Κύπελλο Γυναικών 2020-21

Συντονιστές: Captains, Hall of Fame, Super Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 252
Δημοσιεύσεις: 6521
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 01, 2020 12:36 pm

Α’ Φάση – 1ος Όμιλος

1η Αγωνιστική – Κυριακή 20/09/2020
01. ΑΕΠΣ ΑΡΙΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ – ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000
02. ΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΣ ΒΥΡΩΝΑ – ΑΟ ΑΡΓΟΥΣ ΟΙ ΔΑΝΑΟΙ
03. ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΑΟ
04. ΑΦΜΣ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΑΕ ΣΑΝΤΟΡΙΝΗΣ
05. ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΔΥΤ. ΠΡ.
06. ΓΣ ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ – ΕΣΗ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

2η Αγωνιστική – Κυριακή 27/09/2020
12. Νικητής Α1 – Νικητής Α3
13. Νικητής Α2 – Νικητής Α4
14. Νικητής Α5 – Νικητής Α6

3η Αγωνιστική – Κυριακή 04/10/2020
18. Νικητής Α14 – Νικητής Α13

Α’ Φάση – 2ος Όμιλος

1η Αγωνιστική – Κυριακή 20/09/2020
07. ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ – ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
08. ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
09. ΓΣΚ ΛΑΣΣΑΝΗΣ – ΓΣ ΗΡΑΚΛΗΣ
10. ΣΚ ΙΕΡΙΣΣΟΣ 99 – ΟΛΥΜΠΙΑ ΓΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
11. ΜΕΝΤ – ΑΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ

2η Αγωνιστική – Κυριακή 27/09/2020
15. Νικητής Α10 – Νικητής Α9
16. Νικητής Α11 – Νικητής Α7
17. ΑΚ ΚΑΒΑΛΑΣ ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ – Νικητής Α8

3η Αγωνιστική – Κυριακή 04/10/2020
19. Νικητής Α15 – Νικητής Α16

Β’ Φάση / Κυριακή 11/10/2020

20. ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ
21. ΑΣ ΠΑΟΚ – ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ
22. Νικητής Α19 – ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
23. Νικητής Α12 – ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
24. ΑΟ ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
25. Νικητής Α18 – ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
26. ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ – ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ
27. Νικητής Α17 – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ

Γ’Φάση (Προημιτελικοί Αγώνες) / Τετάρτη 23/12/2020

28. Νικητής Α23 – Νικητής Α26
29. Νικητής Α21 – Νικητής Α24
30. Νικητής Α25 – Νικητής Α27
31. Νικητής Α22 – Νικητής Α20

Δ’Φάση (Ημιτελικοί Αγώνες) / Τετάρτη 24/03/2021

32. –
33. –

Τελικός / Κυριακή 28/03/2021

34. –

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 130
Δημοσιεύσεις: 4120
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Grant Hill
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 01, 2020 3:38 pm

Από τις 24 ομαδες του Βορρα μονο 10 δήλωσαν κυπελλο.
Φανταστικο ποσοστό

0
Steve Nash. 2× NBA Most Valuable Player (2005, 2006)
SSOL- Seven Second or Len
Goran is no dragon. He is and will ever be the Slovenian Snake.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 252
Δημοσιεύσεις: 6521
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 19, 2020 12:38 pm

Το πρόγραμμα της πρεμιέρας του Κυπέλλου με τις ομάδες της Α2, αύριο Κυριακή 20/09:

Τέντα 14.00 Άρις Καλαμάτας - Άμιλλα 2000 Τρίπολης

Δ. Καλτσάς 13.30 Αθηναϊκός-ΑΟ Άργους Οι Δαναοί

Γ. Γεννηματάς 14.00 Πρωτέας Βούλας - Οίαξ Ναυπλίου (μετάδοση από το sportshero)

Π. Σαλπέας 15.00 Φοίνικας Πειραιά - Σαντορίνη

Α’ Ηλιούπολης 12.00 Ηλιούπολη-ΑΕΚ Περιστερίου

Κοντόπευκου 17.00 Αγ. Παρασκευή - Ατρόμητος Πειραιά

ΔΑΚ Σερρών 12.00 Πανσερραϊκός-Άρης

Ν. Ιωνίας 13.00 Νίκη Βόλου-Απόλλων Καλαμαριάς

Κοζάνης 16.00 Λασσάνης-Ηρακλής

Ιερισσού 14.00 Ιερισσός 99-Ολύμπια ΓΣ Λάρισας

ΜΕΝΤ 13.00 ΜΕΝΤ-Πανόραμα


Να αναφέρουμε βέβαια ότι από τις 40 ομάδες που θα συμμετέχουν στην Α2 (και είχαν δικαίωμα συμμετοχής και στο Κύπελλο) τελικά θα συμμετάσχουν στον θεσμό μόλις οι 23... Η έναρξη του πρωταθλήματος αργεί ακόμη (σε ένα μήνα ακριβώς) και πολλές ομάδες δεν έχουν καν αρχίσει να συμπληρώνουν τα ρόστερ τους όπως φαίνεται, ή απλά θέλουν να αποφύγουν κάποια τελείως περιττά έξοδα, σε μία πολύ πολύ δύσκολη χρονιά...

0
nestoras kommatos

 sophomore
Reactions: 22
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 3:38 pm
Τοποθεσία: Μεσογαία Αττικής
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ν. Κόμματος, Β. Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Larisa
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 21, 2020 1:43 pm

Νίκη για την Ολύμπια Λάρισας στον εκτός έδρας αγώνα κυπέλλου στην Χαλκιδική επί της Ιερισσού 99 με 46-88:

https://billkara.blogspot.com/2020/09/blog-post_43.html

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 252
Δημοσιεύσεις: 6521
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 21, 2020 2:02 pm

Εδώ τα στατιστικά από όλα τα ματς της 1ης φάσης:

https://www.sportstats.gr/eokbasket/eve ... /cup-women


Και το πρόγραμμα της επόμενης:

Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου

1ος Όμιλος

Τέντα 14.00 Άρις Καλαμάτας-Πρωτέας Βούλας

Δ. Καλτσάς 13.30 Αθηναϊκός-Φοίνικας Πειραιά

Α’ Ηλιούπολης 12.00 Ηλιούπολης-Αγ. Παρασκευή

2ος Όμιλος

Νεάπολης 13.00 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας-Ηρακλής

Ηλ.Τριανταφυλλίδης 14.45 Πανόραμα-Άρης

Αλ Δημόγλου 12.30 Οι Πάνθηρες-Νίκη Βόλου

0
nestoras kommatos

 sophomore
Reactions: 22
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιαν 07, 2020 3:38 pm
Τοποθεσία: Μεσογαία Αττικής
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ν. Κόμματος, Β. Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Larisa
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 27, 2020 2:17 pm

Δύο στα δύο για την Ολύμπια Λάρισας που νίκησε και τον Ηρακλή στη Νεάπολη με 66-64 και πρόκριση στην επόμενη φάση όπου θα παίξει με τον δυνατό Άρη πάλι στη Λάρισα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα (πηγή basket.gr):

Με τη διεξαγωγή της 2ης Αγωνιστικής της Α’ Φάσης συνεχίστηκε σήμερα το Κύπελλο Γυναικών:

1ος Ομιλος

Ηλιούπολη-Αγ. Παρασκευή 70-66
Αθηναϊκός-Φοίνικας Πειραιά 64-73
Άρις Καλαμάτας-Πρωτέας Βούλας 55-88

Ηλιούπολη-Αγ. Παρασκευή 70-66
Διαιτητές: Τεφτίκης Στ.-Κούλης Χαρ.
Δεκάλεπτα: 18-23, 38-31, 51-48, 70-66
Ηλιούπολη (Γερεουδάκης): Δαμουλάκη 9(1), Νάτσκου 2, Θεοδώρου 2, Πρίφτη 17, Νικολαϊδου, Μπουντούρη19(2), Κορρέ 11(1), Τριανταφύλλου 4, Διαμαντοπούλου 6(1), Αλεξία.
Αγία Παρασκευή (Τασσιόπουλος): Κάσδαγλη, Στούπα 20(1), Κοντογιάννη 11, Ακρίβου 14, Ευαγγελάτου 11(3), Γκάνια, Ζαχαράκη 1, Σακουλάκη 9(1).

Αθηναϊκός-Φοίνικας Πειραιά 64-73
Διαιτητές: Χρηστίδης Ηλ.-Λαζαρίδης
Δεκάλεπτα: 18-26, 29-40, 48-53, 64-73
Αθηναϊκός (Παναγόπουλος): Κάραλη 15(1), Σκαρλή, Τσιμπίδη 8(2), Κουτσιρίμπα 2, Γερόντη 2, Τσέμη 2, Καλομιτσίνη 24(2), Πετράκη 6, Τραγουστή 4, Μπέκιου 1.
Φοίνικας Πειραιά (Αράπης): Μαγγίνα 13, Οικονόμου, Ευμορφοπούλου 12(1), Βράκα 14, Στεφάτου 8, Καψοκόλη 14, Οικονομοπούλου, Ιωαννίδου 12.

Αρις Καλαμάτας – Πρωτέας Βούλας 55-88
Διαιτητές: Μαρινάκης-Τσακιράκη
Δεκάλεπτα: 14-34, 27-60, 40-71, 55-88
Αρις Καλαμάτας (Μπακογιάννης): Καραμάνου 7(2), Κουτέλα 15, Παρθένη 8, Αντωνοπούλου, Αρβανίτη, Γκατζώλη 2, Λαγού 4, Χονδρουδάκη 2, Σούτα 3, Κουτράκου, Γιαννοπούλου 3(1), Παπαδημητρίου 11(1).
Πρωτέας Βούλας (Μίχα): Χατζηβασιλείου 5, Ξενιτοπούλου 9, Σιμιτσιδέλλη, Κουζούκα, Γκουζέλου 2, Σακελλαρίου 5, Γρηγοροπούλου 10, Χατζηγιακουμή 18(5), Αναστασοπούλου Μ. 10, Αναστασοπούλου Χ. 15(1), Οικονομάκη 11, Φρέρη 3(1).

2ος Ομιλος

Πάνθηρες Καβάλας -Νίκη Βόλου 44-35
Ολύμπια ΓΣ Λάρισας-Ηρακλής 66-64
Πανόραμα-Άρης 56-81

Πάνθηρες Καβάλας-Νίκη Βόλου 44-35
Διαιτητές: Κωνής-Κωνσταντινέλλης
Δεκάλεπτα: 18-13, 29-17, 39-27, 44-35
Πάνθηρες Καβάλας (Καρατσομπάνης): Κουρτίδου 1, Ζέικο, Γιαχολλάρι 8(2), Γαϊτάνη 16(2), Γιαντσιώρη 6, Δημητρακούδη, Κουβαλακίδου 4, Αρσένογλου, Μαραγκού 9.
Νίκη Βόλου(Γαλανάκης): Κωστούλα 5(1), Παρασχάκη 2, Αγαγιώτη 2, Αλεξίου 4, Κοπάνου 7, Αρτεμισίου 4, Κατσιοπούλου, Τότση Α. 3(1), Δεληγιάννη 8.

Ολύμπια Λάρισας-Ηρακλής 66-64
Διαιτητές: Μπουγλος Π.-Μπουγλος Ιωάν.
Δεκάλεπτα: 18-11, 40-29, 52-45, 66-64
Ολύμπια Λάρισας (Λότφι): Σολωμού 12, Κλεισιάρη, Καλακώνα Μ., Καρτσαμάρη 10(1), Λιάσκου 3, Μιχαηλίδου 5(1), Πατούνη 11(3), Κουτσουνούρη 18(1).
Ηρακλής (Ατακτίδης): Ταντουρόφσκα 15(3), Πετρίδου 4, Σουλτάνη 18(1), Γιαννουσίου 4, Ουζούνη 3(1), Παπαροϊδάμη 5(1), Παπά, Δεληγιάννη 11(2), Τζίκου 4.


ΑΣ Πανόραμα-Άρης 56-81
Διαιτητές: Αναστασιάδης-Τσάνταλη
Δεκάλεπτα: 16-27, 29-49, 41-67, 56-81
ΑΣ Πανόραμα (Καμπίτση): Μουμτζή 2, Νάκη, Ριτζαλέου 2, Καλογρίδου 12, Νικολαϊδου, Καννέλογλου 2, Σιακαβάρα 2, Κοκκίνου 7, Δαιμονάκου 11, Βασλαματζή 9, Γενναίου 4, Ψαρέλη-Νικολή 5(1).
Άρης (Συρόπουλος): Στεργάκη 5, Κυρπιζλίδου 9, Νάστου 8(1), Μαρίνη 17(1), Εφραιμίδου 2, Τσαμπούρη 12(3), Παπαϊωάννου 2, Βλάχου 4, Δροσούνη 7, Κουλιού Δ., Κασαπίδη, Καρακούλα 15.

Α' Φάση - 3η Αγωνιστική (Κυριακή 4/10)

1ος Ομιλος
ΓΣ Ηλιούπολής - Φοίνικας Πειραιά

2ος Ομιλος
Ολύμπια Λάρισας - Αρης Θεσσαλονίκης

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 252
Δημοσιεύσεις: 6521
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 04, 2020 12:05 pm

Ολοκληρώθηκε η 1η φάση των αγώνων, στον οποίο συμμετείχαν αποκλειστικά οι ομάδες της Α2 (όσες από αυτές συμμετείχαν εν πάσει περιπτώσει...), από τους οποίους αγώνες προέκυψαν και χρήσιμα συμπεράσματα για την δυναμικότητα των ομάδων ενόψει του μυστήριου που αναμένεται να είναι φέτος η κατηγορία...

Την επόμενη Κυριακή έχουμε τον γύρο των "16", όπου μπαίνουν στη μάχη και οι ομάδες της Α1, μία βδομάδα πριν ξεκινήσουν πλέον και τα πρωταθλήματα. Τα ζευγάρια θα είναι:

Ζωγράφου - Παναθηναϊκός
ΠΑΟΚ - Σπόρτιγκ
Άρης (Α2) - Εσπερίδες
Πρωτέας Βούλας (Α2) - Κρόνος Αγίου Δημητρίου
Δάφνη Αγίου Δημητρίου - ΠΑΣ Γιάννινα
ΓΣ Ηλιούπολης (Α2) - Νίκη Λευκάδας
ΟΑ Χανίων - Ελευθερία Μοσχάτου
Πάνθηρες Καβάλας (Α2) - Ολυμπιακός

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 252
Δημοσιεύσεις: 6521
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 11, 2020 1:27 pm

benchwarmer έγραψε:
Κυρ Οκτ 04, 2020 12:05 pm
Την επόμενη Κυριακή έχουμε τον γύρο των "16", όπου μπαίνουν στη μάχη και οι ομάδες της Α1, μία βδομάδα πριν ξεκινήσουν πλέον και τα πρωταθλήματα. Τα ζευγάρια θα είναι:

Ζωγράφου - Παναθηναϊκός
ΠΑΟΚ - Σπόρτιγκ
Άρης (Α2) - Εσπερίδες
Πρωτέας Βούλας (Α2) - Κρόνος Αγίου Δημητρίου
Δάφνη Αγίου Δημητρίου - ΠΑΣ Γιάννινα
ΓΣ Ηλιούπολης (Α2) - Νίκη Λευκάδας
ΟΑ Χανίων - Ελευθερία Μοσχάτου
Πάνθηρες Καβάλας (Α2) - Ολυμπιακός
Αποτέλεσμα της ημέρας η νίκη του Πρωτέα της Α2 απέναντι στον Κρόνο, απέναντι δηλαδή σε μία ομάδα με τρεις ξένες (έναντι καμίας). Επίσης, μάλλον κατώτερη των προσδοκιών η πρεμιέρα της Ελευθερίας Μοσχάτου, της ομάδας δηλαδή που θεωρητικά έκανε τις σημαντικότερες μεταγραφικές κινήσεις του καλοκαιριού.

Τα αποτελέσματα:

ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ (19:00)
ΑΣ ΠΑΟΚ – ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ 66-54
ΑΣ ΑΡΗΣ – ΓΣ ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 65-70
ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 61-57
ΑΟ ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 52-56
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 46-77
ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ – ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ 59-57
ΑΚ ΚΑΒΑΛΑΣ ΟΙ ΠΑΝΘΗΡΕΣ– ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 37-121

Λεπτομέρειες από τα ματς εδώ: https://www.sportstats.gr/eokbasket/eve ... /cup-women

Τα ζευγάρια των 8 (με τα ματς να γίνονται σύμφωνα με το πρόγραμμα πλέον στις 23/12) είναι:
Πρωτέας Βούλας - Χανιά
ΠΑΟΚ - ΠΑΣ Γιάννινα
Νίκη Λευκάδας - Ολυμπιακός
Εσπερίδες - Ζωγράφου/Παναθηναϊκός

0
Άβαταρ μέλους
Crash95

senior
Reactions: 38
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2016 1:56 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LynnGreer,Scola,Printezis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 11, 2020 11:36 pm



Σε αυτό το λινκ πάνω υπάρχει όλο το ματς που περιέγραψα εγώ ανάμεσα σε πανθηρες και Ολυμπιακό. Όλα τα εντός ματς των Πανθηρων Καβάλας θα είναι στο τοπικο καναλι μας το Σέντερ και για το πρωτάθλημα της Α2 και θα τα ανεβάζω φυσικά.

1
1 Εικόνα
Εκτός απ'τον Crash Bandicoot που αγαπώ όπως καταλάβατε, λατρεύω και το μπασκετ!!!Αγαπημένες ομάδες ΕΚ Καβάλας, Ολυμπιακός, Σικάγο Μπουλς, Εθνική Ελλάδος και Εθνική Αργεντινής (μεγάλη καψούρα με τους γκαούτσος, Vamo Vamo Argentina, Vamo Vamo a ganar)!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κύπελλο Γυναικών”