Πόσους ξένους θέλουμε ανά ομάδα στην Α1;

Συντονιστής: Captains

Πόσους ξένους θέλουμε ανά ομάδα στην Α1;

Λιγοτέρους από 3
1
2%
3
3
5%
4
4
7%
5
5
9%
6
9
16%
7
5
9%
8
2
3%
Περισσότεροι από 8
2
3%
Περισσότεροι από 8 στην 12άδα
1
2%
8 στην 12άδα
2
3%
7 στην 12άδα
1
2%
6 στην 12άδα
10
17%
5 στην 12άδα
8
14%
4 στην 12άδα
3
5%
Λιγότεροι από 4 στην 12άδα
2
3%
 
Σύνολο ψήφων: 58
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 1:38 am

shaq7 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 23, 2022 12:35 am
Εγω δεν εχω καταλαβει,τωρα που εχουμε 6 ξενους μονο και πλεον το επιπεδο των ελληνων παικτων παει να πιασει πατο ποιος φταιει γιαυτο?οι 6 ξενοι?Γιατι βλεπω να λετε οτι αν μειωθουν οι ξενοι οτι θα αρχισουν να ξαναβγαινουν ταλεντα..
Την γενια σπανουλη παπαλουκα διαμαντιδη ζηση φωτση πριντεζη κτλ ποσοι ξενοι παιζαν? Ας βαλουνε 5 ξενους στην δωδεκαδα ωστε να μενουν 7 θεσεις ελευθερες για τους τσαλμπουρηδες των ομαδων να διαπρεψουν και μην τυχον και πανε να ξεκινησουν απο τα παιδικα που δεν μαθαινει κανενα να σουταρει η να σκαει την μπαλα αλλα πως να παιζει ζωνη και να κερδιζει με καθε κοστος.
Επιμενεις να λες πως δεν βγαινουν ταλεντα και να κανεις κριτικη, ενω δεν εχεις καμια εικονα για την παραγωγικη διαδικασια παρα μονο για το αποτελεσμα της. Επειδη ειναι αργα και εχω γραψει ηδη δυο σεντονια σημερα αντιστρεφω το ερωτημα και σε ρωταω σε τι βοηθαει στην αναπτυξη του Ελληνικου μπασκετ οι 6 ή ακομα και 7 που θελουν καποιοι. Και γιατι δεν βοηθησε εδω και 20+ χρονια που υπαρχουν οι 4+2 και μετα οι 6 στο ελληνικο επαγγελματικο πρωταθλημα (το οποιο ειναι το πιο συντομο αστειο, αλλα δεν ειναι το θεμα μας τωρα )
Ασε το αν βγαινουν ταλεντα και αν δεν βγαινουν γιατι και απαντησε μου, ποτε βγαιναν περισσοτερα ταλεντα στην Ελλαδα, οταν ηταν 6 οι ξενοι ή πριν;
Και το βασικο ερωτημα που μαλλον κανενας δεν θελει να απαντησει απο τους περισσοτερους οπαδους των δυο μεγαλων. Το ελληνικο μπασκετ ειναι ο Ολυμπιακος και ο Παναθηναικος ή οι εθνικες ομαδες και ολες οι ομαδες των κατηγοριων απο Α2 μεχρι και τα τοπικα που παιζουν οι ελληνες παιχτες;
Απλη ερωτηση ειναι και δεν απανταει κανενας. Και αν ειναι οι δυο μεγαλοι, με ποια λογικη;
Περιμενω μια ορθολογικη απαντηση σ αυτο επιτελους. Ειναι ελληνικο μπασκετ το μπασκετ χωρις ελληνες παιχτες και γιατι;
Αν δωθει τιμια θα μπορουμε να κανουμε την κουβεντα σε αλλη βαση. Θα σε ενοχλουσε αν ο Ολυμπιακος που υποστηριζεις ειχε το μπατζετ να κανει μια ομαδα με 12 παιχταραδες καλυτερους απο ολους του ελληνες που υπαρχουν στο Ελληνικο μπασκετ.
Μισιτς, Λαρκιν, Ντε Κολο, Τζεημς, Κλαιμπερν, Μιροτιτς, Βεσελι, Πολοναρα, Ταβαρες,Μιλουτινοφ, Γκομπερ και Ντονσιτς ξερω γω. Πες μου ειλικρινα θα σε χαλαγε να ειναι αυτη η ομαδα σου αν ειχανε οι Αφοι τα φραγκα; Και αν σε χαλαει που ειναι ολοι ξενοι και υπερβαλω, μεχρι ποσοι θα επρεπε να ταν για να βελτιωθει η εικονα του Ελληνικου μπασκετ; Απλα ερωτηματα ειναι και περιμενω απλες απαντησεις.
Και τελικα σε ενδιαφερει το επιπεδο των Ελληνων παιχτων πραγματικα και το πως σουταρουν και ντριπλαρουν ή απλα να κερδιζει η ομαδα σου και ας παιζουν και Αρειανοι , οχι της Θεσ/νικης :)
Προσεξε, αν απαντησεις πως σε ενδιαφερει, μετα θα σε ρωτησω την προταση σου πως θα γινει αυτο. :)
Να το αναθεσουμε στους αρμοδιους οπως ειπε και ενας αλλος φιλος νωριτερα, ενω οι αρμοδιοι ειναι αυτοι που εφτασαν εδω την καταταση; :banghead:

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 1:46 am

Αμα μπορουσαμε να δουμε ποιος ψηφιζει τι , θα βλεπαμε πως αυτοι που ψηφιζουν το 6-7 και 8 ειναι οπαδοι των δυο μεγαλων. Δεν νομιζω πως ειναι τυχαιο.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1651
Δημοσιεύσεις: 4140
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Ιούλ 23, 2022 5:03 am

ελευθερο διχως περιορισμους

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2372
Δημοσιεύσεις: 7000
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 6:30 am

Hipster έγραψε:
Σάβ Ιούλ 23, 2022 1:38 am
shaq7 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 23, 2022 12:35 am
Εγω δεν εχω καταλαβει,τωρα που εχουμε 6 ξενους μονο και πλεον το επιπεδο των ελληνων παικτων παει να πιασει πατο ποιος φταιει γιαυτο?οι 6 ξενοι?Γιατι βλεπω να λετε οτι αν μειωθουν οι ξενοι οτι θα αρχισουν να ξαναβγαινουν ταλεντα..
Την γενια σπανουλη παπαλουκα διαμαντιδη ζηση φωτση πριντεζη κτλ ποσοι ξενοι παιζαν? Ας βαλουνε 5 ξενους στην δωδεκαδα ωστε να μενουν 7 θεσεις ελευθερες για τους τσαλμπουρηδες των ομαδων να διαπρεψουν και μην τυχον και πανε να ξεκινησουν απο τα παιδικα που δεν μαθαινει κανενα να σουταρει η να σκαει την μπαλα αλλα πως να παιζει ζωνη και να κερδιζει με καθε κοστος.
Επιμενεις να λες πως δεν βγαινουν ταλεντα και να κανεις κριτικη, ενω δεν εχεις καμια εικονα για την παραγωγικη διαδικασια παρα μονο για το αποτελεσμα της. Επειδη ειναι αργα και εχω γραψει ηδη δυο σεντονια σημερα αντιστρεφω το ερωτημα και σε ρωταω σε τι βοηθαει στην αναπτυξη του Ελληνικου μπασκετ οι 6 ή ακομα και 7 που θελουν καποιοι. Και γιατι δεν βοηθησε εδω και 20+ χρονια που υπαρχουν οι 4+2 και μετα οι 6 στο ελληνικο επαγγελματικο πρωταθλημα (το οποιο ειναι το πιο συντομο αστειο, αλλα δεν ειναι το θεμα μας τωρα )
Ασε το αν βγαινουν ταλεντα και αν δεν βγαινουν γιατι και απαντησε μου, ποτε βγαιναν περισσοτερα ταλεντα στην Ελλαδα, οταν ηταν 6 οι ξενοι ή πριν;
Και το βασικο ερωτημα που μαλλον κανενας δεν θελει να απαντησει απο τους περισσοτερους οπαδους των δυο μεγαλων. Το ελληνικο μπασκετ ειναι ο Ολυμπιακος και ο Παναθηναικος ή οι εθνικες ομαδες και ολες οι ομαδες των κατηγοριων απο Α2 μεχρι και τα τοπικα που παιζουν οι ελληνες παιχτες;
Απλη ερωτηση ειναι και δεν απανταει κανενας. Και αν ειναι οι δυο μεγαλοι, με ποια λογικη;
Περιμενω μια ορθολογικη απαντηση σ αυτο επιτελους. Ειναι ελληνικο μπασκετ το μπασκετ χωρις ελληνες παιχτες και γιατι;
Αν δωθει τιμια θα μπορουμε να κανουμε την κουβεντα σε αλλη βαση. Θα σε ενοχλουσε αν ο Ολυμπιακος που υποστηριζεις ειχε το μπατζετ να κανει μια ομαδα με 12 παιχταραδες καλυτερους απο ολους του ελληνες που υπαρχουν στο Ελληνικο μπασκετ.
Μισιτς, Λαρκιν, Ντε Κολο, Τζεημς, Κλαιμπερν, Μιροτιτς, Βεσελι, Πολοναρα, Ταβαρες,Μιλουτινοφ, Γκομπερ και Ντονσιτς ξερω γω. Πες μου ειλικρινα θα σε χαλαγε να ειναι αυτη η ομαδα σου αν ειχανε οι Αφοι τα φραγκα; Και αν σε χαλαει που ειναι ολοι ξενοι και υπερβαλω, μεχρι ποσοι θα επρεπε να ταν για να βελτιωθει η εικονα του Ελληνικου μπασκετ; Απλα ερωτηματα ειναι και περιμενω απλες απαντησεις.
Και τελικα σε ενδιαφερει το επιπεδο των Ελληνων παιχτων πραγματικα και το πως σουταρουν και ντριπλαρουν ή απλα να κερδιζει η ομαδα σου και ας παιζουν και Αρειανοι , οχι της Θεσ/νικης :)
Προσεξε, αν απαντησεις πως σε ενδιαφερει, μετα θα σε ρωτησω την προταση σου πως θα γινει αυτο. :)
Να το αναθεσουμε στους αρμοδιους οπως ειπε και ενας αλλος φιλος νωριτερα, ενω οι αρμοδιοι ειναι αυτοι που εφτασαν εδω την καταταση; :banghead:
Εύκολη απάντηση. Δεν βγαίνουν Έλληνες παίκτες ικανοί για Α1 . Οι λόγοι είναι περίπλοκοι. Ο βασικός είναι ότι πλέον τα δελτία όλων των παικτών στην Ελλάδα στην καλαθοσφαίριση είναι στο μισό και πιο κάτω από ότι ήταν παλιά. Μικρότερη βάση, μικρότερος ανταγωνισμός, μικρότερη εξέλιξη συνοδηγούν στο γεγονός ότι αν κάποια ελληνική ομάδα θέλει να πρωταγωνιστήσει στην Ευρώπη πρέπει να πάρει ικανούς ξένους.

Γι'αυτό πρέπει να αναμορφωθουν στην Ελλάδα για αρχή οι κατηγορίες κάτω από την Α2 ώστε να φτάσουμε σε ένα επίπεδο να μπορούν να διεκδικούν θέση στην Α1. Μέχρι στιγμής ούτε αυτό μπορεί να γίνει και κάνουν πλάκα παίκτες 35+ που παίρνουν τα πρωταθλήματα άνετα από ομάδες με πιο νεανικά σύνολα με τεράστιες διαφορές.

Το ποσο χαμηλό είναι το επίπεδο Ελλήνων παικτών φαίνεται από την πόση ευκολία χάνουν την θέση τους από undrafted κολλεγιοπαιδα. Και εννοώ χάνουν την θέση τους λόγω μετρήσιμων ποιοτικών χαρακτηριστικών, στα οποία οι Έλληνες παίκτες υστερούν σε μικρή ηλικία μέχρι στιγμής.

Το πρόβλημα στην Α1 δεν είναι οι ξένοι αλλά οι απλήρωτοι ξένοι και ξένοι χαμηλής ποιότητας που αλλάζουν κάθε μήνα.
Σε αυτήν την περίπτωση οι ομάδες θα έπρεπε να επενδύουν στους Έλληνες παίκτες μιας και ο σκοπός τους δεν είναι η διάκριση εκτός συνόρων και η χρεοκοπία είναι προ των πυλών.

Μέσα από την συνολική αναμόρφωση του παραγωγικού συστήματος όλων των ακαδημιών θα μπορέσουν να βγουν καλύτεροι Έλληνες αθλητές . Αλλά αυτό είναι μια οφτοπικ συζήτηση του πως μπορεί να γίνει.

4
4 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 7:13 am

Η συζήτηση για τις υπεραξίες που πληρώνουν οι ομάδες τους έλληνες παίκτες, δεν είναι βέβαια ίδια περίπτωση μου θυμίζει το φετινό καλοκαίρι στο τουριστικό τομέα που επιχειρηματίες παραπονιούνται δεν βρίσκουν εργαζόμενους και γιατί δεν βρίσκουν εργαζόμενους; θέλουν λέει 8άρο και αξιοπρεπή καταλύματα να μένουν :mutombo: , κοίτα να δεις απαιτήσεις που έχουν οι άνθρωποι αν είναι δυνατόν.
Και στο ποδόσφαιρο που έχουν απεριόριστους ξένους χειροτέρεψε το επίπεδο, ούτε σε όμιλο champions league δεν μπορούμε να μπούμε που κι αν μπούνε κομπάρσοι είναι, αλλά και η εμπορικότητα του πρωταθλήματος έχει πέσει. Τις προηγούμενες μέρες έπαιζαν οι ελληνικές ομάδες στην ευρώπη το ενδιαφέρον ήταν πολύ μικρότερο σε σχέση με το παρελθόν.
Επίσης η Α1 και οι υπόλοιπες κατηγορίες στηρίζονται άμεσα ή έμμεσα από το ελληνικό κράτος, ε δεν μπορεί να σε επιχορηγεί το κράτος και από την άλλη να μην υπάρχουν έλληνες παίκτες και να μη προωθείται η ελληνική παραγωγή (δεν το λέω από εθνικιστική άποψη, μακριά από εμένα τέτοιες απόψεις, σαφώς και πρέπει να υπάρχουν και ξένοι) αλλά τι σόι ελληνικά πρωταθλήματα είναι αυτά άμα έχουμε 7-8 ξένους και 3-4 έλληνες στη δωδεκάδα και μετά έχουμε και απάιτηση να βγάλουμε και έλληνες παίκτες που δεν έχουν και χρόνο συμμετοχής. Εδώ δεν μπορούν οι ελληνικές ομάδες όπως αναφέρθηκε και παραπάνω να πληρώσουν τους 6 ξένους που έχουν θα πάρουν και παραπάνω; :banghead:

1
1 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 9:04 am

Μιλατε ολοι για 7-8 ξενους, ενω δεν υπαρχει καμια τετοια προταση και ουτε νομιζω να γινει. Οποτε ποιο το νοημα της συζήτησης; Ή θα μιλαμε με ρεαλιστικους ορους ή καλυτερα να μην μιλαμε.

Το προβλημα οπως ειπα δεν ειναι τοσο οι ξενοι ουτε το κακο επιπεδο τω Ελληνων (που ειναι απιστευτα κακο πλεον). Το μεγαλύτερο προβλημα ειναι η αμερικανοποιηση του μπασκετ μας που δεν μαθαινουμε τα παιδιά τα βασικα, νομιζουμε οτι λύνονται ολα μεσω της αθλητικοτητας (σε μια χωρα που σε ορους αθλητικοτητας ειμαστε στον πατο) και που με την ταυτόχρονη λογικη ολα για την νικη, πιεσε στην αμυνα, μην σουταρεις αλλιως στο πρωτο σουτ βγαίνεις αλλαγη, μας εχουν κανει να βγαζουμε μπετατζηδες που δεν μπορουν να βαλουν την μπαλα στο πλεχτο και ταυτόχρονα παιδια που δεν μπορουν να ανταγωνιστουν σε αθλητικοτητα αλλες χωρες της Ευρωπης (δεν μιλαω καν για αμερικανους).

Οποτε πρεπει να γυρισουμε στα Σερβικα μοντελα που ειχαμε, οπου μαθαιναν εως τελικης πτωσης ολοι τελεια τα βασικα και μετα βλεπουμε για αθλητικοτητα. Οχι ξεκιναμε τους παντες στα βαρη και στις ειδικες γυμναστικες και μπαλα του μπασκετ δεν βλεπουν και οταν βλεπουν φοβουνται τα παιδακια μην σουταρουν και τους βρισει ο προπονητής ή τα βγαλει εξω. Πρεπει και στην ψυχολογια και πνευματικά να αφηνουμε τα παιδια να παιζουν και λιγο με το ένστικτο να ειναι πιο ελευθερα οπως κανουν οι Ισπανοι π.χ

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1990
Δημοσιεύσεις: 4628
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 9:26 am

Hipster έγραψε:
Σάβ Ιούλ 23, 2022 1:38 am
shaq7 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 23, 2022 12:35 am
Εγω δεν εχω καταλαβει,τωρα που εχουμε 6 ξενους μονο και πλεον το επιπεδο των ελληνων παικτων παει να πιασει πατο ποιος φταιει γιαυτο?οι 6 ξενοι?Γιατι βλεπω να λετε οτι αν μειωθουν οι ξενοι οτι θα αρχισουν να ξαναβγαινουν ταλεντα..
Την γενια σπανουλη παπαλουκα διαμαντιδη ζηση φωτση πριντεζη κτλ ποσοι ξενοι παιζαν? Ας βαλουνε 5 ξενους στην δωδεκαδα ωστε να μενουν 7 θεσεις ελευθερες για τους τσαλμπουρηδες των ομαδων να διαπρεψουν και μην τυχον και πανε να ξεκινησουν απο τα παιδικα που δεν μαθαινει κανενα να σουταρει η να σκαει την μπαλα αλλα πως να παιζει ζωνη και να κερδιζει με καθε κοστος.
Επιμενεις να λες πως δεν βγαινουν ταλεντα και να κανεις κριτικη, ενω δεν εχεις καμια εικονα για την παραγωγικη διαδικασια παρα μονο για το αποτελεσμα της. Επειδη ειναι αργα και εχω γραψει ηδη δυο σεντονια σημερα αντιστρεφω το ερωτημα και σε ρωταω σε τι βοηθαει στην αναπτυξη του Ελληνικου μπασκετ οι 6 ή ακομα και 7 που θελουν καποιοι. Και γιατι δεν βοηθησε εδω και 20+ χρονια που υπαρχουν οι 4+2 και μετα οι 6 στο ελληνικο επαγγελματικο πρωταθλημα (το οποιο ειναι το πιο συντομο αστειο, αλλα δεν ειναι το θεμα μας τωρα )
Ασε το αν βγαινουν ταλεντα και αν δεν βγαινουν γιατι και απαντησε μου, ποτε βγαιναν περισσοτερα ταλεντα στην Ελλαδα, οταν ηταν 6 οι ξενοι ή πριν;
Και το βασικο ερωτημα που μαλλον κανενας δεν θελει να απαντησει απο τους περισσοτερους οπαδους των δυο μεγαλων. Το ελληνικο μπασκετ ειναι ο Ολυμπιακος και ο Παναθηναικος ή οι εθνικες ομαδες και ολες οι ομαδες των κατηγοριων απο Α2 μεχρι και τα τοπικα που παιζουν οι ελληνες παιχτες;
Απλη ερωτηση ειναι και δεν απανταει κανενας. Και αν ειναι οι δυο μεγαλοι, με ποια λογικη;
Περιμενω μια ορθολογικη απαντηση σ αυτο επιτελους. Ειναι ελληνικο μπασκετ το μπασκετ χωρις ελληνες παιχτες και γιατι;
Αν δωθει τιμια θα μπορουμε να κανουμε την κουβεντα σε αλλη βαση. Θα σε ενοχλουσε αν ο Ολυμπιακος που υποστηριζεις ειχε το μπατζετ να κανει μια ομαδα με 12 παιχταραδες καλυτερους απο ολους του ελληνες που υπαρχουν στο Ελληνικο μπασκετ.
Μισιτς, Λαρκιν, Ντε Κολο, Τζεημς, Κλαιμπερν, Μιροτιτς, Βεσελι, Πολοναρα, Ταβαρες,Μιλουτινοφ, Γκομπερ και Ντονσιτς ξερω γω. Πες μου ειλικρινα θα σε χαλαγε να ειναι αυτη η ομαδα σου αν ειχανε οι Αφοι τα φραγκα; Και αν σε χαλαει που ειναι ολοι ξενοι και υπερβαλω, μεχρι ποσοι θα επρεπε να ταν για να βελτιωθει η εικονα του Ελληνικου μπασκετ; Απλα ερωτηματα ειναι και περιμενω απλες απαντησεις.
Και τελικα σε ενδιαφερει το επιπεδο των Ελληνων παιχτων πραγματικα και το πως σουταρουν και ντριπλαρουν ή απλα να κερδιζει η ομαδα σου και ας παιζουν και Αρειανοι , οχι της Θεσ/νικης :)
Προσεξε, αν απαντησεις πως σε ενδιαφερει, μετα θα σε ρωτησω την προταση σου πως θα γινει αυτο. :)
Να το αναθεσουμε στους αρμοδιους οπως ειπε και ενας αλλος φιλος νωριτερα, ενω οι αρμοδιοι ειναι αυτοι που εφτασαν εδω την καταταση; :banghead:
Καταρχας με θεωρεις οπαδο απο ενα 7 στο ονομα,μαντεψε..δεν εχω καμια σχεση με την 7 απλα το σακ σκετο ηταν πιασμενο και η ευκολη λυση ηταν να βαλω το 7 διπλα,επειδη διαβασα και κατι γενικολογιες περι αυτου πριν που δεν εχουν καμια βαση.

Το αποτελεσμα της δεν ειναι οτι δεν υπαρχει πλεον ελληνας να σουταρει?και πλεον φτανουν 20 χρονων και δεν εχουν ιδεα απο τα βασικα?Οι ξενοι φταινε γιαυτο?Ας ρωτησουν τους λιθουανους και τους σερβους τι κανουν για να μαθουν.

Τα περισσοτερα ταλεντα βγηκαν στο 4+2 που αθροιστικα κανει 6 ξενοι,εγω αυτο που λεω ειναι οτι δεν επαιξε ρολο στο ποσοι ξενοι υπηρχαν για να βγουν ο διαμαντιδης και ο σπανουλης..Οσοι ειναι καλοι θα βγουν και στο 3+4, 2+5 και παει λεγοντας..

Οπως ελληνικο μπασκετ δεν υπαρχει χωρις ελληνες παικτες ετσι δεν υπαρχει χωρις τους αιωνιους,χωρις τις ανταγωνιστικες ομαδες στην ευρωλιγκα θα παψει το ενδιαφερον,ο ελληνας νοιαζεται μονο για τις νικες,στο πρωταθλημα δεν πατανε ουτε 1000 νοματαιοι να το δουν..Μετα θα παμε να γινουμε επιπεδου βουλγαριας.

Προσωπικα εγω τοσα χρονια με τους ελληνες ταυτιζομαι κυριως και την καταλαβαινω την αναγκη για ελληνες παικτες σε ελληνικη ομαδα..Πχ η εφες δεν μου λεει κατι που δεν εχει ουτε εναν τουρκο να παιζει μεσα..Οπως και το 12-13 που πηραμε ευρωλιγκες με πολλους μικρους ελληνες το θεωρω τρελη επιτυχια.ποσους ξενους ειχαμε τοτε στο πρωταθλημα αραγε?
Αν θελω να υποστηριξω αυτους που λες απλα θα καθομαι χαραματα και θα βλεπω ΝΒΑ.

Εμενα με ενοχλει οι μετριοκακοι ελληνες να ζητανε οτι θελουν απο λεφτα χωρις να τα αξιζουν,να καθονται στην σιγουρια τους και να μην βελτιωνονται γιατι ετσι και αλλιως δεν υπαρχουν αλλοι ελληνες στο επιπεδο τους αρα αναγκαστικα θα παιζουν. Πρεπει να υπαρχει ανταγωνισμος και οχι να ειναι βολεμενοι.

Αυτα...και πολλα εγραψα μετα απο χαγκοβερ :drunk:

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 9:33 am

Στις ακαδημίες παίζουν και άλλα ωραία πάντως. Να
παίζουν τα βύσματα ,οι γιοι πρωην παικτών της Α1 κτλπ. Επίσης επειδή κάποιοι ρωτάτε τι μας νοιάζει πιο πολύ? Οι εθνικές ομάδες ή η ομάδα μας,εγώ ευθέως απαντάω ,με νοιάζει ο Ολυμπιακός πάνω από όλα. Κακό είναι αυτό?

Η αλήθεια είναι οτι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός είχαν επιτυχία οταν είχαν Ελληνικό κορμό. Αλλά οι εποχές αλλάζουν στα πάντα και σε όλα. Αν τα επόμενα πολλά χρόνια οι παίκτες που θα βγάζουμε θα είναι Λουτζης,Τσαλμπουρης κτλπ τότε τι θα γίνει? Θα φέρνεις Fall για Center και θα έχεις για αλλαγή τον Καβαδα ο οποίος θα ζητά και πολλά λεφτά λόγω διαβατηρίου??🤣

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 11:04 am

SteveNashidis έγραψε:
Σάβ Ιούλ 23, 2022 6:30 am
Hipster έγραψε:
Σάβ Ιούλ 23, 2022 1:38 am


Επιμενεις να λες πως δεν βγαινουν ταλεντα και να κανεις κριτικη, ενω δεν εχεις καμια εικονα για την παραγωγικη διαδικασια παρα μονο για το αποτελεσμα της. Επειδη ειναι αργα και εχω γραψει ηδη δυο σεντονια σημερα αντιστρεφω το ερωτημα και σε ρωταω σε τι βοηθαει στην αναπτυξη του Ελληνικου μπασκετ οι 6 ή ακομα και 7 που θελουν καποιοι. Και γιατι δεν βοηθησε εδω και 20+ χρονια που υπαρχουν οι 4+2 και μετα οι 6 στο ελληνικο επαγγελματικο πρωταθλημα (το οποιο ειναι το πιο συντομο αστειο, αλλα δεν ειναι το θεμα μας τωρα )
Ασε το αν βγαινουν ταλεντα και αν δεν βγαινουν γιατι και απαντησε μου, ποτε βγαιναν περισσοτερα ταλεντα στην Ελλαδα, οταν ηταν 6 οι ξενοι ή πριν;
Και το βασικο ερωτημα που μαλλον κανενας δεν θελει να απαντησει απο τους περισσοτερους οπαδους των δυο μεγαλων. Το ελληνικο μπασκετ ειναι ο Ολυμπιακος και ο Παναθηναικος ή οι εθνικες ομαδες και ολες οι ομαδες των κατηγοριων απο Α2 μεχρι και τα τοπικα που παιζουν οι ελληνες παιχτες;
Απλη ερωτηση ειναι και δεν απανταει κανενας. Και αν ειναι οι δυο μεγαλοι, με ποια λογικη;
Περιμενω μια ορθολογικη απαντηση σ αυτο επιτελους. Ειναι ελληνικο μπασκετ το μπασκετ χωρις ελληνες παιχτες και γιατι;
Αν δωθει τιμια θα μπορουμε να κανουμε την κουβεντα σε αλλη βαση. Θα σε ενοχλουσε αν ο Ολυμπιακος που υποστηριζεις ειχε το μπατζετ να κανει μια ομαδα με 12 παιχταραδες καλυτερους απο ολους του ελληνες που υπαρχουν στο Ελληνικο μπασκετ.
Μισιτς, Λαρκιν, Ντε Κολο, Τζεημς, Κλαιμπερν, Μιροτιτς, Βεσελι, Πολοναρα, Ταβαρες,Μιλουτινοφ, Γκομπερ και Ντονσιτς ξερω γω. Πες μου ειλικρινα θα σε χαλαγε να ειναι αυτη η ομαδα σου αν ειχανε οι Αφοι τα φραγκα; Και αν σε χαλαει που ειναι ολοι ξενοι και υπερβαλω, μεχρι ποσοι θα επρεπε να ταν για να βελτιωθει η εικονα του Ελληνικου μπασκετ; Απλα ερωτηματα ειναι και περιμενω απλες απαντησεις.
Και τελικα σε ενδιαφερει το επιπεδο των Ελληνων παιχτων πραγματικα και το πως σουταρουν και ντριπλαρουν ή απλα να κερδιζει η ομαδα σου και ας παιζουν και Αρειανοι , οχι της Θεσ/νικης :)
Προσεξε, αν απαντησεις πως σε ενδιαφερει, μετα θα σε ρωτησω την προταση σου πως θα γινει αυτο. :)
Να το αναθεσουμε στους αρμοδιους οπως ειπε και ενας αλλος φιλος νωριτερα, ενω οι αρμοδιοι ειναι αυτοι που εφτασαν εδω την καταταση; :banghead:
Εύκολη απάντηση. Δεν βγαίνουν Έλληνες παίκτες ικανοί για Α1 . Οι λόγοι είναι περίπλοκοι. Ο βασικός είναι ότι πλέον τα δελτία όλων των παικτών στην Ελλάδα στην καλαθοσφαίριση είναι στο μισό και πιο κάτω από ότι ήταν παλιά. Μικρότερη βάση, μικρότερος ανταγωνισμός, μικρότερη εξέλιξη συνοδηγούν στο γεγονός ότι αν κάποια ελληνική ομάδα θέλει να πρωταγωνιστήσει στην Ευρώπη πρέπει να πάρει ικανούς ξένους.

Γι'αυτό πρέπει να αναμορφωθουν στην Ελλάδα για αρχή οι κατηγορίες κάτω από την Α2 ώστε να φτάσουμε σε ένα επίπεδο να μπορούν να διεκδικούν θέση στην Α1. Μέχρι στιγμής ούτε αυτό μπορεί να γίνει και κάνουν πλάκα παίκτες 35+ που παίρνουν τα πρωταθλήματα άνετα από ομάδες με πιο νεανικά σύνολα με τεράστιες διαφορές.

Το ποσο χαμηλό είναι το επίπεδο Ελλήνων παικτών φαίνεται από την πόση ευκολία χάνουν την θέση τους από undrafted κολλεγιοπαιδα. Και εννοώ χάνουν την θέση τους λόγω μετρήσιμων ποιοτικών χαρακτηριστικών, στα οποία οι Έλληνες παίκτες υστερούν σε μικρή ηλικία μέχρι στιγμής.

Το πρόβλημα στην Α1 δεν είναι οι ξένοι αλλά οι απλήρωτοι ξένοι και ξένοι χαμηλής ποιότητας που αλλάζουν κάθε μήνα.
Σε αυτήν την περίπτωση οι ομάδες θα έπρεπε να επενδύουν στους Έλληνες παίκτες μιας και ο σκοπός τους δεν είναι η διάκριση εκτός συνόρων και η χρεοκοπία είναι προ των πυλών.

Μέσα από την συνολική αναμόρφωση του παραγωγικού συστήματος όλων των ακαδημιών θα μπορέσουν να βγουν καλύτεροι Έλληνες αθλητές . Αλλά αυτό είναι μια οφτοπικ συζήτηση του πως μπορεί να γίνει.
Δεν καταλαβα βεβαια σε τι απαντησες. Στο θεμα των ομαδων δεν ειδα παλι καποια απαντηση. Ποιο ειναι το ελληνικο μπασκετ, ο Ολυμπιακος και ο Παναθηναικος της Γιουρολιγκ ή ολα τα υπολοιπα;
Εμεις τα εχουμε ξαναπει βεβαια και αλλου και εχουμε διαπιστωσει την διαφορα φιλοσοφιας και δεν τρεχει καστανο. Αλλα η απαντηση στο ποιο ειναι το Ελληνικο μπασκετ ειναι κομβικη και δεν την βλεπω :)

0
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1690
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 11:18 am

Redfly έγραψε:
Παρ Ιούλ 22, 2022 11:44 pm

Οπότε για μένα το πιο βασικό δεν είναι ότι δε βρίσκουμε ταλέντα, αλλά ότι δεν έχουν χρόνο να παίξουν τα παιδιά.
Γενικά βρίσκω αρκετές αλήθειες σε αυτα που γράφεις, αλλά αυτό (που έκοψα) δεν στέκει και τόσο, αν λάβεις υπόψιν σου οτι στη Λιθουανία τα παιδάκια δεν είναι έξω ολη μέρα για αντικειμενικούς λόγους :D

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 11:21 am

prime7 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 23, 2022 9:33 am
Στις ακαδημίες παίζουν και άλλα ωραία πάντως. Να
παίζουν τα βύσματα ,οι γιοι πρωην παικτών της Α1 κτλπ. Επίσης επειδή κάποιοι ρωτάτε τι μας νοιάζει πιο πολύ? Οι εθνικές ομάδες ή η ομάδα μας,εγώ ευθέως απαντάω ,με νοιάζει ο Ολυμπιακός πάνω από όλα. Κακό είναι αυτό?

Η αλήθεια είναι οτι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός είχαν επιτυχία οταν είχαν Ελληνικό κορμό. Αλλά οι εποχές αλλάζουν στα πάντα και σε όλα. Αν τα επόμενα πολλά χρόνια οι παίκτες που θα βγάζουμε θα είναι Λουτζης,Τσαλμπουρης κτλπ τότε τι θα γίνει? Θα φέρνεις Fall για Center και θα έχεις για αλλαγή τον Καβαδα ο οποίος θα ζητά και πολλά λεφτά λόγω διαβατηρίου??🤣
Τιποτα δεν ειναι κακο ή καλο. Απλα η ερωτηση ειναι μας ενδιαφερει το ελληνικο μπασκετ ή η ομαδα μας.
Οταν απανταει καποιος στρειτ οπως εσυ "η ομαδα μου" ξερουμε σε ποια βαση μιλαμε. Αυτο λεω και εγω. Η κουβεντα για τους ξενους δεν αφορα το ελληνικο μπασκετ, αλλα το συμφερον καποιων ομαδων. Μην κοροδευομαστε.
Ελπιζω λοιπον οι 10 απο τις 12 ομαδες να κοιταξουν κι αυτες το συμφερον τους και να μην υποκυψουν στο συμφερον των δυο.
Οπως δεν σε ενδιαφερει εσενα τιποτα αλλο απο την ομαδα σου , δικαιωμα σου, το ιδιο πρεπει να συμβαινει και με τους αλλους.
Και οταν ο Παναθηναικος θελησει πχ να παρει τον ελεγχο της ΚΕΔ ή της ΕΟΚ , καλα θα κανει γιατι το συμφερον της ομαδας του θα κοιταξει. Δεν πρεπει να υπαρχει γκρινια και κροκοδειλια δακρυα και κουβεντες περι ηθικης και τα αλλα χαριτωμενα.
Πανω απο ολα η ομαδαρα μας. Ετσι παει αυτη η σειρα σκεψης.
ΥΓ Πολλα ωραια παιζουν στις ακαδημιες οντος μαζι κι αυτο που λες, που δεν θα αλλαξουν με τον ενα ξενο παραπανω :)

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 11:53 am

shaq7 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 23, 2022 9:26 am
Hipster έγραψε:
Σάβ Ιούλ 23, 2022 1:38 am


Επιμενεις να λες πως δεν βγαινουν ταλεντα και να κανεις κριτικη, ενω δεν εχεις καμια εικονα για την παραγωγικη διαδικασια παρα μονο για το αποτελεσμα της. Επειδη ειναι αργα και εχω γραψει ηδη δυο σεντονια σημερα αντιστρεφω το ερωτημα και σε ρωταω σε τι βοηθαει στην αναπτυξη του Ελληνικου μπασκετ οι 6 ή ακομα και 7 που θελουν καποιοι. Και γιατι δεν βοηθησε εδω και 20+ χρονια που υπαρχουν οι 4+2 και μετα οι 6 στο ελληνικο επαγγελματικο πρωταθλημα (το οποιο ειναι το πιο συντομο αστειο, αλλα δεν ειναι το θεμα μας τωρα )
Ασε το αν βγαινουν ταλεντα και αν δεν βγαινουν γιατι και απαντησε μου, ποτε βγαιναν περισσοτερα ταλεντα στην Ελλαδα, οταν ηταν 6 οι ξενοι ή πριν;
Και το βασικο ερωτημα που μαλλον κανενας δεν θελει να απαντησει απο τους περισσοτερους οπαδους των δυο μεγαλων. Το ελληνικο μπασκετ ειναι ο Ολυμπιακος και ο Παναθηναικος ή οι εθνικες ομαδες και ολες οι ομαδες των κατηγοριων απο Α2 μεχρι και τα τοπικα που παιζουν οι ελληνες παιχτες;
Απλη ερωτηση ειναι και δεν απανταει κανενας. Και αν ειναι οι δυο μεγαλοι, με ποια λογικη;
Περιμενω μια ορθολογικη απαντηση σ αυτο επιτελους. Ειναι ελληνικο μπασκετ το μπασκετ χωρις ελληνες παιχτες και γιατι;
Αν δωθει τιμια θα μπορουμε να κανουμε την κουβεντα σε αλλη βαση. Θα σε ενοχλουσε αν ο Ολυμπιακος που υποστηριζεις ειχε το μπατζετ να κανει μια ομαδα με 12 παιχταραδες καλυτερους απο ολους του ελληνες που υπαρχουν στο Ελληνικο μπασκετ.
Μισιτς, Λαρκιν, Ντε Κολο, Τζεημς, Κλαιμπερν, Μιροτιτς, Βεσελι, Πολοναρα, Ταβαρες,Μιλουτινοφ, Γκομπερ και Ντονσιτς ξερω γω. Πες μου ειλικρινα θα σε χαλαγε να ειναι αυτη η ομαδα σου αν ειχανε οι Αφοι τα φραγκα; Και αν σε χαλαει που ειναι ολοι ξενοι και υπερβαλω, μεχρι ποσοι θα επρεπε να ταν για να βελτιωθει η εικονα του Ελληνικου μπασκετ; Απλα ερωτηματα ειναι και περιμενω απλες απαντησεις.
Και τελικα σε ενδιαφερει το επιπεδο των Ελληνων παιχτων πραγματικα και το πως σουταρουν και ντριπλαρουν ή απλα να κερδιζει η ομαδα σου και ας παιζουν και Αρειανοι , οχι της Θεσ/νικης :)
Προσεξε, αν απαντησεις πως σε ενδιαφερει, μετα θα σε ρωτησω την προταση σου πως θα γινει αυτο. :)
Να το αναθεσουμε στους αρμοδιους οπως ειπε και ενας αλλος φιλος νωριτερα, ενω οι αρμοδιοι ειναι αυτοι που εφτασαν εδω την καταταση; :banghead:
Καταρχας με θεωρεις οπαδο απο ενα 7 στο ονομα,μαντεψε..δεν εχω καμια σχεση με την 7 απλα το σακ σκετο ηταν πιασμενο και η ευκολη λυση ηταν να βαλω το 7 διπλα,επειδη διαβασα και κατι γενικολογιες περι αυτου πριν που δεν εχουν καμια βαση.

Το αποτελεσμα της δεν ειναι οτι δεν υπαρχει πλεον ελληνας να σουταρει?και πλεον φτανουν 20 χρονων και δεν εχουν ιδεα απο τα βασικα?Οι ξενοι φταινε γιαυτο?Ας ρωτησουν τους λιθουανους και τους σερβους τι κανουν για να μαθουν.

Τα περισσοτερα ταλεντα βγηκαν στο 4+2 που αθροιστικα κανει 6 ξενοι,εγω αυτο που λεω ειναι οτι δεν επαιξε ρολο στο ποσοι ξενοι υπηρχαν για να βγουν ο διαμαντιδης και ο σπανουλης..Οσοι ειναι καλοι θα βγουν και στο 3+4, 2+5 και παει λεγοντας..

Οπως ελληνικο μπασκετ δεν υπαρχει χωρις ελληνες παικτες ετσι δεν υπαρχει χωρις τους αιωνιους,χωρις τις ανταγωνιστικες ομαδες στην ευρωλιγκα θα παψει το ενδιαφερον,ο ελληνας νοιαζεται μονο για τις νικες,στο πρωταθλημα δεν πατανε ουτε 1000 νοματαιοι να το δουν..Μετα θα παμε να γινουμε επιπεδου βουλγαριας.

Προσωπικα εγω τοσα χρονια με τους ελληνες ταυτιζομαι κυριως και την καταλαβαινω την αναγκη για ελληνες παικτες σε ελληνικη ομαδα..Πχ η εφες δεν μου λεει κατι που δεν εχει ουτε εναν τουρκο να παιζει μεσα..Οπως και το 12-13 που πηραμε ευρωλιγκες με πολλους μικρους ελληνες το θεωρω τρελη επιτυχια.ποσους ξενους ειχαμε τοτε στο πρωταθλημα αραγε?
Αν θελω να υποστηριξω αυτους που λες απλα θα καθομαι χαραματα και θα βλεπω ΝΒΑ.

Εμενα με ενοχλει οι μετριοκακοι ελληνες να ζητανε οτι θελουν απο λεφτα χωρις να τα αξιζουν,να καθονται στην σιγουρια τους και να μην βελτιωνονται γιατι ετσι και αλλιως δεν υπαρχουν αλλοι ελληνες στο επιπεδο τους αρα αναγκαστικα θα παιζουν. Πρεπει να υπαρχει ανταγωνισμος και οχι να ειναι βολεμενοι.

Αυτα...και πολλα εγραψα μετα απο χαγκοβερ :drunk:
Λολ, ηξερα πως αυτο με το 7 και το 13 θα ενοχλησει πολλους, οχι ευτυχως ολους γιατι δεν γενικευω. Μπορει να διαλεξες το ονομα πριν 10+ χρονια και απλα να εμεινε.
Τοθεμα δεν ειναι τονικ νειμ, αλλα τι το συνοδευει στον σχολιασμο. Μην ξεχνας πως γραφουμε κι αλλου μαζι. Ξερω πως γραφεις και ενα κομματι των αποψεων σου.
Υπαρχουν αλλοι χωρις 7 που ειναι πιο χουλιγκαν. :roofl:
Οποτε μην κολας σ αυτο, εχει να κανειι παντα με την πρωτη επαφη, οπως ειπα κατι με πιανει, δεν ειπα πως δεν ανταλλασω αποψεις με τους 7 και τους 13.
Τωρα στα αλλα, αν και τα λεμε και τα ξαναλεμε. Εσυ βλεπεις το αποτελεσμα της παραγωγικης διαδικασιας και λες δεν υπαρχουν παιχτες που σουταρουν. Εγω σου λεω υπαρχουν , αλλα δεν ενδιαφερει αυτο το συστημα. Δεν ειναι ασπρο μαυρο τα πραγματα. Και ταλεντα πολλα υπαρχουν συνεχεια ,αλλα ενα πλεγμα κακων επιλογων , μαζι με το θεμα των ξενων που δεν εναι το μονο φυσικα και ισως οχι και ο βασικος λογος, φερνουν τα αποτελεσματα που βλεπεις.
Δεν ισχυει αυτο που λες για ΔΙαμαντιδη, Σπανουλη, Φωτση κλπ. Δεν το πας ποτε εσκασαν οι παιχτες αλλα ποτε ηταν στην παραγωγικη διαδικασια. Καθε αλλαγη δεν εχει αμεσο αποτελεσμα, αλλα εχει μια περιοδο καποιων χρονων που δημιουργει τα αποτελεσματα. Ο Σπανουλης ηταν παιδικο εφηβικα στα μεσα των 90ς και τοτε δεν ηταν 6 ξενοι. Το ιδιο και ο Διαμαντιδης και ο Φωτσης.
Η τελευταια καλη φουρνια με 4+2 που βγηκε ηταν του Παπανικολαου και του Σλουκα. Δες ποσοι καλοι βγηκαν απο κει. Αν θες σου γραφω την 12 αδα της εθνικης που πηρε το παγκοσμιο. Μετα απο τους δυο ειναι ο Μαντζαρης και ο Μπογρης με τον Παπα τα ονοματα που εχουν ηδη φαει κραξιμο για την αξια τους και τα λεφτα που πηραν.
Απο καθε γενια θα βγουν 2-3 παιχτες τουλαχιστον , ασχετα απο τους ξενους. Ειπαμε εχει ταλεντο το ελληνικο μπασκετ για μεταφυσικους ισως λογους :)
Το ελληνικο μπασκετ υπηρξε και χωρις αιωνιους την δεκαετια του 80. Το ιδιο ελεγαν και τοτε στην Θεσ/νικη για ΠΑΟΚ και Αρη, αλλα η φυση δεν αποδεχετα τα κενα.
Και να μην υπαρχουν οι αιωνιοι κατι θα γινει. Αλλα και να μην γινει δεν χαθηκε και ο κοσμος. Σε ποσες χωρες παιζουν μπασκετ χωρις επιτυχιες σε συλλογικο επιπεδο;
Δεν παθανε και τιποτα, ο αθλητισμος ξαναλεω δεν ειναι μονο η νικη. Τα γραφουνε στις εκθεσεις τα παιδια και σε περισπουδαστα αρθρα εδω και εκει. Αλλα προφανως ειναι μονο λογια για καποιους.Αμα ηταν μονο η νικη κι η ηττα αλλες ομαδες στην Α1 δεν επρεπε να παιζουν καν. Θα επαιζε μονο Παναθηναικος και Ολυμπιακος.
Και τελος περι υπεραξιων επισης τα εχουμε πει 1000 φορες. Οταν το αθλημα προσπαθει να κινηθει στα βηματα της "αγορας" που λενε και διανοουμενοι της οικονομιας, ετσι θα ειναι τα πραγματα. Προσφορα και ζητηση. Οσα θελουν ζητανε οι παιχτες και οσα μπορουν δινουν οι ομαδες. Αν θελουν οι μεγαλοι να μην πληρωνουν υπεραξιες ας κοιταξουν να βγαλουν δικους τους παιχτες και να μην αγοραζουν τους Σαμοντουροφ και τους Μαντζουκες απο ανατολη και δυση και να μην περιμενουν απο Λουντζη και Καββαδα οπως λενε καποιοι.
Αλλα παρ ολα τα λεφτα που σκανε, αυτοι δεν βγαζουν παιχτες, αλλα βγαζουν οι Πανιωνιοι οι ΔΕΚΑ και αλλες μικρες και οικονομικα αδυναμες ομαδες. Δεν αναρωτηθηκες ποτε γιατι γινεται αυτο. Πες μου ενα παιχτη απο τα σπλαχνα του που εχει βγαλει ο Ολυμπιακος. Μην σε δυσκολευω, θα πεις τον Πριντεζη που τον πηρε σαν παιδα μεταγραφη απο τον Αστερα Αγιου Δημητριου και δεν τον εβγαλε αυτος. Δεν υπαρχει αλλος :)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 12:28 pm

Ας δούμε λίγο τις άλλες χώρες.

Γαλλία:
Απεριόριστοι δηλωμένοι ξένοι, 6 σε κάθε 12άδα. Η Μονακό πχ έβγαλε τους τελικούς με 2ο σέντερ τον Jerry Boutsielle, επιλέγοντας να αφήσει έξω τον Hall, έχοντας 6άδα ξένων τους Lee-James-Diallo-Bacon-Thomas-Motiejunas. Χάρη πάντως στις απεριόριστες αλλαγές, στα 34 ματς της μεγάλης κανονικής περιόδου του γαλλικού πρωταθλήματος, τόσο αυτοί οι 7 όσο και οι Motum, Andjusic έπαιξαν όλοι μεταξύ 16 και 26 ματς, σε σύνολο 34.

Τουρκία:
Απεριόριστοι δηλωμένοι ξένοι, μόλις 5 σε κάθε 12άδα. Χαρακτηριστικός ο τελευταίος τελικός Εφές-Φενέρ, όπου η Εφές χρησιμοποίησε πρακτικά 6 παίκτες σε όλο το ματς (με τον Larkin να λογίζεται ως Τούρκος), με τους υπόλοιπους Τούρκους της 12άδας να παίζουν μάξιμουμ 5 λεπτά ο καθένας. Ξανά πάντως, η δυνατότητα να αλλάζει ξένους σε κάθε παιχνίδι επέτρεψε και στους 9 της (Micic Beaubois Bryant Simon Moerman Singleton Pleiss Dunston Petrusev) να παίξουν από 13 ως 30 ματς τη σεζόν, σε σύνολο 41 (μαζί με τα πλέι-οφ). Ανάποδο παράδειγμα Τούρκου παίχτη ο Ertan Gazi, που από 68 λεπτά στην Ευρωλίγκα (συνολικά, όχι μέσο όρο), στο τουρκικό πρωτάθλημα έπαιξε σε 38 ματς, 14 λεπτά μέσο όρο.

Ιταλία:
Μία από τα ίδια, απεριόριστοι δηλωμένοι ξένοι, 6 σε κάθε 12άδα. Η Μιλάνο πάντως πχ, "κλείδωσε" μόνη της σε μία 6άδα ξένων στα πλέι-οφ (Rodriguez, Grant, Hall, Shields, Bentil, Hines), με τους Delaney, Tarczewski και Daniels πάντως να συνεισφέρουν και αυτοί σε διψήφιο αριθμό παιχνιδιών ο καθένας στην κανονική περίοδο.

Γερμανία:
Ακριβώς το ίδιο και εδώ, 6 σε κάθε 12άδα. Ο Τρινκιέρι πχ. στη Μπάγερν "φόρτωσε" λίγο παραπάνω συγκεκριμένους ξένους (πχ ο Thomas και ο Weiler-Babb έπαιξαν σε 40 από τα 43 συνολικά παιχνίδια της λίγκας), αλλά σε κάθε περίπτωση, και οι 9 ξένοι έπαιξαν επίσης διψήφιο αριθμό παιχνιδιών. "Αντιπαράδειγμα" πχ ο Andreas Obst, από τα 7 λεπτά συμμετοχής μέσο όρο στην Ευρωλίγκα, βρέθηκε στα 19.5 στο πρωτάθλημα, μην χάνοντας μάλιστα κανένα παιχνίδι.

Ισπανία:
Την άφησα τελευταία καθώς είναι η πιο ιδιάζουσα περίπτωση. Είναι η μόνη χώρα που έχει ακόμα διαχωρισμό σε "ξένους" και "κοινοτικούς", επιτρέποντας μόνο 2 ξένους εκτός Ευρώπης. Φυσικά υπάρχουν επιπλέον αστερίσκοι, όπως οι παίκτες "cotonou" (δηλαδή από συγκεκριμένες αφρικανικές χώρες), αλλά και παίκτες από τα τμήματα υποδομής των ομάδων, οι οποίοι μετράνε ως ντόπιοι, ανεξάρτητα από την πραγματική τους εθνικότητα. Είχαμε έτσι το εκπληκτικό παράδειγμα της Μπασκόνια, η οποία χρησιμοποιούσε ταυτόχρονα: Peters και Baldwin ως ξένους, Costello (διαβατήριο Ακτής Ελεφαντοστού) και Nnoko ως cotonou, Fontecchio-Giedraitis-Enoch-Marinkovic ως κοινοτικούς, Granger με ισπανικό διαβατήριο, και Sedekerskis και Kurucs ως παίκτες από τα τμήματα υποδομής (ίσως δεν το ξεκαθάρισα πιο πάνω, μιλάμε για παίκτες που έχουν θητεία στα τμήματα υποδομής, όχι απαραίτητα που βρίσκονται τώρα). Μιλάμε δηλαδή για μία ομάδα χωρίς κανέναν βέρο Ισπανό στην 12άδα της.


Δεν έχω πολύ κουράγιο να ψάξω επακριβώς και τα υπόλοιπα "μικρότερα" πρωταθλήματα, ίσως το κάνω κάποια άλλη στιγμή. Και μόνο το παράδειγμα της Ισπανίας και της Μπασκόνια όμως νομίζω πως μπορεί να μας βοηθήσει να μην μπλέκουμε το πόσοι ξένοι επιτρέπονται στην επαγγελματική λίγκα, με το τι συμβαίνει πιο κάτω, στην παραγωγή παικτών της χώρας.

4
4 Εικόνα
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1690
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 12:50 pm

Κακα τα ψέμματα, καλύτερες οι αλήθειες. Υπάρχει η υπομονή αλλά και τα θέλω όλα τώρα. Υπάρχει ο ρομαντισμός αλλά και η πραγματικότητα. Υπάρχουν οι οικονομικοί όροι, πάντα και παντού.
Ενα δικό μου συμπέρασμα, οικονομετρικό, δείχνει οτι σε μια ομάδα 100 παιδιών με χρονιές γεννησης +-1, ας πούμε 2004-05-06 για να γίνει κατανοητό, ενδέχεται 2-3 να γίνουν αθλητές και να προχωρήσουν μετά το εφηβικό. Ας υποθέσουμε λοιπόν οτι ξεκίνησαν στα 8 τους και μετά απο μια δεκαετία είναι έτοιμοι να μπουν σε μια ανδρική προετοιμασία.
Την δεκαετία που πέρασαν στην ακαδημία, η εκπαίδευσή τους αν υποθέσουμε οτι έγινε όλη μέσα στην ομάδα και στους χώρους της, είχε μο κόστος χρονιάς 25000. Πάντα μιλάμε για τους 2 μαξ 3, αλλά στην πραγματικότητα είναι 100. Το ποσό αυτό περιλαμβανει προπονητές, φυσιο, πάγια, αγώνες, γιατροί.
Μετά έρχεται ένα κόστος για την εκπαίδευση του ενήλικα πια αθλητή, που στην 3ετία 18-21 μπορεί να ξεπερνάει και τα 50.000, περισσότερο λόγω εξιδείκευσης.
Σε επίπεδο Αμερικής που αυτό είναι βιομηχανία τα κόστη έχουν πέσει σε σχέση με το 300000/2=100000 για τον καθένα έλληνα.
Απο τη στιγμή που δεν το κάνουμε καλά κι οργανωμένα, τα κόστη θα είναι άλλανταλλα, ακόμα και τα δικά μου είναι περίπου και καθόλου επιστημονικά, αλλά πάντα θα είναι τέτοια που ο μη υπομονετικός, ρομαντικός μπασκετικός έλληνας δεν θα κάτσει να τα υπολογίσει κι ο καπάτσος μπασκετικός έλληνας παράγοντας θα πάρει έτοιμο προιον απο το αμέρικα σε τιμή λιντλ ή χρυσού, οτι κάτσει!!!!

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
polykos

 euroleague
Reactions: 485
Δημοσιεύσεις: 1690
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 23, 2022 1:00 pm

benchwarmer έγραψε:
Σάβ Ιούλ 23, 2022 12:28 pm
Και μόνο το παράδειγμα της Ισπανίας και της Μπασκόνια όμως νομίζω πως μπορεί να μας βοηθήσει να μην μπλέκουμε το πόσοι ξένοι επιτρέπονται στην επαγγελματική λίγκα, με το τι συμβαίνει πιο κάτω, στην παραγωγή παικτών της χώρας.
Θα έλεγα να το επιχειρήσεις για να φρίξεις. Μιλάμε για δουλεμπόριο ελπίδας. Εγώ έτσι χαρακτηρίζω την υποχρέωση που αναλαμβάνει κάποιος για να ξεπληρώσει την όποια ακαδημία, για την εκπαίδευση που θα του παράσχει απο την στιγμή που ξεκινάει ένα συμφωνητικό έως να φύγει.
ΥΓ Ετεροχρονισμένα έμαθα οτι για κάποια χρόνια το "θαύμα" Μαντουλίδη είχε τέτοιου είδους συμφωνητικά.

2
2 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”