Εθνική Εφήβων 1995

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 22, 2020 7:07 pm

Σήμερα κλείνουν 25(!!!) ολόκληρα χρόνια από τον Παγκόσμιο Τίτλο εκείνης της εκπληκτικής ομάδας.
Δυστυχώς δεν έχει διασωθεί αρκετό υλικό (λείπει πχ το ματς απέναντι στις ΗΠΑ και η νίκη με +20 απέναντι σε Marbury, Carter κλπ) υπάρχουν όμως ο ημιτελικός και ο τελικός ευτυχώς.






https://archive.fiba.com/pages/eng/fa/t ... stics.html

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 22, 2020 7:41 pm

Το reaction για τις πληγες που ξανανοιγουν :sorry:
Η πικρα απο τις ανεκπληρωτες προσδοκιες αυτης της φουρνιας δεν εχει ξεπεραστει ακομα (νομιζα και εγω μεσα στην αφελεια και στην ασχετοσυνη μου οτι θα μπορουσαν να γινουν οταν μεγαλωσουν οι δικοι μας “Γιουγκοι”) :roofl:
Και απο τοτε να μου εχει μεινει το απωθημενο να ψαχνω στις επομενες φουρνιες μπας και εμφανιστει καποιο ψηγμα που να ξαναδωσει τις ελπιδες που δημιουργησε αυτη η γενια
Εψαχνα τις προαλλες στο wikipedia να δω τι εγινε και με τους δυο Αυστραλους :

https://websites.sportstg.com/assoc_pag ... =56732836]

https://www.brisbanebullets.com.au/news ... ching-team


Τελικα καποιοι μεγαλωνουν διαφορετικα απο τους υπολοιπους :dribble:

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 22, 2020 8:13 pm

Το αστείο(?) είναι ότι 10 χρόνια μετά από αυτήν την επιτυχία, όταν δηλαδή τα μέλη αυτής της ομάδας ήταν στην καλύτερη μπασκετική τους ηλικία (29-30) κατακτήσαμε ως Άνδρες το Ευρωμπάσκετ και την 2η θέση στο Μουντομπάσκετ. Άσχετα αν από αυτήν την Εφήβων ήταν τελικά παρών μόνο ο Κακιούζης :D

Δεν θα έλεγα πάντως ότι ήταν χαμένη γενιά. Όλοι οι βασικοί παίκτες έκαναν σημαντικά πράγματα στην καριέρα τους. Το μεγάλο αγκάθι βέβαια είναι ο Ρεντζιάς, ο οποίος κυριολεκτικά ίσως ήταν ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο στην ηλικία του το 1995, και τελικά έκανε "απλώς" την καριέρα που έκανε...

ΥΓ1: Ο Trahair είναι η απόδειξη ότι υπάρχουν και χειρότερα. Πρώτος σκόρερ των 2ων Αυστραλών και δεν έπαιξε ούτε ένα μεγάλο τουρνουά με την Ανδρών.

ΥΓ2: Ο Δέσπος έπαιζε μέχρι και φέτος κανονικά, στην Β' Εθνική στα 44 του :o

ΥΓ3: Δεν αφορά μόνο την Εφήβων, ίσως την αφορά ελάχιστα, αλλά πολύ σπουδαία φρέσκια συνέντευξη Καράγκουτη εδώ:
https://www.contra.gr/synentefxeis/o-gi ... 81567.html

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 22, 2020 8:36 pm

Μεγάλη φουρνιά, μεγάλες ελπίδες από αυτή τη φουρνιά. Τουλάχιστον δύο απογοήτευσαν (Ρεντζιάς-Παπανικολάου) με την πορεία τους ενώ οι δύο "κίτρινοι" Χατζής-Κακιούζης(πιο πολύ) έκαναν πολύ καλή καριέρα.

Απο εκείνη την εθνική απουσιάζαν ο Γιαννούλης που τραυματίστηκε και ο Χαρίσης που κόπηκε προς το τέλος (αν θυμάμαι καλά).

Ενδεικτικά υπήρχαν εν αναμονή οι Παπαλουκάς, Ντικούδης, Χατζηβρέττας που όμως ήταν μικρότεροι και τότε υπήρχε επετηρίδα στην εθνική εφήβων. :D

Υ.γ. Φίλος μου υπήρξε πολύ ένα πολύ σπουδαίο ταλέντο, που ήταν σε όλα τα κλιμάκια των εθνικών, και πιθανότατα θα ήταν σε αυτή την εθνική αν δεν τραυματζόταν πολύ σοβαρά στην αρχή της σεζόν.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 22, 2020 9:09 pm

benchwarmer έγραψε:
Τετ Ιούλ 22, 2020 8:13 pm
ΥΓ1: Ο Trahair είναι η απόδειξη ότι υπάρχουν και χειρότερα. Πρώτος σκόρερ των 2ων Αυστραλών και δεν έπαιξε ούτε ένα μεγάλο τουρνουά με την Ανδρών.
Από αυτούς έλειπε ο Anstey που είχε δικαίωμα συμμετοχής και ήταν ψηλός που μπορούσε να κοντράρει τότε τον Ρεντζία.

Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως τελικά ο Καράγκουτης να ήταν η μεγαλύτερη παραφωνία σε αυτή την εθνική. :D Δεν πρέπει να έκανε μισό ματς σε όλο το τουρνουά. :roulette:

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 23, 2020 10:19 am

Δεν δικαίωσαν μεν τις προσδοκίες αλλά αν και Εθνική Εφήβων εγώ ακόμα θυμάμαι τα ματς τους και μου έδωσαν ξεχωριστή ευχαρίστηση (αν και μικρός τότε και δεν ήθελα και πολύ για να ενθουσιαστώ).
Δεν ήταν και το πιο συνηθισμένο πράγμα να έχουμε μια ομάδα που ήταν σαν "Dream Team" απέναντι στις υπόλοιπες.
Άσχετο λίγο αλλά νομίζω ότι τα πράγματα ήταν διαφορετικά με τις κατηγορίες τότε νομίζω Έφηβοι ήταν οι 17-18-19 ετών και δεν πρέπει να υπήρχε κατηγορία νέων ανδρών ή κάτι τέτοιο.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3225
Δημοσιεύσεις: 6043
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 23, 2020 10:36 am

Έφαγα το σπίτι να τα βρω!! :P :D Το κατουρλί είναι ο ημιτελικός με την Ισπανία, το κυπαρισσί ο τελικός με την Αυστραλία (τελικά είναι μεγάλη μ :@#$: α να σου πετσοκόβουν τα εισιτήρια όταν σου κάνουν έλεγχο :mad: ).

Εικόνα

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Retro Ιστορίες Εθνικής”