Day 27 - Olympiacos vs Panathinaikos

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 9:29 pm

Ο Ολυμπιακός χτίζει κατι καλο για του χρόνου

Στον Παναθηναικο πρέπει να προβληματιστούν γιατί σε άλλο ένα κρίσιμο ματς ο Πάπας ηταν εκτός και ο Φριντετ ουσιαστικά ανύπαρκτος. Στην τελευταία επίθεση μάλιστα στον πάγκο. Οι δυο τους παίρνουν 2.5 εκατομμύρια απο τα 10 του μπάτζετ

Αν οι πράσινοι έπαιρναν Μακισικ και Ελις η εικονα τους θα ηταν πολυ διαφορετική

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 9:37 pm

shtarkws έγραψε:
Τρί Μαρ 03, 2020 9:29 pm
Ο Ολυμπιακός χτίζει κατι καλο για του χρόνου

Στον Παναθηναικο πρέπει να προβληματιστούν γιατί σε άλλο ένα κρίσιμο ματς ο Πάπας ηταν εκτός και ο Φριντετ ουσιαστικά ανύπαρκτος. Στην τελευταία επίθεση μάλιστα στον πάγκο. Οι δυο τους παίρνουν 2.5 εκατομμύρια απο τα 10 του μπάτζετ
Δίκιο έχεις, απλώς να συμπληρώσω ότι αν ο Παναθηναϊκός είχε παίξει έτσι όπως έπαιξε απόψε και σε Βελιγράδι και Βαλένθια, θα είχε 2 ακόμα νίκες. Δεν θα έμπαινε και πάλι F4, αλλά θα είχε καλύτερο κλίμα και δεν θα χρειαζόταν να επιστρατεύσει τα κλασσικά του ο Δ.Γ..... ;)

jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 10:01 pm

Το κλειδι της αποψινής νίκης, κατά την γνώμη μου πάντα, αλλά και της γενικότερης βελτιωσης μας τελευταία είναι η ομαδική άμυνα με την παρουσία του Έλις στο παρκέ. Αν εξαιρέσεις τις λίγες φορές που παίζει αλλαγές ο Μπαρτζώκας και βγάζει τον Ελις στην περιφέρεια, ο οποίος ειναι επίσης εξαιρετικός ψηλά αλλά χανουμε τα ριμπάουντ στην ρακέτα, ο Έλις αποτελεί εναν πολύ καλό τερματοφύλακα με έφεση στο ριμπάουντ και αντίληψη στην αντιμετώπιση της δημιουργίας του αντίπαλου γκαρντ. Πραγματικά εξαιρετική επιλογή.

Πολυ καλός, hustle Μακίσικ με όρεξη για καταξίωση. Μακάρι να μείνει το καλοκαίρι. Εύσημα στον Βενζέκοφ που μας κράτησε στο πρώτο μέρος όταν έφυγε 7-8 πόντους ο Παναθηναικός. Γενικά η ομάδα συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, ελπίζω να συνεχίσουμε να βελτιωνόμαστε με ορίζοντα την νέα χρονιά, γιατί αυτός είναι ο στόχος και οχι να αρχίσουμε τα σενάρια για οχτάδες κτλ κτλ.....

Ο Πιτίνο συνέχισε τα μέτρια κοουτσαρίσματα. Κακό ροτέισον ο Αμερικανός ο οποίος παρουσιασε μια ομάδα χωρίς φρέσκιες ιδέες. Δεν έδειξε να το παλεύει πολύ το ματς, νομίζω οτι έχει επαναπαυτεί στο γεγονός οτι έχει δημόσια δηλώσει οτι το ρόστερ που παρέλαβε έχει αδυναμίες, πιστεύοντας ίσως οτι αυτό του προσφέρει κάποιου είδους ασυλία. Πραγματικά εκτός απο Καλάθη και Μήτογλου δεν είδα κάποιον να διακρίνεται για το πάθος του. Άντε και ο Πάπι μέχρι το 3ο φάουλ, μετά έφαγε (ανεξήγητα) πολύ πάγκο.

Παντως, καλή φαση που μιλάμε για μπάσκετ και όχι για καφρίλες εξέδρας και διαιτησίες. Άντε μπας και βάλουμε μυαλό και ευχαριστηθούμε το άθλημα.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 10:12 pm

Για τον McKissic να πω πως καλό είναι να περιμένουμε. Σε όλους μας άρεσε. Παρόλο που τα παιχνίδια που απομένουν είναι λίγα και δεν υπάρχει ελληνικό πρωτάθλημα, εγώ θα τον κρίνω στα επόμενα δύο-τρια ματς που θα αρχίσουν να κυκλοφορούν και περισσότερα βίντεο στις αντίπαλες ομάδες από τα συστήματα του Ολυμπιακού με εκείνον.

Θυμίζω ότι κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί πριν λίγα χρόνια με έναν άλλον παίκτη που είχε έρθει στον Παναθηναϊκό. Τον 'Ελιοτ Ουίλλιαμς. Τον ψάχναμε μετά από τα δυο-τρία πρώτα παιχνίδια, ενώ είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά.

Το περίεργο με τον McKissic είναι οι αγωνιστικές επιλογές που έκανε στην καριέρα του. Κοντεύει τα 30 και πάντα έπαιζε σε μικρομεσαίες ομάδες.

Υ.Γ. Ο Ολυμπιακός πήρε την ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό(χλωμό να συμβεί).
Υ.Γ1. Ο Παναθηναϊκός αν δεν κερδίσει μεθαύριο θα έχει πρόβλημα.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 10:20 pm

Αυτό παντως με τον Καλαθη ούτε εγω δε το καταλαβαινω. Ο τυπος ανεβαζει μια μετρια ομαδα δυο σκαλια πιο πανω εδω και χρονια. Εχει αδυναμια στο σουτ, αλλα το καλυπτει ανετα αφου σε ολα τα αλλα το τερματιζει με την αποδοσή του. Σημερα ηταν ο μονος που επαιξε καλα, διπλα σε παικτες που δεν τα καταφεραν. Τελικα το εκανε το ρεκορ στις ασιστ? Φαινομενο ο παικτης, εβγαλε στα τριαντα του οσες ασιστ εβγαλαν αλλοι σε ολη τους τη καριερα. Το ρεκορ του δε θα σπασει ευκολα.

Για την ομαδα μου τωρα, δεν ηταν μπασκετ το σημερινο, πολυ αγχος ισως, αλλα ο μακκισικ φαινεται να ειναι αυτο που ψαχναμε. Φανηκε λιγος ο Πολ διπλα του, αν και θα τους κραταγα και τους δυο.
Ο μπαικς δε ξερω τι φρουτο ειναι. Απο τα βιντεακια καλος φαινοταν, αλλα και ο τσερυ στα βιντεακια θα φαινεται MJ. Αν δε βγει ο παικτης θα εχουμε προβλημα. Νομιζω 1.5 χρονο συμβολαιο εχει, σωστά?
Παντως με οσα εχουμε δει, μαλλον ροτσεσκι θα κραταγα για του χρονου παρα μπαλντγουιν. Αν μαλιστα ο σπανουλης δεν καταφερει να επιστρεψει σε νομαλ φορμα, ο ροτσεσκι μπορει να κρατησει ομαδα στα τελευταια λεπτα ανετα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 10:29 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Μαρ 03, 2020 10:12 pm
Για τον McKissic να πω πως καλό είναι να περιμένουμε. Σε όλους μας άρεσε. Παρόλο που τα παιχνίδια που απομένουν είναι λίγα και δεν υπάρχει ελληνικό πρωτάθλημα, εγώ θα τον κρίνω στα επόμενα δύο-τρια ματς που θα αρχίσουν να κυκλοφορούν και περισσότερα βίντεο στις αντίπαλες ομάδες από τα συστήματα του Ολυμπιακού με εκείνον.

Θυμίζω ότι κάτι αντίστοιχο είχε συμβεί πριν λίγα χρόνια με έναν άλλον παίκτη που είχε έρθει στον Παναθηναϊκό. Τον 'Ελιοτ Ουίλλιαμς. Τον ψάχναμε μετά από τα δυο-τρία πρώτα παιχνίδια, ενώ είχε ξεκινήσει εντυπωσιακά.

Το περίεργο με τον McKissic είναι οι αγωνιστικές επιλογές που έκανε στην καριέρα του. Κοντεύει τα 30 και πάντα έπαιζε σε μικρομεσαίες ομάδες.

Υ.Γ. Ο Ολυμπιακός πήρε την ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό(χλωμό να συμβεί).
Υ.Γ1. Ο Παναθηναϊκός αν δεν κερδίσει μεθαύριο θα έχει πρόβλημα.
Σωστό είναι να περιμένουμε, από την άλλη όμως το πρώτο δείγμα είναι από 2 παιχνίδια στο Γιαντ Ελιάου και στο ΣΕΦ απέναντι στον υποχρεωμένο να νικήσει Παναθηναϊκό.
Έπειτα, δεν έχουμε να κάνουμε με έναν διάδρομο που μένει ανοικτός και μόνο από εκεί εφορμά ο Σακ.
Ο άνθρωπας είναι δύναμη της φύσης για τα ευρωπαϊκά δεδομένα. Χρόνια τον βλέπουμε αλλά τα σοβαρά θέματα που κουβαλούσε λειτουργούσαν πάντα ανασχετικά. Ας ελπίσουμε ότι θα μείνει με το κίνητρο, τη δίψα για μπάσκετ και δεν θα χάσει το μυαλό του. Κατά ΄τα άλλα ας τον κλείσουνε οι αντίπαλοι. Πλαισίωσε τον και με σουτέρ κι είσαι οκ.
Να θυμίσω ότι τον έχουμε κλείσει για ενάμιση χρόνο κι επαφίεται στην ομάδα αν θα τον κρατήσει.
Ήγουν: θα είναι και του χρόνου εκτός αν τον πάθει "Κάρεϊ Σκάρι" και κυνηγάει τον Μπαρτζώκα να τον κοπανήσει. :smile:

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 10:41 pm

Redfly έγραψε:
Τρί Μαρ 03, 2020 10:20 pm
Αυτό παντως με τον Καλαθη ούτε εγω δε το καταλαβαινω. Ο τυπος ανεβαζει μια μετρια ομαδα δυο σκαλια πιο πανω εδω και χρονια. Εχει αδυναμια στο σουτ, αλλα το καλυπτει ανετα αφου σε ολα τα αλλα το τερματιζει με την αποδοσή του. Σημερα ηταν ο μονος που επαιξε καλα, διπλα σε παικτες που δεν τα καταφεραν. Τελικα το εκανε το ρεκορ στις ασιστ? Φαινομενο ο παικτης, εβγαλε στα τριαντα του οσες ασιστ εβγαλαν αλλοι σε ολη τους τη καριερα. Το ρεκορ του δε θα σπασει ευκολα.
Συμφωνώ κι επαυξάνω για Καλάθη. Χαλάλι του και το κακό του σουτ. Σήμερα ήταν συγκινητικός και απεικονιζόταν πάνω του, η πίεση που τους έβαλε ο ιδιοκτήτης τους για νίκη στο ΣΕΦ. ( άλλη μιαν εξήγηση για το κάκιστο ποσοστό από το 3π. πέραν της καλής άμυνας του Ολυμπιακού)
Αλλά για να μην αδικούμε τους παλιότερους pg από τον Νικ, να υπενθυμίσουμε ότι οι ασίστ μετράνε πια διαφορετικά από το παρελθόν.

Άβαταρ μέλους
Crash95

 a1greece
Reactions: 228
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2016 1:56 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LynnGreer,Printezis,Scola
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Πάνθηρες Καβάλας,Ολυμπιακός,ΣικάγοΜπουλς
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 11:01 pm

Nικη μεγάλη, αλλά κυρίως νίκη γοήτρου. Δυστυχώς η σκληρή ήττα στο Ισραήλ μας αφήνει πίσω στο θέμα οκταδας. Ειναι δύσκολα αλλα δεν εχει και τόσο σημασία το αν μπούμε . Το σημαντικό ειναι οτι χτίζεται κάτι καλό απτό Μπαρτζωκα.

Ευχαριστούμε κοουτς για το Μακισικ, μακαρι να συνεχίσει έτσι, ειναι εντυπωσιακός πέρα απο αποτελεσματικός. Θα γίνει μεγάλη αδυναμία!!!

0
Εκτός απ'τον Crash Bandicoot που αγαπώ όπως καταλάβατε, λατρεύω και το μπασκετ!!!Αγαπημένες ομάδες ΕΚ Καβάλας, Ολυμπιακός, Σικάγο Μπουλς, Εθνική Ελλάδος και Εθνική Αργεντινής (μεγάλη καψούρα με τους γκαούτσος, Vamo Vamo Argentina, Vamo Vamo a ganar)!!!
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 11:20 pm

Απίστευτη νίκη η σημερινή, η οποία σίγουρα πρέπει να αποτελέσει οδηγό για του χρόνου. Τρομερός ο McKissic, αυτός ο παίκτης δείχνει να είναι ένα από τα κομμάτια του παζλ που έλειπαν στα guards, ο Ellis το είπα και θα το ξαναπώ, είναι ένας ΜΑΠ που ταιριάζει τέλεια σε αυτήν την ομάδα και με καλούς δημιουργούς στο 1-2 θα αποβεί εξαιρετικά χρήσιμος, αλλά γενικότερα μου άρεσε το πόσο ψυχωμένα έπαιξε η ομάδα για τη νίκη σήμερα.

Δεν έχω πρόβλημα που δε θα μπούμε στα playoffs, θα είχα πρόβλημα αν αυτή η χρονιά πήγαινε στο βρόντο χωρίς να προσπαθήσουμε καθόλου. Είμαστε Ολυμπιακός, πρέπει να επανέλθουμε στα F4 και αυτό που πάμε να χτίσουμε με τους McKissic, Ellis και τον κόουτς Μπαρτζώκα (που του έχω σούρει πολλά στο παρελθόν, αλλά δε μπορώ να μην παραδεχτώ ότι είναι καλός recruiter και ότι βελτίωσε την ομάδα) φαίνεται καλό, μακάρι όλα να πάνε καλά και το καλοκαίρι να χτίσουμε έναν καλό κορμό γύρω από τις ελπιδοφόρες φετινές μονάδες.

Όσον αφορά το μεγάλο αντίπαλο, ήταν τραγικός από το τρίποντο, αν σούταρε με στοιχειώδη ποσοστά θα μπορούσε να πάρει το ματς. Ευτυχώς ήταν άστοχοι και ο Fredette και ο Rice (που μας σκότωσε στο πρώτο ματς), οι οποίοι πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί ήταν τόσο τραγικοί. Ο Καλάθης ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης, καλώς ή κακώς πρέπει να βρεθεί ένα guard της προκοπής να μπορεί να πλαισιώσει αυτόν τον παίκτη, γιατί σήμερα προσπαθούσε μόνος του στο 1-2. O Bentil φαίνεται ψιλοκαλός, αλλά δεν τον έχω πολυπροσέξει. Τώρα εγώ τα έχω ξαναπεί και το λέω εντελώς μπασκετικά και φιλικά χωρίς καμία εμπάθεια, αλλά από τον ελληνικό κορμό εκτός Καλάθη, μόνο ο Μήτογλου δείχνει να έχει το κάτι παραπάνω, ο Παπαπέτρου είναι περιορισμένων δυνατοτήτων και ο Παπαγιάννης πραγματικά πρέπει να κάτσει να δουλέψει. Βλέπω και τους Παναθηναϊκούς στο φόρουμ που τα λένε τόσο καιρό, αλλά δε μπορώ να μην το επισημάνω.

Anyway, μπράβο στην ομάδα και βλέπουμε μόνο μπροστά! (α ρε να είχαμε πάρει το διπλό στο Ισραήλ, θα ελπίζαμε για κάτι καλύτερο και φέτος)

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 11:35 pm

nikolas12 έγραψε:
Τρί Μαρ 03, 2020 11:20 pm
Απίστευτη νίκη η σημερινή, η οποία σίγουρα πρέπει να αποτελέσει οδηγό για του χρόνου. Τρομερός ο McKissic, αυτός ο παίκτης δείχνει να είναι ένα από τα κομμάτια του παζλ που έλειπαν στα guards, ο Ellis το είπα και θα το ξαναπώ, είναι ένας ΜΑΠ που ταιριάζει τέλεια σε αυτήν την ομάδα και με καλούς δημιουργούς στο 1-2 θα αποβεί εξαιρετικά χρήσιμος, αλλά γενικότερα μου άρεσε το πόσο ψυχωμένα έπαιξε η ομάδα για τη νίκη σήμερα.

Δεν έχω πρόβλημα που δε θα μπούμε στα playoffs, θα είχα πρόβλημα αν αυτή η χρονιά πήγαινε στο βρόντο χωρίς να προσπαθήσουμε καθόλου. Είμαστε Ολυμπιακός, πρέπει να επανέλθουμε στα F4 και αυτό που πάμε να χτίσουμε με τους McKissic, Ellis και τον κόουτς Μπαρτζώκα (που του έχω σούρει πολλά στο παρελθόν, αλλά δε μπορώ να μην παραδεχτώ ότι είναι καλός recruiter και ότι βελτίωσε την ομάδα) φαίνεται καλό, μακάρι όλα να πάνε καλά και το καλοκαίρι να χτίσουμε έναν καλό κορμό γύρω από τις ελπιδοφόρες φετινές μονάδες.

Όσον αφορά το μεγάλο αντίπαλο, ήταν τραγικός από το τρίποντο, αν σούταρε με στοιχειώδη ποσοστά θα μπορούσε να πάρει το ματς. Ευτυχώς ήταν άστοχοι και ο Fredette και ο Rice (που μας σκότωσε στο πρώτο ματς), οι οποίοι πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί ήταν τόσο τραγικοί. Ο Καλάθης ήταν μακράν ο καλύτερος παίκτης, καλώς ή κακώς πρέπει να βρεθεί ένα guard της προκοπής να μπορεί να πλαισιώσει αυτόν τον παίκτη, γιατί σήμερα προσπαθούσε μόνος του στο 1-2. O Bentil φαίνεται ψιλοκαλός, αλλά δεν τον έχω πολυπροσέξει. Τώρα εγώ τα έχω ξαναπεί και το λέω εντελώς μπασκετικά και φιλικά χωρίς καμία εμπάθεια, αλλά από τον ελληνικό κορμό εκτός Καλάθη, μόνο ο Μήτογλου δείχνει να έχει το κάτι παραπάνω, ο Παπαπέτρου είναι περιορισμένων δυνατοτήτων και ο Παπαγιάννης πραγματικά πρέπει να κάτσει να δουλέψει. Βλέπω και τους Παναθηναϊκούς στο φόρουμ που τα λένε τόσο καιρό, αλλά δε μπορώ να μην το επισημάνω.

Anyway, μπράβο στην ομάδα και βλέπουμε μόνο μπροστά! (α ρε να είχαμε πάρει το διπλό στο Ισραήλ, θα ελπίζαμε για κάτι καλύτερο και φέτος)



Μια χαρά τα λες και με σεβασμό (όπως πρέπει) στον ηττημένο, αλλά σε ένα διαφωνώ κάθετα: Ο Παπαπέτρου ποτέ δεν ήταν περιορισμένων δυνατοτήτων, το παιδί ήξερε πάντα μπάσκετ,(στις μικρές εθνικές ζωγράφιζε στην επίθεση) είναι πολύ γυμνασμένο, εξαιρετικός και σωστός αθλητή και το μόνο που είχε να κάνει ήταν να ηρεμήσει το μυαλό του. Το κατάφερε στην ομάδα της καρδιάς του και μπράβο του. Κάνει πολύ καλή χρονιά (καλύτερη απ΄αυτή που εγώ προσωπικά περίμενα κι ας τον πίστευα ως παίκτη).
Δεν τον αλλάζω με τον Παπανικολάου ωστόσο... Ο καθένας παίζει στη ομάδα που γουστάρει και δεν μπορεί παρά να τους χαιρόμαστε.

Για τον Παπαγιάννη το έχω ξαναπεί: ένα εξάμηνο στο Σαολίν ή κάπου στην επαρχία Χενάν τέλος πάντων για 8ωρο Γου- σου 6 μέρες τη βδομάδα, να δουλέψει σε μυαλό και σώμα και βλέπουμε.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 531
Δημοσιεύσεις: 1445
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 11:38 pm

H κριτικη μου για ολυμπιακο:

Ροτσέστι: Μεστή εμφάνιση, βοηθησε επιθετικα με το μακρυνο σουτ. Δεν απεφυγε καποια λαθη, ωστοσο ο ολυμπιακος πηρε απο αυτον τους ποντους που δεν εδωσαν αλλοι γκαρντ

Μπαλντγουιν: Κακο παιχνιδι, δεν πηρε πολλες προσπαθειες ενω δεν βοηθησε οργανωτικα. Φαινεται οτι δεν ειναι σταθερος στην αποδοση του

Πολ: Λιγα πραγματα και απο τον Πολ, αστοχος απο το τριποντο. Ωστοσο επαιξε λιγοτερο απο τον Παπ στο "3"

Κόνιαρης: Δεν ειναι της ιδιας κλασης σαν οργανωτης με αλλους στη περιφερεια, μονο αμυντικα προσεφερε

Μπαικς: Πολυ κακος, ατολμος και με λαθη. Δεν εχει μπει ακομα στο κλιμα της ομαδας

Βεζενκοφ: Εδειξε για μια ακομα φορα οτι ειναι πολυ καλος σουτερ. Θεωρω ομως οτι πρεπει να βαλει κι αλλα στοιχεια στο παιχνιδι του. Θετικος, μπορει ακομα καλυτερα

Πριντεζης:Μετριο ματς, σαν δευτερος ψηλος ειχε κι αυτος σαν βασικο ρολο να περιορισει τα αντιστοιχα 4αρια του βαζελου

Παπανικολαου: Εβαλε κρισιμα καλαθια οταν η διαφορα ηταν στους 1-2 ποντους στο τελος, βγηκε μπροστα σαν ηγετης κατεβαζωντας και μπαλα στα κρισιμα τελευταια δευτερολεπτα. Δεν εκανε καταχρηση στα μακρινα σουτ. Ηταν απο τους συντελεστες της νικης

Ρουμπιτ: Επαιξε σαν σεντερ λογω απουσιας του μιλουτινοφ, η θεση 4 του παει καλυτερα φαινεται

Ελις: Πολυτιμη η συνειφορα του στα ρημπαουντ, εβαλε και καλαθια, προσεφερε για μια ακομα φορα σε αυτα που ζητα η ομαδα απο αυτον

Μακ Κισικ: Ο MVP, επιθετικα πηρε την ομαδα πανω του. Εκρηκτικος, φοβερος στο ανοιχτο γηπεδο, αν βελτιωσει λιγο ακομα και το μακρυνο σουτ θα μιλαμε για παικτη-λαχειο

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 531
Δημοσιεύσεις: 1445
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 03, 2020 11:55 pm

Crash95 έγραψε:
Τρί Μαρ 03, 2020 11:01 pm
Nικη μεγάλη, αλλά κυρίως νίκη γοήτρου. Δυστυχώς η σκληρή ήττα στο Ισραήλ μας αφήνει πίσω στο θέμα οκταδας. Ειναι δύσκολα αλλα δεν εχει και τόσο σημασία το αν μπούμε . Το σημαντικό ειναι οτι χτίζεται κάτι καλό απτό Μπαρτζωκα.

Ευχαριστούμε κοουτς για το Μακισικ, μακαρι να συνεχίσει έτσι, ειναι εντυπωσιακός πέρα απο αποτελεσματικός. Θα γίνει μεγάλη αδυναμία!!!
Φενερ και ολυμπιακός θα είναι στην 8αδα. Η Βαλένθια έχασε πάλι σήμερα και ο ολυμπιακός την έχει στην ισοβαθμια. Η ζαλγκιριε από την άλλη έχει δύσκολο πρόγραμμα. Η κιμκι δεν θαντεξει όπως τη βλέπω, δεν είναι για κάτι σπουδαίο φετος

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 04, 2020 12:10 am

Θα ξεκινησω με τα δυο αποκτηματα.ΜακΚισικ, τετοιο πακετο παικτη δεν περιμενα να βρει οχι ο ολυμπιακος αλλα καμια ευρωλιγκατη ομαδα μεσα στην χρονια.Τρομακτικη αθλητικοτητα, καλη αντιληψη του χωρου ,καλες τοποθετησεις σε αμυνα και επιθεση, εξαιρετικο καθετο παιχνιδι (ειναι ο slasher που ειχαμε αναγκη πολλα χρονια), καλος χειρισμος, συμπαθητικο σουτ και φυσικα εξαιρετικη αμυντικη προσηλωση.Μεχρι στριγμης με εχει αφησει με το στομα ανοιχτο.
Με το στομα ανοιχτο με εχει αφησει και ο Μπαικς αλλα για τους λαθους λογους. Ειναι νωρις για να τον κρινω ξεκαθαρα, αλλα χαζα φαουλ και αψυχολογητες ενεργειες στον αιφνιδιασμο( την πρωτη φορα μπηκε μεχρι μεσα δεν ηξερε τι να κανει την μπαλα, επελεξε split out και βρηκε παιχτη του παναθηναικου.Την δευτερη εσμπρωξε την μπαλα στον καλαθη.) οι οποιες δεν δικαιολογουν οτι ειναι καινουριο αποκτημα.Ο παικτης θυμιζει τον Ριντ δηλαδη ειναι εκτος τοπου και χρονου.Μακαρι να ανεβει στην συνεχεια , αλλα ευκολο παιχνιδι για ξεμουδιασματα κτλ δεν υπαρχει, ολα ειναι δυσκολα και πρεπει να βγει μπροστα.Τον αφηνω για τωρα.


Στα του παιχνιδιου, εγω προσωπικα δεν την χαρηκα καθολου την νικη.Ο λογος ειναι πως τετοιον παναθηναικο τοσο κακο τον τελειωνεις με συνοπτικες διαδικασιες, το κοντερ γραφει 15+ και δεν το αφηνεις να ξανα πεσει.Ξεκαθαρη ευθυνη μπαρτζωκα το σημερινο παιχνιδι, γιατι κατα την γνωμη μου εκανε πολυ κακο κοουτσαρισμα και θα εξηγησω γιατι.
Επιμενεις στις αλλαγες στα σκριν. Ειπες οτι ηθελες να κοψεις την δημιουργια του καλαθη, θεωρω οτι ο καλαθης οντας ο καλυτερος πασερ στην ευρωλιγκα , θα τις βρει τις πασες του και δεν θα χασεις με τους αριθμους του καλαθη, αλλα με την αποδοση των υπολοιπων.Θα ειχε βαση αυτο που λες αν την ωρα που ειχε βγει ο καλαθης αλλαζες προσεγγιση , πραγμα που δν εγινε. Με την εμμονη με τις αλλαγες, βγηκαν miss match , χαθηκαν ριμπαουντ και εγιναν παρα πολλα φαουλ που οδηγησαν στις βολες. Τουλαχιστον βαλε μια πιο big ball 5αδα με ταυτοχρονη παρουσια ελις ρουμπιτ παπ πολ σακ , ετσι ωστε στις αλλαγες που επιμενεις να παιζεις να εχεις πιο πολλες πιθανοτητες να θωρακισεις την ρακετα.
Εγω βλεποντας την αστοχια του παο θα επαιζα ζωνη με προσαρμογες αφου με τους μπαλντγουιν σακ πολ παπ ρουμπιτ ελις εχω και τα χερια και την αθλητικοτητα για να κλεισω χωρους. Επιπλεον θα εδινα το σουτ στον καλαθη και δεν θα τον αφηνα να κανει τα φλοουτερ του, τα οποια οδηγησαν ειτε σε ασσιστ, ειτε σε καλαθι, ειτε σε καλαθι και φαουλ (2 φασεις καρμπον).
Δεν παιρνεις τα time out εγκαιρως. Περιμενεις να χαθει εντελως η διαφορα και μετα αντιδρας με αλλαγες και time out. Ο ολυμπιακος εχασε ολες τις ευκαιριες του οταν εβρισκε το μομεντουμ να χτισει διαφορες.Παντα καπως ο παο επστρεφε στο παιχνιδι.Ξεχαστηκες στο ροτεισον επισης, τρανταχτοτερο παραδειγμα αυτο του βεζενκοφ.
Κακο επιθετικο πλανο.Η Οδηγια με το ποστ απ παιχνιδι του πριντεζη πιο πολυ βραχυκυκλωνε τους υπολοιπους παρα βοηθουσε ειτε στο σκορ, ειτε στο να γυρισει η μπαλα και να βρεθει η εξτρα πασα.Η επομενη εντολη που καταλαβα εγω, ηταν να παιξει ο σακ μακ καθετα ειτε με την μπαλα στα χερια ειτε χωρις( οσες φορες επαιξε οφ μπολ , εκοβε καθετα προς το καλαθι και μονο μια φορα πηρε την μπαλα σε τετοια κατασταση) και αυτο οντως επιασε. Απο εκει και περα στατικες επιθεσεις , ανουσια πικ ν ρολ , κακες αποστασεις , κακο γυρισμα της μπαλας. Και κατι ακομη, εχεις τον ραις που η φυση τον εκανε βραχυσωμο, ποσταρε τον ρε φιλε. Εχεις λυσαξει να βαζεις τον πριντεζη να ποσταρει , βαλε τον παπ ή τον πολ ή τον σακ να ποσταρει τον ραις , να του παρει καποιο φαουλ, να ντουμπλαρει η αμυνα και να βρεθουν εξτρα πασες, χτυπα ενα miss match που στο δινει απλοχερα ο αντιπαλος.
Προετοιμασια πριν το ντερμπι. Εδω τι να πω, πραγματικα; Βασικα 2 στατιστικες , 17 λαθη εναντι 13 και τα 13 κλεψιματα επισης του παναθηναικου.Θεωρω οτι ο σημαντικοτερος παραγοντας στα ντερμπι ειναι η ψυχολογια και η διαθεση να παιξεις στα κοκκινα. Εγω ειδα μια ομαδα προσωπικα να εχει σκαμπανεβασματα ψυχολογιας , ηρεμια και πανικο απο την μια στιγμη στην αλλη.
Οταν το σκορ ειναι στο 63-55 , παιζεις στην εδρα σου , εχεις το μομεντουμ και ο αντιπαλος σου εχει γενικα αμυντικα προβληματα και σουταρει μεχρι τοτε με το εκπληκτικο 0% στα τριποντα , πατας γκαζι και τον βαζεις για υπνο.Το 65-65 ειναι αδικαιολογητο, δηλωνει πνευματικη προετοιμασια και αντιδραση παγκου μηδενικη.

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 04, 2020 12:31 am

basket72 έγραψε:
Τρί Μαρ 03, 2020 11:35 pm
Μια χαρά τα λες και με σεβασμό (όπως πρέπει) στον ηττημένο, αλλά σε ένα διαφωνώ κάθετα: Ο Παπαπέτρου ποτέ δεν ήταν περιορισμένων δυνατοτήτων, το παιδί ήξερε πάντα μπάσκετ,(στις μικρές εθνικές ζωγράφιζε στην επίθεση) είναι πολύ γυμνασμένο, εξαιρετικός και σωστός αθλητή και το μόνο που είχε να κάνει ήταν να ηρεμήσει το μυαλό του. Το κατάφερε στην ομάδα της καρδιάς του και μπράβο του. Κάνει πολύ καλή χρονιά (καλύτερη απ΄αυτή που εγώ προσωπικά περίμενα κι ας τον πίστευα ως παίκτη).
Δεν τον αλλάζω με τον Παπανικολάου ωστόσο... Ο καθένας παίζει στη ομάδα που γουστάρει και δεν μπορεί παρά να τους χαιρόμαστε.

Για τον Παπαγιάννη το έχω ξαναπεί: ένα εξάμηνο στο Σαολίν ή κάπου στην επαρχία Χενάν τέλος πάντων για 8ωρο Γου- σου 6 μέρες τη βδομάδα, να δουλέψει σε μυαλό και σώμα και βλέπουμε.
Σε ευχαριστώ basket, δεκτή κάθε διαφωνία προφανώς. Αν και είναι μεγάλο θέμα για να το ανοίξουμε εδώ (μπορούμε σε κάποιο τόπικ του παίκτη, είχαμε στο παλιό φόρουμ, δεν ξέρω για το νέο). Ο τρόπος που εννοώ το περιορισμένων δυνατοτήτων σημαίνει ότι έχει πιάσει ένα ταβάνι, από το οποίο δείχνει να κουνιέται ελάχιστα έκτοτε. Αυτός ο παίκτης στα 21 του έσβησε τον Kirilenko σε F4 και από τις μικρές εθνικές όπως λες, έδειχνε πολύ μεγάλο ταλέντο, οπότε η εξέλιξη του δείχνει πως τώρα είναι ήρεμος, αλλά δεν είναι τόσο σπουδαίος παίκτης.

Η πρόοδος του είναι σταθερή, αλλά μικρή κάθε χρονιά. Σχολιάζω τη στασιμότητα του και τα μικρά βήματα του από τότε που ήταν στον Ολυμπιακό και για κάποιο λόγο είχε ξεχάσει να σουτάρει. Είναι παίκτης που δείχνει παλικάρι σε κάποια ματς, γυμνασμένος, θα κάνει κάποια μεγάλα ματς, αλλά η συνήθης απόδοση του δείχνει ότι δεν είναι στο επίπεδο των μεγάλων Ελλήνων παικτών. Εγώ δε θεωρώ πως είναι καλύτερος του δικού μας Παπ, ούτε πρόκειται να γίνει.

Προσωπικά περίμενα στον Παναθηναϊκό να κάνει την έκρηξη, αλλά παίζοντας τρία λεπτά παραπάνω, δε σημειώθηκε κάποια εντυπωσιακή άνοδος των στατιστικών πέρυσι και φέτος στην καλύτερη σεζόν του (σε έναν πολύ ιδιόρρυθμο Παναθηναϊκό που δεν έχουμε δει να λειτουργεί με σταθερή απόδοση, αλλά μεταπτώσεις), δείχνει να έχει σταθεροποιήσει το τρίποντο μεν, αλλά η προσφορά του δείχνει έναν απλό καλό παίκτη χωρίς να έχει τη δυνατότητα να γίνει ηγέτης και να κάνει το βήμα παραπάνω.

Για Παπαγιάννη προτείνω εντατικά μαθήματα στο Miyagi-Do τώρα που το ξανάνοιξε ο Daniel στο Cobra Kai.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 04, 2020 6:55 am

Σε ποια ομάδα έχεις δει το βασικό της 3άρι να ειναι ο ηγέτης της;;; :o
Ο Πάπι κάνει break out season και ειναι ο υπαρχηγός της ομάδας και με το σπαθί του...


Στα του ματς δίκαιη νίκη του Ολυμπιακού , ο Παναθηναικός έχει σοβαρά δομικά θέματα να λύσει...




υ.γ
για τις ομορφιές που έγιναν στο σεφ εχθές , υπό την ανοχή άραγε (;;;) των ιδιοκτητών αναμένω την απόφαση της EL , διότι για ένα μπουκάλι μπύρας έκλεισε το Οακα 18 ώρες πριν τον αγώνα με την φενέρ...

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2019-2020”