2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 410
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 6:07 pm

rohtas έγραψε:
Τρί Ιουν 15, 2021 5:57 pm
Πως βλέπετε το σενάριο η βόμβα του Διαμαντόπουλου να είναι ο Wannamaker? Αλλά δεν παίζει στο 3...είναι 2 που πάει και στο 1 υπό συνθήκες...αλλά παίχτης κλάσης, τριπλα, διείσδυση, τρίποντο, σουτ μετά από τριπλα και απο μέση απόσταση...τα πάντα όλα.....οκ είπα το σενάριο/επιθυμία μου :hammer:
Αυτό είναι βόμβα εποχής 2008-2009. Τα έχουμε ξεχάσει προ πολλού κάτι τέτοια.

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 15, 2021 6:50 pm

Ο Λαϊτι πάντως που βγήκε ξαφνικά στη φόρα σήμερα, ούτε για κίλερ μου κάνει, ούτε για "βόμβα".Και δε πιστεύω ότι μπορεί να κάνει και τη διαφορά.....Χόλινς και Χίλιαρντ είναι μεταγραφαρες μπροστά του

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1426
Δημοσιεύσεις: 6366
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 17, 2021 9:35 am

Κι ο Johnny Hamilton πάντως μου έμεινε ελεύθερος από την Fener δεν θα με χάλαγε. Για τρίτο πεντάρι εννοείται. Θυμάμαι και πέρσι το καλοκαίρι που συζητούσαμε το όνομα του εδώ μέσα. Βέβαια στους Τούρκους πέρσι δεν φάνηκε ακόμα 100% έτοιμος για αυτό το επίπεδο (αν και η αλήθεια είναι ότι κάτι πεντάλεπτα έπαιζε μόνο συνήθως). Έχει πολύ καλό potential, αλλά με προβληματίζει κιόλας ότι έχει φτάσει 27 χρονών και έχει μόλις 3 χρόνια επαγγελματικής καριέρας, εκ των οποίων το 1 στη G-League.

0
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 7:59 am

Για ριχτε καμία πρόταση από Κίνα

https://www.asia-basket.com/China/baske ... ports.aspx

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 8:54 am

berry έγραψε:
Σάβ Ιουν 19, 2021 7:59 am
Για ριχτε καμία πρόταση από Κίνα

https://www.asia-basket.com/China/baske ... ports.aspx
Εγώ την έριξα πριν την είδηδη περί πιθανής απαγόρευσης για ξένους στο CBA.
Μάρκους Ντένμον. Τον ξέρει κι ο κόουτς, είχε παίξει και πέρυσι και τελικά πήραμε τον Χάρισσον. Τα λέγαμε και τότε.
Για κάποιο λόγο ελάχιστοι Ολυμπιακοί και Παναθηναϊκοί τον έχουν σε υπόληψη. :)

Κατά τ' άλλα θα είχε τον χαβαλέ του να παίρναμε τον Τζιμέρ και να τον παρκάραμε ανάμεσα στον Γουόκαπ και τον Μακίσικ ή τον Λάιτι. :wink:
Κάτι Ντ. Τζόουνς ή Τζ. Φράνκλιν είναι απλησίαστοι.
Ο Ντεζ Γουέλς ( για όσους θυμάστε τη Δόξα Λευκάδας) είναι 2-3 εκεί που είναι μαζεμένοι οι Σακίλ- Λάιτι.
ο Ντ. Άνταμς επίσης τσουχτερός, αλλά κι άσσος. Δεν.....

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 9:09 am

berry έγραψε:
Σάβ Ιουν 19, 2021 7:59 am
Για ριχτε καμία πρόταση από Κίνα

https://www.asia-basket.com/China/baske ... ports.aspx
Kyle Fogg, (Ομίχλης) αγαπημένος μηχανισμός, χέρι αλφάδι, για ομάδα που θέλει σκορ και σταθερό σουτ είναι ό,τι πρέπει.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1737
Δημοσιεύσεις: 2191
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Σάβ Ιουν 19, 2021 3:22 pm

Βλέπω πως, ενώ οι μέχρι τώρα μεταγραφές είναι σοβαρές και μετρημένες, εντούτοις δεν έχουμε λύσει ακόμα το αξιόπιστο τρίποντο (όπου εκτός του Βεζένκοφ δεν έχουμε κλασσικό τριποντάκια).
Πίστευα/ήλπιζα ότι θα το λύναμε με την απόκτηση 3ριού με τρίποντο, αλλά πήραμε τον Λάιτι, που ναι μεν είναι σοβαρή κίνηση και θα λύσει πολλά θέματα, όμως 3pointer δεν τον λες.
Σκέφτομαι, λοιπόν:
Πόσο άκυρη είναι μια κίνηση να φέρουμε πίσω τον συμπαθή Κάιλ (μικρό Γουίλτζερ), που τώρα έχει μεγαλώσει και δυναμώσει αρκετά;
Στο τρίποντο είναι πολυβόλο και φονιάς, μαζεύει και πολλά ριμπάουντ, ενώ (πρέπει να) είναι και φτηνός.
Το ερώτημα είναι: Χωράει στην ομάδα;

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 766
Δημοσιεύσεις: 2796
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 3:36 pm

πότε πήραμε τον Λαιτι ;

0
“The best teams play for each other, not with each other”
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 5:24 pm

Σαν να τον έχουμε πάρει είναι. (τον Λάιτι).
Φίλε μου lefpan κι εγώ τον έχω σκεφθεί τον Κάιλ αλλά μάλλον δεν χωράει. Κι ο Μήτογλου θα στένευε κάπως τα πράγματα εκεί γύρω αλλά είναι Έλληνας και παίζει και το 5.
Δεν βλέπω πως δεν θα πάμε για 2ρι. Που αν είναι ο 1.98 (ή 1.96;) Τάιλερ θα τον βλέπουμε και στο 3. Αν δεν πάμε για 2ρι, θα περιμένουμε να μας κάτσει η εξαίρεση. Να κάνει ξεπέταγμα ο Κάρτερ. Πολύ δύσκολο όσο κι αν με έχει κερδίσει ως παίκτης, όσο κι αν είμαι της άποψης ότι τους μικρούς πρέπει να τους ρίχνεις στην Ευρωλίγκα. Μετά τα περσινά (λάθη) λογικό είναι να το έχουν "μαρκάρει" το κενό στο 2-3,αναφορικά με το σουτ και το εν γένει επιθετικό ταλέντο.

tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 5:43 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Ιουν 19, 2021 5:24 pm
Σαν να τον έχουμε πάρει είναι. (τον Λάιτι).
Φίλε μου lefpan κι εγώ τον έχω σκεφθεί τον Κάιλ αλλά μάλλον δεν χωράει. Κι ο Μήτογλου θα στένευε κάπως τα πράγματα εκεί γύρω αλλά είναι Έλληνας και παίζει και το 5.
Δεν βλέπω πως δεν θα πάμε για 2ρι. Που αν είναι ο 1.98 (ή 1.96;) Τάιλερ θα τον βλέπουμε και στο 3. Αν δεν πάμε για 2ρι, θα περιμένουμε να μας κάτσει η εξαίρεση. Να κάνει ξεπέταγμα ο Κάρτερ. Πολύ δύσκολο όσο κι αν με έχει κερδίσει ως παίκτης, όσο κι αν είμαι της άποψης ότι τους μικρούς πρέπει να τους ρίχνεις στην Ευρωλίγκα. Μετά τα περσινά (λάθη) λογικό είναι να το έχουν "μαρκάρει" το κενό στο 2-3,αναφορικά με το σουτ και το εν γένει επιθετικό ταλέντο.
Απ ότι διάβασα σήμερα ο μελάγιες έγραψε ότι έκλεισαν οι μεταγραφές μας με λαιτι. Δεν βλέπω να βάζουμε μυαλό. Όχι και η καλύτερη εξέλιξη ιδίως αν στην κινα δεν παίξουν ξένοι, θα μπορούσαμε να βρούμε κάτι καλύτερο από εκεί.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 5:49 pm

tarp7 έγραψε:
Σάβ Ιουν 19, 2021 5:43 pm

Απ ότι διάβασα σήμερα ο μελάγιες έγραψε ότι έκλεισαν οι μεταγραφές μας με λαιτι. Δεν βλέπω να βάζουμε μυαλό. Όχι και η καλύτερη εξέλιξη ιδίως αν στην κινα δεν παίξουν ξένοι, θα μπορούσαμε να βρούμε κάτι καλύτερο από εκεί.
Ο Μελάγιες υπολείπεται πολύ φίλε μου. Γενικά.
Αυτή είναι η γνώμη μου.
Δεν αποκλείεται να έχει και δίκιο. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που για αλλού βάζουμε πλώρη κι αλλού μας πάει..η ζωή. :)
Λογικά κλείσανε όντως αλλά για τον Ιούνη-Ιούλιο. Τον Αύγουστο που θα έχουμε νεώτερα από το ΝΒΑ θα ξανανοίξουν. Ας περιμένουμε και βλέπουμε.

tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 19, 2021 6:01 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Ιουν 19, 2021 5:49 pm
tarp7 έγραψε:
Σάβ Ιουν 19, 2021 5:43 pm

Απ ότι διάβασα σήμερα ο μελάγιες έγραψε ότι έκλεισαν οι μεταγραφές μας με λαιτι. Δεν βλέπω να βάζουμε μυαλό. Όχι και η καλύτερη εξέλιξη ιδίως αν στην κινα δεν παίξουν ξένοι, θα μπορούσαμε να βρούμε κάτι καλύτερο από εκεί.
Ο Μελάγιες υπολείπεται πολύ φίλε μου. Γενικά.
Αυτή είναι η γνώμη μου.
Δεν αποκλείεται να έχει και δίκιο. Δεν θα είναι η πρώτη φορά που για αλλού βάζουμε πλώρη κι αλλού μας πάει..η ζωή. :)
Λογικά κλείσανε όντως αλλά για τον Ιούνη-Ιούλιο. Τον Αύγουστο που θα έχουμε νεώτερα από το ΝΒΑ θα ξανανοίξουν. Ας περιμένουμε και βλέπουμε.
Και εγώ αυτό θέλω να πιστεύω, αν και μ ανησυχεί ότι έχουν ήδη μαζευτεί πολλοί στην περιφέρεια. Με τον παπ τι γίνετε δεν έχουμε κάποια ενημέρωση αν και πιστεύω ότι του χρόνου θα δούμε πάλι και βεζένκοφ στο 3 . Όντως ας περιμένουμε.

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1737
Δημοσιεύσεις: 2191
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Κυρ Ιουν 20, 2021 8:36 am

basket72 έγραψε:
Σάβ Ιουν 19, 2021 5:24 pm
... είμαι της άποψης ότι τους μικρούς πρέπει να τους ρίχνεις στην Ευρωλίγκα.
Αυτό πες το 1000 φορές, να το ακούμε εδώ μέσα, και να το γράψουμε σε graffiti έξω από τα παράθυρα των υπεύθυνων της ομάδας, μπας και το δει κάποιος και δούμε άσπρη μέρα (μεσομακροπρόθεσμα).
Τόσες και τόσες ομαδάρες στην ευρωλίγκα έχουν εμπιστευτεί κατά καιρούς τους "μικρούς" τους, μόνο εμείς (και οι ομοιπαθείς απέναντι) δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι;

2
2 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 11:00 am

lefpan έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 8:36 am
basket72 έγραψε:
Σάβ Ιουν 19, 2021 5:24 pm
... είμαι της άποψης ότι τους μικρούς πρέπει να τους ρίχνεις στην Ευρωλίγκα.
Αυτό πες το 1000 φορές, να το ακούμε εδώ μέσα, και να το γράψουμε σε graffiti έξω από τα παράθυρα των υπεύθυνων της ομάδας, μπας και το δει κάποιος και δούμε άσπρη μέρα (μεσομακροπρόθεσμα).
Τόσες και τόσες ομαδάρες στην ευρωλίγκα έχουν εμπιστευτεί κατά καιρούς τους "μικρούς" τους, μόνο εμείς (και οι ομοιπαθείς απέναντι) δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι;
Aν τους βάλεις και χάσεις χάνεις και τη δουλειά σου όμως. Και τρως κράξιμο από τους ίδιους επιστήμονες που ήθελαν "να μπουν οι μικροί".

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιουν 20, 2021 11:21 am

yorgos έγραψε:
Κυρ Ιουν 20, 2021 11:00 am


Aν τους βάλεις και χάσεις χάνεις και τη δουλειά σου όμως. Και τρως κράξιμο από τους ίδιους επιστήμονες που ήθελαν "να μπουν οι μικροί".
Η μία όψη είναι αυτή. Υπάρχει κι η άλλη που προανέφερε ο leftpan. Τόσες και τόσες ομάδες (καλύτερες από τις δικές) το έχουν κάνει και το κάνουν.
Θυμάμαι για παράδειγμα όταν έφυγε ο Τσάτσο για το ΝΒΑ, έγραφα ότι τον πιτσιρικά τότε Ντόνσιτς ο Λάσο (και γενικότερ η Ρεάλ) τον πίστευε πολύ. Τι είχαμε ακούσει και τότε...lol

Ένα πολύ καλό παράδειγμα είναι ο Ολυμπιακός του Ίβκοβιτς του 12.ΒΓαίνουν οι Αγγελόπουλοι (μετά το στραπάτσο από τη Σιένα) και λένε φόρα παρτίδα ότι λεφτά γιοκ, τα έχουμε ακουμπήσει κανονικά τόσα χρόνια, νισάφι. Πάμε με πιτσιρικάδες (μέχρι κι οι αμερικάνοι ήταν παιδιά από το Ncaa) κι όπου βγει. Κανένας στόχος εκείνη τη χρονιά.
Αν πεις ότι δεν πάμε για το έβδομο ή το τέταρτο, δεν πάμε φάιναλ φορ, δεν πάμε για 8αδα, αλλά πάμε να δουλέψουμε με τους μικρούς, με λίγα χρήματα καθότι δεν παίζουν και χωρίς προσδοκίες για άμεσο αποτέλεσμα, τότε μπορεί να το στηρίξεις. Ελληνοποίηση και φίλια Μέσα να "παίζουν" φιλοδοξίες για φάιναλ φορ κλπ. δεν πάνε μαζί.

Μια τέτοια ευκαιρία παρουσιάζεται φέτος (από πέρσι βασικά, αλλά την άφησε να περάσει) στον Παναθηναϊκό. Το δίδυμο Αλβέρη- Διαμαντίη εγγυάται σοβαρότητα κι αγάπη προς το μπάσκετ (πέραν της αγάπης για την ομάδα τους, εννοείται).
Στον Ολυμπιακό που πέρσι πήρε επίσης λάθος ρότα, φέτος τα πράγματα πάνε καλύτερα. Πήραν τη μεγάλη απόφαση να κινηθούν χωρίς Σπανούλη (ή με τύποις Σπανούλη- κάτι που του δίνω λιγοστές πιθανότητες γνωρίζοντας τον αθλητικό ¨εγωισμό" του αρχηγού για τα χίλια καλά του οποίου έχουμε μιλησει πολλές φορές) πήραν την απόφαση να πάνε με "7πόδο" σέντερ, τον Φαλ και πάνε με σχέδιο στις μεταγραφές (εκτός της ρεβανσίστικης επιλογής να κλέψουν ντε και καλά παίκτη από τον Παναθηναϊκό- Δ.Γ, Το προσπάθησαν πέρσι, με τον Καλάθη, το προσπάθησαν/προσπαθούν; φέτος με τον Μήτογλου, θα το προσπαθήσουν κατά πάσα πιθανότατα με τον Παπαγιάννη. ).
Σε αυτή την προσπάθεια θα μπορούσαν να αφήοσυν χώρο και για ένα δεκάλεπτο στον Κάρτερ. ΄΄Ετσι βγαίνουν οι παίκτες κι όχι με "σκουπιδόχρονο¨.

Αλλιώς δεν βγαίνουν. Πολύ απλά. Να ξανα-θυμίσω εδώ, την επιμονή του Σφαιρό στον Παπαπέτρου (πρωτίστως) και στον Αγραβάνη (δευτερευόντως) πίσω και δίπλα στον ευπαθή σε τραυματισμούς Πρίντεζη. Μπορεί να έπαιζε λιγότερο στη θέση που γούσταρε ο Παπαπέτρου, αλλά αν δεν του είχε κάτσι υ συγγυρία αυτή που τις ρίζες της τίς έχει στην ομάδα του 12' που περιγράφω πιο πάνω, δεν θα είχε φτάσει σε τέτοια επίπεδα. Το μπάσκετ και κάθε άθλημα πρέπει να το εξασκείς στους αγώνες κι όχι στα οικογενειακά διπλό ή στο χαμηλής δυναμικότητας και προβληματικό ελληνικό πρωτάθλημα. Και να το κάνεις αυτό πριν τα 25 (όπως είχε την τύχη να το κάνει ο Πάπι, έστω κι ως 4-3ρι) κι όχι μετά τα 25. Είναι αργά πια....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”