Day 7 - Zenit St. Petersburg vs Olympiacos

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6465
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 04, 2020 9:15 am

Πέμπτη 5/11, 19:00 (Novasports 1HD)

Ταξίδι στην μακρινή και κρύα αυτή την εποχή Αγία Πετρούπολη για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι προέρχονται από εντός έδρας ήττα από την Εφές, σε ένα ματς που ήταν πίσω στη μεγαλύτερη διάρκεια και παρ'οτι στο τέλος πλησίασαν κάποιες φορές σε απόσταση 1-2 καλαθιών, τελικά δεν έκαναν την ανατροπή. Έτσι έπεσαν στο 3-3 και την 7η θέση της βαθμολογίας, ωστόσο μέχρι τώρα ίσως θα περίμεναν κάτι καλύτερο τόσο βαθμολογικά όσο και σε σχέση με την απόδοση ορισμένων παικτών. Σημαντικά στοιχεία θα είναι πιθανότατα ο έλεγχος των ριμπάουντ αφού η ομάδα είναι μόλις 15η σε αμυντικά ριμπάουντ ανά αγώνα, αλλά και το κατά πόσο η περιφέρεια θα καταφέρει σε αυτό το ματς να κάνει πιο αισθητή την παρουσία της όσον αφορά το σκοράρισμα. Πλήρης ξανά ο Ολυμπιακός, αφού μέχρι αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν ούτε τραυματισμοί ούτε παίκτες θετικοί στον κορωνοϊό.

Η Ζενίτ είναι πιθανότατα η ομάδα που έχει επηρεαστεί περισσότερο από τον κορωνοιό μέχρι τώρα. Πάνω από τα 2/3 έχουν νοσήσει τον τελευταίο μήνα, ενώ έχει δώσει μόλις 2 παιχνίδια. Μάλιστα την περασμένη Κυριακή απέναντι στην Αστάνα αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά τις 9 Οκτωβρίου. Σε αυτά τα λίγα παιχνίδια ωστόσο έδειξε ότι είναι πολύ καλή στο παιχνίδι ένας εναντίον ενός και στο transition, δύο παράγοντες που θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού. Παράλληλα η επίδοση της στον τομέα του αμυντικού ριμπάουντ και στα τελειώματα κοντά στο καλάθι είναι ανάμεσα στα πλεονεκτήματα της. Σαν μειονεκτήματα θα μπορούσαμε να αναφέρουμε ίσως την άμυνα της μέσα στο ζωγραφιστό, αλλά και το γεγονός ότι δεν είναι από τις ομάδες που τελειώνουν εύκολα φάσεις στο pick'n'roll.
Ατομικά ξεχωρίζουν ο Pangos που έχει κάνει πολύ καλό ξεκίνημα στην νέα του ομάδα, ο rookie ψηλός Poythress που είχε ακουστεί και για τον Ολυμπιακό το καλοκαίρι, αλλά και οι πιο έμπειροι Gudaitis, Thomas και Rivers. Τραυματισμοί δεν υπάρχουν ούτε ενεργά κρούσματα, ενώ πιθανότατα θα αγωνιστεί και ο Baron που ήταν το τελευταίο κρούσμα και επέστρεψε στις προπονήσεις προχτές.

Μόλις 2 αναμετρήσεις η προϊστορία, αυτές της περσινής σεζόν που ήταν και η πρώτη των Ρώσων στην διοργάνωση. Μάλιστα κέρδισαν και τις δύο, στο ΣΕΦ με 68-77 στην παράταση και στην Αγ. Πετρούπολη με 91-87. Ας δούμε στο βιντεάκι λοιπόν κάποια highlights από την δεύτερη αναμέτρηση.



0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 04, 2020 9:45 am

To έχω ξαναπεί και στην παρουσιάση των ομάδων ότι εμένα η Ζενίτ (ροστερικά μιλώντας) μου αρέσει πολύ.
Πόσο θα ήθελα στην ομάδα μου τους Πάνγκος, Μπάρον, Πονίτκα,Τόμας και Πόιθρες. Για τον Γκουντάιτις οκ- πάσο, καθότι δεν αρέσουν στον κόουτς τα ψηλά σέντερ. :P

Πάλι θα παίξουμε καλά- όπως και κόντρα στην Εφές ( σε σχέση με ότι παίξαμε με Ζαλγκίρις και Μπάγερν) αλλά τον πρώτο λόγο τον έχει η γηπεδούχος. Εκτος κι αν εμφανιστεί Σλούκας όπως με τη Μακάμπι ( ή με την Αρμάνι ήταν το καλό του;;; :) και κανείς Σπανούλης από τα παλιααά.

Να μην ξεχάσω και να εξάρω την παρουσία του Πασκουάλ. Μπορεί να μην είναι μες τους κορυφαίους, αλλά είναι σίγουρα στο αμέσως επόμενο σκαλοπάτι. Για τη Ζενίτ είναι ότι καλύτερο μπορούσε να έχει, νομίζω.

Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 04, 2020 11:56 am

basket72 έγραψε:
Τετ Νοέμ 04, 2020 9:45 am
To έχω ξαναπεί και στην παρουσιάση των ομάδων ότι εμένα η Ζενίτ (ροστερικά μιλώντας) μου αρέσει πολύ.
Πόσο θα ήθελα στην ομάδα μου τους Πάνγκος, Μπάρον, Πονίτκα,Τόμας και Πόιθρες. Για τον Γκουντάιτις οκ- πάσο, καθότι δεν αρέσουν στον κόουτς τα ψηλά σέντερ. :P

Πάλι θα παίξουμε καλά- όπως και κόντρα στην Εφές ( σε σχέση με ότι παίξαμε με Ζαλγκίρις και Μπάγερν) αλλά τον πρώτο λόγο τον έχει η γηπεδούχος. Εκτος κι αν εμφανιστεί Σλούκας όπως με τη Μακάμπι ( ή με την Αρμάνι ήταν το καλό του;;; :) και κανείς Σπανούλης από τα παλιααά.

Να μην ξεχάσω και να εξάρω την παρουσία του Πασκουάλ. Μπορεί να μην είναι μες τους κορυφαίους, αλλά είναι σίγουρα στο αμέσως επόμενο σκαλοπάτι. Για τη Ζενίτ είναι ότι καλύτερο μπορούσε να έχει, νομίζω.
Η Ζενίτ θυμίζει αρκετά Παναθηναϊκό του Πασκουάλ με έναν πραγματικά καλό πλει-μεικερ τον Πάνγκος( Καλάθη), αρκετούς περιφερειακούς σουτέρ να τον πλαισιώνουν, τεσσαροπεντάρι που να παίζει μέσα-έξω ( Τόμας-Σινγκλετον), και ένα αθλητικότατο τεσσαροπεντάρι τον Πόιθρες*( Γκιστ). Λείπει συγκριτικά ένας ball hog σαν τον Τζειμς αλλά αυτό αναγκάζεται να το κάνει ο Πάνγκος φυσιολογικό με τέτοιο οργανωτικό βάρος.

*Στην Ζενιτ παίζει στο 5 σε όσα ματς τον έχω δει.

0
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 835
Δημοσιεύσεις: 1522
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Νοέμ 04, 2020 12:06 pm

Εγώ σκιάζομαι τον Ρίβερς. Ο Πασκουάλ που είναι μανούλα στις off ball δράσεις, τον αξιοποιούσε τέλεια και στον παναθηναικό. Αν συνυπολογίσεις ότι μάλλον θα τον μαρκάρει ο παλαίμαχος Παπανικολάου την κάτσαμε τη βάρκα :D . Ίδωμεν.

0
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Νοέμ 04, 2020 3:46 pm

golitog7 έγραψε:
Τετ Νοέμ 04, 2020 12:06 pm
Εγώ σκιάζομαι τον Ρίβερς. Ο Πασκουάλ που είναι μανούλα στις off ball δράσεις, τον αξιοποιούσε τέλεια και στον παναθηναικό. Αν συνυπολογίσεις ότι μάλλον θα τον μαρκάρει ο παλαίμαχος Παπανικολάου την κάτσαμε τη βάρκα :D . Ίδωμεν.
Κάποια πράγματα είναι σχετικά όπως για παράδειγμα η δικιά μου παρομοίωση Ζενιτ και Παναθηναϊκού γιατί μεταξύ των άλλων ο Πάνγκος δεν έχει τις αμυντικές δυνατότητες Καλάθη και ο Γκιστ σωματικά δεν βρισκόταν στο καλύτερο σημείο του σε αντίθεση με τον Πόιθρες φέτος. Ακόμα όμως και για τον Ρίβερς που έχουμε την δυνατότητα για πιο έγκυρη σύγκριση καταστάσεων ,γιατί πολύ απλά είναι το ίδιο πρόσωπο. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είχε και ευνοϊκά ματσαρίσματα με παίκτες του Ολυμπιακού που δεν ήταν τόσο δυνατοί αμυντικοί. Είμαι περίεργος αν σταθεί και αυτήν την φορά τυχερός η θα πρέπει να τα βγάλει πέρα με θεωρητικά πιο ανταγωνιστικούς αμυντικά αντιπάλους.

0
ankostas333

 sophomore
Reactions: 90
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 10:12 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 5:48 pm

Αξιοσημείωτη η άμυνα στο 2ο δεκάλεπτο

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 5:50 pm

Καλέ :P που είσαστε;
Πιάσατε τα σούπερ μάρκετ; Ή έπεσαν μελατονίνες, ενδορφίνες και τα σχετικά, μετά τα λοκντάουν/νοκντάουν;

Παιχνίδι Ευρωλίγκας έχουμε και κερδάμε την πλουσιοτάτη Ζενίτ στην καυτή :D έδρα της. Πάμε πολύ καλά. Χαίρομαι που βλέπω Πρι και Βεζέ μαζί. Λέγαμε την περασμένη βδομάδα μήπως τον πάει στο 3 τον Βεζέ, μιας και τα 3 μας PF, αξίζουν χρόνο συμμετοχής. Τελικά πέρασε τον Πρι στο 5. Το ίδιο κάνει. Κάπως, να παίζουν όσοι μπορούν να προσφέρουν.

Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 5:50 pm

Ωραίο να παίζεις με ομάδα που δεν έχει έφεση στο επιθετικό ριμπάουντ αυτό ισχύει και στις 2 διοργανώσεις που παίζει η Ζενιτ φέτος.

0
jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 5:57 pm

Νομίζω οτι πρωτίστως πρέπει να υπογραμμιστεί το πόσο ανέτοιμη δείχνει η Ζενίτ εξαιτίας της περιπέτειας του κορωναιού. Απειλούν μόνο απο το τρίποντο, δεν βγαίνει καμία συνεργασία, τα plays τους είναι τραγικά. Να τους δώσουμε ενα ελαφρυντικό.

Στα δικά μας, ο Σλούκας πάλι κακός, Παπανικολάου επίσης κακός, έχβω βαρεθεί να τον βλέπω να προσπαθεί να κατεβάσει μπάλα και είτε να καταλήγει στον αστράγαλο του είτε να κάνει λάθος πάσα. Ο Χασαν αντιθέτως όλο και καλύτερος, έχω να δω ψηλό να κυνηγά τον αιφνιδιασμό του αντιπάλου σε όλο το γήπεδο και να κόβει στο ταμπλό απο την εποχή του Χάινς. Επίσης καταπληκτικός ο Τζέκινγκς. Πραγματικά έχω εκπλαγεί με την τίμια προσφορά του. Αθόρυβος και ουσιαστικός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πήγαμε εξαιρετικά στην άμυνα ενώ στην επίθεση δουλέψαμε καλά το pick n roll κυρίως με Σπανούλη Βενζέκοφ και αυξήσαμε την ένταση με δυναμικά drive Μακίσικ αλλά και Λαρεντζάκη παρακαλώ!! Καλός για όσο έπαιξε by the way ο Λαρεντζάκης, προσπαθεί όσο μπορεί.

Ανοιχτό είναι το ματς, η εικόνα ανετοιμότητας της Ζενιτ μας δίνει ένα πλεονέκτημα αλλά είναι πολύ επικίνδυνοι στο μακρινό σουτ και τίποτα δεν έχει τελειώσει.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 6:24 pm

jazz thrilos έγραψε:
Πέμ Νοέμ 05, 2020 5:57 pm

Ανοιχτό είναι το ματς, η εικόνα ανετοιμότητας της Ζενιτ μας δίνει ένα πλεονέκτημα αλλά είναι πολύ επικίνδυνοι στο μακρινό σουτ και τίποτα δεν έχει τελειώσει.
Αν είναι μόνο το μακρινό σουτ, κάτι πάει κι έρχεται.
Το μακρινό ριμπάουντ να εξασφαλίσουμε. :P

Τα έχει πει ο σπίκερ- γκουρού.

jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 6:29 pm

Μπορεί κάποιος στον πάγκο να ξυπνήσει τον κόουτς που διαφορά 15 πόντων έγινε μόνο 5 πόντοι σε 2 λεπτά;;;; Ένα ταιμ άουτ ξέρω γω;;

Είναι τραγικό, η διαφορά έφτασε και στους 3 πόντους και μας κρατάνε στο παιχνίδι δύο τρίποντα των Σπανούλη και Βενζέκοφ και ο Μπαρτζώκας δεν αλλάζει τίποτα, δεν παίρνει ταιμ άουτ, τίποτα.

Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 6:41 pm

Aυτα τα Μπαρτζωκικα blackout να μην παθαινε :banghead:

0
Μέχρι φέτος
Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 6:49 pm

Με το σχήμα που ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν σαν να υποτιμούσε την Ζενιτ ,και δεν θα έπρεπε γιατί είχε νικήσει τις Εφες και Μπαρτσελόνα ενώ βρισκόταν πίσω στο σκορ. Μεγάλη νίκη και πρακτικά επειδή έκανες εκτός έδρας νίκη σε πιθανό ανταγωνιστή οκτάδας που είχε πάρει 2 ροζ φύλλα αγώνα εκτός προγράμματος, αλλά και γιατί στην ομάδα δεν αποκλείεται να εμφανιστούν κρούσματα κορωνοιού, λόγω των φιλάθλων στο γήπεδο της Ζενιτ.

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Weekendman την Πέμ Νοέμ 05, 2020 6:50 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 6:49 pm

Ήμουν έτοιμος για χοντρό κράξιμο αν το χάναμε. Τέλος καλό όλα καλά.

Νομίζω ο Μακίσικ υπολείπεται μόνο James και Larkin σε πρώτο βήμα στην Ευρώπη. Αν αυτός ο παίκτης είχε σουτ θα ήταν unguardable, αλλά τώρα μπορούν να τον παίζουν 1 μέτρο μακριά για να αποφύγουν να τους περάσει για πλάκα. Που και πάλι το κάνει βέβαια.

Εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Και με τους...ασπρουλιάρηδες μέσα :D

Μακάρι να μην έχει κάτι σοβαρό ο Harrison.

Καλή νίκη και συνεχίζουμε!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 05, 2020 6:50 pm

Πολύ καλή νίκη παίδες. Επανέρχεται κάπως ο Παπ ; Μακάρι. Πάντως σήμερα ήταν "εκεί". Όπως κι ο Σπανούλης. Σχεδόν από τα παλιά.
Για Μάρτιν και Μακίσικ μην το πείτε ούτε του παπά. Μεγάλη κλεψιά ο κοόυτς.

Την πατήσαμε τη Ζενίτ.Στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού είμαστε στο +5.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2020-2021”