Κύπελλο Ελλάδος 2023-24, Final-8

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Kemp

 
Reactions: 10
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Οκτ 06, 2023 10:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 18, 2024 9:52 pm

Παρατήρησε κανένας άλλος στο τέλος του αγώνα που ο Πετρούσεφ έδωσε το χέρι στον Αταμάν και εκείνος τον αγνόησε?
Ελπίζω να μην τον πρόσεξε αν το έκανε επίτηδες είναι τραγικός.

1
1 Εικόνα
Jamesharden13

 junior
Reactions: 43
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τρί Μάιος 16, 2023 12:08 am
Τοποθεσία: Thessaloniki
Αγαπημένος παίκτης: Span,hackett,law
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Φεβ 18, 2024 10:01 pm

τουλουμπα έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 9:26 pm
O Oλυμπιακός πήρε δίκαια τον πρώτο σημαντικό τίτλο της σεζόν στην Ελλάδα, με το Κύπελλο στην Κρήτη να φέρει ξεκάθαρα φαρδιά-πλατιά την υπογραφή του Εργκίν Αταμάν, που επέλεξε να αφήσει σε… τρίτη μοίρα το τρόπαιο.
Στο συγκεκριμένο σάιτ θα διαβάζετε μόνο αλήθειες. Ένθεν κακείθεν. Κάτι που οι άλλοι δεν μπορούν να κάνουν. Είτε σε κάποιους αρέσουν, είτε όχι. Δεν χαϊδεύουμε αυτιά κανενός κι η κριτική είναι οξεία όταν απαιτείται και τεκμηριώνεται από τα ίδια τα γεγονότα.

Και η πραγματικότητα είναι πως ο Αταμάν παρέταξε τον Παναθηναϊκό στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας χωρίς τη σωστή πνευματική και αγωνιστική προετοιμασία. Εκτός της κεντρικής φιλοσοφίας που έχει ο σύλλογος πως κάθε τίτλος είναι σημαντικός, ιδιαίτερα όταν είναι απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο.

Από την άλλη ο Μπαρτζώκας αξίζει συγχαρητήρια, αφού προετοίμασε την ομάδα του με τον τρόπο που χρειαζόταν εδώ και δύο-τρεις εβδομάδες και τελικά δικαιώθηκε στο παρκέ της Νέας Αλικαρνασσού, δίνοντας 3 παιχνίδια σε ισάριθμες μέρες στην ίδια ένταση, ενέργεια και διάθεση.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην κατάκτηση του Κυπέλλου απολύτως δίκαια και συνεχίζουν το σερί των εγχώριων τίτλων που τρέχουν.

Είναι ξεκάθαρο πως στον Παναθηναϊκό το τελευταίο χρονικό διάστημα υπάρχει πρόβλημα στην επίθεση, με την παραγωγικότητα να φθίνει συνεχώς. Το «τριφύλλι» πέτυχε 79 πόντους κόντρα στην ΑΕΚ στον προημιτελικό, 76 απέναντι στον Άρη στον ημιτελικό για να φτάσει στους 58, επίδοση που είναι η 2η χειρότερη στην ιστορία του στους τελικούς του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον Ολυμπιακό στον τελικό.

Και το καμπανάκι είχε ξεκινήσει να ακούγεται ακόμα πιο νωρίς. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τον Άρη στο ΟΑΚΑ, σε ένας ματς που είδε να στραβώνει νωρίς, κατάφερε να το γυρίσει, αλλά δεν μπόρεσε και να το πάρει, σκοράροντας 70πόντους. Και έκτοτε ο Αταμάν έριξε το βάρος αποκλειστικά στο να κερδίσει το «τριφύλλι» την αναμέτρηση με τη Φε
νέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ. Το πέτυχε με 74 πόντους, επίδοση πολύ κατώτερη των μέσων όρων του, αλλά στη συνέχεια η ομάδα ήταν αλλού.

Ο Τούρκος τεχνικός δεν προετοίμασε τους «πράσινους» όπως θα έπρεπε. Από τη μία ο Μπαρτζώκας είχε όλο αυτό το χρονικό διάστημα τους παίκτες του στα... κόκκινα, έχασε στον προημιτελικό τον Ουίλιαμς-Γκος, αλλά δεν βγήκε από το πλάνο που είχε καταστρώσει. Από την άλλη ο Αταμάν ξεκάθαρα σνόμπαρε το Κύπελλο Ελλάδας, κάτι που έκανε σαφές και στους παίκτες του, έδειξε να μην ενδιαφέρεται για τον 2ο εγχώριο τίτλο και ουσιαστικά έβαλε την σφραγίδα του στην κατάκτηση του τροπαίου από τον Ολυμπιακό.

Και ο Τούρκος τεχνικός είχε κάνει ξεκάθαρα και τα δύο πριν καν το τζάμπολ του Final-8. Το έκανε και στο τέλος του τελικού λέγοντας πως κανένας δεν θα θυμάται τον νικητή του Κυπέλλου την επόμενη ημέρα. Ο Παναθηναϊκός έζησε με αυτό το σκεπτικό και… η κατάληξη πλέον είναι γνωστή.

Το πρόβλημα στην επίθεση έγινε διπλό προσθέτοντας και την έλλειψη κινήτρου που πέρασε μέσα στην ομάδα για το Κύπελλο Ελλάδας. «Είμαστε εδώ για να προσπαθήσουμε να κερδίσουμε τα ματς και το Κύπελλο. Σε τρία παιχνίδια κρίνεται ένα Κύπελλο. Θα είμαστε χαρούμενοι αν τα καταφέρουμε. Αλλά ο στόχος μας είναι στην Euroleague και στην κατάκτηση του τίτλου στο ελληνικό πρωτάθλημα. Νομίζω αυτό ισχύει για όλους. Αν κερδίσεις, θα είσαι χαρούμενος. Όμως, κανείς δεν θα θυμάται αν κερδίσαμε ή χάσαμε το Κύπελλο. Όμως, αν πας στο Final Four ή πάρεις το πρωτάθλημα θα γραφτείς στην ιστορία», ανέφερε ο Αταμάν.

Το σκεπτικό του δεν άλλαξε μετά τη λήξη…

Σε όλο το τελευταίο χρονικό διάστημα έκανε αναφορά στην πολύ καλή άμυνα και στην ανάγκη να βελτιωθεί το κομμάτι της επίθεσης. Και το ίδιο έγινε και μετά την αναμέτρηση με την ΑΕΚ, τονίζοντας πως ο Παναθηναϊκός δεν πήρε τίποτα από τον πάγκο του. Διόρθωση όμως δεν ήρθε σε αυτό το κομμάτι και έφερε τον Ολυμπιακό στην κατάκτηση του Κυπέλλου. Πόσους πόντους πήρε το «τριφύλλι» από τον πάγκο του στον τελικό; Μόλις 5. Ένα τρίποντο του Σλούκα κι ένα δίποντο του Παπαπέτρου.

Σαφέστατα είναι ακόμα νωρίς στη σεζόν. Και ναι, το Super Cup δεν είναι ένας τίτλος που θα θέλξει με τη σημαντικότητά του, αλλά το Κύπελλο είναι. Ξεκάθαρος στόχος του Παναθηναϊκού από την αρχή της σεζόν ήταν το double. Το να επιστρέψει στην κορυφή στην Ελλάδα σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Και πλέον κατά το ήμισυ έχει αποτύχει.

Προφανώς ουδείς διαγράφει την 3η θέση που βρίσκεται ο Παναθηναϊκός στην Euroleague και όσα έχει πετύχει μία νέα ομάδα με 12 καινούριους παίκτες στην κορυφαία διοργάνωση σε τόσους λίγους μήνες, αλλά όταν δεν μπορείς -και κυρίως δείχνεις τέτοια εικόνα στο Κύπελλο- πώς θα μπορέσεις να κερδίσεις την Euroleague; Όπως είχε πει και ο Ομπράντοβιτς ο διακόπτης δεν αλλάζει έτσι ξαφνικά. «Like this to change»...

Και φυσικά το Κύπελλο στο τέλος της χρονιάς θα το θυμούνται όλοι. Είτε γιατί μπορεί να δώσει την ευκαιρία στον αντίπαλο να κάνει το double και να συνεχίσει το σερί τίτλων που τρέχει, είτε γιατί θα στερήσει από τη δική σου ομάδα την ευκαιρία να επιστρέψεις για τα καλά στην κορυφή του ελληνικού μπάσκετ.

Ποιος είναι ο μοναδικός τρόπος να μην το θυμάται κάποιος; Να πάει ο Παναθηναϊκός στο Final 4 και να πάρει την Euroleague. Ναι, έτσι δεν θα θυμάται κανείς ότι το «τριφύλλι» έχασε το Κύπελλο από τον Ολυμπιακό. Και δεν θα έχει και σημασία κιόλας. Όχι όμως μία απλή παρουσία στο Final Four. Κατάκτηση. Γιατί ο Παναθηναϊκός δεν μετρά παρουσίες στα Final Four. Μετράει τίτλους. Ο τρόπος είναι να πάρει το πρωτάθλημα. Τότε ναι, το Κύπελλο θα θεωρείται στόχος δευτερεύων. Εδώ όμως δεν κάνουμε χρονογράφημα. Σχολιάζουμε σε ρεαλιστικό χρόνο όσα συμβαίνουν. Κι η πρώτη αποτυχία έχει την υπογραφή του προπονητή του.

Σε μια διοργάνωση που ο Παναθηναϊκός είχε υπερδιπλάσιο κόσμο στο γήπεδο από τον αντίπαλο του, έναν κόσμο διψασμένο για επιτυχία που κάνει sold out διαδοχικά. Μια αποτυχία σε μία διοργάνωση που ο προπονητής του αποφάσισε να την υποτιμήσει.

κραξιμο και απο καθεστωτικους
Η προπαγανδα στα καλυτερα της.Ως κρητικος ηρακλειωτης που πηγα γηπεδο αυτο με το υπερδιπλασιο κοσμο ειναι κορυφαιο ανεκδοτο 60-40 ηταν ο κοσμος υπερ του ολυμπιακου μαλιστα

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1663
Δημοσιεύσεις: 4179
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Φεβ 18, 2024 10:01 pm

Kemp έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 9:52 pm
Παρατήρησε κανένας άλλος στο τέλος του αγώνα που ο Πετρούσεφ έδωσε το χέρι στον Αταμάν και εκείνος τον αγνόησε?
Ελπίζω να μην τον πρόσεξε αν το έκανε επίτηδες είναι τραγικός.
εχουν γνωστη κοντρα οταν τον ειχε παιχτη στην εφες

δηλαδη ο μπαρτζωκας και ο σλουκας ανταλλαζουν χειραψιες?

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Kemp

 
Reactions: 10
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Οκτ 06, 2023 10:52 pm
Τοποθεσία: Greece
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 18, 2024 10:13 pm

τουλουμπα έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 10:01 pm
Kemp έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 9:52 pm
Παρατήρησε κανένας άλλος στο τέλος του αγώνα που ο Πετρούσεφ έδωσε το χέρι στον Αταμάν και εκείνος τον αγνόησε?
Ελπίζω να μην τον πρόσεξε αν το έκανε επίτηδες είναι τραγικός.
εχουν γνωστη κοντρα οταν τον ειχε παιχτη στην εφες

δηλαδη ο μπαρτζωκας και ο σλουκας ανταλλαζουν χειραψιες?
Δεν νομίζω πως αν πάει ο Σλούκας να του δώσει το χέρι οτι ο Μπαρτζωκας θα κάνει πως δεν τον είδε. Τελοσπαντων, δεν εχουν και πολυ σημασια αυτα, αστοχο το σχολιο μου ισως, απλα μου εκανε εντυπωση η κινηση.

6
6 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1663
Δημοσιεύσεις: 4179
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Φεβ 18, 2024 10:16 pm

Kemp έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 10:13 pm
τουλουμπα έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 10:01 pm


εχουν γνωστη κοντρα οταν τον ειχε παιχτη στην εφες

δηλαδη ο μπαρτζωκας και ο σλουκας ανταλλαζουν χειραψιες?
Δεν νομίζω πως αν πάει ο Σλούκας να του δώσει το χέρι οτι ο Μπαρτζωκας θα κάνει πως δεν τον είδε. Τελοσπαντων, δεν εχουν και πολυ σημασια αυτα, αστοχο το σχολιο μου ισως, απλα μου εκανε εντυπωση η κινηση.
οταν εχεις τετοια κοντρα με καποιον κανεις μονο τα υποχρεωτικα
προφανως ο πετρουσεφ πηγε να του δωσει το χερι για να τον πικαρει

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 2056
Δημοσιεύσεις: 4718
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 18, 2024 10:21 pm

τουλουμπα έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 10:16 pm
Kemp έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 10:13 pm


Δεν νομίζω πως αν πάει ο Σλούκας να του δώσει το χέρι οτι ο Μπαρτζωκας θα κάνει πως δεν τον είδε. Τελοσπαντων, δεν εχουν και πολυ σημασια αυτα, αστοχο το σχολιο μου ισως, απλα μου εκανε εντυπωση η κινηση.
οταν εχεις τετοια κοντρα με καποιον κανεις μονο τα υποχρεωτικα
προφανως ο πετρουσεφ πηγε να του δωσει το χερι για να τον πικαρει
δηλαδη το αποκλειουμε απλα να πηγε να του δωσει το χερι για το τυπικο?Δεν εχω δει την φαση ουτε ξερω και τι κοντρα ειχαν αλλα πιο λογικο μου φαινεται να μην δωσουν χερι πετρουσεφ λεσσορ πχ που παιζαν μπουνιες παρα πρωην προπονητης και παικτης.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1663
Δημοσιεύσεις: 4179
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Φεβ 18, 2024 10:27 pm

shaq7 έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 10:21 pm


δηλαδη το αποκλειουμε απλα να πηγε να του δωσει το χερι για το τυπικο?Δεν εχω δει την φαση ουτε ξερω και τι κοντρα ειχαν αλλα πιο λογικο μου φαινεται να μην δωσουν χερι πετρουσεφ λεσσορ πχ που παιζαν μπουνιες παρα πρωην προπονητης και παικτης.
φυσικα και αποκλειται εκτος αν δουλευομαστε μεταξυ μας και ειμαστε παιδια του δημοτικου για να πιστεψουμε οτι το εκανε με προθεση το φερ πλευ
οπως δεν εδωσαν τα χερια με τον λεσορ ετσι δεν θα τα εδιναν με τον αταμαν
η διαφορα ειναι οτι με τον λεσορ αν εκανε κινηση θα ετρωγε καμια ψιλη ενω ο αταμαν απλα τον απαξιωσε

2
2 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 18, 2024 10:42 pm

Μπράβο στην Ολυμπιακάρα που πήρε τον πρώτο τίτλο της σεζόν!

:wave:

Χωρίς να παίζει κανένα φοβερό μπάσκετ ήταν σταθερός και έκανε σωστή διαχείριση στο 3μερο για να φτάσει αρκετά πιο φρέσκος να πάρει και το τελευταίο ματς.

Το ματς από μόνο του ήταν σ ο ύ π α από τις λίγες και φοβερός πονόματος. Καμία ανάλυση δεν αξίζει και δεν έχει νόημα.

Υγ: Ενδιαφέρον ότι το καθεστωτικο έβγαλε στην σέντρα τον Αταμάν βάζοντας και ολίγη από Ομπράντοβιτς.

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 555
Δημοσιεύσεις: 1510
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 18, 2024 11:23 pm

O Ολυμπιακός με την 3η συνεχόμενη κατάκτηση του κυπέλλου ισοφάρισε την επίδοση που είχε στα πρώτα χρόνια της διοργάνωσης (νικητής το 1976, 1977, 1978)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 19, 2024 4:33 am

τουλουμπα έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 10:16 pm
Kemp έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 10:13 pm


Δεν νομίζω πως αν πάει ο Σλούκας να του δώσει το χέρι οτι ο Μπαρτζωκας θα κάνει πως δεν τον είδε. Τελοσπαντων, δεν εχουν και πολυ σημασια αυτα, αστοχο το σχολιο μου ισως, απλα μου εκανε εντυπωση η κινηση.
οταν εχεις τετοια κοντρα με καποιον κανεις μονο τα υποχρεωτικα
προφανως ο πετρουσεφ πηγε να του δωσει το χερι για να τον πικαρει
Δε σκέφτονται όλοι οι άνθρωποι τόσο κομπλεξικα.

7
6 Εικόνα 1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 19, 2024 4:35 am

Απαράδεκτο άρθρο από sdna, ως συνηθως. Ο μεγαλύτερος σαμποτερ της ομάδας εδώ και 15 χρόνια σχεδόν είναι ο ιδιοκτήτης της. Που δεν έχει πάει ούτε ενα Φ4 ο "εγώ όταν θέλω κάτι το παιρνω".

Η ΑΠΑΙΤΗΣΗ για κατάκτηση εκτός από ανεδαφικη είναι και αντιπαραγωγικη για το μέλλον. Ποιος θα πάει σε μια ομάδα της οποίας τα μέσα ιδιοκτησίας του προέδρου γράφουν τέτοιες αρλούμπες; Πρωτοκλασάτα κανείς, δεν τρελάθηκε κανείς, θα προτιμούν τη Μπαγερν πάλι

5
5 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5274
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 19, 2024 6:52 am

yorgos έγραψε:
Δευ Φεβ 19, 2024 4:35 am
Απαράδεκτο άρθρο από sdna, ως συνηθως. Ο μεγαλύτερος σαμποτερ της ομάδας εδώ και 15 χρόνια σχεδόν είναι ο ιδιοκτήτης της. Που δεν έχει πάει ούτε ενα Φ4 ο "εγώ όταν θέλω κάτι το παιρνω".

Η ΑΠΑΙΤΗΣΗ για κατάκτηση εκτός από ανεδαφικη είναι και αντιπαραγωγικη για το μέλλον. Ποιος θα πάει σε μια ομάδα της οποίας τα μέσα ιδιοκτησίας του προέδρου γράφουν τέτοιες αρλούμπες; Πρωτοκλασάτα κανείς, δεν τρελάθηκε κανείς, θα προτιμούν τη Μπαγερν πάλι
Υπερβολικό σε βρίσκω, όχι ως προς το άρθρο, ως προς το ότι θα γίνει αιτία το άρθρο να μην έρθουν πρωτοκλασσάτοι παίκτες στην ομάδα. Εδώ με τα όποια χρόνια προβλήματα που είχε ο Παναθηναϊκός και κατάφερε να φέρει τόσους παίκτες σε μια χρονιά έστω και πληρώνοντας παραπάνω. Όπως φάνηκε αν υπάρχουν οι προοπτικές για μια ομάδα, οι συνθήκες, η πόλη και το χρήμα οι περισσότεροι έρχονται.

Για το κύπελο τελικά δεν ξέρω ποιος ήταν ο απολογισμός, το πάλεψαν όσο μπορούσαν οι υπόλοιπες ομάδες, είδαμε την ανατροπή του Άρη επί του ΠΑΟΚ, δεν έγιναν έκτροπα αλλά το στάδιο αναμενόμενα δεν γέμισε όλες τις μέρες, έβαλαν τον τελικό στις 19:00 αντί στις 21;00 για να μην συμπέσει με ποδοσφαιρικό ματς, έδειξες τους αγώνες πλην των προημιτελικών ελεύθερο κανάλι αλλά μόνο τους αγώνες. Θέλω να πω ότι βάζεις λίγο πριν και μετά τον αγώνα κάτι, ένα τεταρτάκι να μας βάλεις στο κλίμα βρε αδελφέ. Ήταν προφανώς έτσι η συμφωνία, αλλά τον υποτιμάς έτσι τον θεσμό και άλλο.
Για τον τελικό ο Ολυμπιακός προφανώς και χαίρεται και ξεκινά με τον καλύτερο τρόπο η διακοπή αλλά ούτε ο Παναθηναϊκός που νίκησε την Φενέρ στο ΟΑΚΑ έγινε ομαδούλα ούτε ο Ολυμπιακός ξαφνικά έλυσε όλα τα προβλήματα του.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 908
Δημοσιεύσεις: 11187
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 19, 2024 8:31 am

Ειδαμε εναν πολυ κακο τελικο,κακο μπασκετ, με εμφαση στο ξυλο και τις αμυνες.

Ο Ολυμπιακος αξιος και δικαιοτατος νικητης, δεν ηταν καλος,αλλα ηταν καλυτερος απο τον Παναθηναικο, διαχειριστηκε καλυτερα το παιχνιδι,με βαση την καταπληκτικη του αμυνα,κυριως στο δευτερο ημιχρονο,ειχε σε καλη μερα τους 3 ψηλους του,που δεν ειχαν αντιπαλο,και πως να εχουν οταν ο αντιπαλος εχει εναν Λεσορ μονο.

Ο Παναθηναικος ηταν χωρις πολλα λογια,τραγικος.Εμφανιση κατω απο την βαση, αμυντικα ηταν οκ,πλην λιγων εξαιρεσεων,αλλα στην επιθεση ηταν για κλαματα,δεν μπορουσε να στησει μια επιθεση στο δευτερο ημιχρονο απεναντι στην καταπληκτικη αμυνα του Ολυμπιακου.Ο Μητογλου ηταν ο μονος διασωθεις, και απο κοντα,προσεφεραν ο Λεσορ με τον Γκραντ.Οι υπόλοιποι ηταν τραγικοί.Με πρωτον απο ολους τον Αταμαν, που εχει καψει τους παικτες,παλι χθες 37 λεπτα ο Μητογλου, 31.5 ο Γκραντ, 31 ο Ναν. Απο την αλλη, 30 ο Γουοκαπ, και μετα με 26 ο Φαλ,και οι υπολοιποι απο 22 και κατω,με ο,τι αυτο συνεπαγεται για το ποσο φρεσκοι ειναι οι παικτες.Θλιβερη και η συγκριση στα λαθη,17 λαθη, για 14 ασιστ,τη στιγμη που ο Ολυμπιακος ειχε 10 λαθη για 24 ασιστ. Να μην πω για τις φροντ λαιν, που ο Ολυμπιακος εβαζε Φαλ-Πετρουσεφ-Ραιτ, κοντρα σε Λεσορ και ολιγη απο Μητογλου. Κατα τ'αλλα δεν ηθελε προσθηκη ψηλου ο Αταμαν,και λογικο, αφου υπολογιζει σταθερα τον Μπαλτσεροφσκι,not.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sharp Shooter

senior
Reactions: 415
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Φεβ 19, 2024 9:16 am

Μπράβο στον κοουτς και στους παίκτες που αν μη τι άλλο είχαν καθαρό μυαλό και επικράτησαν σε ένα αρκετά νευρικό ματς.

Η σεζόν και φετος είναι τεράστια. 34 ματς Ευρωλίγκας συν τα πλέι οφς αν περάσεις και καμία 40αρια πρωταθλήματος και 3 κυπέλλου, μιλάμε για τουλάχιστον 80 αγώνες σε 9 μήνες. Και δεν βάζω μέσα παράθυρα και εθνικές. Ήρθαν έτσι οι συγκυρίες που κατά τη διάρκεια της σεζόν ο Ολυμπιακός απέκτησε μεγάλο βάθος.

Το μεγάλο όπλο του έναντι των περισσότερων ομάδων είναι ακριβώς αυτό. Το βάθος του ρόστερ. Και θα φανεί περισσότερο όσο προχωράει η σεζόν όπου αυξάνεται η καταπόνηση.

Δεν ξέρω ακόμα κατά πόσο μπορεί να αντιδράσει η ομάδα αποτελεσματικά σε καταστάσεις πίεσης και clutch στιγμών σε do or die κλειστά παιχνίδια. Αλλά είμαι σίγουρος πως σε σειρά αγώνων που παίζει ρόλο η ενέργεια, ότι μπορεί ανά πάσα στιγμή να έχει πέντε ξεκούραστα κορμιά στην πεντάδα που θα ασκούν εξαντλητική πίεση στον αντίπαλο.

Και πιστέψτε με, κανένας αντίπαλος δεν το θέλει αυτό.

1
1 Εικόνα
“Maybe now you could say I didn't play a second, but in five years, you guys are going to forget. In ten years I'll still be a champion. In 20 years I'll tell my kids I probably started, and in 30 years I'll probably tell them I got the MVP.”
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 860
Δημοσιεύσεις: 1542
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Φεβ 19, 2024 9:19 am

Kemp έγραψε:
Κυρ Φεβ 18, 2024 9:52 pm
Παρατήρησε κανένας άλλος στο τέλος του αγώνα που ο Πετρούσεφ έδωσε το χέρι στον Αταμάν και εκείνος τον αγνόησε?
Ελπίζω να μην τον πρόσεξε αν το έκανε επίτηδες είναι τραγικός.
Αυτό που λες δεν τον πρόσεξα, είδα όμως κάτι παρόμοιο. Μετά από κάθε ματς είθισται να δίνει το χέρι ο προπονητής στον άλλο προπονητή αλλά και στο προπονητικό σταφ. Και στους πάικτες αλλά ας μείνουμε στο σταφ. Ο Αταμάν εμφανώς νευριασμένος χαιρέτισε τον B και τον Λαγό και την έκανε (φάνηκε η έκπληξη στο πρόσωπο του Μποζίκα που πςερίμενε αι αυτός χαχα).

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κύπελλο Ελλάδας”