2019-2023-Αγωνιστικά Θέματα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Sokos

 euroleague
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 1193
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2008 2:24 am
Αγαπημένος παίκτης: Vince Carter
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 10, 2021 2:50 pm

kojito έγραψε:
Σάβ Απρ 10, 2021 9:47 am

1) Κορυφαίος παίκτης μας για φέτος;
2) Ευχάριστη έκπληξη;
3) Παίχτης-απογοήτευση;
4) Καλύτερη στιγμή/εμφάνιση;
5) Χειρότερη στιγμή/εμφάνιση;
6) Πόσες μεταγραφές και σε ποιες θέσεις πιστεύετε χρειάζεται ο Ολυμπιακός;
7) Θα συνεχίσουν και του χρόνου Σπανούλης και Πρίντεζης; Ένας; Κανένας;
8) Αν και είναι νωρίς ακόμα ίσως, ο στόχος της οκτάδας του χρόνου θα είναι πιο δύσκολος ή πιο εύκολος;
1)Βεζενκοφ
2)Βεζενκοφ
3)Χάρισον
4)Βαρκελώνη
5)Κάουνας/Βιλερμπάν στο ΣΕΦ
6)2 βαρβάτα guard, βαρβάτο center, 3αρι αναλόγως την κατάσταση του Παπανικολάου
7)Πιθανότατα και οι 2
8)Με συνύπαρξη Σπανούλη-Μπαρτζώκα το θεωρώ τελείως απίθανο. Με έναν από τους απλά πολύ δύσκολο.

0
AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 10, 2021 4:59 pm

kojito έγραψε:
Σάβ Απρ 10, 2021 9:47 am
Μιας και τελείωσε η σεζόν, μέχρι να πιάσουμε ακόμα πιο εντατικά το τόπικ των μεταγραφών, ας θέσω ορισμένα ερωτήματα προς συζήτηση για την φετινή πορεία της ομάδας :

1) Κορυφαίος παίκτης μας για φέτος;
2) Ευχάριστη έκπληξη;
3) Παίχτης-απογοήτευση;
4) Καλύτερη στιγμή/εμφάνιση;
5) Χειρότερη στιγμή/εμφάνιση;
6) Πόσες μεταγραφές και σε ποιες θέσεις πιστεύετε χρειάζεται ο Ολυμπιακός;
7) Θα συνεχίσουν και του χρόνου Σπανούλης και Πρίντεζης; Ένας; Κανένας;
8) Αν και είναι νωρίς ακόμα ίσως, ο στόχος της οκτάδας του χρόνου θα είναι πιο δύσκολος ή πιο εύκολος;
Πολύ καλές ερωτήσεις!

1) Κορυφαίος Σλούκας/από κοντά και πιο βελτιωμένος ο Βέζε προφανώς

2) Λαρεντζάκης. Δεν περίμενα να έχει τόσο τσαμπουκά, πολύ ευχάριστη έκπληξη και χρήσιμο ανεξαρτήτως μπάτζετ από δω και πέρα. Για Βέζε, Μάρτιν, Μακ είχα πίστη από πριν.

3) Για εμένα Έλλις, γιατί για τον Χάρισον νομίζω πως τα προβλήματα αποδείχθηκαν τελικά πιο σοβαρά και δεν λύνονται, ενώ για Έλλις αν είχε τον χώρο, τον χρόνο και την ευελιξία να παίξει και η ομάδα κάπως διαφορετικά θα είχαμε τελείως άλλη εικόνα, πιο κοντά στην περυσινή. Και προφανώς ο τραυματισμός Παπ. Ελπίζω κυρίως να είναι καλά στην υγεία του από δω και πέρα, και μετά να μπορέσει να γυρίσει στα κανονικά του. Αν τα καταφέρει είναι ξεκάθαρα ένας από τους πιο σημαντικούς μας παίκτες.

4) Μπάρτσα έξω, ναι σίγουρα.

5) Η Ζαλγκίρις έξω. Γιατί μας τελείωσε ψυχολογικά, και επιβεβαίωσε αυτό που είπε κάποιος για το 1ο ματς της χρονιάς πάλι με Ζαλγκίρις, πως στο τέλος τρέμουν τα χέρια μας πιο πολύ παρά αρνούμαστε να χάσουμε + ότι έχω βαρεθεί να χάνουμε από την συγκεκριμένη.

6) Ιδανικά έναν πόιντ όπως το είπε και ο Μπαρτζω χτες (Γκος θα πω εγώ ή Γκος. Υπάρχει βέβαια και ένας Γκος που είναι καλός.), ένα 2άρι κατα προτίμιση αθλητικό αλλά σίγουρα να γαζώνει άλλο ένα να είναι καλός αμυντικός και να ακουμπάει και στο 3, ένα αθλητικό πεντάρι και ένα ψηλό 3ο πεντάρι με σουτ μέσης απόστασης ή και τρίποντο ^^. Εκτός αν καταφέρουν του Μήτογλου που δεδομένα θα προσπαθήσουν, οπότε αυτόματα το 3ο πεντάρι μετατρέπεται σε Χρηστίδης και το 2/3 σε Ραγκαβόπουλος στην καλύτερη, ενώ φεύγει και ο Ζαν σαρλς. Αυτά όμως με το (ακόμα και αυξημένο για Α1) μπάτζετ μας δεν βγαίνουν όλα.

7) Ο Πρίντεζης αρκετά σίγουρα, αν και είναι πιθανό μέσα στην χρονιά να πέσουν οι χρόνοι του. Ο Σπανούλης πάλι μπορεί να εξελιχθεί στο πιο δύσκολο και άλυτο πρόβλημα μας για (και) φέτος αν μείνει και θέλει να παίζει 3ος στην χειρότερη. Ελπίζω πως είτε έχει δίκιο ο basket72 και έχει αποφασίσει να σταματήσει, ή έστω (και καλύτερο σενάριο ακόμα) να έχει αποφασίσει πως φέτος είναι η χρονιά μετάβασης από παίκτης σε μέλος του σταφ, και μένει να καθοδηγεί νεότερους σε παιχνίδια της Α1 και παλεύει ως αουτσάιντερ για την 12η θέση στο ρόστερ. Με το σκεπτικό ότι έτσι θα φύγει όπως αξίζει με στάντινγκ οβέισιο στο τέλος της χρονιάς, και πιθανότατα θα σπάσει και το τελευταίο ρεκόρ σε ματς που θα μπει στοχευμένα, αλλά χωρίς να κρατάει πίσω την ομάδα ή/και φθαρεί ο μύθος του.

8) Εντάξει προφανώς και είναι πολύ νωρίς για προβλέψεις επειδή υπάρχουν πολλά θέματα ανοιχτά (Α1, μπάτζετ, Σπανούλης, κορωνιός κ.α.), αλλά αυτή δεν είναι και η γοητεία, να μπορείς να λες ότι θέλεις και θεωρητικά να μην μπορεί κανείς να σου πει πως σίγουρα έχεις άδικο; Εγώ λοιπόν ορίζω ως νο. 1 θέμα την συμμετοχή μας στην Α1, που θεωρώ έχει ήδη τελειώσει και θα ανέβουμε φέτος. Και έχω την αίσθηση πως όντως θα ανέβει λίγο και το μπάτζετ. Αισθητά δηλαδή σε ποιοτικά χαρακτηριστικά του ρόστερ, λίγο πάνω από μύριο ίσως και 1,5. Αν ισχύσει αυτό και δεν υπάρξει άλυτο πρόβλημα με Σπανούλη, νομίζω είμαστε μετά από χρόνια για 8άδα. Φέτος, ειδικά αν γυρίσει καλά ο Παπ, έχουμε έναν κανονικό κορμό με 5 παίκτες που είναι (Σλούκας, Παπ, Βέζε) ή μπορεί να εξελιχθούν (Μάρτιν, Μακ) σε τοπ επίπεδο +Πρίντεζη Λαρεντζάκη. Αν γίνουν 3 καλές μεταγραφές ξένων (ή 2 και Μήτογλου) έχουμε πολύ καλύτερο υλικό από κάμποσες χρονιές πίσω.

Το κάπως περίεργο ρόστερ που θέλω

1) Σλούκας, Γκος, Σπανούλης/Νικολαϊδης
2)Λόιντ, Λάρε, Ραγκαβόπουλος
3)Παπ, Μακ, Χουγκάζ
4) Βέζε, Ζαν Σαρλ, Πρι,
5) Μάρτιν, Λαντέιλ. Χρηστίδης

Δηλαδή
1) Σλούκας
1-2) Γκος-Λόιντ-Λάρε-Σπανούλης
2-3) Μακ-Ραγκαβόπουλος
3) Παπανικολάου
3-4) Βέζε- Χουγκάζ
4) Πρίντεζης
4-5) Λαντέιλ- Ζαν Σαρλ
5) Μάρτιν- Χρηστίδης

15 παίκτες που ξεκινάνε έχοντας Σπανούλη και 3ο ψηλό 14ο και 15ο , και για την 12η θέση παίζουν οι Χουγκάζ και Ραγκαβόπουλος. Το ξέρω ότι ο Χουγκάζ είναι 4άρι που κάποτε ίσως πάει και στο 5, αλλά αυτή τη στιγμή είναι νομίζω σωματικά αδύναμος για 5 (στην ευρωλίγκα ίσως και για 4) και με το σουτ που έχει μπορείς να τον βάλεις στο 3 όπως βάζεις τον Βέζε. Με στόχο να δουλέψει το σώμα του μέσα στην χρονιά έτσι ώστε να παίζει σταθερά 4/5 όταν φύγει ο Πρι. Μπορεί βέβαια να λέω και βλακείες.

Νομίζω πως αυτό το ρόστερ είναι κατά 1,5μ πιο ακριβό από το τωρινό και σε περίπτωση τραυματισμού μόνο στο 5 με φοβίζει λίγο ποσοτικά, γιατί δεν έβγαινε να βάλω και 3ο πεντάρι τύπου Μπόγρη, Καββαδά, ακόμα και Κουφό.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 2:07 pm

Πόσο είχε λείψει η Α1 από την ομάδα. Πόσο μάλλον αν μας κοντράρουν οι ομάδες όπως καλή ώρα σήμερα η ΑΕΚ.
Χαίρομαι που μας βάζει δύσκολα. Και για το στρώσιμο και για να μην ξεχαστούν με κείνον τον φόργουορντ που λέγαμε. :wink:

Σε άλλα νέα ο Σακίλ έχει ξεκινήσει τα επίσημα παιχνίδια ως ο διόσκουρος του Ντόρσεϊ από το 3π.
Αλφάδι-ς. :P Μακάρι να το πάει κάπου στο 33-35%.

Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 2:25 pm

Καμία σχέση σήμερα

Μέτρια αμυνα πιο αργοί και χαλαροί σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 2:41 pm

Γρήγορο ρυθμό το παιχνίδι, γρήγορος ρυθμός και για τον Βαγγέλη "the speaker" Ιωάννου. :P
Μεγάλες στιγμές.

Στο μεταξύ ο Παπ θυμίζει σιγά- σιγά τον Παπ προ τραυματισμού, τον προπέρσινο δηλαδή.
Μικρό καλάθι ακόμα, αλλά καλά νέα.

xavier

senior
Reactions: 24
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2006 9:50 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 2:45 pm

για μενα παιζεται εξαιρετικο μπασκετ και απο τις 2 ομαδες.
δε ξερω αν θα αντεξει ως το τελος η αεκ(γιατι δεν παιρνει τιποτα απο τον παγκο της), παντως με εξεπληξε με αυτο που εδειξε μεχρι τωρα.
Ο σασα ειναι εκπληκτικος για ενα ακομα παιχνιδι.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1428
Δημοσιεύσεις: 6371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 2:53 pm

xavier έγραψε:
Κυρ Οκτ 03, 2021 2:45 pm
για μενα παιζεται εξαιρετικο μπασκετ και απο τις 2 ομαδες.
δε ξερω αν θα αντεξει ως το τελος η αεκ(γιατι δεν παιρνει τιποτα απο τον παγκο της), παντως με εξεπληξε με αυτο που εδειξε μεχρι τωρα.
Ο σασα ειναι εκπληκτικος για ενα ακομα παιχνιδι.
Και σήμερα ο Σάσα δείχνει ότι έχει εξελίξει πολύ το παιχνίδι του κοντά στο καλάθι ή μετά από ντρίμπλα. Πλέον μπορεί να απειλεί από κάθε απόσταση.

Θετική και η εικόνα του Παπανικολάου. Εντάξει, στην άμυνα είναι λίγο αργός στα πόδια και δεν θα βάζει σε κάθε ματς 4 τρίποντα αλλα είναι καλό ότι για δεύτερο σερί ματς παίζει καλά και με αυτοπεποίθηση. Νομίζω του χρειάζεται να κάνει ορισμένα καλά παιχνίδια μαζεμένα ώστε να αποκτήσει ξανά ψυχολογία και να νιώσει οτι πατάει καλά.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 3:00 pm

kojito έγραψε:
Κυρ Οκτ 03, 2021 2:53 pm

Και σήμερα ο Σάσα δείχνει ότι έχει εξελίξει πολύ το παιχνίδι του κοντά στο καλάθι ή μετά από ντρίμπλα. Πλέον μπορεί να απειλεί από κάθε απόσταση.

Θετική και η εικόνα του Παπανικολάου. Εντάξει, στην άμυνα είναι λίγο αργός στα πόδια και δεν θα βάζει σε κάθε ματς 4 τρίποντα αλλα είναι καλό ότι για δεύτερο σερί ματς παίζει καλά και με αυτοπεποίθηση. Νομίζω του χρειάζεται να κάνει ορισμένα καλά παιχνίδια μαζεμένα ώστε να αποκτήσει ξανά ψυχολογία και να νιώσει οτι πατάει καλά.
Όντως έτσι είναι με τον Βεζένκοφ, ΄δούλεψε φέτος το καλοκαίρι και στο μπάσκετ αλλά και στο σώμα του. Και πέρσι το καλοκαίρι το είχε κάνει αλλά φέτος είναι εντυπωσιακά στεγνός.

Ο Μάρτιν τα πάει καλά και στην άμυνα και μπροστά. Σε μια φάση δεν μπορούσε να τον περάσει στα πόδια με απανωτές ντρίπλες ο Κολόν.


Ο ΣΛούκας επίσης πιο δυνατός από ποτέ( σωματικά) ενώ ο Παπανικολάου μου φαίνεται πολύ καλά βρε συ. Μπήκε και στο καλάθι με ντράιβ ενώ σχετικά με το τρίποντο να θυμίσω ότι έχει ποσοστό καριέρας στην Ευρωλίγκα 37-38%.
Όλα αυτά άσχετα με τον φόργουορντ που πρέπει να πάρουμε και να μας παίζει και στο 4.

Χαίρομαι για την ΑΕΚ και για τον Φλιώνη. :bball:

Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 3:08 pm

Εντάξει στο δεύτερο ανεβάσαμε ρυθμό και παίξαμε όπως πρέπει

Σάσα ο Διαστημοζενκοφ (αυτά παθαίνεις άμα ακούς τόση ώρα Βαγγελα, άκου εκεί λα Μπογριτα :hammer:)

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 3:12 pm

Από 9 ασίστ ο ένας σου άσσος κι από 8, ο δεύτερος. Μια χαρά. :bball:

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 3:17 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Οκτ 03, 2021 3:12 pm
Από 9 ασίστ ο ένας σου άσσος κι από 8, ο δεύτερος. Μια χαρά. :bball:
που να ξερετε εσεις απο μηδεν ασσιστ σε ενα ημιχρονο ολη η ομαδα? για να ζηλευετε! :lol: :lol:

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1740
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Οκτ 03, 2021 3:27 pm

Τρεις παίκτες πάνω από 50% στο τρίποντο και ...τέταρτος ο Σάσα με 42%!

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 350
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 3:28 pm

Απόλαυση που γυρίσαμε Α1. Σε μερικούς μήνες η ομάδα θα δέσει πολύ περισσότερο και το ελληνικό πρωτάθλημα θα βοηθήσει αε αυτό. Μπράβο και στην ΑΕΚ που ήταν τόσο αξιόμαχη.

Μια μεταγραφούλα βέβαια τον Οκτώβρη δεν θα μας χάλαγε 😛😛😛

0
Leo_98

 a1greece
Reactions: 264
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Οκτ 03, 2021 3:42 pm

Ο Βεζένκοφ έχει αλλάξει επίπεδο. Απόλαυση να τον βλέπεις! Μπράβο του και φτου-φτου μην τον ματιάσουμε :D
Ο Παπανικολάου φαίνεται να ανεβαίνει. Μακάρι σύντομα να είναι στο 100%.
Από τον Γουόκαπ περιμένω να ανέβει λίγο στο κομμάτι του σκοραρίσματος. Κατά τα άλλα αποτελεί εγγύηση.
Γενικά νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο.
Εξακολουθώ πάντως να πιστεύω πως μας χρειάζεται ένας ακόμη φόργουορντ.

0
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Κυρ Οκτ 03, 2021 3:47 pm

Ρε παιδιά ο γουοκαπ, επειδή δεν τον θυμάμαι πολύ καλά στην Ζαλγκίρις, εκτός από εξαιρετικός οργανωτής, πασέρ και αμυντικός κάτι που ήδη έχει δείξει και εδώ, ήταν γενικά τόσο διστακτικός στην επίθεση και κακός σουτέρ οπως σήμερα;

Και κάτι άσχετο, φλιωνης και ρογκαβοπουλος δεν ξέρω πως θα εξελιχθούν, αλλά δείχνουν να έχουν κατι που λείπει από τα νεους παίκτες εδώ στην Ελλάδα, θάρρος και θράσος. Αξίζει να ασχοληθεί ο Ολυμπιακός θεωρώ μαζί τους.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”