Day 4 - Olympiacos vs Maccabi Tel Aviv

Συντονιστής: Captains

reignman

allstar
Reactions: 1084
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 16, 2020 11:57 pm

Aλεκο λεω τον Βεζενκοφ. Αλεξανδρο Βεζενκοφ δεν μας τον ειχαν συστησει αρχικα? Μετα Σασα κοκ

Ενας χρονος ειναι βρε συ! Περσι δεν καναμε 3 σερι ποτε, καναμε 2 νικες 2-3 φορες και μεχρι εκει.
Προπερσι καναμε τα σερι 3 νικων. Ενας χρονος χωρις 3 νικες σερι ειναι λεπον!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 12:00 am

reignman έγραψε:
Παρ Οκτ 16, 2020 11:57 pm
Aλεκο λεω τον Βεζενκοφ. Αλεξανδρο Βεζενκοφ δεν μας τον ειχαν συστησει αρχικα? Μετα Σασα κοκ
Οπς, σωστός. Καλά τα λες για τον Αλέκο, τότε. :) Πολύ καλός, τα έλεγα εγώ. Να τον κρατήσουμε με κάθε κόστος, φώναζα σε όλους τους τόνους. :P
* Γράψε λάθος για τους υπολογισμούς μου.

Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 12:05 am

Απολυτα ικανοποιημενος με την διαβολοβδομαδα που μας περασε. Το σημερινο παιχνιδι απολαυστικο με ενα φανταστικο- χιτσκοκικο- γκραγκινιολικο τελος με μια εκπληηηκτιικηηη φααααση που λεει και μια ψυχη. Νομιζω ειμαστε σε καλο δρομο και η ομαδα βελτιωνεται μερα με τη μερα.Μου αρεσει παρα πολυ ο Χασαν, το παιδι ειναι πραγματικος ταυρος και ο Τζενκινς απο μαυρο προβατο βλεπω να γινεται απο τους συμπαθεστερους παικτες για εμενα. Και ο Σασα εχει ξεκινησει καλα και περιμενω να τον δω να συνεχιζει ετσι και γιατι οχι ακομη καλυτερα, ωστοσο συνεχιζω να μην τον πιστευω και να ειμαι καχυποπτος ως προς την διαρκεια και την σταθεροτητα.Αλλωστε και στην πρωτη χρονια επι Μπλατ ειχε ξεκινησει με πολυ καλες εμφανισεις αλλα δεν συνεχισε ετσι.Μακαρι να ειναι η χρονια του φετος.Μου αρεσει επισης που παιρνει επιθετικες πρωτοβουλιες ο Χαρισον και θεωρω αυτο το buzzer θα του δωσει ''φτερα'' για την συνεχεια.Ο Σλουκι μου εκανε σκωτσεζικο ντους σημερα αλλα που θα παει, θα πιασει και θα κρατησει μια στανταρ αποδοση.Παντως αυτο που εχει καταφερει η ομαδα (και μπραβο σε κοουτς-σταφ-παικτες) ειναι να με κανει να περιμενω με ανυπομονησια το επομενο παιχνιδι, κατι που ειχα χρονια να αισθανθω.

0
Μέχρι φέτος
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 12:15 am

papp7 έγραψε:
Σάβ Οκτ 17, 2020 12:05 am
Απολυτα ικανοποιημενος με την διαβολοβδομαδα που μας περασε. Το σημερινο παιχνιδι απολαυστικο με ενα φανταστικο- χιτσκοκικο- γκραγκινιολικο τελος με μια εκπληηηκτιικηηη φααααση που λεει και μια ψυχη. Νομιζω ειμαστε σε καλο δρομο και η ομαδα βελτιωνεται μερα με τη μερα.Μου αρεσει παρα πολυ ο Χασαν, το παιδι ειναι πραγματικος ταυρος και ο Τζενκινς απο μαυρο προβατο βλεπω να γινεται απο τους συμπαθεστερους παικτες για εμενα. Και ο Σασα εχει ξεκινησει καλα και περιμενω να τον δω να συνεχιζει ετσι και γιατι οχι ακομη καλυτερα, ωστοσο συνεχιζω να μην τον πιστευω και να ειμαι καχυποπτος ως προς την διαρκεια και την σταθεροτητα.Αλλωστε και στην πρωτη χρονια επι Μπλατ ειχε ξεκινησει με πολυ καλες εμφανισεις αλλα δεν συνεχισε ετσι.Μακαρι να ειναι η χρονια του φετος.Μου αρεσει επισης που παιρνει επιθετικες πρωτοβουλιες ο Χαρισον και θεωρω αυτο το buzzer θα του δωσει ''φτερα'' για την συνεχεια.Ο Σλουκι μου εκανε σκωτσεζικο ντους σημερα αλλα που θα παει, θα πιασει και θα κρατησει μια στανταρ αποδοση.Παντως αυτο που εχει καταφερει η ομαδα (και μπραβο σε κοουτς-σταφ-παικτες) ειναι να με κανει να περιμενω με ανυπομονησια το επομενο παιχνιδι, κατι που ειχα χρονια να αισθανθω.
Έτσι είναι βρε Papp7!
Εγώ που είμαι από τους φουλ αισιόδοξους εδώ μέσα, για φέτος, δεν περίμενα με τίποτε 2 στα 2. Αν κάναμε μια νίκη θα ήμουν οκ, αν χάναμε και τα 2 θα προβληματιζόμουν. (μήπως να έκανα και τη πάπια; έχω δει ότι πιάνει :P )
Να πούμε ότι κάναμε το 2 στα 2 κόντρα σε δυο αντιπάλους με μεγαλύτερα μπάτζετ από εμάς και να υπογραμμίσουμε ότι η Αρμάνι σούταρε με 40% από το τρίποντο και η Μακάμπι με 56%.
Το κεφάλι κάτω και συνεχίζουμε.
Το λες ωραία στο κλείσιμο σου ¨με κανει να περιμενω με ανυπομονησια το επομενο παιχνιδι, κατι που ειχα χρονια να αισθανθω¨. Αυτό ακριβώς, φίλε μου. :bball:

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 6:48 am

Νομίζω ότι μας είχε λείψει να δούμε "κανονικό" μπάσκετ από την ομάδα. Το στυλ του Μπλατ μάλλον δεν μας ταίριαζε ακόμα και όταν η ομάδα πήγαινε καλά η ομάδα προ ηχητικών, ενώ ο Σφαιρόπουλος κάπου εγκλωβίστηκε στις συνθήκες κάνοντας την ομάδα μονότονη μπροστά.
Η αλήθεια είναι ότι η ομάδα θέλει δουλειά ακόμα, έχει κενά διαστήματα στην επίθεση όπως στην πρώτη περίοδο που ήταν πού στατική ή και στο τέλος, κάνουμε λάθη αλλά βλέπω πως είναι και άλλες ομάδες με μεγαλύτερη ομοιογένεια και καλύτερο ρόστερ.
Είπα ότι ανησυχώ για τον Χάρισον μήπως δεν κάνει για την ομάδα και λες και ήθελε να με διαψεύσει (για να κοιμηθώ και ήσυχος! :D ).
Ικανοποιήθηκε η επιθυμία μου να παίζει και ο Σπανούλης λιγότερο και ουσιαστικότερα, η άλλη που είναι να σταματάει να βαράει όλα αυτά τα τρίποντα μάλλον δεν θα γίνει ποτέ.
Συνεχίζουν οι ψηλοί μας να κάνουν "χαζά" φάουλ και λάθος σκριν αλλά νομίζω ήδη ενσωματώνονται και προσαρμόζονται πολύ γρήγορα.
Είδαμε και σχήμα με Παπανικολάου-Μακκίσικ μαζί που αμυντικά νομίζω ότι πάει πολύ καλά αλλά ο πρώτος πρέπει να ξαναβρεί το τρίποντο του που το έχει όταν έχει ψυχολογία, και ο δεύτερος να μην επηρεάζεται γιατί θα γίνεται συνέχεια όταν του δίνουν οι αντίπαλοι το σουτ.
Να πω ότι ο Σάσα ανά 40 λεπτά παιχνιδιού έχει το υψηλότερο PIR.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 9:57 am

Δεν είναι για κλωτσομπουνιές οι Zizic-Bender, ούτε τίποτα άσχετοι. Ο πρώτος είναι καλός παίκτης και θα το δείξει στην πορεία, πιστεύω πως μπορεί να κάνει πραγματάκια στη φετεινή σεζόν. Ο Bender που και εγώ τον κράζω (το παιδί είχε λάθος συμβούλους-τον πατέρα του βασικά- και θέμα νοοτροπίας) έκανε λάθος να πάρει πολλά κιλά στο ΝΒΑ για να μπορέσει να σταθεί και πλέον έχασε αυτό το αέρινο που είχε όταν μας πρωτοσυστήθηκε. Πλέον νομίζω πως δύσκολα γυρίζει το καράβι. Ο Vujcic ορθώς τους έφερε διότι βλέπει μακρυά και ξέρει ότι αν υπάρχει μια πιθανότητα να αναστηθεί, συτό θα γίνει στη "δική" του Maccabi. Ο Σφαιρόπουλος απλά συμβιβάστηκε,καλώς ή κακώς θα φανεί στην πορεία.

Στα του ματς ο Ολυμπιακός έδειξε συνέχεια παρόλο που κάποιοι παίκτες παρουσίασαν ίσως και αδικαιολόγητη κόπωση (McKissic, Σλουκας, Ellis). Ο Harrison που δεν είχα εικόνα από πέρυσι, έκρινε το παιχνίδι με την τριποντάρα του όμως παραμένει παίκτης που δεν είναι οικονομικός στο παιχνίδι του. Σωστά βέβαια προσπαθεί να πάρει την μπάλα και να ηγηθεί, το αν θα έχει διάρκεια θα φανεί στη συνέχεια (πριν το τρίποντο θα μπορούσε να ήταν και ο μοιραίος). Το κλειδί στο φετεινό Ολυμπιακό νομίζω θα είναι ο Vezenkov. Πίστευα και πιστεύω πως μπορεί να είναι ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αρκεί να βελτιώσει κάποια πράγματα στο παιχνίδι του, όπως οι τοποθετήσεις του στην άμυνα.

Ο Μπαρτζώκας για δεύτερο παιχνίδι παίρνει αποφάσεις που τον διακαιώνουν και σίγουρα παίρνει το credit που του αναλογεί. Πάντως εκτιμώ πως στο βάθος της σεζόν δεν γίνεται να έχουν περισσότερο ρόλο οι Έλληνες από τους ξένους, εκτός του Σλούκα. Ακόμη και ο Πρίντεζης μπορεί να έρχεται πίσω από τον Vezenkov. Βέβαια θα φανεί από τους τραυματισμούς, τον covid-19 και τη διάρκεια που θα παρουσιάσουν οι ξένοι παικτες.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 10:44 am

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Οκτ 17, 2020 9:57 am
Δεν είναι για κλωτσομπουνιές οι Zizic-Bender, ούτε τίποτα άσχετοι. Ο πρώτος είναι καλός παίκτης και θα το δείξει στην πορεία, πιστεύω πως μπορεί να κάνει πραγματάκια στη φετεινή σεζόν. Ο Bender που και εγώ τον κράζω (το παιδί είχε λάθος συμβούλους-τον πατέρα του βασικά- και θέμα νοοτροπίας) έκανε λάθος να πάρει πολλά κιλά στο ΝΒΑ για να μπορέσει να σταθεί και πλέον έχασε αυτό το αέρινο που είχε όταν μας πρωτοσυστήθηκε. Πλέον νομίζω πως δύσκολα γυρίζει το καράβι. Ο Vujcic ορθώς τους έφερε διότι βλέπει μακρυά και ξέρει ότι αν υπάρχει μια πιθανότητα να αναστηθεί, συτό θα γίνει στη "δική" του Maccabi. Ο Σφαιρόπουλος απλά συμβιβάστηκε,καλώς ή κακώς θα φανεί στην πορεία.

Στα του ματς ο Ολυμπιακός έδειξε συνέχεια παρόλο που κάποιοι παίκτες παρουσίασαν ίσως και αδικαιολόγητη κόπωση (McKissic, Σλουκας, Ellis). Ο Harrison που δεν είχα εικόνα από πέρυσι, έκρινε το παιχνίδι με την τριποντάρα του όμως παραμένει παίκτης που δεν είναι οικονομικός στο παιχνίδι του. Σωστά βέβαια προσπαθεί να πάρει την μπάλα και να ηγηθεί, το αν θα έχει διάρκεια θα φανεί στη συνέχεια (πριν το τρίποντο θα μπορούσε να ήταν και ο μοιραίος). Το κλειδί στο φετεινό Ολυμπιακό νομίζω θα είναι ο Vezenkov. Πίστευα και πιστεύω πως μπορεί να είναι ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αρκεί να βελτιώσει κάποια πράγματα στο παιχνίδι του, όπως οι τοποθετήσεις του στην άμυνα.

Ο Μπαρτζώκας για δεύτερο παιχνίδι παίρνει αποφάσεις που τον διακαιώνουν και σίγουρα παίρνει το credit που του αναλογεί. Πάντως εκτιμώ πως στο βάθος της σεζόν δεν γίνεται να έχουν περισσότερο ρόλο οι Έλληνες από τους ξένους, εκτός του Σλούκα. Ακόμη και ο Πρίντεζης μπορεί να έρχεται πίσω από τον Vezenkov. Βέβαια θα φανεί από τους τραυματισμούς, τον covid-19 και τη διάρκεια που θα παρουσιάσουν οι ξένοι παικτες.
Θυμάμαι ότι είχες πει ότι τον βλέπεις μέχρι και πρώτο σκόρερ τον Βούλγαρο φόργουορντ.
Τότε σου είχα απαντήσει ότι εγώ βλέπω χαλαρά 5 τουλάχιστον παίκτες πάνω από τον Σάσα, στο σκοράρισμα. Ως τώρα, έχω πέσει μέσα. Βέβαια, 4 παιχνίδια είναι κι έχουμε ακόμα πολυυυυύ δρόμο (στην καλή περίπτωση που δεν διακοπεί η λίγκα).

Έχω πει επίσης ότι βλέπω και πολύ Ζαν Σαρλ στο 4, που λόγω τραυματισμού, έμεινε πίσω το παιδί. *
Την πρώτη παραδοχή για τη βελτίωση του Σάσα την έκανα τη βραδιά που πήραμε το διπλό στο ΟΑΚΑ.
Πάντα μετά χαράς και θεωρώντας την αποδοχή του λάθους ως μέρος της διαδικασίας/ταξίδι προς τη γνώση. Η αρχή της γνώσης συνίσταται στην απόδοχή της άγνοιας μας, άλλωστε.

Πάντως, επειδή ο Σάσα, δεν είναι καινούργιος ούτε στην ομάδα ( 3ος του, χρόνος) ούτε στην Ευρωλίγκα ( 6ος του χρόνος) ας τον περιμένουμε κι άλλο. Ότι προσπαθεί, είναι το μόνο βέβαιο. Στον αθλητισμό και δη στον πρωταθλητισμό, παίζει ρόλο και η πνευματική ετοιμότητα κι εν γένει αθλητική συγκρότηση. Αν μπορέσει και παραμείνει το ίδιο συγκεντρωμένος/φιλότιμος στο παιχνίδι του, τότε θα έχει κερδίσει κι αυτός κι ο Ολυμπιακός.
Κι ας έχω πέσει έξω στην καλοκαιρινή μου πρόβλεψη. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε. Θυμάμαι να προτείνω διακαώς τον Ζόριτς (της Ουνικάχα). :mrgreen: Κι άλλους τέτοιους.
Εδώ θα είμαστε να τα παραδεχόμαστε. Εδώ το κάνουμε στη δουλειά μας και το αντικείμενό μας, δεν θα το κάνουμε στο φόρουμ για το χόμπι μας;

* Έχω πει επίσης, ότι βλέπω από Δεκέμβρη και μετά, ως πρώτο σέντερ, τον Μάρτιν. Ε, μάλλον λάθος έκανα. Το πάει για πιο γρήγορα και ήδη κουβεντιάζεται από φίλους πιο πλούσιων ομάδων από τον Ολυμπιακό, και για πιο προηγμένες μπασκετικά χώρες. :wink:

Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 777
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Οκτ 17, 2020 10:55 am

Δεν φοβηθήκαμε να κερδίσουμε είπε ο Χάρισον μετά το ματς. Αν δεν είναι αυτό μπηχτή, τότε τι είναι; :D :D :D

1
1 Εικόνα
Stavros83

 junior
Reactions: 51
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ Δεκ 27, 2019 6:43 pm
Τοποθεσία: Παιανία
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Igor Kudelin
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 5

Σάβ Οκτ 17, 2020 11:10 am

https://postimg.cc/MX10y1Nf
Σας τα έλεγα για Harrison.

Ηarrison: Coach told me to be more aggresive.
Coach B: Be more aggresive γαμώ τον X****ό σου.


2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 11:13 am

Προσωπικές αντιπαραθέσεις δεν αφορούν τα θέματα και το φόρουμ.
1 φάουλ στον. Redfly
Το ύφος του κάθε μηνύματος οφείλει να γράφεται σε κόσμια πλαίσια χωρίς προσβολές, ειρωνείες και προκλήσεις προς τα μέλη του φόρουμ και δημόσια πρόσωπα, και γενικώς με τρόπο που δεν πρόκειται να πυροδοτήσει διαμάχες.

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 11:25 am

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Οκτ 17, 2020 9:57 am
Στα του ματς ο Ολυμπιακός έδειξε συνέχεια παρόλο που κάποιοι παίκτες παρουσίασαν ίσως και αδικαιολόγητη κόπωση (McKissic, Σλουκας, Ellis).
μου έκανε εντύπωση που στο πρώτο δεκάλεπτο ζητούσε συνεχώς αλλαγή λόγω κόπωσης ο Έλλις, όπως μου έκανε εντύπωση και που άργησε να τον βγάλει (μετά από κάνα δίλεπτο) ο Μπαρτζώκας.

τι έχει συμβεί; τι μας κρύβουν; :D

στα του ματς, ηδονή από τα παλιά :hoho:

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 12:27 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Οκτ 17, 2020 10:44 am
Θυμάμαι ότι είχες πει ότι τον βλέπεις μέχρι και πρώτο σκόρερ τον Βούλγαρο φόργουορντ.
Τότε σου είχα απαντήσει ότι εγώ βλέπω χαλαρά 5 τουλάχιστον παίκτες πάνω από τον Σάσα, στο σκοράρισμα. Ως τώρα, έχω πέσει μέσα. Βέβαια, 4 παιχνίδια είναι κι έχουμε ακόμα πολυυυυύ δρόμο (στην καλή περίπτωση που δεν διακοπεί η λίγκα).

Έχω πει επίσης ότι βλέπω και πολύ Ζαν Σαρλ στο 4, που λόγω τραυματισμού, έμεινε πίσω το παιδί. *
Την πρώτη παραδοχή για τη βελτίωση του Σάσα την έκανα τη βραδιά που πήραμε το διπλό στο ΟΑΚΑ.
Πάντα μετά χαράς και θεωρώντας την αποδοχή του λάθους ως μέρος της διαδικασίας/ταξίδι προς τη γνώση. Η αρχή της γνώσης συνίσταται στην απόδοχή της άγνοιας μας, άλλωστε.

* Έχω πει επίσης, ότι βλέπω από Δεκέμβρη και μετά, ως πρώτο σέντερ, τον Μάρτιν. Ε, μάλλον λάθος έκανα. Το πάει για πιο γρήγορα και ήδη κουβεντιάζεται από φίλους πιο πλούσιων ομάδων από τον Ολυμπιακό, και για πιο προηγμένες μπασκετικά χώρες. :wink:
Για τον Jean-Charles θα σου πω, πως στη Γαλλία "πανηγύριζαν" που έφυγε καθώς θεωρούσαν ότι δεν μπορούσε να προσφέρει τίποτα παραπάνω, συν ότι είχαν αποφασίσει να στηρίξουν τον Yabusele. Σίγουρα όμως ένας τραυματισμός στην αρχή σε πάει πιο πίσω και ειδικά σε ένα ξένο περιβάλλον.

Καλά από εκτιμήσεις και προβλέψεις οι περισσότερες που κάνουμε είναι κουβας!!! :D

Ο Ολυμπιακός από εδώ και πέρα έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα με συνεχόμενα δύσκολα παιχνίδια και θα φανεί που θα πάει, αρχής γενομένης με παιχνίδι στο Μόναχο (ντέρμπι κορυφής που λένε και στο χωριό μου :P ) και μετά εντός με την Efes του Larkin (θα έπανεμφανιστεί τότε).
austerity_blues έγραψε:
Σάβ Οκτ 17, 2020 11:25 am
μου έκανε εντύπωση που στο πρώτο δεκάλεπτο ζητούσε συνεχώς αλλαγή λόγω κόπωσης ο Έλλις, όπως μου έκανε εντύπωση και που άργησε να τον βγάλει (μετά από κάνα δίλεπτο) ο Μπαρτζώκας.


Την αλλαγή τη ζήτησε περίπου στο 7' και βγήκε στο 9 και κάτι, γιατί δεν σταματούσε ο χρόνος. Μετά έπαιξε άλλο ένα δίλεπτο περίπου, στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και ξαναβγήκε οριστικά χωρίς προφανή λόγο (φάουλ ή λάθη). Στην ίδια κατάσταση φαινόταν και ο McKissic αλλά και ο Σλούκας ο οποίος είχε όμως και τον τραυματισμό σαν δικαιολογία.

Τι να πει και η Bayern δηλαδή που έκανε δύο ταξίδια και έπαιξε δύο εκτός έδρας παιχνίδια στα κόκκινα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 12:51 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Οκτ 17, 2020 12:27 pm


Για τον Jean-Charles θα σου πω, πως στη Γαλλία "πανηγύριζαν" που έφυγε καθώς θεωρούσαν ότι δεν μπορούσε να προσφέρει τίποτα παραπάνω, συν ότι είχαν αποφασίσει να στηρίξουν τον Yabusele. Σίγουρα όμως ένας τραυματισμός στην αρχή σε πάει πιο πίσω και ειδικά σε ένα ξένο περιβάλλον.

Καλά από εκτιμήσεις και προβλέψεις οι περισσότερες που κάνουμε είναι κουβας!!! :D

Ο Ολυμπιακός από εδώ και πέρα έχει πολύ δύσκολο πρόγραμμα με συνεχόμενα δύσκολα παιχνίδια και θα φανεί που θα πάει, αρχής γενομένης με παιχνίδι στο Μόναχο (ντέρμπι κορυφής που λένε και στο χωριό μου :P ) και μετά εντός με την Efes του Larkin (θα έπανεμφανιστεί τότε).
Δεν ξέρω αν είναι κουβάς. Τουλάχιστον οριακά -αν όχι άνετα- μέσα πέφτω θα σου πω. :)
Με ενδιαφέρει αυτό που λες για τον Ζαν Σαρλ. Διαβάζω γαλλικά και θα χαρώ να το τσεκάρω αυτό που λες. Πάντως πέρσι έπαιζε ως βασικός στο 4 και πήγε πολύ καλά με 10 πόντους, 5 ριμπς, 1 κοψ. (από μνήμης τα παραθέτω) και "εκεί" στην άμυνα.

Περί έδρας, έχω πει πριν ξεκινήσει η σεζόν, ότι φέτος θα αλλάξουν πολλά και δη για συγκεκριμένες ομάδες, ακόμα και για το πως βλέπουν οι διαιτητές τους γηπεδούχους :wink: . Το ταξίδι, ναι αυτό είναι μια επιβάρυσνη, αλλά να υπενθυμίσουμε ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει κόπωση στο εγχώριο πρωτάθλημα.
Αν θες την άποψη μου, το παιχνίδι στο Μόναχο το φοβάμαι λιγότερο από το χθεσινό κι ακόμα λιγότερο από εκείνο κόντρα στην Αρμάνι.

RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 12:58 pm

Αυτό που μου άρεσε στον Μακισικ και το έγραψε και στο σημερινό του άρθρο ο Βαρλας είναι πως παρότι ήταν άστοχος δεν ήταν βαρίδι για την ομάδα η παρουσία του. Έδωσε πολύ ενέργεια στην άμυνα, ενώ και στην επίθεση αποσυντονισε πολλές φορές την άμυνα της Μακάμπι με το εκρηκτικό πρώτο βήμα του. Πραγματικά από τους καλύτερους στη λίγκα στο πρώτο βήμα, άπιαστος. Εντάξει αν είχε και σουτ θα λέγαμε πως βρήκαμε Clyburn από τη Μπεσίκτας. Ε αυτά δε γίνονται.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Οκτ 17, 2020 1:11 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Οκτ 17, 2020 12:51 pm
Δεν ξέρω αν είναι κουβάς. Τουλάχιστον οριακά -αν όχι άνετα- μέσα πέφτω θα σου πω. :)
Με ενδιαφέρει αυτό που λες για τον Ζαν Σαρλ. Διαβάζω γαλλικά και θα χαρώ να το τσεκάρω αυτό που λες. Πάντως πέρσι έπαιζε ως βασικός στο 4 και πήγε πολύ καλά με 10 πόντους, 5 ριμπς, 1 κοψ. (από μνήμης τα παραθέτω) και "εκεί" στην άμυνα.

Περί έδρας, έχω πει πριν ξεκινήσει η σεζόν, ότι φέτος θα αλλάξουν πολλά και δη για συγκεκριμένες ομάδες, ακόμα και για το πως βλέπουν οι διαιτητές τους γηπεδούχους :wink: . Το ταξίδι, ναι αυτό είναι μια επιβάρυσνη, αλλά να υπενθυμίσουμε ότι ο Ολυμπιακός δεν έχει κόπωση στο εγχώριο πρωτάθλημα.
Αν θες την άποψη μου, το παιχνίδι στο Μόναχο το φοβάμαι λιγότερο από το χθεσινό κι ακόμα λιγότερο από εκείνο κόντρα στην Αρμάνι.
Αυτό το είχα διαβάσει πέρυσι σε άρθρο (πριν υπάρξει ενδιαφέρον του Ολυμπιακού), το οποίο όταν το βρώ θα το ανεβάσω. Ήθελαν να τον ξεφορτωθούν τον Γάλλο και η πρόταση του Ολυμπιακού ήταν αποδεκτή και από τις δύο πλευρές. Δεν λέω ότι ήταν παλτουδιά εκεί στη Lyon :D , αυτό που θέλω να πω είναι πως η ASVEL είχε αποφασίσει να αλλάξει σελίδα και ο Yabusele τους έδωσε την αφορμή (μέχρι στιγμής και αυτός ψάχνεται). Άλλωστε ο Jean-Charles είναι ο παίκτης σύμβολο τους σ'αυτή τη δεκαετία (με τις περισσότερες συμμετοχές). Και πως θα μπορούσε ο Paker να φερθεί άσχημα σε κάποιον που συνυπήρξαν (όχι αγωνιστικά μιας και δεν έπαιξε ποτέ εκεί) μαζί στο San Antonio :) .

Στα περι έδρας συμφωνώ. Η Bayern έχει παιχνίδι αύριο και μπορεί να κουβαλήσει επιπλέον κόπωση όμως όπως και να έχει αν θες να μπεις οκτάδα πρέπει να την κερδίσεις. Επίσης ενδιαφέρον θα είναι να δούμε τον Ολυμπιακό σε εκτός Ελλάδας ταξίδι τι ψάρια θα πιάσει (διάβασα για 1250 άτομα, μέγιστο στα γερμανικά γήπεδα μπάσκετ).

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2020-2021”