Συνέντευξη Ευάγγελου Λιόλιου-Ερωτήσεις

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 17, 2021 8:13 pm

Σας ευχαριστούμε όλους για την συμμετοχή, η συνέντευξη πραγματοποιήθηκε πιστεύουμε με επιτυχία χάρη στις ερωτήσεις σας.

Τις επόμενες ημέρες θα ανέβει και στο κανάλι μας στο YouTube.

Ευχαριστούμε θερμά τον yorgos που ανέλαβε να μεταφέρει τις ερωτήσεις σας

Έβγαλε και ειδήσεις! :bblove:

9
4 Εικόνα 5 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 19, 2021 11:08 pm

Ανεβαίνει επίπεδο το φόρουμ μας, ο host της συνέντευξης είναι αρκετά γνωστό τηλεοπτικό πρόσωπο :D :D :D Πέρα από την πλάκα, θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια γι' αυτό το εγχείρημα και μακάρι να δούμε κι άλλα τέτοια. Τώρα ξεκίνησα να την ακούω και θα κάνω παρατηρήσεις ή κάποιο σχόλιο αφού την τελειώσω, απλά μια διόρθωση, βλέπω ότι το βίντεο δεν γίνεται να αποθηκευτεί σε κάποια playlist, η ειδοποίηση λέει ότι δε γίνεται σε βίντεο που έχουν περιεχόμενο ειδικά για παιδιά. Εγώ βρήκα τρόπο να το αποθηκεύσω μέσω της σελίδας του καναλιού, απλά η γνώμη μου είναι να παρέχεται σαν επιλογή.

2
2 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 19, 2021 11:39 pm

nikolas12 έγραψε:
Παρ Μαρ 19, 2021 11:08 pm
Ανεβαίνει επίπεδο το φόρουμ μας, ο host της συνέντευξης είναι αρκετά γνωστό τηλεοπτικό πρόσωπο
Καθαρά Δευτέρα μεσημέρι, λίγες μέρες μετά την προβολή του deal πάω στο φούρνο να πάρω λαγάνα. Δεν με ξέρουν δεν τους ξέρω γιατί ψωμί γενικώς δεν τρώμε. Με το που μπαίνω με κοιτάει λίγο περίεργα η κοπελίτσα, της λέω "έχει μείνει καμία λαγάνα;", με κοιτούσε αυτή. Λέω τι διάολο, σε λάθος κατάστημα μπήκα, μπας και ζήτησα λαγάνα στο Τακούνι Εξπρές; Μου λέει
- Μήπως είστε ο κύριος από την τηλεόραση;
- Α ναι, λέω εγώ. Πού με γνωρίσατε με τη μάσκα;
- Αχ τι κρίμα που είστε έξω και χάσατε.
- Ε καλά, παιχνίδι είναι.
- Αχ εγώ πάντως μαζί σας ήμουν, να το ξέρετε, πολύ στενοχωρήθηκα.
- Ε καλά, δεν έφυγα και με άδεια χέρια, πήρα 2750, καλά ήταν.
- Α δηλαδή σας έδωσαν και λεφτά;
- Ε... ναι. Παιχνίδι είναι πας, αν κερδίσεις παίρνεις λεφτά, κάποιες φορές πολλά κάποιες λίγα.
- Αχ μπράβο πολύ χάρηκα γιατί λέω κρίμα να φύγει τόσο νωρίς τόσο συμπαθητικό παιδί. Και για πείτε μου, στον τελικό του Μάστερσεφ ποιος λέτε να πάει;
- Στο Μάστερσεφ; Δεν ξέρω εγώ ένα επεισόδιο στο deal πήγα...
- Δηλαδή... δεν είστε ο gay του Μάστερσεφ;

Κανονίστε μετά τη συνέντευξη του Λιόλιου να με περνάνε για τον Μίστερ Μπούτια ξέρω γω.

Πέραν της πλακίτσας, πολλά μπράβο στα παιδιά που κανόνισαν τη συνέντευξη και στον άνθρωπο που δέχτηκε , εν μέσω εκλογών μάλιστα , που τρέχει. :obey: Στο θέμα των ερωτήσεων, ορισμένες τις κάλυπτε εν μέρει από μόνος του επειδή ήταν και χειμαρρώδης, έστω κι αν όχι ακριβώς όπως διατυπώθηκαν εδώ, αλλά δεν ήθελα να επανέλθω σε θέματα που ήδη είχε απαντήσει. Στη ροή έλαβα και κάποιες ερωτήσεις παραπάνω, αλλά δεν το έχω με το να κάνω δυο πράγματα ταυτόχρονα και κάποιες χάθηκαν. Και πάλι ευχαριστώ τα παιδιά που δούλεψαν για να γίνει αυτό και που μου δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσω έστω και δια του zoom το Λιόλιο, μου φάνηκε εξαιρετικά ενδιαφέρουσα μπασκετοφυσιογνωμία, με πολύ ενθουσιασμό γι αυτό που πάει να κάνει.

(πάω να κάνω ένα τουίλ από τοπιναμπούρ με λάδι τρούφας και τριπλή υφή γιούζου σε κρόκο Κοζάνης, να δικαιώσω και τη λαγανατζού)

6
4 Εικόνα 1 Εικόνα 1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 8:50 am

@nikolas12 νομίζω διορθώθηκε

Ο yorgos έκανε καταπληκτική δουλειά καθώς δημιούργησε χάρη στις ερωτήσεις σας μια άψογη μπασκετικη συνέντευξη. :+1:

Στα της συνέντευξης

Κρατάω το ότι ενδιαφέρεται να οργανώσει το ελληνικό μπάσκετ στα πρότυπα του Προμηθέα, δηλαδή μεγάλη προσοχή στην παραγωγή, οργάνωση με σχέδιο, ενδυνάμωση του brandname ελληνικό μπάσκετ για την προσέλκυση μεγαλύτερου κοινού και χορηγών, ομάδες αυτάρκεις και δυναμικές.

Για μένα είδηση είναι ότι

-ο προπονητής της Εθνικής πρέπει να είναι ο καλύτερος ακόμα και αν εργάζεται σε Ελλάδα η εξωτερικό και όχι ο φίλος

- Θα προσπαθήσει να οδηγήσει fiba και eurolegue σε ένωση

- Η euroleague δεν πρέπει να είναι κλειστή λίγκα, οι ομάδες εκτός 2 δεν είναι βιώσιμες

- Θα γραφτεί play book από την Ομοσπονδία για τις ακαδημίες ώστε να υπάρχει πρόοδος και ομοιογένεια στο ελληνικό μπάσκετ.

Πολλά αλλά μου έκαναν εντύπωση, θα επανέλθω αφού την ξανακούσω για να εστιάσω στις λεπτομέριες

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 9:29 am

Ξεκίνησα να την βλέπω και πρώτα πρώτα άρχισε να μιλάει για playbook - καλό αυτό γιατί μάλλον φαίνεται ότι έχει υπόψη του κάτι που υπάρχει σε μια χώρα του τρίτου κόσμου ( μπασκετικά )
εδώ και καμπόσο καιρό :
https://www.basketballengland.co.uk/med ... aybook.pdf

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6042
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 10:25 am

Μπράβο παιδιά, εξαιρετική επιτυχία αυτή η συνέντευξη. Κάποιες μικρές επισημάνσεις εχώ να παραθέσω.

1. Πράγματι ο λόγος του είναι έντονος και χειμαρρώδης, δεν σε αφήνει να πάρεις ανάσα ή να κάνεις ερώτηση στην ερώτηση. Φαίνεται διαβασμένος και αποφασισμένος για την ομοσπονδία.

2. Με εξέπληξε ευχάριστα η πρόταση για το 3-on-3 σε συνάρτηση με τα σχολεία. Θυμάμαι πως είχε γίνει δουλίτσα εκεί στα τέλη της δεκαετίας του '90 αλλά μετά δυστυχώς εγκαταλήφθηκε.

3. Καλό είναι επίσης ότι ακούστηκε από επίσημα χείλη για τους 14 δημοσιόγραφους της ομοσπονδίας, ακόμη καλύτερο θα ήταν να έλεγε και τα ονόματα τους. :mrgreen: :P

4. Συμφωνώ για τη θέση που θέλει να πάρει στη διαμάχη του ευρωπαϊκού μπάσκετ (δηλαδή ενωτική θέση), αν και η αίσθηση μου είναι πως τα καρφιά του πήγαν πιο πολύ στην πλευρά της ECA (τουλάχιστον σε αυτή την συνέντευξη).

5. Συμφωνώ επίσης και για τη μείωση των ομάδων από Α1 και κάτω, αλλά διαφωνώ στη άποψη του ότι πρέπει να παίζουν μόνο Έλληνες. Δηλαδή οι Γερμανοί, οι Γάλλοι και οι Ισπανοί θα είχαν εμπορικότερες Α2 κατηγορίες αν έπαιζαν μόνο γηγενείς; Μάλλον όχι.

6. Δε μου άρεσε η αναφορά σε ελληνικό DNA. Αν και αντιλαμβάνομαι πως πιθανό να το εννοεί στα αυτιά μου εν έτει 2021 μου ήχησε κάπως. :-?

7. Bonus: Μήπως θα ήταν καλύτερο και οι δύο συνεντεύξεις που έχει το φόρουμ (Χατζηβρέττας και Λιόλιος) να είναι καρφιτσωμένες στην κεντρική σελίδα; :ugeek:

8. Bonus 2: Εγώ: "Μάνα έλα λίγο να δεις κάτι!"
η μάνα: "Αχ καλέ αυτός έπαιξε προχθές στο Deal που ταξίδεψε σε 100 χώρες, ο άλλος ποιος είναι παιδί μου;"

Α, ρε μπαγάσα yorgos για βουλευτής θα πας σε λίγο!!

1
1 Εικόνα
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 12:42 pm

Ωραία συνέντευξη. Μπράβο στο forum και στον Yorgos.

Και εμένα μ άρεσε η ιδέα για το 3χ3 και για το playbook. Playbook βέβαια έχει η ΕΟΚ. Και αρκετά καλό νομίζω. Ένα ρετούς ίσως το χρειάζεται. Αλλά δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο. https://basket.gr/anaptiksi/odhgos-proponhshs

Γενικά η ΕΟΚ μέχρι το 2000 είχε βοηθήσει πράγματι αρκετά την διάδοση του μπάσκετ. Γήπεδα μπάσκετ σε κάθε σχολείο/χωριό. Τα τουρνουά 3χ3 που λέει ο soulis Κα.
Αλλα από τοτε και εξής έχει περιπεσει σε παρακμή. Η παραγωγική διαδικασία έχει τελματωσει απτό 2010 και μετά. Και γενικά τοτε έπρεπε να χε υπάρξει αλλαγή σκυτάλης.

Παρότι ο Βασιλακοπουλος οδήγησε σε μαρασμό και εκφυλισε την ΕΟΚ που ο ίδιος γιγαντωσε οι ψευδεπιγραφες δηλώσεις του περι του ερασιτεχνικου μπάσκετ έχουν αλήθεια μέσα τους.

Ο Λιολιος μάλλον είναι ότι καλύτερο μπορεί να προκύψει δεδομένων των συνθηκών για το ελληνικό μπάσκετ και πιθανή εκλογή του μάλλον θα βελτιώσει το παρακμαζον ελληνικό μπάσκετ. Όμως η εμμονή του στον τεχνοκρατισμο δεν ειναι κάτι απαραίτητα θετικό. Το βασικό είναι να προωθηθούν άνθρωποι με μεράκι για το άθλημα και όχι με ιδία συμφέροντα. Ελπίζω να τα καταφέρει.

Επίσης η εμμονη τους στους σπόνσορες ιδανικά σκεπτόμενοι είναι προβληματική. Το να γεμίσει το μπάσκετ χορηγίες στοιχήματος ή πολυεθνικών αρνητικό γεγονός είναι. Ναι ζούμε στην εποχή της κυριαρχίας της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και της υποκαταστασης του κράτους από τις ΣΔΙΤ αλλά κατ'εμε η λύση θα ταν να φτιαχναμε καλύτερο κράτος/πολιτεία και όχι να υποκαταστουμε δημόσιες δομές από ημι-ιδιωτικες. Γιατί εν τέλει έχουμε μια μετακίνηση εξουσίας/δύναμης από τους αρτηριοσκληρωτικους κρατικούς γραφειοκρατες που όμως υπόκεινται σε κάποιον δημόσιο έλεγχο, σε άλλους ιδιώτες γραφειοκρατες εταιριών (πολυεθνικών ή μη) όπου πλέον η δυνατότητα ελέγχου είναι ακόμα μικρότερη.

Σε καθε περίπτωση η ΣΔΙΤοποιηση των δυτικών κοινωνιών είναι μια διαδικασία που εξελίσσεται εδώ και 30-40 έτη. Η ανατροπή/ανακατευθυνση της θα χρειαστεί αντίστοιχο διάστημα αν ποτέ(σε ορίζοντα που να έχει σημασία για το δικό μας προσδόκιμο) γίνει δυνατό. Μεχρι τότε λοιπόν η επιλογή Λιολιου είναι προτιμότερη, ιδιαίτερα όταν η εναλλακτική είναι ο ανεπνευστος Φασουλας που δεν φαντάζει ικανός να φέρει ιδιαιτερες θετικές αλλαγές στην ΕΟΚ ακόμα και τεχνοκρατικου/ΣΔΙΤ τύπου.

Απο μένα είναι Λιολιος λοιπόν :p

ΥΓ σε μια διαδικτυακή συνέντευξη πολιτικού αρχηγού πάλι ειχε επιλέγει ερώτηση μου :P REDREPORTER_33

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 1:14 pm


ΥΓ σε μια διαδικτυακή συνέντευξη πολιτικού αρχηγού πάλι ειχε επιλέγει ερώτηση μου :P REDREPORTER_33

Άσε να μαντέψω , είσαι ένας από τους φίλους του Καψή;
Για όποιον δεν το θυμάται υπήρχε πολιτικό debate όπου οι ερωτήσεις του Καψή στους πολιτικούς αρχηγούς ξεκινούσαν όλες με το "Έχω ένα φίλο που" και μετά το "που" ακολουθούσαν καταστροφές: ο ένας χρεοκόπησε, του άλλου του κάηκε το σπίτι, ο άλλος είχε καρκινο, του παράλλου του έκαψαν το κατάστημα αναρχικοί, άλλος μπήκε φυλακή, άλλου του έπεσε ένα πιάνο στο κεφάλι όταν περπατούσε στην Ακαδημία, είχαμε φαγωθεί όλοι να μάθουμε τι κάνει ο Καψής στους φίλους του και τους καταριούνται έτσι οι Θεοί.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 2:54 pm

Ενδιαφερουσα προσωπικοτητα ο Λιολιος.

Τα μονα που δε μου αρεσανε ειναι τα περι ελληνικου DNA (ειναι τρομερα βαλκανικη αυτη η νοοτροπια, το ελληνικο DNA, η σερβικη σχολη, το κροατικο αιμα κλπ κλπ) και οχι ξενους στην Α2, δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει τετοια εμμονη στην Ελλαδα με το διαχωρισμο "Ελληνες-ξενοι" απο τις μικρες ομαδες μεχρι και τον Ολυμπιακο.

Μπραβο του που εθιξε τα περι εμμισθων δημοσιογραφων απ την ΕΟΚ (καλο θα ηταν να μαθουμε και ποιοι ειναι) και τα περι εμμισθων επιτροπων επισης.

Διαφωνω λιγο με την θεση του οτι το προβλημα της Α1 πηγαζει απ το προβλημα των μικρων κατηγοριων και του ερασιτεχνικου μπασκετ. Αλλιως αντιμετωπιζεις τη διαφθορα, το στοιχημα , τη διαγραφη χρεων, τις απληρωσιες χωρις καμια συνεπεια κλπ σε επιπεδο μικρων σωματειων και αλλιως οταν πρεπει να τα βαλεις με σωματεια που εχουν βουλευτες στο τσεπακι τους και εκατονταδες χιλιαδες ψηφοφορους απο πισω τους. Να το θεσω με ονοματα, που κατανοητο γιατι ο Λιολιος δε μπορει να κανει το ιδιο : τα ιδια "κοτσια" και μεθοδους χρειαζεται να φτιαξεις ενα σωστο πλαισιο που θα εφαρμοζεται αμα η συνεπεια ειναι να πεσει λογω χρεων στα ερασιτεχνικα ο Οιακας Ναυπλιου και η ΑΕ Λιβαδειας με το να πεσει εκει ο ΠΑΟΚ και ο Αρης ;

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 4:51 pm

Πολύ ωραία η συνέντευξη, ενδιαφέροντα τα όσα είπε ο Λιόλιος αλλά εγώ θα σταθώ σε δυο θέματα που μου έκαναν αρνητική εντύπωση:

1) Η κατάργηση των ξένων στην Α2 σε βάθος τετραετίας. Τεράστιο λάθος για εμένα. Ναι, πρέπει η παραγωγική διαδικασία να γίνει καλύτερη αλλά ένας ξένος παίκτης μπορεί να φέρει διαφορετική κουλτούρα, νέες εμπειρίες και ένα άλλο work ethic. Δηλαδή π.χ αν κάποια ομάδα ανακαλύψει έναν ταλαντούχο παίκτη από το εξωτερικό γιατί να της κοπεί ένα μελλοντικό έσοδο αν καταφέρει να τον αναπτύξει στο δικό της περιβάλλον; Το μπάσκετ πρέπει μπροστά και όχι πίσω.

2) Συμφωνώ ότι πρέπει να επέλθει συνεργασία μεταξύ της Φίμπα και της Ευρωλίγκας για να αυξηθούν τα έσοδα αλλά δεν πρέπει να αλλάξει το φορμάτ αλλά να βελτιωθεί γιατί το τωρινό για εμένα είναι το καλύτερο που έχουμε δει σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 775
Δημοσιεύσεις: 4026
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 6:23 pm

Πολύ ενδιαφέρουσα η όλη συνέντευξη του κ. Λιόλιου. Μπράβο Γιώργο για την πρωτοβουλία και την εκτέλεση, ευχαριστώ και για τη διόρθωση στο βίντεο. Αν θέλεις τη γνώμη μου και λόγω της εμπειρίας που έχω με τις ραδιοφωνικές και γραπτές συνεντεύξεις που έχω κάνει, θα σου πρότεινα η συζήτηση να έχει μια διαφορετική ροή, δηλαδή να ξεκινούσατε από το πως έγινε όλο αυτό με τον Προμηθέα και μετά να πάμε στην Ομοσπονδία όπου θα απαντάται ξεχωριστά κάθε ερώτημα (ανάπτυξη, πρωταθλήματα, εθνική) για να κλείσουμε με τα προσωπικά. Το λέω επειδή ο κ. Λιόλιος παραδέχθηκε και ο ίδιος ότι μιλάει πολύ κι αρκετές φορές μπορεί να πήγαινε σε άλλα θέματα, οπότε μπορεί κάποια ερωτήματα να έμεναν αναπάντητα. Κοινώς να μην υπάρχει απομάκρυνση από τη σκαλέτα της συνέντευξης :)

Από εκεί και μετά, μου άρεσαν κάποια από αυτά που άκουσα. Διαφωνώ για τους ξένους στην Α2 κι εγώ, επικροτώ όμως το 3on3 και τον τρόπο, το playbook και τις μεθόδους με τις οποίες θέλει ο κ. Λιόλιος να φέρει τα παιδιά στο άθλημα και να βοηθήσει στην ανάπτυξή τους. Από τον Προμηθέα φαίνεται πως έχει την τεχνογνωσία να δημιουργήσει καλές υποδομές και να αναπτύξει παίκτες. Είναι θετικό το γεγονός ότι για την Ομοσπονδία ο στόχος είναι η πλήρης εκμετάλλευση των πόρων και των χρημάτων για να δοθεί έμφαση στα παιδιά που είναι η ραχοκοκαλιά του μπάσκετ. Βλέπεις δηλαδή ότι υπάρχει ένας άνθρωπος με όραμα και στόχο σε αντίθεση με την οκνηρία που διαπιστώνεται τώρα με έναν πρόεδρο που και στην τελευταία του συνέντευξη φάνηκε πόσο απαρχαιωμένος έχει μείνει.

Είναι άκρως θετικό λοιπόν που ο κ. Λιόλιος φαίνεται ενωτικός, τόσο στο κομμάτι FIBA-Euroleague όσο και για το εσωτερικό της Ομοσπονδίας. Νιώθω ότι δεν καλύφθηκα στο 100% για την Εθνική, δηλαδή δεν ειπώθηκε κάτι πάνω στο πλάνο για να επανέλθει η Ομάδα στις επιτυχίες. Από εκεί και μετά με καλύψανε οι περισσότεροι με όσα ανέφεραν. Φαίνεται άνθρωπος με πλάνο, με καλή ομάδα δίπλα του και κυρίως με όραμα να προχωρήσει επιτέλους η Ομοσπονδία και να ανοίξει ένα νέο κεφάλαιο για το μπάσκετ. Μακάρι να είχαμε και συνεντεύξεις των συνδιεκδικητών του να μπορούμε να βγάλουμε πιο ασφαλή συμπεράσματα. Καλή επιτυχία του εύχομαι :)

2
2 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1917
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 20, 2021 6:42 pm

Σε γενικές γραμμές μ' άρεσε πολύ η συνέντευξη.
Συμφωνώ και ταυτίζομαι μαζί του για τις παρακάτω θέσεις:
- Ότι αντίπαλοι του μπάσκετ δεν είναι τα άλλα αθλήματα είναι ο καναπές, ότι πρέπει να ξαναφέρουμε τα παιδιά στα ανοικτά γήπεδα, να τα κάνουμε να ασχοληθούν με το άθλημα και να μεγαλώσει η βάση του αθλήματος.
Πιστεύω ακράδαντα ότι το πρόβλημα της παραγωγικής μας διαδικασίας είναι αυτό και είναι καθαρά ποσοτικό, δεν ασχολούνται αρκετά παιδιά και δεν ασχολούνται αρκετά. Δεν υπάρχει βάση και πρέπει να αυξηθεί.

-Ανοικτά γήπεδα, σχολικά τουρνουά 3 ον 3 καθώς και για άλλες ηλικίες.

- Τα παιδιά στα σωματεία να έχουν την δυνατότητα να παίζουν περισσότερα παιχνίδια.

-Ανεξάρτητη από την Ε.Ο.Κ. Α1 και Ε.Σ.Α.Κ.Ε. και ας αναλάβουν οι ομάδες την ευθύνη για τα χάλια του πρωταθλήματος και την ανυποληψία τους, δεν είναι στο χέρι της ΕΟΚ να ασχοληθεί με τα παράνομα στοιχήματα και τις μεταβιβάσεις των Α.Φ.Μ. συμφωνώ.

Ωραία όλα αυτά για το playbook, την συνεχή εκπαίδευση, την αναδιάρθωση των κατηγοριών.

Ωραίο που θέλει να δώσει κίνητρο στις ομάδες να χρησιμοποιούν μικρότερους ηλικιακά παίκτες και όχι να επιβάλλει ποσοστώσεις. Δεν διευκρίνισε πως θα γίνει αυτό.

Για τον προπονητή της Εθνικής χαίρομαι που είπε το αυτονόητο, μακάρι να το δούμε πέρα από οπαδικούς φανατισμούς.

Για το ότι θέλει να συνεργαστεί και να αξιοποιήσει απ' όλα τα στρατόπεδα είναι θετικό και νομίζω (και ελπίζω) να το εννοεί, πιστεύω να το θέλουν και οι άλλοι.

Για το Δ.Σ που θα είναι χωρίς μισθός και για όλους τους άλλους με μισθό, στόχους και αξιολόγηση να το δούμε πως θα δουλέψει.

Για την Ευρωλίγκα και την Fiba δεν με κάλυψε, δεν είπε κάτι συγκεκριμένο, δεν είναι και στο χέρι του εδώ που τα λέμε.

Για τα έσοδα επίσης δεν με κάλυψε, θα κοπούν δημοσιογράφοι, δαπάνες, επιτροπές, θα φύγουν οι προπονητές από τα γραφεία, αλλά παρουσίασε μια ανακατανομή εσόδων, άλλες δαπάνες που θα κάνει, μειωμένες εισπράξεις από τις παραδοσιακές πηγές. Δεν μου έγινε σαφές από που θα προέλθουν τα παραπάνω έσοδα, εντάξει είπε για χορηγίες σε ανταποδοτική βάση, να δούμε.

Για την δημιουργία στην Βόρεια Ελλάδα ειδικού τμήματος της Ομοσπονδίας μόνο εμένα μου φάνηκε σαν προεκλογική υπόσχεση και ρουσφέτι; Εντάξει κάτι πρέπει να τάξουν οι υποψήφιοι για να βγουν αλλά δεν μου άρεσε.

Για τον Ολυμπιακό και το ανέβασμα του στην Α1 δεν τέθηκε θέμα να ακούσουμε την άποψη του. Εντάξει θέλει ανεξάρτητη ΕΣΑΚΕ αλλά ήθελα να ακούσω τι πιστεύει.

Γενικά τον κρίνω θετικά γιατί κι εγώ θεωρώ πως το πρόβλημα είναι η βάση, τα παιδιά αλλά και οι μεγάλοι που θέλουν να παίζουν μπάσκετ στα γηπεδάκια. Γιατί υπάρχουν παθογένειες που πρέπει να λυθούν. Δεν περιμένω να λύσει αυτός όλα τα προβλήματα του Ελληνικού και Ευρωπαϊκού μπάσκετ, περιμένω όμως πως και πως να περνάω από το γηπεδάκι της γειτονιάς και να ακούω από μακριά τον ήχο της μπάλας που χτυπάει κάτω.

0
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 21, 2021 10:53 am

Τώρα είδα και το τελευταίο 1/3 της συνέντευξης. Βασικά να δηλώσω ενθουσιασμενος με την ιδέα του πανελλαδικου 3Χ3.

Είναι πολύ πιο εύκολο για όλες τις ηλικίες να συνεχίσουν να αθλουνται μέσω του 3χ3 και σίγουρα μπορεί να φέρει αρκετά παιδιά από το δημοτικό.

Επίσης είναι και μια καλή λύση άθλησης βετεράνων. Παρότι η Ελλάδα είναι χώρα μεσηλικων(αν όχι γερόντων) οι επιλογές ανταγωνιστικης άθλησης για τους >40 είναι ελάχιστες. Νομίζω θα ήταν κίνητρο άθλησης για πολλούς να συμμετέχουν και σε κάποιο πρωτάθλημα βετεράνων. Πχ θα μπορούσαν να υπάρχουν κατηγορίες 40-50. 50-60 και ακόμα και >60 για τα περήφανα γηρατειά. Το ίδιο ισχύει και για την πλειοψηφία των αθλουμενων >15 που δεν συνεχίζουν στα ανδρικά τμήματα. Η επιτυχία των ιδιωτικών πρωταθληματων 5Χ5 μιλάει από μόνη της.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6042
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 22, 2021 1:46 pm

Κάτι που μου έκανε εντύπωση, είναι πως ενώ η συνέντευξη ανέβηκε περίπου μεσάνυχτα Παρασκευής, την επόμενη ημέρα το πρωϊ σε ραδιοφωνικό σταθμό φιλοξενήθηκε ο Φασούλας (από δύο δημοσιογράφους που δεν θεωρούνται "προεδρικοί"). Μέχρι εδώ κανένα πρόβλημα. Τη συνέντευξη του Φασούλα τη βρήκα σχεδόν σε όλα τα site, του Λίολιου πουθενά (αν υπάρχει κάπου τότε ζητώ συγνώμη).

Νομίζω ότι υπάρχει μια πρεμούρα να προωθηθεί ο Φασούλας (ακόμη και στην πρόκριση των κοριτσιών στο Eurobasket "χρησιμοποιήθηκε") ο οποίος το πρόβλημα που έχω είναι ότι σαν θεσμικός παράγοντας δοκιμάστηκε και απέτυχε (δήμαρχος Πειραιά). Δεν λέω ότι η "Αράχνη" δεν κάνει για πρόεδρος, αλλά υποψιάζομαι ότι προωθείται εντόνως. :peace:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μαρ 22, 2021 2:30 pm

ssoulliss έγραψε:
Δευ Μαρ 22, 2021 1:46 pm
Κάτι που μου έκανε εντύπωση, είναι πως ενώ η συνέντευξη ανέβηκε περίπου μεσάνυχτα Παρασκευής, την επόμενη ημέρα το πρωϊ σε ραδιοφωνικό σταθμό φιλοξενήθηκε ο Φασούλας (από δύο δημοσιογράφους που δεν θεωρούνται "προεδρικοί"). Μέχρι εδώ κανένα πρόβλημα. Τη συνέντευξη του Φασούλα τη βρήκα σχεδόν σε όλα τα site, του Λίολιου πουθενά (αν υπάρχει κάπου τότε ζητώ συγνώμη).

Νομίζω ότι υπάρχει μια πρεμούρα να προωθηθεί ο Φασούλας (ακόμη και στην πρόκριση των κοριτσιών στο Eurobasket "χρησιμοποιήθηκε") ο οποίος το πρόβλημα που έχω είναι ότι σαν θεσμικός παράγοντας δοκιμάστηκε και απέτυχε (δήμαρχος Πειραιά). Δεν λέω ότι η "Αράχνη" δεν κάνει για πρόεδρος, αλλά υποψιάζομαι ότι προωθείται εντόνως. :peace:

Την στέλνουμε παντού,να δούμε αν παίξει πουθενά

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις”