2021-2022-Ολυμπιακός - Mεταγραφές

Συντονιστής: Captains

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 10:47 am

mixalisgate7 έγραψε:
Κυρ Αύγ 29, 2021 10:13 am
paspalj έγραψε:
Κυρ Αύγ 29, 2021 9:48 am
Σύμφωνα με το Ζέρβα προτάθηκε και εξετάζετε ο Γιάννης Τίμα...
Εικόνα

Περίεργα πράγματα :D
Χαχαχαχαχα. Throwback! Και όμως πλάκα πλάκα δεν είναι κακή περίπτωση για αυτό που θέλουμε νομίζω. Δεν τον λες κ αμυντικό ογκόλιθο βέβαια...

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AO DAFNIS την Κυρ Αύγ 29, 2021 10:52 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
rohtas

 
Reactions: 7
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 26, 2020 12:25 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 10:48 am

Για το σημερινό φιλικό είναι εκτός Λούντζης και Ζαν Σαρλ. Πόσο να παιζόταν στο στοίχημα να είμαστε πλήρεις έστω για ένα ματς και φέτος ( φιλικό ή επίσημο)? :wave:

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1807
Δημοσιεύσεις: 2242
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Αύγ 29, 2021 10:53 am

paspalj έγραψε:
Κυρ Αύγ 29, 2021 9:48 am
Σύμφωνα με το Ζέρβα προτάθηκε και εξετάζετε ο Γιάννης Τίμα...νομίζω πολύ καλή περίπτωση....
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Καλή περίπτωση ο Γιάνις.
Δεν θα ήταν άσχημη κίνηση να τον αποκτήσουμε (πάλι).
Ας ελπίσουμε, μόνο, να έχει ξεπεράσει τα ψυχολογικά του.

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 10:59 am

paspalj έγραψε:
Κυρ Αύγ 29, 2021 9:48 am
Σύμφωνα με το Ζέρβα προτάθηκε και εξετάζετε ο Γιάννης Τίμα...νομίζω πολύ καλή περίπτωση....
Ο Ζέρβας είναι από τους σοβαρούς, άσε που με το που το είδα από σένα εδώ, τσέκαρα και τον Ματέο τον Αντρεάνι και το έχει κι αυτός (μαζί με Μονακό, Βαλένσια και Λόκο που τουλάχιστον οι 2 πρώτες όντως θέλουν 3μιση).
ΠΑικτικά δεν το συζητάμε. Είναι σούπερ για μας. Το θέμα είναι ότι έχει θεματάκια ενώ το γεγονός ότι πέρασε και δεν ακούμπησε στην πρώτη χρονια Μπλατ έχει 2 αναγνώσεις. Την κακή που λέει ότι με τα πρώτα μέτρια παιχνίδια του, θα αρχίσει η γκρίναι από φιλάθλο-οπαδούς αλλά και τύπο, οπότε δεν θα έχει αυτό που λέμε, περιόδο προσαρμογής.
Και την καλή που εναπόκειται όμως στο τσαγανό του. ΘΑ θέλει να αποδείξει ότι αξίζει και ότι το κακό του πέρασμα πριν 3 χρόνια, δεν οφειλόταν στον ίδιο, αλλά στις περιστάσεις κλπ.

Αν παίξει όπως στη Χίμκι (δεν λέω όπως στη Ζενίτ, γιατί στην Αγία Πετρούπολη/Λένινγκραντ ήταν ακόμη καλύτερος από αυτό που είδαμε πέρσι- πρόπερσι με την ομάδα ... τρολ του Κουρτινάιτις) θα είναι πολύ καλή κίνηση.
Αν παίξει όπως στην Μπασκόνια, θα είναι λίγο καλύτερος από τον κανέναν... κι αν παίξει όπως στον Ολυμπιακό του Μπλατ, θα είναι και πρόβλημα για την ομάδα.


Μάλλον προτιμάω Κ.Κλαρκ.

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1226
Δημοσιεύσεις: 5416
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 11:04 am

AO DAFNIS έγραψε:
Κυρ Αύγ 29, 2021 10:47 am
Χαχαχαχαχα. Throwback! Και όμως πλάκα πλάκα δεν είναι κακή περίπτωση για αυτό που θέλουμε νομίζω. Δεν τον λες κ αμυντικό ογκόλιθο βέβαια...
Στη θεωρία. Έχει πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του και στην επίθεση θέλει πολλά σουτ για είναι αποδοτικός, όπως φάνηκε και στη θητεία στη Χίμκι, ενώ εμείς κατά τη γνώμη μου θέλουμε παίκτη οικονομία. Στην άμυνα είναι μέτριος προς κακός. Σ' εμάς όταν έπαιξε χανόταν εύκολα στις περιστροφές.

1
1 Εικόνα
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 11:25 am

καλύτερα κάποιον φθηνό και διψασμένο παρά τον χομπίστα θα έλεγα εγώ. Ο Timma αν έρθει θα είναι για backup του Παπανικολάου, χωρίς να τον απειλεί ούτε κατά διάνοια για παραπάνω λεπτά. Κάποιος πιο άγνωστος μπορεί να θέλει να αποδείξει πράγματα και να βγει κάτι καλό. Κι αν δε βγει δε χάσαμε και κάτι,δε νομίζω να έκανε κάποια διαφορά ο Timma που είναι για συγκεκριμένο τύπο μπάσκετ που δε νομίζω να επιδιώξουμε.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1990
Δημοσιεύσεις: 4628
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 11:35 am

Δεν τον κοβω τον μπαρτζω να τον θελει οπως και δεν βλεπω τον τιμα να θελει κατω απο 500χιλ..Ειναι ωραιος τυπος ειναι και φιλοι με τον πριντεζη,αλλα ειναι τουριστας πλεον..Εγω ειχα ενθουσιαστει οταν τον εφερε ο μπλατ,μαρεσει σαν παικτης οταν του ρχεται να παιξει..

Αν ερχεται με 350χιλ και με ρητρα αποδεσμευσης αν ειναι στον κοσμο του ειναι καλυτερος απο κατι ντιαλο σιγουρα ..
Εγω δεν θεωρω οτι θελουμε αμυντικο εξολοθρεφτη παντως,μαζι με μακισικ και ζαν σαρλ θα παιζει που ταιριαζει γαντι..

0
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 11:38 am

RipCity έγραψε:
Κυρ Αύγ 29, 2021 11:25 am
καλύτερα κάποιον φθηνό και διψασμένο παρά τον χομπίστα θα έλεγα εγώ. Ο Timma αν έρθει θα είναι για backup του Παπανικολάου, χωρίς να τον απειλεί ούτε κατά διάνοια για παραπάνω λεπτά. Κάποιος πιο άγνωστος μπορεί να θέλει να αποδείξει πράγματα και να βγει κάτι καλό. Κι αν δε βγει δε χάσαμε και κάτι,δε νομίζω να έκανε κάποια διαφορά ο Timma που είναι για συγκεκριμένο τύπο μπάσκετ που δε νομίζω να επιδιώξουμε.
Συμφωνώ απόλυτα. Κάτι τέτοιοι παίκτες δεν έχουν κίνητρα πάρα μόνο να ανεβάζουν φωτογραφίες στο Instagram. Εφόσον δεν θα δώσουμε χρήμα ας πάρει κάποιον ελπιδοφόρο με κίνητρο.

0
paspalj

 
Reactions: 1
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2020 1:14 pm
Τοποθεσία: Alexandroupoli
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Sarunas Marciulionis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 11:42 am

Να επιμείνω γιατί τον θεωρώ πολύ καλή περίπτωση....αρχικά έρχεται με πολύ μικρότερο συμβόλαιο από το περίπου 1 εκ που είχε στη πρώτη θητεία στην ομάδα επομένως θα έχει αποδεχτεί το ρόλο του (για 10-15 λεπτά χρόνο συμμετοχής στο 3 και στο 4 )κάθε παραπάνω λεπτό θα πρέπει να το δικαιολογήσει. Είναι η τελευταία του ευκαιρία για να σταθεί σε ανταγωνιστική ομάδα Ευρωλίγκας ...δε χρειάζεται χρόνο προσαρμογής ... κουβαλάει μαζί του ένα 38,5% στο τρίποντο (στη euroleague) σε περίπτωση που βγει έχεις άνετα ένα ανταγωνιστή για το βασικό 3άρι της ομάδας... από Χάρισσον είναι αναβάθμιση (οποιαδήποτε αντικατάσταση του θα ήταν αναβάθμιση :D )

0
Leo_98

 a1greece
Reactions: 270
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 12:04 pm

Άψυχος παίχτης ο Timma και αρκετά μονοδιαστατος επιθετικά, ενώ και αμυντικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο...
Δεν με ενθουσιάζει σε καμία περίπτωση.
Αν και έμπειρος στην Euroleague, δεν παύει να αποτελεί ρίσκο το πως θα εμφανιστεί. Εν ολίγοις μπορεί να... ξυπνήσει και να βγει σούπερ για αναπληρωματικός SF, μπορεί και να μη βλέπεται όπως τότε επί Μπλατ.
Πάντως αν έρχεται με ~400 χιλ. ίσως αξίζει το ρίσκο.

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 12:21 pm

Τιμα, ειναι αυτο ακριβως που ΔΕΝ χρειαζεται ο Ολυμπιακος απο τον εκτο ξενο του. Μετριος αμυντικος, κακος θα ελεγα στην ομαδικη αμυνα, δεν παταει σοβαρα στο 4 και προσωπικοτητα που δεν θα αποδωσει σαν τριτος στην θεση. Δεν ειναι παιχτης που θα μπει για 3 λεπτα και θα τα δωσει ολα. Θελει χρονο, εμπιστοσυνη και μπαλλες στην επιθεση για να φανει. Δεν νομιζω πως μπορει να ασχοληθει σοβαρα ο Μπαρτζωκας για τετοια περιπτωση. Καλυτερα τον Ντιαλο (που επισης βεβαια δεν παιζει καθολου σαν λυση κατα την αποψη μου).
Απο οτι εχω δει, ο Κλαρκ ειναι η καλυτερη λυση, δεν ξερω αν ειναι εφικτη βεβαια. Ετσι κι αλλιως βεβαια πριν τις 15 του Σεπτεμβρη δεν νομιζω πως θα ακουσουμε τιποτα οριστικο για την θεση. Εκτος αμα κατσει κατι εξωφρενικα καλο.

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 1:04 pm

paspalj έγραψε:
Κυρ Αύγ 29, 2021 9:48 am
Σύμφωνα με το Ζέρβα προτάθηκε και εξετάζετε ο Γιάννης Τίμα...νομίζω πολύ καλή περίπτωση....
χαχαχα. Δεν λέω ωραία γκόμενα έχει, αλλά είναι το μόνο θετικό στη περίπτωση του. ένας μέτριοκακος παίκτης που δεν έχει τίποτα να μας προσφέρει. Καλύτερα να μην πάρουμε κανένα παρά το Γιάνι . Θέλουμε κανονικό παίκτη έστω και για 15 λεπτά. Τόσα 3-4ρια κανονικά υπάρχουν στην αγορά και θα πάρουμε έναν πρώην παίκτη. Δεν είναι τυχαίο ούτε ομάδα του eurocup δεν ενδιαφέρθηκε γι αυτόν. Για video clip καλός εiναι
[url]]

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 1:10 pm

Νομίζω ότι ο Τίμα κρίνεται από το πέρασμά του από τον Ολυμπιακό του Μπλατ. Κάτι που είναι απολύτως λογικό μέχρι ενός βαθμού όμως.
Σίγουρα υπάρχει σοβαρό ζήτημα με τη νοοτροπία του (χομπίστας όπως τον χαρακτήρισε ο RIpcity ή τέλος πάντων υπερόπτης, που νοιάζεται για το πως θα σκοράρει ο ίδιος, πως θα γράψει νούμερα) σίγουρα θα θέλαμε έναν παίκτη που είναι κυρίως παίκτης ρόλου, να μπει για 6-8 λεπτά στο κάθε ημίχρονο και να κάνει σε ικανοποιητικό βαθμό διάφορες δουλειές μπρος- πίσω.

Από την άλλη, όσο κι αν αναβαθμίζεται από πέρσι και δη φέτος, το ρόστερ του Ολυμπιακού, απέχει αρκετά από το να τού είναι αδιάφοροι παίκτες με το πολύπλευρο ταλέντο (μπροστά) του Τίμα. Κάποιος συμφορουμίτης (δεν θυμάμαι ποιος και δεν έχει και καθόλου σημασία άλλωστε) έγραψε ότι είναι μονοδιάστατος. Ο Τίμα που είδαμε στην περίεργη έκδοση του πειραματικού Ολυμπιακού του Μπλατ με τα 3 SF, δεν ήταν πολυδιάστατος. Όπως δεν ήταν πολυδιάστατος στο "κάτι σαν ομάδα", Χίκμι.
Ο Τίμα της Μπασκόνια, κυρίως όμως της Ζενίτ αλλά και της εθνικής της χώρας του (δίπλα σε παικταράδες) είναι ένας παίκτης που έχει τα πάντα στην επίθεση. Επιπλέον παίζει πολύ άνετα το 4. Το έχει κάνει σε Μπασκόνια, Ζενίτ και στην Εθνική Λεττονίας και είναι μέσα στους δυνατότερους ευρωπαίους παίκτες.
Για πλάκα το έχει το 4.

Κλείνοντας να επαναλάβω ότι προτιμάω Κ.Κλαρκ ή και Τζ. Τζόουνς.

* tarp 7, στο σάμερ λίγκ έπαιξε πολύ καλά ο Τίμα. Για πριν 10 μέρες μιλάω. Τον θέλουν ευρωλιγκάτες ομάδες αλλά και καλές του Γιούροκαπ.
Edit: Θεωρώ ότι δεν παίζουν πολλές πιθανότητες να ασχοληθούμε με τον Τίμα. Και λόγω του περάσματός του από την ομάδα και λόγω χαρακτηριστικών/νοοτροπίας αλλά κυρίως λόγω του κασέ του.
Πάντως είμαστε στην αγορά για 3-4ρι όπως λέγαμε και πριν λίγες μέρες. Το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο να μην πάμε για 3ρι ή 3μιση και να ξεκινήσουμε τη χρονιά με 5 ξένους.

tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 1:30 pm

Και στη χιμκι όσες φορές τον είχα δει δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. έχει να παίξει σοβαρό μπάσκετ 4 χρόνια, αρκετά μεγάλο διάστημα.θέλουμε κανονικό παίκτη όχι instagrammer που ανάλογα την κατάσταση του παπ ίσως χρειαστεί να παίζει αρκετά.. Ο τίμα δεν έχει κάτι να προσφέρει εκτός από το τρίποντο όταν θυμάται.
Αφού είχε προτάσεις από ευρωλιγκάτες ομάδες γατί δε έκλεισε σε καμία, τόσο καιρό ήταν ελεύθερος
Και εγώ συμφωνώ ότι θέλουμε 3-4αρι, υπάρχουν αρκετοί καλοί στην αγορά, που ίσως χρειαστεί να πάρει και αρκετό χρόνο συμμετοχής. Πιστεύω κάποιον θα πάρουμε. τον κλάρκ που προτείνεις από κάποια βιντεάκια στο youtube που είδα μου άρεσε .

0
Leo_98

 a1greece
Reactions: 270
Δημοσιεύσεις: 698
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 29, 2021 1:39 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Αύγ 29, 2021 1:10 pm

Σίγουρα υπάρχει σοβαρό ζήτημα με τη νοοτροπία του (χομπίστας όπως τον χαρΑπό την άλλη, όσο κι αν αναβαθμίζεται από πέρσι και δη φέτος, το ρόστερ του Ολυμπιακού, απέχει αρκετά από το να τού είναι αδιάφοροι παίκτες με το πολύπλευρο ταλέντο (μπροστά) του Τίμα. Κάποιος συμφορουμίτης (δεν θυμάμαι ποιος και δεν έχει και καθόλου σημασία άλλωστε) έγραψε ότι είναι μονοδιάστατος. Ο Τίμα που είδαμε στην περίεργη έκδοση του πειραματικού Ολυμπιακού του Μπλατ με τα 3 SF, δεν ήταν πολυδιάστατος. Όπως δεν ήταν πολυδιάστατος στο "κάτι σαν ομάδα", Χίκμι.
Ο Τίμα της Μπασκόνια, κυρίως όμως της Ζενίτ αλλά και της εθνικής της χώρας του (δίπλα σε παικταράδες) είναι ένας παίκτης που έχει τα πάντα στην επίθεση. Επιπλέον παίζει πολύ άνετα το 4. Το έχει κάνει σε Μπασκόνια, Ζενίτ και στην Εθνική Λεττονίας και είναι μέσα στους δυνατότερους ευρωπαίους παίκτες.
Για πλάκα το έχει το 4.

Κλείνοντας να επαναλάβω ότι προτιμάω Κ.Κλαρκ ή και Τζ. Τζόουνς.


Απαντώ μιας κι εγώ ήμουν που τον χαρακτήρισα μονοδιάστατο και όντως από την παρουσία του σε εμάς και την Χιμκι έκρινα.
Εννοώ ότι - σχεδόν - τα πάντα στο παιχνίδι του εξαρτώνται από το σουτ του. Είναι παίχτης που αν δεν πάρει μπάλες ή δεν βάλλει τα τρίποντα, δεν έχει τρόπο να βοηθήσει. Όπως είπαν και πιο πάνω δεν είναι αυτός που θα μπει για λίγο και θα κάνει αισθητή την παρουσία του.
Τέλος συμφωνώ απόλυτα για Κότι Κλαρκ και Τζαμάλ Τζόουνς. Τα καλύτερα - ή μάλλον πιο ταιριαστά - ονόματα που έχουν ακουστεί μέχρι τώρα.


0
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”