2021-2022-Ολυμπιακός - Mεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 04, 2021 9:18 pm

Pointgod έγραψε:
Τετ Αύγ 04, 2021 8:57 pm
Στο Eurocup έβγαινε mvp ο Μιλος τα τελευταία χρόνια, δεν είναι κριτήριο.

Δεν έχει σχέση σήμερα το Eurocup πριν 3 χρόνια ή η Ευρωλίγκα, γίνεται όλο και πιο ανταγωνιστική/αθλητική.
Kαλά, δες τότε τι έκανε απέναντι στις ομάδες της Ευρωλίγκας στην ACB: 27π απέναντι στη Μπαρτσελόνα (4/4δ, 6/8τρ, αξιολόγηση 29 αξιολόγηση), 16 στη Μπασκόνια (2/3δ , 4/8τρ) , τραυματίας απέναντι στη Ρεάλ. Δε γίνεται να λέμε ότι δε στέκεται απέναντι σε ομάδες Ευρωλίγκας.

Oι δε MVP του Eurocup τα τελευταία 8 χρόνια είναι οι Jamar Smith, Σίκμα, Ουιλμπέκιν και Σβεντ, ΜακΚόλουμ, Γκάουντλοκ, Ράις, Καλάθης όλοι πρωταγωνιστές στην Ευρωλίγκα (ε ο Σμιθ είχε προτάσεις από Ευρωλιγκάτες αλλά προτίμησε τον πακτωλό που του προτάθηκε από Τουρκία).

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 04, 2021 9:19 pm

Pointgod έγραψε:
Τετ Αύγ 04, 2021 8:24 pm
Στο άρθρο του λινκ εξηγεί γιατί. Δεν μπορούν Ευρωλίγκα πλέον να σταθούν παίκτες, που να είναι τόσο κακοί στην άμυνα και δεν αντέχουν τις επαφές. Εδώ ο Αλεξει είναι liability, που έχει ταλεντο όσοι 10 Τομας μαζί.

Μπορούν με μικρό ρόλο σε ομάδες με πολύ μεγάλο μπατζετ ή μικρές ομάδες να κάνουν τα δικά τους.

Όχι για βασικό ρόλο σε νορμαλ ομάδα με στόχο την 8αδα, σε εμας θα πρέπει να παίζει για 10-15 λεπτά και ενίοτε ακόμα λιγότερο. Υπερπολύτιμοι τέτοιοι παικτες, αλλά πολυτέλεια που δεν έχουν όλες οι ομάδες (να έχουν Κουριτς, Κάρολ να σκουπίζουν πάγκο).

Περι Φαλ-Ουοκαπ δεν είπα «μικρή διαφορα,»εννοείται φοβερές κινησεις, ειδικά ο Ουοκαπ είναι πάνω ράφι, αλλά και ο Φαλ παίζει στην εθνική Γάλλιας που πάει για χρυσο, μην τρελαθούμε. Μεγάλη αναβάθμιση και μαζί με Σλουκα-Παπ-Βεζενκοβ είναι οι καλύτεροι μας παίκτες προφανώς.

Αν ομως μετά, αντί του Σπανούλη έρθει τελικά στα γκαρντ μόνο ο Λούντζης και στη θέση του Χάρισον πάρουμε πάλι λαβράκι από Τουρκία και κλείσει έτσι το ρόστερ, τοτε συνολικά δεν μπορείς να πεις ότι κάνουμε κάποια «υπέρβαση» για να χτυπήσουμε 8αδα αυτό το καλοκαίρι.

Θα τα έχουμε πάει απλα καλά. Ο Μπαρτζωκας προς τιμήν του, όταν τον ρώτησαν στο τέλος της σεζόν για μπατζετ, είπε λίγο πάνω, λίγο κατω(!!), αλλά περίμενα ότι με επιστροφή στην Α1 και κόσμου, θα το ανέβαζαν οι λίγο οι Αφοι. Που εννοείται δικό τους το πορτοφόλι και κάνουν παραπάνω από όσο πρέπει και τους το αναγνωρίζουμε. Απλή ελπίδα είχα :)

Προσωπικά το our way το γουστάρω και μας ταιριάζει.

Άλλο ένα καλοκαρι που ο Γκριγκονις, ο Λόιντ και ο Ντορσευ έγινε Καρτερ, Τσερι και στο τέλος Στρομπερι
Οκ τώρα μιλάς.
Κι ας μη συμφωνούμε σε όλα που δεν λέει και τίποτε για μένα.

Κι εγώ το γουστάρω το our way αλλά μέχρι το 17-18. :D Μετά το παράκαναν, ομολογώ.
Άσε που δεν ήταν ακριβώς το their way από θέση αλλά το έφερε κάπως έτσι, η τύχη, τα οικονομικά, κι ο...Ίβκοβιτς.

Πάμε τώρα στο δια ταύτα.

-Γκριγκόνις δεν έπαιξε ποτέ φέτος, γιατί είναι ο δέυτερος παίκτης μετά τον Ερτέλ στη Ρέαλ, που έκλεισε τόσο νωρίς. Στην ΤΣΣΚα από την άνοιξη- κάτι που έγινε γρήγορα γνωστό.

- Στον Λόιντ έγινε πρόταση αλλά μπήκε στη μέση η Ζενίτ. Γκασπρόμ. Μέχρι εδώ μύριζε το γκάζι τους μιλάμε. Πιφφφφ. :P Που πας ρε Καραμήτρο όταν τον θέλει η Ζενίτ;

- Ο Ντόρσεϊ δεν έγινε Κάρτερ. Άλλο ο ένας άλλο ο άλλος κι ήταν καθαρό. Κι εδώ στο φόρουμ το λέμε συνέχεια 2- 2μιση μήνες, τώρα. Ο Ντόρσεϊ είχε το ΝΒΑ πρώτα- πρώτα. Όπως κι ο Λαντέιλ. Αν κι πολλά σχόλια εδώ έβγαζαν μια σιγουριά ότι δεν θα ασχοληθεί ομάδα του ΝΒΑ μαζί τους, κι απλώς είναι "παπάτζες" της ΚΑΕ γιατί δεν δίνει λεφτά.
Τελικά είχαν το γκελ τους στο ΝΒΑ όπως λέγαμε μερικοί.... Σε ΙΤαλία και ΙΣπανία γράφεται καιρό ότι ο Ντόρσεϊ είναι κλεισμένος από τον Ολυμπιακό αν δεν του κάτσει η πρόταση που περιμένει.

- Ο Σπανούλης ο περσινός δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί απώλεια. Το λέω κομψά από σεβασμό στην ανεπανάληπτη προσφορά του στον Ολυμπιακό κι εν γένει στο ελληνικό μπάσκετ. Κι όχι για να είμαι "πολιτικά ορθός". Δε δίνω μία για το αν θα είμαι "πολιτικά ορθός" ή να συμπλέω με την κοινή γνώμη. Και σε θέματα πιο σοβαρά από το μπάσκετ. Και στη ζωή εκεί έξω κι όχι διαμέσου της ασφάλειας που παρέχει η ανωνυμία.

- Ο Χάρισον ήταν παίκτης που από ένα σημείο και πέρα λειτουργούσε κόντρα στην ομάδα. Όχι ότι πριν έβγαλε μάτια.
Πάντως λαβράκι δεν ήταν. Τον ήθελε- στα σοβαρά- η ΤΣΣΚΑ κι η Ζενίτ (του κολοσσού που λέγαμε...). Λαβράκι είναι ο Τ. Τζόουνς που ακούστηκε σήμερα (από εσάς το έμαθα-).

- Θέλουμε 2 παίκτες. Έναν πολύ καλό (για τα δεδομένα μας, πάντα) κι έναν αρκετά καλό. Το πιο σωστό είναι να πάμε για καλό 3ρι και τον Κάρτερ-ακο για 2ρι, παρέα με όλους τους άλλους (που δεν είναι καθόλου λίγοι/αμελητέοι στο sg).
Αν όμως μπορούμε να πάρουμε τον παικταρά (και ντούκι για Ευρώπη) Ματ Τόμας, τότε ναι τον παίρνουμε (τον Ματ Τόμας, πάντα... :P ) και πάμε πειραματικά στο 3. Εκτός κι να κάνουμε κέντα και πάμε για 3-4ρι στη θέση του 4-5ριου Ζαν Σαρλ.

Ο Τζ. Τζόουνς που μας τον περιέγραψες άψογα, με ψήνει. Απλά δνε φτάνει μόνος του. Αν πάμε σε δίδυμο Κάρτερ, Τζ. Τζόουνς, ναι θα έχουμε άλλη μία βερσιόν του Σλούκας- Τσέρι. Άλλο τώρα, ότι παίζει να βγουν κι οι 2. Ο σχεδιασμός θα έπρεπε/πρέπει να είναι κάπως αλλιώς για να βγουν κι οι μεταφραφάρες Σλούκα, Γουόκαπ αλλά και Φαλ.

Για να δούμε βρε pointgod. Μπας και βγει κάτι πολύ καλό. Μπας λέω.... Στο μεταξύ εγώ δίνω κάποιες λίγες ελπίδες και για τον Ντόρσεϊ. Δεν είναι ότι αμφισβητώ ότι τον θέλουν πάνω από μία ομάδες, ούτε ότι έχει πολύ καθαρά στο μυαλό του, ότι θέλει να παίξει στο ΝΒΑ και στην πατρίδα του (όπως άλλωστε κι ο Ματ Τόμας :roll: ) αλλά για το γεγονός ότι θέλει ρόλο/χρόνο αυτή τη φορά. ΘΑ του το δώσουν; Αλλιώς μπορεί να περιμένει ένα ή και δυο χρόνια ακόμα στην Ευρωλίγκα. Παίζει ως σενάριο, με λίγες πιθανότητες βέβαια. Εγώ από την αρχή δεν δίνω πολλές πιθανότητες στο να δούμε τον Ντόρσεϊ στην Ελλάδα. ΑΠό προχθές οι ελπίδες μου μειώθηκαν σημαντικά, αλλά για να δούμε...

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Τετ Αύγ 04, 2021 9:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 04, 2021 9:21 pm

Στο μεταξύ και μόνο που τον θέλει ο Κερεχέτας έπρεπε να τον είχατε πάρει χωρίς συζήτηση.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 04, 2021 9:31 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Αύγ 04, 2021 9:21 pm
Στο μεταξύ και μόνο που τον θέλει ο Κερεχέτας έπρεπε να τον είχατε πάρει χωρίς συζήτηση.
Έτσι, είναι και στο μεταξύ οι φίλοι της Ρεάλ, τον λιμπίζονται στη θέση του Κάρολ κι οι φίλοι της Μπασκόνια πετάνε σκούφια (μπερέ, για να είμαστε πιο ακριβείς...).
Μιλάμε για μπασκετικό κοινό, που έχει δει από κοντά τον Μ.Τόμας να σκίζει 2 χρόνια.

ΘΑ πώ αυτό που έλεγα και για τον Γουόκαπ. Θα μου κάνει εντύπωση αν τον πάρουμε εμείς. :roll:

Punksnotdead

 sophomore
Reactions: 31
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2021 4:58 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Αύγ 04, 2021 9:38 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Αύγ 04, 2021 9:31 pm
yorgos έγραψε:
Τετ Αύγ 04, 2021 9:21 pm
Στο μεταξύ και μόνο που τον θέλει ο Κερεχέτας έπρεπε να τον είχατε πάρει χωρίς συζήτηση.
Έτσι, είναι και στο μεταξύ οι φίλοι της Ρεάλ, τον λιμπίζονται στη θέση του Κάρολ κι οι φίλοι της Μπασκόνια πετάνε σκούφια (μπερέ, για να είμαστε πιο ακριβείς...).
Μιλάμε για μπασκετικό κοινό, που έχει δει από κοντά τον Μ.Τόμας να σκίζει 2 χρόνια.

ΘΑ πώ αυτό που έλεγα και για τον Γουόκαπ. Θα μου κάνει εντύπωση αν τον πάρουμε εμείς. :roll:
Εγώ πάντως στο είπα και το ξαναλέω. Τρομερός σουτέρ, θα γούσταρα να τον δω στην Ελλάδα. Αλλά 3 δεν είναι. Εδώ δεν ήταν 3 ο Λοτζεσκι με 198 θα γίνει ο Τόμας με 193; Αν θες Τόμας στο 2 θες και μια αλλαγή του Παπανικολάου στο 3 που να μην είναι Μακισικ ή Λαρεντζάκης. Κάποιον που να βοηθάει και στα ριμαδοριμπαουν και να μπορεί στις αλλαγές να σπρώξει και ένα ψηλό.
:boxing: Και για να σε προλάβω μην μου πεις πάλι τον Βεζενκοφ, γιατί ο Βεζενκοφ θα παίζει 25 λεπτά στο 4 ,με τον σημερινό Πρίντεζη ,στα περισσότερα παιχνίδια.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 04, 2021 9:44 pm

Punksnotdead έγραψε:
Τετ Αύγ 04, 2021 9:38 pm


Εγώ πάντως στο είπα και το ξαναλέω. Τρομερός σουτέρ, θα γούσταρα να τον δω στην Ελλάδα. Αλλά 3 δεν είναι. Εδώ δεν ήταν 3 ο Λοτζεσκι με 198 θα γίνει ο Τόμας με 193; Αν θες Τόμας στο 2 θες και μια αλλαγή του Παπανικολάου στο 3 που να μην είναι Μακισικ ή Λαρεντζάκης. Κάποιον που να βοηθάει και στα ριμαδοριμπαουν και να μπορεί στις αλλαγές να σπρώξει και ένα ψηλό.
:boxing: Και για να σε προλάβω μην μου πεις πάλι τον Βεζενκοφ, γιατί ο Βεζενκοφ θα παίζει 25 λεπτά στο 4 με τον σημερινό Πρίντεζη στα περισσότερα παιχνίδια.
Μα για 2ρι τον παίρνει. 2 Είναι η θέση του. Απλώς είναι 1.96 ( οκ, δες τον και στο παιχνίδι για να καταλάβεις ότι κοντεύει τα 2μ) και είναι δυνατός και φαρδύς.
Κατά συνθήκη, ναι παίζει και στο 3. Εδώ παίζει ο Σιμόν με τα 1.97 του και τα σέα και τα μέα του.
Επαναλαμβάνω ότι 2 είναι κανονικά. Κι ότι ναι, θα έχουμε έλειψη φόργουορντ στο ρόστερ μας, πέραν του Παπανικολάου και Βεζένκοφ. Πρόμπλεμ- ιδίως αν σκάσουν οι τραυματισμοί οι κλασσικοί.
Γι' αυτό επιμένω και για 3-4ρι στη θέση του χρησιμότατου κατά τ΄'άλλα Ζαν Σαρλ.
https://www.euroleague.net/competition/ ... areerstats
Κι ένα βιντεάκι με τον Μ. Τόμας ως υποψήφιο για τη Ρεάλ. Μεταγραφάρα τον χαρακτηρίζουν οι φίλοι της Ρεάλ. Για τη Ρεάλ, μεταγραφάρα και κουβεντιάζουμε για τον Ολυμπιακό.


Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Τετ Αύγ 04, 2021 9:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Punksnotdead

 sophomore
Reactions: 31
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2021 4:58 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Αύγ 04, 2021 9:49 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Αύγ 04, 2021 9:44 pm
Punksnotdead έγραψε:
Τετ Αύγ 04, 2021 9:38 pm


Εγώ πάντως στο είπα και το ξαναλέω. Τρομερός σουτέρ, θα γούσταρα να τον δω στην Ελλάδα. Αλλά 3 δεν είναι. Εδώ δεν ήταν 3 ο Λοτζεσκι με 198 θα γίνει ο Τόμας με 193; Αν θες Τόμας στο 2 θες και μια αλλαγή του Παπανικολάου στο 3 που να μην είναι Μακισικ ή Λαρεντζάκης. Κάποιον που να βοηθάει και στα ριμαδοριμπαουν και να μπορεί στις αλλαγές να σπρώξει και ένα ψηλό.
:boxing: Και για να σε προλάβω μην μου πεις πάλι τον Βεζενκοφ, γιατί ο Βεζενκοφ θα παίζει 25 λεπτά στο 4 με τον σημερινό Πρίντεζη στα περισσότερα παιχνίδια.
Μα για 2ρι τον παίρνει. 2 Είναι η θέση του. Απλώς είναι 1.96 ( οκ, δες τον και στο παιχνίδι για να καταλάβεις ότι κοντεύει τα 2μ) και είναι δυνατός και φαρδύς.
Κατά συνθήκη, ναι παίζει και στο 3. Εδώ παίζει ο Σιμόν με τα 1.97 του και τα σέα και τα μέα του.
Επαναλαμβάνω ότι 2 είναι κανονικά. Κι ότι ναι, θα έχουμε έλειψη φόργουορντ στο ρόστερ μας, πέραν του Παπανικολάου και Βεζένκοφ. Πρόμπλεμ- ιδίως αν σκάσουν οι τραυματισμοί οι κλασσικοί.
Γι' αυτό επιμένω και για 3-4ρι στη θέση του χρησιμότατου κατά τ΄'άλλα Ζαν Σαρλ.
Ναι έχεις δίκιο, το χεις πει το σενάριο με τον Λιβιο. Αλλά είναι κρίμα για τον Γάλλο. Έχω θα ξεγραφα τον Κάρτερ για έβδομο και θα κοίταγα στην θέση του κάναν αμερικανό με μπράτσα και άμυνα στο 3.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 04, 2021 9:52 pm

Εγώ πάντως στο είπα και το ξαναλέω. Τρομερός σουτέρ, θα γούσταρα να τον δω στην Ελλάδα. Αλλά 3 δεν είναι.


Δεν είναι, συμφωνούμε. Αλλά δεν το προσπερνάς, σου αλλάζει όλο το παιχνίδι, σου εγγυάται 15π, 45% τρίποντο κι ανοίγει όλο το γήπεδο για το ΜακΚίσικ να αλωνίζει και το Φαλ να παίζει 1-1.
Εδώ δεν ήταν 3 ο Λοτζεσκι με 198 θα γίνει ο Τόμας με 193;

1.96 και δυνατός, όχι Λοτζεσκι. Είναι δυνατός ο Τόμας.
Αν θες Τόμας στο 2 θες και μια αλλαγή του Παπανικολάου στο 3 που να μην είναι Μακισικ ή Λαρεντζάκης. Κάποιον που να βοηθάει και στα ριμαδοριμπαουν και να μπορεί στις αλλαγές να σπρώξει και ένα ψηλό.
Εκεί θα τα χαλάσουμε; Βρείτε ένα μπετατζή στο 3.

:boxing: Και για να σε προλάβω μην μου πεις πάλι τον Βεζενκοφ, γιατί ο Βεζενκοφ θα παίζει 25 λεπτά στο 4 ,με τον σημερινό Πρίντεζη ,στα περισσότερα παιχνίδια.
Ούτε εμένα μου αρέσει ο Βεζένκοφ στο 3.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 04, 2021 9:53 pm

Punksnotdead έγραψε:
Τετ Αύγ 04, 2021 9:49 pm


Ναι έχεις δίκιο, το χεις πει το σενάριο με τον Λιβιο. Αλλά είναι κρίμα για τον Γάλλο. Έχω θα ξεγραφα τον Κάρτερ για έβδομο και θα κοίταγα στην θέση του κάναν αμερικανό με μπράτσα και άμυνα στο 3.
Μου αρέσει πολύ ο Ζαν Σαρλ. Κι έχεις δίκιο για την τρούπα στο 3.
Μου αρέσει πολύ κι ο Κάρτερ όμως. Με έχει στείλει με το μπάσκετ που κουβαλάει το παιδί.
Καταλαβαίνω κάποιον που θα μου πει" οκ αλλά θα πάρει στον λαιμό του το ρόστερ".

Εγώ (ο χομπίστας κι έξω από τον χορό :P ) από αυτό το ρόστερ, αν έπρεπε να κόψω κάποιον θα ήταν ο Μακίσικ- που κι αυτόν τον πάω πολύ. Αλλά τι να κάνουμε...
* Πάιδες ούτε εμένα μου αρέσει ο Βεζένκοφ ως SF. Μάλιστα πέρσι τέτοιον καιρό έκανα και χαζό-αστεία για τη δυνατότητά το να παίξει στο 3. Κί όμως έπαιξε κι ήταν καλός. Δεν τον θέλω στο 3, πάντως, χάνει από την ποιότητά του στη θέση αυτή- χωρίς να μπαίνει και κάποιο 4ρι στη θέση του που να πεις ότι "πρέπε να χωρέσουν κι οι 2 ντε και καλά".
Απλώς είναι αρκετά περίεργη η δόμηση του Ολυμπιακού στο 2-3. 40 sg :P κι ένα Sf.

Punksnotdead

 sophomore
Reactions: 31
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2021 4:58 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Αύγ 04, 2021 10:46 pm

Λοιπόν, σούμα από όλα τα πάνω.
Το NBA.com τον δίνει 6.4 και εγώ το πιστεύω. Γενικά στα ύψη όταν βλέπω αριθμό πάντα υπολογίζω προς τα κάτω ποτέ προς τα πάνω.
Πέρα απ' αυτό, ούτε σε Ισπανία ούτε στο ΝΒΑ δεν έχει στα ριμπάουντ Μ.Ο πάνω από 2. Πρέπει να γυρίσουμε στο NCAA για να δούμε καλύτερα νούμερα.
Εγώ λοιπόν παίχτη 193 χωρίς ριμπάουντ τριάρι δεν μπορώ να τον δω.
Στην θέση 2 λοιπόν θα είναι ο mister at least 20 minutes. Ποιοι άλλοι παίζουν 2; Λαρεντζάκης, μπορεί ο Γουοκαπ με Σλούκα στο 1 και το αντίστροφο, ο Μακισικ, δεν βάζω καν τον Λούντζη που για μένα είναι άσος μόνο επιθετικά, αλλά μπορεί άμυνα και στις 3 θέσεις, αλλά με δύο σουτέρ ακόμα στην περιφέρεια χωράει και δύο και τρία κατά συνθήκη. Ο Κάρτερ δεν χωράει καθόλου, δεν βρίσκει χρόνο.
Στο 3 δε, ένα δράμα. Παπανικολάου, Μακισικ σε σχήματα για πίεση, και Λούντζης το ίδιο και άντε Βεζενκοφ σε ψηλό σχήμα σε ιδιαίτερες περιπτώσεις.
Αν διώξεις Λιβιο, δεν έχεις τρίτο σέντερ, ούτε τρίτο τεσσάρι. Κανείς τον σταυρό σου. Έλληνες για 4-5 αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν για αυτό το επίπεδο.
Κατά συνέπεια, ελπίζω να μην χαωθηκα και σας χάωσα, σε επτά ξένους περισσεύει ο Κάρτερ. Στους έξη περισσεύει ο Μακισικ και θες τριαρι στην θέση του,.
ο καλύτερος συνδιασμός ήταν Ντόρσεϊ στο 2 και ένα τριάρι πίσω από Παπανικολάου, ο Λάιτι ήταν ότι πρέπει.
Χωρίς Ντόρσεϊ δυσκολεύει το πράγμα και δεν βλέπω άλλη επιλογή στο σενάριο Τόμας, από ένα στρέιτ τριάρι με απαραίτητη την άμυνα, τα ριμπάουντ και την ικανότητα να σπρώχνει ψηλούς στις αλλαγές να έχει λίγο ποστ και ας μην σουτάρει και πέρα από το πέντε μέτρα που λέει ο λόγος. Σουτ πλέον υπάρχει σε άλλες τρεις θέσεις αν χρειαστεί.
Μπαι, μπαι Κάρτερ δηλαδή.
Αυτά τα ολίγα.
Τόμας και ξερό ψωμί γιατί βγάζει γούστα, αλλά το Ντόρσεϊ και ένα τριάρι επιπέδου Λάιτι, θα ήταν καλύτερο για την ομάδα. Και δεν μιλάω σαν Ολυμπιακός, δεν είμαι, αλλά αν ήμουν αυτά θα θελα για την ομάδα μου.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 04, 2021 11:03 pm

Punksnotdead έγραψε:
Τετ Αύγ 04, 2021 10:46 pm
Λοιπόν, σούμα από όλα τα πάνω.
Το NBA.com τον δίνει 6.4 και εγώ το πιστεύω. Γενικά στα ύψη όταν βλέπω αριθμό πάντα υπολογίζω προς τα κάτω ποτέ προς τα πάνω.
Πέρα απ' αυτό, ούτε σε Ισπανία ούτε στο ΝΒΑ δεν έχει στα ριμπάουντ Μ.Ο πάνω από 2. Πρέπει να γυρίσουμε στο NCAA για να δούμε καλύτερα νούμερα.
Εγώ λοιπόν παίχτη 193 χωρίς ριμπάουντ τριάρι δεν μπορώ να τον δω.
Στην θέση 2 λοιπόν θα είναι ο mister at least 20 minutes. Ποιοι άλλοι παίζουν 2; Λαρεντζάκης, μπορεί ο Γουοκαπ με Σλούκα στο 1 και το αντίστροφο, ο Μακισικ, δεν βάζω καν τον Λούντζη που για μένα είναι άσος μόνο επιθετικά, αλλά μπορεί άμυνα και στις 3 θέσεις, αλλά με δύο σουτέρ ακόμα στην περιφέρεια χωράει και δύο και τρία κατά συνθήκη. Ο Κάρτερ δεν χωράει καθόλου, δεν βρίσκει χρόνο.
Στο 3 δε, ένα δράμα. Παπανικολάου, Μακισικ σε σχήματα για πίεση, και Λούντζης το ίδιο και άντε Βεζενκοφ σε ψηλό σχήμα σε ιδιαίτερες περιπτώσεις.
Αν διώξεις Λιβιο, δεν έχεις τρίτο σέντερ, ούτε τρίτο τεσσάρι. Κανείς τον σταυρό σου. Έλληνες για 4-5 αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν για αυτό το επίπεδο.
Κατά συνέπεια, ελπίζω να μην χαωθηκα και σας χάωσα, σε επτά ξένους περισσεύει ο Κάρτερ. Στους έξη περισσεύει ο Μακισικ και θες τριαρι στην θέση του,.
ο καλύτερος συνδιασμός ήταν Ντόρσεϊ στο 2 και ένα τριάρι πίσω από Παπανικολάου, ο Λάιτι ήταν ότι πρέπει.
Χωρίς Ντόρσεϊ δυσκολεύει το πράγμα και δεν βλέπω άλλη επιλογή στο σενάριο Τόμας, από ένα στρέιτ τριάρι με απαραίτητη την άμυνα, τα ριμπάουντ και την ικανότητα να σπρώχνει ψηλούς στις αλλαγές να έχει λίγο ποστ και ας μην σουτάρει και πέρα από το πέντε μέτρα που λέει ο λόγος. Σουτ πλέον υπάρχει σε άλλες τρεις θέσεις αν χρειαστεί.
Μπαι, μπαι Κάρτερ δηλαδή.
Αυτά τα ολίγα.
Τόμας και ξερό ψωμί γιατί βγάζει γούστα, αλλά το Ντόρσεϊ και ένα τριάρι επιπέδου Λάιτι, θα ήταν καλύτερο για την ομάδα. Και δεν μιλάω σαν Ολυμπιακός, δεν είμαι, αλλά αν ήμουν αυτά θα θελα για την ομάδα μου.



Καλά το καταλάβαμε ότι δεν είσαι Ολυμπιακός. :
Σε πειράζω. Νομίζω ότι τα ίδια θα έλεγες και για την ομάδα σου.

Ο Ματ ο Τόμας λες ότι σύμφωνα με το ΝΒΑ, είναι 6.4 (το οποίο μας κάνει 1.95 και κάτι ψηλά). Εξού και το 1.96 της επίσημης σελίδας της ευρωλίγκας.
Επειδή είμαι Acb- ακιας και τον παίκτη τον βλέπω από τότε που έπαιζε παρέα με τον Πουστοβόι (στο παρά- τσακ δεν έγιναν συμπαίκτες και στην Μπαρτσελόνα) ενώ τον θυμάμαι δίπλα από Σαν Εμετέριο από Βαν Ρόσομ και λοιπούς.

Άσε το ύψος όμως. Το έχω πει και στον pointogod όταν μιλούσαμε για τον Χόλινς. Στην Ευρωλίγκα 5-6 είναι τα ψηλά/δυνατά 3ρια. Κλάιμπερν, Λούσιτς, Φοντέκιο, Παπαπέτρου, Πιερ. Στην άμυνα και στα ριμπς, ας τον καλύπτουν οι Σακίλ ή Γουόκαπ. Είναι από τους αθλητικότερους/δυνατότερους παίκτες στην Ευρώπη για τις θέσεις τους.

Ας το αφήσουμε όμως κι αυτό γιατί το έχουμε χιλιοπεί.
Έπειτα είναι σαφές ότι μας λείπει φόργουορντ. Κι όχι για δεύτερος αλλά πιθανότατα για πρώτος θα πω εγώ. Εκτός κι αν ο Παπ γυρίσει καλύτερος από πέρσι... Μπορεί κιόλας γιατί ο άνθρωπος ταλαιπωρούταν καιρό από τον τραυματισμό που τον έστειλε χειρουργείο.

Κλείνοντας, ο Μ.Τόμας που ξέρω εγώ από Όμπρα και Βαλένσια, είναι ένας δυνατός παίκτης που θα κάνει και ντράιβ- συνήθως με "μπόμπα", θα πασάρει πολύ καλά, θα δημιουργήσει το σουτ του.
Για ελληνική ομάδα είναι πολυτέλεια όπως είναι άλλωστε κι ο Γουόκαπ. Νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολη η περίπτωσή του για να τον κουβεντιάζουμε τόσο πολύ. :bball:

* Πάντως αν δεν έρθει τελικά ο Ντόρσεϊ, τη λύση στο πρόβλημα με τις θέσεις ξένων θα τη βρουν με τον δανεισμό του Κάρτερ. Αυτό είναι το πιο πιθανό, όντως, άσχετα με το τι θέλω εγώ. Και ναι, τον Ζαν Σαρλ, ο Μπαρτζώκας, δεν βλέπω να τον αφήνει.

reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 1:50 am

Ο Κάρτερ ξεκίνησε πολυ καλα τις εμφανισεις του στο σαμερ λιγκ. Efficient 11 ποντοι με 4/6 σουτ και 5 ασσιστ σε 18 περιπου λεπτα.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 4:20 am

Το NBA.com τον δίνει 6.4 και εγώ το πιστεύω. Γενικά στα ύψη όταν βλέπω αριθμό πάντα υπολογίζω προς τα κάτω ποτέ προς τα πάνω.
H ACB τους μετράει με το που υπογράφουν και τον έχει 1.96. Τους μετράνε σε εκατοστά, όχι σε ίντσες, πόδια, πέτρες κι άλλα μεσαιωνικά που κάνουν οι Αμερικανοί, end of story, 1.96 είναι ο άνθρωπος.
Πέρα απ' αυτό, ούτε σε Ισπανία ούτε στο ΝΒΑ δεν έχει στα ριμπάουντ Μ.Ο πάνω από 2.
Στην Ομπραδόιρο που έπαιζε στο 3 πολύ χρόνο έπαιρνε 2,5 σε 26' συμμετοχής. Αναλογικά δηλαδή τα ίδια με τον Παπανικολάου και το ΜακΚίσικ.

Στο 3 δε, ένα δράμα. Παπανικολάου, Μακισικ σε σχήματα για πίεση, και Λούντζης το ίδιο και άντε Βεζενκοφ σε ψηλό σχήμα σε ιδιαίτερες περιπτώσεις.
Αν διώξεις Λιβιο, δεν έχεις τρίτο σέντερ, ούτε τρίτο τεσσάρι. Κανείς τον σταυρό σου. Έλληνες για 4-5 αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν για αυτό το επίπεδο.
Κατά συνέπεια, ελπίζω να μην χαωθηκα και σας χάωσα, σε επτά ξένους περισσεύει ο Κάρτερ. Στους έξη περισσεύει ο Μακισικ και θες τριαρι στην θέση του,.
ο καλύτερος συνδιασμός ήταν Ντόρσεϊ στο 2 και ένα τριάρι πίσω από Παπανικολάου, ο Λάιτι ήταν ότι πρέπει.
Χωρίς Ντόρσεϊ δυσκολεύει το πράγμα και δεν βλέπω άλλη επιλογή στο σενάριο Τόμας, από ένα στρέιτ τριάρι με απαραίτητη την άμυνα, τα ριμπάουντ και την ικανότητα να σπρώχνει ψηλούς στις αλλαγές να έχει λίγο ποστ και ας μην σουτάρει και πέρα από το πέντε μέτρα που λέει ο λόγος.

Ναι, αυτό ακριβώς. Θα χρειαστεί. Εγώ δε βλέπω το πρόβλημα πάντως και στους 7 και στους 8 ξένους. Ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε καν Α1, τώρα θα τον πειράξει που ένας ή δύο δε θα παίζουν;
Τόμας και ξερό ψωμί γιατί βγάζει γούστα, αλλά το Ντόρσεϊ και ένα τριάρι επιπέδου Λάιτι, θα ήταν καλύτερο για την ομάδα.
Θα ήταν πιο ορθολογικό, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήταν καλύτερο. Μιλάμε για τεράστια ποιότητα ο Τόμας κι επιθετικά ανοίγει τόσους διαδρόμους που αλλάζουν όλα, μα όλα. Μεγιστοποίηση αποτελεσματικότητας Φαλ και ΜακΚίσικ σε τρομακτικό επίπεδο. Αν με ρωτάς το καλύτερο από όλα θα ήταν ο Μπρόκχοφ αλλά να χαμε να λέγαμε.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 8:19 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Αύγ 05, 2021 4:20 am

Θα ήταν πιο ορθολογικό, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα ήταν καλύτερο. Μιλάμε για τεράστια ποιότητα ο Τόμας κι επιθετικά ανοίγει τόσους διαδρόμους που αλλάζουν όλα, μα όλα. Μεγιστοποίηση αποτελεσματικότητας Φαλ και ΜακΚίσικ σε τρομακτικό επίπεδο. Αν με ρωτάς το καλύτερο από όλα θα ήταν ο Μπρόκχοφ αλλά να χαμε να λέγαμε.
Έτσι, Ο υγιής Μπρόκχοφ, μαζί με ένα αθλητικό γκαρντ στο 2 με νορμάλ ποσοστά (δεν θα χάχναμε σουτέρ στην περίπτωση αυτή αλλά σλάσερ-δυναμίτη) και Γουόκαπ, θα ήταν η επιτομή του ανταγωνιστικού μπάσκετ από τη μεριά ενός αουτσάιντερ που παλεύει για το φάιναλ φορ.
Τώρα που ο Ράιαν καλείται να αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα υγείας, δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη λύση από το Ντόρσεϊ ή Τόμας- αθλητικό 3-4ρι και Ζαν Σαρλ έξω και Όγκαστ τρίτο σέντερ.
Και Κάρτερ παρακαλώ που όπως μας πληροφορεί πιο πάνω ο Reignman, μπήκε γερά στο Λας Βέγκας.

Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 8:38 am

reignman έγραψε:
Πέμ Αύγ 05, 2021 1:50 am
Ο Κάρτερ ξεκίνησε πολυ καλα τις εμφανισεις του στο σαμερ λιγκ. Efficient 11 ποντοι με 4/6 σουτ και 5 ασσιστ σε 18 περιπου λεπτα.
2 παιχνιδια εχει κανει

https://www.nba.com/game/lal-vs-mia-132 ... /box-score
https://www.nba.com/game/mia-vs-gsw-132 ... #box-score

0
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”