2019-2021-Ολυμπιακός - Μεταγραφικά νέα 2019-2021

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 7:41 pm

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 7:29 pm
Αν αποκτηθει ο Λαντειλ ειπατε οτι δεν μενει Ζαν σαρλς. Υπαρχει περιπτωση αν παρετε Λαντειλ να ειναι αυτος το 4-5αρι σας και να αποκτηθει και αθλητικος σεντερ? Δηλαδη:

4. Σασα-Πρι
4-5. Λαντειλ
5. Μαρτιν-Αθλητικος σεντερ

παντως ο μαρτιν αθλητικο και θηριο δεν τον λες. ειδικα σε αμυνα και ριμπαουντ δεν ειναι και ο καλυτερος, ειδικα στα ριμπαουντ μετριος πολυ.
Δες λίγο πως έβγαινε στους κοντούς συνέχεια. που να πηδήσει για ριμπάουντ. Δεν τους έχανε στα πόδια και πήδαγε σε κάθε σουτ. Ο Μπαρτζώκας είπε ότι αυτός κι ο Παπανικολάου είναι αυτοί που βάζουν τη μεγαλύτερη ένταση στην άμυνά μας.

Θηριότατος είναι! Από τα πλέον ντούκια της Λίγκας.
Πάμε παρακάτω όμως.

Σχετικά με την άμυνα, για να το δούμε λίγο.
Ο Βεζένκοφ έχει 0.5 κόψιμο ανά παιχνίδι. Είναι καλύτερος αμυντικός από τον Κάλινιτς που έχει 0.4 φέτος;
Ελάχιστα χειρότερος από τον Βέσελι που έχει 0.6;
Ο Παπαγιάννης είναι δυομιση φορές καλύτερος αμυντικός από τον Βέσελι;
Ο Γκιστ που καμιά χρονιά δεν πέρασε το 0.7-0 μπλοκ ανά παιχνιδι είναι κακός ή μέτριος αμυντικός;

Τα νούμερα πρέπει να τα βλέπουμε μέσα από ένα μπασκετικό φίλτρο ( το λες και διαλεκτική αν την ψάχνεις με τα αριστερά :wink: ). Καλύτερο παράδειγμα από τον φετινό Παναθηναϊκό δεν υπάρχει (θα υπάρχει αλλά αυτό είναι κυριολεκτικά στα πόδια μας). ΣΕ αξιολόγηση είναι κάπου δέκατος αλλά μόνο τον Ερυθρό Αστέρα πέρασε στη συνολική κατάταξη. Τη Χίμκι δεντην περιλαμβάνω. Να είμαστε και λίγο σοβαροί περικαλώ. :D


Οκ δεν θα επιμείνω. Ο Μάρτιν χάλιας, δεν μπορεί να καρφώσει, σαπιοκοιλιάς. Ο Λαντέιλ θυμίζει Μίρκο Μιλίσεβτις. :D
Κατά τ' αλλά, δεν νομίζω να φύγει ο Γιάννης Κάρολος. Το είπε ο Μπαρτζώκας, όχι τίποτε άλλο. Δεν είμαι ινσάιντερ. Με τόσους ινσάιντερ που να μείνει μισθός να μου κόψουν κι εμένα. Είμαι και ακριβοπληρωμένος ως γνωστό. :P

Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 7:43 pm

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 7:36 pm
papp7 έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 7:33 pm


Eτσι θελω να πιστευω. Βασικα ετσι θα επραττε ενας συλλογος με στοχους.
δεν χρειαζεται να ειναι κανα πρωτο ονομα. με τα λεφτα του ζανσαρλς, δηλαδη 400 μαξ. θεωρω θα ειναι καλυτερα αντι του ζαν σαρλς.
Κανονικα χρειαζεται ενας παικτης οπως ο Χαντερ με την εμπειρια του και τα προσοντα του ή εστω ενας επιπεδου Ρεινολντς , ομως που να τα κανει οντως στην Ευρωλιγκα.Οχι κανενας πχ Μαπ απο την Οστανδη, που ειναι ρισκο αλλα εχει potential και αν βγει θα ειμαστε καλα κτλ.

0
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4634
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 7:50 pm

αμα δεν ειναι ο μαρτιν αθλητικος και θηριο ποιος ειναι?ο τυπος ειναι μπουλντοζα με ποδια..δεν τον σπρωχνεις!εκτος και αν λετε σε υψος που εκει οντως ειναι μινιατουρα σεντερ.

Ο μαρτιν φετος στα λιγοστα παιχνιδια που επαιξε χωρις ενοχλησεις/τραυματισμους ηταν αεροπλανοφορο..σε εκεινα τα ματς ειχε κιολας 6-8 ριμπαουντ ενω παιζαμε αλλαγες..Θεωρω θα αλλαξουν πολλοι γνωμη γιαυτον του χρονου αν ειναι υγιης.

Θα συμφωνησω με τον φιλο μπασκετ72 οτι θα ναι πολυ ωραιο διδυμακι,απλα αντι για τον σαρλ θα ταν καλυτερα να ρθει ενας πιο ταιριαστος να κλεισει την 5δα,αν υπαρχει χρημα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 7:54 pm

papp7 έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 7:43 pm
[

Κανονικα χρειαζεται ενας παικτης οπως ο Χαντερ με την εμπειρια του και τα προσοντα του ή εστω ενας επιπεδου Ρεινολντς , ομως που να τα κανει οντως στην Ευρωλιγκα.Οχι κανενας πχ Μαπ απο την Οστανδη, που ειναι ρισκο αλλα εχει potential και αν βγει θα ειμαστε καλα κτλ.
Γεια σου φίλε papp7.
Το λέω και πιο πάνω. Που να χωρέσουν όλοι ετούτοι; Και ξένος σέντερ (ο όποιος) και Μάρτιν και Βεζένκοφ και Πρίντεζης και ένας ακόμη ξένος σαν αυτό που περιγράφεις στη θέση του ΓιαννουΚάρολου;
Μόνο με 2 παρατάσεις σε κάθε παιχνίδι θα βγαίνοι οι χρόνοι. :)
Αν έρθει ένα 4μιση που να μπορεί να παίξει το 5 καλύτερα από τον Γάλλο, είναι οκ, αρκεί να είναι κι αυτός εντάξει με 7-10(μαξ!!) λεπτά συμμετοχή. Ο Γάλλος προορίζεται να παίξει λίγοτερο από φέτος κι αυτό γιατί ο Μάρτιν τραυματίστηκε 2 φορές φέτος και ΚΥΡΙΩΣ δεν του βγήκε ο Έλλις αλλά δεν πρόκειται να την πατήσει πάλι ο Μπαρτζώκας. Άλλα είναι τα θέματά του κι όχι τα 4-5ρια στη σύγχρονη Ευρωλίγκα. Έχιε φοβερό ποσοστό επιτυχίας στις ομάδες που έχει δουλέχει (για το "μάτι" του σε παίκτες που πατάνε ζωγραφιστό)/

Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 8:03 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 7:54 pm
papp7 έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 7:43 pm
[

Κανονικα χρειαζεται ενας παικτης οπως ο Χαντερ με την εμπειρια του και τα προσοντα του ή εστω ενας επιπεδου Ρεινολντς , ομως που να τα κανει οντως στην Ευρωλιγκα.Οχι κανενας πχ Μαπ απο την Οστανδη, που ειναι ρισκο αλλα εχει potential και αν βγει θα ειμαστε καλα κτλ.
Γεια σου φίλε papp7.
Το λέω και πιο πάνω. Που να χωρέσουν όλοι ετούτοι; Και ξένος σέντερ (ο όποιος) και Μάρτιν και Βεζένκοφ και Πρίντεζης και ένας ακόμη ξένος σαν αυτό που περιγράφεις στη θέση του ΓιαννουΚάρολου;
Μόνο με 2 παρατάσεις σε κάθε παιχνίδι θα βγαίνοι οι χρόνοι. :)
Αν έρθει ένα 4μιση που να μπορεί να παίξει το 5 καλύτερα από τον Γάλλο, είναι οκ, αρκεί να είναι κι αυτός εντάξει με 7-10(μαξ!!) λεπτά συμμετοχή. Ο Γάλλος προορίζεται να παίξει λίγοτερο από φέτος κι αυτό γιατί ο Μάρτιν τραυματίστηκε 2 φορές φέτος και ΚΥΡΙΩΣ δεν του βγήκε ο Έλλις αλλά δεν πρόκειται να την πατήσει πάλι ο Μπαρτζώκας. Άλλα είναι τα θέματά του κι όχι τα 4-5ρια στη σύγχρονη Ευρωλίγκα. Έχιε φοβερό ποσοστό επιτυχίας στις ομάδες που έχει δουλέχει (για το "μάτι" του σε παίκτες που πατάνε ζωγραφιστό)/
Γεια σου φιλε μου basket72, ελπιζω να εισαι καλα και με υγεια :)

Στα δικα μου ματια ο Πριντεζης φετος θα πρεπει να παιζει λιγοτερο, εχει και τα θεματακια του ειδικα στην μεση που μπορει να μενει σε πολλα παιχνιδια εξω. Οποτε επειδη η Ευρωλιγκα ειναι μαραθωνιος και τα προβληματα τραυματισμων υπαρχουν και ο κορονοιος θα ειναι ερωτηματικο επισης φανταζομαι, θεωρω πως χωρανε, αν εχουμε και Α1 αλλαζει κατα πολυ το πραγμα επισης. Στην ουσια σκεφτομαι 20΄' λεπτα Βεζε , 20' λεπτα Λαντειλ (10' στο 5, 10' στο 4) , Πριντεζης ο,τι περισευει και ο Χασαν με τον αλλο ψηλο να μοιραστουν τα υπολοιπα 30΄. Προσωπικα δεν βλεπω να υπαρχει θεμα χρονου.

Ο Ζαν Σαρλ δεν μου αρεσε φετος στην ομαδα και δεν θα τον ηθελα για του χρονου.

0
Μέχρι φέτος
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 8:05 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 7:41 pm
Tracy Mac έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 7:29 pm
Αν αποκτηθει ο Λαντειλ ειπατε οτι δεν μενει Ζαν σαρλς. Υπαρχει περιπτωση αν παρετε Λαντειλ να ειναι αυτος το 4-5αρι σας και να αποκτηθει και αθλητικος σεντερ? Δηλαδη:

4. Σασα-Πρι
4-5. Λαντειλ
5. Μαρτιν-Αθλητικος σεντερ

παντως ο μαρτιν αθλητικο και θηριο δεν τον λες. ειδικα σε αμυνα και ριμπαουντ δεν ειναι και ο καλυτερος, ειδικα στα ριμπαουντ μετριος πολυ.
Δες λίγο πως έβγαινε στους κοντούς συνέχεια. που να πηδήσει για ριμπάουντ. Δεν τους έχανε στα πόδια και πήδαγε σε κάθε σουτ. Ο Μπαρτζώκας είπε ότι αυτός κι ο Παπανικολάου είναι αυτοί που βάζουν τη μεγαλύτερη ένταση στην άμυνά μας.

Θηριότατος είναι! Από τα πλέον ντούκια της Λίγκας.
Πάμε παρακάτω όμως.

Σχετικά με την άμυνα, για να το δούμε λίγο.
Ο Βεζένκοφ έχει 0.5 κόψιμο ανά παιχνίδι. Είναι καλύτερος αμυντικός από τον Κάλινιτς που έχει 0.4 φέτος;
Ελάχιστα χειρότερος από τον Βέσελι που έχει 0.6;
Ο Παπαγιάννης είναι δυομιση φορές καλύτερος αμυντικός από τον Βέσελι;
Ο Γκιστ που καμιά χρονιά δεν πέρασε το 0.7-0 μπλοκ ανά παιχνιδι είναι κακός ή μέτριος αμυντικός;

Τα νούμερα πρέπει να τα βλέπουμε μέσα από ένα μπασκετικό φίλτρο ( το λες και διαλεκτική αν την ψάχνεις με τα αριστερά :wink: ). Καλύτερο παράδειγμα από τον φετινό Παναθηναϊκό δεν υπάρχει (θα υπάρχει αλλά αυτό είναι κυριολεκτικά στα πόδια μας). ΣΕ αξιολόγηση είναι κάπου δέκατος αλλά μόνο τον Ερυθρό Αστέρα πέρασε στη συνολική κατάταξη. Τη Χίμκι δεντην περιλαμβάνω. Να είμαστε και λίγο σοβαροί περικαλώ. :D


Οκ δεν θα επιμείνω. Ο Μάρτιν χάλιας, δεν μπορεί να καρφώσει, σαπιοκοιλιάς. Ο Λαντέιλ θυμίζει Μίρκο Μιλίσεβτις. :D
Κατά τ' αλλά, δεν νομίζω να φύγει ο Γιάννης Κάρολος. Το είπε ο Μπαρτζώκας, όχι τίποτε άλλο. Δεν είμαι ινσάιντερ. Με τόσους ινσάιντερ που να μείνει μισθός να μου κόψουν κι εμένα. Είμαι και ακριβοπληρωμένος ως γνωστό. :P
ειδες να γραφω καπου οτι ο Μαρτιν ειναι σαπιοκοιλιας? ειπα οτι δεν ειναι τοσο θηριο οσο γραφεις. μια χαρα ειναι στα ποδια γιατι ειναι γρηγορος και ευκινητος. ομως για σεντερ δεν μπορει να τα βαλει με θηρια. ειναι λιγο αδυναμος και αν συνδυαστει με λαντειλ θα ειστε παλι σοφτ εκει.

προσοχη δεν λεω οτι ο λαντειλ δεν ειναι καλος παικτης! ισα ισα που τον θελω και στην ομαδα μου! απλως θελει καποιον διπλα του ντουκι-θηριο και πολυ αθλητικο. π.χ ο χαινς στα ντουζενια του μαζι με λαντειλ θα ηταν απο τα πιο ωραια διδυμα σεντερ.

αν παει η ομαδα με πρι-σασα-λαντειλ-μαρτιν-αθλητικο σεντερ, τοτε ειστε πολυ πολυ καλα. αν πατε με πρι-σασα-λαντειλ-μαρτιν-ζανσαρλς θα ειστε λιγο αδυναμοι και σοφτ στο 5 και θα εχετε θεμα σε ριμπαουντ.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 8:17 pm

Οκ TracyMac και papp7. Καταλαβαίνω τις ενστάσεις σας.
Δεν συμφωνούμε ωστόσο και τη συνέχεια θα την αναλάβει ο δικηγόρος μου. :P

Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 8:24 pm

Η αληθεια ειναι πως δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνουμε.
Πχ με το παρακατω εισαι ενταξει:
4. Βεζε-Πριντεζης
4-5. Ζαν Σαρλ
5. Λαντειλ-Μαρτιν
Σε αυτο βγαινουν οι χρονοι και ειναι κομπλε ; Eνω στο δικο μου που λεω
4.Βεζε-Πριντεζης
4-5.Λαντειλ
5.Μαρτιν-Ξενος

δεν βγαινουν γιατι ειναι πολλοι ;

0
Μέχρι φέτος
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 8:36 pm

papp7 έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 8:24 pm
Η αληθεια ειναι πως δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνουμε.
Πχ με το παρακατω εισαι ενταξει:
4. Βεζε-Πριντεζης
4-5. Ζαν Σαρλ
5. Λαντειλ-Μαρτιν
Σε αυτο βγαινουν οι χρονοι και ειναι κομπλε ; Eνω στο δικο μου που λεω
4.Βεζε-Πριντεζης
4-5.Λαντειλ
5.Μαρτιν-Ξενος

δεν βγαινουν γιατι ειναι πολλοι ;
Προτιμώ τον Λαντέιλ σε ρόλο 4-5ριου. Συμφωνώ σε αυτό βρε Papp7.
Απλώς δεν βλέπω πως θα χωρέσει πιο καλός παίκτης από τον Γάλλο. Άλλος τύπος, ναι. Aντί για 4-5ρι να πάμε για 5-6ρι (Αλέφαντος σπίκιγκ :P ) .

Αλλά πόσο καλύτερος;

π.χ ο Λαντέιλ θα πάρει κάπου στα 22-23 λεπτά, ο Μάρτιν 20-22, ο Βεζένκοφ 25-26, ο Πρίντεζης 10-12στο χαλαρό. (πήρε φέτος ο Σπαν 17, να μην πάρει 12 του χρόνου ο Πρι;). Είναι ήδη 80 λεπτά για τις 2 θέσεις.
Άντε να πάρει στο 3 ο Βέζε, ένα πεντάλεπτο; Θα προτιμούσα να πάμε με έναν άλλο 3αρι γιατί έχουμε θέμα στο 3. Κατ' ανάγκη έπαιξε ο Σάσα φέτος εκεί. Ο Σάσα φέτος με τέτοιο φεγγάρι (και τόση δουλειά πού έριξε το παιδί) κι άσσος να παίζε κάτι θα έκανε. ΑΛλά δεν είναι για εκεί, εκτός κι αν έχει έναν Άαρον Γουάιτ εκεί πέρα και μπορεί να του βάζει δύσκολα.

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 8:49 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 8:36 pm
papp7 έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 8:24 pm
Η αληθεια ειναι πως δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνουμε.
Πχ με το παρακατω εισαι ενταξει:
4. Βεζε-Πριντεζης
4-5. Ζαν Σαρλ
5. Λαντειλ-Μαρτιν
Σε αυτο βγαινουν οι χρονοι και ειναι κομπλε ; Eνω στο δικο μου που λεω
4.Βεζε-Πριντεζης
4-5.Λαντειλ
5.Μαρτιν-Ξενος

δεν βγαινουν γιατι ειναι πολλοι ;
Προτιμώ τον Λαντέιλ σε ρόλο 4-5ριου. Συμφωνώ σε αυτό βρε Papp7.
Απλώς δεν βλέπω πως θα χωρέσει πιο καλός παίκτης από τον Γάλλο. Άλλος τύπος, ναι. Aντί για 4-5ρι να πάμε για 5-6ρι (Αλέφαντος σπίκιγκ :P ) .

Αλλά πόσο καλύτερος;

π.χ ο Λαντέιλ θα πάρει κάπου στα 22-23 λεπτά, ο Μάρτιν 20-22, ο Βεζένκοφ 25-26, ο Πρίντεζης 10-12στο χαλαρό. (πήρε φέτος ο Σπαν 17, να μην πάρει 12 του χρόνου ο Πρι;). Είναι ήδη 80 λεπτά για τις 2 θέσεις.
Άντε να πάρει στο 3 ο Βέζε, ένα πεντάλεπτο; Θα προτιμούσα να πάμε με έναν άλλο 3αρι γιατί έχουμε θέμα στο 3. Κατ' ανάγκη έπαιξε ο Σάσα φέτος εκεί. Ο Σάσα φέτος με τέτοιο φεγγάρι (και τόση δουλειά πού έριξε το παιδί) κι άσσος να παίζε κάτι θα έκανε. ΑΛλά δεν είναι για εκεί, εκτός κι αν έχει έναν Άαρον Γουάιτ εκεί πέρα και μπορεί να του βάζει δύσκολα.
οπως και εγω, ετσι και ο φιλος papπ7 εννοει αντι για το 4αρι ζανσαρλς θα ηθελε 5αρι αθλητικο σεντερ στα ιδια λεφτα μαξ 400. αντι δηλαδη για αλλο ενα 4αρι να αποκτηθει 5αρι στα ιδια λεφτα και αξια με γαλλο.

και αν υπαρχει περιπτωση να υπαρξει καμια ευκαιρια με καναν καλυτερο π.χ χαντερ ας γινει.

παντως χωρις να τον ξερω, θεωρω οτι ο μπαρτζω θα ηθελε τον Νεμπο αντι του γαλλου και να ειναι σασα-πριν-λαντειλ-μαρτιν-νεμπο. τι λετε?

0
reignman

allstar
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 3482
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 8:52 pm

Aυτο το αθλητικος Μαρτιν χρειαζεται κουβεντα.

Τι οριζουμε ως αθλητικο πλεον? Το να εισαι δυνατος? Δυνατος ειναι.

Ειναι γρηγορος? Για το υψος του ελεγχεται , θα ελεγα οχι.
Ειναι εκρηκτικος? Οχι.
Εχει γρηγορα πλαγια βηματα οταν προσπαθει να κλεισει στην περιφερεια? Οχι.
Εχει γρηγορο recovery/επαναφορα απο ψευτικο αλμα στην περιφερεια να γυρισει στην ρακετα? Οχι.
Εχει επιτοπιο αλμα ? meh.

Ειναι δυνατος και τελειωνει αψογα απο τα 2 μετρα και μεσα. Ντανστον μου θυμιζει χωρις το υπερτατο timing στην αμυνα για τα blocks.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 9:09 pm

reignman έγραψε:
Παρ Απρ 23, 2021 8:52 pm
Aυτο το αθλητικος Μαρτιν χρειαζεται κουβεντα.

Τι οριζουμε ως αθλητικο πλεον? Το να εισαι δυνατος? Δυνατος ειναι.

Ειναι γρηγορος? Για το υψος του ελεγχεται , θα ελεγα οχι.
Ειναι εκρηκτικος? Οχι.
Εχει γρηγορα πλαγια βηματα οταν προσπαθει να κλεισει στην περιφερεια? Οχι.
Εχει γρηγορο recovery/επαναφορα απο ψευτικο αλμα στην περιφερεια να γυρισει στην ρακετα? Οχι.
Εχει επιτοπιο αλμα ? meh.

Ειναι δυνατος και τελειωνει αψογα απο τα 2 μετρα και μεσα. Ντανστον μου θυμιζει χωρις το υπερτατο timing στην αμυνα για τα blocks.
Δεν είναι απλώς, δυνατός. Είναι ταυρί κανονικό.
Μέχρι και τον πρώτο του τραυματισμό ήταν απόλαυση σε άμυνα κι επίθεση. Μαζί με ΣΛούκα και Σακίλαρο, οι καλύτεροι μας παίκτες μέχρι τότε που παίζαμε κανονικό μπάσκετ, με κανονικό προπονητή, ρόλους, ψυχολογία κλπ. :oops:

Την όντως περιορισμένη εκρηκτικότητα του την αντισταθμίζει με το μυαλό του. Στροφάρει πολύ. Εχει (κι όμως) καλά πλάγια, είναι γρήγορος για 5ρι (για το ύψος του δεν είναι, αλλά είναι τεράστιος ο τύπος) κι έχει πολύ μα πολύ καλό συγχρονισμό στο κόψιμο (όταν δεν μαρκάρει κοντούς στο τρίποντο).

το καλοκαίρι πέρσι είχα ανεβάσει βίντεο που κάρφωνε και το κεφάλι του έφτανε στη στεφάνη, από τις μέρες του στη χώρα του ανατέλλοντος ήλιου.

Tracymac, παικτικά το ρόστερ που προτείνεις είναι όντως πιο λειτουργικό. Αρκεί να είναι οκ με τον λίγο χρόνο του ο Νέμπο. :wink:

Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4634
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 23, 2021 9:55 pm

hassan martin has a 2.16 m wing span and a verified vertical jump of 97 cm!

αν δεν κανω λαθος το λες και επιπεδου nba ..τοσο ειχε και ο κομπι παντως αποτι θυμαμαι.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1912
Δημοσιεύσεις: 5212
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 24, 2021 6:25 am

Είτε πάντως με Ζαν-Σαρλ είτε όχι χρειαζόμαστε παίκτη πέραν του δίδυμου Χασάν-Λαντέιλ (αν κλείσει τελικά) που να μπορεί να παίζει και στο 5. Ο Χρηστίδης δεν πήρε φέτος ευκαιρίες και βλέποντας τον να δυσκολεύεται να μαρκάρει παίκτες στην Α2 δεν νομίζω γενικότερα να μπορεί να σταθεί ως τρίτος σέντερ.
Εμένα ο Ζαν Σαρλ γι' αυτό που αποκτήθηκε 5ος στους ψηλούς νομίζω ότι ήταν παραπάνω από επαρκής. Είναι αθλητικός, μπορεί να παίξει πάνω από το στεφάνι και το κυριότερο για μένα έχει αντίληψη και ξέρει να κινείται στους χώρους και στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Να προσθέσω τα πολύ καλά του ποσοστά στα τελειώματα κοντά στο καλάθί, τα πολύ καλά στις βολές.
Δεν μπορεί να σπρώξει ογκώδεις ψηλούς σύμφωνοι, δεν έχει καλό τρίποντο για 4άρι και φέτος έκανε λάθη μερικά μαζί με αυτά του Μακκίσικ μας στοίχισαν παιχνίδια αλλά σε αυτό το κομμάτι θα είναι καλύτερος φέτος.
Αν ο προϋπολογισμός γι' αυτήν την θέση δεν είναι μεγάλος (που δεν θα είναι) θα πάμε για άλλο ένα στοίχημα, για μια θέση που δεν θα υπάρχουν πολλά λεπτά συμμετοχής.

1
1 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 24, 2021 9:01 am

5ο ψηλο εγω απο του χρονου υπολογιζω τον πριντεζη. Δηλαδη μπορει να υπαρχουν ματσακια που ισως παιζει 5λεπτα.

συν οτι καποια σκορπια 3λεπτα θα τα παιρνει και στο 3 ο σασα μεχρι να επιστρεψει ο παπ. οποτε σιγουρα θα βρεθει χωρος για τον νεμπο π,χ

επισης και ο ζαν σαρλς να μεινει παλι το ιδιο προβλημα υπαρχει, συν οτι αν μεινει ο ζαν σαρλς ουσιαστικα ο λαντειλ θα παιζει μονο 5 ενω στο 4 θα μαζευτουν αρκετοι.

το θεωρω πολυ πιο λειτουργικο αλλα και πιο σωστο απο δομη και στοιχεια που σας λειπουν, να πατε με λαντειλ 4-5 και συν ενα αθλητικο σεντερ (π,χ νεμπο).

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”