Ολυμπιακός Off Topic

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 12:53 pm

Μιλώντας για τον Μπλατ (και τα λάθη στου στη στελέχωση/χτίσιμο σε μια αρκούντως προβληματική 2ετία για τον Ολυμπιακό ωστόσο- να τα λέμε όλα) θυμήθηκα τις δηλώσεις που έκανε χθες.
Μεταθξύ άλλων μιλάει για την απόφαση να φύγει η ομάδα από το ΟΑΚΑ. Νομίζω ότι άφησε να περάσει το σωστό κι εύλογο χρονικό διάστημα μέχρι να τοποθετηθεί (και αρκετά διακριτικά, με σκοπό να μην προκαλέσει σούσουρο).
Καλά έκανε που άφησε να καταλαγιάσει το πράγμα και καλά έκανε που είπε την αλήθεια τώρα. Μαζί του σε αυτό.

Weekendman

 champion
Reactions: 413
Δημοσιεύσεις: 5759
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2008 4:52 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 7:07 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Απρ 27, 2021 12:53 pm
Μιλώντας για τον Μπλατ (και τα λάθη στου στη στελέχωση/χτίσιμο σε μια αρκούντως προβληματική 2ετία για τον Ολυμπιακό ωστόσο- να τα λέμε όλα) θυμήθηκα τις δηλώσεις που έκανε χθες.
Μεταθξύ άλλων μιλάει για την απόφαση να φύγει η ομάδα από το ΟΑΚΑ. Νομίζω ότι άφησε να περάσει το σωστό κι εύλογο χρονικό διάστημα μέχρι να τοποθετηθεί (και αρκετά διακριτικά, με σκοπό να μην προκαλέσει σούσουρο).
Καλά έκανε που άφησε να καταλαγιάσει το πράγμα και καλά έκανε που είπε την αλήθεια τώρα. Μαζί του σε αυτό.
Για τους Αγγελόπουλους που μεταξύ των άλλων σε όλα αυτά τα χρόνια δεν έχουν καταφέρει να αναπτύξουν ιδιαίτερους δεσμούς με τους οργανωμένους φιλάθλους του Ολυμπιακού, που άφησαν τον Παναθηναϊκό να βάλει κηλίδα ντοπαρισμένου στην ομάδα των back των back ευρωπαικών. Και που μόνο κόκκινο χάλι δεν στρώσανε στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο όταν αντέδρασε έντονα στον πέμπτο τελικό του 2017. Δεν θα περίμενα οπωσδήποτε να έχουν την ικανότητα να δασκαλέψουν τον Μπλατ για όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα, ούτε ξέρω αν ο Μπλατ είχε την όρεξη να ασχοληθεί με όλη την ιστορία του Ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι μεγαλοεπιχειρηματίες είναι σίγουρα αλαζόνες όταν υποτιμούν την πραγματική έκταση της εργατικής δύναμης. Σε ορισμένες περιπτώσεις δεν δημιουργούν τις επιχειρήσεις τους, αλλά τις κληρονομούν ως γόνοι. Παρόλα αυτά οι αποφάσεις τους παίζουν ακόμα σημαντικό ρόλο. Δεν έχω φυσικά υπόψη αν στην αρχή της σαιζόν 2018-19 υπολόγιζαν με τα οικονομικά θέματα που θα προέκυπταν αργότερα. Ως διοικητικοί ηγέτες πάντως όφειλαν να είναι σίγουροι αν ήθελαν να προχωρήσουν σε όλες τις αλλαγές που θα ήθελε ο Μπλατ π.χ. να διώξουν τον Μάντζαρη που δεν υπολόγιζε. Ο Μπλατ πιθανότατα δεν θα καθόταν να ασχοληθεί με τα οικονομικά θέματα και να προσπαθήσει να συμμαζέψει την ομάδα όταν δεν το έκαναν παίκτες σημαίες όπως ο Πρίντεζης. Και στην δεύτερη σαιζόν μετά την αδυναμία επιβολής του Μπλατ από ένα σημείο και μετά και έχοντας σοβαρή αρρώστια. Ήταν πολύ αισιόδοξο να τον αφήσουν να συνεχίσει για δεύτερη χρονιά. Σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό επάγγελμα ακόμα και για έναν απόλυτα υγιή άνθρωπο.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 8:11 pm

Weekendman έγραψε:
Τρί Απρ 27, 2021 7:07 pm

Για τους Αγγελόπουλους που μεταξύ των άλλων σε όλα αυτά τα χρόνια δεν έχουν καταφέρει να αναπτύξουν ιδιαίτερους δεσμούς με τους οργανωμένους φιλάθλους του Ολυμπιακού, που άφησαν τον Παναθηναϊκό να βάλει κηλίδα ντοπαρισμένου στην ομάδα των back των back ευρωπαικών. Και που μόνο κόκκινο χάλι δεν στρώσανε στον Δημήτρη Γιαννακόπουλο όταν αντέδρασε έντονα στον πέμπτο τελικό του 2017. Δεν θα περίμενα οπωσδήποτε να έχουν την ικανότητα να δασκαλέψουν τον Μπλατ για όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα, ούτε ξέρω αν ο Μπλατ είχε την όρεξη να ασχοληθεί με όλη την ιστορία του Ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι μεγαλοεπιχειρηματίες είναι σίγουρα αλαζόνες όταν υποτιμούν την πραγματική έκταση της εργατικής δύναμης. Σε ορισμένες περιπτώσεις δεν δημιουργούν τις επιχειρήσεις τους, αλλά τις κληρονομούν ως γόνοι. Παρόλα αυτά οι αποφάσεις τους παίζουν ακόμα σημαντικό ρόλο. Δεν έχω φυσικά υπόψη αν στην αρχή της σαιζόν 2018-19 υπολόγιζαν με τα οικονομικά θέματα που θα προέκυπταν αργότερα. Ως διοικητικοί ηγέτες πάντως όφειλαν να είναι σίγουροι αν ήθελαν να προχωρήσουν σε όλες τις αλλαγές που θα ήθελε ο Μπλατ π.χ. να διώξουν τον Μάντζαρη που δεν υπολόγιζε. Ο Μπλατ πιθανότατα δεν θα καθόταν να ασχοληθεί με τα οικονομικά θέματα και να προσπαθήσει να συμμαζέψει την ομάδα όταν δεν το έκαναν παίκτες σημαίες όπως ο Πρίντεζης. Και στην δεύτερη σαιζόν μετά την αδυναμία επιβολής του Μπλατ από ένα σημείο και μετά και έχοντας σοβαρή αρρώστια. Ήταν πολύ αισιόδοξο να τον αφήσουν να συνεχίσει για δεύτερη χρονιά. Σε ένα ιδιαίτερα απαιτητικό επάγγελμα ακόμα και για έναν απόλυτα υγιή άνθρωπο.

Χαίρομαι να σε διαβάζω ακόμα κι όταν δεν συμφωνούμε- κάτι που συμβάινει σπάνια- εξ΄όσων θυμάμαι.
Οι Αγγελόπουλοι γενικά, δεν παρεμβαίνουν στο προπονητικό έργο κι ούτε απολύουν για πλάκα τους προπονητές τους. Στην προκειμένη περίπτωση ο Μπλατ έπαιξε και τον ρόλο του αλεξικέραυνου. :roll:
Τα όσα συνέβησαν τον ένα-ενάμιση εκείνον χρόνο θα τα μάθουμε κάποια στιγμή από κάποιον που αγαπάει την ομάδα και σέβεται τον εαυτό του.

Η ομάδα δεν συμμαζευόταν πάντως και είμαι με το μέρος του Πρίντεζη στη βρόμικη ιστορία του "ηχητικού". Τον πόνο του έλεγε και κάποιος κ@@@ηςτον μαγνητοφώνησε. Και κάποιος άλλος το έβγαλε έξω.
Τα λέω όλα αυτά και μου ήρθε στο μυαλό μια πρόσφατη ιστορία του Βαξεβάνη που είχε και συνέχεια σήμερα. Με ποιον πρόεδρα μοιάζει που δεν ήταν όμως πρόεδρας :D (μέχρι και στο σουλούπι) αυτός ο δημοσιογράφος που μένει σε βιλάρες που θέλουν κάτι μερεμέτια (ένα σοβατισματάκι) στον εξωτερικό τους τοίχο.... :roll:


Κατά τ' άλλα, ναι είμαι πεπεισμένος ότι δεν έπραξαν σωστά το βράδυ εκείνο που πήραν την ομάδα από το ΟΑΚΑ κι από την Α1. Για του Αγγελόπουλους μιλάω.
Το έχω αναλύσει αρκετές φορές στη νέα βερσιόν του φόρουμ και νομίζω ότι κουράζω. Εδώ κουράζω και τον εαυτό μου. :D

AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 28, 2021 9:20 am

Χτες κυκλοφόρησε αυτό σε πολλά σάιτ (κόπι πέιστ σε όλα για αυτό δε βάζω λινκ):

Διάφορα δημοσιεύματα έγραφαν σχετικά με αντιδικία ανάμεσα στους προέδρους της ΚΑΕ Ολυμπιακός Παναγιώτη και Γιώργο Αγγελόπουλο, απέναντι στον πατέρα τους Κωνσταντίνο. Οι ΑΦΟΙ Αγγελόπουλοι, απάντησαν με επίσημη ανακοίνωσή τους:

«Επειδή ορισμένα μέσα ενημέρωσης σποραδικά αλλά με επιμονή εξακολουθούν να μας εμφανίζουν δημοσίως ως αντιδίκους με τον πατέρα μας, δηλώνουμε κατηγορηματικά τα ακόλουθα: Επί της ουσίας, ουδέποτε υπήρξε αντιδικία με τον πατέρα μας. Όσοι γνωρίζουν από κοντά τις σχέσεις μας μαζί του, το αντιλαμβάνονται καλά αυτό.

Δυστυχώς, τα τελευταία χρόνια και ενόσω η υγεία του πατέρα μας είχε επιδεινωθεί δραματικά, ένας μικρός κύκλος ανθρώπων του περιβάλλοντός του, έσπευσε να επωφεληθεί υφαρπάζοντας την περιουσία του.

Έχουμε πλέον διαπιστώσει με αδιαμφισβήτητα στοιχεία ότι η επιχείρηση οργανώθηκε και εκτελέστηκε από μια ολιγομελή ομάδα που περιελάμβανε δικηγόρους, συμβολαιογράφους και συμβούλους επενδύσεων του πατέρα μας, με την ενεργό συμμετοχή της δεύτερης συζύγου του Ευανθίας Παπαγιαννοπούλου.

Για τα τρωκτικά αυτά, ήταν βολικό να παρουσιάζουν τον Κωνσταντίνο Αγγελόπουλο ως “εχθρό” των παιδιών του. Οι προσπάθειες που κάναμε και συνεχίζουμε να κάνουμε για την προστασία και ανάκτηση της οικογενειακής περιουσίας προβλήθηκε εκ του πονηρού ως “διαμάχη” με τον πατέρα μας. Οι ίδιοι δεν δίστασαν να κατασκευάζουν μακροσκελείς συνεντεύξεις σε έντυπα με έναν άνθρωπο που είχε αδυναμία να επικοινωνήσει με το περιβάλλον του, προκειμένου να “τεκμηριώσουν” ότι ο πατέρας μας είχε συνειδητά πραγματικές διαφορές μαζί μας!

Η απόφαση του Εφετείου Αθηνών για την υπαγωγή του πατέρα μας σε καθεστώς δικαστικής συμπαράστασης και τον διορισμό ως συμπαραστάτη του πιο έμπιστου και μακροχρόνιου συνεργάτη του έκλεισε οριστικά και τελεσίδικα το ζήτημα. Τα τρωκτικά κρύφτηκαν πλέον στα λαγούμια τους. Ακόμη και η “τριτανακοπή” που άσκησε μόλις πριν ένα μήνα η σύζυγος του πατέρα μας κατά της τελεσίδικης απόφασης και παρουσιάσθηκε ως τάχα “μητέρα των μαχών” από κάποιες ιστοσελίδες εγκαταλείφθηκε άρον άρον με παραίτησή της ενώπιον του Εφετείου Αθηνών.

Όσοι λυμαίνονταν την οικογενειακή περιουσία τα τελευταία χρόνια, εκμεταλλευόμενοι έναν ανήμπορο άνθρωπο, θα κληθούν σύντομα να λογοδοτήσουν στα αρμόδια δικαιοδοτικά όργανα»

Άνευ σχολιασμού προς το παρόν, απλώς το αφήνω εδώ.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 4:34 pm

papp7 έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 2:54 pm
Εδω λοιπον θα προσθεσω πως θεωρω ολους τους Ελληνες μπασκετικους δημοσιογραφους ειτε ασχετους ειτε καθαρα υπαλληλους που βγαζουν αρθρα κατα το δοκουν.

Θελω λοιπον αγαπητε φιλε μπασκετ αν εχεις την ευγενη καλοσυνη να μου δειξεις ποσα λεφτα παιρνουν καθαρα οι παικτες μας φετος τα οποια φτανουν στα 10μ
Γιατι προσωπικα βαζοντας κατω τα ποσα με θεωρητικα 700.000 εκαστος για τον Γιωργο και για τον Βασιλη και βαζοντας 1μ για τον κοουτς και αλλο 1μ για το υπολοιπο τιμ , το ποσο ισα που εφτασε τα 9.010.000 ευρω. Οι δε ξενοι ολοι μαζι και οι 6 ισα που ξεπερνανε τα 2μ ευρω
θες να βαλουμε το 1,8 του σλουκα (το οποιο νομιζω ειναι 1,7 για φετος αλλα δεν χαλανε οι φιλιες για 100 χιλ :P ) τα 900.000 του παπ τα 500.000 του βεζε και ποσα θες να βαλουμε για Λαρε και κονιαρη , να βαλω 300.000 για λαρε και 150.000 για κονιαρη ; Πανω απο 9.100.000 αγωνιστικο με προπονητη και τιμ δεν φτανουμε.
Στην πρώτη σου παράγραφο νομίζω ότι αδικείς τον εαυτό σου. Το τσουβάλιασμα δεν συνάδει με τα όσα έχω δει από σένα όσο καιρό σε διαβάζω. Έγραψα και 2 πραγματάκια για τους δημοσιογράφους, στο τόπικ που σου απαντάω για τα της Μπαρτσελόνα.

Έχω πάντα την ευγενή καλοσύνη όταν συνομιλώ με ωραίους τύπους σαν εσένα. Το εννοώ αυτό, φίλε μου.
Δεν μπορώ να σου δείξω κάτι πέραν του sport24 που ήδη σου παρέθεσα σήμερα, για το οποίο έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου εδώ κι έναν χρόνο, ότι είναι μακράν το πιο έγκυρο σε ότι άπτεται του Ολυμπιακού. Η συνέχεια με δικαίωσε τόσο για τον Σλούκα, όσο και για τον Καλάθη ( παίκτης των "αιωνίων" αλλά πελάτης του ίδιου μάνατζερ).
Υπάρχει κι ένα δημοσίευμα απο τό liberal όπου λέει αυτό: " Ο Ολυμπιακός φέρεται να έχει αγωνιστικά έξοδα ύψους 9 εκατομμυρίων ευρώ"
https://www.liberal.gr/athlitika/i-pand ... tro/354223

για το οποίο όμως ομολογώ ότι δεν έχω άποψη.


Σε μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα στο γιου τιου-μπι ένα βίντεο που μιλάει για 850. στον Πρί, για 500 στον Χάρισσον κλπ κλπ. Επειδή όμως δνε μπορώ να εμπιστευτώ έναν τύπο στο youtube δεν το παρέθεσα όπως δεν λαβάνω σοβαρά ποστ που αναδημοσιέουν ειδήσεις από twitter, insta ,face, διάφορα forum. Εκτός αν ξέρω ότι βγαίνουν από δημοσιογράφο για τον οποίο έχω άποψη, ή από μέλη φόρουμ (2 ισπανικά που τα ξέρω περίπου 10 χρόνια- όσο και το δικό μας) για τα οποία έχω πια μια αρκετά ασφαλή άποψη.

Επειδή το διαδίκτυο και τα "τηλε τέτοια" του, όλο και υποκαθιστούν μορφές που για χρόνια η ανρθωπότητα/οργανωμένη κοινωνία έχει θεσπίσει/δημιουργήσει, θα ήθελα όποιος γράφει εδώ- και αλλού, προφανώς- να το κάνει σαν να το κάνει επώνυμα, σαν να έχει τον άλλο απέναντί του, άρα και να τον σέβεται, και να μην βλέπει τα πράγματα με έναν καφενειακό τρόπο. " Μου ΄' ρθε το πετάω, ποιος νοιάζεται αν ισχύει, κάπου το πήρε το αυτί μου" γιατί έτσι αναπαράγει έναν λαϊκισμό (κακό πράγμα).

Αυτός ο "λαϊκίσμός" παρατηρείται και στα θέματα του Ολυμπιακού στο μπάσκετ. Έλα μωρε οι Αγγελόπουλοι πάλι τζάμπα θα την βγάλουν κλπ. Ποσώς δεν με ενδιαφέροθν οι Χ Αγγελόπουλοι (απέναντί τους είμαι) αλλά στο μπάσκετ ας ψάχνουμε την αλήθεια. Αν πληρώνουν να πούμε ότι πληρώνουν. Αν δεν πληρώνουν να πούμε ότι δεν πληρώνουν. Αν έληξε το θέμα με τον πατέρα τους να το πούμε. (το λέω γιατί μόλις είδα την ανάρτηση του συμφορουμίτη Alexd και δεν το ήξερα).

Σε κάθε περίπτωση όταν μιλάμε για συμβόλαια να έχουμε κατά νου ότι δύσκολα βγαίνουν προς τα έξω και θα πρέπει να τα χιλιοδιασταυρώνουμε και να παραθέτουμε και καμιά πηγή. Ας είναι κι η Δεβε :) τζή.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 5:24 pm

Ξέχασα να πω ότι το eurohoops τα τελευταία περίπου 2 χρόνια έχει κάνει ποιοτικό άλμα. Ιδίως το περασμένο καλοκαίρι ήταν μονάχα πίσω από το sportando. Πάρα πολύς μπασκετόκοσμος απ ' όλην την Ευρώπη το συμβουλεύεται και πολλοί παίκτες-αστέρια που παίζουν στα ευρωπαϊκά παρκέ, το έχουν ως σημείο αναφοράς.
Εμένα δεν μου αρέσει το στυλ το Βαρλά και δη η ιστορία με τα Υ.Γ. Κάνε ένα, άντε 2, βρε άνρθωπα κι αυτό όχι σε κάθε άρθρο. Έιναι σαν να μας κλείνει το μάτι ότι, τώρα θα ξεφουρνίσει το λαβράκι ή το απόσταγμα σοφίας. :P
Αλλά ως δημοσιογράφος είναι- πια- καλός και ξέρει και μπάσκετ. Αν πληρώνεται- κάτω από το τραπέζι- δεν το κατέχω. Είναι σίγουρα Ολυμπιακός και δεν το κρύβει.
Μαζί με Στεφάνου και Διαμαντόπουλο είναι έγκυροι και οκ. ¨Οπως οκ, είναι κι ο Παπαδογιάννης, ( στο ηθικό κομμάτι, όσο κι εκείνο της γενικότερης συγκρότησης) αλλά ως μπασκετικός, μάλλον έχει ξεπεραστεί, ενώ κουράζει πολύ με το θέμα των Ελλήνων, μπλα, μπλα.
Ο Σκουντής επίσης κουράζει. Τα ίδια αστεία, ντε και καλά να κάνει λογοπαίγνιο και φέρεται με το γάντι σε έναν τύπο όπως ο Βασιλακόπουλος. Δεν θα πάρω ούτε Σκουντή, πια.
Υπάρχουν κι άλλοι πάντως. Εγώ πιο πολύ διαβάζω ξένο τύπο, γιατί στον Ελληνικό με κουράζει η οπαδική κόντρα/φυλλάδα. Στον ξένο τύπο αυτά, όντως είναι πιο μετριασμένα.

Μάλλον εκτός τόπικ. Ή όχι;
:roll:

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7014
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 5:40 pm

Ο Βαρλας σταματησε απο δημοσιογραφος και μπήκε σε γραφείο εκπροσώπησης παικτών.



2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 8:07 pm

Manager δλδ σαν τον Raznatovic ???

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 9:08 pm

prime7 έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 8:07 pm
Manager δλδ σαν τον Raznatovic ???
Στον δρόμο που χάραξε ο Ντέιβιντ Πικ (Sportando.)Ψιλό-παράσημο το λες, για τον Βαρλά κι επικυρώνει αυτό που λέγαμε πριν για μεγάλη επιτυχία/εγκυρότητα του Eurohoops τα τελευταία 2 χρόνια (στο περίπου).

Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 9:38 pm

Aν και γυρνάμε πάλι στα παλιά τώρα, και πως να μη το κάνουμε όταν η ομάδα δε μπορεί να παει μπροστά, νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο καταλαβαίνουν όλο και περισσότεροι τι προσπαθησε ο μπλατ στον ένα χρόνο και κατι που ήταν στην ομάδα. Παίκτες που πριν λίγους μήνες πολλοί δεν τους θεωρούσαν ικανους να παιξουν σε ομάδες ευρωλίγκας, ή το πολύ να έπαιζαν σε ομάδες ουραγούς της λιγκας, τελικά παίζουν στη φάση των 8 και ο ολυμπιακός τους βλέπει από την τηλεόραση. Αν μπορούσαμε να μπούμε στο μυαλό των παικτών αυτών, σίγουρα νοιώθουν τυχεροί που έφυγαν, και σίγουρα νοιώθουν οτι έκαναν ένα βήμα μπροστά στη καριέρα τους.
Είμαι βέβαιος ότι και στη δεύτερη χρονιά του ο μπλατ αν δεν έφευγε (δε θυμάμαι πόσα ματς έκατσε στον παγκο τη δεύτερη χρονιά του), θα τους είχε κάνει ομάδα. Δεν πήρε τον χρόνο που έπρεπε, δεν ήταν έτοιμος και ο κόσμος, που ακόμα ζούσε στο συννεφάκι της καλύτερης δεκαετίας της ομάδας. Δε βοήθησε και η πρώτη χρονιά του Μπλατ, που έτσι εύκολα , μας είχε 5ους στον πρώτο γύρο.
Η ομάδα δεν έχει τα χρήματα του παρελλθόντος και το μόνο που μπορεί να αντιπαραθέσει είναι η ομοιογένεια. Πρέπει να κρατάμε όσους παίκτες μπορούμε , ακόμα και αν τους θεωρούμε μέτριους με την ελπίδα ότι η ομάδα θα μπορέσει να λειτουργήσει σωστά, πιο σύντομα , σε σχέση με μία ομάδα που αλλάζει το 80% των παικτών της.
Αν πιάσουμε τους ξένους φέτος, μεμονομένα, είναι όλοι για αλλαγή. Η ομάδα είχε τη χειρότερη χρονιά της εδώ και παρα πολλά χρόνια, με πολλά αρνητικά ρεκορ. Υπήρξαν όμως και μερικά ματς, όπου είδαμε λίγο φως στο τουνελ. Προσωπικά θα κοίταζα με σειρά προτεραιότητας το συμβόλαιο του Βεζε, που είναι το μέλλον της ομαδας, το θέμα του παπανικολάου που δύσκολα θα τον θεωρούμε ως βασικό παίκτη φέτος, το βασικό center της ομάδας και το βασικό shooting guard.

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 10:21 pm

basket72 έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 4:34 pm
papp7 έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 2:54 pm
Εδω λοιπον θα προσθεσω πως θεωρω ολους τους Ελληνες μπασκετικους δημοσιογραφους ειτε ασχετους ειτε καθαρα υπαλληλους που βγαζουν αρθρα κατα το δοκουν.

Θελω λοιπον αγαπητε φιλε μπασκετ αν εχεις την ευγενη καλοσυνη να μου δειξεις ποσα λεφτα παιρνουν καθαρα οι παικτες μας φετος τα οποια φτανουν στα 10μ
Γιατι προσωπικα βαζοντας κατω τα ποσα με θεωρητικα 700.000 εκαστος για τον Γιωργο και για τον Βασιλη και βαζοντας 1μ για τον κοουτς και αλλο 1μ για το υπολοιπο τιμ , το ποσο ισα που εφτασε τα 9.010.000 ευρω. Οι δε ξενοι ολοι μαζι και οι 6 ισα που ξεπερνανε τα 2μ ευρω
θες να βαλουμε το 1,8 του σλουκα (το οποιο νομιζω ειναι 1,7 για φετος αλλα δεν χαλανε οι φιλιες για 100 χιλ :P ) τα 900.000 του παπ τα 500.000 του βεζε και ποσα θες να βαλουμε για Λαρε και κονιαρη , να βαλω 300.000 για λαρε και 150.000 για κονιαρη ; Πανω απο 9.100.000 αγωνιστικο με προπονητη και τιμ δεν φτανουμε.
Στην πρώτη σου παράγραφο νομίζω ότι αδικείς τον εαυτό σου. Το τσουβάλιασμα δεν συνάδει με τα όσα έχω δει από σένα όσο καιρό σε διαβάζω. Έγραψα και 2 πραγματάκια για τους δημοσιογράφους, στο τόπικ που σου απαντάω για τα της Μπαρτσελόνα.

Έχω πάντα την ευγενή καλοσύνη όταν συνομιλώ με ωραίους τύπους σαν εσένα. Το εννοώ αυτό, φίλε μου.
Δεν μπορώ να σου δείξω κάτι πέραν του sport24 που ήδη σου παρέθεσα σήμερα, για το οποίο έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου εδώ κι έναν χρόνο, ότι είναι μακράν το πιο έγκυρο σε ότι άπτεται του Ολυμπιακού. Η συνέχεια με δικαίωσε τόσο για τον Σλούκα, όσο και για τον Καλάθη ( παίκτης των "αιωνίων" αλλά πελάτης του ίδιου μάνατζερ).
Υπάρχει κι ένα δημοσίευμα απο τό liberal όπου λέει αυτό: " Ο Ολυμπιακός φέρεται να έχει αγωνιστικά έξοδα ύψους 9 εκατομμυρίων ευρώ"
https://www.liberal.gr/athlitika/i-pand ... tro/354223

για το οποίο όμως ομολογώ ότι δεν έχω άποψη.


Σε μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα στο γιου τιου-μπι ένα βίντεο που μιλάει για 850. στον Πρί, για 500 στον Χάρισσον κλπ κλπ. Επειδή όμως δνε μπορώ να εμπιστευτώ έναν τύπο στο youtube δεν το παρέθεσα όπως δεν λαβάνω σοβαρά ποστ που αναδημοσιέουν ειδήσεις από twitter, insta ,face, διάφορα forum. Εκτός αν ξέρω ότι βγαίνουν από δημοσιογράφο για τον οποίο έχω άποψη, ή από μέλη φόρουμ (2 ισπανικά που τα ξέρω περίπου 10 χρόνια- όσο και το δικό μας) για τα οποία έχω πια μια αρκετά ασφαλή άποψη.

Επειδή το διαδίκτυο και τα "τηλε τέτοια" του, όλο και υποκαθιστούν μορφές που για χρόνια η ανρθωπότητα/οργανωμένη κοινωνία έχει θεσπίσει/δημιουργήσει, θα ήθελα όποιος γράφει εδώ- και αλλού, προφανώς- να το κάνει σαν να το κάνει επώνυμα, σαν να έχει τον άλλο απέναντί του, άρα και να τον σέβεται, και να μην βλέπει τα πράγματα με έναν καφενειακό τρόπο. " Μου ΄' ρθε το πετάω, ποιος νοιάζεται αν ισχύει, κάπου το πήρε το αυτί μου" γιατί έτσι αναπαράγει έναν λαϊκισμό (κακό πράγμα).

Αυτός ο "λαϊκίσμός" παρατηρείται και στα θέματα του Ολυμπιακού στο μπάσκετ. Έλα μωρε οι Αγγελόπουλοι πάλι τζάμπα θα την βγάλουν κλπ. Ποσώς δεν με ενδιαφέροθν οι Χ Αγγελόπουλοι (απέναντί τους είμαι) αλλά στο μπάσκετ ας ψάχνουμε την αλήθεια. Αν πληρώνουν να πούμε ότι πληρώνουν. Αν δεν πληρώνουν να πούμε ότι δεν πληρώνουν. Αν έληξε το θέμα με τον πατέρα τους να το πούμε. (το λέω γιατί μόλις είδα την ανάρτηση του συμφορουμίτη Alexd και δεν το ήξερα).

Σε κάθε περίπτωση όταν μιλάμε για συμβόλαια να έχουμε κατά νου ότι δύσκολα βγαίνουν προς τα έξω και θα πρέπει να τα χιλιοδιασταυρώνουμε και να παραθέτουμε και καμιά πηγή. Ας είναι κι η Δεβε :) τζή.
Οπως εγραψα και στην προηγουμενη απαντηση, εχεις δικιο ηταν λαθος το τσουβαλιασμα που εκανα.Στο μυαλο μου το ειχα ως οι mainstream αθλητικοι και ειδικοτερα μπασκετικοι δημοσιογραφοι που βλεπουμε στα πολυ γνωστα media και τα αρθρα τους μου ειναι αντιπαθεις/αντιπαθητικα. Ειτε εχουν φιλους καποιους αθλητες και τους αβανταρουν σε μεγαλο βαθμο ακομη και αν η αγωνιστικη τους κατασταση ειναι απαραδεκτη, ειτε δεν συμπαθουν καποιον αθλητη/προπονητη και πεφτουν να τον φανε, ειτε αυτος ειναι καλος, ειτε οντως ειναι κακος,ξεφευγουν.Και φυσικα δεκαδες ανουσια αρθρα, τα οποια δεν λενε τιποτα και αφηνουν υπονοουμενα πυθειας, ωστε οπως και να ερθουν τα πραγματα, να βγαλουν αρθρο να πουν σας τα λεγα.Ωστοσο το διατυπωσα λαθος και ναι ηταν αδικο το τσουβαλιασμα.

Αμοιβαια η εκτιμιση/συμπαθεια. Με βαση αυτα που εχω ψαξει ο ιδιος και βαζοντας υποψη οτι μιλαμε στο περιπου δεν εβγαλα το μπατζετ πανω απο 9.100.000 και με βαση αυτα που προανεφερα και στο τοπικ της Μπαρτσελονα μιλησα για τα 9μ του Μιροτιτς.Παρολα αυτα αν ο ιδιος με τις δικες σου πηγες φτανεις να βγαζεις το μπατζετ 10Μ με χαρα θα το ακουσω. Με το προσωπικο μου ψαξιμο επρεπε να ειμαι πολυ πολυ κουβαρντας με στρογγυλοποιησεις για να φτασω στα 9.100.000 Μ.

Επειδη μου αρεσει και το Ποδοσφαιρο και το sport24 το παρακολουθουσα αρκετα, μπορω να πω πως εμενα προσωπικα δεν μου κανει ως μεσο ενημερωσης.

0
Μέχρι φέτος
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 10:44 pm

papp7 έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 10:21 pm


Οπως εγραψα και στην προηγουμενη απαντηση, εχεις δικιο ηταν λαθος το τσουβαλιασμα που εκανα.Στο μυαλο μου το ειχα ως οι mainstream αθλητικοι και ειδικοτερα μπασκετικοι δημοσιογραφοι που βλεπουμε στα πολυ γνωστα media και τα αρθρα τους μου ειναι αντιπαθεις/αντιπαθητικα. Ειτε εχουν φιλους καποιους αθλητες και τους αβανταρουν σε μεγαλο βαθμο ακομη και αν η αγωνιστικη τους κατασταση ειναι απαραδεκτη, ειτε δεν συμπαθουν καποιον αθλητη/προπονητη και πεφτουν να τον φανε, ειτε αυτος ειναι καλος, ειτε οντως ειναι κακος,ξεφευγουν.Και φυσικα δεκαδες ανουσια αρθρα, τα οποια δεν λενε τιποτα και αφηνουν υπονοουμενα πυθειας, ωστε οπως και να ερθουν τα πραγματα, να βγαλουν αρθρο να πουν σας τα λεγα.Ωστοσο το διατυπωσα λαθος και ναι ηταν αδικο το τσουβαλιασμα.

Αμοιβαια η εκτιμιση/συμπαθεια. Με βαση αυτα που εχω ψαξει ο ιδιος και βαζοντας υποψη οτι μιλαμε στο περιπου δεν εβγαλα το μπατζετ πανω απο 9.100.000 και με βαση αυτα που προανεφερα και στο τοπικ της Μπαρτσελονα μιλησα για τα 9μ του Μιροτιτς.Παρολα αυτα αν ο ιδιος με τις δικες σου πηγες φτανεις να βγαζεις το μπατζετ 10Μ με χαρα θα το ακουσω. Με το προσωπικο μου ψαξιμο επρεπε να ειμαι πολυ πολυ κουβαρντας με στρογγυλοποιησεις για να φτασω στα 9.100.000 Μ.

Επειδη μου αρεσει και το Ποδοσφαιρο και το sport24 το παρακολουθουσα αρκετα, μπορω να πω πως εμενα προσωπικα δεν μου κανει ως μεσο ενημερωσης.
Είσαι ωραίος- αυτό μετράει.
Ωραίος εννοώ ως άνθρωπος.
Γιατί ως άντρας τι να φτουρήσεις κι εσύ μπροστά στον Μένιος; :hoho:

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5232
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 8:28 am

papp7 έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 10:21 pm
Παρολα αυτα αν ο ιδιος με τις δικες σου πηγες φτανεις να βγαζεις το μπατζετ 10Μ με χαρα θα το ακουσω. Με το προσωπικο μου ψαξιμο επρεπε να ειμαι πολυ πολυ κουβαρντας με στρογγυλοποιησεις για να φτασω στα 9.100.000 Μ.
Μπορεί να παίζει ρόλο και το ότι δεν ξέρουμε αν τα ποσά είναι προ ή μετά φόρων.
22% η φορολογία και τουλάχιστον 9% η εισφορά αλληλεγγύης μας ανεβάζουν τα ποσά αν είναι καθαρά τουλάχιστον κατά 44%
Οπότε για 10 Μ μεικτά αντιστοιχούν λίγο κάτω από 7 Μ καθαρά
και για 9,1 Μ μεικτά αντιστοιχούν λίγο κάτω απο΄6,3 καθαρά.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 10:46 am

Redfly έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 9:38 pm
...Δε βοήθησε και η πρώτη χρονιά του Μπλατ, που έτσι εύκολα , μας είχε 5ους στον πρώτο γύρο. ....

... Η ομάδα είχε τη χειρότερη χρονιά της εδώ και παρα πολλά χρόνια, με πολλά αρνητικά ρεκορ....
Μόνο που η πρώτη χρονιά του Μπλατ ολοκληρώθηκε και δεν σταμάτησε στα 5 παιχνίδια. :) Το τέλος της πρώτης χρονιάς τι έγραψε. Μήπως είσαι από το ίδιο κιμπούτς με τους παππούδες του Μπλατ; Δεν εξηγείται τέτοια λατρεία, πια. Ειλικρινά, όμως.

Επιπλέον, η ομάδα πέρσι ήταν σαφώς χειρότερη κι ακόμα πιο αστεία. :roll:
Μην μου πεις πάλι τι έκανε όταν σταμάτησαν τα πάντα λόγω κορωνοϊού. ¨Ασε τη γενικότερη εικόνα της ομάδας κα δες λίγο τι παιχνίδια μένανε κι αν νομίζεις ότι θα παίρναμε πάνω από μια νίκη εγώ το γυρνάω σε handball72. Ή μάλλον handall78 να κερδίσω και χρόνια. :P


Καλή κι άρνηση της άρνησης που λέει κι ο Μαρκούζε ο φιλόσοφος, αλλά πάμε και λίγο παρακάτω. Λέω εγώ τώρα, γιατί περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. :hoho:

Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 3:22 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Μάιος 06, 2021 10:46 am
Redfly έγραψε:
Τετ Μάιος 05, 2021 9:38 pm
...Δε βοήθησε και η πρώτη χρονιά του Μπλατ, που έτσι εύκολα , μας είχε 5ους στον πρώτο γύρο. ....

... Η ομάδα είχε τη χειρότερη χρονιά της εδώ και παρα πολλά χρόνια, με πολλά αρνητικά ρεκορ....
Μόνο που η πρώτη χρονιά του Μπλατ ολοκληρώθηκε και δεν σταμάτησε στα 5 παιχνίδια. :) Το τέλος της πρώτης χρονιάς τι έγραψε. Μήπως είσαι από το ίδιο κιμπούτς με τους παππούδες του Μπλατ; Δεν εξηγείται τέτοια λατρεία, πια. Ειλικρινά, όμως.

Επιπλέον, η ομάδα πέρσι ήταν σαφώς χειρότερη κι ακόμα πιο αστεία. :roll:
Μην μου πεις πάλι τι έκανε όταν σταμάτησαν τα πάντα λόγω κορωνοϊού. ¨Ασε τη γενικότερη εικόνα της ομάδας κα δες λίγο τι παιχνίδια μένανε κι αν νομίζεις ότι θα παίρναμε πάνω από μια νίκη εγώ το γυρνάω σε handball72. Ή μάλλον handall78 να κερδίσω και χρόνια. :P


Καλή κι άρνηση της άρνησης που λέει κι ο Μαρκούζε ο φιλόσοφος, αλλά πάμε και λίγο παρακάτω. Λέω εγώ τώρα, γιατί περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. :hoho:
Για μένα η χρονιά σταμάτησε μετά το ηχητικό, αλλά δεν έχει νόημα να το αναλύσω και πολύ, όποιος θέλει καταλαβαίνει.
Πέρσι είχαμε κυρίως προπονητή τον κειμζουρα, τον μπαρτζώ, και ελάχιστα μπλατ ,
Εγώ έχω ήδη πάει παρακάτω , δε θα έλεγα το ίδιο για όλους. Έχω υπομονή με τους προπονητές, και για τη φετινή τραγωδία της ομάδας δε μπορώ να τα βάλω με τον κοουτς. Από μένα έχει ακόμα μία χρονιά.
Καλή η παρομοίωσή σου με τους παπούδες, αλλά τουλάχιστον παραμένω σταθερός οπαδός του, αν κάνω ποτέ κωλοτούμπα θα ενημερώσω.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”