Ολυμπιακός - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 835
Δημοσιεύσεις: 1522
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Σεπ 19, 2021 11:29 am

Νομίζω ότι βιάζεστε λίγο σύντροφοι. Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει αυτή η υπέρμετρη αισιοδοξία. Εγώ βλέπω ξεκάθαρες τρύπες στο 3 και στο 5. Ο Παπανικολάου είναι κάθε χρόνο και χειρότερος και στο 5 έχουμε μεν 2 ψηλούς με διαφορετικά χαρακτηριστικά αλλά αμφιβάλλω αν αμυντικά είναι αυτό που χρειαζόμαστε. Ποσο μάλλον αν έχουμε και τίποτα τραυματισμούς. Τεσπα, μακάρι να πάνε όλα καλα και να δούμε ωραίο μπάσκετ. Από πέρυσι θεωρώ ότι θα είμαστε καλύτεροι αλλά απέχουμε πολύ σε δυναμικότητα από τις πρώτες 4-5 ομάδες.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 19, 2021 11:53 am

golitog7 έγραψε:
Κυρ Σεπ 19, 2021 11:29 am
Νομίζω ότι βιάζεστε λίγο σύντροφοι. Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει αυτή η υπέρμετρη αισιοδοξία. Εγώ βλέπω ξεκάθαρες τρύπες στο 3 και στο 5. Ο Παπανικολάου είναι κάθε χρόνο και χειρότερος και στο 5 έχουμε μεν 2 ψηλούς με διαφορετικά χαρακτηριστικά αλλά αμφιβάλλω αν αμυντικά είναι αυτό που χρειαζόμαστε. Ποσο μάλλον αν έχουμε και τίποτα τραυματισμούς. Τεσπα, μακάρι να πάνε όλα καλα και να δούμε ωραίο μπάσκετ. Από πέρυσι θεωρώ ότι θα είμαστε καλύτεροι αλλά απέχουμε πολύ σε δυναμικότητα από τις πρώτες 4-5 ομάδες.
Η ομάδα ακόμα ψάχνεται.
Ο Φαλ έρχεται από πολύ γεμάτο καλοκαίρι. Έφτασε μέχρι τέλος στους Ολυμπιακούς. Είναι λογικό να είναι πίσω. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για τέτοιο κορμί.
Ο Φαλ είναι η καλύτερη μεταγραφή στο 5 εδώ και πολλά- πολλά χρόνια. Εννοείται ότι λογίζεται ως πρώτος, αν κι ο Μάρτιν επίσης είναι μια πολύ σημαντική περίπτωση ψηλού που πέρσι έπαιξε το β' μισό(όσο έπαιξε) τραυματίας.
Ο Παπ αν προχωρήσει όπως προχωράει στο μετεγχειρητικό στάδιο, θα είναι καλύτερος. Κι αυτός πέρσι τραυματίας έπαιζε από την αρχή της χρονιάς.
Ωστόσο είναι σαφές ότι υπάρχει έλλειμα εκεί στο 3-4. Βασικά στο 4 δεν υπάρχει θέμα, αλλά επειδή ο Ζαν Σαρλ μπορεί να χρειαστεί και στο 5 κι επειδή ο Πρίντεζης έχει μια χρονιά επιπλέον στις πλάτες του σε συνδυασμό με τα χρόνια προβλήματα τραυματισμών που κουβαλάει, καλό είναι να υπάρχει ένας αθλητικός κόμπο φόργουορντ.
Βασικά όχι απλώς καλό, αλλά απαραίτητο.
Ο Ντόρσεϊ έρχεται από ένα καλοκαίρι που είχε το μυαλό του 90% στο ΝΒΑ και 10% στον Ολυμπιακό. ΈΦτασε αρκετά κοντά μάλιστα εκεί στις αρχές Αυγούστου. Θέλει λίγο χρόνο να μπει στη νοοτροπία της ομάδας και θα το κάνει γιατί έχει αθλητικότητα, κουβαλάει πολύ μπάσκετ, κι έχει αντίληψη,

Συμπερασματικά, οι Φαλ, Παπ, Πρι και Ντόρσεϊ θέλουν χρόνο.

Αίνιγμα παραμένει ο Σακίλ, που δείχνει έξω από τα νερά του, αλλά ας τον περιμένουμε κι αυτόν γιατί το πρόσημο της προσφοράς του κοντά ενάμιση χρόνο τώρα, είναι σαφώς θετικό.
Οι Ζαν Σαρλ και Λάρε, αν κι αμφότεροι "αντιτουριστικοί" δείχνουν στη δέυτερη τους χρονιά πολύ πιο άνετοι, σα να παίζουν χρόνια στην ομάδα.
Ο Βεζέ δείχνει πιο "στεγνός" από ποτέ και με την ίδια διαολεμένη αυτοπεποίθηση που ανέκτησε κάπου στα μισά της περασμένης σεζόν. Παίζει πια ως ένας από τους κορυφαίους της Ευρωλίγκας στη θέση του.

Ο Λούντζης είναι πολύτιμος παίκτης ως ρόλιστας με πολύ διακριτά χαρακτηριστικά που επίσης δείχνει έτοιμος σαν από καιρό (για τον ρόλο του, πάντα).

Η ομάδα είναι εντελώς διαφορετική από πέρσι κι από όλα τα περασμένα χρόνια. :bball: Είναι απολύτως λογικό. Είναι η πρώτη χρονιά χωρίς τον παίκτη που τη σημάδεψε όσο κανείς άλλος στην ιστορία της.
Για μένα αυτό είναι θετικό και μόνο- άσχετα με τα όσα ανεκτίμητα τής πρόσφερε ο απαράμιλλος Σπανούλης. Αν κι ήθελα να έχει γίνει από πέρσι, νομίζω ότι τελικά καλύτερα που έφυγε φέτος που η ομάδα θωρακίστηκε πολύ καλά και θα μπορεί να απορροφήσει τα παρεπόμενα μιας τόσο βαρύνουσας αλλαγής.

Αυτά. :)

tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 19, 2021 4:27 pm

golitog7 έγραψε:
Κυρ Σεπ 19, 2021 11:29 am
Νομίζω ότι βιάζεστε λίγο σύντροφοι. Δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει αυτή η υπέρμετρη αισιοδοξία. Εγώ βλέπω ξεκάθαρες τρύπες στο 3 και στο 5. Ο Παπανικολάου είναι κάθε χρόνο και χειρότερος και στο 5 έχουμε μεν 2 ψηλούς με διαφορετικά χαρακτηριστικά αλλά αμφιβάλλω αν αμυντικά είναι αυτό που χρειαζόμαστε. Ποσο μάλλον αν έχουμε και τίποτα τραυματισμούς. Τεσπα, μακάρι να πάνε όλα καλα και να δούμε ωραίο μπάσκετ. Από πέρυσι θεωρώ ότι θα είμαστε καλύτεροι αλλά απέχουμε πολύ σε δυναμικότητα από τις πρώτες 4-5 ομάδες.
O φαλ είναι καλός αμυντικός, σίγουρα δεν είναι ακόμη σε καλή κατάσταση αφού προέρχεται και από ολυμπιακούς αγώνες. στο 5 είμαστε πολύ καλά και γενικά στους ψηλούς λίγες ομάδες είναι καλύτερες από εμάς, στο 3 όντως χρειάζεται παίκτη. Νομίζω κανείς δεν υποστήριξε ότι είμαστε μέσα στις 4-5 ομάδες της ευρωλίγκας, όλοι για 8άδα μιλάνε αυτός είναι ο στόχος και βλέπουμε

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4638
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 19, 2021 7:12 pm

Αμα συγκρινομαστε με τις 4-5 καλυτερες ομαδες καλα παει :D Για μενα ανετοιμοι ειναι μονο οι παπ,πρι..και εννοω σωματικα κυριως..Τον πρι δεν τον φοβαμαι,πρωτον γιατι στην θεση του ειμαστε γεματοι,δευτερον γιατι παντα αργει να παρει μπρος αλλα οταν θα καιει η μπαλα θα ναι εκει..
Ο παπ απο την αλλη θελει παιχνιδια στα ποδια του να βρει ανασες αλλα και να του φυγει ο φοβος/ανεβασει ψυχολογια..Εκει υπαρχει θεμα μιας και ο μακισικ δειχνει εξω απο τα νερα του φετος..

Ο φαλ δειχνει να δυσκολευεται με κοντυτερους αντιπαλους,μου κανει εντυπωση που προτιμαει την πασα αντι για ποστ οταν τους ριχνει 2 κεφαλια και 30κιλα..Για οποιον λεει οτι ειναι κακος αμυντικος αρκει να δει τα περσινα παιχνιδια απεναντι μας που δεν τολμουσαμε να μπουμε στην ρακετα..
Θελει λαου λαου και αυτος γιατι δεν εχει ξεκουραστει καθολου και ειναι τεραστιο κορμι.

Ο ντορσει για μενα καλα τα παει,ευστοχος ειναι,στα πλεις εχει σωστες θεσεις στην επιθεση,δεν εκβιαζει προσπαθειες..λογικο να θελει παιχνιδια να προσαρμοστει αλλα δειχνει στην σωστη κατευθυνση..

Οσο για τον γουοκαπ οτι και να πουμε λιγο,λες και ειναι χρονια στην ομαδα,του αρεσει πολυ εδω και αποτι ειδα εχει κανει παρεακι με τους Ελληνες και κανουν εξοδους,μακαρι να ριζωσει στην ομαδα δεν θα αντεξω αλλη μια περιπτωση χακετ..

0
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 19, 2021 10:47 pm

Επανέρχομαι στην λατρεία των Μακ.
Πέρυσι ήταν στους 3 καλύτερους παίχτες μας.
Φέτος θα πρέπει να συνηθίσει σένα πιο δεύτερο ρόλο.
Από τοπ3 πλέον θα χει έναν ρόλο πιο κοντά μάλλον στου Ζαν Σαρλ. Θα βρίσκει λεπτά όταν του ταιριάζει το ματς ή/και θέλουμε κάτι διαφορετικό για να αλλάξει η ροή του ματς.
Όπως είναι δομημένη η ομάδα ο ρόλος του φαντάζει πιο πίσω από τα 3 κυρία γκαρντ τον Σάσα και τον Φολ.

Αυτός που με έχει εκπλήξει είναι ο Λαρεντζακης. Πολύ ανεβασμένος. Σταθερό σουτ. Και προσπαθεί να δημιουργεί και μπροστά πέραν της Αμυνας. Μια χαρά για 4ο-5ο γκαρντ.

Φολ να τον δούμε και με σοβαρούς αντιπάλους. Δεν με τρελαίνει για πρώτος αλλά είναι καλό ταίριασμα με Μάρτιν. Μεγάλη αναβάθμιση από Ελλις.

Καλά κάνει ο Μπαρτζω και δίνει χρόνο σε Παπ. Τον χρειάζεται και του αξίζει με βάση το στάτους του στην ομάδα. Και δεν υπάρχει και λόγος βιασύνης αφού θα παίξουν διάφορες ευκαιρίες από νου μπου α

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 10:57 am

Η ΕΡΤ θα δείξει το ματς με τον Ηρακλή.



1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 11:59 am

kojito έγραψε:
Κυρ Σεπ 19, 2021 9:56 am
Όχι και πάρα πολλά συμπεράσματα, σαν φιλικό ήταν ουσιαστικά το ματς, ειδικά μετά το 15' που η διαφορά έφτασε το διψήφιο. Στα θετικά ότι στην επίθεση παίζουμε καλύτερα από πέρσι, ο Σλούκας δείχνει πιο αποφορτισμένος και φρέσκος με τον Walkup δίπλα του, και ότι υπάρχει κίνηση γενικά. Πέρα από τον Σάσα, ο Λαρεντζάκης επίσης δείχνει σε πολύ καλή κατάσταση και φέτος νομίζω μπορεί να προσφέρει 10-15 λεπτά σε αρκετά ματς, ειδικά σε σχήματα με 3 γκαρντ. Ο Fall φαίνεται ότι θα δώσει παιχνίδι μέσα στην ρακέτα και ξέρει να σκρινάρει και να κόβει πολύ καλά (ειδικά σε σχέση με τον Ellis η διαφορά είναι η μέρα με την νύχτα). Όταν μάθει περισσότερο τον Σλούκα και τα υπόλοιπα γκαρντ, θα είναι σημαντική μονάδα επιθετικά. Αρκεί να μην γίνουμε πάλι μονοδιάστατοι με pick'n'roll τότε.

Στα αρνητικά ότι ο Dorsey ακόμα φαίνεται να ψάχνεται λίγο, όπως και οι περιφερειακοί μας στην άμυνα. Ειδικά στα πρώτα 10-15 λεπτά ο Κολοσσός έβγαζε αρκετά σουτ με καλές προϋποθέσεις από την περιφέρεια. Θέλω να πιστεύω ότι σταδιακά αυτό θα φτιάξει, όταν αποκτήσουν χημεία και καλύτερες αποστάσεις.

Λογικά σε δύο βδομάδες περίπου στην πρεμιέρα της Euroleague θα βγουν καλύτερα συμπεράσματα.
Ο Φαλ ξέρει να πασάρει πολύ καλά έξω. Δε με ανησυχεί καθόλου αυτό, θα βγάλει πολλά ελεύθερα σουτ, μόνο μονοδιαστατος δε θα είναι ο Ολυμπιακός, καλό σουτ από το 3 θέλει, ο Έντι θα ήταν σούπερ, δεν ξέρω αν πήγε κάπου.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4638
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 12:35 pm

Ο μπαρτζωκας ειπε στο γιουροχουπς σημερα οτι περιμενει τον παπ να επιστρεψει σε αγωνιστικους ρυθμους γιατι ειναι πολυ σημαντικο γραναζι..Αρα θεωρει οτι απο θεμα τραυματισμου ειναι κομπλε και ειναι μονο θεμα ρυθμου..ετσι δικαιολογειται οτι δεν ξερει ακομα τι παικτης θα χρειαστει.

0
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 2:50 pm

+19 στο ημίχρονο και δεν είμαστε τόσο καλοί στην επίθεση. Παπανικολάου στον 1ο ημίχρονο τραγικές αποφάσεις στην επίθεση (θέλει πααααρα πολύ χρόνο να επανέλθει) και ο Μακισικ στο 2ο μαζεύει τάπες και αστοχεί σε 3ποντα. Σε όσα ματς έχω δει είναι οι 2 παίκτες που μέχρι στιγμής είναι παραφωνία.
Tyler φοβερό πρώτο ημίχρονο να πυροβολεί από παντού.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4638
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 2:53 pm

Βλεπω το ματς με τον ηρακλη..ο παπ ειναι σε κατασταση παλαιμαχου δυστυχως..δεν βλεπω πως μεσα σε ενα μηνα θα ειναι παικτης ευρωλιγκας παλι..και ο μακισικ τρωει την μια ταπα μετα την αλλη! Θεωρω λαθος του μπαρτζω που δεν εχει φερει μεχρι τωρα παικτη.Για μενα πρεπει να ρθει παικτης επιθετικος παντως,με 3ποντακι και να την βαζει την μπαλα στο καλαθι αλλιως θα χουμε θεμα.

Ο ντορσει ειναι ''on fire my men''σημερα που λεει και ο ιωαννου :D

0
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 2:57 pm

Καταπληκτική ιδέα της ερτ να παίξει στο ημόχρονο στιγμιότηπα από ΑΡΙΣ-NORTH Γκάλης εναντίον τζόρνταν.
Ο ντόρσει και σλούκας σούπερ στο 1ο ΗΜΊΧΡΟΝΟ. Δεν μου άρεσε που όλοι οι ψηλοί μας είναι πιο δυνατοί και περνάνε ένα κεφάλι του ψηλούς του Ηρακλή και μόνο ο σλούκας έμπαινε μέσα στη ρακέτα και ο φαλ 2 καρφώματα. Η άμυνα σούπερ. Είναι μεγάλη η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων μόνο για δοκιμές.

0
Leo_98

 a1greece
Reactions: 271
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 4:28 pm

Όντως το πρόβλημα στο "3" είναι φανερό.
Ο Παπανικολάου απέχει πολύ από τον καλό του εαυτό κι ο ΜακΚισικ ψάχνεται...
Κατά τα άλλα, ο Ντόρσεϊ on fire 🔥και μου αρέσει γενικά η διάθεση/όρεξη που βγάζει ο Βεζενκοφ φέτος.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 5:13 pm

Leo_98 έγραψε:
Τετ Σεπ 22, 2021 4:28 pm
Όντως το πρόβλημα στο "3" είναι φανερό.
Ο Παπανικολάου απέχει πολύ από τον καλό του εαυτό κι ο ΜακΚισικ ψάχνεται...
Κατά τα άλλα, ο Ντόρσεϊ on fire 🔥και μου αρέσει γενικά η διάθεση/όρεξη που βγάζει ο Βεζενκοφ φέτος.
Σίγουρα θέλουμε παίκτη στο 3-4 και νομίζω θέλουμε δουλειά και στο ποστ παιχνίδι. Δεν βγαίνει η χρονιά με 12 παίκτες. την άλλη εβδομάδα ξεκινάει η ευρωλίγκα

0
tarp7

allstar
Reactions: 1355
Δημοσιεύσεις: 3522
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 6:20 pm


ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ!!!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 6:47 pm

tarp7 έγραψε:
Τετ Σεπ 22, 2021 6:20 pm

ΒΑΣΙΛΗΣ ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ!!!
Μπράβο τους για την πρωτοβουλία τους. Του αξίζει πέρα για πέρα του Σπανούλη. :bball:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”