Βασίλης Σπανούλης

Συντονιστής: Captains

ilpostino

 nba
Reactions: 8
Δημοσιεύσεις: 2744
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεοχώρι
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Mήτσος-Σπαν
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 23, 2020 7:16 am

να ευχηθώ με τη σειρά μου ό,τι καλύτερο στον καλύτερο έλληνα παίκτη της δεκαετίας (και σε έναν από τους 3-4 καλύτερους όλων των εποχών) και στην οικογένεια του εκτός από μπασκετικούς τίτλους βεβαίως βεβαίως!!!!

να του ζήσουν τα παιδάκια του και να τα δει όπως επιθυμεί, γερά και δυνατά. έξι παιδιά είναι σπουδαίο επίτευγμα τη σήμερον ημέραν.ο τύπος είναι ήρωας και ακόμα μεγαλύτερη η γυναίκα του.

παίκτης που άλλαξε την ιστορία του ολυμπιακού και τέτοιας αξίας που αν είχαν λίγο φιλότιμο κάποιοι συνάδερφοί του, και είναι πολλοί αυτοί, θα πρεπε να του πληρώνουν κάθε χρόνο ποσοστό από το συμβόλαιό τους.

ιστορικά ,το μεγαλύτερο λάθος του παναθηναικού που τον άφησε να φύγει.

0
Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 728
Δημοσιεύσεις: 3268
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Πέμ Ιαν 23, 2020 2:21 pm

ilpostino έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 7:16 am
να ευχηθώ με τη σειρά μου ό,τι καλύτερο στον καλύτερο έλληνα παίκτη της δεκαετίας (και σε έναν από τους 3-4 καλύτερους όλων των εποχών) και στην οικογένεια του εκτός από μπασκετικούς τίτλους βεβαίως βεβαίως!!!!

να του ζήσουν τα παιδάκια του και να τα δει όπως επιθυμεί, γερά και δυνατά. έξι παιδιά είναι σπουδαίο επίτευγμα τη σήμερον ημέραν.ο τύπος είναι ήρωας και ακόμα μεγαλύτερη η γυναίκα του.

παίκτης που άλλαξε την ιστορία του ολυμπιακού και τέτοιας αξίας που αν είχαν λίγο φιλότιμο κάποιοι συνάδερφοί του, και είναι πολλοί αυτοί, θα πρεπε να του πληρώνουν κάθε χρόνο ποσοστό από το συμβόλαιό τους.

ιστορικά ,το μεγαλύτερο λάθος του παναθηναικού που τον άφησε να φύγει.

Ηταν ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ να φυγει φιλε...Δυο ΗΓΕΤΕΣ στην ιδια ομαδα δεν γινοταν...Και το ποσο ηταν δυσκολη η αποφαση φανηκε που τα κανε μανταρα με τα ''ηξεις αφιξεις'' που οδηγησαν σε casus belli με τον Ζοτς... Αντεξε μεχρι να δει οτι ηγετης του Παναθηναικου θα ταν ο Μητσος ως την συνταξη....Εκανε αυτο που του ειπε ο μπασκετικος του εγωισμος και δικαιωθηκε.....Μπορει να γινοταν πολυ μεγαλος και στον Παναθηναικο ...Δεν θα γινοταν ομως ποτε αυτο που ειναι ΤΩΡΑ.....

1
1 Εικόνα
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11152
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 23, 2020 2:34 pm

Kαι δεν τον αφησε να φύγει, ο Παναθηναϊκός εκανε πρόταση ανανέωσης, ο Σπανουλης αποφάσισε να φυγει.

0
Άβαταρ μέλους
DESO

 sophomore
Reactions: 11
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 16, 2018 8:01 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Magic Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 23, 2020 3:17 pm

ilpostino έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 7:16 am
παίκτης που άλλαξε την ιστορία του ολυμπιακού και τέτοιας αξίας που αν είχαν λίγο φιλότιμο κάποιοι συνάδερφοί του, και είναι πολλοί αυτοί, θα πρεπε να του πληρώνουν κάθε χρόνο ποσοστό από το συμβόλαιό τους.
Αρκετές καριέρες "φτιάχτηκαν" την τελευταία δεκαετία από τον Σπανούλη στον Ολυμπιακό. Τόσο παιχτών όσο και προπονητών.

0
Άβαταρ μέλους
Jimmer

 junior
Reactions: 27
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 11:49 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Ιαν 23, 2020 3:28 pm

Υπάρχουν παίκτες που βάζουν το "εμείς" πάνω απ'το "εγώ" ,υπάρχουν και αυτοί που κάνουν το αντίστροφο.Το ότι ο μεγάλος Σπανούλης ήταν απ'τους δεύτερους δεν αναιρεί κάτι απ'τη δόξα του ,μόνο αφήνει σε εμάς τους Παναθηναικούς μια αντιπάθεια ,καθώς έχουμε συνηθίσει να βάζουμε πάντα το "εμείς" μπροστά ,γι αυτό και επιλέξαμε τον Διαμαντίδη ,γιατί εκφράζει τον σύλλογο απόλυτα .Για μένα αυτή η αντιπάθεια πάντως εξασθενεί χρόνο με το χρόνο και μπορώ να πω πως χαίρομαι που πήρε αυτήν την απόφαση εν τέλει ,έχοντας δει τόσα πολλά αξέχαστα ντέρμπι .Και πιστεύω πως όταν σταματήσει θα καταλάβει ότι χρωστάει πολλά ευχαριστώ τόσο στην νυν όσο και στην πρώην ομάδα του .Ελπίζω επίσης να αγωνιστεί στο προ-ολυμπιακό κάτω απ'τις οδηγίες του Πιτίνο και να δώσει ένα μήνυμα ενάντια στην τοξικότητα των τελευταίων μηνών .

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 23, 2020 5:12 pm

Jimmer έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 3:28 pm
Υπάρχουν παίκτες που βάζουν το "εμείς" πάνω απ'το "εγώ" ,υπάρχουν και αυτοί που κάνουν το αντίστροφο.Το ότι ο μεγάλος Σπανούλης ήταν απ'τους δεύτερους δεν αναιρεί κάτι απ'τη δόξα του ,μόνο αφήνει σε εμάς τους Παναθηναικούς μια αντιπάθεια ,καθώς έχουμε συνηθίσει να βάζουμε πάντα το "εμείς" μπροστά ,γι αυτό και επιλέξαμε τον Διαμαντίδη ,γιατί εκφράζει τον σύλλογο απόλυτα .Για μένα αυτή η αντιπάθεια πάντως εξασθενεί χρόνο με το χρόνο και μπορώ να πω πως χαίρομαι που πήρε αυτήν την απόφαση εν τέλει ,έχοντας δει τόσα πολλά αξέχαστα ντέρμπι .Και πιστεύω πως όταν σταματήσει θα καταλάβει ότι χρωστάει πολλά ευχαριστώ τόσο στην νυν όσο και στην πρώην ομάδα του .Ελπίζω επίσης να αγωνιστεί στο προ-ολυμπιακό κάτω απ'τις οδηγίες του Πιτίνο και να δώσει ένα μήνυμα ενάντια στην τοξικότητα των τελευταίων μηνών .
Δεν θα καταλαβω ποτε για ποιον λογο ακομη και σημερα ο σπανουλης θεωρειται απο το 90+% των παναθηναικων εγωιστης με την κακη εννοια, βαζοντας το εγω πανω απο το εμεις.
Θα μπορουσε να παρει το σουτ στην Πολη οντας ο ηγετης της ομαδας παρολα αυτα πασαρε στον πριντεζη που ειδε αμαρκαριστο. Αν αυτο δεν δειχνει το εμεις πανω απο το εγω , ποιο πραγμα το δειχνει? Ο παικτης ειναι εγωιστης και εγωισμος του τον εφερε εκει που ειναι σημερα,ποτε δεν εβαλε το εγω του πανω απο την ομαδα του ομως.Υπαρχει ο καλος εγωισμος και ο κακος και ο Σπανουλης εχει δειξει το πρωτο και οχι το δευτερο.

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
ilpostino

 nba
Reactions: 8
Δημοσιεύσεις: 2744
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεοχώρι
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Mήτσος-Σπαν
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 23, 2020 5:19 pm

j-kidd13 έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 2:34 pm
Kαι δεν τον αφησε να φύγει, ο Παναθηναϊκός εκανε πρόταση ανανέωσης, ο Σπανουλης αποφάσισε να φυγει.
δε μου λέει τίποτα η πρόταση ανανέωσης.αυτό έλειπε να μην του είχε προτείνει καν συμβόλαιο.

0
ilpostino

 nba
Reactions: 8
Δημοσιεύσεις: 2744
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεοχώρι
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Mήτσος-Σπαν
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 23, 2020 5:20 pm

manj13 έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 2:21 pm
ilpostino έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 7:16 am
να ευχηθώ με τη σειρά μου ό,τι καλύτερο στον καλύτερο έλληνα παίκτη της δεκαετίας (και σε έναν από τους 3-4 καλύτερους όλων των εποχών) και στην οικογένεια του εκτός από μπασκετικούς τίτλους βεβαίως βεβαίως!!!!

να του ζήσουν τα παιδάκια του και να τα δει όπως επιθυμεί, γερά και δυνατά. έξι παιδιά είναι σπουδαίο επίτευγμα τη σήμερον ημέραν.ο τύπος είναι ήρωας και ακόμα μεγαλύτερη η γυναίκα του.

παίκτης που άλλαξε την ιστορία του ολυμπιακού και τέτοιας αξίας που αν είχαν λίγο φιλότιμο κάποιοι συνάδερφοί του, και είναι πολλοί αυτοί, θα πρεπε να του πληρώνουν κάθε χρόνο ποσοστό από το συμβόλαιό τους.

ιστορικά ,το μεγαλύτερο λάθος του παναθηναικού που τον άφησε να φύγει.

Ηταν ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΟ να φυγει φιλε...Δυο ΗΓΕΤΕΣ στην ιδια ομαδα δεν γινοταν...Και το ποσο ηταν δυσκολη η αποφαση φανηκε που τα κανε μανταρα με τα ''ηξεις αφιξεις'' που οδηγησαν σε casus belli με τον Ζοτς... Αντεξε μεχρι να δει οτι ηγετης του Παναθηναικου θα ταν ο Μητσος ως την συνταξη....Εκανε αυτο που του ειπε ο μπασκετικος του εγωισμος και δικαιωθηκε.....Μπορει να γινοταν πολυ μεγαλος και στον Παναθηναικο ...Δεν θα γινοταν ομως ποτε αυτο που ειναι ΤΩΡΑ.....
μια χαρά γινόταν δύο ηγέτες στην ίδια ομάδα, ειδικά όταν ο ένας είναι στο στυλ του Μήτσου,αντιστάρ δλδ.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 23, 2020 5:41 pm

ilpostino έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 7:16 am
μια χαρά γινόταν δύο ηγέτες στην ίδια ομάδα, ειδικά όταν ο ένας είναι στο στυλ του Μήτσου,αντιστάρ δλδ.
Κατα την γνωμη σου τι θα μπορουσε να κανει για να τον κρατησει;

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
ilpostino

 nba
Reactions: 8
Δημοσιεύσεις: 2744
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 4:39 pm
Τοποθεσία: Νεοχώρι
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Mήτσος-Σπαν
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 23, 2020 5:58 pm

shtarkws έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 5:41 pm
ilpostino έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 7:16 am
μια χαρά γινόταν δύο ηγέτες στην ίδια ομάδα, ειδικά όταν ο ένας είναι στο στυλ του Μήτσου,αντιστάρ δλδ.
Κατα την γνωμη σου τι θα μπορουσε να κανει για να τον κρατησει;
τα πάντα!

να του δώσει να καταλάβει ότι στο οακα θα ήταν βασιλιάς,δηλαδή τα λεφτά και το ρόλο που "απαιτούσε".τι άλλο;

θα θίγοταν ο Μήτσος αν έπαιρνε 100k λιγότερα ή μήπως θα ενοχλούταν αν έπαιρνε 5 μπάλες λιγότερες στην επίθεση;ο Μήτσος ήταν αντιστάρ και έφθασε να παίζει τριάρι για να χωράνε ο σπανούλης και ο λιθουανός στην ίδια πεντάδα!!!!

ο σημαντικότερος λόγος που έπρεπε να δώσουν γη και ύδωρ για να τον κρατήσουν ήταν οι αλλαγές που σχεδίαζαν να κάνουν στην ομάδα τα επόμενα χρόνια!

υ.γ διαμαντίδης, σπανούλης και 10 κώνοι για ρόστερ και η ομάδα θα ήταν στα φ4 μέχρι σήμερα!

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 23, 2020 6:08 pm

Δεν νομιζω οτι ο Σπανούλης έφυγε για τα χρήματα, ούτε για 5 σουτ περισσότερα απο τον ΔΔ. Ο Βασιλης ηθελε να ειναι το κεντρο ολου του παιχνιδιού, μέχρι και σήμερα που είναι past prime ολος ο Ολυμπιακός στήνεται γύρω του. O Παναθηναϊκός τοτε ήταν μια ομάδα που λειτουργούσε σαν κουρδισμένο ρολόι, με ξεκάθαρους ρόλους για ολους. Οι δε τοτε ρολιστες σήμερα θα ήταν σταρ. Θα μπορούσε και ο Σπανούλης να κανει υπομονή και να γίνει σε βαθος 3ετιας αυτο που έβλεπε σαν εξέλιξη της καριέρας του. Πιστεύω οτι σε αυτη την υπόθεση δεν υπάρχει λαθος η σωστό. Αποτελεί ενα απο τα μεγαλύτερα what if του ευρωπαϊκού μπασκετ. Ο ίδιος σιγουρα παντως δικαιώθηκε. Το τι θα γινόταν αν παρεμενε στον Παναθηναικο μπορούμε μονο να το εικασουμε.

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Jimmer

 junior
Reactions: 27
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 11:49 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Ιαν 23, 2020 6:18 pm

papp7 έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 5:12 pm
Δεν θα καταλαβω ποτε για ποιον λογο ακομη και σημερα ο σπανουλης θεωρειται απο το 90+% των παναθηναικων εγωιστης με την κακη εννοια, βαζοντας το εγω πανω απο το εμεις.
Θα μπορουσε να παρει το σουτ στην Πολη οντας ο ηγετης της ομαδας παρολα αυτα πασαρε στον πριντεζη που ειδε αμαρκαριστο. Αν αυτο δεν δειχνει το εμεις πανω απο το εγω , ποιο πραγμα το δειχνει? Ο παικτης ειναι εγωιστης και εγωισμος του τον εφερε εκει που ειναι σημερα,ποτε δεν εβαλε το εγω του πανω απο την ομαδα του ομως.Υπαρχει ο καλος εγωισμος και ο κακος και ο Σπανουλης εχει δειξει το πρωτο και οχι το δευτερο.
Έφυγε απ'τον παναθηναικό για να είναι το 1ο όνομα ,που σε μια ομάδα με τον Διαμαντίδη δε θα μπορούσε .Το έχει πει και μόνος του ,δεν τον ενδιέφερε να είναι σε μια ομάδα και να κατακτά τίτλους αλλά να το καταφέρει "μόνος" του .Θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε ομάδα και έτυχε να είναι ο Ολυμπιακός ,κίνηση που πιστεύω έκανε και για επικοινωνιακούς λόγους.
Παικτικά τώρα ,πάντα έδειχνε ότι ήθελε να είναι εκείνος που θα παίρνει τα ματς ,πολλά τραβηγμένα σουτ ,συνεχείς προσπάθειες σε κακές μέρες...Βέβαια λόγω του ταλέντου του δε φαινόταν τόσο αυτό .Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα ματς με την ΤΣΣΚΑ που είχε 0/10 σουτ και στα τελευταία 2 λεπτά έβαλε 2-3 φοβερά τρίποντα .(Αν το έκανε ο Νικ πχ αυτό όλοι θα έμεναν στο 3/13 :P )
Δεν είναι δα ότι προσπαθεί να το κρύψει μπρο ,εδώ φόρεσε μπλουζάκι "shut up and give me the ball " ή κάτι τέτοιο .
Εν κατακλείδι αυτό που ήθελα να τονίσω ,για αυτούς που διαφωνούν στο αν τον διώξαμε ή έφυγε : ήταν ζήτημα επιλογής .Επιλέξαμε τον Διαμαντίδη ,όχι τον Σπανούλη .Και αυτό γιατί ο 3Δ ,ο χαρακτήρας , το playstyle του είναι αυτό που πρεσβεύει πάντα ο Παναθηναικός .Το "η ομάδα πάνω απο όλους " ,η ομαδικότητα , το "στις χαρές και στις λύπες μαζί " ,ένα ελληνικό "mes que un club" του οποίου πρόσωπο δε θα μπορούσε ποτέ να είναι ο Σπανούλης ,όσο τεράστιος παίκτης κι αν είναι .Και αντίστοιχα ο Σπανούλης ταιριάζει γάντι στον ολυμπιακό με το mentality του ,τον καλό και κακό εγωισμό , το "refuse to lose" που ισχύει ακόμη και αν έγινε ανέκδοτο φέτος με τα καμώματα των αφών ,και το πάθος του .Ήταν γραφτό αυτό που έγινε ,και είμαστε τυχεροί που το ζήσαμε .

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 23, 2020 7:18 pm

Δεν είναι λάθος του Παναθηναϊκού που ο Σπανούλης έφυγε. Ο Παναθηναϊκός του πρότεινε ανανέωση με καλές χρηματικές απολαβές (σύμφωνα με τον Ιτούδη), αλλά όπως λένε και στο χωριό μου it was not meant to be.

Ο Σπανούλης είναι ένας παίκτης που δε θα μπορούσε να λειτουργήσει παρά μόνο ως απόλυτος αρχηγός και ηγέτης σε μία μεγάλη ομάδα και ερχόμενος στον Ολυμπιακό έκανε ακριβώς αυτό. Γνώμη μου, αλλά τον Σπανούλη του Λονδίνου και της Κωνσταντινούπολης στην ίδια ομάδα με τον prime Διαμαντίδη δε θα μπορούσαμε να τους δούμε μαζί. Ο Βασίλης ήθελε μία ομάδα στην οποία να είναι ο απόλυτος μαέστρος και τα αποτελέσματα τον δικαιώσανε 1000%. Ακόμα και οι απόψεις φίλων μου Παναθηναϊκών που τσακωνόμουν όταν λέγανε ότι έφυγε για τα λεφτά, για εκδίκηση γιατί δεν τα είχανε καλά με τον Ζοτς (που είχανε προβλήματα εν μέρει, αλλά δεν παίρνεις τέτοια σημαντική απόφαση μόνο για αυτό το λόγο), γιατί είναι εγωνιστής, κτλ έχουν καμφθεί με την πάροδο του χρόνου, γιατί πολύ απλά φαίνεται ότι ο Σπανούλης δικαιώθηκε από όσα έχει καταφέρει πλέον με τον Ολυμπιακό.

Επίσης δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό με τον αγωνιστικό εγωισμό. Πρώτον άλλο εγωιστής και άλλο ατομιστής, έχει αποδειχθεί το αν ο Σπανούλης είναι ατομιστής ή όχι. Δεύτερον ο αγωνιστικός εγωισμός είναι πάντα καλός και αυτό που έκανε ο Σπανούλης, δηλαδή το να φύγει από μία ομάδα με τρομερό μπάτζετ, τεράστιο brand name στον ευρωπαϊκό χάρτη, τον καλύτερο προπονητή για να πάει να βάλει το μπασκετικό Ολυμπιακό στο χάρτη και δη να καταφέρει να τον φέρει στην κορυφή σε μια χρονιά με τεράστιες περικοπές στο μπάτζετ και ρόστερ αποτελούμενο από πιτσιρικάδες, τον Πρίντεζη και ξένους φθηνούς, αλλά χρυσούς, εκτός από το ότι απαιτεί τεράστια guts, είναι και μια μεγαλειώδης ιστορία προσωπικής δικαίωσης του αθλητή Σπανούλη.

Εγώ μόνο ευχαριστώ έχω να λέω για αυτόν τον παίκτη, να χαίρεται την οικογένεια του και τα παιδιά του, να συνεχίσει να είναι δουλευταράς και να αποδεικνύει στο γήπεδο γιατί είναι ένας τεράστιος ηγέτης-κόσμημα για την Ευρωλίγκα και μαζί με το Διαμαντίδη και τον Παπαλουκά αποτελεί ένα σύγχρονο ίνδαλμα για τα μικρά παιδιά που θέλουν να πιάσουν τη σπυριάρα και να πάνε να μάθουν να παίζουν μπασκετάκι.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Jimmer

 junior
Reactions: 27
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 11:49 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Ιαν 23, 2020 7:33 pm

nikolas12 έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 7:18 pm
Δεν είναι λάθος του Παναθηναϊκού που ο Σπανούλης έφυγε. Ο Παναθηναϊκός του πρότεινε ανανέωση με καλές χρηματικές απολαβές (σύμφωνα με τον Ιτούδη), αλλά όπως λένε και στο χωριό μου it was not meant to be.

Ο Σπανούλης είναι ένας παίκτης που δε θα μπορούσε να λειτουργήσει παρά μόνο ως απόλυτος αρχηγός και ηγέτης σε μία μεγάλη ομάδα και ερχόμενος στον Ολυμπιακό έκανε ακριβώς αυτό. Γνώμη μου, αλλά τον Σπανούλη του Λονδίνου και της Κωνσταντινούπολης στην ίδια ομάδα με τον prime Διαμαντίδη δε θα μπορούσαμε να τους δούμε μαζί. Ο Βασίλης ήθελε μία ομάδα στην οποία να είναι ο απόλυτος μαέστρος και τα αποτελέσματα τον δικαιώσανε 1000%. Ακόμα και οι απόψεις φίλων μου Παναθηναϊκών που τσακωνόμουν όταν λέγανε ότι έφυγε για τα λεφτά, για εκδίκηση γιατί δεν τα είχανε καλά με τον Ζοτς (που είχανε προβλήματα εν μέρει, αλλά δεν παίρνεις τέτοια σημαντική απόφαση μόνο για αυτό το λόγο), γιατί είναι εγωνιστής, κτλ έχουν καμφθεί με την πάροδο του χρόνου, γιατί πολύ απλά φαίνεται ότι ο Σπανούλης δικαιώθηκε από όσα έχει καταφέρει πλέον με τον Ολυμπιακό.

Επίσης δεν καταλαβαίνω που είναι το κακό με τον αγωνιστικό εγωισμό. Πρώτον άλλο εγωιστής και άλλο ατομιστής, έχει αποδειχθεί το αν ο Σπανούλης είναι ατομιστής ή όχι. Δεύτερον ο αγωνιστικός εγωισμός είναι πάντα καλός και αυτό που έκανε ο Σπανούλης, δηλαδή το να φύγει από μία ομάδα με τρομερό μπάτζετ, τεράστιο brand name στον ευρωπαϊκό χάρτη, τον καλύτερο προπονητή για να πάει να βάλει το μπασκετικό Ολυμπιακό στο χάρτη και δη να καταφέρει να τον φέρει στην κορυφή σε μια χρονιά με τεράστιες περικοπές στο μπάτζετ και ρόστερ αποτελούμενο από πιτσιρικάδες, τον Πρίντεζη και ξένους φθηνούς, αλλά χρυσούς, εκτός από το ότι απαιτεί τεράστια guts, είναι και μια μεγαλειώδης ιστορία προσωπικής δικαίωσης του αθλητή Σπανούλη.

Εγώ μόνο ευχαριστώ έχω να λέω για αυτόν τον παίκτη, να χαίρεται την οικογένεια του και τα παιδιά του, να συνεχίσει να είναι δουλευταράς και να αποδεικνύει στο γήπεδο γιατί είναι ένας τεράστιος ηγέτης-κόσμημα για την Ευρωλίγκα και μαζί με το Διαμαντίδη και τον Παπαλουκά αποτελεί ένα σύγχρονο ίνδαλμα για τα μικρά παιδιά που θέλουν να πιάσουν τη σπυριάρα και να πάνε να μάθουν να παίζουν μπασκετάκι.
Με βρίσκεις σχεδόν απόλυτα σύφμωνο ,απλά ο καλός εγωισμός δεν πάει μόνος του .Προσωπικά βρίσκω την απόφαση αυτή εγωιστική και καλώς και κακώς .Ειναι το ψώνιο του να είσαι νο1 είναι και η φιλοδοξία ,γιν και γιαν .Αυτό που περιέγραψα και γω στο σχόλιο μου είναι πάνω κάτω κι αυτό που λες πιστεύω .Ήταν meant to be .

**Εκεί που διαφωνώ τελείως είναι στο ότι δεν θα ταίριαζαν 3D και Kill Bill .O Διαμαντίδης ταίριαζε με όλους .Γνώμη μου είναι ότι αν έμενε , μπορεί να είχαμε και 10 ευρωλίγκες .Αλλά επέλεξε το δικό του legacy και είναι σεβαστό.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 23, 2020 7:42 pm

Jimmer έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 7:33 pm
Με βρίσκεις σχεδόν απόλυτα σύφμωνο ,απλά ο καλός εγωισμός δεν πάει μόνος του .Προσωπικά βρίσκω την απόφαση αυτή εγωιστική και καλώς και κακώς .Ειναι το ψώνιο του να είσαι νο1 είναι και η φιλοδοξία ,γιν και γιαν .Αυτό που περιέγραψα και γω στο σχόλιο μου είναι πάνω κάτω κι αυτό που λες πιστεύω .Ήταν meant to be .

**Εκεί που διαφωνώ τελείως είναι στο ότι δεν θα ταίριαζαν 3D και Kill Bill .O Διαμαντίδης ταίριαζε με όλους .Γνώμη μου είναι ότι αν έμενε , μπορεί να είχαμε και 10 ευρωλίγκες .Αλλά επέλεξε το δικό του legacy και είναι σεβαστό.
Ίσως δεν το έγραψα εγώ σωστά, αλλά στο θέμα με ΔΔ και Σπαν δεν εννοώ ότι δεν ταιριάζανε από άποψη αγωνιστικής χημείας. Ο ένας είναι scoring guard και ο άλλος pass first guard, αγωνιστικά θα ήταν τρομερό δίδυμο και αυτό φάνηκε και στο Βερολίνο που ο Παναθηναικός είχε μια απίθανη τετράδα με τρομερό δέσιμο στο 1-2.

Αυτό που εννοώ είναι ότι σε κάθε ομάδα υπάρχει ένας αδιαφιλονίκητος ηγέτης και τέτοιοι είναι και ο Σπανούλης και ο Διαμαντίδης. Ως προπονητής δε θα ήξερα σε ποιον από τους 2 θα έδινα το τελευταίο σουτ και δε θα ήξερα τι τριβές θα μπορούσαν να προκληθούν από clutch καταστάσεις, δύσκολους αγώνες κτλ. Θα μπορούσε να μην έχει γίνει τίποτα και να τα έπαιρναν όλα, θα μπορούσε κάποιος να κάνει πίσω, θα μπορούσε κάποιος από τους 2 να μην εξελιχθεί σε μεγαλύτερο παίκτη, θα μπορούσαν να τα έχουν σπάσει ένα χρόνο μετά. Δε θα μάθουμε ποτέ. Η γνώμη μου είναι ότι αυτοί οι 2 έγιναν ακόμη μεγαλύτεροι παικταράδες, επειδή ακριβώς ο καθένας είχε την ομάδα του και την οδήγησε ένα σκαλί παραπάνω ;)

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”