Ολυμπιακός - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 4:23 pm

basket72 έγραψε:
Κυρ Σεπ 12, 2021 4:04 pm
tarp7 έγραψε:
Κυρ Σεπ 12, 2021 3:31 pm

Έτσι ακριβώς οι λόγοι καθίζισης ήταν εξωαγωνιστικοί + τα προβλήματα υγείας παικτών και μπλατ καμιά σχέση με νορμάλ συνθήκες, χωρίς να σημαίνει ότι έχουμε ήδη προκριθεί στους 8, υπάρχουν πολλές καλές ομάδες φέτος στην ευρωλίγκα εδώ μονακό και ούνικς και δεν έχουν σχεση με άλλες νεοφώτιστες ομάδες
Συμφωνώ απολύτως με AO DAFNIS και tarp7 για τα αίτια της "καθίζησης στην πρώτη χρονιά Μπλατ¨.
Στα γρήγορα να συμπληρώσω ότι αν δεν συνέτρεχαν αυτοί οι σοβαροί λόγοι θα είχαμε δει καλύτερο και σοβαρότερο μπάσκετ. Δεν ξέρω αν είχαμε πάει πολύ μακριά, βέβαια, μιας κι υπήρχαν ανορθογραφίες εκεί γύρω στο 3, και στο 5 όπου ο Λεντέι ήταν κυρίως 4 και το είδαμε πανηγυρικά μετά.

Να προσθέσω ότι έχουμε κι άλλες χρονιές όπου πετάγαμε σε όλη την Κ.Π (κι όχι μόνο στις αρχές ή μέχρι τα μέσα, όπως την πρώτη χρονιά Μπλατ) και μετά καταποντιστήκαμε. Αναφέρομαι κυρίως στην αμέσως προηγούμενη χρονιά από τον ερχομό Μπλατ. Την τελευταία χρονιά του Σφαιρό με τη σκούπα από Ζαλγκίρις, τα χάλια στους τελικούς της Α1 κλπ. Κι εκεί τραυματισμοί και κακοδιαχείριση τους. ΑΛλά το ένα δεν είναι άσχετο με το άλλο. Για να πετάς στην Κ.Π κάτι θα κάψεις. Όταν δεν είσαι κι η ομαδάρα για να το κάνεις και πας με τους ίδιους και τους ίδιους να τρώνε το ξύλο της αρκούδας.


¨Οπως και να έχει στις αρχές κάθε σεζόν οφείλουμε να είμαστε υπομονετικοί. Εδώ όμως δεν μιλάμε καν για τις αρχές της σεζόν, αλλά για φιλικά. Τα οποία τι είναι; Είναι γερές προπονήσεις. :)
Συμπεράσματα δεν βγαίνουν; Σαφώς και βγαίνουν αλλά όχι στον βαθμό που νομίζουμε και με τον τρόπο που νομίζουμε.
Αυτά. :dribble:

* Τα είπε καλύτερα απ' όλους μας ο Μπαρτζώκας όμως. Για το τι εστί η συγκεκριμένη περίοδος.

ΜΕταγραφή στο 3 ή 3-4, θα κάνουμε.
καμία πληροφορία έχεις ποιούς κοιτάζουμε;

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 5:53 pm

Eχουμε καποιο λινκ για το φιλικο ; Στειλτε σε pm για αν απαγορευεται εδω . Ευχαριστω εκ των προτερων

0
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 6:02 pm

Πάλι πεταμένο 1ο δεκάλεπτο. Σαφέστατα υπάρχει και κούραση από χθες . Εμείς παίξαμε με Ζενίτ και η Τσσκα με Λαύριο.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 6:07 pm

:banana: :banana:
prime7 έγραψε:
Κυρ Σεπ 12, 2021 6:02 pm
Πάλι πεταμένο 1ο δεκάλεπτο. Σαφέστατα υπάρχει και κούραση από χθες . Εμείς παίξαμε με Ζενίτ και η Τσσκα με Λαύριο.
Καλύτερα να χασουμε σήμερα και να φανούν οι αδυναμίες μας γι αυτό είναι τα φιλικά. Αφού έφυγε ο βασιλακο και ο παπανικολαου δεν μπήκε στο ΔΣ ας χάσουμε και με 20 πόντους σήμερα

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1990
Δημοσιεύσεις: 4628
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 6:23 pm

Χαλια εμφανιση σημερα αλλα παιζουμε με φαβορι για τιτλο και ομαδα με ιδιο προπονητη για 7χρονια..Εχουν βγει ολες οι αδυναμιες στην φορα,καλυτερο ειναι αυτο απο το να παιρνουν τα μυαλα αερα απο τωρα.

Ο μαρτιν ειναι ταυρι παντως θα ναι ετοιμος μεχρι να ξεκινησουμε,ο παπ παλι τελειως εκτος κλιματος (αναμενομενο)..Δεν ξερω αν θα προλαβει να εγκλιμαστει ο νεος παικτης σε μερικες βδομαδες αλλα καλο θα ταν να ερχεται σιγα σιγα..

ο μακισικ ειναι καλυτερος σημερα αλλα σαν 2ρι κυριως..

0
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 6:30 pm

Σήμερα η ομάδα μου θυμίζει όταν ήμουν μικρός στην έκτη δημοτικού και παίζαμε μπάλα εναντίον του Στ2 που ήταν όλοι αμπαλοι εκτός από ένα παιδί Που έβαζε όλα τα γκολ. Αυτό παιδί είναι ο Βεζενκοφ 🤣

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1990
Δημοσιεύσεις: 4628
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 6:51 pm

εκεινος ο διαιτητης δινει οτι να ναι λλα ειναι δυνατον ο μπαρτζωκας να κανει ετσι σε φιλικο? Δηλαδη στα επισημα τι θα κανει?! :lol:

Αλλη ομαδα στο 4ρτο δεκαλεπτο!

0
reignman

allstar
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 7:10 pm

Εγω πιστευω πως θα εχουμε το ιδιο αποτελεσμα στο τελος της σεζον με περσι (μακαρι να βγω λαθος στην προβλεψη). Θα παιξουμε σιγουρα πιο ωραιο μπασκετ αλλα χωρις διαφορα στο αποτελεσμα.

Οι μεταγραφες που εχουμε κανει μεχρι τωρα θα ηταν εξαιρετικες αν ειμασταν η ομαδα του 11-15.
Αυτη τη στιγμη απλα φεραμε ποιοτικους ρολιστες σε μια ομαδα γεματη με ρολιστες.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 7:23 pm

reignman έγραψε:
Κυρ Σεπ 12, 2021 7:10 pm
Εγω πιστευω πως θα εχουμε το ιδιο αποτελεσμα στο τελος της σεζον με περσι (μακαρι να βγω λαθος στην προβλεψη). Θα παιξουμε σιγουρα πιο ωραιο μπασκετ αλλα χωρις διαφορα στο αποτελεσμα.

Οι μεταγραφες που εχουμε κανει μεχρι τωρα θα ηταν εξαιρετικες αν ειμασταν η ομαδα του 11-15.
Αυτη τη στιγμη απλα φεραμε ποιοτικους ρολιστες σε μια ομαδα γεματη με ρολιστες.
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ ρε συ

Παίκτες με χαρακτηριστικά που μας χρειάζονταν αλλά ρολιστες .Ιδίως γουοκαπ και φαλ

Στα δύσκολα θες παίκτες να μασάνε σίδερα και να μπορούν να σκοράρουν ποικιλοτροπως

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1906
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 8:02 pm

Ο Σλούκας δεν είναι ρολίστας, ο Βεζένκοφ δεν νομίζω να θεωρείται πλέον ρολίστας και ο Ντόρσεϋ δεν ήρθε ως ρολίστας.
Ωραια θα ήταν να φέρναμε βέβαια και κάποιο πιο μεγάλο όνομα, αλλά απλώς οικονομικά δεν βγαίνει το πράγμα

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1462
Δημοσιεύσεις: 6443
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 8:03 pm

Νομίζω σήμερα φάνηκε ότι χρειαζόμαστε τριάρι πολύ σύντομα, για αρκετούς λόγους :

1) Ο Παπ ακόμα θέλει χρόνο. Δεν τον φοβάμαι τόσο, πιστεύω θα επανέλθει (αν όχι στον ίδιο βαθμό, σίγουρα πολύ κοντά), όμως αυτή την στιγμή δεν είναι σε καλή κατάσταση.
2) Ο Σακ Ατάκ μάλλον κολλάει καλύτερα στο 2 κυρίως, παρά στο 3. Ειδικά απέναντι σε ψηλές και δυνατές πεντάδες, θα χάνει σημαντικά και στις δύο άκρες αν παίζει στο 3.
3) Το τριάρι που χρειάζεται, πρέπει να έρθει σύντομα για να εγκλιματιστεί. Αν είναι να τον πάρουμε σε 1-1,5 μήνα από τώρα, ειδικά χωρίς προετοιμασία, μέχρι να εγκλιματιστεί θα μπει Δεκέμβρης.

Καλύτερα λοιπόν να έρθει τώρα, και ας είναι αρχικά με συμβόλαιο έστω 1-2 μηνών ώστε να αξιολογηθεί, και μετά ανάλογα με το πως θα ανταποκριθεί, να μείνει για το υπόλοιπο της σεζόν αν μας κάνει.

Κατά τα άλλα, αναμενόμενη ήττα ίσως. Κάκιστο ξεκίνημα και κακή άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα. Επιθετικά μέχρι τώρα πάντως η ομάδα στα φιλικά δείχνει καλύτερη απ'οτι πέρσι, αρκεί να μην ξεχάσουμε την άμυνα. Για αυτό είναι σημαντικό να ανέβει ο Παπανικολάου, να προσαρμοστεί ο Fall, και να έρθει και ένας 3&D.

0
reignman

allstar
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 3481
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 8:05 pm

Conan1982 έγραψε:
Κυρ Σεπ 12, 2021 8:02 pm
Ο Σλούκας δεν είναι ρολίστας, ο Βεζένκοφ δεν νομίζω να θεωρείται πλέον ρολίστας και ο Ντόρσεϋ δεν ήρθε ως ρολίστας.
Ωραια θα ήταν να φέρναμε βέβαια και κάποιο πιο μεγάλο όνομα, αλλά απλώς οικονομικά δεν βγαίνει το πράγμα
Ο Σλουκας ειναι ΑΡΧΙ-ΡΟΛΙΣΤΑΣ. Απλα εξαιρετικος ρολιστας. Περισσοτερες φορες πατωσε περσι παρα μας κουβαλησε. Επειδη δεν ειναι τετοιου ειδους παιχτης.
Ετεροφωτος ειναι. Αν ειναι καλοι οι αλλοι φαινεται εξαιρετικος. Οταν δεν τραβανε οι αλλοι να σκοραρουν οταν δημιουργει για αυτους φαινεται παρταλος μεχρι και στον χειρισμο της μπαλας που του την εκλεβαν πολλες φορες πανω στην τριπλα.

0
xavier

senior
Reactions: 24
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 13, 2006 9:50 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 8:10 pm

εγραψα και το πρωι, για να ειναι ανταγωνιστικος ο ολυμπιακος στο τοπ επιπεδο, χρειαζεται το ντορσει σε ρολο ηγετη. Μονο ο σασα δεν αρκει...
Ας του δωσετε το χρονο του ντορσει, δεν μπορει να βγαινουν ξεκαθαρα συμπερασματα απο τα φιλικα...

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 8:13 pm

@reignman:

-Καλά τώρα ούτε αυτές τις μεταγραφές τις περίμενες. Με περίσσεια σιγουριά και σαρκασμό κιόλας.
Για Τζένκινς και Τσέρι μίλαγες.
Να τα λέμε όλα.
-Άσε που όπως λέει κι ο Conan82 πιο πάνω, Σλούκας, Ντόρσεϊ, Βεζένκοφ δεν είναι ρολίστες.

-Ούτε οι ομάδες οι καλές θέλουνε πάντα σούπερ σκόρερς.

@tarp7: Δεν έχω καμιά πληροφόρηση για τα του Ολυμπιακού. Περισσότερη έχω για 1-2 ισπανικές παρά για τον Ολυμπιακό. Αλλά παίκτη( 3ρι ή 3-4ρι) θα πάρουμε φίλε μου.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 12, 2021 8:17 pm

reignman έγραψε:
Κυρ Σεπ 12, 2021 8:05 pm


Ο Σλουκας ειναι ΑΡΧΙ-ΡΟΛΙΣΤΑΣ. Απλα εξαιρετικος ρολιστας. Περισσοτερες φορες πατωσε περσι παρα μας κουβαλησε. Επειδη δεν ειναι τετοιου ειδους παιχτης.
Ετεροφωτος ειναι. Αν ειναι καλοι οι αλλοι φαινεται εξαιρετικος. Οταν δεν τραβανε οι αλλοι να σκοραρουν οταν δημιουργει για αυτους φαινεται παρταλος μεχρι και στον χειρισμο της μπαλας που του την εκλεβαν πολλες φορες πανω στην τριπλα.
Έχεις μπερδέψει την έννοια του ρολίστα ή απλώς την αγνοείς. Ο Σλούκας είναι μέσα στα 5 καλύτερα pg της Ευρώπης.
Την μπάλα τού την έκλεβαν γιατί για καιρό έτρωγε το ξύλο της αρκούδας προσπαθώντας να κάνει πράγματα που κανείς παίκτης του Ολυμπιακού δεν είχε κάνει τα τελευταία χρόνια. Κανείς όμως. Απόλυτα εκτεθειμένος πέρσι ο Σλούκας, αλλά φέτος άλλαξε η φάση. Έγιναν οι σωστές αποχωρήσεις/μεταγραφές, βλέπεις.

* Παίδες είναι το τρίτο σοβαρό φιλικό που δίνουμε. Θα πω ότι έλεγα και στα άλλα 2. Τα φιλικά είναι γερές προπονήσεις.
Εγώ τέτοιες ήττες τις θέλω στα φιλικά. Μια χαρά ευπρόσδεκτη η αποψινή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”