Day 3 - Olympiacos vs Armani Milano

Συντονιστής: Captains

austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 14, 2020 10:30 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Οκτ 14, 2020 10:21 pm
Οι συγκρίσεις με πέρσι δεν μπορούν να σταθούν γιατί ότι νίκες κάναμε πέρσι με τον "κάτι σαν κόουτς" Κεμζούρα, τις διαδεχόταν μεν κάτι ηχηρές σφαλιάρες, ενώ στα ματς μπαίναμε χωρίς καμιά πυξίδα και ότι κατέβαζε ο κάθε παίκτης. Θυμάμαι και κάτι νίκες αντίστοιχες επί Χαρίση στη Γλυφάδα.. :D Από το πουθενά και μετά η Νέμεσις.
Τα μοναδικά παιχνίδια που προσπαθήσαμε να παίξουμε μπάσκετ αρχών ήταν όταν πήραμε Μπαρτζώκα κι ακολούθως, Μακίσικ κι Έλις.
δε διαφωνώ καθόλου, όλα δείχνουν ότι φέτος - και βγάζοντας από την κουβέντα τα εξωαγωνιστικά τύπου κορωνοϊός - θα έχουμε σταθερά καλή ομάδα, με τα πάνω και τα κάτω της φυσικά, αλλά με "κανονικότητα" που έλεγα και πριν. μπάσκετ αρχών όπως είπες.

άσχετο, έγραψε κάποιος φίλος πριν ότι ο Μακκίσικ δήλωσε ότι φέτος ή του χρόνου σκέφτεται να σταματήσει το μπάσκετ. όντως το έχει πει αυτό; μου έκανε τρομερή εντύπωση.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 14, 2020 10:33 pm

austerity_blues έγραψε:
Τετ Οκτ 14, 2020 10:30 pm
[
άσχετο, έγραψε κάποιος φίλος πριν ότι ο Μακκίσικ δήλωσε ότι φέτος ή του χρόνου σκέφτεται να σταματήσει το μπάσκετ. όντως το έχει πει αυτό; μου έκανε τρομερή εντύπωση.
κι εμένα το ίδιο, ο reignman, είναι μπασκετικός και για να το λέει, κάπου θα το πήρε το μάτι του. Ελπίζω να μας τρολάρει ή να αλλάξει γνώμη ο Σάκ-αρος, μετά από μια γεμάτη χρονιά (covid επιτρέποντος και Βούδα :banana: θέλοντος).

Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 14, 2020 11:14 pm

Πολυ καλη νικη η οποια ρεφαρει την κακη ηττα απο την Ζαλγκιρις, με αρκετα πειστικη εμφανιση.
Αν και στο πρωτο ημιχρονο δεν ειχαμε καλη αποδοση ουτε τα ιδανικα επιπεδα συγκεντρωσης, ημουν ευχαριστημενος λογο του οτι ημασταν κοντα στο σκορ, μην αφηνοντας την Αρμανι να ξεφυγει.Στο δευτερο ημιχρονο οντως οπως ειπε και ο basket72 θυμησε ολυμπιακο με αερα απο τα παλια. Σφιξαμε την αμυνα μας παρα πολυ , κυκλοφορισαμε με υπομονη την μπαλα ψαχνοντας την πιο σωστη επιλογη, βγαλαμε αρκετα ελευθερα σουτ και συνεργασιες. Ειχαμε πολυ καλη διαχειριση και ελεγχο του παιχνιδιου. Μπραβο στον κοουτς που νικησε κατακρατος τον Μεσινα.


Επιτελους ειδαμε λιγο απο τον Σλουκα που περιμεναμε να δουμε.Με καθαρο μυαλο, με ισορροπια σε δημιουργια-σκορ, με αυρα ηγετη.Αναμενω να δω τον Ζαν, ομαδες οπως η Αρμανι δεν κουμπωνουν καλα στον Βεζε και ειναι αρκετες οι ομαδες που τα 4-5αρια τους δεν ματσαρουν με τον Βεζε, χρειαζεται οπωσδηποτε ο Ζαν, ειδικα στον Ολυμπιακο που πολλα παιχνιδια θα καλειται να τα παιρνει μεσα απο την φθορα της αμυνας.Ο Παπανικολαου απο την αλλη εχει κανει απαραδεκτο ξεκινημα.Δεν με προβληματιζει που τουβλαρει ουτως ή αλλως μετα την επιστροφη του απο το nba ειναι streaky , το σουτ θα το βρει , δεν με προβληματιζει ουτε που δεν ειναι ο elite def stopper που ξερουμε , θα γινει και αυτο στην πορεια.Αυτο που με προβληματιζει ειναι το πως γινεται ενας παικτης της αξιας και της εμπειριας του , να κανει τοσο εκνευριστηκα λαθη και ο τροπος παιχνιδιου του να σου δινει ενα αισθημα ανασφαλειας που δεν ειχες ουτε απο rookies.Ο Παπ πρεπει αμεσα να ''αναβαθμιστει'' απο ζημιογονος τουλαχιστον ως υποφερτος.


Απο εκει και περα να εχουμε υγεια και παρα παρα πολυ δουλεια, καθε παιχνιδι να ειμαστε καλυτεροι και να εχουμε σταθεροτητα.

0
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 14, 2020 11:52 pm

papp7 έγραψε:
Τετ Οκτ 14, 2020 11:14 pm
Πολυ καλη νικη η οποια ρεφαρει την κακη ηττα απο την Ζαλγκιρις, με αρκετα πειστικη εμφανιση.
Αν και στο πρωτο ημιχρονο δεν ειχαμε καλη αποδοση ουτε τα ιδανικα επιπεδα συγκεντρωσης, ημουν ευχαριστημενος λογο του οτι ημασταν κοντα στο σκορ, μην αφηνοντας την Αρμανι να ξεφυγει.Στο δευτερο ημιχρονο οντως οπως ειπε και ο basket72 θυμησε ολυμπιακο με αερα απο τα παλια. Σφιξαμε την αμυνα μας παρα πολυ , κυκλοφορισαμε με υπομονη την μπαλα ψαχνοντας την πιο σωστη επιλογη, βγαλαμε αρκετα ελευθερα σουτ και συνεργασιες. Ειχαμε πολυ καλη διαχειριση και ελεγχο του παιχνιδιου. Μπραβο στον κοουτς που νικησε κατακρατος τον Μεσινα.


Επιτελους ειδαμε λιγο απο τον Σλουκα που περιμεναμε να δουμε.Με καθαρο μυαλο, με ισορροπια σε δημιουργια-σκορ, με αυρα ηγετη.Αναμενω να δω τον Ζαν, ομαδες οπως η Αρμανι δεν κουμπωνουν καλα στον Βεζε και ειναι αρκετες οι ομαδες που τα 4-5αρια τους δεν ματσαρουν με τον Βεζε, χρειαζεται οπωσδηποτε ο Ζαν, ειδικα στον Ολυμπιακο που πολλα παιχνιδια θα καλειται να τα παιρνει μεσα απο την φθορα της αμυνας.Ο Παπανικολαου απο την αλλη εχει κανει απαραδεκτο ξεκινημα.Δεν με προβληματιζει που τουβλαρει ουτως ή αλλως μετα την επιστροφη του απο το nba ειναι streaky , το σουτ θα το βρει , δεν με προβληματιζει ουτε που δεν ειναι ο elite def stopper που ξερουμε , θα γινει και αυτο στην πορεια.Αυτο που με προβληματιζει ειναι το πως γινεται ενας παικτης της αξιας και της εμπειριας του , να κανει τοσο εκνευριστηκα λαθη και ο τροπος παιχνιδιου του να σου δινει ενα αισθημα ανασφαλειας που δεν ειχες ουτε απο rookies.Ο Παπ πρεπει αμεσα να ''αναβαθμιστει'' απο ζημιογονος τουλαχιστον ως υποφερτος.


Απο εκει και περα να εχουμε υγεια και παρα παρα πολυ δουλεια, καθε παιχνιδι να ειμαστε καλυτεροι και να εχουμε σταθεροτητα.
Δε ρεφαρεται ετσι η εντος εδρας νικη με μια εντος εδρας νίκη. Με λιγη καλη θέληση ας πούμε ότι τη ρεφαρουμε με νίκη μεθαύριο. Νομίζω ότι 2 στα 2 δε λες ότι είναι και επίδοση εντος πλάνου. Με σοβαρο μπαρτζώκα όπως σήμερα απέναντι στον πάντα σοβαρο Σφαιρόπουλο θα γίνει μαχη και θα δούμε και τα 5αρια μας τι ψαρια πιάνουν απέναντι σε σοβαρους ψηλους διότι σήμερα δεν ήταν και απο τα δύσκολα ματς στο 5.
Με αρμανι παιζαμε παιδιά που παντα ξεκινάει ως φαβορι και παντα κουτουλάνε μετα. Τριπλάσιες νίκες έχουμε με αυτους. Πάντως εκει που ήθελε διπλό αλμα ο παπους Χαινς τον πηρε τον Μαρτιν για οσους το είδαν.
Μέχρι τώρα φαίνεται ότι ο Ελις είναι ολοκληρωμενος ψηλος, μετριος επιθετικά αλλα ανώτερος αμυντικα. Ενα σκαουτιν ρεπορτ που διάβαζα για τον Χασαν έχει πεσει μέσα. Και στα πλαγια βήματα που καποιοι τον εβγαζαν γρήγορο επειδη έπαιζε ραγκμπυ :P και δε βγαινει στα χετζ ουτ και μετρια σκριν. Αυτο με τα σκριν βλεπω ότι προσπαθει να το βελτιώσει παντως. Αλήθεια εδώ λέγαμε ότι έχει αποκτήσει και τρίποντο ο παικτης αλλά δε το βλέπω :roofl: . Να φτιάξει τις βολες για αρχή γιατί ετσι δε παει πουθενά. Αν ο αντιπαλος κανει καλή διαχείριση στα φαουλ θα είμαστε παντα 6 πόντους πίσω μόνο από αυτο. Μέχρι στιγμής ο Χασαν είναι αυτό που περίμενα, οπότε τον λες τίμιο για αρχή.
Ο Λεβιές θέλει χρόνο πλέον. Και να παίξει δεν θα είναι έτοιμος για πολλά πράγματα. Μέχρι στιγμής πάντως και στους 3 αγώνες δεν έχει φανεί πρόβλημα στο 4.

0
reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 15, 2020 1:45 am

basket72 έγραψε:
Τετ Οκτ 14, 2020 10:33 pm
austerity_blues έγραψε:
Τετ Οκτ 14, 2020 10:30 pm
[
άσχετο, έγραψε κάποιος φίλος πριν ότι ο Μακκίσικ δήλωσε ότι φέτος ή του χρόνου σκέφτεται να σταματήσει το μπάσκετ. όντως το έχει πει αυτό; μου έκανε τρομερή εντύπωση.
κι εμένα το ίδιο, ο reignman, είναι μπασκετικός και για να το λέει, κάπου θα το πήρε το μάτι του. Ελπίζω να μας τρολάρει ή να αλλάξει γνώμη ο Σάκ-αρος, μετά από μια γεμάτη χρονιά (covid επιτρέποντος και Βούδα :banana: θέλοντος).


@ 4:00 λεει οτι το σκεφτεται. φετος σε 2 χρονια. Ειναι τρομερο βιντεο δειτε το ολο.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 15, 2020 7:37 am

Δείχνει να βρίσκει τον βηματισμό της η ομάδα. :)
Να δούμε αν ο Μπαρτζώκας βγάλει άκρη και με την διαχείριση του Σπανούλη ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα.
Εμένα από την αρχή της σεζόν (και για 3 ολόκληρα παιχνίδια) ο Χάρισον είναι που με ανησυχεί περισσότερο, μια χάνεται, μια εμφανίζεται, μακάρι να προσαρμοστεί στο καινούριο επίπεδο και να μπορέσει να είναι επιδραστικός αλλά προς το παρών απλώς ανησυχώ.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 15, 2020 7:44 am

Redfly έγραψε:
Τετ Οκτ 14, 2020 11:52 pm
[


Δε ρεφαρεται ετσι η εντος εδρας νικη με μια εντος εδρας νίκη. Με λιγη καλη θέληση ας πούμε ότι τη ρεφαρουμε με νίκη μεθαύριο. Νομίζω ότι 2 στα 2 δε λες ότι είναι και επίδοση εντος πλάνου. Με σοβαρο μπαρτζώκα όπως σήμερα απέναντι στον πάντα σοβαρο Σφαιρόπουλο θα γίνει μαχη και θα δούμε και τα 5αρια μας τι ψαρια πιάνουν απέναντι σε σοβαρους ψηλους διότι σήμερα δεν ήταν και απο τα δύσκολα ματς στο 5.
Με αρμανι παιζαμε παιδιά που παντα ξεκινάει ως φαβορι και παντα κουτουλάνε μετα. Τριπλάσιες νίκες έχουμε με αυτους. Πάντως εκει που ήθελε διπλό αλμα ο παπους Χαινς τον πηρε τον Μαρτιν για οσους το είδαν.
Μέχρι τώρα φαίνεται ότι ο Ελις είναι ολοκληρωμενος ψηλος, μετριος επιθετικά αλλα ανώτερος αμυντικα. Ενα σκαουτιν ρεπορτ που διάβαζα για τον Χασαν έχει πεσει μέσα. Και στα πλαγια βήματα που καποιοι τον εβγαζαν γρήγορο επειδη έπαιζε ραγκμπυ :P και δε βγαινει στα χετζ ουτ και μετρια σκριν. Αυτο με τα σκριν βλεπω ότι προσπαθει να το βελτιώσει παντως. Αλήθεια εδώ λέγαμε ότι έχει αποκτήσει και τρίποντο ο παικτης αλλά δε το βλέπω :roofl: . Να φτιάξει τις βολες για αρχή γιατί ετσι δε παει πουθενά. Αν ο αντιπαλος κανει καλή διαχείριση στα φαουλ θα είμαστε παντα 6 πόντους πίσω μόνο από αυτο. Μέχρι στιγμής ο Χασαν είναι αυτό που περίμενα, οπότε τον λες τίμιο για αρχή.
Ο Λεβιές θέλει χρόνο πλέον. Και να παίξει δεν θα είναι έτοιμος για πολλά πράγματα. Μέχρι στιγμής πάντως και στους 3 αγώνες δεν έχει φανεί πρόβλημα στο 4.



Mέχρι στιγμής ο Μάρτιν είναι απείρως καλύτερος από αυτό που περίμενες Redfly. Και στην άμυνα καλός και παίκτη δεν έχασε.
Τα γραπτά μένουν, όπως έχουμε ξαναπεί.
Το ίδιο κι ο Ολυμπιακός, είναι πολύ καλύτερος από αυτό που περίμενες. Έχασε από τη Ζαλγκίρις (η οποία έχει 3 εκτός έδρας νίκες!!!) στην πρώτη αγωνιστική κι από και πέρα είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ από παιχνίδι σε παιχνίδι.
Α, κι η Αρμάνι δεν έχει καμιά σχέση με παλιότερες εκδοχές της. Αλλά δεν πειράζει, λέγε εσύ, κάτι μπορεί να βρεις.
Είναι κάτι που σε ενοχλεί μου φαίνεται. Μάλλον δεν πας τον Μπαρτζώκα.

Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 832
Δημοσιεύσεις: 1520
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Οκτ 15, 2020 7:44 am

Πολύ καλή εμφάνιση αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι διότι η Αρμάνι είναι πραγματικά ομάδα ανέκδοτο. Ότι πιο ξεζουμισμένο και κορεσμένο κυκλοφορεί στην ευρώπη το μαζεύει. Αποφάσισαν να φτιάξουν ομάδα με τον Χάινς, τον Ντατόμε, τον Ντιλέινι, τον Ρολ κτλ λες και είμαστε στο 2012. Όλοι είναι καλοί παίκτες και σε ένα πιο σκληρό σύνολο θα δίνανε εμπειρία και ώθηση αλλά σε συμπληρωματικό ρόλο όχι πρωταγωνιστικό.
Δεν πρόκειται να φτιάξει σοβαρή ομάδα διότι της λείπουν δύο βασικά πράγματα, ο εγχώριος κορμός και η τεχνογνωσία. Βλέπεις ο Οσφπ με πολύ λιγότερα χρήματα αγοράζει τον Μάρτιν και τον Έλις που έχουν δίψα και νιάτα και τους εξελίσει. Μπορεί να το κάνει, κατέχει την εξελιγκτική διαδικασία και το έχει κάνει τόσες φορές. Αυτοί αγοράζουν τον Χάινς στα τελευταία του και κρατάνε τον Ταρζέφσκι που την πιάνει από το κοτσάνι.
Στα δικά μας τώρα, τρομερό δεύτερο ημίχρονο. Παίξαμε ωραίο μπάσκετ με ταχύτητα αλλά και υπομονή.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 15, 2020 7:57 am

golitog7 έγραψε:
Πέμ Οκτ 15, 2020 7:44 am
Πολύ καλή εμφάνιση αλλά ας κρατάμε μικρό καλάθι διότι η Αρμάνι είναι πραγματικά ομάδα ανέκδοτο. Ότι πιο ξεζουμισμένο και κορεσμένο κυκλοφορεί στην ευρώπη το μαζεύει. Αποφάσισαν να φτιάξουν ομάδα με τον Χάινς, τον Ντατόμε, τον Ντιλέινι, τον Ρολ κτλ λες και είμαστε στο 2012. Όλοι είναι καλοί παίκτες και σε ένα πιο σκληρό σύνολο θα δίνανε εμπειρία και ώθηση αλλά σε συμπληρωματικό ρόλο όχι πρωταγωνιστικό.
Δεν πρόκειται να φτιάξει σοβαρή ομάδα διότι της λείπουν δύο βασικά πράγματα, ο εγχώριος κορμός και η τεχνογνωσία. Βλέπεις ο Οσφπ με πολύ λιγότερα χρήματα αγοράζει τον Μάρτιν και τον Έλις που έχουν δίψα και νιάτα και τους εξελίσει. Μπορεί να το κάνει, κατέχει την εξελιγκτική διαδικασία και το έχει κάνει τόσες φορές. Αυτοί αγοράζουν τον Χάινς στα τελευταία του και κρατάνε τον Ταρζέφσκι που την πιάνει από το κοτσάνι.
Στα δικά μας τώρα, τρομερό δεύτερο ημίχρονο. Παίξαμε ωραίο μπάσκετ με ταχύτητα αλλά και υπομονή.
¨Οντως, κρατήσουμε μικρό καλάθι αναφορικά με την Αρμάνι. Δεν θα πάει ντε και καλά για F4 ή για την κούπα κι ας παραπέμπει ο προϋπολογισμός της σε τέτοια ομάδα.
Αλλά ξεζουμισμένοι οι παίκτες αυτοί; Εγώ θα τους έλεγα πρωταθλητές και με μέταλλο νικητή.
Ο Ντατόμε σε μια φάση "τζαρτζαρίστηκε" με τον λίγο ψηλότερο του κι κατά κάτι βαρύτερο του, Βεζένκοφ και δεν κουνήθηκε ο Ιταλός, σε αντίθεση με τον Βούλγαρο που πήγε ένα μέτρο μακριά.

Ο Χάινς έχει μπει μια χαρά, ο Ντιλέινι έρχεται από μια πολύ καλή χρονιά στην -τοπ- Μπαρτσελόνα, ο Σιλντς επίσης όπως κι ο Λεντέι. Ο Ρολ είναι παίκτης που πάντα έπαιξε με το καταπληκτικό του σουτ- όπως έκανε και χθες.
Ο Εγχώριος κορμός δεν είναι πανάκεια. Είχε τέτοιον η Λόκο του Μπαρτζώκα; Η Κάχα Λαμποράλ του Περάσοβιτς, η Εφές του Αταμάν, η Φενέρ του Ζοτς ακόμα- ακόμα κι η ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη κι ας έπαιξε ο τελευταίος με πολλούς Ρώσους-πλην όμως ρολίστες;;

Συμφωνώ για τον Ολυμπιακό που με απείρως λιγότερα χρήματα παίρνει παικταράδες που το καλοκαίρι θα παίζουν για τις Αρμάνι του κόσμου τούτου. Να ναι καλά ο Μπαρτζώκας.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 15, 2020 8:17 am

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Οκτ 15, 2020 7:37 am
Δείχνει να βρίσκει τον βηματισμό της η ομάδα. :)
Να δούμε αν ο Μπαρτζώκας βγάλει άκρη και με την διαχείριση του Σπανούλη ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα.
Εμένα από την αρχή της σεζόν (και για 3 ολόκληρα παιχνίδια) ο Χάρισον είναι που με ανησυχεί περισσότερο, μια χάνεται, μια εμφανίζεται, μακάρι να προσαρμοστεί στο καινούριο επίπεδο και να μπορέσει να είναι επιδραστικός αλλά προς το παρών απλώς ανησυχώ.
Σωστά τα λες για την ομάδα.
Για τον Σπανούλη όμως τι εννοείς; Ότι θα υπάρχει θέμα μες τα αποδυτήρια;
Χωρίς αυτόν χθες, στο τελευταίο δεκάλεπτο θυμίσαμε την ομάδα που πήγαινε χρόνο παρά χρόνο σε F4.
Σαφώς και μπορεί να παίξει και 17΄αντί 7' που έπαιξε χθες. Απέναντι όμως σε τέτοιο Τσάτσο όπως τον χθεσινό κι όταν ο έτερος γκαρντ είναι ο Ντιλέινι;
Μπορεί να παίξει πολλή ώρα απέναντι στο δίδυμο Τζέιμς- Χάκετ ή Χίλιαρντ ή κόντρα στους Λάρκιν- Μίσιτς;
Ο Χάρισσον χθες ήταν καλός, παιδιά. Να πούμε επίσης ότι είναι τουλάχιστον οκ και στην άμυνα! :bball:


* Ξέχασα και τα δίδυμα που μπορεί να κατεβάσει η Μπαρτσελόνα στο 1-2. Ούτε και με αυτούς πρέπει να παίζει πάνω από 10΄. Στα υπόλοιπα ας παίζει κοντά στο 15λεπτο. :welcome: Καλό για την ομάδα θα είναι αλλά και για αυτόν. Καλύτερη εικόνα άφησε χθες με τα 7λεπτά του, παρά τα 20κάτι που έπαιξε κόντρα στον Παναθηναϊκό. :shock:

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Πέμ Οκτ 15, 2020 8:21 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 15, 2020 8:19 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Οκτ 15, 2020 7:44 am
Redfly έγραψε:
Τετ Οκτ 14, 2020 11:52 pm
[


Δε ρεφαρεται ετσι η εντος εδρας νικη με μια εντος εδρας νίκη. Με λιγη καλη θέληση ας πούμε ότι τη ρεφαρουμε με νίκη μεθαύριο. Νομίζω ότι 2 στα 2 δε λες ότι είναι και επίδοση εντος πλάνου. Με σοβαρο μπαρτζώκα όπως σήμερα απέναντι στον πάντα σοβαρο Σφαιρόπουλο θα γίνει μαχη και θα δούμε και τα 5αρια μας τι ψαρια πιάνουν απέναντι σε σοβαρους ψηλους διότι σήμερα δεν ήταν και απο τα δύσκολα ματς στο 5.
Με αρμανι παιζαμε παιδιά που παντα ξεκινάει ως φαβορι και παντα κουτουλάνε μετα. Τριπλάσιες νίκες έχουμε με αυτους. Πάντως εκει που ήθελε διπλό αλμα ο παπους Χαινς τον πηρε τον Μαρτιν για οσους το είδαν.
Μέχρι τώρα φαίνεται ότι ο Ελις είναι ολοκληρωμενος ψηλος, μετριος επιθετικά αλλα ανώτερος αμυντικα. Ενα σκαουτιν ρεπορτ που διάβαζα για τον Χασαν έχει πεσει μέσα. Και στα πλαγια βήματα που καποιοι τον εβγαζαν γρήγορο επειδη έπαιζε ραγκμπυ :P και δε βγαινει στα χετζ ουτ και μετρια σκριν. Αυτο με τα σκριν βλεπω ότι προσπαθει να το βελτιώσει παντως. Αλήθεια εδώ λέγαμε ότι έχει αποκτήσει και τρίποντο ο παικτης αλλά δε το βλέπω :roofl: . Να φτιάξει τις βολες για αρχή γιατί ετσι δε παει πουθενά. Αν ο αντιπαλος κανει καλή διαχείριση στα φαουλ θα είμαστε παντα 6 πόντους πίσω μόνο από αυτο. Μέχρι στιγμής ο Χασαν είναι αυτό που περίμενα, οπότε τον λες τίμιο για αρχή.
Ο Λεβιές θέλει χρόνο πλέον. Και να παίξει δεν θα είναι έτοιμος για πολλά πράγματα. Μέχρι στιγμής πάντως και στους 3 αγώνες δεν έχει φανεί πρόβλημα στο 4.



Mέχρι στιγμής ο Μάρτιν είναι απείρως καλύτερος από αυτό που περίμενες Redfly. Και στην άμυνα καλός και παίκτη δεν έχασε.
Τα γραπτά μένουν, όπως έχουμε ξαναπεί.
Το ίδιο κι ο Ολυμπιακός, είναι πολύ καλύτερος από αυτό που περίμενες. Έχασε από τη Ζαλγκίρις (η οποία έχει 3 εκτός έδρας νίκες!!!) στην πρώτη αγωνιστική κι από και πέρα είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ από παιχνίδι σε παιχνίδι.
Α, κι η Αρμάνι δεν έχει καμιά σχέση με παλιότερες εκδοχές της. Αλλά δεν πειράζει, λέγε εσύ, κάτι μπορεί να βρεις.
Είναι κάτι που σε ενοχλεί μου φαίνεται. Μάλλον δεν πας τον Μπαρτζώκα.
Παμε παρακατω. Τα γραπτα μενουν λοιπον οποτε ξερω πολυ καλα τι περιμενω εγω και εχω καταλαβει τι περιμενεις εσυ. Άποψή μου λοιπον με το μπασκετ που γνωρίζω να θεωρώ οτι ο Χασαν είναι αυτό που περμίμενα. Τιμιο τον χαρακτηρίζω και δεν έχω πρόβλημα να το πω αυτό και ας μην έχει τρίποντο που διαβαζα εδώ (τα γραπτα μένουν ξέρεις). Βλέπω αρπάζεσαι εύκολα οπότε σου ζητάω και πάλι το ignore να είναι αμοιβαίο.
Δεν έχω πρόβλημα με τον μπαρτζώ για να βαζουμε τα πράγματα στη θέση τους , όπως και δεν έχω και με τον σφαιρόπουλο και γενικά σέβομαι όσους ασχολούνται με τον αθλητισμό, αλλά όπως ζητάς ψυχραιμία όταν χανουμε σε φιλικά (και καλά κάνεις) καλό είναι να έχεις υπομονή και να σέβεσαι την άποψη των αλλων. Ήττα απο ζαλγκιρις που αν ο μπαρτζώ δεν έπαιζε έτσι όπως έπαιξε δεν θα χάναμε, νίκη το φάντασμα του παναθηναικού και βασικά καλό 2ο ημίχρονο χθές. Αυτά έχουμε δεί και αν ο Πριντεζης δε μας κράταγε στο 1ο ημίχρονο θα είχαμε πρόβλημα.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 15, 2020 8:27 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Οκτ 15, 2020 8:17 am

Για τον Σπανούλη όμως τι εννοείς; Ότι θα υπάρχει θέμα μες τα αποδυτήρια;

Ο Χάρισσον χθες ήταν καλός, παιδιά. Να πούμε επίσης ότι είναι τουλάχιστον οκ και στην άμυνα! :bball:
Σκέψεις κάνω, παίκτες όπως ο Σπανούλης ή ο Ναβάρο θέλουν να παίζουν, δεν ξέρω πόσο ομαλά θα το δεχτεί να μειωθεί ο χρόνος του και ο ρόλος του. Κατά τ' άλλα δεν έχω την παραμικρή πληροφόρήση από κάπου.

Για τον Χάρισον δεν λέω ότι δεν ήταν καλός ή ότι δεν δείχνει καλά σημάδια (όπως το κρίσιμο καλάθι στην προηγούμενη αγωνιστική), απλώς δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη ως τώρα και είναι αυτός που ανησυχώ περισσότερο από τις μεταγραφές που έχουμε κάνει.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 15, 2020 8:28 am

Redfly έγραψε:
Πέμ Οκτ 15, 2020 8:19 am

Παμε παρακατω. Τα γραπτα μενουν λοιπον οποτε ξερω πολυ καλα τι περιμενω εγω και εχω καταλαβει τι περιμενεις εσυ. Άποψή μου λοιπον με το μπασκετ που γνωρίζω να θεωρώ οτι ο Χασαν είναι αυτό που περμίμενα. Τιμιο τον χαρακτηρίζω και δεν έχω πρόβλημα να το πω αυτό και ας μην έχει τρίποντο που διαβαζα εδώ (τα γραπτα μένουν ξέρεις). Βλέπω αρπάζεσαι εύκολα οπότε σου ζητάω και πάλι το ignore να είναι αμοιβαίο.
Δεν έχω πρόβλημα με τον μπαρτζώ για να βαζουμε τα πράγματα στη θέση τους , όπως και δεν έχω και με τον σφαιρόπουλο και γενικά σέβομαι όσους ασχολούνται με τον αθλητισμό, αλλά όπως ζητάς ψυχραιμία όταν χανουμε σε φιλικά (και καλά κάνεις) καλό είναι να έχεις υπομονή και να σέβεσαι την άποψη των αλλων. Ήττα απο ζαλγκιρις που αν ο μπαρτζώ δεν έπαιζε έτσι όπως έπαιξε δεν θα χάναμε, νίκη το φάντασμα του παναθηναικού και βασικά καλό 2ο ημίχρονο χθές. Αυτά έχουμε δεί και αν ο Πριντεζης δε μας κράταγε στο 1ο ημίχρονο θα είχαμε πρόβλημα.
Το πρώτο σου ποστ μετά από τέτοια εμφάνιση, απέναντι σε μια απο τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.
Redfly έγραψε:
Τετ Οκτ 14, 2020 7:04 pm
Πάντως στο πρώτο ημίχρονο που δε τραβάγαμε και πολυ, βοήθησε ο σπαν, και ο Πρίντεζης έπαιζε μονος του ένα διάστημα. Βασικά οι σωστες επιλογές μπαρτζώ στη πενταδα έφεραν την νίκη όπως αντίστοιχα οι κακές είχαν φέρει την ήττα στο πρώτο ματς. 4 στα 11 τρίποντα για Χαρισον. Έκανε κατάχρηση στο σουτ ή μου φαίνεται?


Ξέχασες και τις ήττες στα φιλικά να αναφέρεις. Επιπλέον ο Μάρτιν πέρα από το ότι δεν βάζει τρίποντα, δεν κατεβάζει και την μπάλα.

Στην τρίτη περίοδο χάναμε με μεγαλύτερη διαφορά από το ημίχρονο που λες ότι μας κράτησε ο Πρίντεζης αλλά κι ο Σπανούλης όπως είπες χθες.
Κι όμως το γυρίσαμε και φτάσαμε και κοντά σε διψήφια διαφορά.

Εδώ είμαστε και θα τα λέμε γιατί όπως αρέσκομαι να γράφω τα γραπτά μένουν. Και δη εκείνα τα θερινά. :D
* Για το τρίποντο του Μάρτιν δεν το έγραφα εγώ, αλλά αν σου βγαίνει το κείμενό σου, να μη στο χαλάσω. Χρεώσε το σε μένα.

RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 15, 2020 8:50 am

Redfly έγραψε:
Τετ Οκτ 14, 2020 11:52 pm
Πάντως εκει που ήθελε διπλό αλμα ο παπους Χαινς τον πηρε τον Μαρτιν για οσους το είδαν.

Ο παππούς Χαινς χθες ήταν αρκετά χειρότερος κι από τους δυο ψηλούς μας. Και με μεγάλη διαφορά.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Οκτ 15, 2020 8:50 am

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Οκτ 15, 2020 7:37 am
Δείχνει να βρίσκει τον βηματισμό της η ομάδα. :)
Να δούμε αν ο Μπαρτζώκας βγάλει άκρη και με την διαχείριση του Σπανούλη ώστε να μην δημιουργηθεί πρόβλημα.
Εμένα από την αρχή της σεζόν (και για 3 ολόκληρα παιχνίδια) ο Χάρισον είναι που με ανησυχεί περισσότερο, μια χάνεται, μια εμφανίζεται, μακάρι να προσαρμοστεί στο καινούριο επίπεδο και να μπορέσει να είναι επιδραστικός αλλά προς το παρών απλώς ανησυχώ.
Πήγα να γράψω ότι ο μπαρτζώ δεν κοιτάει χρονόμετρα και βλέπω χρονους Ελισ Μαρτιν και για τα τρία ματς 59:57 & 59:58 αντίστοιχα, και πεθαίνω στα γέλια. Αυτό που έκανε ο μπαρτζω με τη ζαλγκιρις είναι αυτο που πιστευε ότι μπορούσε να γίνει φέτος ενώ αυτό που έγινε χθες είναι αυτό που συνειδητοποιεί ότι τελικα μπορεί να δουλέψει. Αρα θέλουμε εναν ακομα στο 1 κάποια στιγμή.
Καταλαβαίνω αυτό που γράφεις για τον Χάρισον, θα πάρει ματς μόνος του, ξέρει πολυ μπασκετ, αλλά δε θέλω να τον δώ να χάνει ματς μόνος του, γι αυτο μου φάνηκαν πολλα τα τρίποντά του χθες (με αποδεκτό ποσοστό πάντως). Οπότε απλά ανησυχώ και γω αλλά ας περιμένουμε. Ομως στην άμυνα πράγματι είναι καλύτερος απο αυτό που περίμενα.

Εμένα πιο πολυ με προβληματίζει ο τρόπος διαχείρισης του παπ. Ο μακκισικ συνεχίζει να βελτιώνεται, θέλει μπαλα στα χέρια του (χθες πήρε τη σκυτάλη απο τον Πρι στο 2ο ημίχρονο) και μαζί με τον χαρισον οι θεσεις 2-3 μου φαίνονται κλεισμένες για 25 λεπτά. Θα το δεχτεί ο Παπ αυτό? Θα προσπαθήσει να το αλλάξει ή θα τον παρει απο κάτω? Είναι παίκτης ειδικής διαχείρισης και θέλει προσοχή.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2020-2021”