2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 8:45 am

Pointgod έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 12:06 am

Μακισσικ-Παπ-Λιβιο-Μαρτιν.

Ποιος συμπληρώνει την 5αδα;

Ματ Τομας, Καρτερ ή Γιοβιτς;
Νομίζω κανείς από τους 3 βρε συ.
Ο Γουόκαπ ή ο Σλούκι.
Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να δω μες την πεντάδα και Μακίσικ και Παπ και Γιαννόκαρολο. Πολύ καλή αμυντικά (με τα χαζά του ο Σακίλ παραμένει πολύ πάνω από τον μ.ο στην άμυνα) αλλά ασουτίλα, τέρμα.
ΘΑ πονέσουν οι οφθαλμοί μας.

Η ομάδα θέλει τον Κάρτερ να κάνει τρελό ξεπέταγμα (σταυρώνουμε δάκτυλα, όπως Αμερική που έλεγε κι η Υβέτ :wink: ) κι έναν παικταρά με σουτ στο 3. Ας πούμε τον δικό σου τον Σλοβένο. Τσαρτσαρή. :)

Αλλιώς καλό παίκτη στο 2 ( Ντόρσεϊ, Μ. Τόμας ή Ντένμον) και ένα 3-4ρι κάπως β' (,μπι μούβι, που λένε :P ) όπως ο Ντ. Χόμες. Και adieu mon ami, Jean Charles :roll: κι Όγκαστ στη θέση του τρίτου πενταριού, γιατί έχουμε πια θέμα με τις θέσεις ξένων.

Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 4:19 pm

Ο Νοτρσει και Ο κάθε Ντορσει μέχρι ποτέ θα περιμένει το Nba ? Αν δεν κάνω λάθος o Landale που και αυτός περίμενε NBA βρήκε ομάδα τελικά. Διάβασα πιο πάνω ότι είναι αρκετοί Ευρωλιγκάτοι παίκτες ελεύθεροι ακόμα, θα ρισκάρουν και αυτοί να περιμένουν μέχρι τέλη Αυγούστου??

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 5:21 pm

Νομίζω μέχρι να αρχίσει η σεζόν, μπορούν να έχουν μέχρι και 20 στο ρόστερ και στο τέλος να διαλέξουν τους 17 που θα κρατήσουν. Συνήθως τα πιο μεγάλα ονοματα δεν περιμένουν τόσο και κλείνουν λίγο μετά το τέλος του σαμερ λιγκ (φέτος είναι 8-17 Αυγούστου).

Οι τελευταιες θεσεις που απομένουν μετά, παίζονται μεταξύ πιτσιρικάδων, που αν δεν βρουν συμβολαια, κλείνουν μόνο στην G League (ή πάνε έξω)

Ειδικά ο Μπαρτζωκας που έχει δηλώσει αρκετές φορές ότι θεωρεί την περίοδο της προετοιμασίας πολύ σημαντική, «50% της επιτυχίας εξαρτάται από αυτήν» , δύσκολα θα το αφήσει για τελευταία στιγμή. Έχει γραφτεί ότι μετά τις 10 του μήνα θα έχουμε εξελίξεις, λογικά είναι η καταληκτική ημερομηνία για Ντορσευ.

Τον φάγαμε τον γάιδαρο.

Ξέρει κανείς ποτε είναι το πρώτο φιλικό που έχουμε ανακοινώσει;

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4638
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 9:53 pm

4-5 σεπτ εχουμε κατι φιλικα με μακαμπι λαυριο μοναχο..λογικα δεν θα ειναι τα πρωτα..αληθεια θα πανε για προετοιμασια παλι στο μετσοβο?

Μεχρι 20 αυγουστου πιστευω θα χουμε κλεισει παικτη/παικτες..εκτος πια και δεν βρισκουν κανεναν της προκοπης.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 10:06 pm

shaq7 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 9:53 pm

Μεχρι 20 αυγουστου πιστευω θα χουμε κλεισει παικτη/παικτες..εκτος πια και δεν βρισκουν κανεναν της προκοπης.
Εδώ βρίσκουμε εμείς οι χομπίστες, αυτοί δεν μπορούν βρουν;
Έχουμε πει από χθες Ντένμον αν θέλει ντε και καλά 2ρι ή Αξέλ Μπουτέιγ για το 2-3.
Ας βάλουμε έναν ακόμη.
Τον Γκάρισον Μάθιους. 1.98, γυμνασμένο αγόρι :P ανύπαντρο, τοξότης,
του αρέσει το σερφ,
καθώς και η μουσική σερφ
ενώ μικρός ήθελε να γίνει σεφ.
Να τον φέρουμε στο ΣΕΦ; :P


Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4638
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 07, 2021 11:06 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 10:06 pm
shaq7 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 9:53 pm

Μεχρι 20 αυγουστου πιστευω θα χουμε κλεισει παικτη/παικτες..εκτος πια και δεν βρισκουν κανεναν της προκοπης.
Εδώ βρίσκουμε εμείς οι χομπίστες, αυτοί δεν μπορούν βρουν;
Έχουμε πει από χθες Ντένμον αν θέλει ντε και καλά 2ρι ή Αξέλ Μπουτέιγ για το 2-3.
Ας βάλουμε έναν ακόμη.
Τον Γκάρισον Μάθιους. 1.98, γυμνασμένο αγόρι :P ανύπαντρο, τοξότης,
του αρέσει το σερφ,
καθώς και η μουσική σερφ
ενώ μικρός ήθελε να γίνει σεφ.
Να τον φέρουμε στο ΣΕΦ; :P
καπου τον ξερω εγω αυτον αλλα δεν θυμαμαι..στα βιντεακια που τσεκαρα δειχνει σουτερης οποτε μας κανει!
Καλα εδω παει καθε καρυδιας καρυδι πλεον στο ΝΒΑ θα πρεπει να διωξουν και κανεναν δεν χωρανε..εχω μια ελπιδα μηπως παρουμε τον ελαιτζα απο τους μπακς ..Λενε οτι εχουμε κεντρωσει τον τομας αλλα μου φαινεται πιο δυσκολη περιπτωση αυτος..

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 08, 2021 6:39 pm

shaq7 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 11:06 pm


καπου τον ξερω εγω αυτον αλλα δεν θυμαμαι..στα βιντεακια που τσεκαρα δειχνει σουτερης οποτε μας κανει!
Κλασσική περίπτωση Dejà vu. :P

Σουτέρης κι όχι μόνο ο Γκάρισον ο Μάθιους. ΠΟλύ καλή περίπτωση. Ίσως καλύτερος από τον άλλον τον Μάθιους. Τον Τόμας. Και ως παίκτης και γιατί μπορεί πιο εύκολα το 3 (τρίο).
Αλλά προτιμάμε τον Μάθιου τον Τόμας γιατί τον έχουμε δει στην Ευρώπη 2 χρόνια κι αυτό μετράει πολύ.

Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1822
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Αύγ 08, 2021 8:53 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Αύγ 08, 2021 6:39 pm
shaq7 έγραψε:
Σάβ Αύγ 07, 2021 11:06 pm


καπου τον ξερω εγω αυτον αλλα δεν θυμαμαι..στα βιντεακια που τσεκαρα δειχνει σουτερης οποτε μας κανει!
Κλασσική περίπτωση Dejà vu. :P

Σουτέρης κι όχι μόνο ο Γκάρισον ο Μάθιους. ΠΟλύ καλή περίπτωση. Ίσως καλύτερος από τον άλλον τον Μάθιους. Τον Τόμας. Και ως παίκτης και γιατί μπορεί πιο εύκολα το 3 (τρίο).
Αλλά προτιμάμε τον Μάθιου τον Τόμας γιατί τον έχουμε δει στην Ευρώπη 2 χρόνια κι αυτό μετράει πολύ.
Πάντως ο Τόμας θα θέλει συμβόλαιο επιπέδου Σλούκα, οπότε δεν το βλέπω και τόσο πιθανό να μπορούμε να το δώσουμε.
Άσε που θα πέσουν πάνω του και τα κοράκια...

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 08, 2021 9:11 pm

lefpan έγραψε:
Κυρ Αύγ 08, 2021 8:53 pm

Πάντως ο Τόμας θα θέλει συμβόλαιο επιπέδου Σλούκα, οπότε δεν το βλέπω και τόσο πιθανό να μπορούμε να το δώσουμε.
Άσε που θα πέσουν πάνω του και τα κοράκια...
Πολλά λες βρε συ.
Συμβόλαιο επιπέδου Ντόρσεϊ θα θέλει. Εκεί κάτι λιγότερο από 1κ.
Πήρε το μάτι μου ότι το έβγαλε κι ο Μελάγιες. Άργησε λίγο, γιατί έχει βγει από τον Αντρεάνι τη μέρα που ακούστηκε ότι έχει γκελ στο ΝΒΑ, ο Ντόρσεϊ.

Δεν ξέρω ποιους εννοεί ως μεγαλύτερα πορτοφόλια.
Η Βίρτους που τον ήθελε, ναι είναι. Αλλά είναι κοντά σε άλλο παίκτη- τον Τόμας τον ήθελε πριν προχωρήσει στις μεταγραφές του Ιουλίου.

Αν εννοεί την Μπασκόνια, είναι γελασμένος (περί πλούσιας ομάδας). Εκτός κι αν πάρει τον Τόμας αφού δώσει τον Γκεντράιτις. Αλλά εκεί έχει ήδη τον Μαρίνκοβιτς, έχει το δίδυμο Μπάλντγουιν- Γκρέιντζερ που θα παίρνει χοντρά λεπτά τουγκέδερ, και κυρίως πρέπει να βρει καλό σέντερ στη θέση του Τζεκίρι.
Θυμίζω ότι ο Μ. Τόμας είναι αμερικάνος κι έχουν ήδη Πίτερς και Μπάλντγουιν. Είχε ακουστεί για διαβατήριο στον τρελό- Μπάλντγουιν, αλλά δεν έχουν υπάρξει εξελίξεις. Βέβαια Κερεχέτας είναι αυτός, παίζει μπάλα με τη μισή Γεωργία και τη μισή Αφρική. Σίγουρα, πάντως τον ορέγεται η Μπασκόνια αλλά μπορούμε να την κοντράρουμε στην προσφορά.


Ενδεχομένως και η πρώην του ομάδα που δεν της λες φτωχειά- άσχετα αν παίζει στο Γιούροκαπ.

Στην ΤΣΣΚΑ δεν χωράει, το ίδιο και στην Μπαρτσελόνα, το ίδιο και στη Ζενίτ, το ίδιο και στην Έφες (εκτός κι αν φύγει όντως ο Λάρκιν- κάτι που ακούγεται εδώ και 2 βδομάδες). Αλλά και πάλι έχει τον Μπομπουά στη θέση του. Μάλλον άσσο- κόμπο θα θέλει ο Αταμάν αν χάσει τον Λάρκιν και ψυλλιάζομαι πρώην παίκτη της ΜΠασκόνια όπως ήταν κι ο Σέιν όταν τον τσίμπησε η Έφες.
¨Η Μ. Τζέιμς ή Ν. Άνταμς.
Το ίδιο και στην Αρμάνι. Αν φύγει ο Σιλντς θα πάει για 3ρι.

Μένουν η Μακάμπι (οκ έχι περισσότερα χρήματα από εμάς, αλλά είναι κάπως οι Αμερικάνοι παίκτες με τις ρουκέτες που έπεφταν την άνοιξη) κι η Φενέρ αν χάσει Ντε Κολό ( ακούστηκε και για αυτήν ο Τζέιμς).

Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1822
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Αύγ 09, 2021 7:55 pm

Ερώτηση:
Αυτός ο Γάλλος Τιμόθεος Λουβαβούς-Καμπαρότος (που θα 'λεγε και ο basket72), Timothé Luwawu-Cabarrot επί το ελληνικότερον, είναι ελεύθερος ή έχει ακόμα συμβόλαιο με τους Νετς;



0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 09, 2021 8:09 pm

Μου θύμισες τον Τιμόθεο Κώνστα (σε καλό σου :D ).
Νομίζω ότι μένει ελεύθερος αλλά τυπικά. Δεν τον βλέπω να το κουνάει από το ΝΒΑ.

Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1822
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Αύγ 09, 2021 8:17 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Αύγ 09, 2021 8:09 pm
Μου θύμισες τον Τιμόθεο Κώνστα (σε καλό σου :D ).
Νομίζω ότι μένει ελεύθερος αλλά τυπικά. Δεν τον βλέπω να το κουνάει από το ΝΒΑ.
Αα, εσύ είσαι παλιός!!!
Και μ' αυτό που είπες μου θύμισες τον δικηγόρο Ορέστη Λαμπίρη (μάλλον εγώ είμαι πιο παλιός!!!)

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 09, 2021 8:22 pm

Ελεύθερος, αλλά είναι το πιο πιθανό είναι να βρει συμβόλαιο εκεί. Ελεύθεροι είναι και οι Γάλλοι Ντιλικινα και Κ.Χειζ, αλλά λογικά και αυτοί δεν θα δυσκολευτούν να παραμείνουν. Ο μόνος Γάλλος που μαλλον σίγουρα γυρνάει Ευρώπη από ΝΒΑ είναι ο Τουπαν(....).

Άλλοι πολύ καλοί Γάλλοι είναι ο Μπουτειγ της Μαλαγας και ο Μ’Μπαγιε της Καρσιγιακα.

Ούτε ο Κορντινιε της Ναντερ έχει κλείσει καπου, ακόμα, όπως και ο Λεσορτ που έκανε πολύ καλή σεζόν, δεν έχει περιέργως ανανεώσει με Μονακό.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 09, 2021 8:39 pm

Pointgod έγραψε:
Δευ Αύγ 09, 2021 8:22 pm
Ελεύθερος, αλλά είναι το πιο πιθανό είναι να βρει συμβόλαιο εκεί. Ελεύθεροι είναι και οι Γάλλοι Ντιλικινα και Κ.Χειζ, αλλά λογικά και αυτοί δεν θα δυσκολευτούν να παραμείνουν. Ο μόνος Γάλλος που μαλλον σίγουρα γυρνάει Ευρώπη από ΝΒΑ είναι ο Τουπαν(....).

Άλλοι πολύ καλοί Γάλλοι είναι ο Μπουτειγ της Μαλαγας και ο Μ’Μπαγιε της Καρσιγιακα.

Ούτε ο Κορντινιε της Ναντερ έχει κλείσει καπου, ακόμα, όπως και ο Λεσορτ που έκανε πολύ καλή σεζόν, δεν έχει περιέργως ανανεώσει με Μονακό.
Σωστός είσαι για Ντιλικινά.

Ο Κιλιάν βρε συ, μόλις πήγε. Λογικά θα κάνει πάνω από δεκαετία να γυρίσει Ευρώπη. Είναι ένας από τους κύριους λόγους που η Γαλλία μπορεί να αισιοδοξεί ότι θα παραμείνει στις 3 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης μαζί με τη γεμάτη- και παραγωγή ταλέντων- Σερβία και τη Σλοβενο-λούκα.


Ο Κορντινιέ έπίσης έχει βάλει πλώρη εδώ και καιρό για ΝΒΑ και γι΄αυτό δεν απάντησε στην πρόταση της Αρμάνι πρίν ενάμιση μήνα περίπου. Τον γλυκοκοιτάνε και στη Βιτόρια, ωστόσο.
Ο Εμπαγιέ θα μπορούσε να είναι το 4-3 που ψάχνουμε αντί του 4-5ριου Ζαν Σαρλ. Τον λέμε καιρό με αυτήν ακρι΄βως την προοπτική.

Ο Λεσόρτ τέλος, όντως είναι παράξενο που δεν ανανέωσε με τη Μονακό που όμως πήρε καλό παίκτη στη θέση του (Ζερύ Μπουτσιελέ) που κι αυτόν τπον κουβεντιάζαμε για δεύτερο στον Ολυμπιακό.

Τον Τουπάν τον αδικήσαμε νομίζω. Έχει ενδιαφέρον αλλά προτιμώ τον Τζ. Τζόουνς που εσύ μας λάνσαρες.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 09, 2021 8:43 pm

lefpan έγραψε:
Δευ Αύγ 09, 2021 8:17 pm

Αα, εσύ είσαι παλιός!!!
Και μ' αυτό που είπες μου θύμισες τον δικηγόρο Ορέστη Λαμπίρη (μάλλον εγώ είμαι πιο παλιός!!!)
Πήγε το μυαλό μου στον Βύρωνα τον Πάλλη αλλά χρειάστηκε το γνωστό "ψαχτήρι" προκειμένου να επιβεβαιώσω ότι μιλάμε γι' αυτόν. Αλλά και πάλι δεν θυμόμουν ότι ήταν ραδιοφωνικός ρόλος. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”