2021-2022-Ολυμπιακός - Mεταγραφές

Συντονιστής: Captains

tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 4:42 pm

kojito έγραψε:
Τρί Ιουν 15, 2021 4:37 pm
Jimmyrogue84 έγραψε:
Τρί Ιουν 15, 2021 1:13 pm

Και πέρσι μας ζάλιζε στα άρθρα του για τον Χάρισον, ότι θα ναι ο παίκτης κλειδί κι ότι τον ήθελε κι η Αρμάνι!Για τον Σλούκα το πε πρώτος βέβαια ότι έκλεισε σαν μεταγραφή.
Τέσπα, ο ρεαλιστής κόσμος δεν έχει κανένα θέμα με Γουόκαπ και Φολ, ξέρει ότι η ομάδα θα πάει για παίκτη με περιφερειακό σουτ 2-3 θέση και thats all (ξέρει ότι υπάρχει περιορισμένο μπάτζετ)!Τώρα τα "παίκτης που θα είναι μπόμπερ και μεταγραφή Βόμβα μαζί" είναι υπερβολές.Σουτέρ είναι κι ο Κάρτερ με βόμβα Μήτο όπως λες κι εσυ επειδή και καλά τον παίρνεις απ τον αιώνιο, για μένα πάρε εναν αθλητικό παίκτη στο 4 αφού έχεις Βεζένκοφ ήδη εκει, με τα ίδια λεφτά βρίσκεις αν θες!ο Μήτο λέει μόνο για τη προοπτική αν αποσυρθεί ο Πρίντεζης, να παίρνει χρόνο στο 4 και σαν πεντάρι λίγων λεπτών σε κάποια ματς, όμως πάρε και παίκτη που θα κάνει τη διαφορά με το σκοραρίσμα απ έξω.....
Εντάξει, για τον Harrison όλοι πέσαμε έξω. Δεν ήταν ο μόνος. Και εδώ στο φόρουμ μάλιστα σχεδόν όλοι ήμασταν ενθουσιασμένοι, μιλάγαμε για τον σκόρερ που μας έλειπε την τελευταία διετία, για έναν παίκτη με μεγάλες προοπτικές κτλ., και τελικά βγήκε απροσάρμοστος τελείως.

Του Μήτογλου θα ήταν ιδανικό, γιατί είναι ο μόνος έτοιμος Έλληνας παίκτης μαζί με τον Dorsey που μπορούμε να χτυπήσουμε αυτό ή το επόμενο καλοκαίρι λογικά (άντε και κανένας Θανασοκούμπο για ειδικό ρόλο 15-20 λεπτών). Είναι και ο μπαλαντέρ που μπορεί να παίζει και στις δύο θέσεις των ψηλών, καλύτερος ριμπάουντερ και από Σάσα, Πρίντεζη και Martin. Άσε που μας δίνει την ευελιξία του χρόνου που θα σταματήσει ο Πρίντεζης λογικά να έχουμε ήδη έναν καλό κορμό Ελλήνων με Σλούκα, Λαρεντζάκη, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Μήτογλου, οπότε και με 6 ξένους να είμαστε εντάξει λογικά. Βέβαια η έλλειψη αθλητικότητας θα ήταν τεράστιο πρόβλημα στο 4 σε αυτή την περίπτωση.

Με Walkup, Fall και ίσως τον Dorsey, συν την πιθανή αύξηση αποδοχών του Σάσα, δεν νομίζω πάντως ότι αν πάρουμε κι άλλον παίκτη θα δώσουμε πάνω από 400-500 χιλιάδες. Εκτός αν οι Αφοί είναι αποφασισμένοι να ανεβάσουν το μπάτζετ φέτος τουλάχιστον κατά 1-1,5 εκατομμύρια.
Θεωρώ ότι μόνο 2αρι θα πάρουμε ακόμη και πιο πιθανό από αμερική μιας και στην ευρώπη δεν υπάρχουν επιλογές. Ο Μήτογλου δύσκολα να αποκτηθεί από τη στιγμή που υπάρχει εκεί και ο βεζένκοφ .

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 6:43 pm

Βλέπω ότι πράγματι υπάρχει ενδιαφέρον για τον Λαϊτι....Ενα σκαλί τουλάχιστον πιο πάνω είναι ο Χόλινς και ο Χίλιαρντ!Αν κλείσουμε περιφέρεια με Λαϊτι σκεφτόμενοι ότι ξεκινήσαμε από Ντόρσεϊ, πήγαμε Χόλινς-Χίλιαρντ και τελίκα πάμε σε plan C με τον Αμερικανό της Βιλερμπάν, το λες και ολίγον ξενέρα!Ποιοτικότερη μεταγραφή θα θεωρουσα τον Γουόκαπ παρά τον Λαϊτι.Είπαμε έχει κάποια διαμαντάκια η Ασβελ, αλλά αυτός δεν είναι απ αυτά.....

0
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 6:48 pm

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια η λογική της απόκτησης Lighty αν είναι η τελευταία μεταγραφή στα guard ? Χωρίς να τον έχω παρακολουθήσει πολύ νομίζω δεν είναι ο παίχτης που μπορεί να ανέβει στο 2.

Στο μυαλό μου σημαίνει ότι υπολογίζουμε Κάρτερ για EL και ενδεχομένως ο Σπανούλης συνεχίζει.

0
reignman

allstar
Reactions: 1108
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 7:02 pm

33-34χρονο και διαμαντακι δεν το λες παντως :Ρ

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 7:06 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Τρί Ιουν 15, 2021 6:48 pm
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια η λογική της απόκτησης Lighty αν είναι η τελευταία μεταγραφή στα guard ? Χωρίς να τον έχω παρακολουθήσει πολύ νομίζω δεν είναι ο παίχτης που μπορεί να ανέβει στο 2.

Στο μυαλό μου σημαίνει ότι υπολογίζουμε Κάρτερ για EL και ενδεχομένως ο Σπανούλης συνεχίζει.
Όποιος αποκτηθεί στη θέση 2 ή 3 κλείνει και το ρόστερ.Η λογική είναι το χαμηλό κασέ του προφανώς, δε βρίσκω κάτι άλλο.Σου λέει θα χω και Κάρτερ με Λαρεντζάκη από πίσω, κάτι θα κάνουν κι αυτοί να βοηθήσουν στο σκοράρισμα.Τον Lighty τον θεωρώ παίκτη που δεν θα παιζε σε ομάδα οχτάδας, μόνο ως δευτεροτριτο sg δηλαδή.Για νατα λέμε σταράτα....Κι είναι και 33 ετών.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1990
Δημοσιεύσεις: 4628
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 7:13 pm

Καλα μην το δενουμε και κομπο για τον λαιτι..ενα ελληνικο σαιτ το εγραψε που δεν νομιζω οτι εχει πετυχει ποτε αποκλειστικο..Εμενα μαρεσει σαν παικτης αλλα δεν ειναι αυτο που χρειαζομαστε..Εκτος και παρουμε και 2ρι μετα..Με ντορσει η μητογλου χωρανε ολοι..
Αν ισχυει οτι ο αυγενακης θα βγαλει τροπολογια και σε 1 μηνα θα εχουμε εκλογες σιγουρα κατα 99% θα παιξουμε και Α1.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 9:26 pm

Δεν νομίζω να πάρουμε Λάιτι. Κάπου έλεος δλδ... Είπαμε η επομενη μεταγραφή θα κρίνει όλη την χρόνια. Αν πάμε σε τέτοια λύση τότε μιλάμε για καταλευκη πετσέτα...

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 9:40 pm

Ε αυτό ακριβώς, ας πάρει κάνα λαβράκι από eurocup καλύτερα και να δίνει χρόνο και στο Κάρτερ,παρά Λαϊτι!"Αρέσει" και στο Μπαρτζώκα γράφουν μάλιστα....

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 10:20 pm

Μόλις διάβασα το ρεπορτάζζζ του sport24 περί Λάιτι. ΤΟν περνάει πριονοκορδέλα τον Μπαρτζώκα κι έχει τα δίκια του. "δεν είναι αυτός ο περιφερειακός που θα ανεβάσει επίπεδο".
θα μου πει κανείς "μα ο Χόλινς ή ο Χίλιαρντ που ακουγόταν, πόσο καλύτεροι είναι;". Κοντά είναι όλοι τους. Εμένα μου άρεσε ο Λάιτι και θα τον είχα προτείνει αν δεν είχα δει ότι έχει συμβόλαιο, ξεχνώντας βέβαια ότι η Βιλερμπάν αλλάζει τους παίκτες σαν τα πουκάμισα και μόνο οι Πάρκερ μένουν οι ίδιοι. :roll:
Το θέμα είναι ότι θα τον ήθελα στην ομάδα εφόσον είχαμε έναν παίκτη λίγο πιο πάνω στο ροτέισον, όπως ο Τάιλερ π.χ.
Είναι καλός ο Λάιτι, μπαίνει μέχρι μέσα, παίζει με μυαλό, σουτάρει καλά από μέση, και σχετικά ικανοποιητικά από το 3π, (δεν το προτιμάει πάντως κι αυτό είναι ένα θέμα δίπλα στον Παπ που είναι σουτέρ ημέρας) κι είναι παίκτης οικονομίας που συνήθως θα κάνει τη σωστή κίνηση. Με 2 λόγια, ένας ρολίστας πολυτελείας. Κάτι λείπει εκεί, :roll: εκτός κι αν ο Κάρτερ μας βγει Μ. Τζέιμς στην Μπασκόνια του ΠΕράσοβιτς.

Πάντως στο ρεπορτάζ του sport24 (δεν έχω διαβάσει κι άλλο) λέει ότι δεν είναι ο πρώτος στόχος. Παίζει να έχουν αγκαζάρει τον Μήτογλου. Βλέπω πολλές κινήσεις από τον Παναθηναϊκό στο 4 και στα πέριξ αυτού. Θέλουν Χουγκάζ, παίρνουν Ντιαλό κι έχουν ήδη Μαντζούκα- Κασελάκη.
Αφού πήραμε τον έναν που ήθελα( Γουόκαπ) λέω να μην τους το κάνουμε αυτό και να το πάμε χαλαρά φέτος που θα έχει και Α1 με τελικούς τον Ιούνη κλπ.

* Αν πάμε για Λάιτι (λογικά δεν είναι πρώτος στη λίστα) δεν θα βγει και πολύ πιο φθηνός από τον Χόλινς π.χ Υπάρχει και μια ρήτρα που πρέπει να πληρώσουμε στον Πάρκερ.

Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 776
Δημοσιεύσεις: 2813
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 10:37 pm

δεν ξέρω σε τι φάση είναι ο Μητογλου όσον αφορά συμβόλαια κλπ , αλλά άμα μπορείς να τον φέρεις ... ε , τον φέρνεις

0
“The best teams play for each other, not with each other”
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 10:50 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 15, 2021 10:20 pm
Μόλις διάβασα το ρεπορτάζζζ του sport24 περί Λάιτι. ΤΟν περνάει πριονοκορδέλα τον Μπαρτζώκα κι έχει τα δίκια του. "δεν είναι αυτός ο περιφερειακός που θα ανεβάσει επίπεδο".
θα μου πει κανείς "μα ο Χόλινς ή ο Χίλιαρντ που ακουγόταν, πόσο καλύτεροι είναι;". Κοντά είναι όλοι τους. Εμένα μου άρεσε ο Λάιτι και θα τον είχα προτείνει αν δεν είχα δει ότι έχει συμβόλαιο, ξεχνώντας βέβαια ότι η Βιλερμπάν αλλάζει τους παίκτες σαν τα πουκάμισα και μόνο οι Πάρκερ μένουν οι ίδιοι. :roll:
Το θέμα είναι ότι θα τον ήθελα στην ομάδα εφόσον είχαμε έναν παίκτη λίγο πιο πάνω στο ροτέισον, όπως ο Τάιλερ π.χ.
Είναι καλός ο Λάιτι, μπαίνει μέχρι μέσα, παίζει με μυαλό, σουτάρει καλά από μέση, και σχετικά ικανοποιητικά από το 3π, (δεν το προτιμάει πάντως κι αυτό είναι ένα θέμα δίπλα στον Παπ που είναι σουτέρ ημέρας) κι είναι παίκτης οικονομίας που συνήθως θα κάνει τη σωστή κίνηση. Με 2 λόγια, ένας ρολίστας πολυτελείας. Κάτι λείπει εκεί, :roll: εκτός κι αν ο Κάρτερ μας βγει Μ. Τζέιμς στην Μπασκόνια του ΠΕράσοβιτς.

Πάντως στο ρεπορτάζ του sport24 (δεν έχω διαβάσει κι άλλο) λέει ότι δεν είναι ο πρώτος στόχος. Παίζει να έχουν αγκαζάρει τον Μήτογλου. Βλέπω πολλές κινήσεις από τον Παναθηναϊκό στο 4 και στα πέριξ αυτού. Θέλουν Χουγκάζ, παίρνουν Ντιαλό κι έχουν ήδη Μαντζούκα- Κασελάκη.
Αφού πήραμε τον έναν που ήθελα( Γουόκαπ) λέω να μην τους το κάνουμε αυτό και να το πάμε χαλαρά φέτος που θα έχει και Α1 με τελικούς τον Ιούνη κλπ.

* Αν πάμε για Λάιτι (λογικά δεν είναι πρώτος στη λίστα) δεν θα βγει και πολύ πιο φθηνός από τον Χόλινς π.χ Υπάρχει και μια ρήτρα που πρέπει να πληρώσουμε στον Πάρκερ.
Και ο Γουόλντεν δεν έχει μπάι άουτ; Ομοιότητα; Τα τελευταία δημοσιεύματα για Λάιτι και Χόλινς δεν μου ακούγονται να ισχύουν και πολύ. Όχι πως απαραίτητα θα πάρουμε πιο ακριβό παίχτη. Για Μήτο τα σημάδια όντως αυξάνονται αλλά να δούμε. Εμένα με τους 7 ξένους δε μου κάθεται καλά έτσι όπως τους ξέρουμε μέχρι σήμερα στην ομάδα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 11:01 pm

AlexD έγραψε:
Τρί Ιουν 15, 2021 10:50 pm


Και ο Γουόλντεν δεν έχει μπάι άουτ; Ομοιότητα; Τα τελευταία δημοσιεύματα για Λάιτι και Χόλινς δεν μου ακούγονται να ισχύουν και πολύ. Όχι πως απαραίτητα θα πάρουμε πιο ακριβό παίχτη. Για Μήτο τα σημάδια όντως αυξάνονται αλλά να δούμε. Εμένα με τους 7 ξένους δε μου κάθεται καλά έτσι όπως τους ξέρουμε μέχρι σήμερα στην ομάδα.

Έχουν ενδιαφέρον οι επαγωγικοί σου συλλογισμοί στους οποίους αφήνεις πάντα σε ¨ορατή¨΄θέση την -καταλυτική για την τύχη του συλλογισμού- προκείμενη. :wink:

Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1787
Δημοσιεύσεις: 12015
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 7:08 am

Ο Hollins πέραν του ότι είναι νεότερος δεν ξέρω αν θα τον προτιμούσα από Lighty, παρόμοιο επίπεδο είναι.
Ο Walden δεν θα μου άρεσε για 2αρι λόγω ύψους σε αυτή την περιφέρεια.
Αν μπορείς να πάρεις Hilliard, ή Nunnally αν είναι καλά μιλάμε για άλλη κατάσταση ναι αλλά είναι και άλλα λεφτά

Επίσης μην ξεχνάτε ότι θα έχετε Σλούκα και Walkup που θα παίζουν από 25 λεπτά.
Δηλαδή μένουν 30 λεπτά να τα μοιραστούν όποιο ξένο 2αρι έρθει, ο Σπανούλης όσο χρόνο θα παίζει, ο McKissic όσο χρόνο πάρει στο 2 και αν πάρουν εκεί τίποτα οι Λαρεντζάκης, Λούντζης

0
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 7:13 am






ΤΙ ΔΙΑΚΟΣΙΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ Ο ΛΑΙΤΙ?

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 16, 2021 7:25 am

Ενω αρχίσαμε ωραία, τελειώνουμε ξενέρωτα!Λαϊτι, 33 ετών, παίκτης που σε ομάδα οχτάδας θα ήταν ενα back up....Δεν είναι ο σουτέρ που ψάχναμε, έχει απλώς ανεκτό σουτ, παίρνει και drives κι έχει ικανοποιητικό σουτ από μέση απόσταση.Εγω βλέπω ανανέωση Σπανούλη ξεκάθαρα με αυτή τη κίνηση και εφόσον αποκτηθεί κι ο Κάρτερ, χρόνο συμμετοχής και σε αυτόν.Λογικά έκλεισαν οι μεταγραφές εκτός κι αν πάει για το σκορδάκι που μας λέει ο Διαμαντόπουλος που λογικά ίσως να ναι ο Μητογλου!Κρίμας, είχε την ευκαιρία να ανέβει επίπεδο δίνοντας κάτι παραπάνω για Χόλινς ή Χίλιαρντ!

0
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”