3η Αγωνιστική Basket League (Season 2021-2022)

Συντονιστής: Captains

jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 17, 2021 7:51 pm

Το είχα γράψει και με αφορμή τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Λαυρίου. Της περυσινής φιναλίστ δηλαδή του ελληνικού πρωταθλήματος. Εκτός απο Ολυμπιακό και Παναθηναικό όλες οι υπόλοιπες ομάδες είναι πολύ χαμηλής ποιότητας. Δεν σημαίνει οτι είναι ίδιες, αλλά σε γενικές γραμμές το επίπεδο είναι πολύ χαμηλό.

Γι' αυτό και δεν δίνω ιδιαίτερη αξία στα σκορ. Προτιμώ να βλέπω τα επίπεδα ενέργειας και την βελτίωση μέσα απο τα παιχνίδια της ομάδας μου παρά να διαβάζω τα δημοσιογραφικά λιβανίσματα για κατοστάρες και ¨εκπληκτικές" εμφανίσεις.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 17, 2021 8:12 pm

Πέρυσι ήταν κακός ο Παναθηναϊκός και έδωσε δικαίωμα στους υπολοίπους να πιστεύουν ότι κάτι μπορεί να γίνει. Με τα πολλά το κομβικό σημείο ήταν η φυγή του Jawun Evans από τον Προμηθέα και η απόκτηση του Hezonja από τον Παναθηναϊκό. Πιθανότατα να βλέπαμε άλλους τελικούς, όμως και πάλι η διαφορά ήταν ορατή.

Φέτος δε νομίζω ότι μπορεί να τεθεί θέμα στο ποιοι θα είναι στον τελικό-ούτε κατά διάνοια- αμφιβάλλω όμως αν μπορούν να κερδίσουν κάποιον από τους δύο στην έδρα τους οι υπόλοιπες ομάδες.

Το πρωτάθλημα παραμένει της πλάκας, διεκπεραιώνεται αναγκαστικά από τη διοργανώτρια αρχή, τα τηλεοπτικά είναι σαν ΕΡΤ σου βγάζω την υποχρέωση, δεν ενδιαφέρει κάνεναν να το θωρακίσει (σοβαρά τώρα 12 αλλαγές ξένων) δεν ενδιαφέρει να σχεδόν κανέναν επιχειρηματία να προσπαθήσει να αλλάξει το δίπολο.

Τελικά τι θα ήταν καλύτερο: π.χ. 4 ξένοι με τα ίδια λεφτά ή τα λεφτά αυτά σε 6+ ξένους;

Πότε ήταν καλύτερο το πρωτάθλημα, όταν οι μικρομεσαίοι έφερναν 2 ακριβούς αλλά πολύ καλούς ξένους ή τώρα που φέρνουν 6,7,8 στοιχήματα;

2
2 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 17, 2021 8:48 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Οκτ 17, 2021 8:12 pm
Πέρυσι ήταν κακός ο Παναθηναϊκός και έδωσε δικαίωμα στους υπολοίπους να πιστεύουν ότι κάτι μπορεί να γίνει. Με τα πολλά το κομβικό σημείο ήταν η φυγή του Jawun Evans από τον Προμηθέα και η απόκτηση του Hezonja από τον Παναθηναϊκό. Πιθανότατα να βλέπαμε άλλους τελικούς, όμως και πάλι η διαφορά ήταν ορατή.

Φέτος δε νομίζω ότι μπορεί να τεθεί θέμα στο ποιοι θα είναι στον τελικό-ούτε κατά διάνοια- αμφιβάλλω όμως αν μπορούν να κερδίσουν κάποιον από τους δύο στην έδρα τους οι υπόλοιπες ομάδες.

Το πρωτάθλημα παραμένει της πλάκας, διεκπεραιώνεται αναγκαστικά από τη διοργανώτρια αρχή, τα τηλεοπτικά είναι σαν ΕΡΤ σου βγάζω την υποχρέωση, δεν ενδιαφέρει κάνεναν να το θωρακίσει (σοβαρά τώρα 12 αλλαγές ξένων) δεν ενδιαφέρει να σχεδόν κανέναν επιχειρηματία να προσπαθήσει να αλλάξει το δίπολο.

Τελικά τι θα ήταν καλύτερο: π.χ. 4 ξένοι με τα ίδια λεφτά ή τα λεφτά αυτά σε 6+ ξένους;

Πότε ήταν καλύτερο το πρωτάθλημα, όταν οι μικρομεσαίοι έφερναν 2 ακριβούς αλλά πολύ καλούς ξένους ή τώρα που φέρνουν 6,7,8 στοιχήματα;
Κι αυτά που γίνονται στον Ηρακλή είναι ακόμη πιο ντροπιαστικά όχι μόνο ως μπάσκετ αλλά και ως κοινωνία.
.https://www.gazzetta.gr/basketball/bask ... -etei-2021.
Ομάδες που έκαναν μεταγραφές και τώρα ξανά έχουν μπαν. Πρέπει κάτι να γίνει. Να διακοπεί το πρωτάθλημα και να ξαναξεκινήσει με τις ομάδες που μπορούν να συνεχίσουν, ας έχουμε και πρωτάθλημα με 8 ομάδες. τι άλλο να πω.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 17, 2021 9:47 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Οκτ 17, 2021 8:12 pm
Πέρυσι ήταν κακός ο Παναθηναϊκός και έδωσε δικαίωμα στους υπολοίπους να πιστεύουν ότι κάτι μπορεί να γίνει. Με τα πολλά το κομβικό σημείο ήταν η φυγή του Jawun Evans από τον Προμηθέα και η απόκτηση του Hezonja από τον Παναθηναϊκό. Πιθανότατα να βλέπαμε άλλους τελικούς, όμως και πάλι η διαφορά ήταν ορατή.

Φέτος δε νομίζω ότι μπορεί να τεθεί θέμα στο ποιοι θα είναι στον τελικό-ούτε κατά διάνοια- αμφιβάλλω όμως αν μπορούν να κερδίσουν κάποιον από τους δύο στην έδρα τους οι υπόλοιπες ομάδες.

Το πρωτάθλημα παραμένει της πλάκας, διεκπεραιώνεται αναγκαστικά από τη διοργανώτρια αρχή, τα τηλεοπτικά είναι σαν ΕΡΤ σου βγάζω την υποχρέωση, δεν ενδιαφέρει κάνεναν να το θωρακίσει (σοβαρά τώρα 12 αλλαγές ξένων) δεν ενδιαφέρει να σχεδόν κανέναν επιχειρηματία να προσπαθήσει να αλλάξει το δίπολο.

Τελικά τι θα ήταν καλύτερο: π.χ. 4 ξένοι με τα ίδια λεφτά ή τα λεφτά αυτά σε 6+ ξένους;

Πότε ήταν καλύτερο το πρωτάθλημα, όταν οι μικρομεσαίοι έφερναν 2 ακριβούς αλλά πολύ καλούς ξένους ή τώρα που φέρνουν 6,7,8 στοιχήματα;
Πέρυσι ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμη χειρότερος από αυτό που περιγράφεις. Σε ένα νορμάλ πρωτάθλημα δε θα είχε περάσει την ΑΕΚ στους ημιτελικούς, όσοι τους είδαν καταλαβαίνουν τι λέω. Η ΑΕΚ άξιζε να περάσει, ξεκάθαρα κιόλας.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Οκτ 17, 2021 10:31 pm

yorgos έγραψε:
Κυρ Οκτ 17, 2021 9:47 pm
ssoulliss έγραψε:
Κυρ Οκτ 17, 2021 8:12 pm
Πέρυσι ήταν κακός ο Παναθηναϊκός και έδωσε δικαίωμα στους υπολοίπους να πιστεύουν ότι κάτι μπορεί να γίνει. Με τα πολλά το κομβικό σημείο ήταν η φυγή του Jawun Evans από τον Προμηθέα και η απόκτηση του Hezonja από τον Παναθηναϊκό. Πιθανότατα να βλέπαμε άλλους τελικούς, όμως και πάλι η διαφορά ήταν ορατή.

Φέτος δε νομίζω ότι μπορεί να τεθεί θέμα στο ποιοι θα είναι στον τελικό-ούτε κατά διάνοια- αμφιβάλλω όμως αν μπορούν να κερδίσουν κάποιον από τους δύο στην έδρα τους οι υπόλοιπες ομάδες.

Το πρωτάθλημα παραμένει της πλάκας, διεκπεραιώνεται αναγκαστικά από τη διοργανώτρια αρχή, τα τηλεοπτικά είναι σαν ΕΡΤ σου βγάζω την υποχρέωση, δεν ενδιαφέρει κάνεναν να το θωρακίσει (σοβαρά τώρα 12 αλλαγές ξένων) δεν ενδιαφέρει να σχεδόν κανέναν επιχειρηματία να προσπαθήσει να αλλάξει το δίπολο.

Τελικά τι θα ήταν καλύτερο: π.χ. 4 ξένοι με τα ίδια λεφτά ή τα λεφτά αυτά σε 6+ ξένους;

Πότε ήταν καλύτερο το πρωτάθλημα, όταν οι μικρομεσαίοι έφερναν 2 ακριβούς αλλά πολύ καλούς ξένους ή τώρα που φέρνουν 6,7,8 στοιχήματα;
Πέρυσι ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμη χειρότερος από αυτό που περιγράφεις. Σε ένα νορμάλ πρωτάθλημα δε θα είχε περάσει την ΑΕΚ στους ημιτελικούς, όσοι τους είδαν καταλαβαίνουν τι λέω. Η ΑΕΚ άξιζε να περάσει, ξεκάθαρα κιόλας.
Η Άεκ δυσκολεύτηκε να περάσει τον Πάοκ στα προημιτελικά (ας μην επεκταθούμε στο πώς τον πέρασε). Επομένως από που προκύπτει ότι ήταν καλύτερη από μας, και άξιζε να περάσει; Το γεγονός ότι το κοουτσάρισμα του Κάτας στη σειρά με την Άεκ ήταν άθλιο είναι αλήθεια, αυτό δε σημαίνει όμως ότι άξιζε να περάσει η Άεκ, καθώς το ποιοτικότερο ρόστερ το είχαμε εμείς. Εκτός και αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο που δεν κατάλαβα. :)

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 17, 2021 10:55 pm

BillyPao έγραψε:
Κυρ Οκτ 17, 2021 10:31 pm
yorgos έγραψε:
Κυρ Οκτ 17, 2021 9:47 pm

Πέρυσι ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμη χειρότερος από αυτό που περιγράφεις. Σε ένα νορμάλ πρωτάθλημα δε θα είχε περάσει την ΑΕΚ στους ημιτελικούς, όσοι τους είδαν καταλαβαίνουν τι λέω. Η ΑΕΚ άξιζε να περάσει, ξεκάθαρα κιόλας.
Η Άεκ δυσκολεύτηκε να περάσει τον Πάοκ στα προημιτελικά (ας μην επεκταθούμε στο πώς τον πέρασε). Επομένως από που προκύπτει ότι ήταν καλύτερη από μας, και άξιζε να περάσει; Το γεγονός ότι το κοουτσάρισμα του Κάτας στη σειρά με την Άεκ ήταν άθλιο είναι αλήθεια, αυτό δε σημαίνει όμως ότι άξιζε να περάσει η Άεκ, καθώς το ποιοτικότερο ρόστερ το είχαμε εμείς. Εκτός και αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο που δεν κατάλαβα. :)
Μη φάω τζάμπα φάουλ, σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα είχαμε χάσει τη σειρά, νομίζω ήμουν σαφής, οι ημιτελικοί ήταν της ντροπής.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Οκτ 17, 2021 11:12 pm

yorgos έγραψε:
Κυρ Οκτ 17, 2021 10:55 pm
BillyPao έγραψε:
Κυρ Οκτ 17, 2021 10:31 pm


Η Άεκ δυσκολεύτηκε να περάσει τον Πάοκ στα προημιτελικά (ας μην επεκταθούμε στο πώς τον πέρασε). Επομένως από που προκύπτει ότι ήταν καλύτερη από μας, και άξιζε να περάσει; Το γεγονός ότι το κοουτσάρισμα του Κάτας στη σειρά με την Άεκ ήταν άθλιο είναι αλήθεια, αυτό δε σημαίνει όμως ότι άξιζε να περάσει η Άεκ, καθώς το ποιοτικότερο ρόστερ το είχαμε εμείς. Εκτός και αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο που δεν κατάλαβα. :)
Μη φάω τζάμπα φάουλ, σε οποιαδήποτε άλλη χώρα θα είχαμε χάσει τη σειρά, νομίζω ήμουν σαφής, οι ημιτελικοί ήταν της ντροπής.
Σε σειρά αγώνων κατά 99% η καλύτερη ομάδα είναι αυτή που προκρίνεται/κερδίζει. Άσε που είναι συζητήσιμο ποια ομάδα θα έπρεπε να είναι αντίπαλος μας στα ημιτελικά. Το σταματάω εδώ, γιατί ούτε εγώ θα ήθελα να φάω κάποια ποινή.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 8:27 am

BillyPao έγραψε:
Κυρ Οκτ 17, 2021 11:12 pm


Σε σειρά αγώνων κατά 99% η καλύτερη ομάδα είναι αυτή που προκρίνεται/κερδίζει. Άσε που είναι συζητήσιμο ποια ομάδα θα έπρεπε να είναι αντίπαλος μας στα ημιτελικά. Το σταματάω εδώ, γιατί ούτε εγώ θα ήθελα να φάω κάποια ποινή.
ΚΑλά και το αν προκρίνεται η καλύτερη ομάδα σε σειρά αγώνων, είναι επίσης συζητήσιμο. Γενικά, πολλά θέματα είναι- και πρέπει να είναι- συζητήσιμα.

Θέσφατα επί παντός είχαμε μόνο επί Τορκεμάδα π.χ κι άλλων τέτοιων ανοιχτόμυαλων πνευμάτων.

Το σταματάω κι εγώ κι ας μην έχω θέμα με τις ποινές. Είναι να μην πάρεις το κολάι. :P

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 12:09 pm

benchwarmer έγραψε:
Κυρ Οκτ 17, 2021 5:28 pm
Όσοι άραγε έλεγαν για το "καλύτερο πρωτάθλημα της τελευταίας δεκαετίας" το περσινό (προσοχή: όχι πιο ανταγωνιστικό, αλλά καλύτερο), έχουν κατανοήσει άραγε με τι διαφορές κέρδισε ο Ολυμπιακός την 2η, 3η και 4η ομάδα πέρυσι αυτές τις 3 αγωνιστικές? :roll: :roll:
1) ο Ολυμπιακός ειναι πολυ καλυτερος απο περσυ και νομιζω αυτο ηδη φαινεται

2) η αεκ φετος ειναι χαλια, εχασε απο απολλωνα 17 ποντους που εχει 2 ελληνες και 2.5 ξενους! περσυ η αεκ ειχε μεικον-ζηση-μορειρα-κιθ και γενικα απειρα καλυτερη ομαδα

3) το λαυριο τωρα και παλι με απιστευτα μικρο μπάτζετ παιζει, τελειως ανομοια μεγεθη. εδω στο πρωτο τελικο παο-λαυριο στην αρχη το σκορ ηταν κατι στυλ 30-8, οποτε δεν μου κανει εντυπωση η διαφορα

4) ο Προμηθέας περσυ ειχε ομαδαρα!! πραγματικα θεωρω οτι αν δεν ειχε ολα αυτα τα θεματα με τον κορονοιο (μακραν η ομαδα που ταλαιπωρήθηκε πιο πολυ απο τον ιο) και ταυτοχρονα δεν εφευγαν τοσοι παικτες απο το πουθενα οπως ο εβανς, ειμαι σιγουρος οτι και τελικο θα πηγαινε και θα κοντραρε πολυ καλα τον παο. φετος ακομα ψαχνεται και συμφωνω με τον φιλο peristeri οτι στον ασσο ηθελε κατι καλύτερο ή εστω αντι του ρει ή καποιον καλυτερο του σβαρτς.

εν ολιγοις η διαφορα παο-οσφπ με αλλες ομαδες ειναι πολυ μεγαλες. μιλαμε ακομα και ο παο με τον Προμηθέα εχουν τεραστια διαφορα μπατζετ (2ο με 3ο μπατζετ φετος α1.

οσον αφορα αυτό που ειπε ο φιλος soulis, ξεκαθαρα προτιμω 3-4 παικταραδες ξενους και μετα ελληνες παρα να βλεπω τον καθε ατεχνο ξενο που πολλες φορες ειναι χειροτερος απο ελληνες, αλλα λογο μανατζερ και συμφωνιας περι λεπτων συμμετοχής παιζουν αντι για ελληνες.

για μενα πρεπει αμεσα να εφαρμοστει το 3+3 ξενοι-κοινοτικοι και σιγα σιγα να μειωνονται οι ξενοι. παραδειγμα χθες στο λαυριο-λαρισα ειδα εναν παικτη της λαρισας τον Σπαν οποίος το παλικαρι δεν εκανε και επαιξε εικοσι λεπτα με χαλια στατιστικα, αντι π.χ του καραμπελα που ειδικα δημιουργια ηταν καλος. γιατι λοιπον να μην βλεπω μικρους ελληνες να παιζουν και να βλεπω τον καθε Σπαν;;;

2
2 Εικόνα
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Οκτ 18, 2021 1:01 pm

Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη για το εκτός θέματος. Διάβασα με ενδιαφέρον τα προηγούμενα ποστ, και είπα να τοποθετηθώ για το θέμα των Ελλήνων και των ξένων που αγωνίζονται στις ομάδες του πρωταθλήματος, και κυρίως στις μικρομεσαίες. Κατά τη γνώμη μου, δεν φταίνε οι ξένοι που παίζουν περισσότερο και ούτε η λύση είναι να μειωθούν, η πλειοψηφία των Ελλήνων παικτών που αγωνίζονται στις μικρομεσαίες ομάδες του πρωταθλήματος είναι πολύ χαμηλού επιπέδου, εντελώς ατάλαντοι, συχνά αγύμναστοι, και απλά βρίσκουν συμβόλαια λόγω του 6+6. Βλέπεις παίκτες όπως π.χ. ο Γερομιχαλός ή ο Τσαϊρέλης, να υστερούν τόσο στα βασικά του μπάσκετ, να μην μπορούν να βάλουν ούτε βολές, δε νομίζω ότι φταίνε οι ξένοι για αυτή την εικόνα. Ας κοιτάξουν λοιπόν να δουλέψουν και να βελτιωθούν, και μετά ασχολούμαστε και με τους ξένους. Στο πρωτάθλημα πρέπει να παίζουν οι καλύτεροι, αν οι ξένοι είναι καλύτεροι να παίζουν αυτοί, αν οι Έλληνες είναι καλύτεροι να παίζουν εκείνοι. Αυτό που ίσως θα μπορούσε να γίνει είναι να μειωθούν οι ξένοι που βρίσκονται στη 12άδα σε κάθε αγώνα σε 5 (αλλά κάθε ομάδα να μπορεί να έχει όσους θέλει και με δικαίωμα αλλαγής/ών από αγώνα σε αγώνα, όπως στην Τουρκία), με την προϋπόθεση οι ομάδες να επενδύουν σε καλύτερους και ποιοτικότερους ξένους. Βέβαια δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αναφερόμενος στο 2ο σκέλος της πρότασης μου.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 1:12 pm

Tracy Mac έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 12:09 pm
4) ο Προμηθέας περσυ ειχε ομαδαρα!! πραγματικα θεωρω οτι αν δεν ειχε ολα αυτα τα θεματα με τον κορονοιο (μακραν η ομαδα που ταλαιπωρήθηκε πιο πολυ απο τον ιο) και ταυτοχρονα δεν εφευγαν τοσοι παικτες απο το πουθενα οπως ο εβανς, ειμαι σιγουρος οτι και τελικο θα πηγαινε και θα κοντραρε πολυ καλα τον παο. φετος ακομα ψαχνεται και συμφωνω με τον φιλο peristeri οτι στον ασσο ηθελε κατι καλύτερο ή εστω αντι του ρει ή καποιον καλυτερο του σβαρτς.
Ο Προνηθέας πέρυσι άλλαξε 11-12 ξένους, το ξεχείλωσε το θέμα όσο δεν πάει και με εξαίρεση ένα μήνα, μπάσκετ της προκοπής δεν έπαιξε.
Tracy Mac έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 12:09 pm
για μενα πρεπει αμεσα να εφαρμοστει το 3+3 ξενοι-κοινοτικοι και σιγα σιγα να μειωνονται οι ξενοι. παραδειγμα χθες στο λαυριο-λαρισα ειδα εναν παικτη της λαρισας τον Σπαν οποίος το παλικαρι δεν εκανε και επαιξε εικοσι λεπτα με χαλια στατιστικα, αντι π.χ του καραμπελα που ειδικα δημιουργια ηταν καλος. γιατι λοιπον να μην βλεπω μικρους ελληνες να παιζουν και να βλεπω τον καθε Σπαν;;;
Δεν νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι με το 3+3, ούτε με το 4+2. Το πολύ 4 ξένοι λέω εγώ και αν οι ομάδες της ECA ή όποια άλλη ομάδα έχει ευρωπαϊκές υποχρεώσεις θέλει παραπάνω ξένους, ας τους έχει μονο για εκεί. Με το που θα μεγαλώσουν/σταματήσουν οι 90άρηδες θα έχουμε σοβαρό πρόβλημα.

Επομένως ή θα κάνουμε ένα πρωτάθλημα με ατελείωτο αριθμό ξένων (όπως το Ισραήλ και η Γερμανία) ή θα κοιτάξουμε να μαζέψουμε το μαγαζί.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 2:23 pm

BillyPao έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 1:01 pm
Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη για το εκτός θέματος. Διάβασα με ενδιαφέρον τα προηγούμενα ποστ, και είπα να τοποθετηθώ για το θέμα των Ελλήνων και των ξένων που αγωνίζονται στις ομάδες του πρωταθλήματος, και κυρίως στις μικρομεσαίες. Κατά τη γνώμη μου, δεν φταίνε οι ξένοι που παίζουν περισσότερο και ούτε η λύση είναι να μειωθούν, η πλειοψηφία των Ελλήνων παικτών που αγωνίζονται στις μικρομεσαίες ομάδες του πρωταθλήματος είναι πολύ χαμηλού επιπέδου, εντελώς ατάλαντοι, συχνά αγύμναστοι, και απλά βρίσκουν συμβόλαια λόγω του 6+6. Βλέπεις παίκτες όπως π.χ. ο Γερομιχαλός ή ο Τσαϊρέλης, να υστερούν τόσο στα βασικά του μπάσκετ, να μην μπορούν να βάλουν ούτε βολές, δε νομίζω ότι φταίνε οι ξένοι για αυτή την εικόνα. Ας κοιτάξουν λοιπόν να δουλέψουν και να βελτιωθούν, και μετά ασχολούμαστε και με τους ξένους. Στο πρωτάθλημα πρέπει να παίζουν οι καλύτεροι, αν οι ξένοι είναι καλύτεροι να παίζουν αυτοί, αν οι Έλληνες είναι καλύτεροι να παίζουν εκείνοι. Αυτό που ίσως θα μπορούσε να γίνει είναι να μειωθούν οι ξένοι που βρίσκονται στη 12άδα σε κάθε αγώνα σε 5 (αλλά κάθε ομάδα να μπορεί να έχει όσους θέλει και με δικαίωμα αλλαγής/ών από αγώνα σε αγώνα, όπως στην Τουρκία), με την προϋπόθεση οι ομάδες να επενδύουν σε καλύτερους και ποιοτικότερους ξένους. Βέβαια δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αναφερόμενος στο 2ο σκέλος της πρότασης μου.
Βεβαια ειναι τυχαιο πως αυτη ειναι και η επιθυμια του Παναθηναικου που εχει αυτη την στιγμη 8 ξενους, ετσι; Απο κει και περα η αποψη σου για του ελληνες παιχτες και μαλιστα με αναφορα σε 2 ονοματα που εχουν για χρονια αξιοπρεπεστατη παρουσια στην Α1 ειναι εντελως λανθασμενη και αδικη, ειδικα οταν εχουν περασει διαφοροι ξενοι που δεν συμπληρωσαν ουτε ενα μηνα στο ελληνικο πρωταθλημα λογο της μικρης αγωνιστικης τους αξιας.
Στα θεματα των φουσκωμενων συμβολαιων, δεν τα πληρωνονται καν τις περισσοτερες φορες, οποτε καλα κανουν και ζητανε περισσοτερα λεφτα απ αυτα που ισως αξιζουν ελπιζοντας να παρουν ενα μερος απ αυτα.
Εν κατακλειδι δεν καταλαβαινω την αναγκη να υπαρχει ελληνικο πρωταθλημα χωρις ελληνες. Ειδικα για τους 2 μεγαλους, θα μπορουσαν να συμμετεχουν στην ευρωπαικη λιγκα και να συμμετεχουν στην ΕΛΛΗΝΙΚΗ λιγκα με λιγοτερους ξενους και αρκετους ελληνες (και μικρους σε ηλικα και ταλαντουχους) αν θα μπορουσαν εστω και για λιγο να φυγουν απο την οπαδικη κοντρα που καταδυναστευει το ελληνικο μπασκετ, ειδικα τα τελευταια 20-30 χρονια που πρασινοι και κοκκινοι ειναι οι δυο μεγαλες δυναμεις.
Οταν μιλαμε για ελληυνικο μπασκετ εμεις που δεν ημαστε στο αρμα των δυο, εννοουμε τους ελληνες παιχτες και οχι τις πολυεθνικες ΚΑΕ που συμμετεχουν στην Γιουρολιγκ.
Αν δεν τους αρσει να μην συμμετεχουν σ αυτην και οχι να προσπαθουν να την προσαρμοσουν στις δικες τους αναγκες και επιθυμιες. Το ελληνικο μπασκετ σε μαγλο βαθμο το εχουν φερει εδω που ειναι οι κινησεις των δυο μεγαλων.
Ειδικα σε περιοδο παρατεταμενης οικονομικης κρισης η λυση ειναι , η γνωμη μου, η εληνικη λιγκα να γινει ημιεπαγγελματικη με λιγοτερους ξενους.
Και ας λειτουργησει αυτο που λες με τους 6 ξενους παιχτες και με μονο 3 να εχουν δικαιωμα συμμετοχης στην δωδεκαδα σε καθε αγωνα (εξυπηρετηση στους 2 μεγαλους ή οσους θελουν να συμμετεχουν και σε αλλες ευρωπαικες λιγκες). Ετσι και οι φτωχοτερες ομαδες θα μπορουσαν να εχουν 3 καλυτερους ξενους αντι να μοιρασουν το μπατζετ τους σε 6 απο τους οποιους οι μισοι δεν ειναι σιγουρα καλυτεροι απο τους ελληνες, απλα ειναι φτηνοτεροι γιατι απλα ειναι περστικοι απο το ελληνικο μπασκετ. Ερχονται παιζουν ενα μηνα και μετα αν ειναι καλοι φευγουν για αλλου με καλυτερα συμβολαια ή τους αλλαζουν για να μην υποχρεωθουν να τους πληρωνουν εφοσων δεν κανουν πραγματικα την διαφορα.
Ξενο με 2 μηνα συμβολαια ολοι μπορουν να παρουν ,αλλα ελληνες οχι.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 2:26 pm

BillyPao έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 1:01 pm
Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη για το εκτός θέματος. Διάβασα με ενδιαφέρον τα προηγούμενα ποστ, και είπα να τοποθετηθώ για το θέμα των Ελλήνων και των ξένων που αγωνίζονται στις ομάδες του πρωταθλήματος, και κυρίως στις μικρομεσαίες. Κατά τη γνώμη μου, δεν φταίνε οι ξένοι που παίζουν περισσότερο και ούτε η λύση είναι να μειωθούν, η πλειοψηφία των Ελλήνων παικτών που αγωνίζονται στις μικρομεσαίες ομάδες του πρωταθλήματος είναι πολύ χαμηλού επιπέδου, εντελώς ατ θαάλαντοι, συχνά αγύμναστοι, και απλά βρίσκουν συμβόλαια λόγω του 6+6. Βλέπεις παίκτες όπως π.χ. ο Γερομιχαλός ή ο Τσαϊρέλης, να υστερούν τόσο στα βασικά του μπάσκετ, να μην μπορούν να βάλουν ούτε βολές, δε νομίζω ότι φταίνε οι ξένοι για αυτή την εικόνα. Ας κοιτάξουν λοιπόν να δουλέψουν και να βελτιωθούν, και μετά ασχολούμαστε και με τους ξένους. Στο πρωτάθλημα πρέπει να παίζουν οι καλύτεροι, αν οι ξένοι είναι καλύτεροι να παίζουν αυτοί, αν οι Έλληνες είναι καλύτεροι να παίζουν εκείνοι. Αυτό που ίσως θα μπορούσε να γίνει είναι να μειωθούν οι ξένοι που βρίσκονται στη 12άδα σε κάθε αγώνα σε 5 (αλλά κάθε ομάδα να μπορεί να έχει όσους θέλει και με δικαίωμα αλλαγής/ών από αγώνα σε αγώνα, όπως στην Τουρκία), με την προϋπόθεση οι ομάδες να επενδύουν σε καλύτερους και ποιοτικότερους ξένους. Βέβαια δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αναφερόμενος στο 2ο σκέλος της πρότασης μου.
μα πως θα γινουν καλυτεροι αν απο μικρους τους προοριζουν και τους δουλευουν για ρολιστες; που δεν τους αφηνουν να παρουν δυο παραπανω φαντεζι ενεργειες στον αγωνα ή στο γηπεδο, που αν κανουν ενα λαθος οχι στη μπαλα αλλα στη τακτικη και στο σκριν τους πετανε εξω;

εδω και απειρα χρονια που η παραγωγή παικτων μας απο πολυ μικρη ηλικια ειναι το τρεξε και πιεσε στην αμυνα και κανε σκληρα φαουλ να του σπασεις τον τσαμπουκα;

οτι συστημα εχεις, τετοιους παικτες θα βγαζεις και σε μια χωρα που οι προπονηταραδες μας λενε ριξε ξυλο και βαρα και τακτικη και πιεζε, τοτε αυτο θα κανουν και οι παικτες και γενικα θα βγαζεις παικτες με τετοια χαρακτηριστικά.

γιατι νομιζεις παίρνουν ολο ξενους σκορερ; γιατι πολυ απλα οι ελληνες μεγαλωσαν μαθαινοντας αμυνα και τακτική. απο τα μινι και εφηβικα εως τα τοπικα και τις εθνικες κατηγοριες, οποιος παιζει αμυνα. ειναι βρωμικος και πιέζει ειναι ο παίκτης που θα παιζει 30 λεπτα, αλλα ενας αλλος που εχει επιθετικο ταλεντο ή παιρνει προσπαθειες τον πετανε εξω με συνοπτικες διαδικασιες γιατι δεν βαραει στην αμυνα.

συνεχιζοντας αυτο το μοτιβο για παρα πολλα χρονια, πλεον δεν βγαζουμε παικτη με επιθετικες αρετες, τεχνικη, σουτ κλπ ουτε για δείγμα και θα βγαζουμε παικτες οπως ειναι ο χριστοδουλου του Παοκ που μονο τρεχει και πιεζει αλλα αν τους πεις σουταρε ή κανε ντριμπλα θα πεταξει την μπαλα κερκιδα και θα ετοιμαστει να πιεσει για την επόμενη αμυνα.

και αυτοι πολυ δουλεια ρίχνουν απο μικροι, αλλιως δεν γινονται επαγγελματίες, αλλα δουλευουν μονο για να μην κανουν λαθη, να ριχνουν ξύλο και να πιεζουν στην αμυνα...

ΥΓ δεν το λεω μονο για το ποστ το δικο σου αλλα γενικα για την συζητηση

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 18, 2021 2:29 pm

Tracy Mac έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 2:26 pm
BillyPao έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 1:01 pm
Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη για το εκτός θέματος. Διάβασα με ενδιαφέρον τα προηγούμενα ποστ, και είπα να τοποθετηθώ για το θέμα των Ελλήνων και των ξένων που αγωνίζονται στις ομάδες του πρωταθλήματος, και κυρίως στις μικρομεσαίες. Κατά τη γνώμη μου, δεν φταίνε οι ξένοι που παίζουν περισσότερο και ούτε η λύση είναι να μειωθούν, η πλειοψηφία των Ελλήνων παικτών που αγωνίζονται στις μικρομεσαίες ομάδες του πρωταθλήματος είναι πολύ χαμηλού επιπέδου, εντελώς ατ θαάλαντοι, συχνά αγύμναστοι, και απλά βρίσκουν συμβόλαια λόγω του 6+6. Βλέπεις παίκτες όπως π.χ. ο Γερομιχαλός ή ο Τσαϊρέλης, να υστερούν τόσο στα βασικά του μπάσκετ, να μην μπορούν να βάλουν ούτε βολές, δε νομίζω ότι φταίνε οι ξένοι για αυτή την εικόνα. Ας κοιτάξουν λοιπόν να δουλέψουν και να βελτιωθούν, και μετά ασχολούμαστε και με τους ξένους. Στο πρωτάθλημα πρέπει να παίζουν οι καλύτεροι, αν οι ξένοι είναι καλύτεροι να παίζουν αυτοί, αν οι Έλληνες είναι καλύτεροι να παίζουν εκείνοι. Αυτό που ίσως θα μπορούσε να γίνει είναι να μειωθούν οι ξένοι που βρίσκονται στη 12άδα σε κάθε αγώνα σε 5 (αλλά κάθε ομάδα να μπορεί να έχει όσους θέλει και με δικαίωμα αλλαγής/ών από αγώνα σε αγώνα, όπως στην Τουρκία), με την προϋπόθεση οι ομάδες να επενδύουν σε καλύτερους και ποιοτικότερους ξένους. Βέβαια δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αναφερόμενος στο 2ο σκέλος της πρότασης μου.
συνεχιζοντας αυτο το μοτιβο για παρα πολλα χρονια, πλεον δεν βγαζουμε παικτη με επιθετικες αρετες, τεχνικη, σουτ κλπ ουτε για δείγμα και θα βγαζουμε παικτες οπως ειναι ο χριστοδουλου του Παοκ που μονο τρεχει και πιεζει αλλα αν τους πεις σουταρε ή κανε ντριμπλα θα πεταξει την μπαλα κερκιδα και θα ετοιμαστει να πιεσει για την επόμενη αμυνα.
Ο δε κυπριος Χριστοδουλου οταν τον ειχε παρει ο Ολυμπιακος σε μικρη ηλικια ηταν σουτερ. Για να μπορεσει να βρη χρονο στο ελληνικο πρωταθλημα εγινε αυτο που περιγραφεις.

1
1 Εικόνα
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Οκτ 18, 2021 2:44 pm

Tracy Mac έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 2:26 pm
BillyPao έγραψε:
Δευ Οκτ 18, 2021 1:01 pm
Αρχικά να ζητήσω συγγνώμη για το εκτός θέματος. Διάβασα με ενδιαφέρον τα προηγούμενα ποστ, και είπα να τοποθετηθώ για το θέμα των Ελλήνων και των ξένων που αγωνίζονται στις ομάδες του πρωταθλήματος, και κυρίως στις μικρομεσαίες. Κατά τη γνώμη μου, δεν φταίνε οι ξένοι που παίζουν περισσότερο και ούτε η λύση είναι να μειωθούν, η πλειοψηφία των Ελλήνων παικτών που αγωνίζονται στις μικρομεσαίες ομάδες του πρωταθλήματος είναι πολύ χαμηλού επιπέδου, εντελώς ατ θαάλαντοι, συχνά αγύμναστοι, και απλά βρίσκουν συμβόλαια λόγω του 6+6. Βλέπεις παίκτες όπως π.χ. ο Γερομιχαλός ή ο Τσαϊρέλης, να υστερούν τόσο στα βασικά του μπάσκετ, να μην μπορούν να βάλουν ούτε βολές, δε νομίζω ότι φταίνε οι ξένοι για αυτή την εικόνα. Ας κοιτάξουν λοιπόν να δουλέψουν και να βελτιωθούν, και μετά ασχολούμαστε και με τους ξένους. Στο πρωτάθλημα πρέπει να παίζουν οι καλύτεροι, αν οι ξένοι είναι καλύτεροι να παίζουν αυτοί, αν οι Έλληνες είναι καλύτεροι να παίζουν εκείνοι. Αυτό που ίσως θα μπορούσε να γίνει είναι να μειωθούν οι ξένοι που βρίσκονται στη 12άδα σε κάθε αγώνα σε 5 (αλλά κάθε ομάδα να μπορεί να έχει όσους θέλει και με δικαίωμα αλλαγής/ών από αγώνα σε αγώνα, όπως στην Τουρκία), με την προϋπόθεση οι ομάδες να επενδύουν σε καλύτερους και ποιοτικότερους ξένους. Βέβαια δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αναφερόμενος στο 2ο σκέλος της πρότασης μου.
μα πως θα γινουν καλυτεροι αν απο μικρους τους προοριζουν και τους δουλευουν για ρολιστες; που δεν τους αφηνουν να παρουν δυο παραπανω φαντεζι ενεργειες στον αγωνα ή στο γηπεδο, που αν κανουν ενα λαθος οχι στη μπαλα αλλα στη τακτικη και στο σκριν τους πετανε εξω;

εδω και απειρα χρονια που η παραγωγή παικτων μας απο πολυ μικρη ηλικια ειναι το τρεξε και πιεσε στην αμυνα και κανε σκληρα φαουλ να του σπασεις τον τσαμπουκα;

οτι συστημα εχεις, τετοιους παικτες θα βγαζεις και σε μια χωρα που οι προπονηταραδες μας λενε ριξε ξυλο και βαρα και τακτικη και πιεζε, τοτε αυτο θα κανουν και οι παικτες και γενικα θα βγαζεις παικτες με τετοια χαρακτηριστικά.

γιατι νομιζεις παίρνουν ολο ξενους σκορερ; γιατι πολυ απλα οι ελληνες μεγαλωσαν μαθαινοντας αμυνα και τακτική. απο τα μινι και εφηβικα εως τα τοπικα και τις εθνικες κατηγοριες, οποιος παιζει αμυνα. ειναι βρωμικος και πιέζει ειναι ο παίκτης που θα παιζει 30 λεπτα, αλλα ενας αλλος που εχει επιθετικο ταλεντο ή παιρνει προσπαθειες τον πετανε εξω με συνοπτικες διαδικασιες γιατι δεν βαραει στην αμυνα.

συνεχιζοντας αυτο το μοτιβο για παρα πολλα χρονια, πλεον δεν βγαζουμε παικτη με επιθετικες αρετες, τεχνικη, σουτ κλπ ουτε για δείγμα και θα βγαζουμε παικτες οπως ειναι ο χριστοδουλου του Παοκ που μονο τρεχει και πιεζει αλλα αν τους πεις σουταρε ή κανε ντριμπλα θα πεταξει την μπαλα κερκιδα και θα ετοιμαστει να πιεσει για την επόμενη αμυνα.

και αυτοι πολυ δουλεια ρίχνουν απο μικροι, αλλιως δεν γινονται επαγγελματίες, αλλα δουλευουν μονο για να μην κανουν λαθη, να ριχνουν ξύλο και να πιεζουν στην αμυνα...

ΥΓ δεν το λεω μονο για το ποστ το δικο σου αλλα γενικα για την συζητηση
Συμφωνώ απόλυτα πως δυστυχώς βγάζουμε μόνο (ή σχεδόν μόνο) παίκτες που να προορίζονται για ρολίστες και καλοί αμυντικοί, αντί να ενθαρρύνουμε τους παίκτες να αναπτύξουν το σουτ τους και γενικότερα το επιθετικό τους ταλέντο, όπως στην Ισπανία, τη Σερβία κλπ. Το θέμα είναι, ως ελληνική σχολή, να αλλάξουμε κατεύθυνση, και να προσπαθήσουμε να αναπτύξουμε όχι μόνο παίκτες που να είναι καλοί στο ''ξύλο'' και την άμυνα, αλλά και παίκτες που να έχουν ένα στοιχειώδες επιθετικό ρεπερτόριο. Το θέμα είναι αν μπορούμε και αν θέλουμε να το κάνουμε αυτό.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά Θέματα Α1”