερη συχνοτητα, ως Ολυμπιακος θα προσπαθουσα να απαντησω/εξηγησω
σχολια σαν αυτα που εχουν γινει και γινονται για Μπαρτζ, Walkup, Λαρεντζακη κτλ κτλ

Τα χειροτερα ειναι καποια που ειναι ευγενικα και λιγο υπουλα :D
Ειναι αδικα και ειναι κριμα. Μην βλεπουμε εχθρους που δεν υπαρχουν.

Τελοσπαντνων δεν εχει και πολυ σημασια. Ο Ολυμπιακος να παρει βασικο τεσσαρι και ολα καλα

0
Mickey Mantle? You think Mickey Mantle cares if you live or die?
You think Mickey Mantle cares if
your father lives or dies? Mantle
makes a hundred thousand dollars
a year.

A bronx tale
Άβαταρ μέλους
kite26

 a1greece
Reactions: 161
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 5:28 pm
Τοποθεσία: Volos
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Jokic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 01, 2023 11:04 am

XamenaF4_the_return έγραψε:
Κυρ Οκτ 01, 2023 10:18 am
Εγω δεν ποσταρω συχνα εδω μεσα οποτε δεν με ενοχλει να τα βλεπω και γενικα ειμαι υπερ στο να γραφει ο καθενας οπως θελει την αποψη του.
Ομως αν ημουν μελος με μεγαλυτερη συχνοτητα, ως Ολυμπιακος θα προσπαθουσα να απαντησω/εξηγησω
σχολια σαν αυτα που εχουν γινει και γινονται για Μπαρτζ, Walkup, Λαρεντζακη κτλ κτλ

Τα χειροτερα ειναι καποια που ειναι ευγενικα και λιγο υπουλα :D
Ειναι αδικα και ειναι κριμα. Μην βλεπουμε εχθρους που δεν υπαρχουν.

Τελοσπαντνων δεν εχει και πολυ σημασια. Ο Ολυμπιακος να παρει βασικο τεσσαρι και ολα καλα
Τι μου θύμισες τώρα...Αυτά τα σχόλια του τύπου "ήρεμα το λέω'', παίζει να είναι τα πιο εκνευριστικά, εριστικά και σπαστικά που υπάρχουν. Θα δοθεί χρόνος στο Σκικμα πρώτα και ύστερα θα παρθούν αποφάσεις. Αν το βρει επιθετικά και αφομοιωθεί στα συστήματα της ομαδας, ειλικρινά δεν έχω κανένα θέμα μαζί του.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 01, 2023 11:13 am

Πάντως αυτό για τις διαμαρτυρίες του Μπαρτζωκα δεν νομίζω ότι είναι κάτι τρομερά μεμπτό. Έχω παίξει οργανωμένο μπάσκετ σχεδόν 25-30 χρόνια. Έχω βάλει και έχω φάει πάμπολλες 30ρες. Συνήθως η φάση (και από τις 2 μεριές) ήταν «οκ χαλαρά, κερδίσαμε εύκολα, σεβασμός στα παιδιά».

Οι μόνες φορές στις οποίες οι αντίπαλοι πανηγύριζαν, φώναζαν, διαμαρτυρόντουσαν κλπ ήταν πάντα αυτές με τις οποίες έτρεχε κάτι εξωαγωνιστικό. Αλλιώς χαρακτηριζόταν ως λίγο γραφικές. Μη με πάρετε με τις πέτρες, δεν λέω τον Μπαρτζωκα, Λαρε κλπ γραφικούς, ούτε ότι οφείλει να αφήνει το πόδι από το γκάζι. Απλά προσωπικά, σαν παίκτης πάντα μου έκαναν εντύπωση αυτοί που αντιδρούσαν έτσι, και μάλιστα όταν ήμουν και πιο μεγάλος έβαζα χέρι στους μικρούς αν αντιδρούσαν έτσι.

Εντελώς προσωπική εκτίμηση, μην μου πείτε «ναι αλλά για τη Μαρφίν δε λέτε» τα ίδια θα έλεγα για τον Αταμαν και για οποιοδήποτε, όπως για το πανό στη Λεωφόρο.

Για τον Σικμα: Οκ ήταν έξω από τα νερά του και θα είναι χρήσιμος παίκτης. Έτσι ήταν το σουλούπι του και πέρυσι; Έμοιαζε λίγο σα να βρήκαν κάποιον περαστικό απ’εξω και τον έβαλαν να παίξει :P

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1664
Δημοσιεύσεις: 4183
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Οκτ 01, 2023 11:21 am

tokalytero3d έγραψε:
Κυρ Οκτ 01, 2023 9:24 am
Νόμιζα γύρω στο 1.5 του δώσαμε τον χρόνο.
2.25 διαβάζω τώρα πρόχειρα σε κάτι σάιτ.

Ο σικμα πόσα παίρνει, γύρω στα 700;
Όντως υπάρχει διαφορά.
ο ηθοποιος παιρνει 2.3 τον χρονο ο σικμα 700-800 τον χρονο

0
assistant77

 nba
Reactions: 1331
Δημοσιεύσεις: 2154
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2022 7:42 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Κυρ Οκτ 01, 2023 11:43 am

Το μεγαλυτερο προβλημα του Παο ειναι οι τεραστιες προσδοκιες που φορτωσαν στην ομαδα μεσα απ τον ιδιο τον οργανισμο της(ιδιοκτητης-προπονητης κτλ).....Οταν πας σε ολικο rebuild πρεπει να εχεις χαμηλα την μπαλα......Σε μια απιστευτα δυσκολη διοργανωση οπως η Ευρωλιγκα δε γινεται να λες οτι στοχος ειναι το φαιναλ-4.......μια προκριση στους 8 θα ηταν ενας καλος αλλα δυσκολος στοχος και μεγαλη επιτυχια αν πραγματοποιουνταν.......

Το ροστερ της ομαδας ειναι πολυ καλο για την Ελλαδα λογω της υποχρεωτικοτητας των γηγενων αλλα για τον ιδιο λογο ειναι μετριο για Ευρωλιγκα....Παπι,Αντε,Μητογλου,Μωραιτης,Καλαιτζακης ειναι στην καλυτερη μετριοι παιχτες για αυτο το επιπεδο........πολλες ομαδες εχουν καλυτερο ροστερ και καποιες που εχουν χειροτερο εχουν χημεια απο περσι.......

Συστηνω υπομονη στον κοσμο,το μπασκετακι ειναι δυσκολο αθλημα και δε γινεται να φτιαξεις ομαδα απ τη μια μερα στην αλλη......υπομονη και δουλεια.....η χρονια ξεκιναει σε λιγες μερες και οπως εγραφα τις προαλλες ειναι δεδομενο οτι θα χετε μεγαλες βραδιες--νικες αλλα και δυσκολα βραδια σαν το χθεσινο.......

0
Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Οκτ 01, 2023 12:43 pm

kite26 έγραψε:
Κυρ Οκτ 01, 2023 11:04 am
XamenaF4_the_return έγραψε:
Κυρ Οκτ 01, 2023 10:18 am
Εγω δεν ποσταρω συχνα εδω μεσα οποτε δεν με ενοχλει να τα βλεπω και γενικα ειμαι υπερ στο να γραφει ο καθενας οπως θελει την αποψη του.
Ομως αν ημουν μελος με μεγαλυτερη συχνοτητα, ως Ολυμπιακος θα προσπαθουσα να απαντησω/εξηγησω
σχολια σαν αυτα που εχουν γινει και γινονται για Μπαρτζ, Walkup, Λαρεντζακη κτλ κτλ

Τα χειροτερα ειναι καποια που ειναι ευγενικα και λιγο υπουλα :D
Ειναι αδικα και ειναι κριμα. Μην βλεπουμε εχθρους που δεν υπαρχουν.

Τελοσπαντνων δεν εχει και πολυ σημασια. Ο Ολυμπιακος να παρει βασικο τεσσαρι και ολα καλα
Τι μου θύμισες τώρα...Αυτά τα σχόλια του τύπου "ήρεμα το λέω'', παίζει να είναι τα πιο εκνευριστικά, εριστικά και σπαστικά που υπάρχουν. Θα δοθεί χρόνος στο Σκικμα πρώτα και ύστερα θα παρθούν αποφάσεις. Αν το βρει επιθετικά και αφομοιωθεί στα συστήματα της ομαδας, ειλικρινά δεν έχω κανένα θέμα μαζί του.
Καμία απόφαση δε θα παρθεί για τον σικμα.
Το πιθανότερο είναι ότι θα προσαρμοστεί κάπως και κάτι θα προσφέρει. Και χθες πάλευε.
Αλλά ακόμα κι αν παραμείνει τραγικός, ο προπονητής και τα αδέλφια έχουν αποδείξει ότι δε παραδέχονται τα λάθη τους και δε κάνουν διορθωτικές κινήσεις.
Προφανώς θα δούμε πολύ Παπ στο 4. Με αντιπάλους τύπου χουαντσο , πες οκ. Με παίκτες τύπου Μπράουν, μήτογλου, μιροτιτς, δε μπορούν ούτε Παπ ,πόσο μάλλον Πίτερς
Σε κάτι περίεργα δε σχήματα δίδυμων πύργων,(πχ παπαγιαννης-σαν Λι, ακόμα και μελι- βοιτμαν) πολύ απλά δε θα έχουμε απαντηση.
Να θυμίσω ότι ο σικμα δηλώνεται ως 2.03 μέτρα.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 01, 2023 1:04 pm

Πάντως και πέρσι το ίδιο σουλούπι είχε ο Σικμά. Έχει πάρε ιόγκο τα τελευταία χρόνια.



1
1 Εικόνα
Apegnosmenos

 sophomore
Reactions: 48
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Τετ Μάιος 10, 2023 10:24 am
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 01, 2023 1:10 pm

Μπραβο στον ολυμπιακο μας
Μπραβο στο προπονητη
Μπραβο στους παικτες μας ολους
Τρομερη συνοχη
Δυο σχολια μονο
Ο σικμα δυστυχως αναμενομενη πληγη αν και ο πιτερς δεν με εξεπληξε οτι φετος θα δουμε αλλα πραγματα
Ενω η ομαδα ειναι πολυ δυνατη και ευχομαι ν διαψευσθω και ν κανουμε τα ονειρα μας πραγματικοτητα συνεχιζω ν πιστετω οτι με εναν παικταρα τυπου ερναγκομεζ τον ειδατε χθες την ποιοτητα του ο ολυμπιακος θα μεγαλουργησει

0
Apegnosmenos

 sophomore
Reactions: 48
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Τετ Μάιος 10, 2023 10:24 am
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 01, 2023 1:17 pm

assistant77 έγραψε:
Κυρ Οκτ 01, 2023 11:43 am
Το μεγαλυτερο προβλημα του Παο ειναι οι τεραστιες προσδοκιες που φορτωσαν στην ομαδα μεσα απ τον ιδιο τον οργανισμο της(ιδιοκτητης-προπονητης κτλ).....Οταν πας σε ολικο rebuild πρεπει να εχεις χαμηλα την μπαλα......Σε μια απιστευτα δυσκολη διοργανωση οπως η Ευρωλιγκα δε γινεται να λες οτι στοχος ειναι το φαιναλ-4.......μια προκριση στους 8 θα ηταν ενας καλος αλλα δυσκολος στοχος και μεγαλη επιτυχια αν πραγματοποιουνταν.......

Το ροστερ της ομαδας ειναι πολυ καλο για την Ελλαδα λογω της υποχρεωτικοτητας των γηγενων αλλα για τον ιδιο λογο ειναι μετριο για Ευρωλιγκα....Παπι,Αντε,Μητογλου,Μωραιτης,Καλαιτζακης ειναι στην καλυτερη μετριοι παιχτες για αυτο το επιπεδο........πολλες ομαδες εχουν καλυτερο ροστερ και καποιες που εχουν χειροτερο εχουν χημεια απο περσι.......

Συστηνω υπομονη στον κοσμο,το μπασκετακι ειναι δυσκολο αθλημα και δε γινεται να φτιαξεις ομαδα απ τη μια μερα στην αλλη......υπομονη και δουλεια.....η χρονια ξεκιναει σε λιγες μερες και οπως εγραφα τις προαλλες ειναι δεδομενο οτι θα χετε μεγαλες βραδιες--νικες αλλα και δυσκολα βραδια σαν το χθεσινο.......
Πολυ σωστα
Δυστυχως μια υπερμετρεη αλαζονεια η οποια δεν ξεκινησε απο τον προεδρο τους αλλα απο τον ιδιο τον προπονητη τους
Τον ακουμε 3 μηνες τωρα λες και ειναι στο παζαρι παμε ν παρουμε τα σκηπτρα και και και
Ενω ειναι μεγαλις προπονητης χανει πολυ σ αυτο μιλαει πολυ
Και ο γιαννακοπουλος δεν τον εκοψε ολο αυτο το καιρο
Επισης φαουλ οτι δεν παει στην συνεντευξγ

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”