Euroleague Round 30, Anadolu Efes vs Olymnpiacos Piraeus

Συντονιστής: Captains

assistant77

 nba
Reactions: 1350
Δημοσιεύσεις: 2183
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2022 7:42 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 21, 2024 7:31 am

TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Τετ Μαρ 20, 2024 9:10 pm
Σειρά Ολυμπιακός-ΠΑΟ δίνει νόημα σε όλους τους Έλληνες μπασκετόφιλους! Ωστόσο θα προτιμούσα άλλη διασταύρωση! Ο ΠΑΟ είναι ύπουλη ομάδα και τους έχουμε κερδίσει πολλές φορές. Η διαφορά μας δεν είναι τόσο μεγάλη για να τους κερδίζουμε συνέχεια οπότε και λόγω πιθανοτήτων κάποια στιγμή θα κάνουν κάποιο σερί και αυτοί!
Δε χρειαζεται να τους κερδιζουμε συνεχεια......ενα 60 % μας ειναι υπεραρκετο......

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 893
Δημοσιεύσεις: 1576
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Μαρ 21, 2024 8:10 am

lefpan έγραψε:
Τετ Μαρ 20, 2024 7:00 pm
golitog7 έγραψε:
Τετ Μαρ 20, 2024 8:13 am
Εγώ θέλω να παίξουμε με Μονακό και ας έχουν αυτοί το πλεονέκτημα έδρας. Θεωρώ ότι πιο εύκολα σπάει το "καυτό" Salle Gaston Medecin παρά το ΟΑΚΑ ή η Ulker Arena. Είδαμε και πέρυσι που είχαμε ομαδάρα πως στο τσακ περάσαμε εκεί μέσα. Φέτος θεωρώ ότι θα είναι ακόμα καλύτερη η Φενέρ με Σάρας. Συνεπώς το πλεονέκτημα έδρας πραγματικά δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο η φόρμα. Να είναι όλοι υγιείς και με τις προσθήκες/ενέσεις αθλητικότητας που κάναμε φέτος μια χαρά μπορούμε να αντιμετωπίσουμε την Μονακό.
Ανάμεσα σε ΠΑΟ, Φενέρ, Μονακό, Μπάρτσα, μακράν η καλύτερη για μας διασταύρωση στα πλει-οφς είναι με τον ΠΑΟ (είτε με πλεονέκτημα είτε χωρίς).
Είναι τόσο ρηχή ομάδα και με τέτοιο μικρό ροτέισον, ώστε δεν πιστεύω ότι μπορεί να βγάλει σειρά 5 αγώνων, όχι μόνο με μας αλλά ούτε με καμμιά άλλη ομάδα από τις ανωτέρω.
Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες και σε διαψεύδει πανηγυρικά η πραγματικότητα. Ο Παο είναι πάνω από μας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της φετινής Euroleague (και μάλιστα έχοντας χάσει και τα δύο μεταξύ μας παιχνίδια). Επίσης έχει παίξει σε γενικές γραμμές καλύτερο και ομορφότερο μπάσκετ από εμάς. Στο κομμάτι έδρα που είσαι τόσο σίγουρος ότι θα τη σπάσουμε για πλάκα: στο Οακα ο παο έχει χάσει μόνο από εμάς στην παράταση όταν η ομάδα ήταν ακόμα αμοντάριστη και από την Ρεάλ την περίοδο που θα κέρδιζε και τους Μπουλς. Μάλιστα οι πιο πολλές ομάδες (ακόμα και οι πιο σοβαρές --> Μονακό, Φενέρ, Αρμάνι, Βίρτους, Εφές, Παρτίζαν κτλ κτλ) χάσανε οι πιο πολλές από το πρώτο δεκάλεπτο και οι υπόλοιπες εύκολα.
Τώρα για το κοντό ροτέισον που λες: πράγματι είναι ένα πρόβλημα σε σειρά 5 αγώνων, αν φτάσουμε φυσικά σε 5ο ματς. Όμως μέχρι τότε κανείς δεν ξέρει πως θα είναι τα ρόστερ, αν δηλαδή θα έχουν μπει και άλλοι παίκτες στην εξίσωση (Χουάντσο, Παπαπέτρου και φυσικά Βιλντόσα). Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι αυτοί + Αντετοκούνμπο, Καλαιτζάκης, Μπαλτσερόφσκι δεν θα μπορέσουν να βοηθήσουν σε μία σειρά.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1393
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 21, 2024 8:53 am

Εγώ κατανοώ τους φίλους Ολυμπιακούς που θέλουν Παναθηναϊκό για σταύρωμα. Κι εγώ με μειονέκτημα τον Ολυμπιακό θα ήθελα. Όχι γιατί είναι χειρότερη ομάδα (έχω πει πολλάκις πως για μένα είναι φαβορί για Φ4) αλλά επειδή οι ομάδες ξέρουν πολύ καλά τον εντός συνόρων αντίπαλο. Όσο εχθρικό και να είναι το ΣΕΦ, έχουμε παίξει εκεί 15 φορές (περίπου) φέτος. Δεν υπάρχουν πολλές εκπλήξεις.

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 958
Δημοσιεύσεις: 4771
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 21, 2024 9:12 am

Κακό παιχνίδι στην Πόλη.και κακό κοουτσαρισμα θα πω εγω. Φοβήθηκε ο Μπαρτζώκας να ανοίξει το ροτεισον στο 2ο ημίχρονο με αποτέλεσμα να μην έχει φρεσκάδα και καθαρό μυαλό ο στο στο τέλος. Ο γκος καλό θα ήταν να αρχίζει να θυμίζει μπασκετμπολίστα του εκατομμυρίου γιατίτον έχει ανάγκη η ομάδα από δω και πέρα.

Σχετικά με τα σενάρια της εξάδας ακόμα έχει μπολυ δρόμο.ισως την Παρασκευή να μπορούμε να βγάλουμε κάποια σενάρια. Ο ΟΣΦΠ δεν υπήρχε περίπτωση να τελειώσει τη σεζόν με 11-0, έχει όμως άλλα 2-3 παιχνίδια που ίσως χάσει. Η ήττα της Μονακό ήταν πολύ κακη για τον ΟΣΦΠ και η ισοβαθμία αχνόφαίνεται.

1
1 Εικόνα
HackerBaby

 euroleague
Reactions: 478
Δημοσιεύσεις: 1014
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2012 4:51 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Doncic
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Μαρ 21, 2024 9:23 am

nikolas_asteri έγραψε:
Πέμ Μαρ 21, 2024 8:53 am
Εγώ κατανοώ τους φίλους Ολυμπιακούς που θέλουν Παναθηναϊκό για σταύρωμα. Κι εγώ με μειονέκτημα τον Ολυμπιακό θα ήθελα. Όχι γιατί είναι χειρότερη ομάδα (έχω πει πολλάκις πως για μένα είναι φαβορί για Φ4) αλλά επειδή οι ομάδες ξέρουν πολύ καλά τον εντός συνόρων αντίπαλο. Όσο εχθρικό και να είναι το ΣΕΦ, έχουμε παίξει εκεί 15 φορές (περίπου) φέτος. Δεν υπάρχουν πολλές εκπλήξεις.
Εγω παντως θα προτιμουσα να παιξω με πλεονεκτημα απεναντι στη Μονακο και στη Μπαρτσελονα παρα με Ολυμπιακο και Φενερ , παιζουμε καλυτερα με ομαδες που ανοιγουν το ρυθμο και δεν παιζουν τοσο σκληρα στην αμυνα . Η σειρα προτιμησης για μενα ειναι Μονακο , Μπαρτσα , Ολυμπιακος , Φενερ

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1393
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 21, 2024 9:33 am

HackerBaby έγραψε:
Πέμ Μαρ 21, 2024 9:23 am
nikolas_asteri έγραψε:
Πέμ Μαρ 21, 2024 8:53 am
Εγώ κατανοώ τους φίλους Ολυμπιακούς που θέλουν Παναθηναϊκό για σταύρωμα. Κι εγώ με μειονέκτημα τον Ολυμπιακό θα ήθελα. Όχι γιατί είναι χειρότερη ομάδα (έχω πει πολλάκις πως για μένα είναι φαβορί για Φ4) αλλά επειδή οι ομάδες ξέρουν πολύ καλά τον εντός συνόρων αντίπαλο. Όσο εχθρικό και να είναι το ΣΕΦ, έχουμε παίξει εκεί 15 φορές (περίπου) φέτος. Δεν υπάρχουν πολλές εκπλήξεις.
Εγω παντως θα προτιμουσα να παιξω με πλεονεκτημα απεναντι στη Μονακο και στη Μπαρτσελονα παρα με Ολυμπιακο και Φενερ , παιζουμε καλυτερα με ομαδες που ανοιγουν το ρυθμο και δεν παιζουν τοσο σκληρα στην αμυνα . Η σειρα προτιμησης για μενα ειναι Μονακο , Μπαρτσα , Ολυμπιακος , Φενερ
Μα για όταν έχουμε μειονέκτημα το είπα. Αν έχουμε πλεονέκτημα έδρας για τους ίδιους λόγους (από τη απέναντι πλευρά) *δεν* θέλω Ολυμπιακό. Θέλω ομάδες σαν αυτές που ανέφερες που το ΟΑΚΑ θα τους κάνει μεγάλη διαφορά.

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
assistant77

 nba
Reactions: 1350
Δημοσιεύσεις: 2183
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2022 7:42 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 21, 2024 9:43 am

golitog7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 21, 2024 8:10 am
lefpan έγραψε:
Τετ Μαρ 20, 2024 7:00 pm

Ανάμεσα σε ΠΑΟ, Φενέρ, Μονακό, Μπάρτσα, μακράν η καλύτερη για μας διασταύρωση στα πλει-οφς είναι με τον ΠΑΟ (είτε με πλεονέκτημα είτε χωρίς).
Είναι τόσο ρηχή ομάδα και με τέτοιο μικρό ροτέισον, ώστε δεν πιστεύω ότι μπορεί να βγάλει σειρά 5 αγώνων, όχι μόνο με μας αλλά ούτε με καμμιά άλλη ομάδα από τις ανωτέρω.
Δεν ισχύει καθόλου αυτό που λες και σε διαψεύδει πανηγυρικά η πραγματικότητα. Ο Παο είναι πάνω από μας σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της φετινής Euroleague (και μάλιστα έχοντας χάσει και τα δύο μεταξύ μας παιχνίδια). Επίσης έχει παίξει σε γενικές γραμμές καλύτερο και ομορφότερο μπάσκετ από εμάς. Στο κομμάτι έδρα που είσαι τόσο σίγουρος ότι θα τη σπάσουμε για πλάκα: στο Οακα ο παο έχει χάσει μόνο από εμάς στην παράταση όταν η ομάδα ήταν ακόμα αμοντάριστη και από την Ρεάλ την περίοδο που θα κέρδιζε και τους Μπουλς. Μάλιστα οι πιο πολλές ομάδες (ακόμα και οι πιο σοβαρές --> Μονακό, Φενέρ, Αρμάνι, Βίρτους, Εφές, Παρτίζαν κτλ κτλ) χάσανε οι πιο πολλές από το πρώτο δεκάλεπτο και οι υπόλοιπες εύκολα.
Τώρα για το κοντό ροτέισον που λες: πράγματι είναι ένα πρόβλημα σε σειρά 5 αγώνων, αν φτάσουμε φυσικά σε 5ο ματς. Όμως μέχρι τότε κανείς δεν ξέρει πως θα είναι τα ρόστερ, αν δηλαδή θα έχουν μπει και άλλοι παίκτες στην εξίσωση (Χουάντσο, Παπαπέτρου και φυσικά Βιλντόσα). Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι όλοι αυτοί + Αντετοκούνμπο, Καλαιτζάκης, Μπαλτσερόφσκι δεν θα μπορέσουν να βοηθήσουν σε μία σειρά.
Ο Μπαλτσε δεν μπορει να σταθει ουτε στην Πυλαια με τον ΠΑΟΚ.......κι εκει υπερωριες χρειαστηκε να κανει ο Λεσορ....ο Αντε οντως εχει δειξει μεγαλη βελτιωση φετος αλλα δεν μπορει να αποτελεσει παραγοντα σε μια σειρα playoffs......o Παπι και ο Καλαιτζακης θα προσφερουν οσα και ο Λουτζης με τον Μπραζ,ειναι εκτος ροτεισον κι εμπιστοσυνης Αταμαν....αντε να παιξουν 10 λεπτα σε ολη τη σειρα για καμια αμυντικη αποστολη.....ο Χουαντσο που εχει την ποιοτητα δεν προσφερει το σταθερο σουτ απ την περιφερεια που ζηταει ο Αταμαν γι αυτο ο Μητογλου χτυπαει συνεχομενα +30λεπτα.....ο καλος Βιλντοζα θα μπορουσε να παρει ενα παιχνιδι μονος του αλλα δεν ξερουμε σε τι κατασταση θα εμφανιστει σ εναν μηνα και δεν εχει το σκαρι για ν αντεξει 5 ματς σε δυο εβδομαδες.....
Καταληγοντας θα πω οτι ο Παο εχει τα πλεονεκτηματα της φοβερης εδρας και του Αταμαν αλλα προσωπικα προτιμω να αντιμετωπισω αυτα παρα μια πιο γεματη ομαδα οπως η Μονακο και η Φενερ.....

0
reignman

allstar
Reactions: 1187
Δημοσιεύσεις: 3548
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 21, 2024 10:05 am

την περίοδο που θα κέρδιζε και τους Μπουλς.
Ε καλα, δεν χρειαζεται να εισαι και τιποτα ιδιαιτερο για να κερδισεις τους Μπουλς.

Οι πιστονς που εχουν μολις 12 νικες σε 68 αγωνες, 2 απο αυτες τις νικες ειναι εναντια στους Μπουλς.

So, there's that ^_^

0
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 477
Δημοσιεύσεις: 1698
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Μαρ 21, 2024 10:11 am

Ο ΠΑΟ με μειονέκτημα είναι πολύ δύσκολη κλήρωση! Έχει παίχτες που μπορούν να βάλουν μεγάλα σουτ και παίζει σκληρή άμυνα στα γκαρντ! Γενικά δεν τον προτιμώ για αντίπαλο ειδικά με μειονέκτημα. Σε περίπτωση που πέφταμε πάνω του τι θα προτιμούσατε φάιναλ 4 ή πρωτάθλημα?

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1393
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 21, 2024 10:23 am

TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Πέμ Μαρ 21, 2024 10:11 am
Ο ΠΑΟ με μειονέκτημα είναι πολύ δύσκολη κλήρωση! Έχει παίχτες που μπορούν να βάλουν μεγάλα σουτ και παίζει σκληρή άμυνα στα γκαρντ! Γενικά δεν τον προτιμώ για αντίπαλο ειδικά με μειονέκτημα. Σε περίπτωση που πέφταμε πάνω του τι θα προτιμούσατε φάιναλ 4 ή πρωτάθλημα?
Δεν ρωτάς εμένα αλλά νομίζω ότι ο κόσμος του Ολυμπιακού έχει φτάσει σε αυτό το σημείο που οκ, καλό το πρωτάθλημα, αλλά άλλη γλύκα έχει το Φ4. Ειδικά αν αναλογιστούμε πως χάθηκε η κούπα πέρυσι υπάρχει μια έξτρα "πείνα" (ας το πούμε) για "εξιλέωση" (ας το πούμε).

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
karamelitsa

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 18, 2023 8:58 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένος παίκτης: Ζιοβάνι
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Ολυμπιακός
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Μαρ 21, 2024 10:28 am

TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Πέμ Μαρ 21, 2024 10:11 am
Ο ΠΑΟ με μειονέκτημα είναι πολύ δύσκολη κλήρωση! Έχει παίχτες που μπορούν να βάλουν μεγάλα σουτ και παίζει σκληρή άμυνα στα γκαρντ! Γενικά δεν τον προτιμώ για αντίπαλο ειδικά με μειονέκτημα. Σε περίπτωση που πέφταμε πάνω του τι θα προτιμούσατε φάιναλ 4 ή πρωτάθλημα?
Για μένα πρωτάθλημα, το να πάω F4 και να το ξαναχάσουμε δεν μου λέει κάτι, εκτός και αν μου έλεγε κάποιος ότι αν πάμε θα παίρναμε την κούπα!! Πρόσωπικά χόρτασα από συμμετοχές σε F4....καμία κούπα να πάρουμε και να μην μένουμε μόνο στις συμμετοχές.

0
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 477
Δημοσιεύσεις: 1698
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Μαρ 21, 2024 10:51 am

Και εγώ πρωτάθλημα προτιμώ από απλή συμμετοχή!

0
assistant77

 nba
Reactions: 1350
Δημοσιεύσεις: 2183
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2022 7:42 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 21, 2024 10:57 am

TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Πέμ Μαρ 21, 2024 10:11 am
Ο ΠΑΟ με μειονέκτημα είναι πολύ δύσκολη κλήρωση! Έχει παίχτες που μπορούν να βάλουν μεγάλα σουτ και παίζει σκληρή άμυνα στα γκαρντ! Γενικά δεν τον προτιμώ για αντίπαλο ειδικά με μειονέκτημα. Σε περίπτωση που πέφταμε πάνω του τι θα προτιμούσατε φάιναλ 4 ή πρωτάθλημα?
Αν ειμαστε τυχεροι στην κληρωση μπορει να τον αποφυγουμε......οσο για το διλημμα σου εγω κι απ τα δυο προτιμω το σουπερ καπ....το χουμε παρει ηδη οποτε ολα καλα για τη φετινη σαιζον.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1393
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 21, 2024 10:58 am

Ε ρε παιδιά χαίρω πολύ. Κανείς δεν θέλει μόνο συμμετοχή. Αλλά δεν μπορείς να το ξέρεις από πριν αυτό.

Το δίλημμα είναι περίπου: "Θέλεις 100 ευρώ στο χέρι ή 50% να κερδίσεις 1000;"

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
assistant77

 nba
Reactions: 1350
Δημοσιεύσεις: 2183
Εγγραφή: Τρί Ιουν 21, 2022 7:42 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Isiah Thomas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Μαρ 21, 2024 11:01 am

karamelitsa έγραψε:
Πέμ Μαρ 21, 2024 10:28 am
TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Πέμ Μαρ 21, 2024 10:11 am
Ο ΠΑΟ με μειονέκτημα είναι πολύ δύσκολη κλήρωση! Έχει παίχτες που μπορούν να βάλουν μεγάλα σουτ και παίζει σκληρή άμυνα στα γκαρντ! Γενικά δεν τον προτιμώ για αντίπαλο ειδικά με μειονέκτημα. Σε περίπτωση που πέφταμε πάνω του τι θα προτιμούσατε φάιναλ 4 ή πρωτάθλημα?
Για μένα πρωτάθλημα, το να πάω F4 και να το ξαναχάσουμε δεν μου λέει κάτι, εκτός και αν μου έλεγε κάποιος ότι αν πάμε θα παίρναμε την κούπα!! Πρόσωπικά χόρτασα από συμμετοχές σε F4....καμία κούπα να πάρουμε και να μην μένουμε μόνο στις συμμετοχές.
ποιο φαιναλ-4 τωρα,κουπα να ναι κι ας ειναι κουπα του καφε...ολη η χρονια ειναι στα ημιτελικα με το Περιστερι,μη μας κανουν κανα break γιατι εχουν δυσκολη εδρα.....μετα στους τελικους ολα γινονται.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”