2021-2022-Ολυμπιακός - Mεταγραφές

Συντονιστής: Captains

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 15, 2021 2:39 pm

Sloukas , Grant(1/2)
Dorsey , Blazic(2/3) , Larentzakis
Papanikolaou , McKissic(3/2)
Vezenkov(4/3) , Charles(4/5) , Printezis
Martin , Kaba

+Nikolaidis, Christidis

Για Σπανουλη τωρα τι να σας πω, εγω αν ήμουν ολυμπιακος δεν θα ήθελα να μεινει, καταλαβαίνω κι αυτούς που θέλουν βεβαια. Αν υπάρχουν χρήματα παντως και δέχεται μια αυτος και μια ο Λαρε να είναι ο 13ος παίχτης της ομαδας νομίζω δεν θα υπάρχει θέμα. Επισης πρεπει να τα βρει με τους Σλουκα/Μπαρτζωκα... Βασικος παράγοντας για ναναι η επόμενη χρονιά σας καλύτερη απτη φετινή ειναι η συμμετοχή σας στην Α1, όπου θα μπορούν οι παίκτες να βρίσκουν ρυθμο, να δοκιμάζονται σχήματα και να μην μένει κανεις παραπονεμένος απο θεμα ρόλου +το οικονομικό μπόνους που θα υπάρχει.

Για το ροστερ που έγραψα τωρα, μου φαίνεται κατα πολυ βελτιωμενο σε σχέση με το φετινό σας, γενικα πιστεύω πως θα στε ανεβασμενοι την επομενη σεζον και εξηγούμαι. Αν και μαρεσουν περισσότερο τα "ευρωπαϊκά" ροστερ , ξερω πως ο Μπαρτζωκας ειναι περισσότερο του "αμεριμανικου". Στη παραπάνω 12αδα λοιπόν υπάρχουν οι Γκραντ, Μπλαζιτς(!) , Μακ , Λαρε, Παπ, Ζαν Σαρλς και Καμπα που μπορούν να παίξουν εκπληκτική αμυνα, αλλαγές παντού και κλείδωμα κάθε αντιπαλου. Ντορσει και Μαρτιν ειναι κι αυτοί καλοι αμυντικοί. Παράλληλα υπάρχει και σουτ απο τον Σλουκα, τον Ντορσει, τον Σασα, τον Μπλαζιτς, μπορούν να υπάρξουν όπως φαίνεται πολλά διαφορετικά σχήματα ανάλογα με τις ανάγκες του παιχνιδιού. Ο Γκραντ και ο Καμπα ειναι ρίσκα, πολυ μικρότερα όμως απο αυτα των Ελις και Τζενκινς, σίγουρα ένα επίπεδο πάνω τουλάχιστον για αρχή. Ο Μπλαζιτς θα κάνει ότι δεν εκανε φετος ο Χάρισον και θα υπάρχει κι ο Ντορσει που γενικώς θα τραβάει κουπί + το οτι ο Σλουκας θα βρίσκεται στην ομαδα για 2η σεζον. Για τον Αλφα Καμπα επίσης να πω πως αν και φαίνεται αγουρος, ο τύπος είναι θηριακι, πολυ καλος παιχτης, αν περισσεύει κασε βέβαια μπορείτε να πάτε για τον συμπατριώτη του τον Lessort.

Πολυ χαμηλό μπατζετ (κάτω από 8 εκατ) , ρεαλιστικοτατο και μπορει να τη κάνει τη δουλειά του. Με όλους τους ξένους μαξ στα 500χιλ για να μην βάζω δυσκολα και στους Αγγελοπουλους.

0
reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 15, 2021 3:41 pm

Ρε παιδια παρακαλω ας σταματησει το ανεκδοτο με τον Χρηστιδη. Ο τυπος με το ζορι μπορει να σταθει Α2. Κανει ενα ΟΚ παιχνιδι και αλλα 10 ειναι αφαντος. Δεν γινεται να πιανει θεση στο ροστερ.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Basketikos777

 
Reactions: 3
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 15, 2021 2:30 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 15, 2021 5:31 pm

basket72 έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 8:39 am
Basketikos777 έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 2:56 am
Χαιρετώ ως νέος μέλος του φόρουμ.

Εγώ είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που δεν πέφτει χρήμα, ας εκμεταλλευτούμε τις ακαδημίες. Έλεος πια με τους παίκτες των 400.000€. Με Ρογκαβόπουλο τι παίζει; Θα μείνει στην ΑΕΚ τελικά ;
Αφού σε καλοσωρίσω κι εγώ με τη σειρά μου να σου πω ότι κατανοώ τον συλλογισμό σου κι έχει βάση.
Πρέπει όμως να δούμε, αν έχουμε όντως παίκτες στις ακαδημίες που να μπορούν να σταθούν. Θα μου πεις- και με το δίκιο σου- ότι πως θα δούμε τι ψάρια πιάνουν αν δεν τους αμολήσουμε στα δύσκολα;
Σωστό κι αυτό κι έχουμε καιρό να το δούμε. Είναι μια ελληνική παθογένεια που θέλει το "εδώ και τώρα".

Ας δούμε όμως και το θέμα των συμβολαίων που λες.
Φέτος η Μπάγερν είχε πολύ μικρότερο μπάτζετ από εμάς.
Η Ζαλγκίρις κάτα τι μεγαλύτερο (από των Βαυαρών).
Κι όμως είδαμε τη μία να παλεύει μέχρι τέλους την πρόκρισή της στο F4 και την άλλη να εγκαταλείπει τις ελπίδες της για πρόκριση στους 8, 2-3 παιχνίδια πριν το τέλος της Κανονικής Περιόδου.
Αντίθετα με μας που με 9 ή 10εκ αγωνιστικό μπάτζετ ( τόσο το βγάζουν τα ενυπόγραφα :wink: δημοσιεύματα) είπαμε αντίο πρόκριση κάπου στα τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη.


Ας δούμε και τα συμβόλαια των ξένων μας τις 2 χρονιές που πήραμε την κούπα και τη χρονιά του τελικού στη Μαδρίτη. ( Τη χρονιά του τελικού στην Κωνσταντινούπολη, είχαμε τουλάχιστον 4 συμβόλαια κοντά στο 1κ.με τους Γιανγκ, Γκριν, Ν. Χάκετ και Λοτζέσκι).

Ας δούμε τέλος (και στα πολύ πρόχειρα και ερασιτεχνικά-όπως είμαστε όλοι εδώ μέσα) μια 5αδα ξένων με συμβόλαια κοντά στα 400χιλ που λες. (Κρατώντας μόνο Μάρτιν και Μακισικ). Και χωρίς Σπανούλη του τουλάχιστον μισού εκ. .


1-2:Τζέιλιν Σμιθ, Τζ. Γκραντ,
3:Ντ. Χόμες,
4-5:Ντ. Οσετκόφσκι,
5-4: Μ. Κοστέλο
Είναι αυτοί οι ξένοι που μάς λείπουν και θα πάμε μακριά (δηλαδή 8αδα όντας ανταξωνιστικοί στα παιχνίδα των 8, τύπου Μπάγερν;)

Όχι, θα θέλαμε κάτι πιο ποιοτικό, σε 2-3 θέσεις.

Με αυτούς τους ξένους θα είμαστε- σε όλα- καλύτεροι από φέτος;

Ναι, χωρίς καμιά αμφιβολία. :bball:



Καλησπέρα! Επειδή παρακολουθώ στενά τα νέα ταλέντα, έχω να πω ότι Μάτζουκας μανςεφυγε μέσα από τα χέρια. Ο Αρσενόπουλος καταστράφηκε. Αυτοί οι 2 παίχτες βγάζουν μάτια. Για ποιο λόγο να μη είχε δωθεί πίστωση χρόνου στον Αρσενόπουλο, έστω για 15 λεπτά στο ανώτερο επίπεδο; Ο Σπανούλης από το Μαρούσι ξεκίνησε και έφτασε εδώ που έφτασε. Παρόλο αυτά έχεις δίκιο ότι χρειαζόμαστε 2 ποιοτικούς παίχτες. Η θέση που πονάει είναι το 5, ξεκάθαρα. Εκεί πρέπει να πέσει και το μεγαλύτερο ποσοστό των χρημάτων. Εγώ, σαν οπαδός και μόνο σκεφτόμουν ότι στη θέση 2, 3 θα μπορούσαμε να εμπιστευτούμε παιδιά από την ακαδημία και σε θέσεις που πραγματικά έχουμε ανάγκη να επενδύσουμε το μεγαλύτερο ποσό των χρημάτων.

0
reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 15, 2021 6:17 pm

Eγω εχω να πω ΜΑΚΡΙΑ τα ταλεντα απο Ολυμπιακο. Οι περισσοτεροι δεν δουλευονται ουτε χρησιμοποιουνται οπως πρεπει (ας δουμε την Ρεαλ ως το καλυτερο παραδειγμα). Ποκουσεφσκι τον ειδαμε?
Ειναι διαχρονικο το θεμα μας δεν ειναι τωρινο και εχει να κανει με την νοοτροπια που εχουμε σαν ΕΛΛΗΝΙΚΟ κλαμπ.
Νικαγκμπατσε(19) θυμαστε?
Σειμπουτις(19)?
Παπαπετρου , Μαντζαρης(μακροημερευσε) , Αγραβανης(αν δεν ειχε τραυματισμους θα μακροημερευε) , Μουρατος , Τολιοπουλος , Αρσενοπουλος , Παπανικολαου(μακροημερευσε με διαλειμμα), Ποκουσεφσκι, Νικολαιδης(Λογικα θα μακροημερευσει).

Δεν ξερω αν μπορω να βαλω σε αυτες τις κατηγοριες παιχτες που πηραμε στα 20-21-22 αλλα , Βασιλοπουλος(αν δεν ειχε τραυματισμους θα μακροημερευε), Βασιλειάδης , Σόφο , Μαυροκεφαλίδης, Ερτσεγκ , Γκετσεβιτσιους, Μιλουτινοφ

Τεοντοσιτς(σε μικροτερο βαθμο) , Σλουκας είναι παίχτες που τα ΠΟΛΥ καλά τους χρόνια τα έπαιξαν αλλου σε εμάς δεν πρόλαβαν να δείξουν οτι έχουν σε μικροτερο βαθμο η περιπτωση Μιλος σε πολυ μεγαλυτερο η περιπτωση Σλουκα.

Οι λιγοι που εμειναν και "επιασαν" στον Ολυμπιακο ειναι αυτοι που επαιζαν αμυνα ή εστω εδειχναν ζηλο στην αμυνα. Σε διαφορετικη περιπτωση ή δεν επαιξαν σχεδον ποτέ (ελαχιστα) ή το παράτησαν το προτζεκτ γρήγορα ή το έδιναν δανεικό δεξιά και αριστερά μέχρι να τελειώσει το συμβόλαιο χωρίς πρακτικα να παρει ευκαιριες για να παιξει στον Ολυμπιακο.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 15, 2021 6:26 pm

Basketikos777 έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 5:31 pm




Καλησπέρα! Επειδή παρακολουθώ στενά τα νέα ταλέντα, έχω να πω ότι Μάτζουκας μανςεφυγε μέσα από τα χέρια. Ο Αρσενόπουλος καταστράφηκε. Αυτοί οι 2 παίχτες βγάζουν μάτια. Για ποιο λόγο να μη είχε δωθεί πίστωση χρόνου στον Αρσενόπουλο, έστω για 15 λεπτά στο ανώτερο επίπεδο; Ο Σπανούλης από το Μαρούσι ξεκίνησε και έφτασε εδώ που έφτασε. Παρόλο αυτά έχεις δίκιο ότι χρειαζόμαστε 2 ποιοτικούς παίχτες. Η θέση που πονάει είναι το 5, ξεκάθαρα. Εκεί πρέπει να πέσει και το μεγαλύτερο ποσοστό των χρημάτων. Εγώ, σαν οπαδός και μόνο σκεφτόμουν ότι στη θέση 2, 3 θα μπορούσαμε να εμπιστευτούμε παιδιά από την ακαδημία και σε θέσεις που πραγματικά έχουμε ανάγκη να επενδύσουμε το μεγαλύτερο ποσό των χρημάτων.
Καλως ηρθες συμφορουμιτη.
Για τον Αρσενοπουλο ακουγοταν οτι ειχε κακη συμπεριφορα και κακη εξωγηπεδικη ζωη και ως εκ τουτου αποδεσμευτηκε απο την ομαδα.

0
Μέχρι φέτος
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 12:23 pm

Καλησπέρα παιδιά και καλή εβδομάδα!

Σκεφτόμουν αυτό που έλεγαν τα παιδιά ότι θέλουμε οπωσδήποτε 3άρι. Δεν θέλω απαραίτητα να διαφωνήσω, κατά πάσα πιθανότητα όχι. Απλώς θέλω να εκφράσω 2 προβληματισμούς που έχω.

1) Αν πάρουμε 3άρι θεωρούμε πως ο Μακ θα παίζει κυρίως στο 2. Σε μια 12άδα με 2 5άρια 3 4άρια και τα 2 τριάρια +Μακ δεν μπορεί να γίνει αλλιώς αφού μένουν μόνο 4 γκαρντ. Σλούκας, Λάρε σίγουρα. Ακούγεται πως κλείσαμε σχεδόν Ντόρσει ας πούμε ότι είναι ο 3ος. Αν ο Σπανούλης συνεχίσει και είναι ο 4ος δεν χωράει άλλος. Αν δεν (ή υπολογίζεται πως χτυπάει την θέση του Λάρε στην 12άδα). χωράει άλλος ένας να συμπληρώσει το Σλούκας/Ντόρσει/Μακ/Λάρε ή Σπαν. Στο 2ο σενάριο βγαίνει, στο πρώτο πάμε χωρίς αξιόπιστη αλλαγή του Σλούκα;

2) Ο 2ος αφορά κυρίως την περίπτωση του καταστροφικού σεναρίου που ο Σπανούλης και ο Λάρε είναι 12άδα με Σλούκα, Μακ, Ντόρσει. Η θέση ξένου που μένει για το 3 είναι δύσκολη αυτό το καλοκαίρι που οι περισσότεροι μεγάλοι ψάχνουν για 3άρι. Εφές, Φενέρ (ίσως 2), ΤΣΣΚΑ (ακούγεται ότι πάει ΝΒΑ ο Κλάιμπερν), για κάποιο λόγο η Ρεάλ λένε θέλει 3άρι. Άρα τα λίγα παιγμένα καλά 3άρια που θα είναι ελεύθερα ή τέλος πάντων προσβάσιμα είναι οι 2 της Ζενίτ, ο Λούσιτς και ο Κάλινιτς και θα πάνε σε μεγαλύτερα πορτοφόλια και για εμάς θα μείνουν οι Άντερσον που θα μείνουν ελεύθεροι αντίστοιχα. Άποψη μου είναι πως αν δεν μπορούμε να πάρουμε κάποιον από τους παραπάνω ή Μπρόκχοφ ή τον Χάουαρντ της Βιλερμπάν πχ, καλύτερα να πάμε σε πιο στοίχημα εκεί και ας μην έχει εμπειρία ευρωλίγκας. Ναι ο Άντερσον πχ έχει κάποια από τα χαρακτηριστικά που ζητάμε αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά που ζητάει. Ίσως να είναι καλύτερα να κρατήσουμε τα φράγκα για να μπορούμε να πάρουμε γκαρντ στην μέση της χρονιάς αν χρειαστεί. Αν στην ουσία η μόνη μας μεταγραφή στα γκαρντ είναι ο Ντόρσει, είμαστε μεν καλύτερα...αλλά όχι και τόσο.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 1:04 pm

AlexD έγραψε:
Δευ Μάιος 17, 2021 12:23 pm
Καλησπέρα παιδιά και καλή εβδομάδα!

Σκεφτόμουν αυτό που έλεγαν τα παιδιά ότι θέλουμε οπωσδήποτε 3άρι. Δεν θέλω απαραίτητα να διαφωνήσω, κατά πάσα πιθανότητα όχι. Απλώς θέλω να εκφράσω 2 προβληματισμούς που έχω.

1) Αν πάρουμε 3άρι θεωρούμε πως ο Μακ θα παίζει κυρίως στο 2. Σε μια 12άδα με 2 5άρια 3 4άρια και τα 2 τριάρια +Μακ δεν μπορεί να γίνει αλλιώς αφού μένουν μόνο 4 γκαρντ. Σλούκας, Λάρε σίγουρα. Ακούγεται πως κλείσαμε σχεδόν Ντόρσει ας πούμε ότι είναι ο 3ος. Αν ο Σπανούλης συνεχίσει και είναι ο 4ος δεν χωράει άλλος. Αν δεν (ή υπολογίζεται πως χτυπάει την θέση του Λάρε στην 12άδα). χωράει άλλος ένας να συμπληρώσει το Σλούκας/Ντόρσει/Μακ/Λάρε ή Σπαν. Στο 2ο σενάριο βγαίνει, στο πρώτο πάμε χωρίς αξιόπιστη αλλαγή του Σλούκα;

2) Ο 2ος αφορά κυρίως την περίπτωση του καταστροφικού σεναρίου που ο Σπανούλης και ο Λάρε είναι 12άδα με Σλούκα, Μακ, Ντόρσει. Η θέση ξένου που μένει για το 3 είναι δύσκολη αυτό το καλοκαίρι που οι περισσότεροι μεγάλοι ψάχνουν για 3άρι. Εφές, Φενέρ (ίσως 2), ΤΣΣΚΑ (ακούγεται ότι πάει ΝΒΑ ο Κλάιμπερν), για κάποιο λόγο η Ρεάλ λένε θέλει 3άρι. Άρα τα λίγα παιγμένα καλά 3άρια που θα είναι ελεύθερα ή τέλος πάντων προσβάσιμα είναι οι 2 της Ζενίτ, ο Λούσιτς και ο Κάλινιτς και θα πάνε σε μεγαλύτερα πορτοφόλια και για εμάς θα μείνουν οι Άντερσον που θα μείνουν ελεύθεροι αντίστοιχα. Άποψη μου είναι πως αν δεν μπορούμε να πάρουμε κάποιον από τους παραπάνω ή Μπρόκχοφ ή τον Χάουαρντ της Βιλερμπάν πχ, καλύτερα να πάμε σε πιο στοίχημα εκεί και ας μην έχει εμπειρία ευρωλίγκας. Ναι ο Άντερσον πχ έχει κάποια από τα χαρακτηριστικά που ζητάμε αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά που ζητάει. Ίσως να είναι καλύτερα να κρατήσουμε τα φράγκα για να μπορούμε να πάρουμε γκαρντ στην μέση της χρονιάς αν χρειαστεί. Αν στην ουσία η μόνη μας μεταγραφή στα γκαρντ είναι ο Ντόρσει, είμαστε μεν καλύτερα...αλλά όχι και τόσο.
Αν πρέπει ντε και καλά Σπανουλης με Λαρετζακη να βρίσκονται μαζί στη 12αδα τοτε εχει προτεραιότητα ο μπακαπ ασος και οχι το μπακαπ 3αρι (θα παιζει ο Μακισικ εκει) , αν συμφωνήσουν ο Λαρε με τον Σπαν να παιζουν 12αδα μια ο ενας μια ο αλλος τοτε χωράει και 3αρι σουτερ (πχ Jaka Blazic) και μπακαπ ασος (πχ Grant).

Παντως αν ερθει πλαγιος σουτερ δεν χρειάζεστε παιχτη στυλ Χαουαρντ (δηλαδη 3/4αρι χωρις παιχνίδι με τη μπαλα στα χερια) αλλα στυλ Μπλαζιτς (2/3αρι με on και off ball παιχνιδι) για να κολλάει με τον Μακισικ που δεν ειναι και κανας τοπ χειριστής, οι δυο τους θα μπορούν να εναλλάσσονται στο 2-3.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 1:49 pm

2-3 πράγματα εν τάχει.
-Ο Σπανούλης δεν υπάρχει περίπτωση όχι με τον Λαρεντζάκη να κάτσει να συμφωνήσει για το πότε πρέπει να μπαίνει στη 12ααδα αλλά ούτε με τον Μπαρτζώκα. Ευαίσθητο το θέμα κι έχει κι ο αρχηγός τα δίκια του αν κάτσει κάποιος να του πει "μία εσύ, μία ο Λάρε". ΤΕς πα, τη γνώμη για το αν θα παίζει ο Σπανούλης την επόμενη σεζ- λόνγκ την έχω πει.
- Ο Μακίσικ άνετα θα μπορούσε να παίζει στο 3 στην Ευρώπη. Με 1.98 μπόι, το άλμα, την΄έκρηξη, και τη σωματοδομή/δύνμη που έχει. Το θέμα είναι ότι ο Μπαρτζώκας τον θέλει ως 2αρι για να μικραίνει το γήπεδο και να καλύπτει τςι αδυναμίες των pg στο πίσω μέρος. Είναι της άποψης "4 μίνιμουμ δίμετροι στο παρκέ".

- Ο Μπλάζιτς που τον έχω κι εγώ προτείνει και για τις 2 ομάδες, έχει ένα ενδιαφέρον, πρωτίστως όμως ως 2αρι. Κι αυτός μπορεί να πάρει χρόνο στο 3 λόγω ύψους, δύναμης, αθλητικότητας αλλά η κυρίως θέση του, τόσα χρόνια είναι γκαρντ. Έχει και καλύτερο χειρισμό από τον Σακίλαρο.

- Ο Χάουαρντ δεν είναι πλάγιος (τύπου Μπρόκχοφ. Ναναλι, Χίγκινς, Ρολ κ.α) αλλά φόργουορντ. Έχει πολύ καλά στοιχεία και θα τον ήθελα στον Ολυμπιακό.

Το θέμα με το 3 έγκειται αφενός στην αστάθεια του Παπ στο μπρος μέρος του παρκέ και στο επίσης ασταθές σουτ του. ΕΚεί θέλουμε καλύτερο σουτέρ να τον πλαισιώσει κι αν γίνεται να είναι κι αυτός καλός αμυντικός και παίκτης ομάδας, όπως είναι ο Μπροκχοφ ( κάπως χλωμό να τον πάρουμε, δυστυχώς) ή ο Γ. Χάουαρντ. Υπάρχει όμως κι ο Χόλινς της Ζενίτ που παίζει να φύγει από το Λένινγκραντ κι ο Ντ. Χόμες. :bball:

Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 3:11 pm

Aν και φετος δεν κανει καλη χρονια. Αν δεν ειχα να δωσω καλα λεφτα στο 3 , θα ρισκαρα με Hugo Invernizzi. Ξανα λεω αν δεν ειχα λεφτα.

Στο 4-5 οπως γνωριζετε δεν θελω με την καμια Ζαν Σαρλ. Εδω, αν δεν εχω λεφτα για κατι δοκιμασμενο θα επαιρνα Derek Willis. Αθλητικος, γρηγορα πλαγια βηματα στα 2.06 , πολυ καλο χειρισμο μπαλας και φυσικα σουτ φαρμακι.Για εμενα αυτος αξιζει το ρισκο.

2
2 Εικόνα
Μέχρι φέτος
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 3:20 pm

papp7 έγραψε:
Δευ Μάιος 17, 2021 3:11 pm
Aν και φετος δεν κανει καλη χρονια. Αν δεν ειχα να δωσω καλα λεφτα στο 3 , θα ρισκαρα με Hugo Invernizzi. Ξανα λεω αν δεν ειχα λεφτα.

Στο 4-5 οπως γνωριζετε δεν θελω με την καμια Ζαν Σαρλ. Εδω, αν δεν εχω λεφτα για κατι δοκιμασμενο θα επαιρνα Derek Willis. Αθλητικος, γρηγορα πλαγια βηματα στα 2.06 , πολυ καλο χειρισμο μπαλας και φυσικα σουτ φαρμακι.Για εμενα αυτος αξιζει το ρισκο.
Σε θυμάμαι να τον προτείνεις και πέρσι τον Ινβερνίτσι και είχα επιδοκιμάσει και τότε. Έχει πάρει και συμμετοχές με την εθνική του, και ναι όντως ΄φετος δεν κάνει τη χρονιά που έκανε πέρσι, αν κι η ομάδα του πάει καλύτερα. Πάντως συνεχίζει στα ίδια με το σουτ του. Μια χαρά πρόταση!

Τον Ντ. Γουίλις τον κουβεντιάζαμε πολύ πέρσι. Φέτος πάει καλά με την ομάδα- έκπληξη του σπαγγετοπρωταθλήματος, αλλά δεν σουτάρει τόσο καλά όσο πέρσι, χωρίς να έχει πέσει αισθητά.
Και πέρσι και φέτος σούταρε καλύτερα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Μου αρέσει που είναι αθλητικός, έχει νεύρο κι αντίληψη. Πάντως είναι πιο πολύ 4-3ρι (περίπου όπως κι ο ΕΜπαγιέ) από 4-5αρι και λογικά θέλουμε 4-5ρι.
Εκτός κι αν πάρουμε τους παλιούς γνώριμους Μπόγρη ή Καββαδά.

Αμφότερες προτάσεις συνιστούν αναβάθμιση σε σχέση με πέρσι. Λογικά, πάντως δεν θα αλλάξει τον Γιαννό-Κάρολο ο Μπαρτζώκας.

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 8:16 pm

papp7 έγραψε:
Δευ Μάιος 17, 2021 3:11 pm
Aν και φετος δεν κανει καλη χρονια. Αν δεν ειχα να δωσω καλα λεφτα στο 3 , θα ρισκαρα με Hugo Invernizzi. Ξανα λεω αν δεν ειχα λεφτα.

Στο 4-5 οπως γνωριζετε δεν θελω με την καμια Ζαν Σαρλ. Εδω, αν δεν εχω λεφτα για κατι δοκιμασμενο θα επαιρνα Derek Willis. Αθλητικος, γρηγορα πλαγια βηματα στα 2.06 , πολυ καλο χειρισμο μπαλας και φυσικα σουτ φαρμακι.Για εμενα αυτος αξιζει το ρισκο.
Να δούμε πρώτα την επιλογή στο 5 αλλά Ζαν Σαρλ γιατί όχι; Ειδικά όταν έπαιξε σε χαμηλά σχήματα που κυνηγούσαμε στο σκορ ήταν πάρα πολύ χρήσιμος. Έβγαζε άμυνες, μπορούσε να παίξει με αλλαγές , έδινε ενέργεια κ σκορ. Σίγουρα χάνουμε σε μέγεθος και σουτ από το 4. Θα έλεγα πως εξαρτάται η χρησιμότητα του από τους σεντερ μας. Πχ φετος με Ελλις , Μαρτιν δεν ήταν η ιδανική επιλογή , αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι ήταν αρκετά καλός με βάση τις προσδοκίες.

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 8:32 pm

Ο Χάουαρντ έχω την εντύπωση πως βελτίωσε ένα κλικ τον χρόνο εκτέλεσης στο σουτ ενώ γενικά μου δίνει την αίσθηση ότι βελτιώνεται, για αυτό τον ανέφερα. Δεν θα είναι και ακριβός ακόμα λογικά, ενώ αν κάνει καλή 2η χρονιά θα ανέβει η τιμή του. Βέβαια δεν είναι ελεύθερος :)

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 8:38 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Δευ Μάιος 17, 2021 8:16 pm


Να δούμε πρώτα την επιλογή στο 5 αλλά Ζαν Σαρλ γιατί όχι; Ειδικά όταν έπαιξε σε χαμηλά σχήματα που κυνηγούσαμε στο σκορ ήταν πάρα πολύ χρήσιμος. Έβγαζε άμυνες, μπορούσε να παίξει με αλλαγές , έδινε ενέργεια κ σκορ. Σίγουρα χάνουμε σε μέγεθος και σουτ από το 4. Θα έλεγα πως εξαρτάται η χρησιμότητα του από τους σεντερ μας. Πχ φετος με Ελλις , Μαρτιν δεν ήταν η ιδανική επιλογή , αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι ήταν αρκετά καλός με βάση τις προσδοκίες.
Έχεις δίκιο. Η επιλογή στο 5 θα κρίνει (σε συνδυασμό με το μπάτζετ εννοείται) και τι θα γίνει με τον Ζαν Σαρλ. Το λογικό είναι να μείνει, γιατί τον θέλει ο κόουτς, είναι φθηνός, έχει έναν χρόνο στην ομάδα, άρα και πιο άνετος/εξικειωμένος και τέλος, δεν μπορεί κανείς να πει, ότι δεν έβγαλε τα λεφτά του. Ήταν καλός ο Γάλλος φέτος.

Με έναν παίκτη όπως ο Λαντέιλ, θα μπορούσαν να κάνουν τράμπα τις 2 θέσεις στους ψηλούς σε άμυνα κι επίθεση. Ή αν δεν έρθει ο Λαντέιλ Ευρώπη (δηλαδή σε εμάς :) ) τότε θα μπορούσε να συνδυαστεί στην ίδια πεντάδα με τον Θον Μέικερ (εκεί εγώ, επιμένω-άσε που είναι κι αυτός aussie :) που σουτάρει καλύτερα από τον Γάλλο.

Μια ακόμη λύση που δεν έχει ακουστεί στο φόρουμ, νομίζω ότι θα μπορούσε να είναι κι ο Τζόναθαν Χάμιλτον. ΄Πήρε το βάπτισμα του πυρός στα δύσκολα, έχει πέσει η τιμή του, έχει το ύψος που μάς λείπει και νομίζω ότι δικαιούται μια δεύτερη ευκαιρία στην Ευρωλίγκα. :bball:

* Alexd, πολύ ωραία περίπτωση ο Αμερικανό- Γάλλος (πια) της Βιλερμπάν. Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να τον προσεγγίσει ο Ολυμπιακός κι ας δεσμεύεται. Η Βιλερμπάν λογικά θα τον θέλει, αλλά αν στο συμβόλαιο που υπέγραψε πέρσι, υπάρχει μπάι άουτ, αυτό δεν θα είναι πολύ ψηλό. Γύρω στα 200-300 το πολύ.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 10:40 pm

Δυο πολύ καλές κινήσεις για τις θέσεις που κουβεντιάσαμε σήμερα, αυτές του 4-5ριου και του πλάγιου/3ριου.
Από Γαλλία αμφότεροι.
Για το 4-5 ο γνωστός Μπρούνο Καμπόκλο, που λογικά θα έχει τις προτάσεις του κι από δυνατότερες ομάδες από του λόγου μας. Έχει όσα θέλουμε και παίζει και στο 5.

Για το 2 και κυρίως το 3 όμως, ο Άντονι Μπράουν της Λεβαλουά. Σεσημασμένος (που λέει κι ο Σκουντής :) ) σουτέρ-σκόρερ,καλός παίκτης (νομίζω ότι θα πρέπε ήδη να είχε δοκιμάσει στην Ευρωλίγκα) που προσπάθησε πολλάκις στο ΝΒΑ. Στην Ευρώπη σουτάρει σταθερά πάνω από το 40% έξω από το τρίποντο. Από τους καλούς σουτέρ της Ευρώπης. Ιδίως ως spot shooter.

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 18, 2021 2:36 am

basket72 έγραψε:
Δευ Μάιος 17, 2021 3:20 pm
papp7 έγραψε:
Δευ Μάιος 17, 2021 3:11 pm
Aν και φετος δεν κανει καλη χρονια. Αν δεν ειχα να δωσω καλα λεφτα στο 3 , θα ρισκαρα με Hugo Invernizzi. Ξανα λεω αν δεν ειχα λεφτα.

Στο 4-5 οπως γνωριζετε δεν θελω με την καμια Ζαν Σαρλ. Εδω, αν δεν εχω λεφτα για κατι δοκιμασμενο θα επαιρνα Derek Willis. Αθλητικος, γρηγορα πλαγια βηματα στα 2.06 , πολυ καλο χειρισμο μπαλας και φυσικα σουτ φαρμακι.Για εμενα αυτος αξιζει το ρισκο.
Σε θυμάμαι να τον προτείνεις και πέρσι τον Ινβερνίτσι και είχα επιδοκιμάσει και τότε. Έχει πάρει και συμμετοχές με την εθνική του, και ναι όντως ΄φετος δεν κάνει τη χρονιά που έκανε πέρσι, αν κι η ομάδα του πάει καλύτερα. Πάντως συνεχίζει στα ίδια με το σουτ του. Μια χαρά πρόταση!

Τον Ντ. Γουίλις τον κουβεντιάζαμε πολύ πέρσι. Φέτος πάει καλά με την ομάδα- έκπληξη του σπαγγετοπρωταθλήματος, αλλά δεν σουτάρει τόσο καλά όσο πέρσι, χωρίς να έχει πέσει αισθητά.
Και πέρσι και φέτος σούταρε καλύτερα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Μου αρέσει που είναι αθλητικός, έχει νεύρο κι αντίληψη. Πάντως είναι πιο πολύ 4-3ρι (περίπου όπως κι ο ΕΜπαγιέ) από 4-5αρι και λογικά θέλουμε 4-5ρι.
Εκτός κι αν πάρουμε τους παλιούς γνώριμους Μπόγρη ή Καββαδά.

Αμφότερες προτάσεις συνιστούν αναβάθμιση σε σχέση με πέρσι. Λογικά, πάντως δεν θα αλλάξει τον Γιαννό-Κάρολο ο Μπαρτζώκας.
Για πείτε κι άλλα για Ντέρεκ Γουιλις ρε παιδια.. ωραιος παιχτης. Αμυντικα τι κανει φετος? Εχει σημασία γιατί στο 4 πριντεζης και σασα δεν ειναι τιποτα εξπέρ στη πισω πλευρά του γηπέδου, οπότε ο ξένος σας στη θεση αυτή πρέπει ναναι πολυ καλος στα αμυντικα του καθήκοντα. Στην ιταλια ποια είναι τα νούμερα του? Τι ποσοστό εχει στο σουτ ?

ΥΓ. Εξαιρετική επιλογή ο Καμποκλο.

0
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”