Ολυμπιακός Off Topic

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Ilias7

 euroleague
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 4:26 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 19, 2020 10:02 am

basket72 έγραψε:
Κυρ Ιαν 19, 2020 9:57 am
Επαναλαμβάνω ότι το ρόστερ εκείνης της χρονιάς ήταν σούπερ. Τι να λέμε τώρα. Όπως και οι επιλογές του Σφαιρό για το 5 δυο διαδοχικές χρονιές ( κι ας μη του βγήκαν). Γιανγκ την πρώτη και Μπιρτς τη δεύτερη.
Η μόνη παραφωνία ήταν το κενό πίσω από τον ήδη ταλαιωπωρημένο Πριντέζαρο.
Προσπαθούσαν να χωρέσουν στο ρόστερ Παπαπέτρου και Αγραβάνη με αποτέλεσμα να μένει μια τρύπα πίσω από το Πρίντεζη.Κανείς από τους 2 δε κατάφερε να καλύψει τη θέση και να πέρνει τις απαραίτητες ανάσες ο Πρίντεζης.
Στη θέση 3 υπήρχε Παπανικολάου-Λοτζέσκι με αποτέλεσμα ποτέ να μη αποκτηθεί κανονικό 4αρι.
Στο 2 είχαμε και Έρικ Γκριν όπου για πρώτη χρονιά στην Ευρώπη τα είχε πάει πολύ καλά θα έλεγα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 19, 2020 10:23 am

Έτσι είναι και για το 3-4 αλλα και για τον Ε. Γκριν. Πόσο μάλλον αν είχε τον Χάκετ να τον κρύβει πίσω, να κάνει drive/ post στην επίθεση και να του σπάει την μπάλα του Ερίκου στο 3π. Και από δίπλα τον Λότζο στα καλά του. Νομίζω ότι ήταν το πιο καλοστημένο ρόστερ από τη χρονιά που πήγαμε στο Λονδίνο όπου κι εκεί ήμασταν πολύ δυνατοί.
Ενώ η στήριξη σε Αγρα-Παπι είχε τα καλά της και το νόημα της. Εκείνη την εποχή μόνο ο Ολυμπιακός έδινε τέτοιον ρόλο και χρόνο σε Έλληνες τέτοιων ηλικιών.
Για να τα λέμε κι όλα δηλαδή. :smile:

Ilias7

 euroleague
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 1567
Εγγραφή: Παρ Μαρ 23, 2007 4:26 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 19, 2020 10:33 am

Συμφωνώ σε όλα.Και ένας λόγος που η ομάδα τα πήγε πολύ καλά σε αυτό το επίπεδο όλα αυτά τα χρόνια ήταν η εμπιστοσύνη στους Έλληνες παίχτες.Μπορεί κάποιοι να το υποτιμούν αλλά δεν είναι το ίδιο να προσθέτεις 7-8 παίχτες κάθε χρόνο από το να κάνεις 2-3 καλές προσθήκες ξένων αφού ο Ελληνικός κορμός είναι ίδιος.

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 19, 2020 12:04 pm

H Ομαδα του 2015 ηθελε 3 αλλαγες/προσθηκες για να παει μακρια και την επομενη χρονια αντι αυτου εγινε ολικο λιφτινγκ.
Η ομαδα του 2017 ηθελε 2 αλλαγες/προσθηκες για να παει μακρια και την επομενη χρονια αντι
αυτου εγινε ολικο λιφτινγκ.

Και καπως ετσι ηρθαμε στο σημερα.

0
Μέχρι φέτος
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 24, 2020 8:56 am

j-kidd13 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 8:22 am
....
Προσωπικά τον είχα σε μεγάλη εμπάθεια,τον έχω βρίσει άπειρα στο γήπεδο και στην τηλεόραση,και γιατί έφυγε,αλλα κυρίως για κάτι γλώσσες και αυτιά και λοιπές τραγικές και χαμηλού επιπέδου αντιδράσεις....
Εσύ ο ίδιος λες ότι τον έχεις βρίσει άπειρα στο γήπεδο και μετά σε χαλάνε οι "γλώσσες" του; Δηλαδή να σου πει κι ευχαριστώ;
Πως το έχετε δει το γήπεδο; Ως έναν χώρο που δικαιούστε βάσει κάποιου εθιμοτυπικού δικαίου να βρίζετε τους παίκτες και τις οικογένειές τους και αυτοί να είναι υποχρεωμένοι να βαράνε μια μπαλίτσα;
"Παίξε παλιάτσο" ένα πράγμα;

Και λίγα σας έκανε ο Σπανούλης βγάζοντας τη γλώσσα του. Αν είναι κάποιες τραγικές και χαμηλού επιπέδου είναι οι δικές σας και βέβαια του προέδρου σας.
Κοιτάξτε να αλλάξετε λίγο τα μυαλά σας και να συμπεριφέρεστε όπως θα θέλατε να σας συμπεριφερθούν. Το γήπεδο είναι για να βλέπετε αθλητές και να επιδοκιμάζετε την ομάδα σας και να αποδοκιμάζετε την αντίπαλη κι όχι για τους βρίζετε εν χορώ και να βγάζετε τα θέματά σας. Ιδίως αν είστε ενήλικες.

Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 875
Δημοσιεύσεις: 11140
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 24, 2020 9:11 am

basket72 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 8:56 am
j-kidd13 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 8:22 am
....
Προσωπικά τον είχα σε μεγάλη εμπάθεια,τον έχω βρίσει άπειρα στο γήπεδο και στην τηλεόραση,και γιατί έφυγε,αλλα κυρίως για κάτι γλώσσες και αυτιά και λοιπές τραγικές και χαμηλού επιπέδου αντιδράσεις....
Εσύ ο ίδιος λες ότι τον έχεις βρίσει άπειρα στο γήπεδο και μετά σε χαλάνε οι "γλώσσες" του; Δηλαδή να σου πει κι ευχαριστώ;
Πως το έχετε δει το γήπεδο; Ως έναν χώρο που δικαιούστε βάσει κάποιου εθιμοτυπικού δικαίου να βρίζετε τους παίκτες και τις οικογένειές τους και αυτοί να είναι υποχρεωμένοι να βαράνε μια μπαλίτσα;
"Παίξε παλιάτσο" ένα πράγμα;

Και λίγα σας έκανε ο Σπανούλης βγάζοντας τη γλώσσα του. Αν είναι κάποιες τραγικές και χαμηλού επιπέδου είναι οι δικές σας και βέβαια του προέδρου σας.
Κοιτάξτε να αλλάξετε λίγο τα μυαλά σας και να συμπεριφέρεστε όπως θα θέλατε να σας συμπεριφερθούν. Το γήπεδο είναι για να βλέπετε αθλητές και να επιδοκιμάζετε την ομάδα σας και να αποδοκιμάζετε την αντίπαλη κι όχι για τους βρίζετε εν χορώ και να βγάζετε τα θέματά σας. Ιδίως αν είστε ενήλικες.
Oρθά όσα λες,και έτσι έπρεπε να είναι.Βέβαια δεν πάμε και στην εκκλησία για τον όρθρο,το γήπεδο διαχρονικά σε όλο τον κόσμο σχεδόν,συνεπάγεται και ένταση,και "γαλλικά" και απρεπείς εκφράσεις και χειρονομίες,οπως πχ του Αγγελόπουλου στους πάικτες του Παναθηναϊκού σε ένα κεκλεισμένων στο ΣΕΦ,δεν είναι δικό μας ελάττωμα εδώ στο Ελλάντα μόνο. Προφανώς κακώς υπάρχουν όλα αυτά.
Βέβαια υπάρχουν και άλλοι παίκτες που έχουν υποστεί παρόμοια,και πανό για να σαπίσουν τα κόκκαλα τους,αλλα δεν θυμάμαι να κάνανε κάτι αντίστοιχο ποτέ για προκαλέσουν την κερκίδα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 24, 2020 9:24 am

j-kidd13 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 9:11 am
basket72 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 8:56 am
j-kidd13 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 8:22 am
....
Προσωπικά τον είχα σε μεγάλη εμπάθεια,τον έχω βρίσει άπειρα στο γήπεδο και στην τηλεόραση,και γιατί έφυγε,αλλα κυρίως για κάτι γλώσσες και αυτιά και λοιπές τραγικές και χαμηλού επιπέδου αντιδράσεις....
Εσύ ο ίδιος λες ότι τον έχεις βρίσει άπειρα στο γήπεδο και μετά σε χαλάνε οι "γλώσσες" του; Δηλαδή να σου πει κι ευχαριστώ;
Πως το έχετε δει το γήπεδο; Ως έναν χώρο που δικαιούστε βάσει κάποιου εθιμοτυπικού δικαίου να βρίζετε τους παίκτες και τις οικογένειές τους και αυτοί να είναι υποχρεωμένοι να βαράνε μια μπαλίτσα;
"Παίξε παλιάτσο" ένα πράγμα;

Και λίγα σας έκανε ο Σπανούλης βγάζοντας τη γλώσσα του. Αν είναι κάποιες τραγικές και χαμηλού επιπέδου είναι οι δικές σας και βέβαια του προέδρου σας.
Κοιτάξτε να αλλάξετε λίγο τα μυαλά σας και να συμπεριφέρεστε όπως θα θέλατε να σας συμπεριφερθούν. Το γήπεδο είναι για να βλέπετε αθλητές και να επιδοκιμάζετε την ομάδα σας και να αποδοκιμάζετε την αντίπαλη κι όχι για τους βρίζετε εν χορώ και να βγάζετε τα θέματά σας. Ιδίως αν είστε ενήλικες.
Oρθά όσα λες,και έτσι έπρεπε να είναι.Βέβαια δεν πάμε και στην εκκλησία για τον όρθρο,το γήπεδο διαχρονικά σε όλο τον κόσμο σχεδόν,συνεπάγεται και ένταση,και "γαλλικά" και απρεπείς εκφράσεις και χειρονομίες,οπως πχ του Αγγελόπουλου στους πάικτες του Παναθηναϊκού σε ένα κεκλεισμένων στο ΣΕΦ,δεν είναι δικό μας ελάττωμα εδώ στο Ελλάντα μόνο. Προφανώς κακώς υπάρχουν όλα αυτά.
Βέβαια υπάρχουν και άλλοι παίκτες που έχουν υποστεί παρόμοια,και πανό για να σαπίσουν τα κόκκαλα τους,αλλα δεν θυμάμαι να κάνανε κάτι αντίστοιχο ποτέ για προκαλέσουν την κερκίδα.
Εννοείται ότι το ίδιο ισχύει και για τον Ολυμπιακό. Τους έχω κράξει από εδώ τους Αγγελόπουλους για τα αίσχη του ΣΕΦ.
Έχω κράξει κι από κοντά χουλιγκάνια της ομάδας σας (τυχαίνει να ξέρω πιο πολλούς οργανωμένους από εσάς και την ΑΕΚ σε αντίθεση με του Ολυμπιακού που δεν ξέρω ούτε έναν πια) για όλα αυτά.
Παρεμπιπτόντως η στοχοποίηση που έχει φάει ο Σπανούλης και ο Μπάγεβιτς δεν θυμάμαι να έχουν προηγούμενο.
Ίσως οι Ολυμπιακοί να μν έτυχε....ούτε που με ενδιαφέρει...έχουν κάνει άλλα αυτοί.
Γενικά να ξέρεις ότι λόγω ενασχόλησης πολλά χρόνια με συγκεκριμένους χώρους το ψάχνω με το οπαδικό. Το θεωρώ πολύ κακή ιστορία και το συνδέω και με λοιπά κοινωνικά φαινόμενα. Στον κόσμο λέω να κουλάρει λίγο με τη μαγκιά και το νταηλίκι είτε είναι στον δρόμο με το αμάξι/μηχανή του είτε όπου αλλού.
Το να είμαστε ευγενικοί και πολιτισμένοι δεν μας καθιστά λιγότερο άντρες ούτε "ροζ" τύπους.

Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 875
Δημοσιεύσεις: 11140
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 24, 2020 9:37 am

basket72 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 9:24 am
j-kidd13 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 9:11 am
basket72 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 8:56 am


Εσύ ο ίδιος λες ότι τον έχεις βρίσει άπειρα στο γήπεδο και μετά σε χαλάνε οι "γλώσσες" του; Δηλαδή να σου πει κι ευχαριστώ;
Πως το έχετε δει το γήπεδο; Ως έναν χώρο που δικαιούστε βάσει κάποιου εθιμοτυπικού δικαίου να βρίζετε τους παίκτες και τις οικογένειές τους και αυτοί να είναι υποχρεωμένοι να βαράνε μια μπαλίτσα;
"Παίξε παλιάτσο" ένα πράγμα;

Και λίγα σας έκανε ο Σπανούλης βγάζοντας τη γλώσσα του. Αν είναι κάποιες τραγικές και χαμηλού επιπέδου είναι οι δικές σας και βέβαια του προέδρου σας.
Κοιτάξτε να αλλάξετε λίγο τα μυαλά σας και να συμπεριφέρεστε όπως θα θέλατε να σας συμπεριφερθούν. Το γήπεδο είναι για να βλέπετε αθλητές και να επιδοκιμάζετε την ομάδα σας και να αποδοκιμάζετε την αντίπαλη κι όχι για τους βρίζετε εν χορώ και να βγάζετε τα θέματά σας. Ιδίως αν είστε ενήλικες.
Oρθά όσα λες,και έτσι έπρεπε να είναι.Βέβαια δεν πάμε και στην εκκλησία για τον όρθρο,το γήπεδο διαχρονικά σε όλο τον κόσμο σχεδόν,συνεπάγεται και ένταση,και "γαλλικά" και απρεπείς εκφράσεις και χειρονομίες,οπως πχ του Αγγελόπουλου στους πάικτες του Παναθηναϊκού σε ένα κεκλεισμένων στο ΣΕΦ,δεν είναι δικό μας ελάττωμα εδώ στο Ελλάντα μόνο. Προφανώς κακώς υπάρχουν όλα αυτά.
Βέβαια υπάρχουν και άλλοι παίκτες που έχουν υποστεί παρόμοια,και πανό για να σαπίσουν τα κόκκαλα τους,αλλα δεν θυμάμαι να κάνανε κάτι αντίστοιχο ποτέ για προκαλέσουν την κερκίδα.
Εννοείται ότι το ίδιο ισχύει και για τον Ολυμπιακό. Τους έχω κράξει από εδώ τους Αγγελόπουλους για τα αίσχη του ΣΕΦ.
Έχω κράξει κι από κοντά χουλιγκάνια της ομάδας σας (τυχαίνει να ξέρω πιο πολλούς οργανωμένους από εσάς και την ΑΕΚ σε αντίθεση με του Ολυμπιακού που δεν ξέρω ούτε έναν πια) για όλα αυτά.
Παρεμπιπτόντως η στοχοποίηση που έχει φάει ο Σπανούλης και ο Μπάγεβιτς δεν θυμάμαι να έχουν προηγούμενο.
Ίσως οι Ολυμπιακοί να μν έτυχε....ούτε που με ενδιαφέρει...έχουν κάνει άλλα αυτοί.
Γενικά να ξέρεις ότι λόγω ενασχόλησης πολλά χρόνια με συγκεκριμένους χώρους το ψάχνω με το οπαδικό. Το θεωρώ πολύ κακή ιστορία και το συνδέω και με λοιπά κοινωνικά φαινόμενα. Στον κόσμο λέω να κουλάρει λίγο με τη μαγκιά και το νταηλίκι είτε είναι στον δρόμο με το αμάξι/μηχανή του είτε όπου αλλού.
Το να είμαστε ευγενικοί και πολιτισμένοι δεν μας καθιστά λιγότερο άντρες ούτε "ροζ" τύπους.
100% σύμφωνος με ολο το ποστ σου.

Εγω πάντως εχω πει, αν συναντησω τυχαία τον Σπανουλη στο δρόμο, θα παω να του ζητήσω συγγνώμη για οσα του εχω πει! :P
Οχι οτι εχω υπερβάλει, αλλα τα καντήλια του τα έχει ακούσει... 😂

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 24, 2020 9:49 am

j-kidd13 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 9:37 am
basket72 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 9:24 am
j-kidd13 έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 9:11 am


Oρθά όσα λες,και έτσι έπρεπε να είναι.Βέβαια δεν πάμε και στην εκκλησία για τον όρθρο,το γήπεδο διαχρονικά σε όλο τον κόσμο σχεδόν,συνεπάγεται και ένταση,και "γαλλικά" και απρεπείς εκφράσεις και χειρονομίες,οπως πχ του Αγγελόπουλου στους πάικτες του Παναθηναϊκού σε ένα κεκλεισμένων στο ΣΕΦ,δεν είναι δικό μας ελάττωμα εδώ στο Ελλάντα μόνο. Προφανώς κακώς υπάρχουν όλα αυτά.
Βέβαια υπάρχουν και άλλοι παίκτες που έχουν υποστεί παρόμοια,και πανό για να σαπίσουν τα κόκκαλα τους,αλλα δεν θυμάμαι να κάνανε κάτι αντίστοιχο ποτέ για προκαλέσουν την κερκίδα.
Εννοείται ότι το ίδιο ισχύει και για τον Ολυμπιακό. Τους έχω κράξει από εδώ τους Αγγελόπουλους για τα αίσχη του ΣΕΦ.
Έχω κράξει κι από κοντά χουλιγκάνια της ομάδας σας (τυχαίνει να ξέρω πιο πολλούς οργανωμένους από εσάς και την ΑΕΚ σε αντίθεση με του Ολυμπιακού που δεν ξέρω ούτε έναν πια) για όλα αυτά.
Παρεμπιπτόντως η στοχοποίηση που έχει φάει ο Σπανούλης και ο Μπάγεβιτς δεν θυμάμαι να έχουν προηγούμενο.
Ίσως οι Ολυμπιακοί να μν έτυχε....ούτε που με ενδιαφέρει...έχουν κάνει άλλα αυτοί.
Γενικά να ξέρεις ότι λόγω ενασχόλησης πολλά χρόνια με συγκεκριμένους χώρους το ψάχνω με το οπαδικό. Το θεωρώ πολύ κακή ιστορία και το συνδέω και με λοιπά κοινωνικά φαινόμενα. Στον κόσμο λέω να κουλάρει λίγο με τη μαγκιά και το νταηλίκι είτε είναι στον δρόμο με το αμάξι/μηχανή του είτε όπου αλλού.
Το να είμαστε ευγενικοί και πολιτισμένοι δεν μας καθιστά λιγότερο άντρες ούτε "ροζ" τύπους.
100% σύμφωνος με ολο το ποστ σου.

Εγω πάντως εχω πει, αν συναντησω τυχαία τον Σπανουλη στο δρόμο, θα παω να του ζητήσω συγγνώμη για οσα του εχω πει! :P
Οχι οτι εχω υπερβάλει, αλλα τα καντήλια του τα έχει ακούσει... 😂
Ωραίος που το σκέφθηκες και το έχεις γράψει κιόλας και ακόμα πιο ωραίος αν τύχει και τον συναντήσεις και του ζητήσεις συγγνώμη. Μετράει αυτό και δείχνει πράγματα.

Άβαταρ μέλους
Jimmer

 junior
Reactions: 27
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 11:49 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Παρ Ιαν 24, 2020 12:20 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Ιαν 23, 2020 11:44 pm
Μου αρέσεις όμως (άσε που πρότεινες και κάποιες ταινίες όπως το Σος Πεντάγωνο καλεί Μόσχα και το Γη και Ελευθερία κι άλλες ακόμα που δείχνουν ότι σε ενδιαφέρει το δίκαιο και το άδικο επί Γης) γιατί τα έχεις έτσι αγνά στο μυαλό σου. " Ο Παναθηναϊκός με το πνεύμα ομαδικότητας" κλπ. Ωραία είναι που το βλέπεις έτσι-κι ας μην έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα.Υποδηλώνει όμως αγνές προθέσεις από μέρους σου και μια καλή, αγαπησιάρικη ματιά στα πράγματα και δεν σε ειρωνεύομαι καθόλου! Μια χαρά που είσαι έτσι, καθαρός!


¨Ομως mes que un club? Μόνο η Μπαρτσελόνα φίλε Τζίμερ. Είναι θέμα που έχει να κάνει με την καταλανική περηφάνεια, την φρανκική μπότα πάνω στην Καταλωνία- αλλά και στη Χώρα των Βάσκων(πρωτίστως εκεί) τη Γαλικία και κατ΄επέκταση σε όλη την Ισπανία.

Γενικότερα είναι κάτι που όντως ξεφεύγει από αθλητικό σωματείο. Εξού και "το κάτι περισσότερο από ένα σωματείο/mes que un culb".
ΘΑ μπορούσα να σου πω και για τα 100000 μέλη της, την Καντέρα της και τη Μασία της αλλά φτάνει το ζήτημα της ταύτισής της με την καταλανική ανεξαρτησία νομίζω που την καθιστά μοναδική.

Με τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό, ομάδες καθεστώτα της χώρας δεν έχει καμία σχέση. Προς Ρεάλ πρέπει να ψάξεις ....
Είμαστε λίγο off topic αλλά το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον οπότε πιστεύω είναι οκ .
Αρχικά,το αν έχει σχέση με την πραγματικότητα πρέπει να το βιώσεις ,για να το καταλάβεις .Ο Παναθηναικός για μένα συνοψίζεται στο "Διαμαντίδης οε οε " μετά από air ball ,ή ακόμη και μετά την αποτυχημένη άμυνα στο Σπανούλη στην τελευταία φάση της καριέρας του ,το ιδανικό κλείσιμο στην καριέρα του (μπορώ να το εξηγήσω σε ένα πιθανό thread για τον ίδιο)
Το mes que un club είναι αυτό που πρέπει να είναι ο αθλητισμός .Η Λιβόρνο με τον Λουκαρέλι να δίνει μέρος του συμβολαίου του για την έκδοση πολιτικής εφημερίδας ,η ιστορική ΤΣΣΚΑ του κόκκινου στρατού , ακόμη και η St. Pauli που παλεύει για προσωπικές ελευθερίες .Και φυσικά πρώτη απο όλες η Μπαρτσα ,όπως είπες πολύ σωστά .Το που έχει καταλήξει η κάθε μια απο αυτές τις ομάδες το γνωρίζουμε όπως και ποιοι είναι οι ιδιοκτήτες .Έγω πιστεύω πως τις ομάδες τις φτιάχνει ο κόσμος τους .Ναι ο Παναθηναικός και ο Ολυμπιακός είναι καθεστωτικές αμα δεις τον Τράκη ,τους αφους,τον Μαρινάκη και τον Αλαφούζο .Αλλά θα σου πω μια ιστορία .Όταν ο παππούς κατέβηκε από την ήπειρο για δουλέψει στις οικοδομές της Αθήνας ,ήταν όλοι άγνωστοι μεταξύ αγνώστων απο διάφορες περιοχές της ελλάδας ,όλοι για να καταφέρουν να ζήσουν τις οικογένειες τους .Την ταυτότητα του "αθηναίου" και το δέσιμο μεταξύ τους ,τους το έδωσε ο Παναθηναικός .Γι αυτό υπάρχει το "στις χαρές και στις λύπες μαζί" ,γι αυτό είναι όντως κάτι παραπάνω απο μια ομάδα ,για μένα τουλάχιστον και για την οικογένεια μου ,που μεγαλώσαμε με το τριφύλλι στους τοίχους .Γιατί ήταν η μόνη διέξοδος απ'το μεροδούλι μεροφάι .Δουλειά και μετά "στο γήπεδο"(Λεωφόρος) .
Μπορεί όλα αυτά να ακούγονται γλυκανάλατα ,αλλά ελπίζω πως υπάρχουν κι άλλοι εκει έξω που όταν πανηγυρίζουν για μια ομάδα ,δεν το κάνουν για έναν "πρόεδρα" ή για μια πολυεθνική .

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 24, 2020 3:13 pm

Jimmer έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 12:20 pm


Είμαστε λίγο off topic αλλά το θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον οπότε πιστεύω είναι οκ .
Αρχικά,το αν έχει σχέση με την πραγματικότητα πρέπει να το βιώσεις ,για να το καταλάβεις .Ο Παναθηναικός για μένα συνοψίζεται στο "Διαμαντίδης οε οε " μετά από air ball ,ή ακόμη και μετά την αποτυχημένη άμυνα στο Σπανούλη στην τελευταία φάση της καριέρας του ,το ιδανικό κλείσιμο στην καριέρα του (μπορώ να το εξηγήσω σε ένα πιθανό thread για τον ίδιο)
Το mes que un club είναι αυτό που πρέπει να είναι ο αθλητισμός .Η Λιβόρνο με τον Λουκαρέλι να δίνει μέρος του συμβολαίου του για την έκδοση πολιτικής εφημερίδας ,η ιστορική ΤΣΣΚΑ του κόκκινου στρατού , ακόμη και η St. Pauli που παλεύει για προσωπικές ελευθερίες .Και φυσικά πρώτη απο όλες η Μπαρτσα ,όπως είπες πολύ σωστά .Το που έχει καταλήξει η κάθε μια απο αυτές τις ομάδες το γνωρίζουμε όπως και ποιοι είναι οι ιδιοκτήτες .Έγω πιστεύω πως τις ομάδες τις φτιάχνει ο κόσμος τους .Ναι ο Παναθηναικός και ο Ολυμπιακός είναι καθεστωτικές αμα δεις τον Τράκη ,τους αφους,τον Μαρινάκη και τον Αλαφούζο .Αλλά θα σου πω μια ιστορία .Όταν ο παππούς κατέβηκε από την ήπειρο για δουλέψει στις οικοδομές της Αθήνας ,ήταν όλοι άγνωστοι μεταξύ αγνώστων απο διάφορες περιοχές της ελλάδας ,όλοι για να καταφέρουν να ζήσουν τις οικογένειες τους .Την ταυτότητα του "αθηναίου" και το δέσιμο μεταξύ τους ,τους το έδωσε ο Παναθηναικός .Γι αυτό υπάρχει το "στις χαρές και στις λύπες μαζί" ,γι αυτό είναι όντως κάτι παραπάνω απο μια ομάδα ,για μένα τουλάχιστον και για την οικογένεια μου ,που μεγαλώσαμε με το τριφύλλι στους τοίχους .Γιατί ήταν η μόνη διέξοδος απ'το μεροδούλι μεροφάι .Δουλειά και μετά "στο γήπεδο"(Λεωφόρος) .
Μπορεί όλα αυτά να ακούγονται γλυκανάλατα ,αλλά ελπίζω πως υπάρχουν κι άλλοι εκει έξω που όταν πανηγυρίζουν για μια ομάδα ,δεν το κάνουν για έναν "πρόεδρα" ή για μια πολυεθνική .

Καθόλου γλυκανάλατα δεν ακούγονται. Το να δηλώνουμε τέτοιες ευαισθησίες είναι πολύ ωραίο και δεν μας ενδιαφέρει τι λένε οι άλλοι ούτε μας κάνει πιο "μαλακούς¨ ξέρω εγώ...

Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι, δεν πιστεύω ότι ακόμα κι ο πιο " στόκος" οπαδός πανηγυρίζει για τον ιδιοκτήτη. Για την ομάδα του κι αυτός το κάνει, άσχετα αν μετά πάρει χαρτζηλίκι από τον λεγάμενο και τους ανθρώπους του και του κάνει τα χατήρια....

Δεν θα επιμείνω και πολύ φίλε μου. Να κάνεις όπως αγαπάς και να μην κουράζουμε και με τα οφ τόπικ.
Απλώς 2 επισημάνσεις στα πεταχτά: Άλλο η Μπαρτσελόνα, άλλο η ΤΣΣΚΑ ως ομάδα του κόκκινου στρατού της Σ.Ένωσης κι άλλο η Λιβόρνο, η Ζανκτ Πάουλι και η Ράγιο Βαγιεκάνο ίσως και η Ρεν από τη Βρετάνη(κι αυτή εγείρει θέμα ανεξαρτησίας) της Γαλλίας.


Η Μπαρτσελόνα είναι όντως κάτι περισσότερο από ένα σωματείο γιατί αντιπροσωπεύει όλη την Καταλωνία κι όχι μόνο τους φίλους της, όπως π.χ κάνει η Εσπανιόλ. Δεν την κάνει αυτό, την καλύτερη ή την πιο κοινωνικά ευαίσθητη (αντιπροσωπεύει κι όλη την μεγαλοαστική τάξη και πολλά συντηρητικά κομμάτια εξάλλου) αλλά την καθιστά σίγουρα μοναδική.
Κι ως τέτοια λειτουργεί. Για χρόνια (μέχρι το 17΄αν δεν κάνω λάθος) να θυμίσω ότι δεν δεχόταν να διαφημίσει μέσω της φανέλας της.
Κοντά της με άλλα όμως χαρακτηριστικά θα μπορούσαμε να τοποθετήσουμε την Αθλέτικ Μπιλμπάο με τους Βάσκους ποδοσφαιριστές της, χωρίς όμως να έχει καταφέρει να συσπειρώσει γύρω της τους Βάσκους των υπόλοιπων επαρχιών.

Γυρνώντας στα μπασκετικά να σημειώσω ότι ο Παναθηναϊκός του Ομπράντοβιτς είχε εν πολλοίς αυτά τα χαρακτηριστικά που λες, επειδή όμως ήταν ο Ζοτς στον πάγκο κι όχι επειδή ως σήμα έχει το τριφύλλι.
Ένα πρόσφατο παράδειγμα παίκτη που έγραφε διαρκώς την ομάδα στα παλιά του τα παπούτσια ήταν ο Μάικ Τζέιμς. Κι όμως αποθεωνόταν και συνεχίζει απ΄ όσο ξέρω να είναι πολύ αγαπητός στους φίλους του Παναθηναϊκού.

Συγγνώμη για το οφ τόπικ από το φόρουμ!

grvrs

 sophomore
Reactions: 0
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 10, 2014 1:13 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιαν 26, 2020 12:18 pm

Αν αληθευουν οι πληροφοριες-φημες (και δεν ειναι μπαρουφες) που ακουστηκαν σε εκπομπες και γραφτηκαν σε σαιτ οτι μεσα στην συμφωνια μπαρτζωκα-αγγελοπουλων ειναι και η επιστροφη απτο καλοκαιρι της ομαδας στην Α1 τοτε καλα θα κανουν να ενισχυσουν την ομαδα ωστε κατα πρωτον να προλαβει να μπει στα πλει οφ και κατα δευτερον να τα κερδισει κιολας για να ανεβει στην Α1.
Επειδη με εξαγορα ΑΦΜ για πολλους και διαφορους λογους δεν γινεται και οσο για wild card θα ειναι τεραστιο ρισκο να περιμενουν κατι τετοιο γιατι οι ομαδες που γραφτηκαν οτι δεν θα κατεβουν την νεα χρονια (ιωνικος νικαιας και πανιωνιος) δεν ειναι τελικα καθολου απιθανο οπως παει η φετινη Α1 να πεσουν και αγωνιστικα και να μην υπαρχει τελικα wild card.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2561
Δημοσιεύσεις: 7753
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 6:24 pm

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
rhodes2020

 
Reactions: 1
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 11:34 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Φεβ 07, 2020 9:42 pm

shtarkws έγραψε:
Κυρ Ιαν 05, 2020 10:30 am
Αν και το παμε αλλου και ειμαστε οφφ τοπικ, οι αιώνιοι πρέπει να καταλάβουν ότι μακροπρόθεσμα είναι προς όφελος τους αν όλες οι ομάδες της Α1 έχουν περισσότερα έσοδα
Δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ.. αν υπάρχουν κάποιοι που φταιν για την σημερινή κατάσταση είναι οι δυο τους..με νόμο του λιανη ( μετά από πιέσεις Κόκκαλη και Γιαννακόπουλου ) τα τηλεοπτικά δικαιώματα ανήκουν στις ομάδες. Με λίγα λόγια έχουμε το μοναδικό επαγγελματικό πρωτάθλημα στην Ευρώπη που δεν του ανήκει το προϊόν του..

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Φεβ 09, 2020 7:44 pm

Old time classic δείγμα εγκυρότητας αθλητικής φυλλάδας :P .
Εικόνα

Συνημμένα
saras.jpg
saras.jpg (15.63 KiB) Προβλήθηκε 8030 φορές
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”