2021-2022-Ολυμπιακός - Mεταγραφές

Συντονιστής: Captains

AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 02, 2021 7:14 am

Καλημέρα και καλό Πάσχα σε όσους το γιορτάζουν.

Μία είναι η πιο σημαντική πρώτη κίνηση στα μάτια μου: Η ανανέωση του Βεζενκοφ. Εκτός του ότι παίκτη με ελληνικό διαβατήριο και την αξία του δε βρίσκεις εύκολα αυτή τη στιγμή, εκτός του ότι δείχνει και σαν χαρακτήρας να είναι διαμάντι, είναι και ένα σημάδι που στέλνει στην αγορά που ακούγεται έντονα ότι το ψάχνει για βεζε μιας και έχει μικρό μπαι άουτ. Το οποίο μπαι άουτ δε ξέρω αν ισχύει όλο τον χρόνο. Μπορεί δηλαδή αν η ρεαλ πχ ξεμείνει από 4αρι τον Νοέμβριο να τον χτυπήσει και να μείνουμε χωρίς βεζε στα μέσα της χρονιάς; Αν είναι έτσι, και δεν δεχτεί να ανανεώσει τώρα, τι κάνεις;

0
akistsok199333

 sophomore
Reactions: 13
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Παρ Δεκ 25, 2020 11:20 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 10:23 pm

Λοιπον αφου περασε και το πασχα απο δω και στο εξης θα αρχισουν να τελειωνουν υποθεσεις με την διοικηση να εχει συμφωνα με τις τελευταιες πληροφοριες,ραντεβου με τον μανατζερ των ντορσει γκος(ειναι ο μανατζερ και του ζελικο ομπραντοβιτς).Στους ψηλους κουρασε μαλλον η περιπτωση λαντειλ και οσο περνουν οι μερες τοσο ανεβαζει τους ελπιδες του για παραμονη ο κωστας κουφος.Ααν δεν αποκτηθει ο λαντειλ ο ολυμπιακος θα ναι δυσκολο να βρει παιχτη αξιας ευρωλιγκα με σοβαρο μεγεθος κιολας που να ναι και οικονομικα συμβατος οποτε ισως κρατησει τον κουφο σαν δευτερο τριτο και αποκτησει κατι οικονομικο αλλα με προοπτικες η τεσσαροπενταρι σε στυλ ποιθρες γιαμπουζελ η ενα καθαρο 5αρι αθλητικο ψηλο με παιχνιδι ψηλα λομπες και λοιπα.Ετσι λοιπον καταληγουμε με ενα πιθανο ροστερ.

1)σλουκας γκος νικολαιδης
2)ντορσει λαρεντζακης σπανουλης(αν σταματησει λουντζης)
3)παπανικολαου μακισικ χαραλαμποπουλος
4)βεζενκοφ πριντεζης ζαν σαρλ
5)χασαν νεμπο κουφος

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 10:43 pm

akistsok199333 έγραψε:
Πέμ Μάιος 06, 2021 10:23 pm
Στους ψηλους κουρασε μαλλον η περιπτωση λαντειλ και οσο περνουν οι μερες τοσο ανεβαζει τους ελπιδες του για παραμονη ο κωστας κουφος.Ααν δεν αποκτηθει ο λαντειλ ο ολυμπιακος θα ναι δυσκολο να βρει παιχτη αξιας ευρωλιγκα με σοβαρο μεγεθος κιολας που να ναι και οικονομικα συμβατος οποτε ισως κρατησει τον κουφο σαν δευτερο τριτο
Το βίντεο με το οποίο με εκφράζει με το συγκεκριμένο σενάριο είναι αυτό:



0
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 07, 2021 12:06 am

akistsok199333 έγραψε:
Πέμ Μάιος 06, 2021 10:23 pm
Λοιπον αφου περασε και το πασχα απο δω και στο εξης θα αρχισουν να τελειωνουν υποθεσεις με την διοικηση να εχει συμφωνα με τις τελευταιες πληροφοριες,ραντεβου με τον μανατζερ των ντορσει γκος(ειναι ο μανατζερ και του ζελικο ομπραντοβιτς).Στους ψηλους κουρασε μαλλον η περιπτωση λαντειλ και οσο περνουν οι μερες τοσο ανεβαζει τους ελπιδες του για παραμονη ο κωστας κουφος.Ααν δεν αποκτηθει ο λαντειλ ο ολυμπιακος θα ναι δυσκολο να βρει παιχτη αξιας ευρωλιγκα με σοβαρο μεγεθος κιολας που να ναι και οικονομικα συμβατος οποτε ισως κρατησει τον κουφο σαν δευτερο τριτο και αποκτησει κατι οικονομικο αλλα με προοπτικες η τεσσαροπενταρι σε στυλ ποιθρες γιαμπουζελ η ενα καθαρο 5αρι αθλητικο ψηλο με παιχνιδι ψηλα λομπες και λοιπα.Ετσι λοιπον καταληγουμε με ενα πιθανο ροστερ.

1)σλουκας γκος νικολαιδης
2)ντορσει λαρεντζακης σπανουλης(αν σταματησει λουντζης)
3)παπανικολαου μακισικ χαραλαμποπουλος
4)βεζενκοφ πριντεζης ζαν σαρλ
5)χασαν νεμπο κουφος
Εκτός των Ντόρσει, Γκος είναι (μεταξύ πολλών άλλων) και μάνατζερ των Γκραντ, Μήτογλου, Γιόβιτς, Κάλινιτς, Λέκα δε σκαιγουόκερ βίτσιους, και Κρις Σίνγκλετον :P :banana:
Η συνάντηση μπορεί να είναι για πολλά πράγματα. :)

edit: Η λίστα με τους παίκτες που εκπροσωπεί

https://www.hoopsagents.com/agency.aspx ... &AgencyNm=

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 07, 2021 6:57 am

akistsok199333 έγραψε:
Πέμ Μάιος 06, 2021 10:23 pm
Λοιπον αφου περασε και το πασχα απο δω και στο εξης θα αρχισουν να τελειωνουν υποθεσεις με την διοικηση να εχει συμφωνα με τις τελευταιες πληροφοριες,ραντεβου με τον μανατζερ των ντορσει γκος(ειναι ο μανατζερ και του ζελικο ομπραντοβιτς).Στους ψηλους κουρασε μαλλον η περιπτωση λαντειλ και οσο περνουν οι μερες τοσο ανεβαζει τους ελπιδες του για παραμονη ο κωστας κουφος.Ααν δεν αποκτηθει ο λαντειλ ο ολυμπιακος θα ναι δυσκολο να βρει παιχτη αξιας ευρωλιγκα με σοβαρο μεγεθος κιολας που να ναι και οικονομικα συμβατος οποτε ισως κρατησει τον κουφο σαν δευτερο τριτο και αποκτησει κατι οικονομικο αλλα με προοπτικες η τεσσαροπενταρι σε στυλ ποιθρες γιαμπουζελ η ενα καθαρο 5αρι αθλητικο ψηλο με παιχνιδι ψηλα λομπες και λοιπα.Ετσι λοιπον καταληγουμε με ενα πιθανο ροστερ.
Καλημέρες.
Για τον Γιαμπουσελέ* τα λέμε καιρό τώρα, αλλά είναι πια και- σχεδόν- επίσημο. Ο παίκτης δεν είναι για τα δόντια μας. Είναι πανακριβίδης( το εντελώς αντίιθετο από το "οικονομικός" που περιγράφεις, φίλε μου).

Σε μια θέση που πάμε για τσόντα, πίσω από Βεζέ και δίπλα (λίγο μπροστά στην καλή ή λίγο πίσω στην κακή)στον Πρίντεζη.

Ο Λεσόρτ πάντως είναι παίκτης Ευρωλίγκας. Δεν τον κόβω για πιο φθηνό από τον Λαντέιλ- χωρίς αυτό να τον καθιστά, ανέφικτο ως στόχο.

* Τον Γάλλο τον θέλουνε ή τον θέλανε, τέλος πάντων, οι Φενέρ και οι Μακάμπι, αλλά η Ρεάλ έχει αβάντα. Κι ως μέγεθος και- κυρίως, αυτό- επειδή έχει τον ίδιο μάνατζερ με τον Γκαρούμπα, με τον οποίο αναμένεται μπέρδεμα, με μπάι άουτ/δικαιώματα και θα διευκολύνει και τις 2 πλευρές το γεγονός ότι θα δώσει τον πρώτο λόγο στους μερένγκες. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για το πιο "καυτό" 4αρι της αγοράς για φέτος. Αυτό τα λέει όλα νομίζω.
edit:Έχει πάντως ενδιαφέρον η είδηση που ανεβάζεις για την έλευση του μάνατζερ του Ντόρσεϊ (βασικά αυτού). Τώρα αν προχωρήσει και στον Γκραντ (που βλέπω ότι ειναι πελάτης του κι αυτός) θα είναι καλά. Για μένα αυτόν πρέπει να πάρουμε ως τρίτο γκαρντ και να κοιτάξουμε να κρατήσουμε χρήμα, για το 3αρι μας.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 09, 2021 8:08 pm

JohhnyPAo φίλε μου, η αίσθησή μου είναι ότι αφενός δεν θα πάμε για Γουίλιαμ Γκος κι αφετέρου κοστίζει περισσότερο από 700χιλ. Τον κόβω για 1εκ ντόλαρς ας πούμε. Πόσα είναι αυτά; Γύρω στα 900χιλ Ευρώ;
Για εκεί, τέλος πάντων.

Jimmyrog

 
Reactions: 4
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μάιος 10, 2021 7:29 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 10, 2021 7:42 pm

3-4 παίκτες θέλει ο Ολυμπιακός.
Αναπληρωματικό pg (Γκος, δε θα ταν καθόλου άσχημος για να παίρνει ενα 15λεπτο στο ματς), βασικό sg που απ ότι φαίνεται θα ναι ο Ντόρσεϊ (προτιμούσα Λοϊντ, αλλά είναι η 2η καλύτερη δυνατή επιλογή) και ενα βασικό σέντερ που θα πρεπει να κοστίζει και κατιτίς εφόσον πας για κατι καλό.Ο Κουφός δεν εμπνέει πια, είναι αργός και σε καθοδική πορεία.Η ομάδα χρειάζεται πιο τσαγανό σε αυτή τη θέση ο Μάρτιν είναι πολύ καλός για 2ος σέντερ.4ο παίκτη θα χρειαζόμασταν μόνο αν αποχωρούσε ο Σπανούλης.Οικονομικά η ομάδα έχει ήδη 1,5 μύριο να δώσει απ τους παίκτες που χει ξεφορτωθεί, αν φύγει κι ο Κουφός θα ναι παραπάνω.Με 2.5 θεωρώ ότι καλύπτει τις 3 θέσεις αυτές με τα γκαρντ που γράφω και ενα πολύ καλό σέντερ!(για να έχεις βάσιμες ελπίδες για 8άδα).

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 11, 2021 7:58 pm

Παίδες ο Λορέντσο Μπράουν μας ψήνει για πίσω/δίπλα στον Σλούκα; Εμένα ναι πάντως.
Ήθελα Γουόκαπ ή Χένρι στην περίπτωση που παίρναμε Ντόρσεϊ ή Τζέιλιν Σμιθ ή Τζ. Γκραντ στην περίπτωση που παίρναμε Λόυντ.
Ο Χένρι πήγε στη Ρέαλ και ο Γουόκαπ πάει προς Μιλάνο.
Ο Λ. Μπράουν φέρνει προς το multi "εργαλείο" που- κατ' εμέ- λείπει. Μέγεθος/αθλητικότητα. ικανότητα μπρος πίσω και floor manager τη στιγμή που μπορεί να δώσει και σκορ.
Λεφτά για τα 800χιλ ή και 1εκ που θα θέλει, παίζουν; Λογικά όχι, απλώς τον "πετάω" στην κουβέντα. :)

AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 11, 2021 8:20 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Μάιος 11, 2021 7:58 pm
Παίδες ο Λορέντσο Μπράουν μας ψήνει για πίσω/δίπλα στον Σλούκα; Εμένα ναι πάντως.
Ήθελα Γουόκαπ ή Χένρι στην περίπτωση που παίρναμε Ντόρσεϊ ή Τζέιλιν Σμιθ ή Τζ. Γκραντ στην περίπτωση που παίρναμε Λόυντ.
Ο Χένρι πήγε στη Ρέαλ και ο Γουόκαπ πάει προς Μιλάνο.
Ο Λ. Μπράουν φέρνει προς το multi "εργαλείο" που- κατ' εμέ- λείπει. Μέγεθος/αθλητικότητα. ικανότητα μπρος πίσω και floor manager τη στιγμή που μπορεί να δώσει και σκορ.
Λεφτά για τα 800χιλ ή και 1εκ που θα θέλει, παίζουν; Λογικά όχι, απλώς τον "πετάω" στην κουβέντα. :)
Εγώ πάντως όσο περνάει ο καιρός αντί να ανησυχώ αισθάνομαι πιο σίγουρος για το μπάτζετ και ότι θα έρθει και άλλος ένας καλός στα γκαρντ εκτός του Ντόρσει. Και αν έχεις δίκιο και σταματήσει ο Σπανούλης λογικά θα έρθει ένας πολύ καλός κόμπο στην θέση του αλλά θα χωράει και ένας -όχι απαραίτητα ακριβός- 2-3 με σουτ όπως το θέλεις :P

0
Agio96

senior
Reactions: 45
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2020 3:27 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Μάιος 12, 2021 12:53 pm

Ο διαμαντοπουλος έλεγε πάντως ότι κοιτάμε παίχτη απ το νβα όσον αφορά τη θέση του γκαρντ. Και είπε επίσης ότι είναι καλο όνομα. Δε ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρη αυτή η πληροφορία, όμως έχει μεγάλο ενδιαφέρον να μάθουμε το όνομα του.

1
1 Εικόνα
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 12, 2021 7:59 pm

Agio96 έγραψε:
Τετ Μάιος 12, 2021 12:53 pm
Ο διαμαντοπουλος έλεγε πάντως ότι κοιτάμε παίχτη απ το νβα όσον αφορά τη θέση του γκαρντ. Και είπε επίσης ότι είναι καλο όνομα. Δε ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρη αυτή η πληροφορία, όμως έχει μεγάλο ενδιαφέρον να μάθουμε το όνομα του.
Ο Διαμαντόπουλος δεν έλεγε πέρυσι για Ντιλέινι; Επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μας, ας κρατάμε μικρό καλάθι και βλέπουμε...

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 12, 2021 9:35 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Τετ Μάιος 12, 2021 7:59 pm

Ο Διαμαντόπουλος δεν έλεγε πέρυσι για Ντιλέινι; Επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μας, ας κρατάμε μικρό καλάθι και βλέπουμε...
Σωστό το δεύτερο σκέλος. Πάντα με μικρό καλάθι εκτός κι αν βγεις για άγρια μανιτάρια στο δάσος μετά από 2-4 μέρες βροχή και 2- περίπου- μέρες ήλιο. (για τα καλά, τον αφρό). :)

Στο πρώτο σκέλος όμως, δεν τα έλεγε μόνο ο Διαμαντόπουλος. Τα έλεγε κι ο ίδιος ο Ντιλέινι. "Με έχει προσεγγίσει ο Ολυμπιακός, ενδιαφέρεται, αλλά δεν μου έχει γίνει πρόταση". Στο περίπου αλλά το νόημα ήτο αυτό.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 15, 2021 8:39 am

Basketikos777 έγραψε:
Σάβ Μάιος 15, 2021 2:56 am
Χαιρετώ ως νέος μέλος του φόρουμ.

Εγώ είμαι της άποψης ότι από τη στιγμή που δεν πέφτει χρήμα, ας εκμεταλλευτούμε τις ακαδημίες. Έλεος πια με τους παίκτες των 400.000€. Με Ρογκαβόπουλο τι παίζει; Θα μείνει στην ΑΕΚ τελικά ;
Αφού σε καλοσωρίσω κι εγώ με τη σειρά μου να σου πω ότι κατανοώ τον συλλογισμό σου κι έχει βάση.
Πρέπει όμως να δούμε, αν έχουμε όντως παίκτες στις ακαδημίες που να μπορούν να σταθούν. Θα μου πεις- και με το δίκιο σου- ότι πως θα δούμε τι ψάρια πιάνουν αν δεν τους αμολήσουμε στα δύσκολα;
Σωστό κι αυτό κι έχουμε καιρό να το δούμε. Είναι μια ελληνική παθογένεια που θέλει το "εδώ και τώρα".

Ας δούμε όμως και το θέμα των συμβολαίων που λες.
Φέτος η Μπάγερν είχε πολύ μικρότερο μπάτζετ από εμάς.
Η Ζαλγκίρις κάτα τι μεγαλύτερο (από των Βαυαρών).
Κι όμως είδαμε τη μία να παλεύει μέχρι τέλους την πρόκρισή της στο F4 και την άλλη να εγκαταλείπει τις ελπίδες της για πρόκριση στους 8, 2-3 παιχνίδια πριν το τέλος της Κανονικής Περιόδου.
Αντίθετα με μας που με 9 ή 10εκ αγωνιστικό μπάτζετ ( τόσο το βγάζουν τα ενυπόγραφα :wink: δημοσιεύματα) είπαμε αντίο πρόκριση κάπου στα τέλη Γενάρη με αρχές Φλεβάρη.


Ας δούμε και τα συμβόλαια των ξένων μας τις 2 χρονιές που πήραμε την κούπα και τη χρονιά του τελικού στη Μαδρίτη. ( Τη χρονιά του τελικού στην Κωνσταντινούπολη, είχαμε τουλάχιστον 4 συμβόλαια κοντά στο 1κ.με τους Γιανγκ, Γκριν, Ν. Χάκετ και Λοτζέσκι).

Ας δούμε τέλος (και στα πολύ πρόχειρα και ερασιτεχνικά-όπως είμαστε όλοι εδώ μέσα) μια 5αδα ξένων με συμβόλαια κοντά στα 400χιλ που λες. (Κρατώντας μόνο Μάρτιν και Μακισικ). Και χωρίς Σπανούλη του τουλάχιστον μισού εκ. .


1-2:Τζέιλιν Σμιθ, Τζ. Γκραντ,
3:Ντ. Χόμες,
4-5:Ντ. Οσετκόφσκι,
5-4: Μ. Κοστέλο
Είναι αυτοί οι ξένοι που μάς λείπουν και θα πάμε μακριά (δηλαδή 8αδα όντας ανταξωνιστικοί στα παιχνίδα των 8, τύπου Μπάγερν;)

Όχι, θα θέλαμε κάτι πιο ποιοτικό, σε 2-3 θέσεις.

Με αυτούς τους ξένους θα είμαστε- σε όλα- καλύτεροι από φέτος;

Ναι, χωρίς καμιά αμφιβολία. :bball:

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7013
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 15, 2021 11:36 am



Ο Γουλτζερ αποθεώνει τον Γκος στο τουίτερ.
Θα τους ηθελα και τους 2 πισω στο λιμανι. Ειδικότερα τον πρώτο που μου ειναι και αδυναμία. Φοβερό σουτ και μπορει να χρησιμοποιηθεί καλύτερα από τον Λιβιο ο οποιος είναι και δεν ειναι εντός ρακέτας για 4άρι. Ενώ ο Γουίλτζερ ξέρεις. Ειναι strech 4 και θα σου κανει τη δουλεια σου ανοίγοντας διαδρόμους.

0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 15, 2021 2:15 pm

Ενω εχει πολυ καλο σουτ ο Kyle ειναι one trick pony. Π.χ ο Βεζενκοφ περαν του σουτ μπορει να σκοραρει και στα 3 επιπεδα και ειναι και καλος ριμπαουντερ. Δεν νομιζω πως χωραει ενας παιχτης που δεν ειναι "specialized" σε τουλαχιστον 2 κατηγοριες στον Ολυμπιακο.

2
2 Εικόνα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”