2019-2021-Oλυμπιακός-Προτάσεις για ρόστερ

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 28, 2022 7:28 pm

fotis vlachopoulos έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 6:41 pm
austerity_blues έγραψε:
Σάβ Φεβ 19, 2022 10:58 am
γράψτε τίποτα ακόμα να αλλάξει η σελίδα να μη φαίνεται το βίντεο με τα highlights του Acy :sad:
αστεια αστεια ενα απο τα πιο ομορφα καρφωματα αλευ ουπ της ομαδας φετος το εχει κανει ο acy σε εκεινο τον αγωνα στη ροδο νομιζω που εβαλε 12 -13 ποντους κι ειχαμε χαρει ολοι (με τη χαρα μειναμε)
Ε εντάξει στη Ρόδο πηδάνε όλοι, αυτός που είναι αλτικός γιατί να μην το κάνει;



0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 30, 2022 7:42 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 7:28 pm
fotis vlachopoulos έγραψε:
Πέμ Απρ 28, 2022 6:41 pm


αστεια αστεια ενα απο τα πιο ομορφα καρφωματα αλευ ουπ της ομαδας φετος το εχει κανει ο acy σε εκεινο τον αγωνα στη ροδο νομιζω που εβαλε 12 -13 ποντους κι ειχαμε χαρει ολοι (με τη χαρα μειναμε)
Ε εντάξει στη Ρόδο πηδάνε όλοι, αυτός που είναι αλτικός γιατί να μην το κάνει;

βασικα σε αυτη τη σειρα πλει οφ ιδιους ποντους και ριμπαουντ μεσο ορο εχουν οι δυο τους

0
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Ιουν 15, 2022 11:47 pm

Εγω ρισκάρω την εξης προβλεψη, αν δεν προκυψει θεμα με μιλουτινοφ(που κατα την προσωπικη μου γνωμη δεν θα προκυψει) ο μπαρτζωκας θα κρατησει τον μαρτιν και δεν θα βγει στην αγορα για αλλο 5αρι.
Λογικά θα παει για ενα 3αρο4αρι και ενα 4αρο5ενταρι αν κρατησουμε οσους θελουμε.
Δλδ
1. Γουοκαπ Σλουκας Λουτζης
2. Ντορσει μακισικ λαρετζακης
3. Παπ μεταγραφη
4. Βεζε μεταγραφη
5. Φαλ μαρτιν
Και μαλλον εναν εκ των εισι, λιβιο. Νομιζω τον εισι για τις προπονησεις και την α1

Ουτε Ελληνα ελπιδοφορο βλεπω να παιρνουμε φετος.
Θα ηθελα τον τανουλη και το ρογκαβοπουλο του προμηθεα παντως. Ειδικα ο πρωτος δειχνει ταλεντακι.

Ουτε με μητογλου νομιζω θα ασχοληθει ο μπαρτζωκας στην παρουσα φάση. Απ του χρόνου βλεπουμε

0
Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιουν 16, 2022 5:50 am

Σαν 3ο Έλληνα στο 4-5 μπορούμε να πάρουμε το τσαλμπουρη αν δε γυρίσει ο χρηστιδης

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 7:25 am

Agio96 έγραψε:
Πέμ Ιουν 16, 2022 5:50 am
Σαν 3ο Έλληνα στο 4-5 μπορούμε να πάρουμε το τσαλμπουρη αν δε γυρίσει ο χρηστιδης
Για να παιξει που;
Ουτε 4 ειναι ουτε 5 ουτε 4-5. Σε πιο 4-5αρι της γιουρολιγκ να παιξει αμυνα ο Τσαλμπουρης; Ουτε τον Καββαδα και τον Κασελακη δεν μπορει να παιξει αμυνα για να πιασουμε τους ελληνες και μην παμε στους αμερικανους που εχουν οι υπολοιπες ομαδες. Ο Χρηστιδης θα προλαβει να κανει και ενα φαουλ, ο Τσαλμπουρης θα χτυπησει αμα αρχισει να σπρωχνεται με τους Αμερικανους.
Αυτοι οι παιχτες ειναι για ελληνικο πρωταθλημα μεταξυ 3-12 (θεσεις στην βαθμολογια εννοω)

1
1 Εικόνα
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 8:22 am

AlexD έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 12:30 pm
Μόνο για τον Μιλού αλλάζεις τον Μάρτιν, αλλιώς του κάνεις μια καλή προσφορά για να μείνει και να παίξει ακόμα καλύτερα από του χρόνου. Εκτός φυσικά και υπάρχει θέμα με τα γόνατα που δεν το ξέρω.

Και μιας και λέμε για Μιλού, πριν φύγει για την Ρωσία είχε κάνει μια επένδυση με την οποία μπορούσε να πάρει χρυσή βίζα και τα τότε δημοσεύματα έλεγαν πως έχει βάλει μπροστά την διαδικασία για ελληνική υπηκοότητα. Ξέρει κανείς τι έγινε με αυτό; Υπάρχει περίπτωση να μπορεί κάποια στιγμή να παίζει και τυπικά ως Έλληνας;

Ο Γκιλ εννοείται είναι εξαιρετική λύση.. και με ένα 3-4 και ας μην είναι ο Μπέικον αλλά ο Γ. Χάουαρντ που έχουμε πει τόσες φορές θα είναι φοβερό ρόστερ.

Το ονειρεμένο ρόστερ είναι το

Γουόκαπ, Σλούκας, Λούντζης
Ντόρσει, Μακκίσικ, Λάρι
Παπ, Μπέικον
Βέζε, Γκιλ, Χ Έλληνας
Μιλού, Φαλ

Η χειρότερη εκδοχή του είναι με Χάουαρντ αντί για Μπέικον και είναι και πάλι ροστεράρα,

Παίζει πάντα και η πιθανότητα Μήτογλου βέβαια αντί του Γκιλ και σε αυτήν την περίπτωση καλό θα ήταν ο ρολίστας να μπορεί να πάρει χρόνο μέχρι να παίξει ο Μήτο, αλλά θα μπορεί να είναι ξένος. Ζαν Σαρλ ή Κουίνσι ας πούμε.

Το μόνο που μοιάζει βέβαιο πάντως είναι πως το μπάτζετ πραγματικά θα ανέβει και θα προστεθούν από καλοί παίκτες έως παιχταράδες στο ρόστερ.

Όπως και πέρυσι που ήμουν πολύ αισιόδοξος...ανυπομονώ να δούμε και φέτος τελικά τι θα γίνει.

** Μπάσκετ72 η καψούρα μου για αυτό το καλοκαίρι παραμένει ο Βόιντμαν και δε με νοιάζει καθόλου αν είναι πανάκριβος και δεν παίζει ή/και αν μας ταιριάζει πραγματικά. Εγώ αυτόν θέλω :D
δεβν θα με χαλαγε να δω μιλου Ελληνα , ιδιαιτερα αν μπορουσε να παιξει και εθνικη ...

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 8:28 am

basket72 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 12:04 pm
pan24 έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 11:58 am
Ο Γκιλ και ο Πολονάρα είναι ακριβώς το είδος παικτών που θέλετε.
4αρια βασικά που σε περίεργα σχήματα ανεβοκατεβαίνουν θέσεις.

Για εμένα αν πάρετε έναν από αυτούς τους 2 και ένα καλό 5αρι* αντι του Μάρτιν χωρίς να αλλάξετε τίποτα στο 1-3 δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

Μιλάμε για σαφή αναβάθμιση στους ψηλούς, στους κοντούς με Σλούκα, Γουόκαπ, Ντόρσει, Μακκίσικ ρεαλιστικά δεν έχεις και πολλά περιθώρια βελτίωσης.
Άντε Γκριγκόνις αντι Ντόρσει αλλά δεν είναι και τόσο μεγάλη διαφορά για να θυσιάσεις παίκτη που δεν πιάνει θέση ξένου και έχει ήδη πιάσει στην ομάδα.


*Έχοντας ήδη τον Φαλ, ένας Χολ ταιριάζει περισσότερο από έναν Μιλουτίνοφ. Αλλά αν ο Μιλουτίνοφ με την ποιότητα και την ιστορία του θέλει να επιστρέψει δεν μπορείς να το προσπεράσεις.

Γκιλ και πάλι Γκιλ. :)
Από ΜΑΠ δεν μένουν και πολλοί
Πόιθρες και Ρέινολντς άντε και Νίμπο. Δατς ολ
Μότλεϊ και Χολ έχουν υπογράψει. Αυτοί ναι, θα έκαναν διαφορά.
Οι άλλοι 3; :roll: Οι 3 που αναφέρω πιο πάνω, εννοώ. Ό Μάρτιν έχει το καλό, ότι θα μέτραγε τον τρίτο χρόνο στην ομάδα. Καλό γι' αυτόν, για τον προπονητή του και για τους συμπαίκτες του. Κακό για πολλού φίλους της ομάδας. Από την άλλη θα έχουν "τσίβο εξπιατόριο" (μαθαίνουμε ξένες γλώσσες ταυτόχρονα- έλα πάμεεεεεεεεεεε :D )/

Οκ υπάρχει ένας ακόμη που μάλλον είναι πιο ¨σίγουρη¨" λύση. Ο Τζεκίρι. Και λόγω ύψους και λόγω 3 σερί χρόνων στην Ευρωλίγκα και λόγω άμυνας .
Capro espiatorio στα Ιταλικα και εγω ειμαι ετοιμος να στειλω γραμμα στη διοικηση οτι θα κρατησω την αναπνοη μου μεχρι να ερθει ο γκιλ σαν τον πιτσιρικα σε εκεινο το επεισοδιο του αστεριξ ... παντως κι ο βοιτμαν που γραφει ο φιλος ΑλεξD δεν με χαλαγε καθολου αν και το θεωρω απιθανο κατι τεοιο

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 12:28 pm

Belorin έγραψε:
Πέμ Ιουν 16, 2022 11:09 am

Ο Λούντζης ήταν προσωπική μου αδυναμία, όμως οι τραυματισμοί τον άφησαν πολύ πίσω. Ούτε αυτόν ξεγράφω ακόμη γιατί ηλικιακά έχει ακόμη περιθώρια βελτίωσης.
Ο Λούντζης τους άφησε τους τραυματισμούς κι έκανε μεστή χρονιά στον Προμηθέα ενώ φέτος ήταν πολύ καλός στο λίγο που του ζητήθηκε.
Μόνο να βελτιώνεται μπορεί αυτός ο παίκτης. Έχει κορμί, ξέρει τα βασικά σωστά, και δουλεύει με τη σωστή νοοτροπία.

Ο Γκιλ επειδή κάνει περίπου τα πάντα στο παρκέ και μπορεί να παίξει και στο 3 και στο 5, είναι ο ιδανικός για μας. Εννοείται ότι δεν θα έρθει (αν έρθει που είναι πολύ δύσκολο λόγω χρημάτων...) για ρεζέρβα του Βεζέ,. όπως δεν ήρθε ο Γουόκαπ πέρσι για ρεζέρβα του Σλούκα. ΘΑ παίζουν και παρέα. (αννννν).

Ο Μήτογλου επίσης είναι σούπερ λύση και μια χαρά καλύπτει κ;αι τις 2 θέσεις κι΄εχει και την πολύτιμη εμπειρία της Αρμάνι δίπλα στον Μεσίνα. Το θέμα του ντόπινγκ όμως είναι αγκάθι και την καθιστά περίπλοκη την κατάσταση.

AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 12:43 pm

Εμένα μου αρέσει ο Λούντζης και με κράζουν στην παρέα όλη την χρονιά...

Από τους μικρούς -το έχω γράψει ξανά- περιμένω τον Κολόβερο να κάνει την υπέρβαση και να φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο και ας φαίνεται τώρα πως λόγο ύψους δεν θα τα καταφέρει.

Για τον Λάρι (με το τεράστιο... καμάρι) τώρα...εμφανώς κάτι έγινε εκει προς το τέλος της χρονιάς και κόπηκε από το ροτέισιον. Δεν νομίζω πως ήταν ακριβώς θέμα φυσιολογικού περιορισμού του ροτέισιον γιατί όσο χρόνο δεν πήρε ο Λάρι τον πήρε ο Λούντζης. Νομίζω πως ο Λάρι έπαιρνε παραπάνω σουτ από αυτά που το ζητούσε το σύστημα (και ενώ έμενε χρόνος στις επιθέσεις) και κάποια στιγμή ο κόουτς του τράβηξε το αυτί. Αν ο Λάρι αντέδρασε καλά σε αυτό (νομίζω έτσι έγινε) λογικά θα μείνει και ίσως να είναι και καλύτερος του χρόνου. Αν όχι...θα πάμε για άλλον ρολίστα εκεί.

Τέλος, νομίζω έναν παιχταρά και 2 παιγμένους και καλούς παίκτες θα πάρουμε. 2ο παιχταρά θα πάρουμε μόνο αν φύγει ο Ντόρσει. πχ Μιλού, Μήτογλου και Γ. Χάουαρντ + Γκριγκόνις αν φύγει ο Ντόρσει.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6461
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 1:41 pm



Αυτός εδώ πως θα μας φαινόταν για τεσσαροπεντάρι (αν και προς πέντε φέρνει περισσότερο); Καλός ριμπάουντερ, δυνατός, τρέχει γρήγορα το γήπεδο και μπορεί να απειλήσει και από μακριά. Στο ΝΒΑ δεν έπιασε πιο παλιά, αλλά στην Λιμόζ πρόπερσι είχε σχετικά καλή παρουσία στο διάστημα που ήταν εκεί. Δεν νομίζω κιόλας να έχει κασέ παραπάνω από 400 χιλιάδες περίπου.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 2:13 pm

kojito έγραψε:
Πέμ Ιουν 16, 2022 1:41 pm


Αυτός εδώ πως θα μας φαινόταν για τεσσαροπεντάρι (αν και προς πέντε φέρνει περισσότερο); Καλός ριμπάουντερ, δυνατός, τρέχει γρήγορα το γήπεδο και μπορεί να απειλήσει και από μακριά. Στο ΝΒΑ δεν έπιασε πιο παλιά, αλλά στην Λιμόζ πρόπερσι είχε σχετικά καλή παρουσία στο διάστημα που ήταν εκεί. Δεν νομίζω κιόλας να έχει κασέ παραπάνω από 400 χιλιάδες περίπου.
Eίσαι ωραίος που μας τον θύμησες. Πέρσι τον είχαμε στα πόδια μας και γυρόφερνε στα τόπικ των 2 "αιωνίων¨.
Δεν είμαι σίγουρος ότι θα πέσει κάτω από τα 500χιλ. γιούρια. Πέρσι είχε κάνει μεγάλη εντύπωση που "προσγειώθηκε" στη Λιμόζ.

Φέτος έσκισε στη χώρα του, σήκωσε το εκεί Τσου Λου, πήρε και το βραβείο του πολυτιμότερου κι έχει συμβόλαιο 2ετές κι είναι και "Παουλίστα" από κούνια.
Σουτάρει φοβερά (από το 3π, πάντα) για το ύψος του. Πέρσι με κάπου 40% ή και παραπάνω. Και φέτος με 53% στο εκεί Τσου Λου και με 37% στο βραζ. πρωτάθλημα. Κόβει μπάλες, είναι ελάφι, ρολάρει, τρέχει, αρπάζει ριμπς. Είναι κι ανυπάκουος κομμάτι. :roll:
Τον έπαιρνα άνετα (τον παίκτη, εννοείται, μην παραγνωριζόμαστε :P :P ) πακέτο με το πατριωτάκι του τον Λέο Μέιντλ για το 3-4.

Και έξτρα ένα 50χιλ. στον Λουτσιάνο ντε Σόουζα :hoho: να τους μπάσει στο κλίμα και να τους πει τη λατρεία που έχουν οι Ολυμπιακοί για τον Ζιοβάνι.

https://www.fiba.basketball/pt/bclameri ... a-2022-mvp





Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 2:40 pm

Να πούμε κι όλας ότι ο Μιλουτίνοβ βρίσκεται στην Έλλαδα κι αύριο παίζει να βρίσκεται και στο ΣΕΦ για το 3ο ματς.....

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 3:01 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Πέμ Ιουν 16, 2022 2:40 pm
Να πούμε κι όλας ότι ο Μιλουτίνοβ βρίσκεται στην Έλλαδα κι αύριο παίζει να βρίσκεται και στο ΣΕΦ για το 3ο ματς.....
Δεν εχει αγοράσει μια παράγκα για τις διακοπές του στο Κόστα Μποντα Ναβαρίνο ή δεν ενθυμούμαι καλώς;

Πάντως ο Μπαρτζω είχε δηλώσει πέρσι ότι θέλει παίκτες με εμπειρία Ευρωλιγκας.

Ας το κρατήσουμε αυτό. Δεν νομίζω ότι θα πάμε σε παίκτες στυλ Μάρτιν, Λοτζεσκι κλπ δηλαδή

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 11:11 pm

Αν πάρουμε έναν καλό φόργουρντ (Χάουαρντ ή Στ. Κιντ) κι ένα ακόμα πιο καλό 4-5ρι (Γκιλ;) τότε ο σέντερ μας (αν δεν κρατήσει Μάρτιν ή αν ο Μάρτιν βρει αλλού πιο καλά) μπορεί άνετα να προέρχεται από μικρότερη λίγκα.
Τύπου Χέιζ που είπα χθες (αυτός έχει παίξει κι Ευρωλίγκα ενώ πήγε και τελικό Ευρωκάπ και δεν ξέρω αν είναι πια τόσο φθηνός :roll: ) ή τύπου Σκ. Σπένσερ (2.06 θεριό) της Αστάνα.
Kαθότι βιντεάκια φετινά δεν παίζουν, βάζω περίληψη από ματς της Αστάνα κόντρα στην Ούνιξ. Ο Σπένσερ στο παιχνίδι αυτό είχε 10 12 ριμπς και 4 τάπες (από μία σε Τζ. Μπράουν και Τζεκίρι)

Και 2 βιντεάκια από τη θητεία του στο Βέλγικο πρωτάθλημα (γουρλίδικο για τους 2 "αιωνίους" με Μπατίστ και Λοτζέσκι):



Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 16, 2022 11:17 pm

Για ντορσευ πως το βλέπετε; μένει; βλέπω σε κάποια διεθνη σαιτ πως φεύγει.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”