2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1740
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Ιούλ 07, 2021 9:52 am

AlexD έγραψε:
Τετ Ιούλ 07, 2021 9:47 am
Φαντάζομαι η 12άδα θα ήταν

Σλούκας, Γουόκαπ
Μακκίσικ, Κάρτερ, Λάρε
Παπ, Λούσιτς
Βέζε, Πρι
Φαλ, Μάρτιν, Κώστας

Και Λούντζης έξω.
Μου αρέσει αυτή η 12άδα, με μία αλλαγή: Μέσα ο Λούντζης και έξω ο Κώστας.

1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 10:04 am

AlexD έγραψε:
Τετ Ιούλ 07, 2021 9:47 am

Μπορεί να παίξει στο 4 ο Κώστας; Επίσης, αν καταλαβαίνω καλά θα έχεις 3 5άρια στην 12άδα;

Φαντάζομαι η 12άδα θα ήταν

Σλούκας, Γουόκαπ
Μακκίσικ, Κάρτερ, Λάρε
Παπ, Λούσιτς
Βέζε, Πρι
Φαλ, Μάρτιν, Κώστας

Και Λούντζης έξω.

Πολύ ενδιαφέρον. Κυρίως γιατί βρίσκει κανονικό ρόλο από την αρχή στον Κώστα. Αλλά μου φαίνεται λίγο ρίσκο τελικά στα γκαρντ. Αν ο Κάρτερ δεν μπει γρήγορα στο κλίμα θα φτύσουν αίμα οι Σλούκας/Γουόκαπ ή θα πρέπει να κάνει στεπ απ ο Λάρι ή να σουτάρει καλύτερα ο Μακκίσικ. Ενώ και το 4 έτσι και μείνει έξω ο Πρι μοιάζει λίγο «μικρό/χαμηλο» αν δεν παίζει και ο Κώστας εκεί.

Τέλος, αν ισχύει πως ο Ντόρσει είναι κλεισμένος σε περίπτωση που δεν βρει ομάδα όλα τα εναλλακτικά σενάρια πάνε περίπατο. Δεν εξαρτάται από εμάς και αν δεν βρει ομάδα θα πρέπει κάπως να χωρέσει με Κάρτερ, Λάρι, Μακκίσικ, Παπ, Σλούκα, Γουόλκαπ και αυτή να είναι η 7άδα 1-3 χωρίς άλλη μεταγραφή ή όντως να κόψει έναν εκ των κάρτερ-Μακ ανεξαρτήτως του τι θα κάνει στο 4/5.
Δεν ξέρω καλέ μου Άλεξ, αν θα έμενε ντε και καλά εκτός 12δας ο Λούντζης, Αυτό εξαρτάται από φόρμα, αντίπαλο κλπ. Τον Κώστα δεν τον βλέπω για 4ρι στην Ευρωλίγκα, ως 5ρι θα κάνει ότι κάνει. Απλώς σε μερικά σχήματα για ένα 5λεπτο μπορεί να παίξει τη θέση άνετα. Στην επίθεση θα είμαστε μείον έναν παίκτη. Για ειδικά σχήματα και μόνο τον βάζω ως 5-4ρι. Σε φάση με σωρεία τραυματισμών (κουνιέμαι από τη θέση μου) ή πολλών φάουλ.

Τον Κάρτερ τον πιστεύω για τώρα. Για ένα 10-12΄μ.ο. Είναι κι ο Λάρε εκεί είναι βέβαια κι ο ΜΑκίσικ που αν παίζει το 2 με σουτέρ σαν τον Λούτσιτς τον Βεζέ και τον ΣΛούκά ή και τον Γουόκαπ ακόμα, θα βάζει 10-12 ποντάκια σε 10 λεπτά. ΑΑΑ. Άνετα, αβίαστα, ανεμπόδιστα. Από τη στιγμή που τον έχουμε τον Σακίλ πρέπει να του κολλήσουμε 2 σουτέρ από το 3 και το 4 (εκεί τον έχουμε).

Κι επειδή δεν βγαίνουν οι θέσεις ξένων και λογικά θα πάρουμε και τον Κώστα Αντέτο (άσχετα με όλα τα άλλα που τρέχουν) για καμιά έξτρα αθλητική υπηρεσία αλά Ζαν Σαρλ, ναι τον αφήνουμε τον Γάλλο και πάμε για 3-4ρι με 2τες ή και 3τες.

Σλούκας και Γουόκαπ θα έχουν κάπου στα 25-27΄ μ.ο. Κάτι που σημαίνει ότι θα παίζει περίπου 10 με 15 λεπτά στο 2 ο Γουόκαπ. Τα άλλα 20φεύγα καλύπτονται από Μακίσικ, Κάρτερ, Λάρε.

Είναι πολύ σοβαρή υπόθεση η οργανική σχέση σε ένα ρόστερ. Δεν είναι "φέρτε εδώ τους παικταράδες και θα βρούμε άκρη". Άσε που στον Λούτσιτς έχω αδυναμία χρόνια. Αρνείται να χάσει και ξέρει και μπάσκετ. Ένα ρόστερ 13 ετοιμοπόλεμων (βάζω και τον Λούντζη ως τέτοιο) και 2 μικρών (ο ένας είναι ο Νικολαίδης) είναι αρκετό.
Δεν μου λέει τίποτε ένα ρόστερ 15-16 παικτών που οι 10 θα παίζουν και κάποιοι απ΄αυτούς θα 'βρίσκουν" και μεταξύ τους.
Είπαμε αυξάνονται οι υποχρεώσεις με την Α1 (και τι καλά) αλλά δεν είναι ούτε Βαλτική, ούτε Ισπανική, ούτε καν ιταλική ή γαλλική λίγκα. Και όσο έχει να κάνει με την ανταγωνιστικότητα αλλά και με τις αποστάσεις/ταξίδια. που κουράζουν όντως.

Άβαταρ μέλους
verycoco

 junior
Reactions: 20
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2015 11:59 am
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Che
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 10:53 am

Ονειρο θερινής νυκτός ο Λουσιτς, πραγματικά θα ήταν ιδανική προσθήκη

0
μαζί με την ομάδα μεγαλώνουμε και εμεις...
AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 2:00 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Ιούλ 07, 2021 10:04 am
AlexD έγραψε:
Τετ Ιούλ 07, 2021 9:47 am

Δεν ξέρω καλέ μου Άλεξ, αν θα έμενε ντε και καλά εκτός 12δας ο Λούντζης, Αυτό εξαρτάται από φόρμα, αντίπαλο κλπ. Τον Κώστα δεν τον βλέπω για 4ρι στην Ευρωλίγκα, ως 5ρι θα κάνει ότι κάνει. Απλώς σε μερικά σχήματα για ένα 5λεπτο μπορεί να παίξει τη θέση άνετα. Στην επίθεση θα είμαστε μείον έναν παίκτη. Για ειδικά σχήματα και μόνο τον βάζω ως 5-4ρι. Σε φάση με σωρεία τραυματισμών (κουνιέμαι από τη θέση μου) ή πολλών φάουλ.

Τον Κάρτερ τον πιστεύω για τώρα. Για ένα 10-12΄μ.ο. Είναι κι ο Λάρε εκεί είναι βέβαια κι ο ΜΑκίσικ που αν παίζει το 2 με σουτέρ σαν τον Λούτσιτς τον Βεζέ και τον ΣΛούκά ή και τον Γουόκαπ ακόμα, θα βάζει 10-12 ποντάκια σε 10 λεπτά. ΑΑΑ. Άνετα, αβίαστα, ανεμπόδιστα. Από τη στιγμή που τον έχουμε τον Σακίλ πρέπει να του κολλήσουμε 2 σουτέρ από το 3 και το 4 (εκεί τον έχουμε).

Κι επειδή δεν βγαίνουν οι θέσεις ξένων και λογικά θα πάρουμε και τον Κώστα Αντέτο (άσχετα με όλα τα άλλα που τρέχουν) για καμιά έξτρα αθλητική υπηρεσία αλά Ζαν Σαρλ, ναι τον αφήνουμε τον Γάλλο και πάμε για 3-4ρι με 2τες ή και 3τες.

Σλούκας και Γουόκαπ θα έχουν κάπου στα 25-27΄ μ.ο. Κάτι που σημαίνει ότι θα παίζει περίπου 10 με 15 λεπτά στο 2 ο Γουόκαπ. Τα άλλα 20φεύγα καλύπτονται από Μακίσικ, Κάρτερ, Λάρε.

Είναι πολύ σοβαρή υπόθεση η οργανική σχέση σε ένα ρόστερ. Δεν είναι "φέρτε εδώ τους παικταράδες και θα βρούμε άκρη". Άσε που στον Λούτσιτς έχω αδυναμία χρόνια. Αρνείται να χάσει και ξέρει και μπάσκετ. Ένα ρόστερ 13 ετοιμοπόλεμων (βάζω και τον Λούντζη ως τέτοιο) και 2 μικρών (ο ένας είναι ο Νικολαίδης) είναι αρκετό.
Δεν μου λέει τίποτε ένα ρόστερ 15-16 παικτών που οι 10 θα παίζουν και κάποιοι απ΄αυτούς θα 'βρίσκουν" και μεταξύ τους.
Είπαμε αυξάνονται οι υποχρεώσεις με την Α1 (και τι καλά) αλλά δεν είναι ούτε Βαλτική, ούτε Ισπανική, ούτε καν ιταλική ή γαλλική λίγκα. Και όσο έχει να κάνει με την ανταγωνιστικότητα αλλά και με τις αποστάσεις/ταξίδια. που κουράζουν όντως.
Δεν καταλαβαίνω 🙄

Θα μπει ο Λουντζης στην 12αδα αντί του Κώστα και στους ψηλούς θα έχουμε Φαλ, Μάρτιν, Βεζε, Πρι; Και στα ματς που κάποιος από αυτούς θα πατήσει στραβά ή θα χρεωθεί 3 φάουλ στο 1ο δεκάλεπτο πως θα βγει; Και τους 8 στα 1-3 τι τους θέλουμε;

Αν εννοείς ότι σε κάποια ματς θα μπει ο Λουντζης αντί Λαρι πχ ή κάποιο άλλον εκεί ναι εννοείται.

Παιχταράς ο Λουσιτς και ωραίος τύπος δεν αμφιβάλλω και προφανώς όλοι θα τον θέλαμε.

Τεσπα δεν επιμένω γιατί έτσι και αλλιώς δεν είπα ποτέ φέρε τον παιχταρά χωρίς πλάνο και βλέπουμε. Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει αυτό.

Είναι πολύ συγκεκριμένο αυτό που είπα : Αν έχει κλείσει ο ντορσει και τον περιμένουν, και όντως δεν βρει ομάδα στο ΝΒΑ τι θα γίνει; Θα πάει δανεικός ο Κάρτερ ή ο Λουντζης ή δεν θα έρθει κανένας άλλος, πόσο μάλλον ένας Λουσιτς που θα θέλει 27'+;

0
Άβαταρ μέλους
Zoys

Moderator
Reactions: 388
Δημοσιεύσεις: 5305
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 09, 2010 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 2:22 pm

Δεν νομίζω καν ότι μπορούμε να κλείσουμε Austin Hollins, αλλά θα φέρουμε το καλύτερο τριάρι της λίγκας να ξεκουράζει τον Παπανικολάου. :D

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 2:34 pm

Μιαν πρόταση έκανα βρε σεις. :)

-Με αρκετά κοντά στα λεφτά που παίρνουν Ζαν Σαρλ, Τάιλερ, κάποιος σαν τον Λάιτι, κι ο Χαραλαμπόπουλος.
1 για 4. Θεωρώ ότι θα γινόμαστε καλύτεροι και δεν θα έπαιζε ρόλο το ποσοτικό αλλά και θα έβγαιναν σούπερ οι ρόλοι, χρόνοι, θέσεις ξένων.

-Και θα τον φέρναμε για καρα-βασικό.

-Δεν είναι το καλύτερο 3ρι της λίγκας. Είναι το δεύτερο. Ο Κλάιμπερν είναι μέσα στους πέντε καλύτερους παίκτες στην Ευρώπη ανεξαρτήτου θέσης. Λάρκιν, Μίτσιτς, Χίγκινς, αυτός κι ο Ταβάρες*

- Ξέρω (και το γράφω δις) ότι δεν παίζει καν ως σκέψη αλλά τι το έχουμε αυτό το τόπικ;
Σε κάθε περίπτωση όπως είναι το ρόστερ, εγώ επιμένω ότι χρειαζόμαστε ένα 3ρι που να πατάει και στο 4 κι αν βγει θέμα στους κοντούς μπορούμε μες τον χειμώνα- εγκαίρως όμως- να πάμε για έναν combo σκόρερ. Από δαύτους μπορείς να βρεις. Πάμε να γεμίσουμε παίκτες που οκ καλοί θα είναι αλλά θα προκαλέσουν "τράφικο".
* Ξέχασα και τον Μίροτιτς. :roll:

Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 3:17 pm

Ο Χολινς γιατί λογίζεται 3αρι; Στο 2 δεν έπαιζε μαζί με τον Μπαρον στην Ζενίτ και στο 3 είχαν Πονιτκα/Ριβερς;

Εδώ δεν μπορουσε να σταθεί στο 3 ο Μακισσικ που είναι πιο ψηλός και πιο σωματώδης από τον Χολινς(1.93 ο Οστιν). Το ίδιο και ο Χιλιαρντ που πήγε στην Τσσκα στη θέση του Χιγγινς, όπως και ο Μπαμπ που έπαιζε δίπλα στον Μπαλντουιν. Στο 3 είχαν Λουσιτς και Κλαιμπερν αντίστοιχα. Καμία σχέση σαν παίκτες.

Άλλο πράγμα να μπορεί να σταθεί για λίγα λεπτά στο 3 ένας παίκτης, πχ και ο Λούντζης μπορεί να μαρκάρει τη θέση σε ειδικές καταστάσεις, δεν τον κάνει αυτό 3αρι όμως....


Πιο πολύ σαν επιλογές αν ναυαγήσει του Ντορσευ μοιάζουν ολες αυτές, αν και δεν φαίνεται να κοιτάζει ο Μπαρτζωκας τέτοιους παίκτες, αφού υπάρχει ο Καρτερ σαν ρεζέρβα αν πάει ΝΒΑ ο Τάιλερ.

Λαιτι-Ντόμπριτς αντιθετα, είναι κανονικά τριάρια και με τον Παπανικολάου να έρχεται από πολύ σοβαρό τραυματισμό, είναι απαραίτητο να υπάρχει σοβαρός παίκτης που να μπορεί να σταθεί σαν βασικός στο 3 άμεσα και όχι κάποιο στοίχημα στυλ Χάρισον.

Μετά την άρνηση της Βιλερμπάν, την ανανέωση Ντομπριτς και την μεταγραφή Φοντεκιο, Ευρωλιγκατοι διαθεσιμοι στο 3 έχουν απομείνει ελάχιστοι:

Χεζονια, Καλινιτς, Χειζ, Γκαρινο, Μιτσοφ, Ζουσμαν, Ριβερς, Έντι.

Ισως τελικά το όνομα του Τζαστιν Άντερσον να μην ακούστηκε τυχαία.

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 3:24 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Ιούλ 07, 2021 2:34 pm
Μιαν πρόταση έκανα βρε σεις. :)

-Με αρκετά κοντά στα λεφτά που παίρνουν Ζαν Σαρλ, Τάιλερ, κάποιος σαν τον Λάιτι, κι ο Χαραλαμπόπουλος.
1 για 4. Θεωρώ ότι θα γινόμαστε καλύτεροι και δεν θα έπαιζε ρόλο το ποσοτικό αλλά και θα έβγαιναν σούπερ οι ρόλοι, χρόνοι, θέσεις ξένων.

-Και θα τον φέρναμε για καρα-βασικό.

-Δεν είναι το καλύτερο 3ρι της λίγκας. Είναι το δεύτερο. Ο Κλάιμπερν είναι μέσα στους πέντε καλύτερους παίκτες στην Ευρώπη ανεξαρτήτου θέσης. Λάρκιν, Μίτσιτς, Χίγκινς, αυτός κι ο Ταβάρες*

- Ξέρω (και το γράφω δις) ότι δεν παίζει καν ως σκέψη αλλά τι το έχουμε αυτό το τόπικ;
Σε κάθε περίπτωση όπως είναι το ρόστερ, εγώ επιμένω ότι χρειαζόμαστε ένα 3ρι που να πατάει και στο 4 κι αν βγει θέμα στους κοντούς μπορούμε μες τον χειμώνα- εγκαίρως όμως- να πάμε για έναν combo σκόρερ. Από δαύτους μπορείς να βρεις. Πάμε να γεμίσουμε παίκτες που οκ καλοί θα είναι αλλά θα προκαλέσουν "τράφικο".
* Ξέχασα και τον Μίροτιτς. :roll:
Συμφωνώ ότι ένας παίκτης που να μπορεί να δώσει λυσεις και στο 4, θα ταιριαζε πολύ, Καλινιτς-Χειζ-Έντι για παράδειγμα. Οι επιλογές Λαιτι-Ντομπριτς βέβαια δεν είναι προς αυτή τη κατεύθυνση όποτε ο προπονητής το βλέπει διαφορετικά. Βέβαια ο Λαντειλ εγινε Φαλ συνεπώς όλα είναι πιθανά :)

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 3:56 pm

Ο Χολινς γιατί λογίζεται 3αρι; Στο 2 δεν έπαιζε μαζί με τον Μπαρον στην Ζενίτ και στο 3 είχαν Πονιτκα/Ριβερς;

Εδώ δεν μπορουσε να σταθεί στο 3 ο Μακισσικ που είναι πιο ψηλός και πιο σωματώδης από τον Χολινς(1.93 ο Οστιν). Το ίδιο και ο Χιλιαρντ που πήγε στην Τσσκα στη θέση του Χιγγινς, όπως και ο Μπαμπ που έπαιζε δίπλα στον Μπαλντουιν. Στο 3 είχαν Λουσιτς και Κλαιμπερν αντίστοιχα. Καμία σχέση σαν παίκτες.

Άλλο πράγμα να μπορεί να σταθεί για λίγα λεπτά στο 3 ένας παίκτης, πχ και ο Λούντζης μπορεί να μαρκάρει τη θέση σε ειδικές καταστάσεις, δεν τον κάνει αυτό 3αρι όμως....
Επιτέλους το έγραψε κάποιος. Ο Χόλινς από το 3 μόνο περαστικός είναι, ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα έχει καμία σχέση στο 3, σα να λέμε ότι ο Μποχωρίδης είναι τριάρι ένα πράγμα.
Πιο πολύ σαν επιλογές αν ναυαγήσει του Ντορσευ μοιάζουν ολες αυτές, αν και δεν φαίνεται να κοιτάζει ο Μπαρτζωκας τέτοιους παίκτες, αφού υπάρχει ο Καρτερ σαν ρεζέρβα αν πάει ΝΒΑ ο Τάιλερ.
Αυτό πιστεύω κι εγώ.
Λαιτι-Ντόμπριτς αντιθετα, είναι κανονικά τριάρια και με τον Παπανικολάου να έρχεται από πολύ σοβαρό τραυματισμό
Ακριβώς! Κλασικά 3ρια, με το Λάιτι να παίζει και πλάτη πάρα πολύ επιτυχημένα.

Χεζονια, Καλινιτς, Χειζ, Γκαρινο, Μιτσοφ, Ζουσμαν, Ριβερς, Έντι.
Ο Ρίβερς απ' ό,τι διαβάζουμε δε θα μείνει και για πολύ ελεύθερος, ο Έντι είναι για μένα εξαιρετική λύση για τον Ολυμπιακό και δεν πρέπει να είναι και πολύ βαρύς στο πορτοφόλι.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3473
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 4:01 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Ιούλ 07, 2021 3:56 pm
Ο Χολινς γιατί λογίζεται 3αρι; Στο 2 δεν έπαιζε μαζί με τον Μπαρον στην Ζενίτ και στο 3 είχαν Πονιτκα/Ριβερς;

Εδώ δεν μπορουσε να σταθεί στο 3 ο Μακισσικ που είναι πιο ψηλός και πιο σωματώδης από τον Χολινς(1.93 ο Οστιν). Το ίδιο και ο Χιλιαρντ που πήγε στην Τσσκα στη θέση του Χιγγινς, όπως και ο Μπαμπ που έπαιζε δίπλα στον Μπαλντουιν. Στο 3 είχαν Λουσιτς και Κλαιμπερν αντίστοιχα. Καμία σχέση σαν παίκτες.

Άλλο πράγμα να μπορεί να σταθεί για λίγα λεπτά στο 3 ένας παίκτης, πχ και ο Λούντζης μπορεί να μαρκάρει τη θέση σε ειδικές καταστάσεις, δεν τον κάνει αυτό 3αρι όμως....
Επιτέλους το έγραψε κάποιος. Ο Χόλινς από το 3 μόνο περαστικός είναι, ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα έχει καμία σχέση στο 3, σα να λέμε ότι ο Μποχωρίδης είναι τριάρι ένα πράγμα.
Πιο πολύ σαν επιλογές αν ναυαγήσει του Ντορσευ μοιάζουν ολες αυτές, αν και δεν φαίνεται να κοιτάζει ο Μπαρτζωκας τέτοιους παίκτες, αφού υπάρχει ο Καρτερ σαν ρεζέρβα αν πάει ΝΒΑ ο Τάιλερ.
Αυτό πιστεύω κι εγώ.
Λαιτι-Ντόμπριτς αντιθετα, είναι κανονικά τριάρια και με τον Παπανικολάου να έρχεται από πολύ σοβαρό τραυματισμό
Ακριβώς! Κλασικά 3ρια, με το Λάιτι να παίζει και πλάτη πάρα πολύ επιτυχημένα.

Χεζονια, Καλινιτς, Χειζ, Γκαρινο, Μιτσοφ, Ζουσμαν, Ριβερς, Έντι.
Ο Ρίβερς απ' ό,τι διαβάζουμε δε θα μείνει και για πολύ ελεύθερος, ο Έντι είναι για μένα εξαιρετική λύση για τον Ολυμπιακό και δεν πρέπει να είναι και πολύ βαρύς στο πορτοφόλι.
o εντι δεν μου αρέσει και στην φενερ δεν έβγαλε μάτια

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 4:42 pm

yorgos έγραψε:
Τετ Ιούλ 07, 2021 3:56 pm
Ο Χολινς γιατί λογίζεται 3αρι; Στο 2 δεν έπαιζε μαζί με τον Μπαρον στην Ζενίτ και στο 3 είχαν Πονιτκα/Ριβερς;

Εδώ δεν μπορουσε να σταθεί στο 3 ο Μακισσικ που είναι πιο ψηλός και πιο σωματώδης από τον Χολινς(1.93 ο Οστιν). Το ίδιο και ο Χιλιαρντ που πήγε στην Τσσκα στη θέση του Χιγγινς, όπως και ο Μπαμπ που έπαιζε δίπλα στον Μπαλντουιν. Στο 3 είχαν Λουσιτς και Κλαιμπερν αντίστοιχα. Καμία σχέση σαν παίκτες.

Άλλο πράγμα να μπορεί να σταθεί για λίγα λεπτά στο 3 ένας παίκτης, πχ και ο Λούντζης μπορεί να μαρκάρει τη θέση σε ειδικές καταστάσεις, δεν τον κάνει αυτό 3αρι όμως....
Επιτέλους το έγραψε κάποιος. Ο Χόλινς από το 3 μόνο περαστικός είναι, ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα έχει καμία σχέση στο 3, σα να λέμε ότι ο Μποχωρίδης είναι τριάρι ένα πράγμα.
Πιο πολύ σαν επιλογές αν ναυαγήσει του Ντορσευ μοιάζουν ολες αυτές, αν και δεν φαίνεται να κοιτάζει ο Μπαρτζωκας τέτοιους παίκτες, αφού υπάρχει ο Καρτερ σαν ρεζέρβα αν πάει ΝΒΑ ο Τάιλερ.
Αυτό πιστεύω κι εγώ.
Λαιτι-Ντόμπριτς αντιθετα, είναι κανονικά τριάρια και με τον Παπανικολάου να έρχεται από πολύ σοβαρό τραυματισμό
Ακριβώς! Κλασικά 3ρια, με το Λάιτι να παίζει και πλάτη πάρα πολύ επιτυχημένα.

Χεζονια, Καλινιτς, Χειζ, Γκαρινο, Μιτσοφ, Ζουσμαν, Ριβερς, Έντι.
Ο Ρίβερς απ' ό,τι διαβάζουμε δε θα μείνει και για πολύ ελεύθερος, ο Έντι είναι για μένα εξαιρετική λύση για τον Ολυμπιακό και δεν πρέπει να είναι και πολύ βαρύς στο πορτοφόλι.
κι όμως μια χαρά παίζει το 3 ο Χόλινς. Άσχετα αν τον προτιμάς ως sg, Πλάγιος είναι. Ως gf ύψους ή 1.94 .η 1.96 τον βλέπεις παντού.
Αλλά άστο αυτό. Μιλάμε για τρελό wingspan φοβερό άλμα/έκρηξη. Και στη Ζενίτ έχιε παίξει 3 δίπλα σε Μπάρον και Πάνγκος και στη Γερμανία και στο κολλέγιο του. Πως σου ήρθε η σύγκριση με Μποχωρίδη; Βόλει θα παίζει ο Χόλινς μαζί του και στην ουσία είναι ψηλότερος λόγω wingspan.
Άνετα την παίζει τη θέση.
Το ότι ο Μακίσικ είναι 1.98 και για αυτό δεν παίζει στο 3 είναι παντελώς άσχετο. Δεν παίζει στο 3 αφενός γιατί έτσι έχει μάθει να παίζει (γκαρντ( κι αφετέρου γιατί ο Μπαρτζώκας προσπάθησε επισταμένως να καλύψει με το μάκρος και τη δύναμη/αθλητικότητά του τα ασυμμάζευτα στην άμυνα.
Η κουβέντα περί ύψους που διαβάζω κι από τον συμφορουμίτη που απαντάς, με πάει πίσω στα 90s. Εκεί όντως δεν μπορούσαν να σταθούν 3ρια 1.95. Τώρα βλέπουμε ολόκληρη ομάδα που προπορευτόταν σε καλό πρωτάθλημα, να παίζει με 5 παίκτες κάτω των 2 μέτρων. Για τη Λούντβισμπουργκ ο λόγος πριν την έλευση του Τζαμέλ. Με τον Ντάρντεν του 1.94 στα 39 του να παίζει 4 και 5.

Έπειτα, ο Χέιζ που διαβάζω εδώ τι σχέση έχει με 3ρια; Εκτός κι αν μιλάμε για συνεπώνυμο.

Τέλος ο Κάρτερ έχει αγορασθεί ανεξάρτητα από το τι θα γίνει με τον Τάιλερ. Αυτό έχουν πει επώνυμα στο ρεπορτάζ που το πρωτοέβγαλε το θέμα του Ντόρσεϊ για τον Ολυμπιακό.

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 4:50 pm

Αν μιλάμε για τον Χειζ της Ζαλγκίρις καμία σχέση με SF. Καθαρό PF είναι ο άνθρωπος.

Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγως να κοιτάξουμε 3άρι που πατάει στο 4 από την στιγμή που έχουμε 3 παίχτες εκεί.

Επίσης έχω την αίσθηση οτι η μεταγραφή στο SF μπορεί να είναι παίχτης - λαχείο σε αντίθεση με την μεταγραφή στο SG.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 5:07 pm

Ήθελα να προσθέσω σχετικά με την πρότασή μου να πάρουμε 3-4ρι αντί 2-3ρι, ότι ο Ζαν Σαρλ αγοράστηκε πέρσι, λόγω και της ένδειας στο ποσοτικό (φέτος όλα δείχνουν ότι θα πάρουμε και τρίτο 5ρι, τον Κώστα Αντέτο) αλλά και λόγω της αμφιβολίας για το κατά πόσον 2 σέντερ από το Γιούροκαπ, θα μπορούσαν να καλύψουν επαρκώς το 5. Κι όντως ήταν πολλές φορές στο πρώτο μισό που δεν βλεπόταν ο Έλλις, όπου ο Ζαν Σαρλ παίζοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του τη θέση του σέντερ ήταν σαφώς καλύτερος από τον Έλλις. Τώρα με τον Φαλ αλλά και με τον Μάρτιν στη δεύτερη πια χρονιά του στην Ευρωλίγκα οι λόγοι να έχουμε ένα 4 που να πενταρίζει δεν υφίστανται.

Για τον Λούτσιτς τα είπα. Σαφώς κι όπως είπε ένας συμφορουμίτης πρόκειται για όνειρο θερινής νυκτός, αλλά υπάρχουν κι από τις ΗΠΑ αρκετοί παίκτες που μπορού να υποστηρίξουν το εγχείρημα. Εμένα θα μου άρεσε να στηρίζαμε τον Ντ. Χόμες (τον ήθελε η Ζαλγκίρις, είναι κοντά στην Άλμπα)που θα μπορούσε να μοιραστεί το 3 με τον Παπ και να πάρει χρόνο πίσω από Βεζέ και Πρί ή να καλύψει κάποιον από αυτούς σε περίπτωση τραυματισμού.

Ο Ουλανόβας επίσης μου αρέσει. Κοντός για 3-4ρι αλλά την έχει κάνει τη δουλειά πολλές φορές στη Ζαλγκίρις. Το θέμα είναι ότι ήταν ακόμα χειρότερος από τον Τζ. Έντι και μάλλον είναι ένας παίκτης που παίζει καλά στο ασφαλές περιβάλλον της Ζαλγκίρις.


Δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλοι παίκτες. Οκ υπάρχει ο Κάλινιτς αλλά πέραν των χρημάτων, θέλουμε καλύτεροι σουτέρ.
Θα κοίταζα τη λύση Εμπαγέ, (Καρσίγιακα) χωρίς να είμαι σίγουρος ότι μπορεί να παίξει καλά το 3. :roll: Θεωρώ ότι ο Ζαν Σαρλ ήταν καλή μεταγραφή και του χρόνου θα είναι καλύτερος και είναι κορυφή στην άμυνα. Αλλά θέλουμε εκεί κάτι στο 3μίσο με σουτ!


Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 5:09 pm

κι όμως μια χαρά παίζει το 3 ο Χόλινς.

Δεν έχει παίξει ποτέ σε αυτή τη θέση.
http://www.overbasket.com/rsplayers.php ... 917&cmp=EL
Σε ΟΛΕΣ τις πεντάδες είναι ως δυάρι, με Πονίτκα ή Ρίβερς στο 3, μόνο στο 2,8% :shock: του χρόνου παίζει χωρίς κάποιον από αυτούς δίπλα του κι αυτό φαντάζομαι (με βάση το ελάχιστο του χρόνου) σε κάποιες τελευταίες φάσεις για να κάνουν ή να πάρουν βολές. Προσωπικά δεν τον έχω δει ποτέ μα ποτέ στο 3 πλην δευτερολέπτων για βολές.
Άσχετα αν τον προτιμάς ως sg, Πλάγιος είναι. Ως gf ύψους ή 1.94 .η 1.96 τον βλέπεις παντού.
Στο σάιτ της Ευρωλίγκας και στο overbasket μόνο ως γκαρντ αναφέρεται, το ίδιο με τα scouting reports, το ίδιο και στο σάιτ του ESPN
http://insider.espn.com/college-sports/ ... in-hollins
το ίδιο και παντού στα γνωστά σάιτ
https://247sports.com/player/austin-hollins-31283/
http://old.scouting4u.com/0,0,0,100015/ ... ll-profile
https://basketball.eurobasket.com/playe ... urg/209280

Αλλά άστο αυτό. Μιλάμε για τρελό wingspan φοβερό άλμα/έκρηξη.

Ε καλά, δε θα πάρουμε όποιο γκαρντ έχει μήκος κι έκρηξη και θα το βαφτίσουμε 3. Το παιδί δεν έχει καμία κίνηση φόργουορντ.
Και στη Ζενίτ έχιε παίξει 3 δίπλα σε Μπάρον και Πάνγκος και στη Γερμανία και στο κολλέγιο του.
Για τη Ζενίτ τα είπαμε, στο 97,2% του χρόνου στο 3 έπαιζε, κάποια δευτερόλεπτα έπαιξε με τους άλλους δύο όταν κυνηγούσαν τρίποντο στα τελευταία δεύτερα ή τους έκαναν οι άλλοι φάουλ και ήθελαν 3 χειριστές, στα περίπου 500 λεπτά στο παρκέ έπαιξε με Μπάρον και Πάνγκος... τα 13 :D . Για το κολέγιο στα scouting reports επίσης στους γκαρντ τον έχουν και μάλιστα οι συγκρίσεις με τους συμπαίκτες του στα γκαρντ είναι.
Πως σου ήρθε η σύγκριση με Μποχωρίδη; Βόλει θα παίζει ο Χόλινς μαζί του και στην ουσία είναι ψηλότερος λόγω wingspan.
Άνετα την παίζει τη θέση.
Διαφωνούμε. Είναι τόσο 3 όσο ο Μποχωρίδης, δηλαδή καθόλου και ποτέ. Δεν την παίζει καθόλου τη θέση, πόσο μάλλον άνετα, δεν πατάει καν ως 3.
Η κουβέντα περί ύψους που διαβάζω κι από τον συμφορουμίτη που απαντάς, με πάει πίσω στα 90s. Εκεί όντως δεν μπορούσαν να σταθούν 3ρια 1.95. Τώρα βλέπουμε ολόκληρη ομάδα που προπορευτόταν σε καλό πρωτάθλημα, να παίζει με 5 παίκτες κάτω των 2 μέτρων. Για τη Λούντβισμπουργκ ο λόγος πριν την έλευση του Τζαμέλ. Με τον Ντάρντεν του 1.94 στα 39 του να παίζει 4 και 5.
Δεν είναι μόνο θέμα ύψους (που υστερεί) ή μήκους η θέση. Πρέπει να έχεις την κατάλληλη κίνηση στην επίθεση (αυτός δεν την έχει) και να μπορείς να μαρκάρεις και αντίπαλο τριάρι. Τίποτε από αυτά δεν έχει ο Χόλλινς. Ο ΜακΚίσικ ναι, μπορεί να σταθεί κάποια λεπτά στο 3 και η συμπεριφορά του και τα κυβικά του του επιτρέπουν να λέει ότι μπορεί να σταθεί κι εκεί.
Τέλος ο Κάρτερ έχει αγορασθεί ανεξάρτητα από το τι θα γίνει με τον Τάιλερ.
Πολύ καλή κίνηση ο Κάρτερ, είτε του βρουν χώρο είτε όχι, ο συνδυασμός προοπτικών και χαμηλού κόστους είναι εξαιρετικός. Ακόμη κι αν δε βρει χώρο να παίξει, αξίζει η απόκτησή του. Που πιστεύω πως θα παίξει.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 5:27 pm

Μου φαίνεται λίγο πιο απλός ο σχεδιασμός.

Όντως αν έρθει ο Τάιλερ έχουμε πρόβλημα, πολλοί παίχτες στο 2 ενώ στο 3 είμαστε σχετικά γυμνοί. Σε αυτήν την περίπτωση αν δεν φύγει κάποιος δεν έρχεται άλλος παίκτης σε καμία θέση, απλά δεν χωράει. Θα παίξουν οι Μακκίσικ, Βέζε και Τάιλερ στο 3 ανάλογα το ματς.

Αν δεν έρθει όμως θα πρέπει να έρθει ένα 3άρι. Ξένο. Όπου με Φαλ, Μάρτιν, Ζαν Σαρλ, Μακκίσικ, Κάρτερ, Γουόλκαπ θα έχουμε 7 ξένους. Σε αυτήν την περίπτωση απλώς θα μείνει εκτός Α1 ένας από τους ξένους. Εγώ προτιμώ (αν έχει έρθει και ο Κώστας) να μείνει εκτός ο Μάρτιν στην αρχή, αλλά παίζει και να μείνει έξω ο Κάρτερ ή ο Μακκίσικ.

Ακόμα και με Κώστα στην ομάδα πάντως μου φαίνεται εγκληματικό να μην έχεις 4άρι που πατάει στο 5. Δεν μπορεί να πας σε αγώνες με Φαλ, Μάρτιν, Πρι, Βέζε και ένα 3άρι που πατάει στο 4. Αν ένα από τα 2 5άρια βγάλει πρόβλημα στο ματς παίζει να το χάσεις από αυτό και μόνο.

Τέλος, συμφωνώ φίλε Μπάσκετ πως θέλεις 3ποντάδες δίπλα από Σακ. Για αυτό έλεγα να αλλάξουμε τον Ζαν Σαρλ με 4άρι με σουτ (που να πατάει και 5 όμως). Αν ο Σακ παίξει κυρίως στο 3 επειδή ήρθε ο Τάιλερ, θα έχεις σουτ από το 4 και το 2 (και το 1 προφανώς).

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”