2021-2022-Ολυμπιακός - Mεταγραφές

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 31, 2021 8:53 pm

Θα συμφωνήσω με τον Hipster.
Από το άρθρο του Διαμαντόπουλου κι εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Ότι το δίλημμα είναι βασικό 3ρι (Κόλσον ή Τίμα π.χ) ή αναπληρωματικό (Τζόουνς ή Κλαρκ π.χ).

Λογικό μου κάνει. Σε κάθε περίπτωση είμαστε στην αγορά και βλέποντας και κάνοντας. Μια χαρά.

* Επειδή μιλάμε για τον Παπ που δίνει και την ψυχή του ακόμα, συν ότι έχει προέρχεται από ασυνήθιστο τραυματισμό για μπασκετμπολίστα, το κρίνω σωστό να μην τού πάρουν αμέσως βασικό στη θέση του. Είναι και θέμα ηθικό για έναν παίκτη με την ιστορία του Παπ στην ομάδα και που έχει καταβάλει μεγάλη προσπάθεια με πολλή υπομονή για να είναι τώρα στην προετοιμασία και να παίρνει και χρόνο στα φιλικά.

Αν μιλάγαμε για άλλον παίκτη, θα λέγαμε "πάρτε βασικό" ....χθες.

Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Σεπ 01, 2021 12:29 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Αύγ 31, 2021 8:53 pm
Θα συμφωνήσω με τον Hipster.
Από το άρθρο του Διαμαντόπουλου κι εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Ότι το δίλημμα είναι βασικό 3ρι (Κόλσον ή Τίμα π.χ) ή αναπληρωματικό (Τζόουνς ή Κλαρκ π.χ).

Λογικό μου κάνει. Σε κάθε περίπτωση είμαστε στην αγορά και βλέποντας και κάνοντας. Μια χαρά.

* Επειδή μιλάμε για τον Παπ που δίνει και την ψυχή του ακόμα, συν ότι έχει προέρχεται από ασυνήθιστο τραυματισμό για μπασκετμπολίστα, το κρίνω σωστό να μην τού πάρουν αμέσως βασικό στη θέση του. Είναι και θέμα ηθικό για έναν παίκτη με την ιστορία του Παπ στην ομάδα και που έχει καταβάλει μεγάλη προσπάθεια με πολλή υπομονή για να είναι τώρα στην προετοιμασία και να παίρνει και χρόνο στα φιλικά.

Αν μιλάγαμε για άλλον παίκτη, θα λέγαμε "πάρτε βασικό" ....χθες.

Δε νομίζω ότι ο κολσον θα προορίζεται για βασικός.. Επίσης δε ξέρω αν είναι αυτό που ψάχνουμε για αντί παπ.. Μου κάνει εντύπωση που δε κοιτάμε κάνα Έντι. Βέβαια όπως διάβασα θα εξαρτηθούν όλα απ τη κατάσταση του παπ, οπότε δε βιάζονται. Ενδεχομένως η μεταγραφή να γίνει αφού ξεκινήσουν οι υποχρεώσεις της ομάδας και θα αποκτηθεί είτε κάποιος fa είτε κάποιος κομμένος απ το νβα.. Ως τότε υπάρχει χρόνος για αξιολόγηση. Κ το ροστερ μέχρι στιγμής είναι άρτια δομημένο κ έχουν αποκτηθεί οι παικτες κλειδιά που θέλαμε.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 01, 2021 4:09 pm

Agio96 έγραψε:
Τετ Σεπ 01, 2021 12:29 pm


Δε νομίζω ότι ο κολσον θα προορίζεται για βασικός.. Επίσης δε ξέρω αν είναι αυτό που ψάχνουμε για αντί παπ.. Μου κάνει εντύπωση που δε κοιτάμε κάνα Έντι. Βέβαια όπως διάβασα θα εξαρτηθούν όλα απ τη κατάσταση του παπ, οπότε δε βιάζονται. Ενδεχομένως η μεταγραφή να γίνει αφού ξεκινήσουν οι υποχρεώσεις της ομάδας και θα αποκτηθεί είτε κάποιος fa είτε κάποιος κομμένος απ το νβα.. Ως τότε υπάρχει χρόνος για αξιολόγηση. Κ το ροστερ μέχρι στιγμής είναι άρτια δομημένο κ έχουν αποκτηθεί οι παικτες κλειδιά που θέλαμε.
Ως παράδειγμα έφερα τον Κόλσον. Φαντάζομαι ότι θα προκύψουν κι άλλα παραδείγματα.
Σίγουρα πάντως ο Κόλσον ως ο πολυτιμότερος του τσάμπιονς αλλά και της γαλλικής λίγκας, έχει όλα τα φόντα να έρθει ως ο παίκτης που θα πάρει τα- ελαφρώς- παραπάνω λεπτά στο 3. Εκεί θα είναι κι ο Παπ (στην περίπτωση που περάσει ως "δεύτερος¨ο Παπ) και οι Μακίσικ, Γουόκαπ, Λούντζης, ακόμα κι ο Λάρε.

Ακόμα και να μην είναι τόσο καλά ο Παπ (χτυπάμε ξύλο για τον άνθρωπο) το 3 δεν θα είναι η θέση που θέλουμε τον παίκτη που θα τραβήξει το κάρο. Αυτός είναι ο Σλούκας συνεπικουρούμενος από τους Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ, Γουόκαπ και Φαλ. Αυτοί΄θα είναι και τα μεγάλα μας συμβόλαια παρεμπιπτόντως.
Το 3 που θα έρθει στην πιο ακριβή του έκδοχη να είναι παίκτης που το συμβόλαιό του δεν θα ξεπερνά τα 500χιλ.


Ο Έντι δεν είναι με τίποτε καλύτερος του Κόλσον. Κάνει μονάχα ένα πράγμα, σε μια ομάδα σαν εμάς που έχει ήδη 2 σουτέρ δίπλα στο 3. Τους Βεζέ και Ντόρσεϊ.
Θέλουμε πιο πλήρη παίκτη που να μπορεί να βγάλει άμυνες, να δημιουργήσει τις φάσεις του, να παίξει στο σετ παιχνίδι. Ο Κόλσον μπορεί να το κάνει αυτό και με μεγάλη επιτυχία.
Αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι να κατέβει και στο 4.
Μέχρι τώρα δεν έχω βρει καλύτερο του Κ. Κλαρκ για τον ρόλο που τον θέλουμε. Και το λέω αυτό, γιατί λογικά ο Παπ θα αφήσει σε σημαντικό βαθμό τον τραυματισμό του πίσω. Ήδη έχει βγάλει το πρώτο και βαρβάτο στάδιο της προετοιμασίας.

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 01, 2021 7:48 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Σεπ 01, 2021 4:09 pm
Agio96 έγραψε:
Τετ Σεπ 01, 2021 12:29 pm


Δε νομίζω ότι ο κολσον θα προορίζεται για βασικός.. Επίσης δε ξέρω αν είναι αυτό που ψάχνουμε για αντί παπ.. Μου κάνει εντύπωση που δε κοιτάμε κάνα Έντι. Βέβαια όπως διάβασα θα εξαρτηθούν όλα απ τη κατάσταση του παπ, οπότε δε βιάζονται. Ενδεχομένως η μεταγραφή να γίνει αφού ξεκινήσουν οι υποχρεώσεις της ομάδας και θα αποκτηθεί είτε κάποιος fa είτε κάποιος κομμένος απ το νβα.. Ως τότε υπάρχει χρόνος για αξιολόγηση. Κ το ροστερ μέχρι στιγμής είναι άρτια δομημένο κ έχουν αποκτηθεί οι παικτες κλειδιά που θέλαμε.
Ως παράδειγμα έφερα τον Κόλσον. Φαντάζομαι ότι θα προκύψουν κι άλλα παραδείγματα.
Σίγουρα πάντως ο Κόλσον ως ο πολυτιμότερος του τσάμπιονς αλλά και της γαλλικής λίγκας, έχει όλα τα φόντα να έρθει ως ο παίκτης που θα πάρει τα- ελαφρώς- παραπάνω λεπτά στο 3. Εκεί θα είναι κι ο Παπ (στην περίπτωση που περάσει ως "δεύτερος¨ο Παπ) και οι Μακίσικ, Γουόκαπ, Λούντζης, ακόμα κι ο Λάρε.

Ακόμα και να μην είναι τόσο καλά ο Παπ (χτυπάμε ξύλο για τον άνθρωπο) το 3 δεν θα είναι η θέση που θέλουμε τον παίκτη που θα τραβήξει το κάρο. Αυτός είναι ο Σλούκας συνεπικουρούμενος από τους Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ, Γουόκαπ και Φαλ. Αυτοί΄θα είναι και τα μεγάλα μας συμβόλαια παρεμπιπτόντως.
Το 3 που θα έρθει στην πιο ακριβή του έκδοχη να είναι παίκτης που το συμβόλαιό του δεν θα ξεπερνά τα 500χιλ.


Ο Έντι δεν είναι με τίποτε καλύτερος του Κόλσον. Κάνει μονάχα ένα πράγμα, σε μια ομάδα σαν εμάς που έχει ήδη 2 σουτέρ δίπλα στο 3. Τους Βεζέ και Ντόρσεϊ.
Θέλουμε πιο πλήρη παίκτη που να μπορεί να βγάλει άμυνες, να δημιουργήσει τις φάσεις του, να παίξει στο σετ παιχνίδι. Ο Κόλσον μπορεί να το κάνει αυτό και με μεγάλη επιτυχία.
Αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι να κατέβει και στο 4.
Μέχρι τώρα δεν έχω βρει καλύτερο του Κ. Κλαρκ για τον ρόλο που τον θέλουμε. Και το λέω αυτό, γιατί λογικά ο Παπ θα αφήσει σε σημαντικό βαθμό τον τραυματισμό του πίσω. Ήδη έχει βγάλει το πρώτο και βαρβάτο στάδιο της προετοιμασίας.
Τα χω πει, μην τα ξαναλεω. Αυτο το πραγμα με τους τριποντακηδες δεν το καταλαβαινω καθολου. Παιχτης που να σουταρει μονο, στην ευρωπη δεν χωραει σε ομαδα υψηλου επιπεδου εκτος αμα ειναι ο Καρολ , αλλα κι αυτος ηταν παιχτης ειδικων καταστασεων σε μια γεματη ομαδα. O Eddie περσυ τελειωσε την σεζον με 45% στα τριποντα περιπου 1.5 /3 τριποντα περιπου σε 16 λεπτα συμμετοχης (ειχε ολη την χρονια 38 διποντα και 98 τριποντα), και τον εδιωξαν οι τουρκοι και δεν εχει ασχοληθει καμια σοβαρη ομαδα.
Γιατι; Γιατι το μονο που κανει ειναι να σουταρει τριποντα. Αμυνα 0, δημιουργια 0, ριμπαουντ 0. (το μηδεν ειναι υπερβολη, αλλα για να δωσω εμφαση)

0
Άβαταρ μέλους
verycoco

 junior
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 11:59 am
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Che
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 02, 2021 4:50 pm

Καλησπέρα, δεν έχω γράψει αλλά διαβάζω ότι γράφετε και έχω καταρχάς να πω ότι συμφωνώ σε όλα (έστω σχεδόν) με τον basket72 που δίνει ακριβώς την εικόνα για το πως έχουν τα πράγματα, τι ταιριάζει στην ομάδα και τι μας εξιτάρει να βλέπουμε να έρχεται στο θρύλο. Εύγε φίλε venceremos. Αδημονω για το 3 και αν δε κλείσει ο Κοτυ ο Κλαρκ θα φταίω εγώ που οπότε. Βλέπω βιντεακια κάποιου που θέλουμε να έρθει δεν έρχεται. Δεν ξέρω αν ισχύει στο 100% αλλά κάπως έτσι έχουν να κάνουν οι προκαταληψεις. 🤗
Να πω ότι και γω για τον Τιμα από την αρχή ένιωσα μια ξενερα μια απέχθεια μια "Ε μη μου το χαλας τώρα" καταλάβατε, για λόγους που έχετε αναφέρει χωρίς να λέω ότι ο άνθρωπος θα έπρεπε να αλλάξει επάγγελμα. Δε κάνει για μας. Και αγωνιστικά και μενταλ. Θα αναπαράγω τη καραμέλα - όταν βλέπω κάτι που. Συμφωνώ πολύ το κρατάω και το λέω και στον μη εικονικό κόσμο - ότι θέλουμε ένα combo forward. Eνα παίκτη να δώσει αξιόλογο σουτ αλλά και άμυνα τριπλα post παιχνίδι, μια προσθήκη ενός παίκτη που θα είναι όχι ο 12ος όπως λένε αλλά ένας ακόμα του rotation.

0
μαζί με την ομάδα μεγαλώνουμε και εμεις...
Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Σεπ 02, 2021 9:07 pm

O Κοτζιάς έγραψε για έναν κελαν Μάρτιν απ το νβα.. Στους πεισερς πέρσι με μο 4.5 πόντους και 2,2 ριμπαουντ.. Φαίνεται καλή περίπτωση κ το σημαντικότερο είναι ότι γράφει πολύ απ το τρίποντο

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 03, 2021 7:24 pm

Agio96 έγραψε:
Πέμ Σεπ 02, 2021 9:07 pm
O Κοτζιάς έγραψε για έναν κελαν Μάρτιν απ το νβα.. Στους πεισερς πέρσι με μο 4.5 πόντους και 2,2 ριμπαουντ.. Φαίνεται καλή περίπτωση κ το σημαντικότερο είναι ότι γράφει πολύ απ το τρίποντο
Μετριος παιχτης και σουτερ. Κοντος για τριαρι και οχι αθλητικος. Μετριος αμυντικα, κακη δημιουργια, ειναι απο τους παιχτες που δεν μπορει κανεις να πει σ αυτο ειναι καλος.
Γουσταρεις μετραγραφες ΝΒΑ ε; Αλλα δεν ειναι καν παιχτης ΝΒΑ, περαστικος ειναι. :P

0
Leo_98

 a1greece
Reactions: 264
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 04, 2021 9:43 am

Στα social (το ανέφερε κι ο Κοτζιάς στο ίδιο άρθρο με Κελαν Μάρτιν) "παίζει" και το όνομα του Ντάριους Μίλλερ, που έχει περάσει από Μπάμπεργκ.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 6371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 04, 2021 1:53 pm

Leo_98 έγραψε:
Σάβ Σεπ 04, 2021 9:43 am
Στα social (το ανέφερε κι ο Κοτζιάς στο ίδιο άρθρο με Κελαν Μάρτιν) "παίζει" και το όνομα του Ντάριους Μίλλερ, που έχει περάσει από Μπάμπεργκ.
Ο Μίλλερ πριν 2-3 χρόνια θα ήταν πολύ καλή λύση. Ίσως και για βασικός. Αλλά τώρα έχοντας πάθει Αχίλλειο τένοντα και έχοντας παίξει την τελευταία διετία λίγο κάτω από 200 επίσημα αγωνιστικά λεπτά, δεν ξέρω πλέον σε τι κατάσταση βρίσκεται. Αν μιλάμε για κασέ πάντως όχι πάνω από 300-350 χιλιάδες, ίσως άξιζε το ρίσκο αν δεν βρισκόταν κάτι καλύτερο.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 04, 2021 2:31 pm

Όταν προχθές, αν θυμάμαι καλά, κάποιος συμφορουμίτης είχε παραθέσει το άρθρο του Κοτζιά, μπήκα και το διάβασα.
Πιο πολύ προτείνει ο ίδιος κάποιες καλές κατά τη γνώμη του λύσεις παρά μεταφέρει ρεπορτάζζζζ.

Μάλλον ως μη γενόμενο πρέπει να το εκλάβουμε (με τα ως τώρα δεδομένα τουλάχιστον).

Για να δούμε και κάνα παλιό γνώριμο από Κίνα. Μπας και. Για τον Ντεζ Γουέλς ο λόγος. Τον έχουμε ξανακουβεντιάσει μετά την ιστορία με τους ξένους στην CBA και δεν υπάρχει κανένα θέμα. Όπως κι ο Κοτζιάς, από την κοιλιά μου το έβγαλα. :P Που είναι και γεμάτη με ένα θεϊκό "ράμεν¨που στον ετήσιο χορό μας (ή στην κοπή της πίτας :P ) θα σας το μαγειρέψω. Ετοιμάστε τσουκάλια, λέμε.

Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Σεπ 04, 2021 4:40 pm

Hipster έγραψε:
Παρ Σεπ 03, 2021 7:24 pm
Agio96 έγραψε:
Πέμ Σεπ 02, 2021 9:07 pm
O Κοτζιάς έγραψε για έναν κελαν Μάρτιν απ το νβα.. Στους πεισερς πέρσι με μο 4.5 πόντους και 2,2 ριμπαουντ.. Φαίνεται καλή περίπτωση κ το σημαντικότερο είναι ότι γράφει πολύ απ το τρίποντο
Μετριος παιχτης και σουτερ. Κοντος για τριαρι και οχι αθλητικος. Μετριος αμυντικα, κακη δημιουργια, ειναι απο τους παιχτες που δεν μπορει κανεις να πει σ αυτο ειναι καλος.
Γουσταρεις μετραγραφες ΝΒΑ ε; Αλλα δεν ειναι καν παιχτης ΝΒΑ, περαστικος ειναι. :P

Γενικά δεν είμαι υπέρ του να πάρω άσσο από νβα, καθώς συνήθως αυτοί έχουν πρόβλημα προσαρμογής.. Πχ τον ναπιερ τον θεωρώ κακή μεταγραφή.. Μπορεί κ να διαψευθω, όπως κ για το μουντιε που κ αυτός είναι ο περαστικός του περαστικού.. Τον Μάρτιν δε τον ξέρω αλλά απ τα βιντεακια είδα ότι έχει καλά στοιχεία.. Περσυ έπαιξε σε αντίθεση με ναπιερ κ μουντιε κ μάλιστα σε 50 ματς.. Τρίποντο έχει πολύ καλό, με 40% έριχνε περσυ κ έπαιρνε 3 προσπάθειες ανά ματς. Ντάξει τώρα αμυντικά δε τον είδα πολύ, αλλά για το ρόλο του θα ναι καλός.. Απλά πρόταση τον έκανα κ μου φάνηκε αξιόλογη περίπτωση κ είναι κ σε μια θέση που δεν είναι πολύ κομβική

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 04, 2021 5:29 pm

Leo_98 έγραψε:
Σάβ Σεπ 04, 2021 9:43 am
Στα social (το ανέφερε κι ο Κοτζιάς στο ίδιο άρθρο με Κελαν Μάρτιν) "παίζει" και το όνομα του Ντάριους Μίλλερ, που έχει περάσει από Μπάμπεργκ.
Μεγάλο στοίχημα ο Miller λόγω τραυματισμών. Η ομάδα φωνάζει όμως πως χρειάζεται 3άρι και όχι 3άρι που δυαρίζει ή τεσσαρίζει, θέλουμε 3άρι δυνατό, ποιοτικό, να προσφέρει κάποια καλά λεπτά. Ο Miller αν βγει είναι όντως καλή λύση, αν έχει τραυματισμούς ή είναι πτωτικός, δε θα κάνει κάποια διαφορά.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 07, 2021 9:44 am

Είμαστε σίγουροι ότι θα πάρουμε 3αρι τελικά?

Κάτι οι δηλώσεις του κοουτς ότι είναι πολύ ευχαριστημένος με το πως είναι η ομάδα κάτι ότι δεν κουνιέται φύλλο στα μεταγραφικά, με έχουν κάνει να ανησυχώ λιγάκι

Εκτός αν παίξουν ρόλο οι σφαλιάρες που θα φάμε στα επόμενα 2 φιλικά

Ειδικά με Ζενιτ αναμένω πολλή γκρίνια και κωλοτουμπε δημοσιεύματα

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 07, 2021 10:27 am

berry έγραψε:
Τρί Σεπ 07, 2021 9:44 am
Είμαστε σίγουροι ότι θα πάρουμε 3αρι τελικά?

Κάτι οι δηλώσεις του κοουτς ότι είναι πολύ ευχαριστημένος με το πως είναι η ομάδα κάτι ότι δεν κουνιέται φύλλο στα μεταγραφικά, με έχουν κάνει να ανησυχώ λιγάκι

Εκτός αν παίξουν ρόλο οι σφαλιάρες που θα φάμε στα επόμενα 2 φιλικά

Ειδικά με Ζενιτ αναμένω πολλή γκρίνια και κωλοτουμπε δημοσιεύματα
Είναι σίγουρο ότι θα πάμε για 3ρι. Βλέπουν μέρα με τη μέρα την κατάσταση του Παπανικολάου. Το είπε χθες ο Διαμαντόπουλος.

Το σωστό είναι να ακουμπάει στο 4. Ο Πριντέζαρος μπορεί να λείψει κάποια παιχνίδια και ο Ζαν Σαρλ θα παίρνει χρόνο και στο 5, μιας και τρίτο πεντάρι δεν παίζει καν στο ρόστερ. Οπότε ένας ακόμη παίκτης που θα μπορεί να καλύψει το 4 είναι απαραίτητος. Όχι μόνο σε περίπτωση τραυματισμού αλλά θα μάς δώσει πράγματα που λείπουν ένα combo forward που να μπορεί να έχει μιαν άλφα προσφορά μπρος- πίσω.

vulkanraven

 sophomore
Reactions: 15
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί Σεπ 07, 2021 12:52 pm
Αγαπημένη θέση: PF, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 07, 2021 1:30 pm

Παίδες καλησπέρα. Καινούριος στο forum(καλώς σας βρήκα)!
Κατά την γνώμη μου η ομάδα χρειάζεται ενίσχυση και στο 3 και στο 5. Ίσως αν ο Χρηστιδης μπορούσε να ανταποκριθεί έστω και σαν 3ος σέντερ για 5 λεπτά να μην είχαμε θέμα αλλά ο συγκεκριμένος δεν είναι για το επίπεδο του Ολυμπιακου(εδω ζοριζοταν να αντιμετωπίσει τους ψηλούς της Α2).
Ίσως θα έπρεπε να εξετάσουμε το ενδεχόμενο των 7 ξένων με τον έναν να μένει εκτος Α1. Με τα τωρινά δεδομένα δεν βγαίνει η σεζόν. Ο Φαλ είναι πολύ καλός αλλά έχει ιστορικό με συχνούς τραυματισμούς κι ο Μάρτιν ήδη προερχεται από δύο χειρουργεία. Το να υπολογίζεται ο Λιβιο ως τρίτο 5αρι το θεωρώ λάθος γιατί τον χρειαζόμαστε περισσότερο στο 4 που υπάρχει ο 37χρονος Πριντεζης ο οποίος κάθε χρόνο παρουσιάζει τραυματισμούς και φέτος έχουμε τρεις διοργανώσεις που συμμετέχουμε.
Ο Κουφός θα μπορούσε να είναι μια επιλογή αν και ο Μπαρτζωκας δεν δείχνει να τον θέλει. Από κει και πέρα, κυκλοφορούν ακόμα ελεύθεροι οι Αλεξ Ταιους και Ταρικ Μπλακ που παίζουν ακριβώς στο στυλ που αρέσκεται να παίζει ο Μπαρτζωκας(undersized centers). Ιδιαίτερα ο πρώτος λόγω ηλικίας ίσως να δεχόταν να έρθει ως δευτεροτριτη επιλογή. Επίσης, δεν νομίζω στα 34 του να είχε τόση κάψα να παίξει με Απόλλων Πατρών και Λαύριο όποτε το πιθανότερο θα ήταν να έμενε αυτός εκτός Α1 κι έτσι θα έπαιρνε και περισσότερα παιχνίδια ο Μάρτιν που φαίνεται ότι χρειάζεται ακόμα δουλειά για να γίνει ολοκληρωμένος παίχτης Ευρωλιγκας. Στους τελικούς της Α1 θα μπορούσε να πάρει ο Ταιους την θέση του, μιας και μιλάμε για παιχνίδια με πολύ μεγαλύτερη πίεση και σημασία.
Όσον αφορά την θέση 3, θεωρώ πως την συγκεκριμένη χρονική στιγμή, η καλύτερη επιλογή θα ήταν ο K.C. Rivers. Καθαρό 3αρι με φονικό σουτ και μπόλικη εμπειρία από Ευρωλιγκα, θα μπορούσε άνετα και να συμπληρώσει τον Παπανικολάου ερχόμενος από τον παγκο αλλά και να τον αντικαταστήσει σε κάποια παιχνίδια ξεκινώντας βασικός. Η ηλικία του(34) δεν θα αποτελούσε τόσο πολύ θέμα, δεδομένου ότι θα ερχόταν από τον πάγκο και δεν θα γκρινιαζε για θέση βασικού.
Υπάρχει επίσης και ο Τζαβοντε Γκριν που έχει εξαιρετικό σουτ και αθλητικοτητα και του οποίου το όνομα είχε ακουστεί πριν έρθει ο Ντόρσει αλλά αυτός είναι περισσότερο 2-3αρι. Όσον αφορά τον Τίμα, αν είναι όπως την πρώτη φορά που έπαιξε στην ομάδα, δεν νομίζω πως έχει θέση. Αν έχει βελτιωθεί και έχει διάθεση να προσφέρει, τότε θα μπορούσαμε να εξετάσουμε την περίπτωση του.

0
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”