2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1737
Δημοσιεύσεις: 2191
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Ιουν 20, 2021 11:21 am

yorgos έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 11:00 am
Aν τους βάλεις και χάσεις χάνεις και τη δουλειά σου όμως. Και τρως κράξιμο από τους ίδιους επιστήμονες που ήθελαν "να μπουν οι μικροί".
Νομίζω πως κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτό το παραμύθι. Αλλιώς είμαστε άξιοι της μοίρας μας, και κατά δεύτερον ποτέ δεν θα βγάλουμε Ντόνσιτς λ.χ.
Ελπίζω να μη με κατατάσσεις στο "επιστημονικό προσωπικό" (αν και φαίνεται ότι με κατατάσσεις).
Εξάλλου, δεν πιστεύω πως οι "επιστήμονες" ζητούν να μπουν οι μικροί. Ως γνήσιοι επιστήμονες που είναι, ζητούν πιο επιστημονικά πράγματα: να τα σκάνε πιο χοντρά οι πρόεδροι, να κλέψουμε κανέναν παίκτη από τους απέναντι, να αγοράζουμε από το πρώτο ράφι, και άλλα τέτοια επιστημονικά.

1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 348
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 11:28 am

Έχεις 11 παίκτες Ευρωλιγκατους και βάζεις και έναν πιτσιρικά που έχει όντως ταλεντο (τύπου Καρτερ και όχι Λουτζη ) να παρει λεπτά συμμετοχής . Ναι να δίνουμε ευκαιρίες σε μικρούς αλλά σε έναν παίκτη μόνο. Δεν μπορεί να ρισκάρουμε σε 3 με 4 λαχεια καθε χρονια .

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 11:35 am

prime7 έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 11:28 am
Έχεις 11 παίκτες Ευρωλιγκατους και βάζεις και έναν πιτσιρικά που έχει όντως ταλεντο (τύπου Καρτερ και όχι Λουτζη ) να παρει λεπτά συμμετοχής . Ναι να δίνουμε ευκαιρίες σε μικρούς αλλά σε έναν παίκτη μόνο. Δεν μπορεί να ρισκάρουμε σε 3 με 4 λαχεια καθε χρονια .
Νομίζω ότι και 2 μικρούς μας παίρνει. Άσε που δεν είναι και τόσο μικροί πια. Απλώς δεν έχουν παραστάσεις από το ηψηλό επίπεδο.
Μια κουβέντα για τη δουλειά με τους μικρούς είναι αυτή που κάναμε πριν( πως στηρίζεις τοις πράγμασι μια τέτοια προσπάθεια) και μια άλλη είναι ο τρόπος που χρησιμοποιείς τους μικρούς. Τους βάζεις σε σχήματα με έμπειρους και ψυχωμένους παίκτες (και σωστούς συμπαίκτες) και τους ζητάς συγκεκριμένα πράγματα. Δεν τους χαώνεις. Κι όλα αυτά με σχέδιο. Την πρώτες 1-2 φορές τους παίρνεις ως 12ους στην αποστολή να ¨νιώσουν¨ και τις επόμενες 2-3 φορές σε "σκουπιδόχρονο" και μετά τους βάζεις και σε σημεία που το ματς παίζεται κανονικά. Όχι με τη μία στα βαθιά, αλλά ούτε να περάσει ένας χρόνος και να μην έχουν νιώσει τι σημαίνει να πρέπει να πάρεις αποφάσεις που καίνε. Να μπουν σε σημείο του παιχνιδιού που αντίπαλοι παίζουν στο 100% και "βαράνε¨. Που οι ίδιοι αντίπαλοι που βαράνε στην άμυνά τους, έρχονται και καρφώνουν στα μούτρα τους ή βάζουν 3ποντα υπό πίεση. Στα δύσκολα δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 11:52 am

Και 2 μικροί μια χαρά είναι!Η Ζαλγκίρις πόσους νέους έχει που μέσα από την εξέλιξη τους γίνονται και πρώτες μούρες μετά και παίρνουν μεταγραφή;Αλλά σε τέτοιες χώρες με παραδοσιακές σχολές τους παρακινούν να σουτάρουν κι όλας, οχι να δίνουν ασίστ μόνο και να κάνουν drives ή να παίζουν άμυνα στη περισσότερη ώρα της προπόνησης.Εγω έκραζα Μπαρτζώ πέρσι γιατι δεν έδινε χρόνο στο Νικολαϊδη τις τελευταίες αγωνιστικές που χαμε βγει εκτός οχτάδας ήδη, βλέπαμε Χάρισον να χτίζει πολυκατοικίες και να γελάει στο πάγκο με τις ήττες.
Δε θα χάσει και κάτι αν στα ματς μέσα στο ΣΕΦ με υποδιέστερους αντιπάλους, πάρει στην αποστολή και κάνα-δυο νέοπες....Έχεις μεγάλη διαφορά και θέλει μερικά λεπτά το ματς;Πέτα μέσα και εναν να πάρει λίγο μυρωδιά.

3
3 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 12:05 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 11:52 am
Και 2 μικροί μια χαρά είναι!Η Ζαλγκίρις πόσους νέους έχει που μέσα από την εξέλιξη τους γίνονται και πρώτες μούρες μετά και παίρνουν μεταγραφή;Αλλά σε τέτοιες χώρες με παραδοσιακές σχολές τους παρακινούν να σουτάρουν κι όλας, οχι να δίνουν ασίστ μόνο και να κάνουν drives ή να παίζουν άμυνα στη περισσότερη ώρα της προπόνησης.Εγω έκραζα Μπαρτζώ πέρσι γιατι δεν έδινε χρόνο στο Νικολαϊδη τις τελευταίες αγωνιστικές που χαμε βγει εκτός οχτάδας ήδη, βλέπαμε Χάρισον να χτίζει πολυκατοικίες και να γελάει στο πάγκο με τις ήττες.
Δε θα χάσει και κάτι αν στα ματς μέσα στο ΣΕΦ με υποδιέστερους αντιπάλους, πάρει στην αποστολή και κάνα-δυο νέοπες....Έχεις μεγάλη διαφορά και θέλει μερικά λεπτά το ματς;Πέτα μέσα και εναν να πάρει λίγο μυρωδιά.
Και στη θέση του τζέκινς μια χαρά θα μπορούσε να παίξει που ήταν το απόλυτο μηδέν αν εξαιρέσεις τον οκτώβριο που βοήθησε σε κάποιους αγώνες αμυντικά. Ας μην τα θυμάμαι καλύτερα... Και να λεγα ότι έχουμε και λεφτά να φέρεις παικταράδες να το καταλάβαινα;

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 12:13 pm

lefpan έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 11:21 am
yorgos έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 11:00 am
Aν τους βάλεις και χάσεις χάνεις και τη δουλειά σου όμως. Και τρως κράξιμο από τους ίδιους επιστήμονες που ήθελαν "να μπουν οι μικροί".
Νομίζω πως κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτό το παραμύθι. Αλλιώς είμαστε άξιοι της μοίρας μας, και κατά δεύτερον ποτέ δεν θα βγάλουμε Ντόνσιτς λ.χ.
Ελπίζω να μη με κατατάσσεις στο "επιστημονικό προσωπικό" (αν και φαίνεται ότι με κατατάσσεις).
Mιλούσα για τον επιστήμονα πρόεδρο της ομάδας που απέλυσε τον Ιβάνοβιτς επειδή "δεν έπαιζαν αρκετά οι μικροί" παρότι πήγε με ρόστερ της πλάκας στους 8 (κι έκανε και μια νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ). Οι οποίοι μικροί ήταν ο Γιάνκοβιτς το αιώνιο ταλέντο και ο ΒΧ που "σε 5 χρόνια θα ήταν αρχηγός του ΠΑΟ σε Φ4".

Δε σε κατέταξα πουθενά αρχηγέ μου, δε σε ξέρω κιόλας.

Αυτό που λέω είναι ότι όταν έχεις πάνω από το κεφάλι σου πρόεδρα που σε απολύει επειδή έχασες ένα ολόκληρο ματς στο πρωτάθλημα, επειδή δεν έβαλες αυτόν που σου έφερε ή σου στέλνει τα καλόπαιδα να σε βρίσουν πάνω από τον πάγκο (στην καλύτερη να σε βρίσει), όταν σε βρίζουν επειδή το ένα και το άλλο, το τελευταίο που σκέφτεσαι είναι να δώσεις χρόνο στους μικρούς. Ας βρούμε πρώτα γιατί δε στεριώνει προπονητής πάνω από 6μηνο και μετά βλέπουμε και τους μικρούς, το πρώτο είναι η αιτία για το δεύτερο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 348
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 12:20 pm

Αντε και 2 μικροί αλλά το ξανά λέω με ταλέντο Ε! Ας πούμε ο Παναθηναϊκός πρπει τον Ματζούκα να τον χρησιμοποιήσει άμεσα φέτος. Εμείς επειδή λέμε ότι δεν έχουμε δώσει ευκαιρίες δεν ισχύει. Χαραλαμποπουλος και Κονιαρης τεράστια ταλεντα της γενιάς τους και παίξανε Ευρωλίγκα πόσα ματς . Ανευροι, καμία βελτίωση και δεν άντεχαν την πίεση.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 12:22 pm

yorgos έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 12:13 pm
lefpan έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 11:21 am

Νομίζω πως κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτό το παραμύθι. Αλλιώς είμαστε άξιοι της μοίρας μας, και κατά δεύτερον ποτέ δεν θα βγάλουμε Ντόνσιτς λ.χ.
Ελπίζω να μη με κατατάσσεις στο "επιστημονικό προσωπικό" (αν και φαίνεται ότι με κατατάσσεις).
Mιλούσα για τον επιστήμονα πρόεδρο της ομάδας που απέλυσε τον Ιβάνοβιτς επειδή "δεν έπαιζαν αρκετά οι μικροί" παρότι πήγε με ρόστερ της πλάκας στους 8 (κι έκανε και μια νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ). Οι οποίοι μικροί ήταν ο Γιάνκοβιτς το αιώνιο ταλέντο και ο ΒΧ που "σε 5 χρόνια θα ήταν αρχηγός του ΠΑΟ σε Φ4".

Δε σε κατέταξα πουθενά αρχηγέ μου, δε σε ξέρω κιόλας.

Αυτό που λέω είναι ότι όταν έχεις πάνω από το κεφάλι σου πρόεδρα που σε απολύει επειδή έχασες ένα ολόκληρο ματς στο πρωτάθλημα, επειδή δεν έβαλες αυτόν που σου έφερε ή σου στέλνει τα καλόπαιδα να σε βρίσουν πάνω από τον πάγκο (στην καλύτερη να σε βρίσει), όταν σε βρίζουν επειδή το ένα και το άλλο, το τελευταίο που σκέφτεσαι είναι να δώσεις χρόνο στους μικρούς. Ας βρούμε πρώτα γιατί δε στεριώνει προπονητής πάνω από 6μηνο και μετά βλέπουμε και τους μικρούς, το πρώτο είναι η αιτία για το δεύτερο.
Δεν εχεις άδικο σε αυτό που λες για τον 6μηνιαιο προπονητή αν και στον οσφπ ειναι καλύτερα τα πράγματα πλην της περσινής χρονιάς που άλλαξες 3 (τρεις) . Αλλα όπως ο οσφπ δεν εβαζε τον Νικολαΐδη φετος και πιθανόν να μην βαζει και τους Λουτζη-Καρτερ του χρονου ετσι και εμεις καναμε τόση φασαρία για τον Ματζουκα που από τότε που ήρθε σε 2 ματς πάτησε παρκε. Εγω πλέον ΔΕΝ θέλω να παίρνουμε μικρούς παιχτες γιατί τους καταστρέφουμε. 23 και πάνω θέλουμε να είναι ήδη σε ένα επίπεδο και να κάνουν το στεπ απ σε εμας.

+τον Καλαιτζάκη που έπαιξε μια κακή αμυνα στον Μπολντουιν και δεν ξαναμπηκε σε ματς ολη τη σεζον..

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 12:55 pm

prime7 έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 12:20 pm
Αντε και 2 μικροί αλλά το ξανά λέω με ταλέντο Ε! Ας πούμε ο Παναθηναϊκός πρπει τον Ματζούκα να τον χρησιμοποιήσει άμεσα φέτος. Εμείς επειδή λέμε ότι δεν έχουμε δώσει ευκαιρίες δεν ισχύει. Χαραλαμποπουλος και Κονιαρης τεράστια ταλεντα της γενιάς τους και παίξανε Ευρωλίγκα πόσα ματς . Ανευροι, καμία βελτίωση και δεν άντεχαν την πίεση.
Συμφωνώ σε αυτό ειδικά ο Κόνιαρης πήρε κάποιες ευκαιρίες πρόπερσι, δεν έκανε και κάτι το ιδιαίτερο.Δεν θα βγουν κι όλοι οι μίκροι, αυτοί που δουλεύουν κι έχουν στόχους βγαίνουν μόνο...Τον Νικολαϊδη τον έχουμε δει σε 3-4 ματς, σε αυτό που πήρε και χρόνο αρκετό έκανε ωραία πραγματάκια πρόπερσι.Φέτος τον έβαλε για λίγα λεπτά μόνο, στο τελευταίο ματς σούταρε δυο τρίποντα, αστόχησε και τον έβγαλε εξω κατ ευθείαν.

0
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 391
Δημοσιεύσεις: 1483
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Ιουν 21, 2021 10:51 am

Ο Πετρουσέφ της Σερβίας πως θα σας φαινόταν για 4-5άρι? Μου φάνηκε πολύ καλός παίχτης και ξεκάθαρα nba material.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 01, 2021 4:02 pm

Λογικά θα πάμε για Χόλινς τώρα που δεν κάθεται του Λάιτι;

Δεν έχει τόσο το ποστ παιχνίδι του Λάιτι, αλλά έχει καλύτερο σουτ κι είναι κι αυτός αθλητικός. Αν επιμείνει στη Γαλλία, μπορεί να ρίξει μια ματιά στον Άντονι Μπράουν. Έχω όμως την εντύπωση ότι θέλει Ευρωλιγκάτο στη θέση εκείνη μετά το κάζο Άαρον Χάρισσον. :roll:


Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 348
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 01, 2021 4:09 pm

Λαντειλ στην Εφές? Τι σημαίνει αυτό τώρα? Παραμύθι το Nba ? Ήθελε πιο πολλα λεφτά και εμείς δεν δίναμε?

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 01, 2021 4:14 pm

prime7 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 01, 2021 4:09 pm
Λαντειλ στην Εφές? Τι σημαίνει αυτό τώρα? Παραμύθι το Nba ? Ήθελε πιο πολλα λεφτά και εμείς δεν δίναμε?
Παραμύθια της χαλιμάς φίλε μου. Συνωμοσίες και ίντριγκες.
Γκιλοτίνα έχεις ή να τη φέρω εγώ;

* Ήταν ο σέντερ που επέμεινα ότι θα ανέβαζε επίπεδο. Τελικά σκάει σοβαρό ενδιαφέρον του Ολυμπιακού με προτάσεις κλπ.
Και πάλι όμως δεν άρεσε σε πολλούς συμφορουμίτες. Κάπως λίγος για τον Ολυμπιακό. :D Τελικά πάει στην πρωταθλήτρια Ευρώπης. Νον μπάντ ατ ολ.

Άβαταρ μέλους
Zoys

Moderator
Reactions: 388
Δημοσιεύσεις: 5305
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 09, 2010 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 01, 2021 4:21 pm

Ότι ο Ολυμπιακός θα έκανε την καλύτερη προσφορά στον Landale και για να την αρνηθεί αυτό θα σήμαινε ότι θα έβρισκε θέση σε ρόστερ NBA - που ήταν φουλ χλωμό εξ αρχής; :-|

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 01, 2021 4:24 pm

Zoys έγραψε:
Πέμ Ιούλ 01, 2021 4:21 pm
Ότι ο Ολυμπιακός θα έκανε την καλύτερη προσφορά στον Landale και για να την αρνηθεί αυτό θα σήμαινε ότι θα έβρισκε θέση σε ρόστερ NBA - που ήταν φουλ χλωμό εξ αρχής; :-|
Όπερ μεθερμηνευόμενο;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”