2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 1:39 am

basket72 έγραψε:
Δευ Σεπ 27, 2021 5:41 pm
AO DAFNIS έγραψε:
Δευ Σεπ 27, 2021 10:51 am

Noμίζω ότι θέλουμε εναν στυλ Gabriel Deck (όχι τον ίδιο γτ λογικά συνεχίζει στους Thunder) , αλλά ένας παίχτης με παρόμοια στοιχεία θα ταίριαζε απόλυτα.
Παίκτης που να φέρνει στον Ντεκ είναι ο Μπραζίλ Λέο Μέιντλ που πρότεινα σήμερα. Σοβαρή κίνηση θα ήταν αυτή, όπως αντίστοιχα σοβαρή κίνηση θα ήταν αν πέρσι τέτοια εποχή είχαμε κλείσει Κορντινιέ. Ή πρόπερσι επίσης τέτοια εποχή τον Μπουτέιγ από την τότε Μπιλμπάο.
Ή τον Λάμερς ή τον Κοστέλο επίσης από πρόπερσι.

* Τον Μπράιαντ μια χαρά τον βάζουμε στο ρόστερ ως 3ρι και μόνο. Από έναν κομμένο από το ΝΒΑ τον προτιμώ. Θυμάμαι και τον Χόλλις Τόμπσον με καλά νούμερα (κάπου 10 πόντους και 20΄+ μ.ο την προτελευταία του χρονιά) πριν έρθει σε μας. Το αποτέλεσμα όλοι το ξέρουμε.
Τα ποσοστα του Χολις ηταν σε παρατεταμενη περιοδο ριμπιλτινγκ των σιξερς με πολυ τανκινγκ. Απατη ποσοστα δηλαδη :D

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 1:57 am

Σας λεω τοσο καιρο, νεος παιχτης πριν τον Νοεμβρη δεν παιζει. Και τα 2-3 να τα ξεχασετε. Μονο με αλλαγη με Μακισικ παιζει 2-3 (δεν θα γινει) ή τραυματισμο
Ο Μπαρτζωκας ξερει τι χρειαζεται η ομαδα, αλλα δεν θα χαλασει τις ισσοροπιες για να κανει τα γουστα των φιλαθλων.
Οταν και αν εχει θεμα θα γεμισει την θεση στις παρυφες του 4. Ο Βεζενκοφ ξαναλεω θα παρει χρονο στο 3 ή θα παρει των ομματιων του. Θελει αμερικη και σαν 4 αμερικη δεν παει με ρολο (για μενα ουτε σαν 3 δεν παει που δεν μπορει, αλλα θελει να το προσπαθησει) Ξερω γινομαι σπαστικος , αλλα πρεπει παντα καποιος να παιζει κι αυτο τον ρολο.
Εδω καποιοι φιλοι Παναθηναικοι βαλαν σε συγκριση Φερελ, με Τζειμς και Λαρκιν. Ειναι παραξενη ρατσα ο ελληνας φιλαθλος οταν εχει να κανει με μεταγραφες. :sorry:

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 7:36 am

Hipster έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 1:57 am
Σας λεω τοσο καιρο, νεος παιχτης πριν τον Νοεμβρη δεν παιζει. Και τα 2-3 να τα ξεχασετε. Μονο με αλλαγη με Μακισικ παιζει 2-3 (δεν θα γινει) ή τραυματισμο
Ο Μπαρτζωκας ξερει τι χρειαζεται η ομαδα, αλλα δεν θα χαλασει τις ισσοροπιες για να κανει τα γουστα των φιλαθλων.
Οταν και αν εχει θεμα θα γεμισει την θεση στις παρυφες του 4. Ο Βεζενκοφ ξαναλεω θα παρει χρονο στο 3 ή θα παρει των ομματιων του. Θελει αμερικη και σαν 4 αμερικη δεν παει με ρολο (για μενα ουτε σαν 3 δεν παει που δεν μπορει, αλλα θελει να το προσπαθησει) Ξερω γινομαι σπαστικος , αλλα πρεπει παντα καποιος να παιζει κι αυτο τον ρολο.
Εδω καποιοι φιλοι Παναθηναικοι βαλαν σε συγκριση Φερελ, με Τζειμς και Λαρκιν. Ειναι παραξενη ρατσα ο ελληνας φιλαθλος οταν εχει να κανει με μεταγραφες. :sorry:
Όντως το λες καιρό ότι θα αργήσουμε για μεταγραφή και- δείχνει σε κάποιον βαθμό ότι προς τα εκεί πάει τελικά. Το είπα και σε άλλο ποστ αυτές τις μέρες ότι παίζει να "δικαιωθείς¨.

Υπάρχουν 2 ενστάσεις όμως στα λεγόμενά σου.
Λες ότι ο Μπαρτζώκας ξέρει τι θέλει η ομάδα. Αυτό μακάρι να είναι έτσι, αλλά πέρσι μάς έδειξε ότι δεν ισχύει (κι ας είμαι χρόνια μες τους υποστηρικτές του). Δεν είναι κάποιο θέσφατο ότι ο προπονητής ξέρει καλύτερα από τους "απέξω". Ο προπονητής είναι άνθρωπος με αδυναμίες, που μπορεί να ξεπερνάνε ή να διαπλέκονται με τις όποιες γνώσεις του και να τον κάνουν να παίρνει λάθος αποφάσεις.
Πέρσι π.χ ήθελε να απο- δείξει ότι μπορεί με υλικά Eurocup κι έναν Ευρωλιγκάτο παικταρά (Σλούκα) να πάει μια ομάδα με εγγενή προβλήματα (ηλικία/τραυματισμοί Σπανούλη, Πρίντεζη) μέχρι τους 8.

Αλλά, άντε πες ότι έμαθε ο Μπαρτζώκας από τα περσινά του. Άλλωστε το είπε (εμμέσως) μετά από κείνο το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στο ¨κάτι σαν ομάδα¨ Χίκμι. " Θα πάμε για παίκτες με εμπειρία από Ευρωλίγκα¨.

Γυρνάμε στο ακανθώδες :P θέμα του 2-3ριου που σε βλέπω να είσαι απόλυτος (δεν θα στο συνιστούσα γενικά).
Ερώτηση: Αν είχαμε πάρει το 2-3ρι Λάιτι (οκ παίζει άνετα και το 3, αλλά τον έχουμε δει πολλές φορές στο 2) μετά θα λέγαμε όχι αν μάς καθότανε ο -κλεισμένος, έστω και προφορικά- Ντόρσεϊ;

Αν το 2-3ρι Χίλιαρντ (αυτός μάλιστα είναι πιο πολύ 2ρι από 3ρι) είχε δεχθεί την πρόταση που τού έκανε ο Ολυμπιακός, μετά θα κλείναμε την πόρτα στον Ντόρσεϊ;
Η απάντηση είναι προφανής και δεν επιδέχεται πολλών....
Γι΄αυτό είπα και χθες ότι δεν μου μοιάζει για ζήτημα χρημάτων αλλά για ζήτημα...μέθης με τις μεταγραφικές επιτυχίες.

Κατά τ΄άλλα ο Βεζένκοφ συνεχίζει να παίζει στο 3- πόσο μάλλον αν δεν πάρουμε κανέναν παίκτη. Το γράφω γιατί τις προάλλες επέμενες ότι δεν κάνει να πάει στο 3 ο Βεζένκοφ. Επιπλέον δεν ξέρω αν είναι αυτός ο λόγος που λες ή είναι θέμα Μπαρτζώκα. Να θυμίσω ότι πέρσι τέτοια εποχή ο Μπαρτζώκας έλεγε ότι ο Βεζένκοφ μπορεί να παίξει και το 3. ΣΕ μια φάση που ούτε καν ως 4ρι δεν τον υπολογίζαμε οι περισσότεροι. Άσε που έβαλε πολύ εύκολα την τζίφρα του Σεπτέμβρη μήνα για 2ετές. Αφού θέλει τόσο πολύ Αμερική, γιατί δεν την έβγαζε έτσι τη χρονιά;
Κι αν έσκιζε, κάπου στα τέλη Απρίλη άντε Μάη θα είχε την ωραιότατη προσφορά του ως ελεύθερος κιόλας (να τους διευκολύνει και τους αμερικάνους). Αν δεν είχε τίποτε κι ήθελε να συνεχίσει στον Ολυμπιακό, θα υπέγραφε την ανανέωσή του, κάπου τον Ιούνη όπως κάνουν κι οι συντριπτικά περισσότεροι παίκτες που βλέπουν την μπογιά τους να περνάει.

Τέλος, σε διαβεβαιώ ότι δεν κάνουν έτσι μόνο οι Έλληνες φίλαθλοι αναφορικά με τις μεταγραφές. Που να δεις τους Ιταλούς αλλά και τους Ισπανούς. Μην πω και τους Γάλλους.
Αν το έθετες στο μεσογειακό του πράγματος, θα ήσουν μέσα.

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 12:17 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 7:36 am
Hipster έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 1:57 am
Σας λεω τοσο καιρο, νεος παιχτης πριν τον Νοεμβρη δεν παιζει. Και τα 2-3 να τα ξεχασετε. Μονο με αλλαγη με Μακισικ παιζει 2-3 (δεν θα γινει) ή τραυματισμο
Ο Μπαρτζωκας ξερει τι χρειαζεται η ομαδα, αλλα δεν θα χαλασει τις ισσοροπιες για να κανει τα γουστα των φιλαθλων.
Οταν και αν εχει θεμα θα γεμισει την θεση στις παρυφες του 4. Ο Βεζενκοφ ξαναλεω θα παρει χρονο στο 3 ή θα παρει των ομματιων του. Θελει αμερικη και σαν 4 αμερικη δεν παει με ρολο (για μενα ουτε σαν 3 δεν παει που δεν μπορει, αλλα θελει να το προσπαθησει) Ξερω γινομαι σπαστικος , αλλα πρεπει παντα καποιος να παιζει κι αυτο τον ρολο.
Εδω καποιοι φιλοι Παναθηναικοι βαλαν σε συγκριση Φερελ, με Τζειμς και Λαρκιν. Ειναι παραξενη ρατσα ο ελληνας φιλαθλος οταν εχει να κανει με μεταγραφες. :sorry:
Όντως το λες καιρό ότι θα αργήσουμε για μεταγραφή και- δείχνει σε κάποιον βαθμό ότι προς τα εκεί πάει τελικά. Το είπα και σε άλλο ποστ αυτές τις μέρες ότι παίζει να "δικαιωθείς¨.

Υπάρχουν 2 ενστάσεις όμως στα λεγόμενά σου.
Λες ότι ο Μπαρτζώκας ξέρει τι θέλει η ομάδα. Αυτό μακάρι να είναι έτσι, αλλά πέρσι μάς έδειξε ότι δεν ισχύει (κι ας είμαι χρόνια μες τους υποστηρικτές του). Δεν είναι κάποιο θέσφατο ότι ο προπονητής ξέρει καλύτερα από τους "απέξω". Ο προπονητής είναι άνθρωπος με αδυναμίες, που μπορεί να ξεπερνάνε ή να διαπλέκονται με τις όποιες γνώσεις του και να τον κάνουν να παίρνει λάθος αποφάσεις.
Πέρσι π.χ ήθελε να απο- δείξει ότι μπορεί με υλικά Eurocup κι έναν Ευρωλιγκάτο παικταρά (Σλούκα) να πάει μια ομάδα με εγγενή προβλήματα (ηλικία/τραυματισμοί Σπανούλη, Πρίντεζη) μέχρι τους 8.

Αλλά, άντε πες ότι έμαθε ο Μπαρτζώκας από τα περσινά του. Άλλωστε το είπε (εμμέσως) μετά από κείνο το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στο ¨κάτι σαν ομάδα¨ Χίκμι. " Θα πάμε για παίκτες με εμπειρία από Ευρωλίγκα¨.

Γυρνάμε στο ακανθώδες :P θέμα του 2-3ριου που σε βλέπω να είσαι απόλυτος (δεν θα στο συνιστούσα γενικά).
Ερώτηση: Αν είχαμε πάρει το 2-3ρι Λάιτι (οκ παίζει άνετα και το 3, αλλά τον έχουμε δει πολλές φορές στο 2) μετά θα λέγαμε όχι αν μάς καθότανε ο -κλεισμένος, έστω και προφορικά- Ντόρσεϊ;

Αν το 2-3ρι Χίλιαρντ (αυτός μάλιστα είναι πιο πολύ 2ρι από 3ρι) είχε δεχθεί την πρόταση που τού έκανε ο Ολυμπιακός, μετά θα κλείναμε την πόρτα στον Ντόρσεϊ;
Η απάντηση είναι προφανής και δεν επιδέχεται πολλών....
Γι΄αυτό είπα και χθες ότι δεν μου μοιάζει για ζήτημα χρημάτων αλλά για ζήτημα...μέθης με τις μεταγραφικές επιτυχίες.

Κατά τ΄άλλα ο Βεζένκοφ συνεχίζει να παίζει στο 3- πόσο μάλλον αν δεν πάρουμε κανέναν παίκτη. Το γράφω γιατί τις προάλλες επέμενες ότι δεν κάνει να πάει στο 3 ο Βεζένκοφ. Επιπλέον δεν ξέρω αν είναι αυτός ο λόγος που λες ή είναι θέμα Μπαρτζώκα. Να θυμίσω ότι πέρσι τέτοια εποχή ο Μπαρτζώκας έλεγε ότι ο Βεζένκοφ μπορεί να παίξει και το 3. ΣΕ μια φάση που ούτε καν ως 4ρι δεν τον υπολογίζαμε οι περισσότεροι. Άσε που έβαλε πολύ εύκολα την τζίφρα του Σεπτέμβρη μήνα για 2ετές. Αφού θέλει τόσο πολύ Αμερική, γιατί δεν την έβγαζε έτσι τη χρονιά;
Κι αν έσκιζε, κάπου στα τέλη Απρίλη άντε Μάη θα είχε την ωραιότατη προσφορά του ως ελεύθερος κιόλας (να τους διευκολύνει και τους αμερικάνους). Αν δεν είχε τίποτε κι ήθελε να συνεχίσει στον Ολυμπιακό, θα υπέγραφε την ανανέωσή του, κάπου τον Ιούνη όπως κάνουν κι οι συντριπτικά περισσότεροι παίκτες που βλέπουν την μπογιά τους να περνάει.

Τέλος, σε διαβεβαιώ ότι δεν κάνουν έτσι μόνο οι Έλληνες φίλαθλοι αναφορικά με τις μεταγραφές. Που να δεις τους Ιταλούς αλλά και τους Ισπανούς. Μην πω και τους Γάλλους.
Αν το έθετες στο μεσογειακό του πράγματος, θα ήσουν μέσα.
Δεν λεω πως εχει απαραιτητα δικιο Μπαρτζωκας, αλλα πως λειτουργει. Ολοι κρινονται απο τα αποτελεσματα. Η διαφορα του Μπαρτζωκα με εμας, ειναι πως ειναι επαγγελματιας και θα πληρωσει στο τελος αυτος το μαρμαρο και οχι εμεις.
Για τον Βεζενκοφ επιμενω πως δεν ειναι καλη λυση για το 3 και το εγραψα και χθες με ενα τροπο. Πως δυσκολα μπορει ΝΒΑ στο 4 αλλα σαν 3 δεν μπορει καθολου. Ξαναδιαβασε και θα καταλαβεις το πνευμα μου.
Η διαχειρηση των επιθυμιων των παιχτων ειναι κομματι του μανατζμεντ σε μια μεγαλη ομαδα. Δεν μιλαμε για τοπικα. Εδω εφτασε ο Ολυμπιακος να στηνει ροστερ γυρο απο εναν 38 χρονο ενω εδειχνε η εικονα τα τελευταια χρονια πως αυτο ηταν προβλημα και οχι λυση. Δεν μπορει ευκολα η ομαδα να λειτουργει αποστειρωμενη απο συναισθηματα και να αντιμετωπιζει τους παιχτες σαν απλα γραναζια. Και οι παιχτες εχουν συναισθηματα και θελουν και λιγο να τους δινεις σημασια. Αλλιως δεν εχεις καλο κλιμα στις ομαδες.
Σε προσωπικο επιπεδο εχω πει εδω και καιρο πως η ομαδα σου θελει ενα τουινερ φοργουορντ. Οχι οτι δεν μπορει και αλλιως, ενας καλος προπονητης με οτι εχει πορευεται. Μπορει να εχει και 4 2-3αρια (εχει ηδη 3) και ενα τριαρι. Το αποτελεσμα ξαναλεω κρινει τις επιλογες. Ο Μπραιαντ πχ πουθενα δεν εμφανιζεται σαν SF. Παντου αναφερεται σαν SG γιατι αυτο ειναι, κατι σαν τον Ντορσευ δηλαδη. Οποιος θελει να τον βλεπει σαν 3αρι , it s fine by me, αλλα τριαρι δεν ειναι ουτε καν, πως να το κανουμε;
Απο κει και περα ολη η λογικη του χθεσινου ποστ ή εστω το μεγαλυτερο κομματι δεν εχει να κανει με το πως το βλεπω εγω, αλλα πως το βλεπει ο Ολυμπιακος.
Σ αυτο που εγω συμφωνω και το λεω απο το καλοκαιρι και ειναι και αποψη μου απο παλια που γραφω εδω. Ροστερ με 15 παιχτες που θελουν χρονο δεν υπαρχει πουθενα. Ολες οι ομαδες εχουν 12 παιχτες που θα παιξουν και 2-3-4 που θα συμπληρωνουν την προπονηση και θα ειναι λυσεις αναγκης σε καποια παιχνιδια για τις θεσεις 11-12.
Ο Ολυμπιακος δεν ειναι πια ομαδα F4 που μπορει να εχει παιχτες στα 13-14-15 που θα επαιζαν σε αλλη ομαδα γιουρολιγκ. Ουτε να τους πληρωσει μπορει, ουτε θα τους παρει με το κινητρο του πρωταθλητισμου. Το να ειναι 13οι δηλαδη σε μια ομαδα που παει για τιτλο. Αλλωστε στην πραγματικοτητα ουτε τοτε που πηρε τους τιτλους δεν ηταν ετσι.
Και τελος, ετσι ειναι σε ολες τις μεσογειακες το ξερω, αλλα εδω ημαστε ελλαδα και κουκια τρωμε κουκια μαρτυραμε. Γι αυτο αναφερομαι μονο στην Ελλαδα και οχι σε αλλες μεσογειακες χωρες. Το οτι το κανουν και αλλοι δεν σημαινει πως ειναι σωστο. Ποτε δεν ειχα την λογικη του ευρωλιγουρη. :)

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 12:46 pm

Hipster έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 12:17 pm




Δεν λεω πως εχει απαραιτητα δικιο Μπαρτζωκας, αλλα πως λειτουργει. Ολοι κρινονται απο τα αποτελεσματα. Η διαφορα του Μπαρτζωκα με εμας, ειναι πως ειναι επαγγελματιας και θα πληρωσει στο τελος αυτος το μαρμαρο και οχι εμεις.
Για τον Βεζενκοφ επιμενω πως δεν ειναι καλη λυση για το 3 και το εγραψα και χθες με ενα τροπο. Πως δυσκολα μπορει ΝΒΑ στο 4 αλλα σαν 3 δεν μπορει καθολου. Ξαναδιαβασε και θα καταλαβεις το πνευμα μου.
Η διαχειρηση των επιθυμιων των παιχτων ειναι κομματι του μανατζμεντ σε μια μεγαλη ομαδα. Δεν μιλαμε για τοπικα. Εδω εφτασε ο Ολυμπιακος να στηνει ροστερ γυρο απο εναν 38 χρονο ενω εδειχνε η εικονα τα τελευταια χρονια πως αυτο ηταν προβλημα και οχι λυση. Δεν μπορει ευκολα η ομαδα να λειτουργει αποστειρωμενη απο συναισθηματα και να αντιμετωπιζει τους παιχτες σαν απλα γραναζια. Και οι παιχτες εχουν συναισθηματα και θελουν και λιγο να τους δινεις σημασια. Αλλιως δεν εχεις καλο κλιμα στις ομαδες.
Σε προσωπικο επιπεδο εχω πει εδω και καιρο πως η ομαδα σου θελει ενα τουινερ φοργουορντ. Οχι οτι δεν μπορει και αλλιως, ενας καλος προπονητης με οτι εχει πορευεται. Μπορει να εχει και 4 2-3αρια (εχει ηδη 3) και ενα τριαρι. Το αποτελεσμα ξαναλεω κρινει τις επιλογες. Ο Μπραιαντ πχ πουθενα δεν εμφανιζεται σαν SF. Παντου αναφερεται σαν SG γιατι αυτο ειναι, κατι σαν τον Ντορσευ δηλαδη. Οποιος θελει να τον βλεπει σαν 3αρι , it s fine by me, αλλα τριαρι δεν ειναι ουτε καν, πως να το κανουμε;
Απο κει και περα ολη η λογικη του χθεσινου ποστ ή εστω το μεγαλυτερο κομματι δεν εχει να κανει με το πως το βλεπω εγω, αλλα πως το βλεπει ο Ολυμπιακος.
Σ αυτο που εγω συμφωνω και το λεω απο το καλοκαιρι και ειναι και αποψη μου απο παλια που γραφω εδω. Ροστερ με 15 παιχτες που θελουν χρονο δεν υπαρχει πουθενα. Ολες οι ομαδες εχουν 12 παιχτες που θα παιξουν και 2-3-4 που θα συμπληρωνουν την προπονηση και θα ειναι λυσεις αναγκης σε καποια παιχνιδια για τις θεσεις 11-12.
Ο Ολυμπιακος δεν ειναι πια ομαδα F4 που μπορει να εχει παιχτες στα 13-14-15 που θα επαιζαν σε αλλη ομαδα γιουρολιγκ. Ουτε να τους πληρωσει μπορει, ουτε θα τους παρει με το κινητρο του πρωταθλητισμου. Το να ειναι 13οι δηλαδη σε μια ομαδα που παει για τιτλο. Αλλωστε στην πραγματικοτητα ουτε τοτε που πηρε τους τιτλους δεν ηταν ετσι.
Και τελος, ετσι ειναι σε ολες τις μεσογειακες το ξερω, αλλα εδω ημαστε ελλαδα και κουκια τρωμε κουκια μαρτυραμε. Γι αυτο αναφερομαι μονο στην Ελλαδα και οχι σε αλλες μεσογειακες χωρες. Το οτι το κανουν και αλλοι δεν σημαινει πως ειναι σωστο. Ποτε δεν ειχα την λογικη του ευρωλιγουρη. :)
- Η κριτική μας εδώ γίνεται από συγκεκριμένη σκοπιά/θέση. Γνωστά πράγματα, πάμε παρακάτω. :)

-Έγραψα αυτά που έγραψα περί Βεζένκοφ, στο σημερινό σχόλιο μου, γιατί η προτελευταία σου αναφορά περί ΝΒΑ κι ανάγκης να μπει και στο 3, ερχόταν σε πλήρη αντίθεση με όσα έλεγες τόσο καιρό, ότι 3ρι και Βεζέ δεν πανε μαζί και δώστου εγώ να σου λέω ότι ¨έλα που ο Μπαρτζώκας τον βάζει- και φέτος- στο 3). :dribble:
Δεν χρειάζεται να ξαναδιαβάσω βρε συ το σχόλιο σου. Για μπάσκετ μιλάμε, όχι για τον άχρονο χρόνο... :wink:

-Συμφωνώ μαζί σου για την πολυπλοκότητα που χαρακτηρίζει τις σχέσεις σε ένα ανθρώπινο σύνολο. Συναισθήματα, ισορροπίες κλπ. Τα λέμε καιρό κι άλλοι μέσα απεδώ. :wink:

- Για το 2-3ρι και τα εύγλωττα παραδείγματα με Λάιτι και Χίλιαρντ δεν μου απάντησες. Ενώ εγώ επιχειρηματολόγησα. Μη κουράζουμε τσάμπα τους οφθαλμούς μας.
Και ναι ο Μπράιαντ έπαιξε πέρσι 3ρι και σίγουρα πιο πολύ από τον Χίλιαρντ (που τού έγινε πρόταση το καλοκαίρι) με τη φανέλα της ΤΣΣΚΑ. Κάνεις λάθος εδώ.

- Το ρόστερ που παραθέτω αριθμεί 13 παίκτες μαζί με τον Λούντζη. Που τους είδες "μπρε" τους 15;

- Έτσι που το έγραψες (περί Ελλήνων και μεταγραφολογίας) φαινόταν ότι ήταν μόνο ελληνική παθογένεια, εξού κι η συμπλήρωση/διόρθωσή μου.

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 12:59 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 12:46 pm
Hipster έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 12:17 pm




Δεν λεω πως εχει απαραιτητα δικιο Μπαρτζωκας, αλλα πως λειτουργει. Ολοι κρινονται απο τα αποτελεσματα. Η διαφορα του Μπαρτζωκα με εμας, ειναι πως ειναι επαγγελματιας και θα πληρωσει στο τελος αυτος το μαρμαρο και οχι εμεις.
Για τον Βεζενκοφ επιμενω πως δεν ειναι καλη λυση για το 3 και το εγραψα και χθες με ενα τροπο. Πως δυσκολα μπορει ΝΒΑ στο 4 αλλα σαν 3 δεν μπορει καθολου. Ξαναδιαβασε και θα καταλαβεις το πνευμα μου.
Η διαχειρηση των επιθυμιων των παιχτων ειναι κομματι του μανατζμεντ σε μια μεγαλη ομαδα. Δεν μιλαμε για τοπικα. Εδω εφτασε ο Ολυμπιακος να στηνει ροστερ γυρο απο εναν 38 χρονο ενω εδειχνε η εικονα τα τελευταια χρονια πως αυτο ηταν προβλημα και οχι λυση. Δεν μπορει ευκολα η ομαδα να λειτουργει αποστειρωμενη απο συναισθηματα και να αντιμετωπιζει τους παιχτες σαν απλα γραναζια. Και οι παιχτες εχουν συναισθηματα και θελουν και λιγο να τους δινεις σημασια. Αλλιως δεν εχεις καλο κλιμα στις ομαδες.
Σε προσωπικο επιπεδο εχω πει εδω και καιρο πως η ομαδα σου θελει ενα τουινερ φοργουορντ. Οχι οτι δεν μπορει και αλλιως, ενας καλος προπονητης με οτι εχει πορευεται. Μπορει να εχει και 4 2-3αρια (εχει ηδη 3) και ενα τριαρι. Το αποτελεσμα ξαναλεω κρινει τις επιλογες. Ο Μπραιαντ πχ πουθενα δεν εμφανιζεται σαν SF. Παντου αναφερεται σαν SG γιατι αυτο ειναι, κατι σαν τον Ντορσευ δηλαδη. Οποιος θελει να τον βλεπει σαν 3αρι , it s fine by me, αλλα τριαρι δεν ειναι ουτε καν, πως να το κανουμε;
Απο κει και περα ολη η λογικη του χθεσινου ποστ ή εστω το μεγαλυτερο κομματι δεν εχει να κανει με το πως το βλεπω εγω, αλλα πως το βλεπει ο Ολυμπιακος.
Σ αυτο που εγω συμφωνω και το λεω απο το καλοκαιρι και ειναι και αποψη μου απο παλια που γραφω εδω. Ροστερ με 15 παιχτες που θελουν χρονο δεν υπαρχει πουθενα. Ολες οι ομαδες εχουν 12 παιχτες που θα παιξουν και 2-3-4 που θα συμπληρωνουν την προπονηση και θα ειναι λυσεις αναγκης σε καποια παιχνιδια για τις θεσεις 11-12.
Ο Ολυμπιακος δεν ειναι πια ομαδα F4 που μπορει να εχει παιχτες στα 13-14-15 που θα επαιζαν σε αλλη ομαδα γιουρολιγκ. Ουτε να τους πληρωσει μπορει, ουτε θα τους παρει με το κινητρο του πρωταθλητισμου. Το να ειναι 13οι δηλαδη σε μια ομαδα που παει για τιτλο. Αλλωστε στην πραγματικοτητα ουτε τοτε που πηρε τους τιτλους δεν ηταν ετσι.
Και τελος, ετσι ειναι σε ολες τις μεσογειακες το ξερω, αλλα εδω ημαστε ελλαδα και κουκια τρωμε κουκια μαρτυραμε. Γι αυτο αναφερομαι μονο στην Ελλαδα και οχι σε αλλες μεσογειακες χωρες. Το οτι το κανουν και αλλοι δεν σημαινει πως ειναι σωστο. Ποτε δεν ειχα την λογικη του ευρωλιγουρη. :)
- Η κριτική μας εδώ γίνεται από συγκεκριμένη σκοπιά/θέση. Γνωστά πράγματα, πάμε παρακάτω. :)

-Έγραψα αυτά που έγραψα περί Βεζένκογ, στο σημερινό σχόλιο μου, γιατί η προτελευταία σου αναφορά περί ΝΒΑ κι ανάγκης να μπει και στο 3, ερχόταν σε πλήρη αντίθεση με όσα έλεγες τόσο καιρό, ότι 3ρι και Βεζέ δεν πανε μαζί και δώστου εγώ να σου λέω ότι ¨έλα που ο Μπαρτζώκας τον βάζει- και φέτος- στο 3). :dribble:
Δεν χρειάζεται να ξαναδιαβάσω βρε συ το σχόλιο σου. Για μπάσκετ μιλάμε, όχι για τον άχρονο χρόνο... :wink:

-Συμφωνώ μαζί για την πολυπλοκότητα που χαρακτηρίζει τις σχέσεις σε ένα ανθρώπινο σύνολο. Συναισθήματα, ισορροπίες κλπ. Τα λέμε καιρό κι άλλοι μέσα απεδώ. :wink:

- Για το 2-3ρι και τα εύγλωττα παραδείγματα με Λάιτι και Χίλιαρντ δεν μου απάντησες. Ενώ εγώ επιχειρηματολόγησα. Μη κουράζουμε τσάμπα τους οφθαλμούς μας.
Και ναι ο Μπράιαντ έπαιξε πέρσι 3ρι και σίγουρα πιο πολύ από τον Χίλιαρντ (που τού έγινε πρόταση το καλοκαίρι) με τη φανέλα της ΤΣΣΚΑ. Κάνεις λάθος εδώ.

- Το ρόστερ που παραθέτω αριθμεί 13 παίκτες μαζί με τον Λούντζη. Που τους είδες "μπρε" τους 15;

- Έτσι που το έγραψες (περί Ελλήνων και μεταγραφολογίας) φαινόταν ότι ήταν μόνο ελληνική παθογένεια, εξού κι η συμπλήρωση/διόρθωσή μου.
Για τον Χιλιαρντ ειχα γραψει πως δεν ταιριαζε. Ειναι σουινγκμαν και αυτοι οι παιχτες στην Ευρωπη δυσκολα και σε ειδικες συνθηκες μπορουν να βοηθησουν. Ο Λαιτι ειναι 50-50 δυαρο τριαρι και παιζει και πλατη. Ηταν μια επιλογη Περπερογλου στο πιο συγχρονο. Λαρεντζακης-Ντορσευ και Μακισικ παιζουν μονο προσωπο και στην αμυνα εχουν ολοι θεμα με ψηλοτερα τριαρια. (ειναι και οι 4 196 υψος αν δεχθουμε τα υψη που τους δινουν). Απ ολα τα 2-3 αρια που εχουν ακουστει απο το καλοκαιρι ακομα (βαζω και τον Τομας μεσα) ο Λαιτι ηταν το περισσοτερο 3 αρι απ ολους. Ηταν μια λυση και θα ηταν και τωρα. Αλλα εχοντας δει πλεον και τα πρωτα φιλικα και την κατασταση (οχι ετοιμος ακομα) του Παπανικολαου και επισης την μη επιτυχια συμφωνιας με Ατεντο που επαιζε τοτε, τα πραγματα εχουν αλλαξει λιγο στις θεσεις των ψηλων. Με Λαιτι 3 και Ατεντο τριτο πενταρι ησουν καλυμενος στις θεσεις των ψηλων. Τωρα θες κατι ακομα . Ο Χρηστιδης δεν ειναι Ατεντο.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 1:16 pm

Hipster έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 12:59 pm



Για τον Χιλιαρντ ειχα γραψει πως δεν ταιριαζε. Ειναι σουινγκμαν και αυτοι οι παιχτες στην Ευρωπη δυσκολα και σε ειδικες συνθηκες μπορουν να βοηθησουν. Ο Λαιτι ειναι 50-50 δυαρο τριαρι και παιζει και πλατη. Ηταν μια επιλογη Περπερογλου στο πιο συγχρονο. Λαρεντζακης-Ντορσευ και Μακισικ παιζουν μονο προσωπο και στην αμυνα εχουν ολοι θεμα με ψηλοτερα τριαρια. (ειναι και οι 4 196 υψος αν δεχθουμε τα υψη που τους δινουν). Απ ολα τα 2-3 αρια που εχουν ακουστει απο το καλοκαιρι ακομα (βαζω και τον Τομας μεσα) ο Λαιτι ηταν το περισσοτερο 3 αρι απ ολους. Ηταν μια λυση και θα ηταν και τωρα. Αλλα εχοντας δει πλεον και τα πρωτα φιλικα και την κατασταση (οχι ετοιμος ακομα) του Παπανικολαου και επισης την μη επιτυχια συμφωνιας με Ατεντο που επαιζε τοτε, τα πραγματα εχουν αλλαξει λιγο στις θεσεις των ψηλων. Με Λαιτι 3 και Ατεντο τριτο πενταρι ησουν καλυμενος στις θεσεις των ψηλων. Τωρα θες κατι ακομα . Ο Χρηστιδης δεν ειναι Ατεντο.
Τώρα μιλάμε.
Ως basket72 κι ως hipster.
Κι όχι ως Μπαρτζώκας και basket72. :)

Το να μην σου κάνει ο Χίλιαρντ είναι απολύτως μέσα στα πλαίσια του φόρουμ.
Και στα πλαίσια της λογικής έτσι όπως το θέτεις. Με ένα ¨αλλά¨. Έχει μάλλον καλύτερο σουτ από τον Λάιτι και το χρειαζόμαστε.

Σχετικά με τον Κώστα που δεν πήραμε, όντως θα είχε αλλάξει πολλά. Μπορεί ας πούμε να μην είχε μείνει ο Ζαν Σαρλ και να πηγαίναμε για καλό 3-4ρι σε κείνη την περίπτωση. Κανείς δεν ξέρει τι θα είχε γίνει.
Είναι όντως ρίσκο να πάμε με 2.5 παίκτες στο 5 αλλά είναι ακόμα μεγαλύτερο ρίσκο να πάμε με τον Παπανικολάου στην κατάσταση που είναι (δεν ξέρουμε καν, αν θα επιστρέψει στην κατάσταση προ τραυματισμού) τον Βεζένκοφ που περίπου όλοι τον προτιμάμε 4ρι και τον Μακίσικ που είναι στη φάση του και παίζει και καλύτερα ως 2ρι.
Άσε που αν προκύψει ανάγκη, είναι αρκετά εύκολο να βρεις δεύτερο 5ρι και να πας με 7 ξένους. Σιγά τα ωά, πια.
Το να πάμε όμως για κοντά βασικό 3ρι κάπου στα μέσα της σεζόν, είναι θεματάρα.

* Καλά θα ήταν να μην μας είχε κάνει την ντρίπλα η ακατανόμαστη στις περιπτώσεις Λάιτι (σαφώς προτιμότερος του Χίλιαρντ- μαζί σου) και Κώστα.
Το καλύτερο είναι ένας καλός κι αθλητικός combo forward ώστε και άνετοι να είμαστε στο 3 και ψιλό- οκ στο 5 με τον Ζαρλ ως δεύτερο σέντερ αποκλειστικά πια.

tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 1:30 pm

Ο Μπάρτζω είχε δηλώσει πέρυσι πριν αρχίσει η χρονιά ότι πήραμε παίκτες από το eurocup γιατί δεν μπορούσαμε να πάρουμε ευρωλιγκάτους,. Σαφώς και μέσα στη χρονιά έκανε και αυτός σημαντικά λάθη και φέτος κάνει λάθος που δεν παίρνουμε παίκτη. και όντως χρειαζόμαστε 3-4 αρι σε καμιά περίπτωση 2-3 άρι, υπάρχουν παίκτες στην περιφέρεια. Χρειαζόμαστε 3-4 αρι και το λούντζη 13ο να πάιζει Α1 και στην ευρωλίγκα όταν υπήρχε ανάγκη . Μέσα στη χρονιά θα υπάρχουν και τραυματισμοί όλες οι ομάδες έχουν τραυματισμούς- ντεφορμαρίσματα. Όπως και ο παο χρειάζεται άσο δεν μπορεί να πάρει πλάγιο, δεν είναι λογικό. Δεν μπορούν οι ομάδες μας να μην παίρνουν παίκτες εκεί που χρειάζονται και να παίρνουν εκεί που είναι γεμάτοι. Αν ο παπ είναι τραυματίας και ο βεζε έχει πρόβλημα με φαουλ , ποιός θα μαρκάρει στο 3 τα ψηλά τριάρια της ευρωλίγκα; Εγώ νομίζω ότι είναι οικονομικό το θέμα που δεν παίρνουμε παίκτη.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 1:45 pm

Το οτι ο βεζενκοφ θελει να παιζει στο 3 αλλιως θα φυγει απο που προκυπτει?Πουθενα θα πω εγω.. Ο ιδιος παντως σε ολες τις συνεντευξεις του 4ρι λεει οτι ειναι..Απλα απο περσι στεγνωσε και βελτιωσε τα πλαγια βηματα και ετσι ο μπαρτζω τον βαζει και 3 επειδη ο παπ ειναι τραυματιας..
Το μονο που εχει να κανει για να παει στο ΝΒΑ σαν ρολιστας ειναι να συνεχισει να σουταρει με 45% +..Εχουν παει αλλοι και αλλοι ο σασα δεν θα παει αν θελει?!
Επισης το τι θεση παιζει στην ευρωπη δεν βλεπω τι σχεση εχει με το τι θα παιζει στο ΝΒΑ αν παει..αλλο μπασκετ αλλα κορμια εκει κτλ..



Το οτι δεν παιρνουμε παικτη δεν φαινεται οτι ειναι οικονομικο,δηλαδη τωρα δεν εχουμε 300χιλ να φερουμε εναν αλλα θα εχουμε τον δεκεμβρη που θα μπει το δωρο χριστουγεννων πχ? :D
Για μενα η σαν ομαδα θελουμε να στηριξουμε τοσο τον παπ η ο μπαρτζω θεωρει οτι σε λιγο θα ειναι καλα σε αγωνιστικο επιπεδο και αρα δεν χρειαζεται παικτης τωρα..
Θα φανει στο χειροκροτημα αλλα εγω το θεωρω μεγαλο λαθος..

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 1:57 pm

shaq7 έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 1:45 pm
Το οτι ο βεζενκοφ θελει να παιζει στο 3 αλλιως θα φυγει απο που προκυπτει?Πουθενα θα πω εγω.. Ο ιδιος παντως σε ολες τις συνεντευξεις του 4ρι λεει οτι ειναι..Απλα απο περσι στεγνωσε και βελτιωσε τα πλαγια βηματα και ετσι ο μπαρτζω τον βαζει και 3 επειδη ο παπ ειναι τραυματιας..
Το μονο που εχει να κανει για να παει στο ΝΒΑ σαν ρολιστας ειναι να συνεχισει να σουταρει με 45% +..Εχουν παει αλλοι και αλλοι ο σασα δεν θα παει αν θελει?!
Επισης το τι θεση παιζει στην ευρωπη δεν βλεπω τι σχεση εχει με το τι θα παιζει στο ΝΒΑ αν παει..αλλο μπασκετ αλλα κορμια εκει κτλ..



Το οτι δεν παιρνουμε παικτη δεν φαινεται οτι ειναι οικονομικο,δηλαδη τωρα δεν εχουμε 300χιλ να φερουμε εναν αλλα θα εχουμε τον δεκεμβρη που θα μπει το δωρο χριστουγεννων πχ? :D
Για μενα η σαν ομαδα θελουμε να στηριξουμε τοσο τον παπ η ο μπαρτζω θεωρει οτι σε λιγο θα ειναι καλα σε αγωνιστικο επιπεδο και αρα δεν χρειαζεται παικτης τωρα..
Θα φανει στο χειροκροτημα αλλα εγω το θεωρω μεγαλο λαθος..
ένας που κάνει π.χ. 300 τα χριστούγεννα θα το πάρεις 150 γιατί θα παίξει μισή σεζόν. Και δεν είναι και σίγουρο ότι θα πάρεις και τότε παίκτη

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 2:08 pm

Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι οικονομικό. Έγραψα και χθες τι πιστεύω.
Αν ήταν οικονομικό δεν θα είμασταν έτοιμοι να ξοδέψουμε ένα 600ρι σε Λάιτι( ρήτρα και συμβόλαιό του μαζί) και άλλα τόσα ή και λίγο παραπάνω στον Χίλιαρντ. Ούτε (και πέραν αυτών των κινήσεων) θα είχαμε κάνει προτασάρα σε Μήτογλου αλλά και στον Κώστα (αναλογικά πάντα).

Και μην πει κανείς ότι αυτά έγιναν πριν τον Ντόρσεϊ. Στη διοίκηση τον περιμέναν, ξέρανε καλύτερα απ' όλους τη συμφωνία που είχαν κάνει με τον Τάιλερ και δεν υπήρχε ούτε μία στο εκατομμύριο να τον αφήναν για αλλού όταν θα ξεμπέρδευε με την προοπτική να πάει στο ΝΒΑ φέτος.


Σχετικά με το 3-4ρι. Ναι εκεί θέλουμε παίκτη. Εκτός κι αν παίρνει σοβαρά λεπτά στο 3 ο Σάσα, και πάμε για ψηλό. Είναι κάτι που το είχα γράψει και πριν μερικές βδομάδες.

Αλλά ας δούμε και τι θα γίνει αν δεν πάρουμε καθόλου παίκτη.
Στο 3 θα παίρνουν χρόνο οι Σακίλ, Ντόρσεϊ, Γουόκαπ( που θα τον στερήσεις όμως από κεi που τον έχουμε πραγματικά ανάγκη), Λάρε.
Είναι κανείς τους 3ρι; Είναι λιγότερο 3ρι απ΄αυτούς ο Μπράιαντ;
Αξίζει τον κόπο να ποντάρουμε (στην Ευρωλίγκα πάντα) στον Λάρε προκειμένου να μην τον αδικήσουμε; :roll:
Με αυτούς όλους (πλην Γουόκαπ συν Χάρισσον) πήγαμε στο 3 πέρσι από τη στιγμή που βγήκε εκτός ο Παπ. Τα αποτελέσματα γνωστά.

Ναι, στη συγκεκριμένη περίπτωση το πρόβλημα είναι τόσο μεγάλο, που από το να μην πάρουμε κανέναν, ο παικταράς Μπράιαντ, θα ήταν μεγάλη υπόθεση. Ξαναδείτε το λίγο: είναι Μπράιαντ αντί Μακίσικ και Λάρε. :shock:

* Μιλάμε για τον έκτο μας ξένο, ε; Ούτε καν για τον έβδομο που κι αυτόν άνετα θα μπορούσαμε να τον εντάξουμε στο σύνολο.
** Το έχουμε ξαναπεί κάποιες φορές. Στο συγκεκριμένο ρόστερ ο Μακίσικ χάσκει. Το ένα πρόβλημα είναι αυτό. Το άλλο είναι.... το καλάμι που το έχουν πρόχειρο οι Αφοί όταν προχωρήσουν σε κάποια επιτυχία (για την ώρα, απλώς μεταγραφική). Και η ξεροκεφαλιά Μπαρτζώκα, από δίπλα.
Μακάρι να μας διαψεύσουν, εννοείται.

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 3:22 pm

Hipster έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 12:17 pm

Σ αυτο που εγω συμφωνω και το λεω απο το καλοκαιρι και ειναι και αποψη μου απο παλια που γραφω εδω. Ροστερ με 15 παιχτες που θελουν χρονο δεν υπαρχει πουθενα. Ολες οι ομαδες εχουν 12 παιχτες που θα παιξουν και 2-3-4 που θα συμπληρωνουν την προπονηση και θα ειναι λυσεις αναγκης σε καποια παιχνιδια για τις θεσεις 11-12.
Ο Ολυμπιακος δεν ειναι πια ομαδα F4 που μπορει να εχει παιχτες στα 13-14-15 που θα επαιζαν σε αλλη ομαδα γιουρολιγκ. Ουτε να τους πληρωσει μπορει, ουτε θα τους παρει με το κινητρο του πρωταθλητισμου. Το να ειναι 13οι δηλαδη σε μια ομαδα που παει για τιτλο. Αλλωστε στην πραγματικοτητα ουτε τοτε που πηρε τους τιτλους δεν ηταν ετσι.
Πάντως όπως είναι η κατάσταση αυτήν την στιγμή είμαστε με 11 παίκτες, τον Λούντζη δεν δείχνει να τον εμπιστεύεται για αγώνες Ευρωλίγκα, τουλάχιστον όχι ακόμα, και με τον Παπανικολάου κινδυνεύουμε να γίνουμε 10 αν δεν επανέλθει. (πιστεύω πως θα το κάνει).
Επίσης ο Βεζένκοφ αν είναι ο σχεδιασμός να καλύπτει και το 3 μας αφήνει ένα έλλειμα στο 4 και ελπίζουμε ο Πρίντεζης να είναι καλά και να αντέξει, αν και σίγουρα χάνει παιχνίδια μέσα στην σεζόν.
Είναι μια μη τελείως ορθολογική κίνηση να μην πάρουμε έναν παίκτη ακόμα είτε ρολίστα είτε βασικό αλλά είναι αναμενόμενη για την κουλτούρα της ομάδας. Ο Σπανούλης έπαιζε μέχρι που αυτός αποφάσισε να σταματήσει, το ίδιο θα γίνει και με τον Πρίντεζη, ο Μάντζαρης στηρίχτηκε όσο κανείς, δώσαμε χρόνο στον Παπαπέτρου στο 3. Εννοώ κινήσεις που ίσως να μην είναι βέλτιστες για την ομάδα βραχυπρόθεσμα και αγωνιστικά αλλά έχουν χτίσει μάλλον το δέσιμο του Ελληνικού κορμού μας. Η απόφαση φέτος είναι ξεκάθαρη, θα στηριχτεί ο Παπανικολάου και ας μας στοιχίσει αγώνεςι μέχρι να είναι έτοιμος ή να πάρουμε και άλλον.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 3:50 pm

Conan1982 έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 3:22 pm
Hipster έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 12:17 pm

Σ αυτο που εγω συμφωνω και το λεω απο το καλοκαιρι και ειναι και αποψη μου απο παλια που γραφω εδω. Ροστερ με 15 παιχτες που θελουν χρονο δεν υπαρχει πουθενα. Ολες οι ομαδες εχουν 12 παιχτες που θα παιξουν και 2-3-4 που θα συμπληρωνουν την προπονηση και θα ειναι λυσεις αναγκης σε καποια παιχνιδια για τις θεσεις 11-12.
Ο Ολυμπιακος δεν ειναι πια ομαδα F4 που μπορει να εχει παιχτες στα 13-14-15 που θα επαιζαν σε αλλη ομαδα γιουρολιγκ. Ουτε να τους πληρωσει μπορει, ουτε θα τους παρει με το κινητρο του πρωταθλητισμου. Το να ειναι 13οι δηλαδη σε μια ομαδα που παει για τιτλο. Αλλωστε στην πραγματικοτητα ουτε τοτε που πηρε τους τιτλους δεν ηταν ετσι.
Πάντως όπως είναι η κατάσταση αυτήν την στιγμή είμαστε με 11 παίκτες, τον Λούντζη δεν δείχνει να τον εμπιστεύεται για αγώνες Ευρωλίγκα, τουλάχιστον όχι ακόμα, και με τον Παπανικολάου κινδυνεύουμε να γίνουμε 10 αν δεν επανέλθει. (πιστεύω πως θα το κάνει).
Επίσης ο Βεζένκοφ αν είναι ο σχεδιασμός να καλύπτει και το 3 μας αφήνει ένα έλλειμα στο 4 και ελπίζουμε ο Πρίντεζης να είναι καλά και να αντέξει, αν και σίγουρα χάνει παιχνίδια μέσα στην σεζόν.
Είναι μια μη τελείως ορθολογική κίνηση να μην πάρουμε έναν παίκτη ακόμα είτε ρολίστα είτε βασικό αλλά είναι αναμενόμενη για την κουλτούρα της ομάδας. Ο Σπανούλης έπαιζε μέχρι που αυτός αποφάσισε να σταματήσει, το ίδιο θα γίνει και με τον Πρίντεζη, ο Μάντζαρης στηρίχτηκε όσο κανείς, δώσαμε χρόνο στον Παπαπέτρου στο 3. Εννοώ κινήσεις που ίσως να μην είναι βέλτιστες για την ομάδα βραχυπρόθεσμα και αγωνιστικά αλλά έχουν χτίσει μάλλον το δέσιμο του Ελληνικού κορμού μας. Η απόφαση φέτος είναι ξεκάθαρη, θα στηριχτεί ο Παπανικολάου και ας μας στοιχίσει αγώνεςι μέχρι να είναι έτοιμος ή να πάρουμε και άλλον.
Το να πάρουνε παίκτη δεν σημαίνει ότι δεν στηρίζουμε παπανικολάου. Το να παίζει 20 λεπτά ο παπανικολάου είναι μια χαρά, δεν νομίζω ότι τον υποτιμά, αν παίζει 30λεπτα όπως πέρυσι στην αρχή θα τον κάψουμε.
Το θέμα δεν είναι μπράιντ ή κανένας υπάρχουν αρκετά 3-4αρια που μπορούμε να πάρουμε. Έχουμε τον μακισσικ 2-3 δεν μπορούμε να τον διώξουμε και είναι νωρίς να πούμε ότι δεν κάνει. θα δούμε μέσα στη χρονιά τι θα κάνει. εγώ τον πιστεύω , μπορεί να πέσω και έξω βέβαια. υπομονή και καλή ευρωλίγκα να έχουμε

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 4:32 pm

Conan1982 έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 3:22 pm
Hipster έγραψε:
Τρί Σεπ 28, 2021 12:17 pm

Σ αυτο που εγω συμφωνω και το λεω απο το καλοκαιρι και ειναι και αποψη μου απο παλια που γραφω εδω. Ροστερ με 15 παιχτες που θελουν χρονο δεν υπαρχει πουθενα. Ολες οι ομαδες εχουν 12 παιχτες που θα παιξουν και 2-3-4 που θα συμπληρωνουν την προπονηση και θα ειναι λυσεις αναγκης σε καποια παιχνιδια για τις θεσεις 11-12.
Ο Ολυμπιακος δεν ειναι πια ομαδα F4 που μπορει να εχει παιχτες στα 13-14-15 που θα επαιζαν σε αλλη ομαδα γιουρολιγκ. Ουτε να τους πληρωσει μπορει, ουτε θα τους παρει με το κινητρο του πρωταθλητισμου. Το να ειναι 13οι δηλαδη σε μια ομαδα που παει για τιτλο. Αλλωστε στην πραγματικοτητα ουτε τοτε που πηρε τους τιτλους δεν ηταν ετσι.
Πάντως όπως είναι η κατάσταση αυτήν την στιγμή είμαστε με 11 παίκτες, τον Λούντζη δεν δείχνει να τον εμπιστεύεται για αγώνες Ευρωλίγκα, τουλάχιστον όχι ακόμα, και με τον Παπανικολάου κινδυνεύουμε να γίνουμε 10 αν δεν επανέλθει. (πιστεύω πως θα το κάνει).
Επίσης ο Βεζένκοφ αν είναι ο σχεδιασμός να καλύπτει και το 3 μας αφήνει ένα έλλειμα στο 4 και ελπίζουμε ο Πρίντεζης να είναι καλά και να αντέξει, αν και σίγουρα χάνει παιχνίδια μέσα στην σεζόν.
Είναι μια μη τελείως ορθολογική κίνηση να μην πάρουμε έναν παίκτη ακόμα είτε ρολίστα είτε βασικό αλλά είναι αναμενόμενη για την κουλτούρα της ομάδας. Ο Σπανούλης έπαιζε μέχρι που αυτός αποφάσισε να σταματήσει, το ίδιο θα γίνει και με τον Πρίντεζη, ο Μάντζαρης στηρίχτηκε όσο κανείς, δώσαμε χρόνο στον Παπαπέτρου στο 3. Εννοώ κινήσεις που ίσως να μην είναι βέλτιστες για την ομάδα βραχυπρόθεσμα και αγωνιστικά αλλά έχουν χτίσει μάλλον το δέσιμο του Ελληνικού κορμού μας. Η απόφαση φέτος είναι ξεκάθαρη, θα στηριχτεί ο Παπανικολάου και ας μας στοιχίσει αγώνεςι μέχρι να είναι έτοιμος ή να πάρουμε και άλλον.
Φυσικα. Για μενα ο 6ος ξενος που να καλυπτει τις θεσεις 3 και 4 ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ. Τον Λουντζη τον λογιζω για πρωτη αλλαγη στην 12 αδα. Ειμαι σιγουρος πως θα παρει παιχτη, απλα περιμενει να δει τι θελει να καλυψει μ αυτον. Βασικο 3 αρι, μπακ απ 3αρι, μπακ απ 3-4;
Γι αυτο λεω πως θα χρειαστει μηνα και για να εχει μια σαφη αποψη. Αν ειχε ο Ολυμπιακος την δυνατοτητα να παρει τον Ντεκ π.χ αυριο, θα τον επαιρνε και θα ηταν ετοιμος και δυνατος. Αλλα επειδη πιστευω πως οικονομικα δεν το εχει, ψαχνει να καλυψει με σιγουρια και οικονομια το κενο που θα φανει στα πρωτα παιχνιδια.

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 28, 2021 4:37 pm

Στην ομαδα λειπει το 3/4αρι παυλα παρτενερ του Παπ, ακομη και αν ο Παπ δεν ειχε τον τραυματισμο του και ηταν σε καλη κατασταση. Συνεπως δεν εχει νοημα να περιμενουμε να δουμε την κατασταση του Παπ και το ποτε θα βρει ή δεν θα βρει ρυθμο. Ο παικτης στο 3/4 λειπει απο το ροστερ ετσι και αλλιως. Εχει αργησει πολυ να ερθει και θα ειναι εγκλημα αν δεν ερθει μεχρι τη διορια που εχουμε να δηλωσουμε τους ξενους στην Α1. Απο την στιγμη μαλιστα που εχουμε 5 ξενους και δεν επηρεαζει η προσθηκη του , απο την αποψη οτι δεν θα κοπει κανεις απο τους ξενους στην Α1.Δηλαδη καταφεραμε και πηραμε τον Ντορσει που ειναι ποιοτικος και δεν πιανει θεση ξενου για να πορευτουμε μεχρι τα μισα ή τα 3/4 της σεζον με 5 ξενους ; Χαζο ακουγεται οσο χαζος ηταν και ο σχεδιασμος 6 ξενων με μονο Ευρωλιγκα.

Το προβλημα στο σουτ στο 3 υπαρχει , το προβλημα του παρτενερ του Παπ επισης υπαρχει. Η μη προσθηκη παικτη ειναι σαν να πυροβολαμε τα ποδια μας με το καλημερα.Εχουμε 3 διοργανωσεις και πολλα παιχνιδια μπροστα μας , οι παικτες θα βρουν τον χρονο και τον χωρο που χρειαζονται δεν καταλαβαινω τι περιμενουμε να δουμε, εχουμε ενα προγραμμα φωτια τις πρωτες 12 αγωνιστικες της Ευρωλιγκα, ισως τη δυσκολοτερη αρχη απο το φορματ και επειτα για εμας.

2
2 Εικόνα
Μέχρι φέτος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”