Ολυμπιακός Off Topic

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 4:49 pm

Redfly έγραψε:
Πέμ Μάιος 06, 2021 3:22 pm

Για μένα η χρονιά σταμάτησε μετά το ηχητικό, αλλά δεν έχει νόημα να το αναλύσω και πολύ, όποιος θέλει καταλαβαίνει.
Redfly όλα καλά κι ωραία, ο καθείς με τα γούστα του και με την άποψή του για το πότε τελειώνει μια αγωνιστική χρονιά.
Π.χ Για μένα φέτος η χρονιά σταμάτησε όταν είμαστε 8οι, γιατί ο Σπανούλης έκανε μούτρα από τον πάγκο. Ο νοών νοείτω.
Η αντιπροπέρσινη (επί Σφαιρόπουλου) σταμάτησε όταν τελείωσαμε 4οι την κανονική την περίοδο-ς. Τα υπόλοιπα είναι ως μη γενόμενα με κάτι μαζεμένους τραυματισμούς κλπ. Αυτά, για όποιον ξύνει λίγο την επιφάνεια.
Χαριτολογώ αγαπητέ. Το φόρουμ δίνει τέτοια δυνατότητα, αν κι εγώ είμαι τύπος που ότι κάνω εκ του σύνεγγυς, το κάνω και "τηλε-από δαύτα". Αφού, να σκεφτείς ότι την καραντίνα να κρατάει τόσο-καραμπινάτα :) - πολύ, σκέφθηκα να αντικαταστήσω και το κανονικό σεξ με τηλε-σεξ. Ή είμαστε συνεπείς ή δεν είμαστε. :mrgreen:

Για τους παίκτες που έφερε ο Μπλατ τα έχουμε αναλύσει διεξοδικά τόσο εγώ όσο κι άλλοι συμφορουμίτες. Πολύ καλοί ο καθένας ξεχωριστά, αλλά ακατάλληλοι για την ομάδα που έφτιαξε 2 σερί χρονιές.
Τα ποστ υπάρχουν κι είναι λίαν κατατοπιστικά.

Το θέμα είναι λήξα-σα από μένα. :P Ετοιμάσου για μεταγραφάρες. Ξεκινάμε στον άσσο με τον υιό Μπλατ- τον Ταμίρ, θα τον κλέψουμε από τον Ρενέσες. Εγκρίνεις; :P

Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 5:02 pm

Είναι καλό που μπορούμε να ανατρέξουμε στα παλιά ποστ. Το έκανα και στο παλιό φορματ του φορουμ. Περιμένω και εγώ να δω τις κινήσεις της ομάδας. Έχουμε πολλές τρύπες να κλείσουμε αλλά το βασικό είναι ότι φέτος τις έχουμε εντοπίσει και είναι λιγότερες από πέρσι.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 07, 2021 4:28 pm

Διαμαντιδης , Καλαθης
Χεζονια , Τζειμς , Νεντοβιτς
Ριβερς , Μασιουλις
Σιγκλετον , Φωτσης , Γκιστ
Παπαγιαννης , Λασμε

Σλουκας , Χακετ
Σπανουλης , Λο , Λοτζεσκι
Παπανικολαου , Παπαπετρου
Πριντεζης , Βεζενκοφ
Μιλουτινοφ , Χαινς , Ντανστον

Είναι αυτά τα καλύτερα ροστερ των αιωνίων της τελευταίας 10ετιας? 8ετιας εστω.. σκεφτείτε το καθε παιχτη στα πικ του. Αν παίζανε αυτες οι 2 ομαδες μεταξυ τους ποια θα έβγαινε νικήτρια σε σειρά πλειοφ?

0
reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 07, 2021 5:17 pm

Law , Σλούκας
Hackett
Σπανούλης, Baldwin
Brandon Paul
Βασιλόπουλος, Παπανικολάου
Πρίντεζης, Vezenkov
Birch, Hines , Young

0
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 07, 2021 7:10 pm

Καλά ναι στο 5 την τελευταία 10τία γίνεται χαμός. Μετράω από το 11 και έχουμε Νεστέροβιτς-Μπουρούση, Χάινς-Ντόρσει-Σερμαντίνι, Ντάνστον-Χάντερ, Μιλου, Μπιρτς, Γιανγκ, Μακλιν και μη βάλω και Λεντέι γιατί άμα το πάμε έτσι βάζω και Άντιτς.

Προσωπικά θα έβαζα για δίδυμο Μιλού-Χάινς με Πρίντεζη/Λεντέι/Βέζε στο 4.

Αλλιώς θα έβαζα Χάινς-Γιανγκ (ναι ο Γιανγκ του πρώτου καιρού είναι από τα καλύτερα πράγματα που έχω δει λάιβ), με Πρίντεζη/Άντιτς/Βέζε :D

1
1 Εικόνα
reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 07, 2021 8:15 pm

Με τους παίχτες που εχουμε διαθεσιμους στο 2-4 δεν θα εβαζα Μιλου ποτε και με τιποτα. Επιθετικα τους 10 ποντους του θα τους παρω ανετα απο Γιανγκ , Μπιρτς ή χαινς. Αμυντικα οτι δινει ο καθενας τους ξεχωριστα δεν θα το παρω ποτε και θα ειναι μονιμα αδυναμια σε συνδιασμο με πριντεζη , βεζενκοφ στο 4 και τα 2αρια μας. Εχουμε δυνατους αμυντικους στο 1-3-5 μπορουν να καλυψουν τις αδυναμιες στο 4 και στο 2. Μιλουτινοφ out. easy

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 07, 2021 9:21 pm

JohnnyPao έγραψε:
Παρ Μάιος 07, 2021 4:28 pm
Διαμαντιδης , Καλαθης
Χεζονια , Τζειμς , Νεντοβιτς
Ριβερς , Μασιουλις
Σιγκλετον , Φωτσης , Γκιστ
Παπαγιαννης , Λασμε

Σλουκας , Χακετ
Σπανουλης , Λο , Λοτζεσκι
Παπανικολαου , Παπαπετρου
Πριντεζης , Βεζενκοφ
Μιλουτινοφ , Χαινς , Ντανστον

Είναι αυτά τα καλύτερα ροστερ των αιωνίων της τελευταίας 10ετιας? 8ετιας εστω.. σκεφτείτε το καθε παιχτη στα πικ του. Αν παίζανε αυτες οι 2 ομαδες μεταξυ τους ποια θα έβγαινε νικήτρια σε σειρά πλειοφ?
Γεια σου ρε Τζόνι με τα ωραία σου.
Ερώτηση: Οι παίκτες που βάζουμε σε αυτές τις 2 δωδεκάδες, πάνε σύμφωνα με την απόδοσή τους στους "αιωνίους" ή βάσει γενικότερης καριέρας/ονόματος;
Επιπλέον, σε αυτό που λες περί "πικ" προκύπτει μια ακόμη ερώτηση: Στην περίτπωση που το "πικ" του Χ αθλητή ήταν πριν από τη δεκαετία, παίρνουμε εκείνο ως δεδομένο ή το "πικ" του στη δεκαετία που συμπληρώθηκε φέτος (2010-11 με 2020-21);
Γιατί άλλο πικ είχε οΣάρας, ο Φώτσης και ο Παπαλουκάς, ενδεχομένως κι ο Διαμαντίδις μέχρι το 2010 κι άλλο μετά το 2010-11.
Επανερχόμενος στο πρώτο ερώτημα, παίκτες όπως ο Μπόλντγουιν που διάβασα πιο πάνω είναι δυνατόν μπουν στην καλύτερη ομάδα του Ολυμπιακού τη δεκαετία που πέρασε; Για τον Πολ ισχύει το ίδιο. Αλλά και για τον Παπαπέτρου. Καλύτερα 3ρια από τον Λότζο του Ολυμπιακού;. Ο Γκριν και ο Τζαμόν Λούκας μπορούν να απουσιάζουν; Ο Στράτος ο Περπέρογλου του Ολυμπιακού; Ο Τεόντοσιτς και ο Ράσο;
Ο Τσαρτσαρής ο Μπατιστ του 2010-11;Ο οΦελντέιν; ΑΚόμα κι ο Σάρας- έστω και λίγο πριν την απόσυρση;
* Ξέχασα Νίκολας στη θέση Χεζόνια (όταν μιλάμε για προσφορά με τη φανέλα των αιωνϊών κι όχι ως όνομα/γκελ) Σάτο, Περπέρογλου ακόαμ και Καϊμακόγλου. Με αυτούς κατακτήσατε την τελευαία Ευρωλίγκα.Είναι δυνατόν να μείνουν εκτός της ομάδας της δεκαετίας και να μπουν παίκτες με νούμερα στη χειρότερη όμως ομάδα που έχετε κατεβάσει στην Ευρωλίγκα από τότε που ανέλαβαν οι Γιαννακόπουλοι; :roll:

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 07, 2021 9:43 pm

Ξέχασα και τον Άντιτς για το 4 που παρέα με τον Πρι συνέθεσαν τον καλύτερο δίδυμο ίσως σε όλη την Ευρώπη και σήκωσε 2 στα 2 Ευρωπαϊκά, όντας εκεί και πολύ χρηστικός.
Και καπάκι πήγε ΝΒΑ και με καλό συμβόλαιο. Και μετά τον πήρε ο καλύτερος προπονητής σε μία από τις 2 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Για να δείτε τι γκελ έκανε ως παίκτης του Ολυμπιακού τα γράφω.

Μάγκες εγώ θα παίρνω πάντα τους παίκτες που πήγαν τις ομάδες ψηλά κι όχι αυτούς που σε χαμένες χρονιές πήγαν καλά.
Δοθέντος αυτόύ, πάρτε κι έναν Τρεμέλ Ντάρντεν, για να έχετε. :P :P

reignman

allstar
Reactions: 1110
Δημοσιεύσεις: 3483
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 07, 2021 9:58 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Μάιος 07, 2021 9:21 pm
JohnnyPao έγραψε:
Παρ Μάιος 07, 2021 4:28 pm
Διαμαντιδης , Καλαθης
Χεζονια , Τζειμς , Νεντοβιτς
Ριβερς , Μασιουλις
Σιγκλετον , Φωτσης , Γκιστ
Παπαγιαννης , Λασμε

Σλουκας , Χακετ
Σπανουλης , Λο , Λοτζεσκι
Παπανικολαου , Παπαπετρου
Πριντεζης , Βεζενκοφ
Μιλουτινοφ , Χαινς , Ντανστον

Είναι αυτά τα καλύτερα ροστερ των αιωνίων της τελευταίας 10ετιας? 8ετιας εστω.. σκεφτείτε το καθε παιχτη στα πικ του. Αν παίζανε αυτες οι 2 ομαδες μεταξυ τους ποια θα έβγαινε νικήτρια σε σειρά πλειοφ?
Γεια σου ρε Τζόνι με τα ωραία σου.
Ερώτηση: Οι παίκτες που βάζουμε σε αυτές τις 2 δωδεκάδες, πάνε σύμφωνα με την απόδοσή τους στους "αιωνίους" ή βάσει γενικότερης καριέρας/ονόματος;
Επιπλέον, σε αυτό που λες περί "πικ" προκύπτει μια ακόμη ερώτηση: Στην περίτπωση που το "πικ" του Χ αθλητή ήταν πριν από τη δεκαετία, παίρνουμε εκείνο ως δεδομένο ή το "πικ" του στη δεκαετία που συμπληρώθηκε φέτος (2010-11 με 2020-21);
Γιατί άλλο πικ είχε οΣάρας, ο Φώτσης και ο Παπαλουκάς, ενδεχομένως κι ο Διαμαντίδις μέχρι το 2010 κι άλλο μετά το 2010-11.
Επανερχόμενος στο πρώτο ερώτημα, παίκτες όπως ο Μπόλντγουιν που διάβασα πιο πάνω είναι δυνατόν μπουν στην καλύτερη ομάδα του Ολυμπιακού τη δεκαετία που πέρασε; Για τον Πολ ισχύει το ίδιο. Αλλά και για τον Παπαπέτρου. Καλύτερα 3ρια από τον Λότζο του Ολυμπιακού;. Ο Γκριν και ο Τζαμόν Λούκας μπορούν να απουσιάζουν; Ο Στράτος ο Περπέρογλου του Ολυμπιακού; Ο Τεόντοσιτς και ο Ράσο;
Ο Τσαρτσαρής ο Μπατιστ του 2010-11;Ο οΦελντέιν; ΑΚόμα κι ο Σάρας- έστω και λίγο πριν την απόσυρση;
* Ξέχασα Νίκολας στη θέση Χεζόνια (όταν μιλάμε για προσφορά με τη φανέλα των αιωνϊών κι όχι ως όνομα/γκελ) Σάτο, Περπέρογλου ακόαμ και Καϊμακόγλου. Με αυτούς κατακτήσατε την τελευαία Ευρωλίγκα.Είναι δυνατόν να μείνουν εκτός της ομάδας της δεκαετίας και να μπουν παίκτες με νούμερα στη χειρότερη όμως ομάδα που έχετε κατεβάσει στην Ευρωλίγκα από τότε που ανέλαβαν οι Γιαννακόπουλοι; :roll:
Nαι μαν μου ευκολα οταν προσπαθεις να φτιαξεις απο αυτους τους παιχτες την ομαδα που βγαζει περισσοτερο νοημα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 07, 2021 10:42 pm

Ωραία το θέτεις Reignman- άσε που μου άρεσε η προσφώνησή σου.

Παρόλα αυτά εδώ εξακολουθ-ά-ω να μην βλέπω τον Μπόλντγουιν αλλά και αρκετούς ακόμη που διάβασα σε κάποια ποστ.
Για μένα πολύ ΑΑΑ( Ανετα- Αβίαστα- Ανεμπόδιστα, για όποιον δεν έβλεπε μόνο τις αγγελίες για σπίτι και δουλειά :wink: ) οι 2 ντουζίνες παικτών-ε, είναι τούτες εδώ:
Κόκκινοι:
Λο, Χάκετ. Σλούκας
Σπανούλης, Γκριν
Λοτζέσκι, Παπανικολάου
Πρίντεζης. Άντιτς
Χάινς. Μιλουτίνοβ, Χάντερ
(Στο παρατσάκ, μένουν απόξω οι Περπέρογλου, Ντάρντεν και στο τσακ ο Βεζένκοφ)

Πράσινοι;
Διαμαντίδης, Σάρας, Νικ
Τζέιμς, Νίκολας
Ρίβερς, Περπέρογλου, Περπινιάδης :D χαβαλές- τεστάρω τα μπουζούκια σας.
Φώτσης,
Σίνγλετον, Γκιστ
Λάσμε, Μπατίστ
Στο παρατσάκ μένουν απόξω οι Σάτο, Μασιούλις, Τσαρτσαρής. Και στο τσακ οι Φελντέιν, ΚαΙμακτσαλάν-Καϊμακόγλου.

Δηλώνω υπεύθυνα πως τα άνωθεν ρόστερ δεν είναι αποτέλεσμα προσωπικής συμπάθειας :D - μιας κι είνα γνωστό από δω μέχρι το Μπρούκλιν ότι παικτικά ο Τζέιμς του Παναθηναϊκού, δεν ήταν και στις συμπάθειες μου. Αλλά ήταν τόσο καλός που δεν γίνεται να μείνει στην απόξω. Το ίδιο ισχύει και για τον Σίνκλετον σε βάρος μιας μεγάλης μου μπασκετικής συμπάθειας, του Κώστα του Τσαρτσαρή.

JohnnhPao amigo , οι κόκκινοι της δεκαετίας 2010-11 με 2020-21, θα κερδάγαν. Βρήκες κι εσύ δεκαετία. 2 κούπες και 2 τελικοί χαμένοι στην έδρα της αντιπάλου. Δεν το λες και τύχη το τελευταίο. Να μην μιλήσω για το ρεκόρ τραυματισμών, όλα αυτά τα χρόνια. Άλλη τύχη κι αυτή. :hoho:

AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 08, 2021 10:02 am

basket72 έγραψε:
Παρ Μάιος 07, 2021 10:42 pm
Ωραία το θέτεις Reignman- άσε που μου άρεσε η προσφώνησή σου.

Παρόλα αυτά εδώ εξακολουθ-ά-ω να μην βλέπω τον Μπόλντγουιν αλλά και αρκετούς ακόμη που διάβασα σε κάποια ποστ.
Για μένα πολύ ΑΑΑ( Ανετα- Αβίαστα- Ανεμπόδιστα, για όποιον δεν έβλεπε μόνο τις αγγελίες για σπίτι και δουλειά :wink: ) οι 2 ντουζίνες παικτών-ε, είναι τούτες εδώ:
Κόκκινοι:
Λο, Χάκετ. Σλούκας
Σπανούλης, Γκριν
Λοτζέσκι, Παπανικολάου
Πρίντεζης. Άντιτς
Χάινς. Μιλουτίνοβ, Χάντερ
(Στο παρατσάκ, μένουν απόξω οι Περπέρογλου, Ντάρντεν και στο τσακ ο Βεζένκοφ)

Πράσινοι;
Διαμαντίδης, Σάρας, Νικ
Τζέιμς, Νίκολας
Ρίβερς, Περπέρογλου, Περπινιάδης :D χαβαλές- τεστάρω τα μπουζούκια σας.
Φώτσης,
Σίνγλετον, Γκιστ
Λάσμε, Μπατίστ
Στο παρατσάκ μένουν απόξω οι Σάτο, Μασιούλις, Τσαρτσαρής. Και στο τσακ οι Φελντέιν, ΚαΙμακτσαλάν-Καϊμακόγλου.

Δηλώνω υπεύθυνα πως τα άνωθεν ρόστερ δεν είναι αποτέλεσμα προσωπικής συμπάθειας :D - μιας κι είνα γνωστό από δω μέχρι το Μπρούκλιν ότι παικτικά ο Τζέιμς του Παναθηναϊκού, δεν ήταν και στις συμπάθειες μου. Αλλά ήταν τόσο καλός που δεν γίνεται να μείνει στην απόξω. Το ίδιο ισχύει και για τον Σίνκλετον σε βάρος μιας μεγάλης μου μπασκετικής συμπάθειας, του Κώστα του Τσαρτσαρή.

JohnnhPao amigo , οι κόκκινοι της δεκαετίας 2010-11 με 2020-21, θα κερδάγαν. Βρήκες κι εσύ δεκαετία. 2 κούπες και 2 τελικοί χαμένοι στην έδρα της αντιπάλου. Δεν το λες και τύχη το τελευταίο. Να μην μιλήσω για το ρεκόρ τραυματισμών, όλα αυτά τα χρόνια. Άλλη τύχη κι αυτή. :hoho:
Αααα φίλε μπάσκετ έχω μερικές ενστάσεις.

Αρχικά εφόσον πάμε από το 2011 γιατί να μην βάλεις Τεόντοσιτς στα Γκαρντ. Με Λο, Χάκετ και σίγουρα Σπανούλη στο 2. Ο 5ος αναγκαστικά είναι ο Σλούκας και μένει έξω ο δε γκάνερ που έτσι και αλλιώς είναι η βασική μου ένσταση. Θα μου πεις δεν έχεις κλασσικό σουτέρ στο 2 (δεν έχεις καν 2 2αρια) και θα έχεις δίκιο, αλλά από την άλλη τα σχήματα με Τεόντοσιτς/Λο ή Σλούκα δεν είναι ότι θα πάσχουν στο σουτ κιόλας, ενώ θα έχεις στο 3 (αδιαπραγμάτευτα) λότζο. Ο Σλούκας στην πρώτη του θητεία στο 2 έπαιζε άλλωστε :P
Η 2η ένσταση αφορά κυρίως την κατανομή, μιας και δεν θα έβαζα 3 5άρια (όσο και αν έχουμε τους καλύτερους εκεί), αλλά και τα πρόσωπα, μιας και θα έβαζα Βέζε αντί για Περπέρογλου. Ο λόγος είναι βασικά το σουτ, θέλω έναν υπερβολικά καλό σουτέρ στο ρόστερ και αφού έβγαλα γκάνερ θα το πάρω από το 4. Δίνει βάθος στο 4 και 3 που είναι λίγο γυμνά αλλιώς. Επίσης μου ταιριάζει πολύ με Μιλού (είναι και φιλαράκια) τον οποίο αν και ως έναν βαθμό το ακούω αυτό που λέει ο ρέινμαν παραπάνω επιμένω να τον θέλω.


Οπότε θα είχα

Τεόντοσιτς/Λο/Χάκετ
Σπανούλη/Σλούκα
Παπ/Λοτζέσκι
Πρίντεζη/Άντιτς/Βέζε
Χάινς/Μιλουτίνοφ

Για τον Παο εντάξει δεν διαφωνώ κάπου. :peace:

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 08, 2021 10:38 am

AlexD έγραψε:
Σάβ Μάιος 08, 2021 10:02 am
basket72 έγραψε:
Παρ Μάιος 07, 2021 10:42 pm
Ωραία το θέτεις Reignman- άσε που μου άρεσε η προσφώνησή σου.

Παρόλα αυτά εδώ εξακολουθ-ά-ω να μην βλέπω τον Μπόλντγουιν αλλά και αρκετούς ακόμη που διάβασα σε κάποια ποστ.
Για μένα πολύ ΑΑΑ( Ανετα- Αβίαστα- Ανεμπόδιστα, για όποιον δεν έβλεπε μόνο τις αγγελίες για σπίτι και δουλειά :wink: ) οι 2 ντουζίνες παικτών-ε, είναι τούτες εδώ:
Κόκκινοι:
Λο, Χάκετ. Σλούκας
Σπανούλης, Γκριν
Λοτζέσκι, Παπανικολάου
Πρίντεζης. Άντιτς
Χάινς. Μιλουτίνοβ, Χάντερ
(Στο παρατσάκ, μένουν απόξω οι Περπέρογλου, Ντάρντεν και στο τσακ ο Βεζένκοφ)

Πράσινοι;
Διαμαντίδης, Σάρας, Νικ
Τζέιμς, Νίκολας
Ρίβερς, Περπέρογλου, Περπινιάδης :D χαβαλές- τεστάρω τα μπουζούκια σας.
Φώτσης,
Σίνγλετον, Γκιστ
Λάσμε, Μπατίστ
Στο παρατσάκ μένουν απόξω οι Σάτο, Μασιούλις, Τσαρτσαρής. Και στο τσακ οι Φελντέιν, ΚαΙμακτσαλάν-Καϊμακόγλου.

Δηλώνω υπεύθυνα πως τα άνωθεν ρόστερ δεν είναι αποτέλεσμα προσωπικής συμπάθειας :D - μιας κι είνα γνωστό από δω μέχρι το Μπρούκλιν ότι παικτικά ο Τζέιμς του Παναθηναϊκού, δεν ήταν και στις συμπάθειες μου. Αλλά ήταν τόσο καλός που δεν γίνεται να μείνει στην απόξω. Το ίδιο ισχύει και για τον Σίνκλετον σε βάρος μιας μεγάλης μου μπασκετικής συμπάθειας, του Κώστα του Τσαρτσαρή.

JohnnhPao amigo , οι κόκκινοι της δεκαετίας 2010-11 με 2020-21, θα κερδάγαν. Βρήκες κι εσύ δεκαετία. 2 κούπες και 2 τελικοί χαμένοι στην έδρα της αντιπάλου. Δεν το λες και τύχη το τελευταίο. Να μην μιλήσω για το ρεκόρ τραυματισμών, όλα αυτά τα χρόνια. Άλλη τύχη κι αυτή. :hoho:
Αααα φίλε μπάσκετ έχω μερικές ενστάσεις.

Αρχικά εφόσον πάμε από το 2011 γιατί να μην βάλεις Τεόντοσιτς στα Γκαρντ. Με Λο, Χάκετ και σίγουρα Σπανούλη στο 2. Ο 5ος αναγκαστικά είναι ο Σλούκας και μένει έξω ο δε γκάνερ που έτσι και αλλιώς είναι η βασική μου ένσταση. Θα μου πεις δεν έχεις κλασσικό σουτέρ στο 2 (δεν έχεις καν 2 2αρια) και θα έχεις δίκιο, αλλά από την άλλη τα σχήματα με Τεόντοσιτς/Λο ή Σλούκα δεν είναι ότι θα πάσχουν στο σουτ κιόλας, ενώ θα έχεις στο 3 (αδιαπραγμάτευτα) λότζο. Ο Σλούκας στην πρώτη του θητεία στο 2 έπαιζε άλλωστε :P
Η 2η ένσταση αφορά κυρίως την κατανομή, μιας και δεν θα έβαζα 3 5άρια (όσο και αν έχουμε τους καλύτερους εκεί), αλλά και τα πρόσωπα, μιας και θα έβαζα Βέζε αντί για Περπέρογλου. Ο λόγος είναι βασικά το σουτ, θέλω έναν υπερβολικά καλό σουτέρ στο ρόστερ και αφού έβγαλα γκάνερ θα το πάρω από το 4. Δίνει βάθος στο 4 και 3 που είναι λίγο γυμνά αλλιώς. Επίσης μου ταιριάζει πολύ με Μιλού (είναι και φιλαράκια) τον οποίο αν και ως έναν βαθμό το ακούω αυτό που λέει ο ρέινμαν παραπάνω επιμένω να τον θέλω.


Οπότε θα είχα

Τεόντοσιτς/Λο/Χάκετ
Σπανούλη/Σλούκα
Παπ/Λοτζέσκι
Πρίντεζη/Άντιτς/Βέζε
Χάινς/Μιλουτίνοφ

Για τον Παο εντάξει δεν διαφωνώ κάπου. :peace:
Στα του ολυμπιακου τα πραγματα ειναι πιο ευκολα απο το 1 εως το 4 καθως εκει ειναι στανταρ οι παικτες. εκει που γινεται χαμος ειναι στο 5 οπου πραγματικα δεν ξερεις ποιον να πρωτοβαλεις. απλως βαζεις αυτον που σου αρεσει περισσοτερω πιστευω. το Μιλου-Χαινς ειναι για μενα σιγουρο διδυμο στο 5 και απο κει και περα παιζονται 2 θεσεις αναμεσα σε Ντανστον/χαντερ/μπιρτσ/σασα/αντιτς.

θεωρω οτι μπιρτς και χαντερ δεν ειχαν καλυτερη αποδοση απο τους αλλους ενω ο Αντιτς ηταν κλειδι για τα 2 συνεχομενα ευρωπαικα. Αναμεσα σε Ντανστον και Σασα δεν χωραει αμφιβολια για το ποιος ηταν καλυτερος εως τωρα αλλα σε μια υποτιθεμενη 12αδα δεκαετιας ο σασα ταιριαζει καλυτερα.

τελος ο χακετ παικταρα αλλα στον οσφπ δεν ηταν αυτος που ειναι τωρα. ισως ο Γκορντον ειχε καλυτερη αποδοση ενω ταιριαζει γιατι παιζει και 1 και 2 και ειναι τρομερο πολυεργαλειο, ενω τον τεοντοσιτς απεξω δεν τον αφηνεις.

1.Τεόντοσιτς-Λο-Σλουκας
2.Σπανούλης-Γκορντον
3.Παπ-Λοτζέσκι
4.Πρίντεζη-Βέζε
4-5. Άντιτς
5.Χάινς-Μιλουτίνοφ

Οσον αφορα τον παναθηναικο, στα γκαρντ ειναι ευκολο να βαλεις μια 5αδα που ξεχωρισε τρελα, αλλα απο κει και περα δεν υπηρχαν αλλοι που εκαναν διαφορα. στο 3 ειναι λιγο δυσκολο τι να διαλεξεις καθως ριβερς-σατο-περπε ηταν πολυ καλοι. βεβαια θεωρω οτι σατο-ριβερς ηταν λιγο καλυτεροι, αν και ο περπε με το ποστ παιχνιδι του δινει αλλες διαστασεις στην ομαδα.

στο 4 Φωτσης-Γκιστ-Κρις ευκολα οι καλυτεροι καθως ο τσαρτσα αν και πολυ καλος ηταν ηδη πεσμενος, ενω στο 5 Λασμε-Μπατιστ δεν μπορεις να τους αφησεις απεξω, καθως δεν υπηρχαν και αλλοι καλοι σεντερ στην ομαδα αν και ισως χωραγε και ο Παπαγιαννης! αν και στο 5 παιζει και ο γκιστ με τον κρις σε λιγο πιο χαμηλα σχηματα.

Ομως παρολο που απο την 5αδα στα γκαρντ αυτοι ειναι μακραν οι πιο ποιοτικη, μια 5αδα γκαρντ που και οι 5 ειναι ball dominated, θα αφησω εξω τον τζειμς και στο 2 θα βαλω τον πολυ καλο off the ball Rivers που ταιριαζει τελεια με νικ, ενω στο 3 με Περπε εχει πολυ ποστ η ομαδα! ετσι θα ηταν περισσοτερο πολυδιαστατη στο 1-2-3! και ειναι πραγματικα ομαδα που στην αμυνα τρομαζει!

1.Διαμαντίδης-Σάρας-Νικ
2.Νίκολας
2-3. Ριβερς
3.Περπε-Σατο
4.Σίνγλετον-Φώτσης
4-5.Γκιστ
5.Λάσμε, Μπατίστ

Οσον αφορα το ποιος θα κερδιζε δεν νομιζω οτι λες οι κοκκινοι ευκολα. Απο το 1-4 εμενα μου φαινεται καλυτερος ο παο και με δυο πολυ σημαντικα πλεονεκτηματα: τρομερη αμυντικα ομαδα με τοπ αμυντικους (ΔΔ-Νικ-Σατο-Γκιστ-Κρις) και τρομεροι στο σουτ με τοπ σουτερ (Σαρας-Νικολας-Ριβερς-Φωτσης). Με τον παο να εχει και ποστ παιχνιδι με μπατιστ-ΔΔ-Περπε ενω ο οσφπ καθολου. εμενα 50-50 μου παει παντως και αν το εριχνα στοιχημα μαλλον πρασινη μερια θα το εριχνα...

1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 08, 2021 11:29 am

basket72 έγραψε:
Παρ Μάιος 07, 2021 9:21 pm
JohnnyPao έγραψε:
Παρ Μάιος 07, 2021 4:28 pm
Διαμαντιδης , Καλαθης
Χεζονια , Τζειμς , Νεντοβιτς
Ριβερς , Μασιουλις
Σιγκλετον , Φωτσης , Γκιστ
Παπαγιαννης , Λασμε

Σλουκας , Χακετ
Σπανουλης , Λο , Λοτζεσκι
Παπανικολαου , Παπαπετρου
Πριντεζης , Βεζενκοφ
Μιλουτινοφ , Χαινς , Ντανστον

Είναι αυτά τα καλύτερα ροστερ των αιωνίων της τελευταίας 10ετιας? 8ετιας εστω.. σκεφτείτε το καθε παιχτη στα πικ του. Αν παίζανε αυτες οι 2 ομαδες μεταξυ τους ποια θα έβγαινε νικήτρια σε σειρά πλειοφ?
Γεια σου ρε Τζόνι με τα ωραία σου.
Ερώτηση: Οι παίκτες που βάζουμε σε αυτές τις 2 δωδεκάδες, πάνε σύμφωνα με την απόδοσή τους στους "αιωνίους" ή βάσει γενικότερης καριέρας/ονόματος;
Επιπλέον, σε αυτό που λες περί "πικ" προκύπτει μια ακόμη ερώτηση: Στην περίτπωση που το "πικ" του Χ αθλητή ήταν πριν από τη δεκαετία, παίρνουμε εκείνο ως δεδομένο ή το "πικ" του στη δεκαετία που συμπληρώθηκε φέτος (2010-11 με 2020-21);
Γιατί άλλο πικ είχε οΣάρας, ο Φώτσης και ο Παπαλουκάς, ενδεχομένως κι ο Διαμαντίδις μέχρι το 2010 κι άλλο μετά το 2010-11.
Επανερχόμενος στο πρώτο ερώτημα, παίκτες όπως ο Μπόλντγουιν που διάβασα πιο πάνω είναι δυνατόν μπουν στην καλύτερη ομάδα του Ολυμπιακού τη δεκαετία που πέρασε; Για τον Πολ ισχύει το ίδιο. Αλλά και για τον Παπαπέτρου. Καλύτερα 3ρια από τον Λότζο του Ολυμπιακού;. Ο Γκριν και ο Τζαμόν Λούκας μπορούν να απουσιάζουν; Ο Στράτος ο Περπέρογλου του Ολυμπιακού; Ο Τεόντοσιτς και ο Ράσο;
Ο Τσαρτσαρής ο Μπατιστ του 2010-11;Ο οΦελντέιν; ΑΚόμα κι ο Σάρας- έστω και λίγο πριν την απόσυρση;
* Ξέχασα Νίκολας στη θέση Χεζόνια (όταν μιλάμε για προσφορά με τη φανέλα των αιωνϊών κι όχι ως όνομα/γκελ) Σάτο, Περπέρογλου ακόαμ και Καϊμακόγλου. Με αυτούς κατακτήσατε την τελευαία Ευρωλίγκα.Είναι δυνατόν να μείνουν εκτός της ομάδας της δεκαετίας και να μπουν παίκτες με νούμερα στη χειρότερη όμως ομάδα που έχετε κατεβάσει στην Ευρωλίγκα από τότε που ανέλαβαν οι Γιαννακόπουλοι; :roll:
Ποιοι είναι οι καλύτεροι παιχτες που έχουν περάσει ρωταω κι οχι αυτοι που έχουν προσφέρει τα περισσότερα στην ομαδα. Τσεκάρουμε το πικ τους τη τελευταία 10ετια για την οποια μιλαμε οχι το τι έκαναν πριν. Για αυτο δεν ξερω αν θα επελεγα Μπατίστ απο Παπατζον και Νικολας απο Χεζονια. Επισης απο σενα να το καταλάβω το λάθος αλλα με απογοητεύει ο συνοπαδος μου ο Τρέισι Μακ 😋 που δεν θυμάται πως η τελευταία χρονιά του Σαρας στην ομαδα ηταν το 2009-10 κι οχι το 10-11' , δεν μπορει να μπει δυστυχώς. Να πω και κάτι άλλο.. ποιος Φελντειν βρε μπασκετ? 😂

Προσωπικά προτιμώ τον Σασα απο τον Άντιτς όσον αφορά το ροστερ σου. Εντάξει αν τα σκεφτόμουν παραπάνω ισως έκανα κάποιες αλλαγές στα ροστερ αλλα δεν πειραζει. Έχεις δίκιο παντως πως Μπαλντουιν και Πολ δεν γίνεται να είναι μέσα ειναι ντροπή 😋 δεν ειναι μονο οτι δεν προσέφεραν αλλα έχουν περάσει και πολυ καλύτεροι για να λεμε την αλήθεια. Όσο για τον νικητή σε σειρά best of 3 δεν θα μουν καθολου σίγουρος για το αποτέλεσμα, θα χε μεγάλο ενδιαφέρον όμως. Αντε αν επιστρέψουν οι ομαδες μας στο πάνω ράφι να χαρουμε λιγο μπασκετ και πάλι...

ΥΓ. Απο το 13 με τον Λασμε ψάχνουμε να βγάλουμε ένα ξενο σεντερ κι ακόμα στο ψάξιμο είμαστε. Βινς Χαντερ, Ραντουλιτσα , Μπατίστα, Γουαιλι , Πειν , Ζακ Ογκαστ και έχουν αλλάξει και 15 προπονητές. Βλέπω μετα εσάς με Μπιρτς, Χαντερ, Χαινς, Ντορσει, Πάτρικ Γιαγκ , Ντανστον και Μιλουτινοφ και τρελαίνομαι. Ψάχνω τωρα μαπ απο χαμηλότερες κατηγορίες, δεν μπορω να βρω έστω κι εναν με τέτοιο ταβάνι. Ο Λεσσορ τους μοιάζει παιχτικα (οχι στον Μιλου χεχε) αλλα δεν τον πιστεύω, ο Jasiel Rivero μαρεσει αλλα κι αυτος δεν ειναι τοσο θηριακι..

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 08, 2021 11:49 am

JohnnyPao έγραψε:
Σάβ Μάιος 08, 2021 11:29 am
basket72 έγραψε:
Παρ Μάιος 07, 2021 9:21 pm


Γεια σου ρε Τζόνι με τα ωραία σου.
Ερώτηση: Οι παίκτες που βάζουμε σε αυτές τις 2 δωδεκάδες, πάνε σύμφωνα με την απόδοσή τους στους "αιωνίους" ή βάσει γενικότερης καριέρας/ονόματος;
Επιπλέον, σε αυτό που λες περί "πικ" προκύπτει μια ακόμη ερώτηση: Στην περίτπωση που το "πικ" του Χ αθλητή ήταν πριν από τη δεκαετία, παίρνουμε εκείνο ως δεδομένο ή το "πικ" του στη δεκαετία που συμπληρώθηκε φέτος (2010-11 με 2020-21);
Γιατί άλλο πικ είχε οΣάρας, ο Φώτσης και ο Παπαλουκάς, ενδεχομένως κι ο Διαμαντίδις μέχρι το 2010 κι άλλο μετά το 2010-11.
Επανερχόμενος στο πρώτο ερώτημα, παίκτες όπως ο Μπόλντγουιν που διάβασα πιο πάνω είναι δυνατόν μπουν στην καλύτερη ομάδα του Ολυμπιακού τη δεκαετία που πέρασε; Για τον Πολ ισχύει το ίδιο. Αλλά και για τον Παπαπέτρου. Καλύτερα 3ρια από τον Λότζο του Ολυμπιακού;. Ο Γκριν και ο Τζαμόν Λούκας μπορούν να απουσιάζουν; Ο Στράτος ο Περπέρογλου του Ολυμπιακού; Ο Τεόντοσιτς και ο Ράσο;
Ο Τσαρτσαρής ο Μπατιστ του 2010-11;Ο οΦελντέιν; ΑΚόμα κι ο Σάρας- έστω και λίγο πριν την απόσυρση;
* Ξέχασα Νίκολας στη θέση Χεζόνια (όταν μιλάμε για προσφορά με τη φανέλα των αιωνϊών κι όχι ως όνομα/γκελ) Σάτο, Περπέρογλου ακόαμ και Καϊμακόγλου. Με αυτούς κατακτήσατε την τελευαία Ευρωλίγκα.Είναι δυνατόν να μείνουν εκτός της ομάδας της δεκαετίας και να μπουν παίκτες με νούμερα στη χειρότερη όμως ομάδα που έχετε κατεβάσει στην Ευρωλίγκα από τότε που ανέλαβαν οι Γιαννακόπουλοι; :roll:
Ποιοι είναι οι καλύτεροι παιχτες που έχουν περάσει ρωταω κι οχι αυτοι που έχουν προσφέρει τα περισσότερα στην ομαδα. Τσεκάρουμε το πικ τους τη τελευταία 10ετια για την οποια μιλαμε οχι το τι έκαναν πριν. Για αυτο δεν ξερω αν θα επελεγα Μπατίστ απο Παπατζον και Νικολας απο Χεζονια. Επισης απο σενα να το καταλάβω το λάθος αλλα με απογοητεύει ο συνοπαδος μου ο Τρέισι Μακ 😋 που δεν θυμάται πως η τελευταία χρονιά του Σαρας στην ομαδα ηταν το 2009-10 κι οχι το 10-11' , δεν μπορει να μπει δυστυχώς. Να πω και κάτι άλλο.. ποιος Φελντειν βρε μπασκετ? 😂

Προσωπικά προτιμώ τον Σασα απο τον Άντιτς όσον αφορά το ροστερ σου. Εντάξει αν τα σκεφτόμουν παραπάνω ισως έκανα κάποιες αλλαγές στα ροστερ αλλα δεν πειραζει. Έχεις δίκιο παντως πως Μπαλντουιν και Πολ δεν γίνεται να είναι μέσα ειναι ντροπή 😋 δεν ειναι μονο οτι δεν προσέφεραν αλλα έχουν περάσει και πολυ καλύτεροι για να λεμε την αλήθεια. Όσο για τον νικητή σε σειρά best of 3 δεν θα μουν καθολου σίγουρος για το αποτέλεσμα, θα χε μεγάλο ενδιαφέρον όμως. Αντε αν επιστρέψουν οι ομαδες μας στο πάνω ράφι να χαρουμε λιγο μπασκετ και πάλι...

ΥΓ. Απο το 13 με τον Λασμε ψάχνουμε να βγάλουμε ένα ξενο σεντερ κι ακόμα στο ψάξιμο είμαστε. Βινς Χαντερ, Ραντουλιτσα , Μπατίστα, Γουαιλι , Πειν , Ζακ Ογκαστ και έχουν αλλάξει και 15 προπονητές. Βλέπω μετα εσάς με Μπιρτς, Χαντερ, Χαινς, Ντορσει, Πάτρικ Γιαγκ , Ντανστον και Μιλουτινοφ και τρελαίνομαι. Ψάχνω τωρα μαπ απο χαμηλότερες κατηγορίες, δεν μπορω να βρω έστω κι εναν με τέτοιο ταβάνι. Ο Λεσσορ τους μοιάζει παιχτικα (οχι στον Μιλου χεχε) αλλα δεν τον πιστεύω, ο Jasiel Rivero μαρεσει αλλα κι αυτος δεν ειναι τοσο θηριακι..
Φιλε Τζονυ, κι ομως δεν σε απογοητευσα καθολου καθω ο σαρας επαιξε το 12' σε μας και μαλιστα ηταν καταπληκτικος στο Φαιναλ φορ (...)

Οποτε εσυ με απογοητευσες :lol: :lol:

καλα σε εμας σεντερ αστο τιποτα... αλλα απο το 1-4 σε αμυνα-σουτ-δημιουργια πραγματικα περασαν τοπ!

Λόγος επεξεργασίας: Αναφορά σε διαιτησία

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μάιος 08, 2021 11:54 am

Tracy Mac έγραψε:
Σάβ Μάιος 08, 2021 11:49 am
JohnnyPao έγραψε:
Σάβ Μάιος 08, 2021 11:29 am


Ποιοι είναι οι καλύτεροι παιχτες που έχουν περάσει ρωταω κι οχι αυτοι που έχουν προσφέρει τα περισσότερα στην ομαδα. Τσεκάρουμε το πικ τους τη τελευταία 10ετια για την οποια μιλαμε οχι το τι έκαναν πριν. Για αυτο δεν ξερω αν θα επελεγα Μπατίστ απο Παπατζον και Νικολας απο Χεζονια. Επισης απο σενα να το καταλάβω το λάθος αλλα με απογοητεύει ο συνοπαδος μου ο Τρέισι Μακ 😋 που δεν θυμάται πως η τελευταία χρονιά του Σαρας στην ομαδα ηταν το 2009-10 κι οχι το 10-11' , δεν μπορει να μπει δυστυχώς. Να πω και κάτι άλλο.. ποιος Φελντειν βρε μπασκετ? 😂

Προσωπικά προτιμώ τον Σασα απο τον Άντιτς όσον αφορά το ροστερ σου. Εντάξει αν τα σκεφτόμουν παραπάνω ισως έκανα κάποιες αλλαγές στα ροστερ αλλα δεν πειραζει. Έχεις δίκιο παντως πως Μπαλντουιν και Πολ δεν γίνεται να είναι μέσα ειναι ντροπή 😋 δεν ειναι μονο οτι δεν προσέφεραν αλλα έχουν περάσει και πολυ καλύτεροι για να λεμε την αλήθεια. Όσο για τον νικητή σε σειρά best of 3 δεν θα μουν καθολου σίγουρος για το αποτέλεσμα, θα χε μεγάλο ενδιαφέρον όμως. Αντε αν επιστρέψουν οι ομαδες μας στο πάνω ράφι να χαρουμε λιγο μπασκετ και πάλι...

ΥΓ. Απο το 13 με τον Λασμε ψάχνουμε να βγάλουμε ένα ξενο σεντερ κι ακόμα στο ψάξιμο είμαστε. Βινς Χαντερ, Ραντουλιτσα , Μπατίστα, Γουαιλι , Πειν , Ζακ Ογκαστ και έχουν αλλάξει και 15 προπονητές. Βλέπω μετα εσάς με Μπιρτς, Χαντερ, Χαινς, Ντορσει, Πάτρικ Γιαγκ , Ντανστον και Μιλουτινοφ και τρελαίνομαι. Ψάχνω τωρα μαπ απο χαμηλότερες κατηγορίες, δεν μπορω να βρω έστω κι εναν με τέτοιο ταβάνι. Ο Λεσσορ τους μοιάζει παιχτικα (οχι στον Μιλου χεχε) αλλα δεν τον πιστεύω, ο Jasiel Rivero μαρεσει αλλα κι αυτος δεν ειναι τοσο θηριακι..
Φιλε Τζονυ, κι ομως δεν σε απογοητευσα καθολου καθω ο σαρας επαιξε το 12' σε μας και μαλιστα ηταν καταπληκτικος στο Φαιναλ φορ
Οποτε εσυ με απογοητευσες :lol: :lol:

καλα σε εμας σεντερ αστο τιποτα... αλλα απο το 1-4 σε αμυνα-σουτ-δημιουργια πραγματικα περασαν τοπ!
Εχεις δικιο ρεζίλι εγινα, έφυγε τη σεζον που το πήραμε και επέστρεψε την επομενη για να ξαναφύγει. Απο το 2 έως 4 θα πω εγω πως πέρασαν τοπ, στο 1 παλι καλα ειχαμε τους 2 αρχηγούς, δεν έχουμε φέρει και καναν αλλον. Στο 5 παλι καλα φαίνεται να μας βγαινει ο Παπαγιάννης αλλα το χω αχτι επιτέλους να πάρουμε κι ενα σοβαρι μαπ. Ξεφεύγουμε ομως είμαστε σε τοπικ του ολυμπιακού. Να δούμε αν ο Μαρτιν θα ακολουθήσει αυτο το μονοπάτι και βρεθεί σε καμια τσσκα σε 2-3 χρόνια.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”