Κύπελλο Ελλάδας 2021-22, Final-4

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
PeristeriBCfan

 a1greece
Reactions: 434
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:07 pm
Τοποθεσία: Περιστερι
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant-Kawhi Leonard
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 20, 2022 5:57 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 5:51 pm
PeristeriBCfan έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 4:56 pm
Πάντως παίζει να πρόκειται για αρνητικό ρεκόρ το κατόρθωμα του ΠΑΟ στην 4η περίοδο. Δεν εβαλε κανένα εντός πεδιάς κι σκόραρε μόνο με βολές.
Τελευταίο τρίποντο στο 26' με τον Roos, τελευταίο δίποντο του Κασελάκη στα 33" πρίν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Από εκεί και μετά ακολούθησαν 7+6 άστοχα (τρίποντα+δίποντα) και 4 λάθη. Οι 17 επιθέσεις (16+1 στο τέλος της τρίτης περιόδου) είναι πολλές για να μην βγει ένα play τουλάχιστον ικανοποιητικά.

Πρέπει στην Ελλάδα να αποφασίσουμε αν οι κορυφαίοι παίκτες πρέπει ή όχι σε κομβικά/σημαντικά παιχνίδια να παίζουν παραπάνω από 30'-35' λεπτά. Παλιότερα έπαιζαν κοντά 40' (στις αρχές του αιώνα) και ακόμη πιο παλιά 40' σχεδόν όλοι. :peace:
Έχει μεγάλη ευθύνη κι ο κοουτς Πρίφτης για την εικόνα στην 4η περίοδο. Όπως είπες,δεν βγήκε μισό οργανωμένο play σε τόσες κατοχές στην 4η κι δεν υπήρξε μια εναλλακτική εκτός του κουρασμένου Νεντοβιτς

1
1 Εικόνα
Favorite players: Kobe Bean Bryant
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:00 pm

Reaper έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 4:22 pm
22 ποντοι παθητικο στην 3η περιοδο, και καναμε 1 φαουλ.

Κατα τυχη (Σπανουλη) θεωρουμαστε μεγαλη ομαδα στο μπασκετ.
ειχες ηδη μια ευρωλιγκα και καμποσους ακομα τιτλους οταν ο Σπανουλης ηταν αμουστακος ... με ηρεμια το λεω κσαι τεραστιο σεβασμο στο Μπιλλη

0
glenrice90

 junior
Reactions: 249
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 23, 2021 9:21 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:02 pm

Tι (...) καθόμαστε και γράφουμε πάνω στο άγχος του αγώνα ε; ^

Λόγος επεξεργασίας: Ακατάλληλο λεξιλόγιο.

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:02 pm

PeristeriBCfan έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 5:57 pm
ssoulliss έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 5:51 pm


Τελευταίο τρίποντο στο 26' με τον Roos, τελευταίο δίποντο του Κασελάκη στα 33" πρίν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Από εκεί και μετά ακολούθησαν 7+6 άστοχα (τρίποντα+δίποντα) και 4 λάθη. Οι 17 επιθέσεις (16+1 στο τέλος της τρίτης περιόδου) είναι πολλές για να μην βγει ένα play τουλάχιστον ικανοποιητικά.

Πρέπει στην Ελλάδα να αποφασίσουμε αν οι κορυφαίοι παίκτες πρέπει ή όχι σε κομβικά/σημαντικά παιχνίδια να παίζουν παραπάνω από 30'-35' λεπτά. Παλιότερα έπαιζαν κοντά 40' (στις αρχές του αιώνα) και ακόμη πιο παλιά 40' σχεδόν όλοι. :peace:
Έχει μεγάλη ευθύνη κι ο κοουτς Πρίφτης για την εικόνα στην 4η περίοδο. Όπως είπες,δεν βγήκε μισό οργανωμένο play σε τόσες κατοχές στην 4η κι δεν υπήρξε μια εναλλακτική εκτός του κουρασμένου Νεντοβιτς
φιλε αυτο ειναι το συστημα του πριφτη
η μπαλα στον νεντο και σουτ οπως του ερθει
αν δεν ειναι σε καλη μερα η δεν ειναι στην 5αδα η μπαλα στον παπαπετρου η τον μεικον και αυτοι σουτ οπως και οταν τους ερθει
που και που κανουν και κανα αλευ ουπ στον παπαγιαννη κανα 2-3 φορες το παιχνιδι
αυτα ειναι τα συστηματα που υπαρχουν αυτην την στιγμη στον παο
τραγικες καταστασεις

1
1 Εικόνα
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:07 pm

τουλουμπα έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 4:58 pm
Anubis έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 4:56 pm
Πριφτη φυγε και παρε μαζι σου τους Εβανς, Μεικον, Οκαρο
ολους να τους παρει μαζι εκτος του νεντο και του παπαπετρου
κι οπως φευγει να μας στειλει τον παπαγιαννη προς Σεφ μερια . Συγκλονιστικος σημερα οσο αντεξε ...

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm

BillyPao έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 5:45 pm
Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την κατάκτηση του τροπαίου, συγχαρητήρια και στην ομάδα μου για την προσπάθεια, ξέραμε ότι με την απουσία του Παπαπέτρου τα πράγματα θα ήταν δύσκολα. Για τους ''Παναθηναϊκούς'' που το μόνο που ξέρουν να κάνουν εδώ και 10 χρόνια (από τότε που έφυγε ο Ομπράντοβιτς) είναι να ζητάνε την αποπομπή του εκάστοτε προπονητή μετά από κάθε ήττα, δεν έχω να πω τίποτα, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Δε βαρεθήκατε πια; Στο μπάσκετ υπάρχουν και οι ήττες, υπάρχουν και οι ανατροπές, όλα μέρος του παιχνιδιού είναι. Χάσαμε, ένα παιχνίδι ήταν και τίποτα παραπάνω, άλλωστε το τελευταίο πράγμα που λείπει από αυτό το τμήμα είναι οι τίτλοι. Καλό βράδυ σε όλους.
Συμφωνώ και εγώ δεν γίνετε κάθε χρόνο να αλλάζετε προπονητή. Όντως έχουν γίνει πολλά λάθη στην ομάδα φέτος έχει όμως και 5-6 πάικτες για κορμό , με κατάλληλες προσθήκες του χρόνου μπορείτε να έχετε καλύτερη πορεία. Κι ο φετινός ολυμπιακός κάπως έτσι χτίστικε

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:12 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 5:51 pm
PeristeriBCfan έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 4:56 pm
Πάντως παίζει να πρόκειται για αρνητικό ρεκόρ το κατόρθωμα του ΠΑΟ στην 4η περίοδο. Δεν εβαλε κανένα εντός πεδιάς κι σκόραρε μόνο με βολές.
Τελευταίο τρίποντο στο 26' με τον Roos, τελευταίο δίποντο του Κασελάκη στα 33" πρίν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Από εκεί και μετά ακολούθησαν 7+6 άστοχα (τρίποντα+δίποντα) και 4 λάθη. Οι 17 επιθέσεις (16+1 στο τέλος της τρίτης περιόδου) είναι πολλές για να μην βγει ένα play τουλάχιστον ικανοποιητικά.

Πρέπει στην Ελλάδα να αποφασίσουμε αν οι κορυφαίοι παίκτες πρέπει ή όχι σε κομβικά/σημαντικά παιχνίδια να παίζουν παραπάνω από 30'-35' λεπτά. Παλιότερα έπαιζαν κοντά 40' (στις αρχές του αιώνα) και ακόμη πιο παλιά 40' σχεδόν όλοι. :peace:
Το ίδιο έπαθε ο Ολυμπιακός με τον Παναθηναικό στο ΣΕΦ, και με την Εφες στην Πόλη. Σπάνιο μεν, συμβαίνει δε.

Είμαι υπερ να παίζουν 30-35 λεπτά παίκτες όπως ο Νεντοβιτς και ο Βεζένκοφ. Ειδικά ο δεύτερος είναι και μικρότερος σε ηλικία και δεν χρειάζεται να παίρνει 20-25 λεπτά ανά παιχνίδι. Ο Νεντοβιτς θα μπορούσε να παίξει 30 ποιοτικά λεπτά αν είχε κάποιο στήριγμα στην περιφέρεια, αλλά πρέπει να οργανώσει, να σουτάρει από τα 10 μέτρα, να τρέχει πάνω κάτω και να παίζει ξύλο για να βγει απ τα σκριν σε ΚΑΘΕ επίθεση, αυτά τον κουράζουν και όχι το 30λεπτο

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:12 pm

fotis vlachopoulos έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 6:07 pm
τουλουμπα έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 4:58 pm


ολους να τους παρει μαζι εκτος του νεντο και του παπαπετρου
κι οπως φευγει να μας στειλει τον παπαγιαννη προς Σεφ μερια . Συγκλονιστικος σημερα οσο αντεξε ...
τραμπα με φαλ δεν θα με χαλουσε καθολου
και πιο φτηνα θα μας ερθει

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:17 pm

«Αρχικά να δώσω συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Πέρα από αυτό θέλω να πω ότι κάναμε μια πραγματικά καλή προσπάθεια. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Δυστυχώς αυτό κράτησε τρία δεκάλεπτα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο καταρρεύσαμε, είχαμε κακό μακρινό σουτ και χάσαμε κάποια καλάθια από κάτω. Το 23-6 στο τέλος μιλάει από μόνο του. Ήμασταν πολύ κοντά, για 30′ παίξαμε σωστά και καλά. Προφανώς είναι μια δύσκολη στιγμή. Πρέπει να σηκώσουμε το κεφάλι».

Για το καλό πρόσωπο της ομάδας του για 30′, παρά την απουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου και τη συνέχεια της σεζόν: «Σήμερα είναι μια κακή μέρα, αλλά πάντα υπάρχουν ελπιδοφόρα κομμάτια. Αυτό βέβαια δεν μπορεί να μας παραγορήσει αυτή τη στιγμή. Είπα και χθες ότι αν πιάσουμε καλά επίπεδα απόδοσης θα είμαστε ανταγωνιστικοί. Δύστυχως δεν το κάναμε με διάρκεια. Για τρία δεκάλεπτα παίξαμε αρκετά καλά».

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:19 pm

Quincy έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 6:12 pm
ssoulliss έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 5:51 pm


Τελευταίο τρίποντο στο 26' με τον Roos, τελευταίο δίποντο του Κασελάκη στα 33" πρίν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Από εκεί και μετά ακολούθησαν 7+6 άστοχα (τρίποντα+δίποντα) και 4 λάθη. Οι 17 επιθέσεις (16+1 στο τέλος της τρίτης περιόδου) είναι πολλές για να μην βγει ένα play τουλάχιστον ικανοποιητικά.

Πρέπει στην Ελλάδα να αποφασίσουμε αν οι κορυφαίοι παίκτες πρέπει ή όχι σε κομβικά/σημαντικά παιχνίδια να παίζουν παραπάνω από 30'-35' λεπτά. Παλιότερα έπαιζαν κοντά 40' (στις αρχές του αιώνα) και ακόμη πιο παλιά 40' σχεδόν όλοι. :peace:
Το ίδιο έπαθε ο Ολυμπιακός με τον Παναθηναικό στο ΣΕΦ, και με την Εφες στην Πόλη. Σπάνιο μεν, συμβαίνει δε.

Είμαι υπερ να παίζουν 30-35 λεπτά παίκτες όπως ο Νεντοβιτς και ο Βεζένκοφ. Ειδικά ο δεύτερος είναι και μικρότερος σε ηλικία και δεν χρειάζεται να παίρνει 20-25 λεπτά ανά παιχνίδι. Ο Νεντοβιτς θα μπορούσε να παίξει 30 ποιοτικά λεπτά αν είχε κάποιο στήριγμα στην περιφέρεια, αλλά πρέπει να οργανώσει, να σουτάρει από τα 10 μέτρα, να τρέχει πάνω κάτω και να παίζει ξύλο για να βγει απ τα σκριν σε ΚΑΘΕ επίθεση, αυτά τον κουράζουν και όχι το 30λεπτο
Και οι 2 όμως αυτοί παίκτες δεν ιδιαίτερα αθλητικοί, κατά τη γνώμη μου είναι δύσκολο και για τους 2 να παίζουν 35 λεπτά και οι 2 στο τέταρτο 10λεπτο ήταν κουρασμένοι. Π.Χ. Ο σλούκας , οκάρο μπορούν να παίξουν 35 λεπτά άνετα είναι ποιο αθλητικοί. Στην ευρώπη πέφτει και περισσότερο ξύλο από ότι στο ΝΒΑ πρέπει κι αυτό να το λάβουμε υπόψη

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:23 pm

O mvp του τελικού για μένα είναι πάντως ο γουόκαπ, άλλαξε τη ροή του αγώνα. Δεν υποτιμώ την απόδοση του ντόρσευ σε καμιά περίπτωση.

2
2 Εικόνα
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:31 pm

Συγχαρητήρια στον ΟΣΦΠ για τη νίκη και την κατάκτηση του κυπέλλου.

Δεν θα προσφέρω κάτι περισσότερο στα της ανάλυσης του παιχνιδιού, τ έχετε γράψει πρωτύτερα.

Στα της ομάδας μου, παίζουμε το χειρότερο μπάσκετ που θυμάμαι, πλάνο μηδέν και τραγική διαχείριση ρόστερ. Δεν είμαι αφοριστικός, ρεαλιστής είμαι.

Και όσον αφορά τον προπονητή, πιστεύω πως δεν στηρίζαμε τους προπονητές που έπρεπε και φέτος έχουμε το «πρέπει» και απολαυμανουμε τα αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:31 pm

tarp7 έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 6:19 pm
Quincy έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 6:12 pm


Το ίδιο έπαθε ο Ολυμπιακός με τον Παναθηναικό στο ΣΕΦ, και με την Εφες στην Πόλη. Σπάνιο μεν, συμβαίνει δε.

Είμαι υπερ να παίζουν 30-35 λεπτά παίκτες όπως ο Νεντοβιτς και ο Βεζένκοφ. Ειδικά ο δεύτερος είναι και μικρότερος σε ηλικία και δεν χρειάζεται να παίρνει 20-25 λεπτά ανά παιχνίδι. Ο Νεντοβιτς θα μπορούσε να παίξει 30 ποιοτικά λεπτά αν είχε κάποιο στήριγμα στην περιφέρεια, αλλά πρέπει να οργανώσει, να σουτάρει από τα 10 μέτρα, να τρέχει πάνω κάτω και να παίζει ξύλο για να βγει απ τα σκριν σε ΚΑΘΕ επίθεση, αυτά τον κουράζουν και όχι το 30λεπτο
Και οι 2 όμως αυτοί παίκτες δεν ιδιαίτερα αθλητικοί, κατά τη γνώμη μου είναι δύσκολο και για τους 2 να παίζουν 35 λεπτά και οι 2 στο τέταρτο 10λεπτο ήταν κουρασμένοι. Π.Χ. Ο σλούκας , οκάρο μπορούν να παίξουν 35 λεπτά άνετα είναι ποιο αθλητικοί. Στην ευρώπη πέφτει και περισσότερο ξύλο από ότι στο ΝΒΑ πρέπει κι αυτό να το λάβουμε υπόψη
Πιο πολύ ξύλο ναι, πιο λίγα λεπτά όμως. Αλλά οκ, δεν συγκρίνω το ΝΒΑ με την Ευρώπη, τα αθλητικά προσόντα και η δουλειά που ρίχνουν δεν συγκρίνονται. Σε τελικό/playoff το βρίσκω νορμάλ πάντως να παίζουν τόσο. Στην κανονική περίοδο σίγουρα πρέπει να συντηρούνται και να παίζουν λίγο λιγοτερο.

MVP ο Βεζένκοφ σήμερα :obey:

1
1 Εικόνα
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:32 pm

τουλουμπα έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 6:12 pm
fotis vlachopoulos έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 6:07 pm


κι οπως φευγει να μας στειλει τον παπαγιαννη προς Σεφ μερια . Συγκλονιστικος σημερα οσο αντεξε ...
τραμπα με φαλ δεν θα με χαλουσε καθολου
και πιο φτηνα θα μας ερθει
οχι για τουιν ταουερς μιλαγα μαζι με τον "κροκοδειλο" και παρεα ενα τεσσαρι που θα παρει τα λεφτα των Πρι( τωρα που σταματαει ) εισι ,χασαν να παιζει πισω απο βεζενκοφ και με τον ζαν σαρλ πεμπτο ψηλο ...

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Φεβ 20, 2022 6:38 pm

tarp7 έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
BillyPao έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 5:45 pm
Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για την κατάκτηση του τροπαίου, συγχαρητήρια και στην ομάδα μου για την προσπάθεια, ξέραμε ότι με την απουσία του Παπαπέτρου τα πράγματα θα ήταν δύσκολα. Για τους ''Παναθηναϊκούς'' που το μόνο που ξέρουν να κάνουν εδώ και 10 χρόνια (από τότε που έφυγε ο Ομπράντοβιτς) είναι να ζητάνε την αποπομπή του εκάστοτε προπονητή μετά από κάθε ήττα, δεν έχω να πω τίποτα, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Δε βαρεθήκατε πια; Στο μπάσκετ υπάρχουν και οι ήττες, υπάρχουν και οι ανατροπές, όλα μέρος του παιχνιδιού είναι. Χάσαμε, ένα παιχνίδι ήταν και τίποτα παραπάνω, άλλωστε το τελευταίο πράγμα που λείπει από αυτό το τμήμα είναι οι τίτλοι. Καλό βράδυ σε όλους.
Συμφωνώ και εγώ δεν γίνετε κάθε χρόνο να αλλάζετε προπονητή. Όντως έχουν γίνει πολλά λάθη στην ομάδα φέτος έχει όμως και 5-6 πάικτες για κορμό , με κατάλληλες προσθήκες του χρόνου μπορείτε να έχετε καλύτερη πορεία. Κι ο φετινός ολυμπιακός κάπως έτσι χτίστικε
Σωστά τα λες, αλλά δυστυχώς στην ομάδα μου δεν υπάρχει καμία υπομονή. Και οι ανατροπές κομμάτι του αθλήματος είναι, και η Ρεάλ δέχτηκε επιμέρους σκορ 8-28 στο 1ο δεκάλεπτο του πρόσφατου αγώνα της με την Μπαρτσελόνα. Με την ευκαιρία, να πω ότι καλό θα ήταν να περιοριστούν λίγο οι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί που διαβάζουμε για παίκτες και προπονητές, καθώς δε νομίζω πως θα άρεσε σε όσους μιλάνε έτσι να τους χαρακτήριζαν με αντίστοιχο τρόπο στη δουλειά τους ή οπουδήποτε αλλού. Φτάνει κάπου, να υπάρχει και λίγος σεβασμός. Νομίζω πως το έχει αναφέρει και ο φίλος lefpan παραπάνω, και συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Καλό σου βράδυ.

2
2 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κύπελλο Ελλάδας”