Ολυμπιακός - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 9:46 am

Conan1982 έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2021 9:10 am
Για τον Τζένγκινς της Κίμκι δεν έχω εικόνα, δεν την παρακολουθούσα, βλέποντας τα στατιστικά του θα συμφωνήσω μαζί του, αλλά (από τα στατιστικά και μόνο επίσης) ούτε στην Αρμάνι που είχε και χρονο συμμετοχής έπαιρνε πολλές προσπάθειες ούτε στην τραγική χρονιά που είχε με τον Ερυθρό.
Για μένα είναι ένα μυστήριο γιατί και καλό σουτ είχε και το σώμα για να μπαίνει μέσα.
Η σύγκριση μου εμένα αφορά καθαρά τον Γουοκάπ που βλέπω φέτος στον Ολυμπιακό και τον Τζένκινς που είδα στον Ολυμπιακό πέρυσι.
Βλέπω, λοιπόν, ένα Γουοκάπ που βγαίνει μπροστά, μοιράζει την μπάλα, κερδίζει φάουλ, δεν κρύβεται και τον αντιπαραβάλλω με τον Τζένκινς που όσο παιρνούσε η χρονιά γινόταν όλο και περισσότερο παθητικός στην επίθεση της ομάδας, δεν έπαιρνε προσπάθειες, δεν κέρδιζε φάουλ. Δεν πιστεύω ποτέ ότι απ' τον Γουοκάπ θα δούμε κάτι τέτοιο, αντιθέτως πιστεύω ότι όσο περνάει ο καιρός θα τον δούμε και πιο επιθετικό.
Ήδη βλέπουμε άλλον Γουόκαπ στην επίθεση από αυτόν που μάθαμε όπως βλέπαμε άλλον Τζένκινς στις ομάδες που είχε τον Μπαρτζώκα ως κόουτς. Στο παιχνίδι του αναφέρομαι, στο πως το άλλαξε. Με Μπαρτζώκα σποτ σουτέρ, χωρίς Μπαρτζώκα με μιαν ισορροπία στο παιχνίδι του και με τα δίποντα να είναι πάντα περισσότερα από τα τρίποντα. Ενιότε και διπλάσια. Κι όταν τα δίποντα είναι πιο πολλά στον κοντό συνήθως σημαίνει ότι παίρνει πρωτοβουλίες, ότι του στήνεται κι ένα σκριν κλπ. :wink: Ότι δεν περιμένει τέλος πάντως στα πλευρά για όταν......

Κι όχι δεν λέω ότι ο Γουόκαπ θα γίνει σαν τον Τζένκινς. Είναι καλύτερος παίκτης κι όταν τον πήραμε ήταν καυτό όνομα στο παζάρι σε πλήρη και κραυγαλέα αντίθεση με τον Κάρολο που ερχόταν από τη χειρότερη χρονιά στην Ευρωλιγκάτη καριέρα του.

Κατ΄αναλογία μιλάω πάντα. Νομίζω ότι το εξάντλησα και παρέθεσα δεδομένα. Τα οποία είναι πολύ εύκολο να τα αλιεύσει κανείς.

AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 12:18 pm

Μετά από ένα διάστημα αποχής μου, φτάσαμε να έχει αρχίσει η χρονιά για τα καλά.

Η ομάδα έχει μέχρι στιγμής ενθουσιάσει ​και παράλληλα τα καλοκαιρινά τόπικ δεν έκλεισαν ποτέ γιατί μένει να γίνει μια -τουλάχιστον- ακόμα κίνηση. 2 σε 1 μας έχει ο κόουτς και γκρινιάζετε ρε; :lol:

Αν και η ομάδα παίζει όντως καλά για την εποχή, υπάρχουν σημεία που προβληματίζουν (τουλάχιστον στην θεωρία). Επιθετικά κυρίως. Υπάρχει ένα θεματάκι που αποτυπώνεται στις ασσίστ (κυρίως, αλλά όχι μόνο από το 1/2).
Ο Γουόκαπ είναι καθαρά 1ος με 4 ενώ Σλούκας, Ντόρσει και Λάρι έχουν 2.6, 2.4 και 1.6 αντίστοιχα.
Είναι προφανές όμως πως το 4 του Γουόκαπ θα είναι μια χαρά (ακόμα και αν πέσει λίγο) όταν ο Σλου δεδομένα θα ανέβει πάνω από το 5 αργά ή γρήγορα και όταν η ομάδα ρολάρει καλύτερα και επιθετικά.
Όταν δώσουν περισσότερη έμφαση στην επίθεση με πιο αποτελεσματική κίνηση θα ανέβει και το % στο 3.
Νομίζω πως καλά έκανε ο κόουτς και δεν πήρε ακόμα παίχτη. Ακριβώς γιατί είναι στην πρώτη φάση του ρολαρίσματος στο οποίο κάποιοι παίχτες πρέπει να παίξουν πολύ, με αυτοπεποίθηση και ρόλο. Και στην συνέχεια που θα υπάρχει ξεκάθαρη και συγκεκριμένη εικόνα του τι χρειάζεται η ομάδα να προσθέσει τον τελευταίο παίχτη και να αρχίσουν να βάζουν και άλλα πράγματα στο παιχνίδι. Από μέσα Νοέμβρη μέχρι αρχές ή μέσα Δεκέμβρη πχ, που θα είμαστε πια στην 2η φάση ρολαρίσματος και ο Σλούκας θα δημιουργεί, όσο ο Γουόκαπ θα παίρνει παραπάνω προσπάθειες* (κατά το ο ποιητής θα ψαρεύει...). Λογικά εκεί θα πάρει και καλό χρόνο ο νέος ταυτόχρονα με τον πολύ χρόνο που θα παίρνει ο Λούντζης στην Α1, θα μένουν εκτός αποστολής 1-2 παίχτες στα περισσότερα ματς Α1. Το οποίο θέμα προσθήκης παίχτη είναι εντελώς ασύνδετο με το αν θα χρειαζόταν αλλαγή του Μάρτιν που λένε κάποιοι (δεν το πιστεύω καθόλου).
Οι ξένοι αλλάζουν, αν όμως ένας από τους Έλληνες δεν τραβήξει πρέπει να γίνει (η μία που μας μένει) προσθήκη, δεν θα υπάρχει 2η επειδή κάποιος (άλλος Έλληνας) χτύπησε. Θέλει νταμπλ φέτος η διοίκηση εκτός από 8άδα :) Και αυτά στην περίπτωση που υπάρχει περαιτέρω άνεση στο μπάτζετ. Αν όχι, θέλει έτσι και αλλιώς προσοχή.

* Ο Γουόκαπ όντως δεν παίρνει όσες προσπάθειες θα μπορούσε (βάση εικόνας στους αγώνες) και εμφανώς έχει αναλάβει έναν πολύ συγκεκριμένο ρόλο σε αυτήν την φάση χωρίς να ξεφεύγει από αυτό το πλαίσιο. Δεδομένης της ανάγκης να ξεκινήσουν καλά κάποιοι άλλοι παίχτες που ενδεχομένως να είναι περισσότερο παίχτες ψυχολογίας (και τρέφονται μέσα από το σκοράρισμα μπροστά) από τον ίδιο και σε συνδυασμό με το όχι τόσο καλό ξεκίνημα Σλούκα**, μου μοιάζει σωστή επιλογή για τώρα. Είμαι αρκετά σίγουρος όμως πως είναι προσωρινός ο ρόλος και θα πάρει περισσότερες προσπάθειες (χωρίς να γίνει Μιχαλάκης Τζέιμς προφανώς).

** Στην πραγματικότητα ούτε ο Σλούκας έχει ξεκινήσει όσο κακά φαίνεται. Απλώς φέτος φαίνεται να γίνεται μια προσπάθεια να παίρνει παραπάνω σουτ πάνω του. Μέχρι τώρα αν δεν κάνω λάθος παίρνει 9,4 προσπάθειες ανά ματς σε 22', ενώ έκλεισε με 8,4 σε 27΄ σχεδόν 28'. Και πολλά από αυτά είναι επιλογή , δεν είναι αποτέλεσμα κακής επίθεσης πριν το σουτ.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 3:02 pm

Δεν θα παίξει με Άλμπα ο Μάρτιν.



0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1739
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Οκτ 25, 2021 5:10 pm

Πρόβλημα και στα δύο γόνατα ο Μάρτιν:

https://www.sport24.gr/basket/mpartzoka ... 01315.html

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Leo_98

 a1greece
Reactions: 264
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 5:54 pm

Φαίνεται ότι υπάρχει θέμα με τον Μάρτιν, κάτι που μάλλον δικαιολογεί και την μέτρια εικόνα του μέχρι τώρα.
Το θέμα τώρα είναι τριάρι ή πεντάρι;
Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να γίνει μεταγραφή άμεσα!

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1739
Δημοσιεύσεις: 2197
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Οκτ 25, 2021 6:00 pm

Leo_98 έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2021 5:54 pm
Φαίνεται ότι υπάρχει θέμα με τον Μάρτιν, κάτι που μάλλον δικαιολογεί και την μέτρια εικόνα του μέχρι τώρα.
Το θέμα τώρα είναι τριάρι ή πεντάρι;
Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να γίνει μεταγραφή άμεσα!
Αν το ιατρικό τιμ εκτιμήσει ότι ο παίκτης δεν έχει κάτι σοβαρό και ότι μπορεί να βγάλει τη χρονιά: τότε θέλουμε μόνο τριάρι.
Αν εκτιμήσει ότι πάπαλα: τότε θέλουμε και τριάρι και πεντάρι.

Όχι το ένα από τα δύο, αλλά και τα δύο.

2
2 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 6:18 pm

Συχνά γίνεται αυτό, παίκτες με θέμα στο ένα πόδι να έχουν λίγο μετά θέμα και στο άλλο γιατί συνειδητά-υποσυνείδητα το επιβαρύνουν περισσότερο.

Θα κάνετε έγκλημα αν δεν πάρετε forward.
Στο 3-4 έχετε Βεζένκοφ-Παπανικολάου και πίσω από αυτούς 2 γκάρντ που φιλότιμα καλύπτουν τα λεπτά του 3(Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ), έναν Πρίντεζη που δεν είναι για πολλά πλέον και έναν Ζαν Σαρλ που αποδίδει μόνο στο 5.

Αθλητικό 3-4αρι είτε σουτέρ είτε μπουκαδόρο θέλετε.

Για το 5 υπάρχει χρόνος.
Με Φαλ-Ζαν Σαρλ έχεις περιθώριο να περιμένεις τον Μάρτιν και αν δεν τραβήξει εκεί γύρω στα Χριστούγεννα να δεις την αγορά.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 8:16 pm

pan24 έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2021 6:18 pm
Συχνά γίνεται αυτό, παίκτες με θέμα στο ένα πόδι να έχουν λίγο μετά θέμα και στο άλλο γιατί συνειδητά-υποσυνείδητα το επιβαρύνουν περισσότερο.

Θα κάνετε έγκλημα αν δεν πάρετε forward.
Στο 3-4 έχετε Βεζένκοφ-Παπανικολάου και πίσω από αυτούς 2 γκάρντ που φιλότιμα καλύπτουν τα λεπτά του 3(Λαρεντζάκης, ΜακΚίσικ), έναν Πρίντεζη που δεν είναι για πολλά πλέον και έναν Ζαν Σαρλ που αποδίδει μόνο στο 5.

Αθλητικό 3-4αρι είτε σουτέρ είτε μπουκαδόρο θέλετε.

Για το 5 υπάρχει χρόνος.
Με Φαλ-Ζαν Σαρλ έχεις περιθώριο να περιμένεις τον Μάρτιν και αν δεν τραβήξει εκεί γύρω στα Χριστούγεννα να δεις την αγορά.
Επιτέλους!
Ήρθαν ενισχύσεις.
Το ιππικό! :)

vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Οκτ 25, 2021 11:11 pm

Η αλήθεια είναι πως έχω παρακολουθήσει ελάχιστα την ομάδα σας κια θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

Στο λίγο που είδα τον αγώνα με Ηρακλή, κάποια στιγμή η πεντάδα είχε 3 γκαρντ. Το συνηθίζει ο Μπαρτζώκας ή απλά έτυχε για λίγο;

Να καταλάβω θέλω το πως σκέφτεται την θέση 3 με την απουσία Παπανικολάου.

Άβαταρ μέλους
supgk

 junior
Reactions: 14
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 09, 2019 12:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Tracy McGrady
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 26, 2021 7:06 am

vforvendetta85 έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2021 11:11 pm
Η αλήθεια είναι πως έχω παρακολουθήσει ελάχιστα την ομάδα σας κια θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

Στο λίγο που είδα τον αγώνα με Ηρακλή, κάποια στιγμή η πεντάδα είχε 3 γκαρντ. Το συνηθίζει ο Μπαρτζώκας ή απλά έτυχε για λίγο;

Να καταλάβω θέλω το πως σκέφτεται την θέση 3 με την απουσία Παπανικολάου.
Στην ευρωλίγκα ως τώρα σε όσα ματς εχω δει το έχει κάνει ελάχιστα. Τώρα στο ελληνικό πρωτάθλημα και επειδή και ο λούτζης είναι 1.95-96 νομίζω φαντάζομαι τον πέρνει να το κάνει πιο άνετα.

0
Leo_98

 a1greece
Reactions: 264
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 07, 2021 5:03 pm

Διάστρεμμα ο Φαλ λένε. Δεν παίζει σήμερα με Περιστέρι.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 07, 2021 6:58 pm

Kαι καθυστερεί η άφιξη του Έισι για κάπου μέσα στην εβδομάδα. Ναι δείτε που θα πάρουμε και άλλο καθαρό 5αρι σε λίγο έτσι όπως πάει η κατάσταση.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 6371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 07, 2021 7:29 pm

Να πω την αλήθεια πάντως δεν βλέπω ιδιαίτερο νόημα σε ένα ματς που είμαστε στο +20 από το ημίχρονο σταθερά, να παίζουν 25 λεπτά περίπου ο Βεζένκοφ και ο Παπανικολάου που είναι δύο παίκτες που έχουν τραβήξει αρκετό κουπί φέτος. Αν παίζουν 5 λεπτά μόνο σε τέτοιο ματς ο Λούντζης (κυρίως) και ο Χρηστίδης κιόλας, πότε θα παίξουν;

1
1 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 07, 2021 7:47 pm

kojito έγραψε:
Κυρ Νοέμ 07, 2021 7:29 pm
Να πω την αλήθεια πάντως δεν βλέπω ιδιαίτερο νόημα σε ένα ματς που είμαστε στο +20 από το ημίχρονο σταθερά, να παίζουν 25 λεπτά περίπου ο Βεζένκοφ και ο Παπανικολάου που είναι δύο παίκτες που έχουν τραβήξει αρκετό κουπί φέτος. Αν παίζουν 5 λεπτά μόνο σε τέτοιο ματς ο Λούντζης (κυρίως) και ο Χρηστίδης κιόλας, πότε θα παίξουν;
Και εγώ αυτό σκεφτόμουν αν και λούντζης και ο χριστίδης ήταν κακοί σήμερα και ο μακισικ θα έπρεπε να παίξει περισσότερο

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Νοέμ 07, 2021 7:53 pm

supgk έγραψε:
Τρί Οκτ 26, 2021 7:06 am
vforvendetta85 έγραψε:
Δευ Οκτ 25, 2021 11:11 pm
Η αλήθεια είναι πως έχω παρακολουθήσει ελάχιστα την ομάδα σας κια θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

Στο λίγο που είδα τον αγώνα με Ηρακλή, κάποια στιγμή η πεντάδα είχε 3 γκαρντ. Το συνηθίζει ο Μπαρτζώκας ή απλά έτυχε για λίγο;

Να καταλάβω θέλω το πως σκέφτεται την θέση 3 με την απουσία Παπανικολάου.
Στην ευρωλίγκα ως τώρα σε όσα ματς εχω δει το έχει κάνει ελάχιστα. Τώρα στο ελληνικό πρωτάθλημα και επειδή και ο λούτζης είναι 1.95-96 νομίζω φαντάζομαι τον πέρνει να το κάνει πιο άνετα.
1.98 ειναι.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”