Ολυμπιακός Off Topic

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 01, 2021 8:11 pm

Το Πρώτο Θέμα έχει ένα άρθρο σχετικά με την περιουσία του Κωνσταντίνου Αγγελόπουλου. Αυτό που κράτησα εγώ είναι το παρακάτω:
Μέχρι στιγμής έχει κλείσει οριστικά το θέμα της ναυτιλιακής Arcadia, η οποία ελέγχεται πλέον εξ ολοκλήρου από τον Παναγιώτη και τον Γιώργο.


0
reignman

allstar
Reactions: 1084
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 01, 2021 8:49 pm


Πολυ promo βλεπω στον Βαγγ.

Εικόνα

0
AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 01, 2021 10:12 pm

mixalisgate7 έγραψε:
Τρί Ιουν 01, 2021 8:11 pm
Το Πρώτο Θέμα έχει ένα άρθρο σχετικά με την περιουσία του Κωνσταντίνου Αγγελόπουλου. Αυτό που κράτησα εγώ είναι το παρακάτω:
Μέχρι στιγμής έχει κλείσει οριστικά το θέμα της ναυτιλιακής Arcadia, η οποία ελέγχεται πλέον εξ ολοκλήρου από τον Παναγιώτη και τον Γιώργο.
Αυτό το "μέχρι στιγμής", πριν το "οριστικά", σε συνδυασμό με το ότι είναι το πρώτο θέμα με φρενάρει λίγο πάντως.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 02, 2021 12:28 am

AlexD έγραψε:
Τρί Ιουν 01, 2021 10:12 pm
Αυτό το "μέχρι στιγμής", πριν το "οριστικά", σε συνδυασμό με το ότι είναι το πρώτο θέμα με φρενάρει λίγο πάντως.
Δεν καταλαβαίνω τι σε προβληματίζει. Από όλα τα ανοιχτά ζητήματα της περιουσίας έχει τελειώσει αυτό με την Arcadia, απλό είναι. Αν δεν κάνω λάθος και πριν τις δικαστικές διαμάχες τα αδέρφια είχαν το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών και είναι στο τιμόνι της εδώ και πολλά χρόνια.

1
1 Εικόνα
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 391
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Ιουν 02, 2021 7:42 am

Η Ρεάλ λένε πως είναι σε προχωρημένες συζητήσεις με Γκος οπότε πολύ πιθανό να τον χάσουμε και αυτόν αν και δεν ξέρω κατά πόσο ενδιαφερόμαστε για τον παίχτη εμείς!

0
jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 02, 2021 10:28 am

Επειδή δεν είδα την συνέντευξη του Μάντζαρη, διαβάζοντας σε ένα άρθρο σήμερα τα όσα είπε στάθηκα λίγο σε αυτό:

Για το πώς ταίριαξε με τον Σπανούλη: «Τότε ο Μπίλι ήταν και στα καλά του και ήθελε έναν άνθρωπο να του βγάζει την πίεση και να μην του χαλάει τις ασίστ. Ήμουν ο κατάλληλος γι’ αυτόν.

Δεν είναι κάτι που δεν ξέραμε. Αλλά βλέποντας το γραπτό, κάπως μου χτυπάει. Τόσα χρόνια δηλαδή ο ρόλος του Βαγγέλη στην ομάδα ήταν να μην χαλάει τις ασίστ του Σπανούλη, να του παίρνει την πίεση, να είναι τελοσπάντων ο "κατάλληλος γι' αυτόν" . Τώρα καταλαβαίνω τον λόγο που τόσα χρόνια που δεν μπορέσαμε να σταυρώσουμε γκαρντ της προκοπής και γιατί είτε παίρναμε σαπάκια είτε όσοι ήταν καλοί παίχτες έφευγαν σαν "αποτυχημένοι" που δεν "κλαίνε στα αποδυτήρια".

Είναι δύσκολο να βγεις στην αγορά ψάχνοντας παίχτη που θα ικανοποιεί τις τρεις προϋποθέσεις (και μόνο αυτές) που έθεσε παραπάνω ο Βαγγέλης.

TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 391
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Ιουν 02, 2021 10:36 am

Καλά ο Σπανούλης συνυπήρξε και με τον Λο ακόμα καλύτερα είναι λίγο άδικο να λέμε πως δεν θα θελε ένα καλύτερο στήριγμα στην ομάδα από τον Μάντζαρη. Χρειαζόμασταν ακόμα έναν καλό άσο εκείνη την περίοδο και πιστεύω μπορεί να είχαμε μία Ευρωλίγκα ακόμα! Ο Χάκετ που θεωρώ ότι αδικήθηκε θα ήταν καλός παίχτης για να συνδυαστεί με τον Σπαν. Έφυγε ο ΛΟ και δεν αντικαταστήθηκε από κανέναν!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 02, 2021 11:19 am

TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Τετ Ιουν 02, 2021 10:36 am
Καλά ο Σπανούλης συνυπήρξε και με τον Λο ακόμα καλύτερα είναι λίγο άδικο να λέμε πως δεν θα θελε ένα καλύτερο στήριγμα στην ομάδα από τον Μάντζαρη. Χρειαζόμασταν ακόμα έναν καλό άσο εκείνη την περίοδο και πιστεύω μπορεί να είχαμε μία Ευρωλίγκα ακόμα! Ο Χάκετ που θεωρώ ότι αδικήθηκε θα ήταν καλός παίχτης για να συνδυαστεί με τον Σπαν. Έφυγε ο ΛΟ και δεν αντικαταστήθηκε από κανέναν!
Ο Λο προσαρμόστηκε σε αυτό. Κι ας ήταν παίκτης σκόρερ πριν έρθει. Δεν μπορούν να το κάνου όλοι αυτό.
Ο Χάκετ δεν έπαιξε ποτέ -ουσιαστικά- στον Ολυμπιακό για τους λόγους που λέει ο Βάγγος ο Μάντζαρης και παραθέτει ο jazzthrylos. :)
* Επιπλέον, ο Σπανούλης συνυπήρξε με τον Λο (πολυτιμότερος στον τελικό-ποίημα του Λονδίνου) στις 2 κούπες. Μετά το πράγμα άλλαξε. Δεν ήταν απλά ένας από τους καλύτερους παίκτες στην Ευρώπη αλλά ο καλύτερος κι είχε κι άλλες απαιτήσεις πια. Ας πούμε για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, ότι το είδε αλλιώς το πράγμα πια. Λογικό, θα πω εγώ. Άνθρωπος ήταν, έχουμε κι αδυναμίες στο μέσα μας. Δεν είμαστε βγαλμένοι από αλγόριθμο. :)

AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 02, 2021 5:00 pm

mixalisgate7 έγραψε:
Τετ Ιουν 02, 2021 12:28 am
AlexD έγραψε:
Τρί Ιουν 01, 2021 10:12 pm
Αυτό το "μέχρι στιγμής", πριν το "οριστικά", σε συνδυασμό με το ότι είναι το πρώτο θέμα με φρενάρει λίγο πάντως.
Δεν καταλαβαίνω τι σε προβληματίζει. Από όλα τα ανοιχτά ζητήματα της περιουσίας έχει τελειώσει αυτό με την Arcadia, απλό είναι. Αν δεν κάνω λάθος και πριν τις δικαστικές διαμάχες τα αδέρφια είχαν το πλειοψηφικό πακέτο των μετοχών και είναι στο τιμόνι της εδώ και πολλά χρόνια.
Ρε συ Μιχάλη, νοηματικά το μέχρι στιγμής ακυρώνει το οριστικά. ή μέχρι στιγμής ή οριστικά και τα 2 δε γίνεται. Γενικά και εγώ έτσι ξέρω και πιστεύω οτι έχει λήξει το θέμα. Καθαρά για τον δημοσιογράφο που έγραψε αυτήν την πρόταση ήταν το σχόλιο.

Basket72, ούτε καν ο αργοριθμος που δουλεύει για τον Μιθρι 😂

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 02, 2021 6:08 pm

AlexD έγραψε:
Τετ Ιουν 02, 2021 5:00 pm
Ρε συ Μιχάλη, νοηματικά το μέχρι στιγμής ακυρώνει το οριστικά. ή μέχρι στιγμής ή οριστικά και τα 2 δε γίνεται.
Σωστό είναι. Το μέχρι στιγμής πάει για τη χρονική περίοδο που γράφεται το άρθρο και το οριστικά αναφέρεται για την υπόθεση της Arcadia. Δεν ξέρω αν διάβασες όλο το κείμενο λέει ότι υπάρχουν και άλλες δίκες που εκρεμμούν.

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 02, 2021 9:00 pm

Ειλικρινά δεν απαντάω για να σου σπάσω τα νεύρα και συγγνώμη που επανέρχομαι για κάτι ανούσιο και στην τελική off topic ακόμα και για off topic thread, αλλα εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω. Εάν το θέμα της Αρκαντια έχει κλείσει οριστικά, έχει κλείσει για πάντα και όχι μέχρι στιγμής. Μπορούσε να πει πχ ότι μέχρι στιγμής ΔΕΙΧΝΕΙ να κλείνει οριστικά το θέμα, αλλά αυτό είναι τελείως άλλο από το έχει ήδη κλείσει οριστικά, στο οποίο δεν βλέπω πως χωράει το μέχρι στιγμής. Όλη η πρόταση στην Αρκαντια αναφέρεται μόνο και έχει μια αντίφαση. Που κάνω λάθος; 🤔

Σε κάθε περίπτωση πάντως όπου έχω διαβάσει για το θέμα και γενικά αυτό που ξέρω και εγώ είναι ότι είχε κλείσει όντως αυτό το θέμα ουσιαστικά πριν 2-3 μήνες. Έχω την αίσθηση ότι ίσως εκκρεμεί κάτι που όμως είναι στην ουσία τυπικό, και οι αφοί ξέρουν ότι έχουν τον έλεγχο. Και όλα αυτά πριν πεθάνει ο πατέρας τους που αν αλλάζει τα δεδομένα φαντάζομαι θα είναι μόνο υπέρ των παιδιών.

Αυτά, και πάλι συγγνώμη για την επιμονή, αν το κάνει λίγο καλύτερο δεν επιμένω για να έχω δίκιο, αλλά γιατί τόσο πολύ δεν το καταλαβαίνω που αν έχω άδικο πρέπει να το ξέρω, είναι mind blowing, Θα ειναι όπως όταν ήμουν 3 κατάλαβα ότι οι άνθρωποι καμία φορά κάνουν ζαβολιες και λένε ψέμματα. 🙄

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 02, 2021 11:26 pm

AlexD έγραψε:
Τετ Ιουν 02, 2021 9:00 pm
Ειλικρινά δεν απαντάω για να σου σπάσω τα νεύρα και συγγνώμη που επανέρχομαι για κάτι ανούσιο και στην τελική off topic ακόμα και για off topic thread, αλλα εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω. Εάν το θέμα της Αρκαντια έχει κλείσει οριστικά, έχει κλείσει για πάντα και όχι μέχρι στιγμής. Μπορούσε να πει πχ ότι μέχρι στιγμής ΔΕΙΧΝΕΙ να κλείνει οριστικά το θέμα, αλλά αυτό είναι τελείως άλλο από το έχει ήδη κλείσει οριστικά, στο οποίο δεν βλέπω πως χωράει το μέχρι στιγμής. Όλη η πρόταση στην Αρκαντια αναφέρεται μόνο και έχει μια αντίφαση. Που κάνω λάθος; 🤔
Δεν μου σπας τα νεύρα,, μια συζήτηση κάνουμε. Θα χρησιμοποιήσω τη παροιμία πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό. Το μέχρι στιγμής πάει για την ημερομηνία του άρθρου που είναι 1/16/2021 και το οριστικά πάει για την υπόθεση που έχει τελειώσει. Θα δώσω ένα απλό παράδειγμα με αναλογία του τμήματος. Διαβάζεις ένα άρθρο για τις μεταγραφές και περιέχει τη φράση: Μέχρις στιγμής υπάρχει οριστική συμφωνία μεταξύ του Μιχάλη (βάζω εμένα για παράδειγμα) και την ΚΑΕ Ολυμπιακός για την επόμενη σεζόν. Μετά από ένα μήνα θα διαβάσεις μέχρι στιγμής υπάρχει οριστική συμφωνία του Ολυμπιακού με τον Μιχάλη, τον Χ, τον Ψ και τον Ζ (για τους μη μυημένους είναι easter egg από το Καφέ της Χαράς.).

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 03, 2021 10:48 am

mixalisgate7 έγραψε:
Τετ Ιουν 02, 2021 11:26 pm
AlexD έγραψε:
Τετ Ιουν 02, 2021 9:00 pm
Ειλικρινά δεν απαντάω για να σου σπάσω τα νεύρα και συγγνώμη που επανέρχομαι για κάτι ανούσιο και στην τελική off topic ακόμα και για off topic thread, αλλα εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω. Εάν το θέμα της Αρκαντια έχει κλείσει οριστικά, έχει κλείσει για πάντα και όχι μέχρι στιγμής. Μπορούσε να πει πχ ότι μέχρι στιγμής ΔΕΙΧΝΕΙ να κλείνει οριστικά το θέμα, αλλά αυτό είναι τελείως άλλο από το έχει ήδη κλείσει οριστικά, στο οποίο δεν βλέπω πως χωράει το μέχρι στιγμής. Όλη η πρόταση στην Αρκαντια αναφέρεται μόνο και έχει μια αντίφαση. Που κάνω λάθος; 🤔
Δεν μου σπας τα νεύρα,, μια συζήτηση κάνουμε. Θα χρησιμοποιήσω τη παροιμία πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό. Το μέχρι στιγμής πάει για την ημερομηνία του άρθρου που είναι 1/16/2021 και το οριστικά πάει για την υπόθεση που έχει τελειώσει. Θα δώσω ένα απλό παράδειγμα με αναλογία του τμήματος. Διαβάζεις ένα άρθρο για τις μεταγραφές και περιέχει τη φράση: Μέχρις στιγμής υπάρχει οριστική συμφωνία μεταξύ του Μιχάλη (βάζω εμένα για παράδειγμα) και την ΚΑΕ Ολυμπιακός για την επόμενη σεζόν. Μετά από ένα μήνα θα διαβάσεις μέχρι στιγμής υπάρχει οριστική συμφωνία του Ολυμπιακού με τον Μιχάλη, τον Χ, τον Ψ και τον Ζ (για τους μη μυημένους είναι easter egg από το Καφέ της Χαράς.).
Ναι οντως πνίγομαι σε μια κουταλιά νερό όταν κάτι που δεν μου βγάζει νόημα παρουσιάζεται ως λογικό ή φυσιολογικό. Και νοηματικά οι δημοσιογράφοι στις μέρες μας κάνουν πολλά παράλογα άλματα.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως μπορεί κάτι οριστικό να είναι ταυτόχρονα προς ώρας. Στο παράδειγμα σου αν ο Μιχάλης έκανε οριστική συμφωνία με την ΚΑΕ, σημαίνει ότι έληξε το θέμα και δεν αλλάζει, υπέγραψε, παρουσιάστηκε και τον περιμένουμε στις προπονήσεις, άρα το μέχρι στιγμής δεν χωράει. Ο μόνος λόγος που βλέπω για έναν δημοσιογράφο να βάλει και το μέχρι στιγμής αλλά και το οριστικά, είναι γιατί δεν ξέρει τι από τα 2 ισχύει και θέλει να είναι καλυμμένος.
Σε μια δική ας πούμε (μιας και αυτό είναι το παράδειγμα μας) ή που υπάρχει αμετάκλητη απόφαση οπότε το θέμα έληξε οριστικά ή που δεν υπάρχει ακόμα αμετάκλητη απόφαση οπότε μέχρι στιγμής φαίνεται η έκβαση να είναι η Χ. Και τα δύο δεν γίνεται.
Αυτά, δεν θα επανέλθω ξανά για το συγκεκριμένο. Καλή συνέχεια Μιχάλη 😀

Εντιντ : ναι οκ κατάλαβα. Μέχρι στιγμής το μόνο που έχει λείξει οριστικά είναι της αρκαντια. Και αυτό βγάζει νόημα. Συγγνώμη για το σκάλωμα.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 04, 2021 6:58 pm

shtarkws έγραψε:
Παρ Ιουν 04, 2021 6:04 pm
Φαντάζεστε Ιωαννίδη στα πράσινα και Ζοτς στα κόκκινα;
Παίρνω πάσα από το ποστ. Πριν από κάποια χρόνια το gazzetta είχε αρχείο με τα πρωτοσέλιδα από την Αθλητική Ηχώ και χάζευα τα χρόνια που δεν ήταν προσκείμενη στον Παναθηναϊκό. Πριν ο Κόκκαλης προσλάβει τον Ίβκοβιτς μετά την αποχώρηση του Ιωαννίδη, είχε προταθεί ο Ομπράντοβιτς και γραφόταν ότι είχαν κάποιες αρχικές συζητήσεις.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 04, 2021 8:52 pm

mixalisgate7 έγραψε:
Παρ Ιουν 04, 2021 6:58 pm

Παίρνω πάσα από το ποστ. Πριν από κάποια χρόνια το gazzetta είχε αρχείο με τα πρωτοσέλιδα από την Αθλητική Ηχώ και χάζευα τα χρόνια που δεν ήταν προσκείμενη στον Παναθηναϊκό. Πριν ο Κόκκαλης προσλάβει τον Ίβκοβιτς μετά την αποχώρηση του Ιωαννίδη, είχε προταθεί ο Ομπράντοβιτς και γραφόταν ότι είχαν κάποιες αρχικές συζητήσεις.
Πληροφοριακά και μόνο, η Αθλητική Ηχώ, από τα πολύ παλιά της χρόνια (κάπου τη δεκαετία του 50' πρέπει να πρωτοβγήκε) ήταν πάντα θετικά κείμενη προς τον Παναθηναϊκό, ενώ κρατούσε και μια καλή/θερμή στάση με προς ην ΑΕΚ με μπροστάρη τον Φαίδωνα Κωνσταντουδάκη. Δεν ήταν ποτέ "κάφρικη¨ (φυλές στην Αφρική, οι Κάφροι-'Απιστοι που μπροστά στους Ευρωπαίους κατακτητές και δη τους Βέλγους, ήταν αρνάκια, αλλά είναι να μη σου βγει τ΄όνομα- παρεμπιπτόντως κι εγκυκλοπαιδικά/ταξικά :) ). Τα οπαδιλίκα στις εφημερίδες αρχίζουν λίγο μετά με το ΠΟΚ κι ίσως είχαν αρχίσει λίγο νωρίτερα στη Β.Ελλάδα με τα κλασσικά " το κράτος των Αθηνών κλπ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”