2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 10, 2021 9:49 pm

αφού εχετε ηδη 5 ψηλους πως θα ειναι 12αδα ο χρηστιδης ρε παιδια;

επισης δεν γινεται να ερθει κουφος ή ογκαστ για 6ος ψηλος. Γιατι να το κανουν αυτο αφου θα ειναι εκτος αποστολης ακομα και σε α1?

τελος αν παρετε ολους αυτους που λετε τοτε δυο απο τους παικτες που θα εχετε (λογικα λαρε και λουντζης) θα ειναι παντα εκτος αποστολης! δεν γινεται αυτο. ουτε ειναι 18χρονα ουτε ηρθαν στην ομαδα μονο για προπονήσεις

2
2 Εικόνα
Punksnotdead

 sophomore
Reactions: 31
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2021 4:58 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Αύγ 11, 2021 12:19 am

Pointgod έγραψε:
Τρί Αύγ 10, 2021 5:35 pm
Ντορσευ+Καρτερ+τριαρι τούμπανο+Κουφος, θα σημαινε ότι όχι μόνο ο Λούντζης, αλλά και ο Λαρεντζακης θα ήταν εκτός 12αδας στην Ευρωλίγκα. Ονείρωξη θα ήταν, αλλά είχε 0,1% να γίνει κάτι τέτοιο. Θα είμασταν φαβορί για πλέι-οφ μετά.

Γλαροσουπα.....

Ακόμα ομως και Ντορσευ + στοίχημα στο 3 + ένας καπως καλύτερος Έλληνας ψηλός (Κακλαμανακης, Λίνος, Ογκαστ, Τσλαμπουρης, Μπογρης, Καββαδάς), θα ήταν μια χαρά αφού δεν θα χρειαζόταν να κοπεί ξένος λόγω Ντορσευ.

Τουλαχιστον ένας έμπειρος ξένος (Τομας, Χολινς) + στοίχημα στο 3, εδώ που φτάσαμε. Όχι το ιδανικό για Α1, ειδικά αν δεν έρθει ο Κουφος, αλλά πρέπει και ο Παναθηναϊκός να κόψει ξένους, όποτε δεν είναι τόσο τραγικό.

2 στοιχήματα ξένοι, είναι το ίδιο λάθος που κάναμε την περασμένη σεζόν και ο προπονητής είπε ότι θα διορθώσουμε φέτος. Τοτε και αν είναι που πρέπει να έρθει ο Κουφος ή έστω ένας πιο έτοιμος Έλληνας ψηλός.

Αν έρθει ομως μόνο ένας ξένος τελικά, θα σημαίνει βασικά ότι αλλάξαμε Σπανούλη με Λούντζη.

Δεν έχω λόγια. Για μένα ο Μπαρτζωκας θα φάει μεγάλο Χ αν γίνει κάτι τέτοιο.

Το πιο τραγικό παντως είναι στους ψηλούς που δύσκολα σώζεται πλεον. Μαλλον πιστεύουν ότι θα βγάλει +70 παιχνίδια ο Πριντεζης που έρχεται από χειρουργείο (όπως και ο Μαρτιν που έχασε τη μισή σεζόν), δεν καταλαβαίνω ειλικρινά. Θα κατεβαίνουμε 20-30 παιχνίδια με τον Χρηστίδη στην 12αδα;

Ποια 8αδα;

Μια ζωή ακριβοί στα πίτουρα....
Κοίτα εμένα η Α1 δεν με πολύ νοιάζει. Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό παρακολουθώ και υποστηρίζω στην E L και μόνο αν παίζουν καλά :roofl:
Είμαι διεθνιστής μεν, αλλά έναν πατριωτισμό της γειτονιάς μου τον έχω.
Πάμε τώρα στα περί σύνθεσης άλλη μία.
Άσους έχεις 2 πρώτου επιπέδου.
Σέντερ έχεις δύο που αλληλοσυμπληρώνονται εξαιρετικά και τον Ζαν Σαρλ από πίσω (προσωπικά Μ αρέσει πολύ ο Γάλλος και μάλλον δείχνει να έχει αποδεχθεί τον ρόλο του twinner buckup για τις θέσεις των ψηλών. Δεν είναι εύκολο να δεχθεί παίχτης του επιπέδου του να παίζει τρίτος σέντερ ή τρίτο τεσσάρι. Και Αντετοκούμπο να είχες EL θα ήταν 6ος ψηλός και αν θα έμπαινε στην δωδεκάδα σε περίπτωση τραυματισμού άντε να έπαιζε 4-5 λεπτά στην ανάγκη να κάνει κανένα φάουλ. Το ίδιο θα κάνει και ο Χρηστιδης. Τώρα να πάρεις Κακλαμανάκη που λες ή Καβαδά να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω κανένα λόγο. Δεν ξέρω αν ο Κακλαμανάκης έχει μεγάλη διαφορά από τον Χρηστίδη, σίγουρα έχει λιγότερο μέλλον λόγο ηλικίας. Ο Καμπαντιαν απ' την άλλη , χμμ, δεν ξέρω αν θα δεχόταν να είναι τρίτος σέντερ. Να μου πεις πήγε στον Παναθηναϊκό. Αλλά ξέρει κανένας αν είναι δεύτερος σέντερ αυτός ή ο Φλόιντ;
Πρόβλημα λοιπόν στους ψηλούς δεν βλέπω να έχεις.
Στο 3 έχεις κενό, πίσω από Παπανικολάου λόγο έλλειψης υψους αμυντικά. Ο Μακισικ το παίζει το 3 λόγο αθλητικότητας, αλλά σε χαμηλά σχήματα. Ο Χαραλαμπόπουλος πάλι θα ήταν για Ελλάδα, δύσκολο για Ευρώπη.
Αν πάρεις Ντόρσεϊ στο 2 έχεις παίχτη 20 λεπτού+ και άλλους 2-3 που μπορούν να παίξουν την θέση. Συν τον Κάρτερ σαν παίχτη προοπτικής. Δεν μιλάω για δανεικός που λες. Μιλάω για παίχτη στοίχημα, που μπορεί να σου βγη και λαχείο σε κάποια παιχνίδια.
Καταλήγω λέγοντας πως σε ψηλούς είσαι μια χαρά. Τώρα άμα σου κάτσουν 2 τραυματισμοί και μια covid μαζί, είσαι άτυχος τι να κάνεις; Δεν μπορείς να έχεις 20 παίχτες για την περίπτωση που θα χάσεις τους 8 ( στην υπερβολή το λέω). Στο φινάλε αν χάσεις παίχτη για μεγάλο διάστημα κοιτάζεις για έξτρα προσθήκη.
Στο 1 είσαι ήσυχος με Σλουκας, Γουόκαπ, εγώ εκτιμώ και πολύ περισσότερο τον Λούντζη απ' ότι δείχνεις να τον εκτιμάει εσύ.
Θες έναν σουτέρ, που μάλλον θα πάρεις και ενα τριάρι ακόμα που μπορεί να πάρεις. Μπορεί να πάρεις και δυαροτριαρι με σουτ. Είναι φανερό πως το ρόστερ δεν έχει κλείσει σ' αυτές τις θέσεις.
Τώρα αν δεν γουστάρεις Αγγελόπουλους επειδή δεν ρίχνουν πλέον λεφτά σε ένα βαρέλι δίχως πάτο, τι να σου πω;
Γούστα είναι αυτά. Ο ανάλογος του Παναθηναϊκού έφυγε και η ομάδα είναι σε φάση έσοδα- έξοδα. Το ζηλεύεις;
Τώρα αν κοιτάς τον πρόεδρο - κυβέρνηση του ποδοσφαίρου και σου μπαίνουν ιδέες, σκέψου πως στο ποδόσφαιρο ο αχωνευτος έπαιρνε και κάνα 30 τι μύρια τον χρόνο από τα Τσάμπιονς λιγκ. Είναι αλλιώς η φάση εκεί.
Τέλος πάντων, σ αυτό δεν μου πέφτει λόγος.
Τελειώνοντας, πιστεύω πως η ομάδα σου είναι ήδη καλύτερη από πέρσυ και με δύο καλές προσθήκες μπορεί να ανέβει ακόμα. Εντάξει οι μεταγραφές είναι και λίγο στοίχημα τι να κάνουμε;
Αν δεν έχεις απεριόριστα λεφτά να πάρεις ότι θες, έχεις καθένα ρίσκο. Μπορεί πχ να πάρεις έναν Παντερ, να τον διώξεις σε δύο μήνες και μετά να βρεθεί να τον παίρνει στην ομάδα του ο Ομπράντοβιτς ή και έναν Λεντέι, ξέρω γω.
Είσαι λίγο γκρινιαράκος, στο λέω με μπασκετική συμπάθεια. Χαλάρωσε.... :D

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 11, 2021 1:11 am

δεν νομιζω οτι εγραψα καπου πως πρεπει οι Αγγελοπουλοι να βαλουν παραπανω λεφτα. Μαλλον καταλαβες λαθος τη γκρινια μου :D

Και πολλα βαζουν συγκριτικα με τα εσοδα που εχουμε και την στηριξη που εχει η ομαδα απο τους φιλαθλους μας(...). Λογος στο πορτοφολι τους προφανως δεν μου πεφτει.

Αντιθετα μου αρεσει πολυ που αφηνουν συνηθως τον προπονητη να κανει τη δουλεια του, προφανως που εχουν στηριξει την ομαδα ολα αυτα τα χρονια, χωρις αυτους μαλλον απιθανο να ειχαμε ζησει τις ιδιες χαρες. Αυτονοητο.

Με την ελλειξη επικοινωνιας της ΚΑΕ ομως εχω ενα θεμα.

Οπως και με τις ψευτικες υποσχεσεις και τα καλοκαιρινα παραμυθια μεσω φιλικων δημοσιογραφων.

Θα ηθελα να ειχε και καλυτερη σταση η ΚΑΕ εναντια στην βια. Θα μπορουσαν να ειχαν αντιδρασει διαφορετικα σε μερικες περιπτωσεις.

Κανενα απο τα 3 δεν εχει σχεση με το ποσα λεφτα βαζουν. Σαν φιλαθλος/οπαδος που στηριζω εμπρακτα την ομαδα ολα αυτα τα χρονια, εχω νομιζω την ελευθερια να κανω κριτικη. Οπως θα εκανα και σε ενα εστιατοριο που πληρωσα τον κωλο μου και το σερβις ηταν κακο. Επειδη η ομαδα (του καθενος) ειναι τα παιδικα μας χρονια, νορμαλ και να ποναει περισσοτερο οταν σε αντιμετωπιζουν σαν ηλιθιο.

Κανεις δεν ειναι τελειος φυσικα, υπαρχουν και χειροτερα.

Προσπερνω τα περι προεδρου πατερουλη (λιγο unfair σχολιο μεταξυ αγνωστων, αλλα επειδη μολις εκανα δωρο στην κορη ενα δισκο των sex pistols, ας το παρει το ποταμι....), για να εμβαθυνουμε στον Λουντζη που ειναι και το ζητουμενο :dribble:

1
1 Εικόνα
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 11, 2021 2:28 am

Στο 1 είσαι ήσυχος με Σλουκας, Γουόκαπ, εγώ εκτιμώ και πολύ περισσότερο τον Λούντζη απ' ότι δείχνεις να τον εκτιμάει εσύ.
Αντιθετα απο οτι νομιζεις τον εκτιμω αρκετα τον Λουντζη και χαρηκα που ηρθε στην ομαδα. Εχει παρα πολυ καλα στοιχεια και αν και διεθνιστης, χαιρομαι που προσπαθουμε να εχουμε Ελληνες και οχι 12 ξενους στυλ Καζαν και Ζενιτ, που αλλαζουν καθε χρονο. Δεν πιστευω οτι ειναι ο σωστος δρομος για ομαδες σαν και τις δικιες μας, ειδικα με τα μπατζετ που εχουν. Ουτε εχει την ιδια φαση να βριζεις τον παικτη σου και να μην καταλαβαινει. Ετσι που παμε θα πρεπει να βριζουμε στα Γαλλικα σε λιγο, δεν λεει....

εδω το ριπορτ που λεει πολλα και καλα για τον Λουντζη. Θελει δουλεια, αλλα εχει παρα πολυ καλα στοιχεια.

https://redpointguard.com/archives/26440

Ομως δεν τον θεωρω ετοιμο για να λογιζεται μελος της βασικης 12αδας μας στην Ευρωλιγκα. Σαν εφεδρικος, αντι του Νικολαιδη (6ο γκαρντ δηλαδη), να μπαινει 12αδα οταν λειπει καποιος, να ξεκουραζει Σλουκα στην Α1, ειναι σοβαρη αναβαθμιση και πολυ καλη επιλογη, που καθιστα ανωδυνη και την αποχωρηση του ΒΧ, αφου μπορει τουλαχιστον να αμυνθει στο 1-2-3 σε περιπτωση αναγκης, κατι που μας επιτρεπει να παμε με ροστερ 14 παικτων.

Μακροπροθεσμα πιστευω οτι αν παει καλα και αντεξει, ισως παρει μια μερα και τη θεση του Λαρεντζακη σαν 5ο γκαρντ στην 12αδα, ως πιο πολυσυνθετος, αλλα θελει αρκετη δουλεια και χρονο για να φτασουμε εκει.

Αποψη ειναι φυσικα αυτη, ο προπονητης ξερει καλυτερα, αυτος αλλωστε αποφασιζει (θα ερθει και η εποχη που θα βγαζουμε τις συνθεσεις εμεις με online voting :roofl: ).

Αν ομως λογιζεται ως 5ο γκαρντ(με Νικολαιδη να παραμενει 6ος), εγειρονται διαφορα θεματα, μη αγωνιστικά και αυτο ειναι που ενοχλει, οχι ο Λουντζης.

α) Θα σημαινει οτι τα γκαρντ μας θα ειναι Σλουκας-Ουοκαπ-Μακισσικ-Λαρεντζακης-Λουντζης.

Εγω το θεωρω κακο στησιμο, αλλα ο προπονητης μπορει να το γουσταρει, να το εχει δει ονειρο, δικαιωμα του, αυτος θα κριθει στο τελος. Παλι ομως καταληγουμε στο προηγουμενο μου ποστ. Μην πουλας παραμυθι για Λοιντ-Χιλλιαρντ-Ντορσευ-Τομας και στο τελος ερχεται ο Λουντζης για 5ο γκαρντ. Δεν ειμαστε ηλιθιοι. Επικοινωνησε οτι λεφτα δεν υπαρχουν, οτι θες να βγαλεις ενα νεο Ελληνα. Θα στηριξουμε. Μην μας κοροιδευεις για αλλη μια φορα.

β) Θα σημαινει οτι ο Μπαρτζωκας βαζει μαλλον το εγω του, πανω απο το καλο της ομαδας.

Στην συνεντευξη τυπου μετα το τελευταιο ματς της σεζον με Κιμκι, ο Μπαρτζωκας εσπρωξε τον Σπανουλη εκτος ομαδας. Προς τιμην του το ανελυσε μπασκετικα και παρολο που ο τροπος ηταν ακομψος(το λιγοτερο), ειναι μαλλον δυσκολο να αντικρουσεις τα επιχειρηματα που εθεσε και τις αναγκες που εχει η ομαδα για το μελλον, αν θελει να ειναι ανταγωνιστικη. Αν το ειχε κανει αλλος προπονητης, θα ειχε φυγει την επομενη μερα. Υπηρξαν φυσικα αντιδρασεις, αλλα ο κοσμος καταλαβαινει οτι ο Μπι αγαπαει την ομαδα και περασε τελικα σχετικα ανωδυνα μεχρι τωρα.

Αν ομως λεφτα δεν υπηρχαν να κανεις ανανεωση (ο Σπαν τα τελευταια χρονια πληρωνοταταν απο χορηγο, δεν ηταν μερος του μπατζετ) και εφταναν μονο για τον Λουντζη (σεβαστο), γιατι επρεπε να φυγει ετσι ο Σπαν; Για να ειναι ο Λουντζης στη 12αδα; Αυτο ηταν τελικα το προβλημα μας; Αφου πηρες Ουοκαπ αντι Τζενκινς. Δεν θα μπορουσε να παραμεινει, με τον Λουντζη αντι του Νικολαιδη στο ροστερ; Να τον αποχαιρετησουμε οπως πρεπει. Υπηρχε αγωνιστικος λογος να γινει ολο αυτο; Ακομα και μπασκετικα, δεν νομιζω οτι υπαρχει προπονητης στον πλανητη Γη που θα προτιμουσε Λουντζη+Νικολαιδη απο Λουντζη+Σπανουλη στην παρουσα φαση. Σε εμενα, αν γινει αυτο (Λουντζης 5ο γκαρντ), θα εδειχνε ξεκαθαρα οτι τελικα δεν τον εδιωξε για το καλο της ομαδας, αλλα για προσωπικους λογους. Θελω να ελπιζω πως οχι. Αγαπαμε Μπαρτζωκα και ειναι ενας απο εμας.

Λουντζης η πετρα του σκανδαλου :lol:

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 11, 2021 7:10 am

Punksnotdead έγραψε:
Τετ Αύγ 11, 2021 12:19 am


Κοίτα εμένα η Α1 δεν με πολύ νοιάζει. Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό παρακολουθώ και υποστηρίζω στην E L και μόνο αν παίζουν καλά :roofl:
Είμαι διεθνιστής μεν, αλλά έναν πατριωτισμό της γειτονιάς μου τον έχω.
Πάμε τώρα στα περί σύνθεσης άλλη μία.
Άσους έχεις 2 πρώτου επιπέδου.
Σέντερ έχεις δύο που αλληλοσυμπληρώνονται εξαιρετικά και τον Ζαν Σαρλ από πίσω (προσωπικά Μ αρέσει πολύ ο Γάλλος και μάλλον δείχνει να έχει αποδεχθεί τον ρόλο του twinner buckup για τις θέσεις των ψηλών. Δεν είναι εύκολο να δεχθεί παίχτης του επιπέδου του να παίζει τρίτος σέντερ ή τρίτο τεσσάρι. Και Αντετοκούμπο να είχες EL θα ήταν 6ος ψηλός και αν θα έμπαινε στην δωδεκάδα σε περίπτωση τραυματισμού άντε να έπαιζε 4-5 λεπτά στην ανάγκη να κάνει κανένα φάουλ. Το ίδιο θα κάνει και ο Χρηστιδης. Τώρα να πάρεις Κακλαμανάκη που λες ή Καβαδά να σου πω την αλήθεια δεν βλέπω κανένα λόγο. Δεν ξέρω αν ο Κακλαμανάκης έχει μεγάλη διαφορά από τον Χρηστίδη, σίγουρα έχει λιγότερο μέλλον λόγο ηλικίας. Ο Καμπαντιαν απ' την άλλη , χμμ, δεν ξέρω αν θα δεχόταν να είναι τρίτος σέντερ. Να μου πεις πήγε στον Παναθηναϊκό. Αλλά ξέρει κανένας αν είναι δεύτερος σέντερ αυτός ή ο Φλόιντ;
Πρόβλημα λοιπόν στους ψηλούς δεν βλέπω να έχεις.
Στο 3 έχεις κενό, πίσω από Παπανικολάου λόγο έλλειψης υψους αμυντικά. Ο Μακισικ το παίζει το 3 λόγο αθλητικότητας, αλλά σε χαμηλά σχήματα. Ο Χαραλαμπόπουλος πάλι θα ήταν για Ελλάδα, δύσκολο για Ευρώπη.
Αν πάρεις Ντόρσεϊ στο 2 έχεις παίχτη 20 λεπτού+ και άλλους 2-3 που μπορούν να παίξουν την θέση. Συν τον Κάρτερ σαν παίχτη προοπτικής. Δεν μιλάω για δανεικός που λες. Μιλάω για παίχτη στοίχημα, που μπορεί να σου βγη και λαχείο σε κάποια παιχνίδια.
Καταλήγω λέγοντας πως σε ψηλούς είσαι μια χαρά. Τώρα άμα σου κάτσουν 2 τραυματισμοί και μια covid μαζί, είσαι άτυχος τι να κάνεις; Δεν μπορείς να έχεις 20 παίχτες για την περίπτωση που θα χάσεις τους 8 ( στην υπερβολή το λέω). Στο φινάλε αν χάσεις παίχτη για μεγάλο διάστημα κοιτάζεις για έξτρα προσθήκη.
Στο 1 είσαι ήσυχος με Σλουκας, Γουόκαπ, εγώ εκτιμώ και πολύ περισσότερο τον Λούντζη απ' ότι δείχνεις να τον εκτιμάει εσύ.
Θες έναν σουτέρ, που μάλλον θα πάρεις και ενα τριάρι ακόμα που μπορεί να πάρεις. Μπορεί να πάρεις και δυαροτριαρι με σουτ. Είναι φανερό πως το ρόστερ δεν έχει κλείσει σ' αυτές τις θέσεις.
Τώρα αν δεν γουστάρεις Αγγελόπουλους επειδή δεν ρίχνουν πλέον λεφτά σε ένα βαρέλι δίχως πάτο, τι να σου πω;
Γούστα είναι αυτά. Ο ανάλογος του Παναθηναϊκού έφυγε και η ομάδα είναι σε φάση έσοδα- έξοδα. Το ζηλεύεις;
Τώρα αν κοιτάς τον πρόεδρο - κυβέρνηση του ποδοσφαίρου και σου μπαίνουν ιδέες, σκέψου πως στο ποδόσφαιρο ο αχωνευτος έπαιρνε και κάνα 30 τι μύρια τον χρόνο από τα Τσάμπιονς λιγκ. Είναι αλλιώς η φάση εκεί.
Τέλος πάντων, σ αυτό δεν μου πέφτει λόγος.
Τελειώνοντας, πιστεύω πως η ομάδα σου είναι ήδη καλύτερη από πέρσυ και με δύο καλές προσθήκες μπορεί να ανέβει ακόμα. Εντάξει οι μεταγραφές είναι και λίγο στοίχημα τι να κάνουμε;
Αν δεν έχεις απεριόριστα λεφτά να πάρεις ότι θες, έχεις καθένα ρίσκο. Μπορεί πχ να πάρεις έναν Παντερ, να τον διώξεις σε δύο μήνες και μετά να βρεθεί να τον παίρνει στην ομάδα του ο Ομπράντοβιτς ή και έναν Λεντέι, ξέρω γω.
Είσαι λίγο γκρινιαράκος, στο λέω με μπασκετική συμπάθεια. Χαλάρωσε.... :D
Πολύ σωστά τα λες. :bball:

Punksnotdead

 sophomore
Reactions: 31
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2021 4:58 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Αύγ 11, 2021 7:47 am

Pointgod έγραψε:
Τετ Αύγ 11, 2021 1:11 am
δεν νομιζω οτι εγραψα καπου πως πρεπει οι Αγγελοπουλοι να βαλουν παραπανω λεφτα. Μαλλον καταλαβες λαθος τη γκρινια μου :D

Και πολλα βαζουν συγκριτικα με τα εσοδα που εχουμε και την στηριξη που εχει η ομαδα απο τους φιλαθλους μας(...). Λογος στο πορτοφολι τους προφανως δεν μου πεφτει.

Αντιθετα μου αρεσει πολυ που αφηνουν συνηθως τον προπονητη να κανει τη δουλεια του, προφανως που εχουν στηριξει την ομαδα ολα αυτα τα χρονια, χωρις αυτους μαλλον απιθανο να ειχαμε ζησει τις ιδιες χαρες. Αυτονοητο.

Με την ελλειξη επικοινωνιας της ΚΑΕ ομως εχω ενα θεμα.

Οπως και με τις ψευτικες υποσχεσεις και τα καλοκαιρινα παραμυθια μεσω φιλικων δημοσιογραφων.

Θα ηθελα να ειχε και καλυτερη σταση η ΚΑΕ εναντια στην βια. Θα μπορουσαν να ειχαν αντιδρασει διαφορετικα σε μερικες περιπτωσεις.

Κανενα απο τα 3 δεν εχει σχεση με το ποσα λεφτα βαζουν. Σαν φιλαθλος/οπαδος που στηριζω εμπρακτα την ομαδα ολα αυτα τα χρονια, εχω νομιζω την ελευθερια να κανω κριτικη. Οπως θα εκανα και σε ενα εστιατοριο που πληρωσα τον κωλο μου και το σερβις ηταν κακο. Επειδη η ομαδα (του καθενος) ειναι τα παιδικα μας χρονια, νορμαλ και να ποναει περισσοτερο οταν σε αντιμετωπιζουν σαν ηλιθιο.

Κανεις δεν ειναι τελειος φυσικα, υπαρχουν και χειροτερα.

Προσπερνω τα περι προεδρου πατερουλη (λιγο unfair σχολιο μεταξυ αγνωστων, αλλα επειδη μολις εκανα δωρο στην κορη ενα δισκο των sex pistols, ας το παρει το ποταμι....), για να εμβαθυνουμε στον Λουντζη που ειναι και το ζητουμενο :dribble:
Αυτό το περί προέδρου πατερουλη δεν το κατάλαβα. Η μοναδική προσωπική αναφορά που έκανα ήταν το γκρινιαράκος και αν σε πρόσβαλε το παίρνω πίσω. Οποία αναφορά περί Μπερλουσκόνι της Ελλάδας, απαντάει στην άποψη που ξέρεις πως υπάρχει ( περί Μιλτιάδη τζούνιορ να πάρει το μπάσκετ κλπ) και όχι σε κάτι που είπες.
Για Λούντζη αργότερα που θα έχω χρόνο θα το διαβάσω. Τον Μιχάλη τον ξέρω από τον Κρόνο ακόμα και του έχω ιδιαίτερη συμπάθεια γιατί ξέρω πόσο αγαπάει το άθλημα και πόσο σκληρά δουλεύει. Είμαι λίγο προκατε!!!

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1740
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Αύγ 13, 2021 6:15 pm

Ανακεφαλαίωση (για να περνάει η ώρα):

Εγώ πάντως με Κάρτερ στο 2, --Ματ Τόμας στο 2-3 ή έστω Γκάρισον Μάθιους (αν και αυτός δεν πατάει στο 3) -- Τζαμάλ Τζόουνς στο 3-4, θα έπαιζα και 10 ευρώ στοίχημα για την 8άδα!

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Punksnotdead

 sophomore
Reactions: 31
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2021 4:58 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Αύγ 13, 2021 6:52 pm

lefpan έγραψε:
Παρ Αύγ 13, 2021 6:15 pm
Ανακεφαλαίωση (για να περνάει η ώρα):

Εγώ πάντως με Κάρτερ στο 2, --Ματ Τόμας στο 2-3 ή έστω Γκάρισον Μάθιους (αν και αυτός δεν πατάει στο 3) -- Τζαμάλ Τζόουνς στο 3-4, θα έπαιζα και 10 ευρώ στοίχημα για την 8άδα!
Εγώ θα έπαιζα παραπάνω, αλλά θα έχεις 8 ξένους. Δεν παίζει αυτό το σενάριο. :)

0
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 13, 2021 7:09 pm

Εν τω μεταξύ βλέπω κάποιους να ρίχνουν ανάθεμα σε Μπαρτζώκα. Λέτε να είχε λεφτά να φέρει τον Λόιντ και να είπε «όχι θα πάω με Λούντζη»;;

Τόσα χρόνια πια δεν το έχουμε μάθει; Ο Καλάθης γίνεται Τζένκινς , ο Ντιλέινι γίνεται Χάρισσον κλπ κλπ

Τα κουκιά είναι μετρημένα εδώ κ χρόνια κ είναι ξεκάθαρο. Κανένα πρόβλημα με αυτό. Το πρόβλημα είναι οι προσδοκίες που δημιουργούν αφήνοντας να διαρέουν διάφορα από τους φιλικά προσκείμενα δημοσιογράφους.

Το ότι κλείσαμε Γουόκαπ κ Φαλ για μένα αποτελεί ευχάριστη έκπληξη φέτος , με αυτά που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια (ψάχναμε βασικό PG και ξαφνικά ανακοινώθηκε ανανέωση Τσέρι μην τα ξεχνάμε)

Καθόλου έκπληξη δεν θα αποτελέσει αν κλείσει το ρόστερ με Κάρτερ και ο μοναδικός που δεν θα φταίει θα είναι ο Μπαρτζώκας.

Όταν βγαίνουν τα δημοσιεύματα και λένε ότι ο Χόλινς και ο Χίλιαρντ κρίθηκαν ακριβοί δεν χρειάζεται καμιά περαιτέρω ανάλυση.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 13, 2021 7:39 pm

Λιγο οφτοπικ αυτο που θα πω αλλα ο βεζενκοφ εχει βρει μια γυναικα ρωσιδα αλλο πραμα..Οποιος εχει ινστα μπορει να το διαπιστωσει..ικανο τον εχω τον ητουδη να χει βαλει το χερακι του :mrgreen: τον βλεπω για τσσκα του χρονου ..

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1740
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Αύγ 13, 2021 8:15 pm

Punksnotdead έγραψε:
Παρ Αύγ 13, 2021 6:52 pm
lefpan έγραψε:
Παρ Αύγ 13, 2021 6:15 pm
Ανακεφαλαίωση (για να περνάει η ώρα):

Εγώ πάντως με Κάρτερ στο 2, --Ματ Τόμας στο 2-3 ή έστω Γκάρισον Μάθιους (αν και αυτός δεν πατάει στο 3) -- Τζαμάλ Τζόουνς στο 3-4, θα έπαιζα και 10 ευρώ στοίχημα για την 8άδα!
Εγώ θα έπαιζα παραπάνω, αλλά θα έχεις 8 ξένους. Δεν παίζει αυτό το σενάριο. :)
Νομίζω ότι με το καθεστώς των 3+3 αλλαγών ανά γύρο (που νομίζω ότι ισχύει), δεν θα είναι δύσκολο να έχουμε δηλωμένους 6 ξένους για την Α1.
Νομίζω ότι κανένας από αυτούς δεν θα έχει πρόβλημα αν δεν θα παίζει στην Α1. Όλοι για την ευρωλίγκα νοιάζονται για να πλουτίσουν το βιογραφικό τους.
Το πρόβλημα θα το έχει ο κόουτς, που θα πρέπει να εντοπίσει ποιοί είναι αυτοί που δεν θα μπορούν να πιάσουν εύκολα ρυθμό μόνο με την ευρωλίγκα και να τους δηλώσουμε στην Α1.
Αλλά, όπως είπα, οι 3 αλλαγές στον κάθε γύρο που έχουμε δικαίωμα να κάνουμε, μας επιτρέπει με ένα σοβαρό σχεδιασμό να λύσουμε το πρόβλημα των πολλών ξένων για την Α1.

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1740
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Αύγ 13, 2021 8:24 pm

shaq7 έγραψε:
Παρ Αύγ 13, 2021 7:39 pm
Λιγο οφτοπικ αυτο που θα πω αλλα ο βεζενκοφ εχει βρει μια γυναικα ρωσιδα αλλο πραμα..Οποιος εχει ινστα μπορει να το διαπιστωσει..ικανο τον εχω τον ητουδη να χει βαλει το χερακι του :mrgreen: τον βλεπω για τσσκα του χρονου ..
Όποια ρωσίδα πατάει το πόδι της στην Ελλάδα, δεν το κουνάει από εδώ.
Έδεσε λιμάνι ο Σάσα! :banana: :banana: :banana:

1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Punksnotdead

 sophomore
Reactions: 31
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2021 4:58 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Αύγ 13, 2021 8:39 pm

lefpan έγραψε:
Παρ Αύγ 13, 2021 8:15 pm
Punksnotdead έγραψε:
Παρ Αύγ 13, 2021 6:52 pm


Εγώ θα έπαιζα παραπάνω, αλλά θα έχεις 8 ξένους. Δεν παίζει αυτό το σενάριο. :)
Νομίζω ότι με το καθεστώς των 3+3 αλλαγών ανά γύρο (που νομίζω ότι ισχύει), δεν θα είναι δύσκολο να έχουμε δηλωμένους 6 ξένους για την Α1.
Νομίζω ότι κανένας από αυτούς δεν θα έχει πρόβλημα αν δεν θα παίζει στην Α1. Όλοι για την ευρωλίγκα νοιάζονται για να πλουτίσουν το βιογραφικό τους.
Το πρόβλημα θα το έχει ο κόουτς, που θα πρέπει να εντοπίσει ποιοί είναι αυτοί που δεν θα μπορούν να πιάσουν εύκολα ρυθμό μόνο με την ευρωλίγκα και να τους δηλώσουμε στην Α1.
Αλλά, όπως είπα, οι 3 αλλαγές στον κάθε γύρο που έχουμε δικαίωμα να κάνουμε, μας επιτρέπει με ένα σοβαρό σχεδιασμό να λύσουμε το πρόβλημα των πολλών ξένων για την Α1.
Κοίτα, προσωπικά θα έβλεπα θετικά την απεμπλοκή Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού από το πρωτάθλημα της Ελλάδας. Είμαι φανατικά υπέρ της μείωσης των ξένων στο ελληνικό πρωτάθλημα στους τρείς άντε τέσσερις το πολύ. Αν θέλουν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός να έχουν και 12 ξένους στη EL, ας είχαν. Λίγο με νοιάζει. Πως θα τους διαχειρίζονταν μια τέτοια κατάσταση δεν με αφορά πραγματικά. Αν είχαν την δυνατότητα να έχουν δύο ομάδες, μια για το πρωτάθλημα με 3-4 ξένους και μια για την EL με όσους θέλουν δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Πιστεύω πως οι πολλοί ξένοι στο ελληνικό πρωτάθλημα, καταστρέφουν το ελληνικό μπάσκετ μαζί βέβαια και μια άλλη αλυσίδα κακών επιλογών.
Αλλά οκ, μπορεί απλά να είμαι παράξενος ή να μην καίγομαι για την πορεία των δύο στην Ευρώπη πιο πολύ από την ανάπτυξη του ελληνικού μπάσκετ. Αλλά αυτό δεν είναι θέμα αυτού του τοπικ.

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1740
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Αύγ 13, 2021 9:06 pm

Punksnotdead έγραψε:
Παρ Αύγ 13, 2021 8:39 pm
lefpan έγραψε:
Παρ Αύγ 13, 2021 8:15 pm


Νομίζω ότι με το καθεστώς των 3+3 αλλαγών ανά γύρο (που νομίζω ότι ισχύει), δεν θα είναι δύσκολο να έχουμε δηλωμένους 6 ξένους για την Α1.
Νομίζω ότι κανένας από αυτούς δεν θα έχει πρόβλημα αν δεν θα παίζει στην Α1. Όλοι για την ευρωλίγκα νοιάζονται για να πλουτίσουν το βιογραφικό τους.
Το πρόβλημα θα το έχει ο κόουτς, που θα πρέπει να εντοπίσει ποιοί είναι αυτοί που δεν θα μπορούν να πιάσουν εύκολα ρυθμό μόνο με την ευρωλίγκα και να τους δηλώσουμε στην Α1.
Αλλά, όπως είπα, οι 3 αλλαγές στον κάθε γύρο που έχουμε δικαίωμα να κάνουμε, μας επιτρέπει με ένα σοβαρό σχεδιασμό να λύσουμε το πρόβλημα των πολλών ξένων για την Α1.
Κοίτα, προσωπικά θα έβλεπα θετικά την απεμπλοκή Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού από το πρωτάθλημα της Ελλάδας. Είμαι φανατικά υπέρ της μείωσης των ξένων στο ελληνικό πρωτάθλημα στους τρείς άντε τέσσερις το πολύ. Αν θέλουν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός να έχουν και 12 ξένους στη EL, ας είχαν. Λίγο με νοιάζει. Πως θα τους διαχειρίζονταν μια τέτοια κατάσταση δεν με αφορά πραγματικά. Αν είχαν την δυνατότητα να έχουν δύο ομάδες, μια για το πρωτάθλημα με 3-4 ξένους και μια για την EL με όσους θέλουν δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Πιστεύω πως οι πολλοί ξένοι στο ελληνικό πρωτάθλημα, καταστρέφουν το ελληνικό μπάσκετ μαζί βέβαια και μια άλλη αλυσίδα κακών επιλογών.
Αλλά οκ, μπορεί απλά να είμαι παράξενος ή να μην καίγομαι για την πορεία των δύο στην Ευρώπη πιο πολύ από την ανάπτυξη του ελληνικού μπάσκετ. Αλλά αυτό δεν είναι θέμα αυτού του τοπικ.
Το πήγες ξαφνικά σε άλλο επίπεδο το θέμα, όπου συμφωνώ σε όλα απόλυτα μαζί σου.
Νομίζω ότι μεγάλο μερίδιο ευθύνης φέρνουν και οι οπαδοί (κυρίως των δύο αιώνιων).
Δεν μπορούν να αποδεχτούν την ήττα ή την δεύτερη θέση, και αυτό οδηγεί εδώ που έχουμε φτάσει.
Να μην μπορεί, π.χ. ο Ολυμπιακός να πάρει 8 ή 9 ξένους, για να έχει μιά καλή πορεία στην Ευρώπη, αλλά στην Ελλάδα να μην χρησιμοποιεί τους 2 ή 3 από αυτούς, γιατί στην πρώτη ήττα από τους απέναντι οι μισοί οπαδοί θα φωνάζουν με τον προπονητή στο στυλ "γιατί έκοψες από την Α1 αυτόν και όχι τον άλλο".
Βέβαια, το θέμα της ανάπτυξης του ελληνικού μπάσκετ έχει πολλές παραμέτρους κι εμείς μπορούμε να το πιάνουμε μόνο αποσπασματικά, ανάλογα με την συζήτηση κάθε φορά.
Πάντως, επαναλαμβάνω ότι η αλλαγή (;) νοοτροπίας του μπασκετικού κοινού, θα έλυνε τα χέρια σε πολλούς που έχουν όραμα για το ελληνικό μπάσκετ.

1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 14, 2021 10:42 am

Ακούγεται ότι οι Μπακς θα αποδεσμευσουν Elijah Bryant

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”