2021-2022-Ολυμπιακός - Mεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1867
Δημοσιεύσεις: 5102
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 7:54 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Ιούλ 17, 2021 7:29 am
Σκισαν παντως οι περσινοι παικταραδες μας Ελλις-Χαρισον-Τζενκινς στο μεταγραφικο παζαρι!Ολη η αφροκρεμα τους κυνηγησε!


300 χιλιάρικα πληρώθηκαν οι συγκεκριμένοι πάντως, λιγότερα από τον Όγκαστ πήραν. Για τα λεφτά τους τίμιοι ήταν, ο δε ΜακΚίσικ που πήρε τα ίδια περίπου βγήκε σούπερ. Δε νομίζω ότι περίμενε κανείς πολλά περισσότερα από τους συγκεκριμένους.
Από τον Τζένγκινς σίγουρα περιμέναμε παραπάνω. Πληρώθηκε λίγα επειδή προερχόταν από μια τραγική χρονιά και ελπίζαμε ότι θα ανακάμψει και ενώ έχει καλό σουτ και αθλητικά μπορούσε να μπαίνει μέσα ήταν εξαιρετικά άτολμος στο να πάρει προσπάθειες, δεν έχει νόημα καν να παραθέσω στατιστικά για το πόσες προσπάθειες έπαιρνε ή πόσα φάουλ κέρδισε.

Από τον Χάρισον επίσης περιμέναμε παραπάνω εννοείται καθώς προοριζόταν για το βασικό μας δυάρι και περιμέναμε ότι θα έκανε το step up.
Για τον Έλις επίσης είχαν δημιουργηθεί προσδοκίες και το θέμα του ήταν κυρίως στο πνευματικό κομμάτι.
Συμφωνώ ότι αντικειμενικά για τα χρήματα που έπαιρναν δεν θα περιμέναμε λογικά πολλά παραπάνω αλλά εμείς ελπίζαμε ότι θα μας έβγαιναν όλα τα στοιχήματα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 8:39 am

Jimmyrogue84 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 17, 2021 7:07 am

Ναι αυτοί οι 2 είναι μεταγραφές καλές, αναβαθμίζουν την ομάδα, αλλά όλοι συμφωνούν ότι για να πας ψηλότερα θες τον καλό παίκτη στη θέση κλειδί...
Ναι βρε συ να το κουβεντιάσουμε κι αυτό, αλλά αφορμή του ποστ μου δεν ήταν αυτό.
Ήταν η ανακρίβεια σου για τον Ντόρσεϊ.
Δεν πάει έτσι. Ξέρά χλωρά.
Να λέμε πράγματα που στέκουν.

Οι μεταγραφές του Ολυμπιακού δεν έχουν τελειώσει κι η απώλεια του Κώστα Αντ. δεν αλλάζει και πάρα πολλά για φέτος ( για τον οποίο έχω τοποθετηθεί ανοιχτά χωρίς να αλλάζω ούτε γραμμή με αυτά που έλεγα όσο πίστευα ότι τον έχουμε κλεισμένο και μετά την εξέλιξη με τη Βιλερμπάν.)
Τονίζω πάντως στο σημείο αυτό, ότι αυτή η μεταγραφική περίοδος είναι εξαιρετικά ιδιαίτερη.
Τόσο σε συνάρτηση με την πρωτοφανή "εφόρμηση" του ΝΒΑ που ξεκίνησε ουσιαστικά επί πανδημίας, όσο και γιατί έχουμε σημαντική έλλειψη σε περιφερειακούς παίκτες με αποτέλεσμα να γίνεται ο κακός χαμός.
Είδαμε τον Π. Χένρι να έχει συμφωνήσει προφορικά με Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ και να καταλήγει στη Φενέρ.
Είδαμε τον Κάλινιτς να έχει συμφωνήσει προφορικά με την Μπαρτσελόνα και να καταλήγει στον Ερυθρό Αστέρα.
Την Παρτίζαν να έρχεται από το πουθενά και να υπογράφει παίκτες πρωταγωνιστές σε φάιναλ φορ με 2.5 εκ τη διετία για τον καθένα τους.
Τη Χίμκι να διαλύεται και τον Σβεντ να γυρνάει στην ΤΣΣΚΑ με τα μισά λεφτά που έπαιρνε μέχρι τώρα.
Κι ακόμα δεν έχει ανοίξει η οφ σίζον του ΝΒΑ. Κάτι που θα φέρει αλλαγές στις ομάδες. ΚΑι στις πολύ καλ΄ς της Ευρωλίγκας και στις μεσαίες. Τόσο , λόγω αφαίμαξης από πλευράς του ΝΒΑ, όσο και λόγω της αντίθετης διαδρομής.


Συμπερασματικά;
Ας ηρεμήσουμε λίγο με όλη αυτή τη μίρλα και τη διαστρέβλωση, βάζοντας στην ίδια πρόταση, περιπτώσεις που δεν ταιριάζουν. Ας δούμε πως έχουν τα πράγματα.
Φέτος συνέβησαν 2 αλλαγές σημαντικότατες. Η απόσυρση Σπανούλη κι η επιστροφή στην Α1.
Και τα 2 είναι κινήσεις που θα φέρουν περισσότερα θετικά από αρνητικά.
Οι μεταγραφές Γουόκαπ και Φαλ δεν είναι απλώς καλές όπως τις λες, αλλά πάρα πολύ καλές για τον Ολυμπιακό των τελευταίων ετών.
Εκτός κι αν έχει γίνει κάποιο ταξίδι στον χρόνο ξέρω εγώ, και γυρίσαμε στην εποχή των Κλέιζα και Νεστέροβιτς.
Τότε ναι, θα συμφωνήσω, ότι οι Γουόκαπ και Φαλ, είναι μετριοκαλοί. :hoho:

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 8:53 am

Από τον Χάρισσον περιμέναμε πολλά παραπάνω. Ήταν η μεταγραφή που μας "κρέμασε". Αυτός κι η απότομη πτώση του Σπανούλη μέσα σε ελάχιστους μήνες λόγω του συνδυασμού του πανδαμάτωρους με τον ανοιξιάτικο τραυματισμό του την προπερασμένη χρονιά.

Ο Χάρισσον ήταν παίκτης με σπουδαία 2ετία σε καλή ομάδα του Eurocup και TBL.
Κι αν κάποιος μπορεί να πει ότι "οκ είδαμε και τον Όγκαστ" υπάρχει κι ο εύγλωττος αντίλογος. Η περίπτωση Πόιθρες σε μία από τις 5-6 καλύτερες ομάδες στην Ευρωλίγκα.

Μπάσκετ πολύ ο Χάρισσον. Με σπουδαίο όνομα/επιδόσεις όπου κι αν αγωνίστηκε (NCAA. D -League, TBL, Eurocup). ΑΠλώς δεν θέλει πολλά ζόρια. Για Κίνα μια χαρά. ΚΑι 40ρες θα βάζει.

Ο Τζένκινς (πρόσφερε πιο πολλά στην Τενερίφη) ήρθε εντελώς ψαρωμένος. Από τότε που κάθησε δίπλα στον Σβεντ σα να "ευνουχίστηκε¨και το έχει αποδεχθεί μάλιστα. Τη στιγμή που είναι δυνατός όσο ελάχιστοι, έχει ντρίπλα (στο Golden State ) έπαιζε και 2ρι με ντράιβ κλπ και σουτ θέσης έχει.
Ήρθε εδώ να κάνει τον Μάντζαρη. Λάθος και του Μπαρτζώκα, αλλά πια το έχει αφομοιώσει κι ο ίδιος.
Πάντως με Σπανούλη και ΣΛούκα πέρσι δεν είχαμε πολλές επιλογές.
Ή μάλλον είχαμε. Μία αντί για 2, με τα ίδια περίπου λεφτά. Έπρεπε να πάρουμε από πέρσι τον Γουόκαπ κι ας είμαστε μείον έναν παίκτη.
Έτσι κι αλλιώς και οι 2 μαζί (Χάρισον και Τζένκινς) πρόσφεραν τα μισά των μισών απ΄αυτά που θα δούμε φέτος από τον Γουόκαπ.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3921
Δημοσιεύσεις: 11014
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 8:59 am

Από τον Τζένγκινς σίγουρα περιμέναμε παραπάνω. Πληρώθηκε λίγα επειδή προερχόταν από μια τραγική χρονιά και ελπίζαμε ότι θα ανακάμψει και ενώ έχει καλό σουτ και αθλητικά μπορούσε να μπαίνει μέσα ήταν εξαιρετικά άτολμος στο να πάρει προσπάθειες, δεν έχει νόημα καν να παραθέσω στατιστικά για το πόσες προσπάθειες έπαιρνε ή πόσα φάουλ κέρδισε.
Φίλε έκανε ακριβώς ό,τι έκανε και στις άλλες ομάδες. Αυτες τις προσπάθειες παίρνει ο Τζένκινς, μία ανά πεντάλεπτο συμμετοχής στις προηγούμενες χρονιές του σε Ερυθρό και Κίμκι, τέτοιος παίκτης είναι, το παράλογο θα ήταν στα τριανταφεύγα του να κάνει διαφορετικά πράγματα. Αυτό είναι ο Τζένκινς: ένας παίκτης που θα σου δώσει ένα αξιοπρεπέστατο τρίποντο που θα το σουτάρει μόνο ξεμαρκάριστος (42.5% είχε , μια χαρά), θα σου δώσει δυνατά πόδια που θα πιέσουν στην άμυνα, άμα λάζει και φουλ κορτ (το έκανε), θα σου κάνει διπλάσια κλεψίματα από λάθη και διπλάσιες ασίστ από λάθη γιατί μπορεί να κατεβάσει τη μπάλα αξιοπρεπώς. Αν περιμέναμε να κάνει άλλα πράγματα, περιμέναμε λάθος.
Από τον Χάρισον επίσης περιμέναμε παραπάνω εννοείται καθώς προοριζόταν για το βασικό μας δυάρι και περιμέναμε ότι θα έκανε το step up.
Εδώ είχαμε παίκτη των 320.000 που δεν είχε εμπειρία Ευρωλίγκας και όντως ήταν στοίχημα γιατί προοριζόταν για βασικός. Νομίζω οι απαιτήσεις ήταν βασικά να σουτάρει με ένα καλό 38-42% και να ανοίγει διαδρόμους με το καλό του σουτ, να βάζει πχ 10πμο και να είναι καλός στην άμυνα. Με εξαίρεση το τελευταίο (από το οποίο δε νομίζω πως έχει κανείς παράπονο) έχεις δίκιο να λες ότι απογοήτευσε έστω και για τα 320 χιλιάρικα που πήρε. Τελείωσε τη χρονιά με το τραγικό 26.6% , όμως προσοχή: μέχρι τα μισά της σαιζόν (διαφωνώ με την απλογράφηση με "ε" μεγάλωσα με Μπαμπινιώτη όπου το "ai" γραφόταν "αι" πχ αιρ φρανς αντί για... Ερ Φρανς)ο Χάρισον σούταρε με το αξιοπρεπές 36.6% και είχε 8.3π . Κάτω από αυτό που θα θέλαμε, αλλά αξιοπρεπές. Ε, μετά την 20η αγωνιστική σούταρε από το τρίποντο το καταπληκτικό... 8,8% και είχε 4,1π. Δεν ξέρω σε τι οφείλεται η κατάπτωση, αλλά αν είχε διατηρήσει τα στάνταρ του πρώτου μισού ε, θα ήταν ένας παίκτης τίμιος, που δεν έκανε στεπ απ, αλλά για τα λεφτά του έπαιξε αυτό που μπορούσε.
Για τον Έλις επίσης είχαν δημιουργηθεί προσδοκίες και το θέμα του ήταν κυρίως στο πνευματικό κομμάτι.
Ο Έλλις μάλλον δημιούργησε προσδοκιες στη μισή σαιζόν που ήρθε, αλλά οι δυνατότητές του εξαρχής ήταν συγκεκριμένες.

Συμφωνώ ότι αντικειμενικά για τα χρήματα που έπαιρναν δεν θα περιμέναμε λογικά πολλά παραπάνω αλλά εμείς ελπίζαμε ότι θα μας έβγαιναν όλα τα στοιχήματα.
Αυτό πάρα πολύ σπάνια συμβαίνει (βλέπε Μπαρτζώ στη Λόκο, Σάρας στη Ζαλγκίρις, Πέδουλα σε αρκετές σαιζόν), το σύνηθες είναι κάποιοι να παίξουν αξιοπρεπώς, ένας-δύο να βγουν λαβράκια και κάποιος να μη βλέπεται. Δεν είναι ορθολογικό να περιμένει κανείς να βγουν όλοι, δε γίνεται αυτό. Αν έβγαιναν όλοι ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός θα πήγαινε καρφί οκτάδα, αλλά πόσες πιθναότητες έχεις να συμβεί αυτό; Χώρια που δεν είναι μόνο οι ξένεοι το θέμα αλλά και τι θα κάνει ο Σλούκας (για μεγαλο κομμάτι της σαιζόν ήταν κάτω των προσδοκιών, για το άλλο μισό πολύ καλός), ο Σπανούλης (βαρίδι για μένα όλη τη χρονιά) κλπ.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 409
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 9:18 am

Τον Έλλις δεν μπορείς να τον πεις αδιάφορο εν αντιθέσει με Χάρισον. Τόσο μπορούσε τόσο έπαιζε. Απλα δεν έκανε για αυτό το επίπεδο. Τόσο σωματικά όσο κ πνευματικά δεν ήταν έτοιμος. Κατά τα άλλα συμπαθέστατος ο Έλλις.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 9:20 am

Βρε καλέ μου Yorgos, που έχεις βρει το ακριβές ποσό της μεταγραφής Α. Χάρισσον; Ρωτάω για να μάθω κι όχι γιατί σε αμφισβητώ.
Εγώ θυμάμαι να τον θέλει η Ζενίτ και να ¨σκέφτεται σοβαρά ττην περίπτωση του η ΤΣΣΚΑ.

https://www.eurohoops.net/en/euroleague ... d-by-cska/

ΠΡάγμα που δείχνει ότι μάλλον θα ήθελε άλλα χρήματα για να κλείσει στο Λιμάνι, εκτός αν ήταν κι αυτός τύπου Χεζόνια. Ολυμπιακάρας από το κατακόκκινο Κεντάκι. :) :)

Ο Μπαρτζώκας έχει όντως φέρει παίκτες στην Ευρωλίγκα, από χαμηλότερες διοργανώσεις. Λοτζέσκι, Ντάνστον, Μπρόκχοφ, Μακίσικ, Μάρτιν,.( για τους 2 τελευταίους δέχομαι ότι δεν μπορούν να σταθούν δίπλα στους προαναφερθέντες, αλλά μάλλον "διέβησαν με επιτυχία τον Ρουβίκωνα" εξού κι η αναφορά σε αυτούς)

Ο Πεδουλάκης όμως δεν έχει κάνει κάτι ανάλογο.
Οι πετυχημένες του μεταγραφές ήταν οι Μασιούλις, Γκιστ, Λάσμε που όμως είχαν εμπειρία από Ευρωλίγκα.
΄Όσους δοκίμασε να φέρει από χαμηλότερο επίπεδο, δεν του βγήκαν.

Δεν τα λέω αυτά, ως αντιπαράθεση ή για να το πάω στο Μπαρτζώκας* vs Πεδουλάκης. Άλλά έτσι, για το ορθόν του πράγματος και για την κουβέντα.

* Τον Μπαρτζώκα φέτος τού εχω κάνει έντονη κριτική και για θέματα πιο σοβαρά από τυχόν λάθος επιλογές στη στελέχωση.

* Δεν έχεις καθόλου άδικο για το "σαιζόν-σεζόν' κλπ. Εγώ και τα 2 ως σωστά/θεμελιωμένα τα εκλαμβάνω, πάντως.

Άβαταρ μέλους
Zoys

Moderator
Reactions: 388
Δημοσιεύσεις: 5305
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 09, 2010 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 9:49 am

basket72 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 17, 2021 8:53 am
Από τον Χάρισσον περιμέναμε πολλά παραπάνω. Ήταν η μεταγραφή που μας "κρέμασε". Αυτός κι η απότομη πτώση του Σπανούλη μέσα σε ελάχιστους μήνες λόγω του συνδυασμού του πανδαμάτωρους με τον ανοιξιάτικο τραυματισμό του την προπερασμένη χρονιά.

Ο Χάρισσον ήταν παίκτης με σπουδαία 2ετία σε καλή ομάδα του Eurocup και TBL.
Κι αν κάποιος μπορεί να πει ότι "οκ είδαμε και τον Όγκαστ" υπάρχει κι ο εύγλωττος αντίλογος. Η περίπτωση Πόιθρες σε μία από τις 5-6 καλύτερες ομάδες στην Ευρωλίγκα.

Μπάσκετ πολύ ο Χάρισσον. Με σπουδαίο όνομα/επιδόσεις όπου κι αν αγωνίστηκε (NCAA. D -League, TBL, Eurocup). ΑΠλώς δεν θέλει πολλά ζόρια. Για Κίνα μια χαρά. ΚΑι 40ρες θα βάζει.

Ο Τζένκινς (πρόσφερε πιο πολλά στην Τενερίφη) ήρθε εντελώς ψαρωμένος. Από τότε που κάθησε δίπλα στον Σβεντ σα να "ευνουχίστηκε¨και το έχει αποδεχθεί μάλιστα. Τη στιγμή που είναι δυνατός όσο ελάχιστοι, έχει ντρίπλα (στο Golden State ) έπαιζε και 2ρι με ντράιβ κλπ και σουτ θέσης έχει.
Ήρθε εδώ να κάνει τον Μάντζαρη. Λάθος και του Μπαρτζώκα, αλλά πια το έχει αφομοιώσει κι ο ίδιος.
Πάντως με Σπανούλη και ΣΛούκα πέρσι δεν είχαμε πολλές επιλογές.
Ή μάλλον είχαμε. Μία αντί για 2, με τα ίδια περίπου λεφτά. Έπρεπε να πάρουμε από πέρσι τον Γουόκαπ κι ας είμαστε μείον έναν παίκτη.
Έτσι κι αλλιώς και οι 2 μαζί (Χάρισον και Τζένκινς) πρόσφεραν τα μισά των μισών απ΄αυτά που θα δούμε φέτος από τον Γουόκαπ.
Εν τω μεταξύ ο Harrison ήταν απλά μια ζαριά από το Eurocup που πήρε στην πλάτη του τις ευθύνες του σκόρερ που θα στηρίξει τον Σλούκα (o Walkup π.χ. είναι σαφώς πιο safe λύση) και ο Jenkins ο ορισμός του παίκτη που ΔΕΝ μπορείς να περιμένεις τίποτα παραπάνω από την απόλυτη επιθετική μετριότητα που έχει επιδείξει σε κάθε ομάδα που έχει παίξει στην Ευρωλίγκα την τελευταία πενταετία επιβιώνοντας στη διοργάνωση αποκλειστικά λόγω των αμυντικών του δυνατοτήτων γιατί δεν νομίζω ότι με 6 πόντους μέσο όρο καριέρας θα μπορούσε αλλιώς να παίζει επί χρόνια.

Ο ίδιος ο Μπαρτζώκας ανερυθρίαστα χαρακτήρισε τις μεταγραφές των ξένων πέρυσι τον Σεπτέμβρη στο Eurohoops νομίζω ως "επιπέδου Eurocup". :D

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 10:12 am

Zoys έγραψε:
Σάβ Ιούλ 17, 2021 9:49 am

Εν τω μεταξύ ο Harrison ήταν απλά μια ζαριά από το Eurocup που πήρε στην πλάτη του τις ευθύνες του σκόρερ που θα στηρίξει τον Σλούκα (o Walkup π.χ. είναι σαφώς πιο safe λύση) και ο Jenkins ο ορισμός του παίκτη που ΔΕΝ μπορείς να περιμένεις τίποτα παραπάνω από την απόλυτη επιθετική μετριότητα που έχει επιδείξει σε κάθε ομάδα που έχει παίξει στην Ευρωλίγκα την τελευταία πενταετία επιβιώνοντας στη διοργάνωση αποκλειστικά λόγω των αμυντικών του δυνατοτήτων γιατί δεν νομίζω ότι με 6 πόντους μέσο όρο καριέρας θα μπορούσε αλλιώς να παίζει επί χρόνια.

Ο ίδιος ο Μπαρτζώκας ανερυθρίαστα χαρακτήρισε τις μεταγραφές των ξένων πέρυσι τον Σεπτέμβρη στο Eurohoops νομίζω ως "επιπέδου Eurocup". :D
Ο Χάρισσον ήταν μακράν η πιο άστοχη μεταγραφή μας.
Νομίζω ότι έπρεπε να κοιταχτεί λίγο παραπάνω ο παίκτης αυτός. Δεν ήταν μόνο τα χάλια στατιστικά του αλλά η εν γένει εικόνα του, φέτος.
Ήταν απών ουσιαστικά.

Αλλά στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι όντως συγκέντρωνε κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία, εξού και το ενδιαφέρον Ζενίτ- ΤΣΣΚΑ. Εγώ λέω μόνο "ενδιαφέρον¨και δεν μιλάω για προτάσεις κλπ. Μόνο και μόνο το ενδιαφέρον μιας ΤΣΣΚΑ οκ, μιλάει από μόνο του.
Ζαριά, ναι ήταν. Αλλά ο άνθρωπος ήταν αρνητικός. Δεν ήταν ότι ήταν απλώς λίγος. Λίγος ήταν ο Έλλις π.χ. Ο Χάρισσον ήταν αρνητικός.
Στο θέμα σκορ/οργάνωση είχε μεγάλο αντίκτυπο κι η απότομη πτώση του Σπανούλη. Ήταν άλλος παίκτης συγκριτικά με λίγους μήνες πριν. Δεν ήταν μόνο ο Χάρισσον κι ο Τζένκινς λοιπόν. Αυτοί οι 4 (μαζί με Σλούκα) παίρναν τα χοντρά λεπτά στην περιφέρεια.
Κι ακριβώς επειδή είχε τόσο απότομη πτώση ο αρχηγός, αποφάσισε κάπου τον χειμώνα να σταματήσει το μπάσκετ με τη λήξη της σεζόν.
Σοβαρό ρόλο στην κακή λειτουργία της περιφέρειας έπαιξε κι ο τραυματισμός του ΠΑπανικολάου, άσχετα με το αν είναι δημοφιλής μια τέτοια άποψη κι άσχετα με την πεποιήθησή μου ότι πρέπει να πάρουμε καλό 3ρι με διαφορετικά χαρακτηριστικά από τον ΠΑπ- ακόμα κι αν είναι σε καλή κατάσταση ο τελευταίος που τού το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου και νομίζω ότι τελικά θα είναι μια χαρά.

Τέλος, καθοριστικής σημασίας για τη λειτουργία της ομάδας έπαιξαν και διάφορα εσωτερικά προβλήματα που είναι εξόχως σημαίνοντα για ένα σύνολο ανθρώπων με κοινό όραμα και κοινή καθημερινότητα.
Δεν ήταν μόνο οι μεταγραφές, δεν ήταν μόνο η πτώση Σπανούλη, δεν ήταν μόνο τα εσωτερικά προβλήματα, δεν ήταν μόνο το άγχος κι η αδυναμία του Μπαρτζώκα να κρατήσει σταθερά το τιμόνι.
Ήταν όλα αυτά μαζί. :bball:

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3921
Δημοσιεύσεις: 11014
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 10:39 am

Βρε καλέ μου Yorgos, που έχεις βρει το ακριβές ποσό της μεταγραφής Α. Χάρισσον;
Θυμάμαι ότι το συζητούσαμε πέρυσι και το έβαλα εγώ, ήταν 800.000 δολάρια για διετές, ήτοι 640.000€ κι η πηγή ήταν αν θυμάμαι καλά ο Carchia. Το ψάχνω πάντως και δεν το βρίσκω, αλλά το ποσό βγήκε στα μέσα της σαιζόν κι αν θυμάμαι καλά το σχόλιο το είχε κάνει ο Inigo της Μπασκόνια, quoting Carchia που μιλούσε για τα χρέη των τουρκικών στους παίκτες τους και πού κατέληξαν και με πόσα.
Εγώ θυμάμαι να τον θέλει η Ζενίτ και να ¨σκέφτεται σοβαρά ττην περίπτωση του η ΤΣΣΚΑ.
Kι εγώ το θυμάμαι αυτό.
ΠΡάγμα που δείχνει ότι μάλλον θα ήθελε άλλα χρήματα για να κλείσει στο Λιμάνι, εκτός αν ήταν κι αυτός τύπου Χεζόνια. Ολυμπιακάρας από το κατακόκκινο Κεντάκι. :) :)
Ή δεν ήθελε να είναι το πέμπτο γκαρντ της ΤΣΣΚΑ για 100 χιλιάρικα παραπάνω, ο Ολυμπιακός του έδινε θέση βασικού. Δε νομίζω να του έδιναν και πολύ παραπάνω από 400 χιλιάρικα δολάρια.
Ο Μπαρτζώκας έχει όντως φέρει παίκτες στην Ευρωλίγκα, από χαμηλότερες διοργανώσεις. Λοτζέσκι, Ντάνστον, Μπρόκχοφ, Μακίσικ, Μάρτιν,.( για τους 2 τελευταίους δέχομαι ότι δεν μπορούν να σταθούν δίπλα στους προαναφερθέντες, αλλά μάλλον "διέβησαν με επιτυχία τον Ρουβίκωνα" εξού κι η αναφορά σε αυτούς)

Ο Πεδουλάκης όμως δεν έχει κάνει κάτι ανάλογο.
Οι πετυχημένες του μεταγραφές ήταν οι Μασιούλις, Γκιστ, Λάσμε που όμως είχαν εμπειρία από Ευρωλίγκα.
Δεν εννοούσα να είναι αυστηρά από χαμηλότερη διοργάνωσσ, αλλά παίκτες που τους έπαιρνε Χ ποσό, έπαιζαν για 2Χ και εν τέλει πήγαν με μεταγραφή σε ομάδες που πήραν 3Χ. Το από πού έρχεται ο παίκτης μου είναι σχετικά αδιάφορο, όταν παίρνεις το Ματσιούλις με 400, παίζει για 800 και καταλήγει στη Ρεάλ για 1,2 ναι, τον ανέβασες επίπεδο κι ας ήρθε από Ευρωλίγκα, ο Σίγκλετον ήρθε με 900, ο Τζέημς με 800, ο Ράις με 400 (τόσα πήρε... ο Όγκαστ αν πιστέψουμε τον Κοντό 370.000€) κλπ κλπ. Είναι και μάλλον πιο έξυπνο να ψαρεύεις παίκτη με κακή/μέτρια χρονιά στην ευρωλίγκα που πιστεύεις ότι μπορείς να προσαρμόσεις το παιχνίδι πάνω του και να τον αναδείξεις, παρά παίκτη που ξεχώρισε στο Eurocup και να ελπίζεις ότι θα κάνει κάποια από αυτά στην Ευρωλίγκα, ειδικά όταν στοιχίζουν τα ίδια. Κάνε σύγκριση πχ Ράις και Χάρισον που στοίχισαν τα ίδια λεφτά. Αν μάλιστα τους πάρεις ως vfm ο Ράιτ που πήραμε με 40.000 (και έχασε και δυο ματς διότι ο ΔΓ δεν έδινε το buyout των... 20.000!) steal ήταν, μιλάμε για μπάτζετ ομάδας επιπέδου Ηρακλή, ή ο Μπανκς κλπ. Γενικώς οι περισσότεροι παίκτες του βγήκαν πολύ vfm. Ο Μπανκς πήρε τα μισά από το Μποχωρίδη. Κι ο Μπεντιλ πχ μπορεί να μην έβγαλε μάτια αλλά ήταν τίμιος στα λιγότερα από 200 που πήρε και πλέον παίρνει τα διπλά και βάλε.

Όντως πάντως παίκτες χωρίς καμία εμπειρία Ευρωλίγκας είχε λίγους, πχ Μπράμος (τρελό stepup), Γκάμπριελ (τιμιότατος), Ράμελ Κάρι (κομβικός στο πρωτάθλημα, δυστυχώς δεν είχε δικαίωμα Ευρωλίγκα αλλά ήταν εξαιρετικός στα ηρωικά πλέι οφ απέναντι στον Ολυμπιακό μαζί με τον τζάμπουλα Γκουίν), Φελντέιν (τίμιος), για να μην αναφέρουμε όσους πήγε Περιστέρι ή Μακεδονικό κλπ.


Δεν τα λέω αυτά, ως αντιπαράθεση ή για να το πάω στο Μπαρτζώκας* vs Πεδουλάκης.
Καλύτερος recruiter ο Μπαρτζώκας, με τις αποτυχίες του κι αυτός όπως όλοι, αλλά καλύτερος από τον Πεδουλάκη.
* Τον Μπαρτζώκα φέτος τού εχω κάνει έντονη κριτική και για θέματα πιο σοβαρά από τυχόν λάθος επιλογές στη στελέχωση.
Ναι, συμφωνώ. Είχε γενικώς πολύ κακή χρονιά, από τις κουφές πεντάδες που ξεκινούσε με -10 Ολυμπιακός μέχρι το πώς εξέθετε παίκτες.
* Δεν έχεις καθόλου άδικο για το "σαιζόν-σεζόν' κλπ. Εγώ και τα 2 ως σωστά/θεμελιωμένα τα εκλαμβάνω, πάντως.
Σαι αιφχαριστο πωλλη.

Ο Χάρισον γύρισε Τουρκία, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα κάνει, αλλά αφού δεν παίζει Ευρωλίγκα, αδόκιμες θα είναι οι συγκρίσεις.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 346
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 11:18 am

Διάβασα ότι τα διαρκείας φέτος έχουμε πολύ μεγάλη αύξηση Στην τιμη τους ? Αυτό πως δικαιολογείται? Θα φέρουν κάνα παικταρά εκατομμυρίου ή έχουν χάσει επαφή με την πραγματικότητα της εποχής?

0
Ilias7

 euroleague
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 4:26 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 12:12 pm

prime7 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 17, 2021 11:18 am
Διάβασα ότι τα διαρκείας φέτος έχουμε πολύ μεγάλη αύξηση Στην τιμη τους ? Αυτό πως δικαιολογείται? Θα φέρουν κάνα παικταρά εκατομμυρίου ή έχουν χάσει επαφή με την πραγματικότητα της εποχής?
Με μια πρόχειρη ματιά που έριξα δε διαπίστωσα κάποια τρομερή αύξηση σε σχέση με τη σεζόν 2019-2020.

Αν αναλογιστεί κανείς ότι φέτος θα παίζουμε και Α1 ίσως είναι και νορμάλ οι τιμές.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 1:56 pm

yorgos έγραψε:
Σάβ Ιούλ 17, 2021 10:39 am
Βρε καλέ μου Yorgos, που έχεις βρει το ακριβές ποσό της μεταγραφής Α. Χάρισσον;
Θυμάμαι ότι το συζητούσαμε πέρυσι και το έβαλα εγώ, ήταν 800.000 δολάρια για διετές, ήτοι 640.000€ κι η πηγή ήταν αν θυμάμαι καλά ο Carchia. Το ψάχνω πάντως και δεν το βρίσκω, αλλά το ποσό βγήκε στα μέσα της σαιζόν κι αν θυμάμαι καλά το σχόλιο το είχε κάνει ο Inigo της Μπασκόνια, quoting Carchia που μιλούσε για τα χρέη των τουρκικών στους παίκτες τους και πού κατέληξαν και με πόσα.
Εγώ θυμάμαι να τον θέλει η Ζενίτ και να ¨σκέφτεται σοβαρά ττην περίπτωση του η ΤΣΣΚΑ.
Kι εγώ το θυμάμαι αυτό.
ΠΡάγμα που δείχνει ότι μάλλον θα ήθελε άλλα χρήματα για να κλείσει στο Λιμάνι, εκτός αν ήταν κι αυτός τύπου Χεζόνια. Ολυμπιακάρας από το κατακόκκινο Κεντάκι. :) :)
Ή δεν ήθελε να είναι το πέμπτο γκαρντ της ΤΣΣΚΑ για 100 χιλιάρικα παραπάνω, ο Ολυμπιακός του έδινε θέση βασικού. Δε νομίζω να του έδιναν και πολύ παραπάνω από 400 χιλιάρικα δολάρια.
Ο Μπαρτζώκας έχει όντως φέρει παίκτες στην Ευρωλίγκα, από χαμηλότερες διοργανώσεις. Λοτζέσκι, Ντάνστον, Μπρόκχοφ, Μακίσικ, Μάρτιν,.( για τους 2 τελευταίους δέχομαι ότι δεν μπορούν να σταθούν δίπλα στους προαναφερθέντες, αλλά μάλλον "διέβησαν με επιτυχία τον Ρουβίκωνα" εξού κι η αναφορά σε αυτούς)

Ο Πεδουλάκης όμως δεν έχει κάνει κάτι ανάλογο.
Οι πετυχημένες του μεταγραφές ήταν οι Μασιούλις, Γκιστ, Λάσμε που όμως είχαν εμπειρία από Ευρωλίγκα.
Δεν εννοούσα να είναι αυστηρά από χαμηλότερη διοργάνωσσ, αλλά παίκτες που τους έπαιρνε Χ ποσό, έπαιζαν για 2Χ και εν τέλει πήγαν με μεταγραφή σε ομάδες που πήραν 3Χ. Το από πού έρχεται ο παίκτης μου είναι σχετικά αδιάφορο, όταν παίρνεις το Ματσιούλις με 400, παίζει για 800 και καταλήγει στη Ρεάλ για 1,2 ναι, τον ανέβασες επίπεδο κι ας ήρθε από Ευρωλίγκα, ο Σίγκλετον ήρθε με 900, ο Τζέημς με 800, ο Ράις με 400 (τόσα πήρε... ο Όγκαστ αν πιστέψουμε τον Κοντό 370.000€) κλπ κλπ. Είναι και μάλλον πιο έξυπνο να ψαρεύεις παίκτη με κακή/μέτρια χρονιά στην ευρωλίγκα που πιστεύεις ότι μπορείς να προσαρμόσεις το παιχνίδι πάνω του και να τον αναδείξεις, παρά παίκτη που ξεχώρισε στο Eurocup και να ελπίζεις ότι θα κάνει κάποια από αυτά στην Ευρωλίγκα, ειδικά όταν στοιχίζουν τα ίδια. Κάνε σύγκριση πχ Ράις και Χάρισον που στοίχισαν τα ίδια λεφτά. Αν μάλιστα τους πάρεις ως vfm ο Ράιτ που πήραμε με 40.000 (και έχασε και δυο ματς διότι ο ΔΓ δεν έδινε το buyout των... 20.000!) steal ήταν, μιλάμε για μπάτζετ ομάδας επιπέδου Ηρακλή, ή ο Μπανκς κλπ. Γενικώς οι περισσότεροι παίκτες του βγήκαν πολύ vfm. Ο Μπανκς πήρε τα μισά από το Μποχωρίδη. Κι ο Μπεντιλ πχ μπορεί να μην έβγαλε μάτια αλλά ήταν τίμιος στα λιγότερα από 200 που πήρε και πλέον παίρνει τα διπλά και βάλε.

Όντως πάντως παίκτες χωρίς καμία εμπειρία Ευρωλίγκας είχε λίγους, πχ Μπράμος (τρελό stepup), Γκάμπριελ (τιμιότατος), Ράμελ Κάρι (κομβικός στο πρωτάθλημα, δυστυχώς δεν είχε δικαίωμα Ευρωλίγκα αλλά ήταν εξαιρετικός στα ηρωικά πλέι οφ απέναντι στον Ολυμπιακό μαζί με τον τζάμπουλα Γκουίν), Φελντέιν (τίμιος), για να μην αναφέρουμε όσους πήγε Περιστέρι ή Μακεδονικό κλπ.


Δεν τα λέω αυτά, ως αντιπαράθεση ή για να το πάω στο Μπαρτζώκας* vs Πεδουλάκης.
Καλύτερος recruiter ο Μπαρτζώκας, με τις αποτυχίες του κι αυτός όπως όλοι, αλλά καλύτερος από τον Πεδουλάκη.
* Τον Μπαρτζώκα φέτος τού εχω κάνει έντονη κριτική και για θέματα πιο σοβαρά από τυχόν λάθος επιλογές στη στελέχωση.
Ναι, συμφωνώ. Είχε γενικώς πολύ κακή χρονιά, από τις κουφές πεντάδες που ξεκινούσε με -10 Ολυμπιακός μέχρι το πώς εξέθετε παίκτες.
* Δεν έχεις καθόλου άδικο για το "σαιζόν-σεζόν' κλπ. Εγώ και τα 2 ως σωστά/θεμελιωμένα τα εκλαμβάνω, πάντως.
Σαι αιφχαριστο πωλλη.

Ο Χάρισον γύρισε Τουρκία, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι θα κάνει, αλλά αφού δεν παίζει Ευρωλίγκα, αδόκιμες θα είναι οι συγκρίσεις.
Εντάξει αν το είχε βάλει ο Κάρκια τότε θα ήταν στάνταρ. Οκ με κάλυψες.
Λογικό κι αυτό που λες για ΤΣΣΚΑ και πέμπτο γκαρντ. Στα υπόλοιπα που λες επίσης συμφων-ά-ω.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 2:00 pm

Κάπου πήρε το μάτι μου ή ο οφθαλμός μου, ότι έμεινε ελεύθερος ο Αγραβάνης από τον Προμηθέα.
Να σημαίνει κάτι για τον Ολυμπιακό αυτό;
Θυμίζω ότι τον είχε φέρει ο Μπαρτζώκας από τον Πανιώνιο, όπου τον γνώριζε καλά από την κοινή τους θητεία στη Ν. Σμύρνη.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 2:12 pm

Σίνγκλετον, Τζέιμς και Μπουρούσης ήταν μεταγραφάρες Δ.Γ θαρρώ. Είχαν παίξει φάιναλ φορ. Ο Τζέιμς είναι "προϊον¨του Κουταλιανού του προπονητή του Κολοσσού που τον έφερε από τη Β' ΙΤαλίας και του Α. Σαλαθάρ που του εμπιστεύτηκε θέση στην Μπασκόνια, κι ας ερχόταν από τον μικρό Κολοσσό της μέτριας Α1. Εδώ πρέπει να δώσω τα εύσημα στον τοτινό συμφορουμίτη τον Rankin που επέμενε συνέχεια για τον Μ. Τζέιμς κι ο αντίλογος ήταν " μα παίκτη από τον Κολοσσό;". :wink:
Ο δε Σίνγκλετον είναι πατέντα Μπαρτζώκα.

Ο Γκάμπριελ που αναφέρεις πιο κάτω, είναι μεταγραφή Τσάβι. Ερχόταν από πολύ καλή χρονιά με την Καρσίγιακα ενώ ήταν και στα ραντάρ του Ολυμπιακού το περασμένο καλοκαίρι (μεταγραφή χειμώνα).
Μην το θυμίσεις στον Johnwick. ΠΑθαίνει αλλεργικό σοκ. :P

:sorry: Για το φο τόπικ.

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 17, 2021 3:22 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 17, 2021 2:00 pm
Κάπου πήρε το μάτι μου ή ο οφθαλμός μου, ότι έμεινε ελεύθερος ο Αγραβάνης από τον Προμηθέα.
Να σημαίνει κάτι για τον Ολυμπιακό αυτό;
Θυμίζω ότι τον είχε φέρει ο Μπαρτζώκας από τον Πανιώνιο, όπου τον γνώριζε καλά από την κοινή τους θητεία στη Ν. Σμύρνη.
Δεν τον πολυπαω σαν αντιτιουτ τον Αγραβανη, αλλα απο τον Αντεντο αυτη την στιγμη, πιο χρησιμος θα ηταν. Να λεμε την αληθεια.

0
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”