Euroleagure Round 20, FC Barcelona - Olympiacos Piraeus

Συντονιστής: Captains

Στηβ Κερ

 a1greece
Reactions: 562
Δημοσιεύσεις: 892
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:54 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 10, 2024 10:39 pm

Coach Periklis έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 10:31 pm
Boston1 έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 10:23 pm


Να πάρει πάντως ο Μπαρτζώκας παίκτη με την προσωπικότητα και τις ικανότητες του Τζέιμς είναι δύσκολο. Θα του χαλάσει τα συστήματα και τα excel. Θα μετατρέψει το σοσιαλισμό σε δικτατορία ή στην καλύτερη σε βασιλευόμενη δημοκρατία.
Πιπέρι, φτου κακά

Ακούς εκεί ηγέτη

Είδα και στατιστικά Μπόλντουιν απέναντι στην φανταστική φέτος Μπολόνια και συγχυστηκα
Για ενάμιση μήνα συγχυζόντουσαν οι οπαδοί της Μακάμπι ….

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 786
Δημοσιεύσεις: 2831
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 10, 2024 10:49 pm

AlexD έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 10:36 pm
Sokos έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 10:24 pm


Το ότι είμαστε σκληρή ομάδα που δεν τρώει 20αρες δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κερδίζουμε κιόλας. Αυτή τη στιγμή κόντρα σε ομάδες που θα έμπαιναν play in έχουμε 4 νίκες και 7 ήττες αν δεν κάνω λάθος. Δεν το λες και καλό οιωνό. Αυτό με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα μπούμε στα play offs, πράγμα καθόλου βέβαιο με τις τόσες αδυναμίες μας.
Δεν είναι ότι είμαστε σκληρή ομάδα, έχουμε αρχές και μια βάση πάνω στην οποία χτίζουμε και έτσι ακόμα και με τραυματισμούς και στην χειρότερη κατάσταση δεν μας κερδίζεις εύκολα.

Το αν θα κερδίσουμε, θα κριθεί από το πόσο καλή δουλειά θα γίνει από δω και πέρα (και πόση τύχη/ατυχία θα έχουμε) που η ομάδα είναι κανονικά. Είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο και για αυτό πίστευα από πριν ότι σε βράδυ που οι ψηλοί μας δεν είναι 100% και οι δικοί τους είναι, δεν είμαστε ακόμα εκεί να το πάρουμε το ματς.

Εγώ αυτά που ήθελα να δω απόψε τα είδα και είμαι ευχαριστημένος, όλα πάνε καλά.

:welcome:
Σήμερα πάντως είχες όλη την τύχη με το μέρος σου

Αλλά η τύχη ευνοεί τους ικανούς

Δεν είχαν δύο παικταραδες, βγήκε έξω ο βεσελι στο 36 με -3 , κακά τα ψέματα ήπιαν θάλασσα μετά , έχουν ούτως ή άλλως άπειρο νεαρό μέτριο ακόμα κοουτς

Ε, τι άλλο να γίνει για να το πάρεις το ρημαδι;

Τα παιδιά δεν μπορούν για μένα

Τώρα να μπορέσουν σε δύο μήνες; οκ ας πω . Τα δείγματα δεν το δείχνουν αλλά θα πω ΙΣΩΣ

1
1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
Sokos

 euroleague
Reactions: 264
Δημοσιεύσεις: 1206
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2008 2:24 am
Αγαπημένος παίκτης: Vince Carter
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιαν 10, 2024 11:06 pm

AlexD έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 10:36 pm
Sokos έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 10:24 pm


Το ότι είμαστε σκληρή ομάδα που δεν τρώει 20αρες δεν σημαίνει ότι μπορούμε να κερδίζουμε κιόλας. Αυτή τη στιγμή κόντρα σε ομάδες που θα έμπαιναν play in έχουμε 4 νίκες και 7 ήττες αν δεν κάνω λάθος. Δεν το λες και καλό οιωνό. Αυτό με την προϋπόθεση βέβαια ότι θα μπούμε στα play offs, πράγμα καθόλου βέβαιο με τις τόσες αδυναμίες μας.
Δεν είναι ότι είμαστε σκληρή ομάδα, έχουμε αρχές και μια βάση πάνω στην οποία χτίζουμε και έτσι ακόμα και με τραυματισμούς και στην χειρότερη κατάσταση δεν μας κερδίζεις εύκολα.

Το αν θα κερδίσουμε, θα κριθεί από το πόσο καλή δουλειά θα γίνει από δω και πέρα (και πόση τύχη/ατυχία θα έχουμε) που η ομάδα είναι κανονικά. Είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο και για αυτό πίστευα από πριν ότι σε βράδυ που οι ψηλοί μας δεν είναι 100% και οι δικοί τους είναι, δεν είμαστε ακόμα εκεί να το πάρουμε το ματς.

Εγώ αυτά που ήθελα να δω απόψε τα είδα και είμαι ευχαριστημένος, όλα πάνε καλά.

:welcome:
Καλό να είσαι ευχαριστημένος, δεν λέω. Γλιτώνεις τη ζοχάδα. Θα μπορούσες βέβαια να σταθείς στους 60 πόντους που δέχτηκε η ομάδα σε πρώτο και τρίτο δεκάλεπτο και να ανησυχείς λίγο. Ή να σκέφτεσαι ότι είμαστε 8οι, ισοβαθμώντας με τον 9ο και ότι όση αισιοδοξία υπάρχει οφείλεται στην προσδοκία ότι η ομάδα ΘΑ βελτιωθεί. Ναι σίγουρα βάζουμε 70+ πόντους εδώ και κάμποσα παιχνίδια, που είναι σαφώς καλύτερο από τα 55 και τα 60 που πονούσαν τα μάτια μας, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό.

Δυστυχώς πιστεύω ότι η ομάδα χτίστηκε στραβά και έχει ένα ρόστερ περιορισμένων δυνατοτήτων και με πολλές, σημαντικές αδυναμίες. Αυτό θα το βρίσκουμε μπροστά μας συνεχώς και στην Ευρώπη και στην Ελλάδα που δεν είμαστε πλέον φαβορί.

0
Άβαταρ μέλους
Boston1

 sophomore
Reactions: 24
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2023 9:03 pm
Τοποθεσία: Βοστώνη
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 11, 2024 12:16 am

Στηβ Κερ έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 10:34 pm
Boston1 έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 10:23 pm


Να πάρει πάντως ο Μπαρτζώκας παίκτη με την προσωπικότητα και τις ικανότητες του Τζέιμς είναι δύσκολο. Θα του χαλάσει τα συστήματα και τα excel. Θα μετατρέψει το σοσιαλισμό σε δικτατορία ή στην καλύτερη σε βασιλευόμενη δημοκρατία.
Καλα μην τρελαίνεσαι .Απο τη μια λέμε εξέλ στο ημίχρονο απο την άλλη γιατι κράτησε περισσότερο τους βασικούς στην Τρίτη περίοδο.Μια χαρά ελευθερίες δίνει στους πραγματικούς σταρ δες Ντιλεινι,Ντορσι.Κ ο Σλούκας γκρίνιαζε αλλα έπαιρνε όλες τις αποφάσεις ειδικα στο τέλος.Θελει να φτιάξει ομάδα που θα έχουν ολοι τη δυνατότητα και προσωπικότητα να παίρνουν επιθέσεις οχι να παγιδεύσει το ταλέντο κ την προσωπική πρωτοβουλία των παικτών.ΕΝΑς απο τις πιο δύσκολες προσωπικότητες σαν τον Ντορσι που όπου έχει πάει έχει μαλώσει μέχρι και με αυτόν που …κρατάει τα στατιστικά μια χαρά πέρναγε κ είχε το ελεύθερο της πρωτοβουλίες κάνοντας την καλύτερη χρονια του στον Ολυμπιακό.
Κανένας «δεν τρελαίνεται». Κουβέντα κάνουμε. Συγνώμη που σου κατηγόρησα τον Μπαρτζώκα.
Όσον αφορά στο « Θελει να φτιάξει ομάδα που θα έχουν ολοι τη δυνατότητα και προσωπικότητα να παίρνουν επιθέσεις οχι να παγιδεύσει το ταλέντο κ την προσωπική πρωτοβουλία των παικτών» στη θεωρία καλό είναι. Στην πράξη οι ομάδες που κερδίζουν τρόπαια έχουν συνήθως αστέρες που θα σου καθαρίσουν και δε θα έχεις 1/11 προσπάθειες (τυχαίο παράδειγμα) στα τελευταία λεπτά. Και πάλι όμως θα τονίσω οτί ο Μπαρτζώκας είναι πολύ καλός προπονητής και από τους καλύτερους στην Ευρώπη. Κατά κάποιο τρόπο αδικεί ο ίδιος τον εαυτό του.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1240
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 11, 2024 1:33 am

Sokos έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 11:06 pm
Ή να σκέφτεσαι ότι είμαστε 8οι, ισοβαθμώντας με τον 9ο
Δεν ισοβαθμείτε με τον 9ο και είστε μια νίκη διαφορά από τον 4ο. Λίγο μονόπλευρα δεν τα είδες τα πράγματα εδώ; :)

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 443
Δημοσιεύσεις: 1621
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιαν 11, 2024 6:48 am

Δεν χάσαμε από τον Μπαρτζώκα χθες. Η ομάδα δεν μπορεί ακόμα να κάνει το βήμα παραπάνω. Μία χαρά τους βραχυκυκλώσαμε.. Δεν μπορούμε να σκοράρουμε στα κρίσιμα σημεία με συνέπεια για να πάρουμε τα ματσάκια!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sokos

 euroleague
Reactions: 264
Δημοσιεύσεις: 1206
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2008 2:24 am
Αγαπημένος παίκτης: Vince Carter
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 11, 2024 7:03 am

nikolas_asteri έγραψε:
Πέμ Ιαν 11, 2024 1:33 am
Sokos έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 11:06 pm
Ή να σκέφτεσαι ότι είμαστε 8οι, ισοβαθμώντας με τον 9ο
Δεν ισοβαθμείτε με τον 9ο και είστε μια νίκη διαφορά από τον 4ο. Λίγο μονόπλευρα δεν τα είδες τα πράγματα εδώ; :)
Για την ισοβαθμία έχεις δίκιο, έκανα λάθος. Η Valencia έχει μία νίκη λιγότερη. Τις νίκες διαφορά τις ακούω λίγο βερεσέ. Όπως απέχουμε 1 νίκη από τον 4ο, απέχουμε και 1 από τον 11ο, και έχουμε και βαρύ πρόγραμμα. Δεν με πείθει η ομάδα ότι το χει, τουλάχιστον όχι ακόμα. Η βεβαιότητα ότι θα βελτιωθούμε δεν ξέρω από που πηγάζει. Όπως "δένουμε" εμείς, θεωρητικά μπορούν να "δέσουν" και οι αντίπαλοί μας.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sharp Shooter

senior
Reactions: 415
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 11, 2024 7:39 am

Από το χθεσινό πάντως θα κρατούσα δυο πράγματα εγώ:

1. Μπραζντέικις. Για μπείτε λίγο στη θέση του. Δεν σας έχει βγει τίποτα όλη τη χρονιά και κυρίως το τρίποντο που είναι και θέμα ψυχολογίας. Σας βάζει απόψε ο κοουτς και με εσάς μέσα γυρνάει το ματς ενώ έχετε βάλει επιτέλους τρίποντο κι ένα ωραίο καλάθι και φάουλ.

Ξεκινάει το β’ ημιχρονο και ο Παπανικολάου δεν βλέπεται με τίποτα. Από μέσα σας λέτε «δεν μπορεί, όπου να’ναι θα με φωνάξει να μπω». Τελικά τίποτα. Τελειώνει το ματς με τον Παπ να έχει τετραπλάσια λεπτά συμμετοχής από εσάς.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ στη θέση του θα είχα ξενερώσει για να το πω σεμνά. Και ελπίζω να χάθηκε μόνο ένα ματς και όχι κι ένας παίκτης. Το ίδιο, σε μικρότερο βαθμό ισχυει και με Σίκμα. Τουλάχιστον θα μπορούσε να δώσει μερικές ανάσες στον Πίτερς για να μην κάνει airball στα τελευταία του σουτ…

2. Αυτή τη στιγμή το ρόστερ είναι:

Walkup, Goss, Λούντζης
Canaan, McKissic, Long, Πάππας
Παπ, Λάρι, Μπραζ
Πίτερς, Σίκμα, Πετρουσεφ
Μιλου, Φαλ, Τανούλης

Σύνολο 16!!! παίκτες χωρίς να υπολογίζουμε και μερικούς νεαρούς βοηθητικούς τύπου Αμπόσι.

Παρόλα αυτά η απουσία παικτών με ορισμένα χαρακτηριστικά είναι παραπάνω από εμφανής. Και αυτό δείχνει ποσο λάθος σχεδιασμός έγινε το καλοκαίρι και με τι εξίσου λάθος τρόπο πήγαν να διορθωθούν οι καλοκαιρινές ανορθογραφίες.

0
“Maybe now you could say I didn't play a second, but in five years, you guys are going to forget. In ten years I'll still be a champion. In 20 years I'll tell my kids I probably started, and in 30 years I'll probably tell them I got the MVP.”
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 786
Δημοσιεύσεις: 2831
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 11, 2024 7:51 am

TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Πέμ Ιαν 11, 2024 6:48 am
Δεν χάσαμε από τον Μπαρτζώκα χθες. Η ομάδα δεν μπορεί ακόμα να κάνει το βήμα παραπάνω. Μία χαρά τους βραχυκυκλώσαμε.. Δεν μπορούμε να σκοράρουμε στα κρίσιμα σημεία με συνέπεια για να πάρουμε τα ματσάκια!
Για χθες δεν φταίει ο κοουτς τόσο πολύ , συμφωνώ απόλυτα με αυτό.

Το έχω γράψει ήδη δύο φορές, οι οδηγίες του κοουτς στο ταιμ άουτ ( πάλι καλά τα βλέπουμε κι εμείς από την τηλεόραση) ήταν ορθολογικές και σωστές

24" επίθεση τους είπε , δεν το έκαναν . Είπε επίσης ότι πιστεύει ακράδαντα ότι αν ισοφαρίσουμε θα τους κερδίσουμε . Αν δεν μπορούν να ακολουθήσουν μια οδηγία οι παίκτες δεν φταίει ο κοουτς. Εκεί που φταίει είναι ότι αυτός επέλεξε αθλητές που λυγίζουν στα κλειστά ματς

0
“The best teams play for each other, not with each other”
Στηβ Κερ

 a1greece
Reactions: 562
Δημοσιεύσεις: 892
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:54 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 11, 2024 8:09 am

Boston1 έγραψε:
Πέμ Ιαν 11, 2024 12:16 am
Στηβ Κερ έγραψε:
Τετ Ιαν 10, 2024 10:34 pm

Καλα μην τρελαίνεσαι .Απο τη μια λέμε εξέλ στο ημίχρονο απο την άλλη γιατι κράτησε περισσότερο τους βασικούς στην Τρίτη περίοδο.Μια χαρά ελευθερίες δίνει στους πραγματικούς σταρ δες Ντιλεινι,Ντορσι.Κ ο Σλούκας γκρίνιαζε αλλα έπαιρνε όλες τις αποφάσεις ειδικα στο τέλος.Θελει να φτιάξει ομάδα που θα έχουν ολοι τη δυνατότητα και προσωπικότητα να παίρνουν επιθέσεις οχι να παγιδεύσει το ταλέντο κ την προσωπική πρωτοβουλία των παικτών.ΕΝΑς απο τις πιο δύσκολες προσωπικότητες σαν τον Ντορσι που όπου έχει πάει έχει μαλώσει μέχρι και με αυτόν που …κρατάει τα στατιστικά μια χαρά πέρναγε κ είχε το ελεύθερο της πρωτοβουλίες κάνοντας την καλύτερη χρονια του στον Ολυμπιακό.
Κανένας «δεν τρελαίνεται». Κουβέντα κάνουμε. Συγνώμη που σου κατηγόρησα τον Μπαρτζώκα.
Όσον αφορά στο « Θελει να φτιάξει ομάδα που θα έχουν ολοι τη δυνατότητα και προσωπικότητα να παίρνουν επιθέσεις οχι να παγιδεύσει το ταλέντο κ την προσωπική πρωτοβουλία των παικτών» στη θεωρία καλό είναι. Στην πράξη οι ομάδες που κερδίζουν τρόπαια έχουν συνήθως αστέρες που θα σου καθαρίσουν και δε θα έχεις 1/11 προσπάθειες (τυχαίο παράδειγμα) στα τελευταία λεπτά. Και πάλι όμως θα τονίσω οτί ο Μπαρτζώκας είναι πολύ καλός προπονητής και από τους καλύτερους στην Ευρώπη. Κατά κάποιο τρόπο αδικεί ο ίδιος τον εαυτό του.
Κοιτα δεν έχεις άδικο στα βασικά .Ειναι φανερό οτι κατι σα να λείπει στην ομάδα.Το εύκολο κ προφανως ειναι να πούμε ένας παικταράς σκόρερ.Χτες για παράδειγμα όμως ήταν περίεργο παιχνιδι .Το ΒΑΣΙΚΟ σου πρόβλημα ήταν η αμυντική λειτουργία των βασικών ενώ η πενταδα του δεύτερου ροτεισον λειτούργησε καλύτερα !!!!Συνηθως οταν τους ξαναβάζει λειτουργούν καλύτερα τώρα κόλλησαν πάλι..Η μόνη διαφωνία ειναι οτι δεν πιστεύω οτι δε θέλει κάποιον σταρ,με προσωπικότητα κλπ απλά αυτοι που θέλει ειναι μετρημένοι κ δεν ειναι εύκολο να τους πάρεις.Εχω την αίσθηση πάντως οτι για πολλούς λόγους η ομάδα δεν έχει σταθεροποιηθεί στο τι μπορει να κάνει η προς τα πάνω η κάτω .

0
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 443
Δημοσιεύσεις: 1621
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιαν 11, 2024 8:14 am

Coach Periklis έγραψε:
Πέμ Ιαν 11, 2024 7:51 am
TakeshyKurosawa1 έγραψε:
Πέμ Ιαν 11, 2024 6:48 am
Δεν χάσαμε από τον Μπαρτζώκα χθες. Η ομάδα δεν μπορεί ακόμα να κάνει το βήμα παραπάνω. Μία χαρά τους βραχυκυκλώσαμε.. Δεν μπορούμε να σκοράρουμε στα κρίσιμα σημεία με συνέπεια για να πάρουμε τα ματσάκια!
Για χθες δεν φταίει ο κοουτς τόσο πολύ , συμφωνώ απόλυτα με αυτό.

Το έχω γράψει ήδη δύο φορές, οι οδηγίες του κοουτς στο ταιμ άουτ ( πάλι καλά τα βλέπουμε κι εμείς από την τηλεόραση) ήταν ορθολογικές και σωστές

24" επίθεση τους είπε , δεν το έκαναν . Είπε επίσης ότι πιστεύει ακράδαντα ότι αν ισοφαρίσουμε θα τους κερδίσουμε . Αν δεν μπορούν να ακολουθήσουν μια οδηγία οι παίκτες δεν φταίει ο κοουτς. Εκεί που φταίει είναι ότι αυτός επέλεξε αθλητές που λυγίζουν στα κλειστά ματς
Βρίσκονται σε μεταβατικό στάδιο Κάναν και Πίτερς. Από εκεί που δεν είχαν ρόλο ή είχαν μικρό ρόλο στις ομάδες τους καλούνται να γίνουν ηγέτες που κάνουν τα πάντα! Ο Πίτερς καλύπτει λίγο τη φυγή Βέζενκοβ αλλά άλλο το τρίποντο στη μέση του ματς και άλλο στο τέλος! Ο Κάναν έχει διαβαστεί πλέον. Πρέπει να μπουν και άλλοι παίχτες στην εξίσωση. Ο Πετρουσέφ αποκτήθηκε για να μην παίζει? Ο Μπραζ που χθες ήταν καλός γιατί παραγκωνίστηκε? Γενικά υπάρχουν ερωτήματα.. Πιστεύω στον Μπαρτζώκα χρεώνεται η ελλειματική στελέχωση του ρόστερ και όχι η διαχείριση. Πρέπει να βγάζει λαγούς από το καπέλο για να κερδίσουμε καλές ομάδες.

0
Άβαταρ μέλους
tsoureki

 junior
Reactions: 61
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Παρ Σεπ 22, 2023 9:03 am
Τοποθεσία: ΧΑΪΔΑΡΙ
Αγαπημένος παίκτης: Qyntel Woods
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 11, 2024 8:35 am

Sharp Shooter έγραψε:
Πέμ Ιαν 11, 2024 7:39 am
Από το χθεσινό πάντως θα κρατούσα δυο πράγματα εγώ:

1. Μπραζντέικις. Για μπείτε λίγο στη θέση του. Δεν σας έχει βγει τίποτα όλη τη χρονιά και κυρίως το τρίποντο που είναι και θέμα ψυχολογίας. Σας βάζει απόψε ο κοουτς και με εσάς μέσα γυρνάει το ματς ενώ έχετε βάλει επιτέλους τρίποντο κι ένα ωραίο καλάθι και φάουλ.

Ξεκινάει το β’ ημιχρονο και ο Παπανικολάου δεν βλέπεται με τίποτα. Από μέσα σας λέτε «δεν μπορεί, όπου να’ναι θα με φωνάξει να μπω». Τελικά τίποτα. Τελειώνει το ματς με τον Παπ να έχει τετραπλάσια λεπτά συμμετοχής από εσάς.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ στη θέση του θα είχα ξενερώσει για να το πω σεμνά. Και ελπίζω να χάθηκε μόνο ένα ματς και όχι κι ένας παίκτης. Το ίδιο, σε μικρότερο βαθμό ισχυει και με Σίκμα. Τουλάχιστον θα μπορούσε να δώσει μερικές ανάσες στον Πίτερς για να μην κάνει airball στα τελευταία του σουτ…

Εγώ έχω το ακριβώς αντίθετο σκεπτικό. Δεν με ενδιαφέρει αν "χάθηκε" ο παίκτης αλλά με νοιάζει πολύ που χάθηκε ο αγώνας. Στο τέλος δυστυχώς μετράνε οι νίκες και όχι π.χ. αν ο Ολυμπιακός κατάφερε μετά απο 3 μήνες μηδενικής απόδοσης να φέρει τον Μπραζντέικις στα στάνταρ της Α1. Μάλιστα έχω δει πολύ κόσμο να του δίνει ακόμη χρόνο λες και ξεκινάει την άλλη βδομάδα η σεζόν. Πόσο χρόνο δηλαδή; Θέλει ένα χρόνο από το διετές του συμβόλαιο για να προσαρμοστεί στην ομάδα; Τι σημαίνει αυτό, ότι ξενέρωσε που έπαιξε ο Παπανικολάου. Επαγγελματίας είναι, σαν επαγγελματίας πληρώνεται, χρόνος του δόθηκε ας το δεχθεί ότι με σταθερούς χρόνους δουλεύει ο προπονητής του. Ο Κάνααν δηλαδή τι να πεί; Ή ο Ναν που ήρθε και μετα μια βδομάδα έκανε αυτό για το οποίο αποκτήθηκε ενώ δεν είχε εμπειρίες από την λίγκα; Θα μου πείς τώρα, τι συγκρίνω, άλλοι παίκτες και θα σου πω όμως κοντά στα ίδια λεφτά παίρνουν και ο Μπραζ ήρθε επειδή δεν μπορούσαμε να περιμένουμε τον Ναν. Στην τελική, όπως είπα και στην αρχή η κατάταξη πάει με βάση τις νίκες. Λιγή σημασία θα δοθεί στο πόσο έπαιξε ο κάθε παίκτης και αν ήταν ικανοποιημένος. Δεν έχουμε κάνει και τάμα προσωπικά με τον Μπραζντέικις να δέσουμε σαν ομάδα και να μπεί και αυτός στο σύστημα του Ολυμπιακού, τόσοι αξιόλογοι παίκτες πέρασαν και για τον έναν ή τον άλλο λόγο δεν "πιάσανε" και στην τελική και αυτός θα βρεί ομάδα μετά από εμάς, και πιθανώς θα παίζει και καλύτερα και πιο ικανοποιημένος μπορεί να είναι με τον εαυτό του, και έμεις θα βρούμε άλλους παίκτες που θα κάνουν τα ίδια ή και παραπάνω μέσα στο γήπεδο με πολυ μικρότερα συμβόλαια.

0
Άβαταρ μέλους
Sokos

 euroleague
Reactions: 264
Δημοσιεύσεις: 1206
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2008 2:24 am
Αγαπημένος παίκτης: Vince Carter
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 11, 2024 8:59 am

tsoureki έγραψε:
Πέμ Ιαν 11, 2024 8:35 am
Sharp Shooter έγραψε:
Πέμ Ιαν 11, 2024 7:39 am
Από το χθεσινό πάντως θα κρατούσα δυο πράγματα εγώ:

1. Μπραζντέικις. Για μπείτε λίγο στη θέση του. Δεν σας έχει βγει τίποτα όλη τη χρονιά και κυρίως το τρίποντο που είναι και θέμα ψυχολογίας. Σας βάζει απόψε ο κοουτς και με εσάς μέσα γυρνάει το ματς ενώ έχετε βάλει επιτέλους τρίποντο κι ένα ωραίο καλάθι και φάουλ.

Ξεκινάει το β’ ημιχρονο και ο Παπανικολάου δεν βλέπεται με τίποτα. Από μέσα σας λέτε «δεν μπορεί, όπου να’ναι θα με φωνάξει να μπω». Τελικά τίποτα. Τελειώνει το ματς με τον Παπ να έχει τετραπλάσια λεπτά συμμετοχής από εσάς.

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ στη θέση του θα είχα ξενερώσει για να το πω σεμνά. Και ελπίζω να χάθηκε μόνο ένα ματς και όχι κι ένας παίκτης. Το ίδιο, σε μικρότερο βαθμό ισχυει και με Σίκμα. Τουλάχιστον θα μπορούσε να δώσει μερικές ανάσες στον Πίτερς για να μην κάνει airball στα τελευταία του σουτ…

Εγώ έχω το ακριβώς αντίθετο σκεπτικό. Δεν με ενδιαφέρει αν "χάθηκε" ο παίκτης αλλά με νοιάζει πολύ που χάθηκε ο αγώνας. Στο τέλος δυστυχώς μετράνε οι νίκες και όχι π.χ. αν ο Ολυμπιακός κατάφερε μετά απο 3 μήνες μηδενικής απόδοσης να φέρει τον Μπραζντέικις στα στάνταρ της Α1. Μάλιστα έχω δει πολύ κόσμο να του δίνει ακόμη χρόνο λες και ξεκινάει την άλλη βδομάδα η σεζόν. Πόσο χρόνο δηλαδή; Θέλει ένα χρόνο από το διετές του συμβόλαιο για να προσαρμοστεί στην ομάδα; Τι σημαίνει αυτό, ότι ξενέρωσε που έπαιξε ο Παπανικολάου. Επαγγελματίας είναι, σαν επαγγελματίας πληρώνεται, χρόνος του δόθηκε ας το δεχθεί ότι με σταθερούς χρόνους δουλεύει ο προπονητής του. Ο Κάνααν δηλαδή τι να πεί; Ή ο Ναν που ήρθε και μετα μια βδομάδα έκανε αυτό για το οποίο αποκτήθηκε ενώ δεν είχε εμπειρίες από την λίγκα; Θα μου πείς τώρα, τι συγκρίνω, άλλοι παίκτες και θα σου πω όμως κοντά στα ίδια λεφτά παίρνουν και ο Μπραζ ήρθε επειδή δεν μπορούσαμε να περιμένουμε τον Ναν. Στην τελική, όπως είπα και στην αρχή η κατάταξη πάει με βάση τις νίκες. Λιγή σημασία θα δοθεί στο πόσο έπαιξε ο κάθε παίκτης και αν ήταν ικανοποιημένος. Δεν έχουμε κάνει και τάμα προσωπικά με τον Μπραζντέικις να δέσουμε σαν ομάδα και να μπεί και αυτός στο σύστημα του Ολυμπιακού, τόσοι αξιόλογοι παίκτες πέρασαν και για τον έναν ή τον άλλο λόγο δεν "πιάσανε" και στην τελική και αυτός θα βρεί ομάδα μετά από εμάς, και πιθανώς θα παίζει και καλύτερα και πιο ικανοποιημένος μπορεί να είναι με τον εαυτό του, και έμεις θα βρούμε άλλους παίκτες που θα κάνουν τα ίδια ή και παραπάνω μέσα στο γήπεδο με πολυ μικρότερα συμβόλαια.
Δε νομίζω κι ο φίλος πιο πάνω να το λέει επειδή κόπτεται τόσο για τον Brazdeikis, όσο για το τι μπορεί να προσφέρει ένας παίκτης όταν νιώθει καλά σε σχέση με όταν έχει ξενερώσει. Θεωρητικά ο Brazdeikis μπορεί να προσφέρει πράγματα που μας λείπουν, άλλο που μέχρι τώρα δεν το έχει κάνει. Χθες λοιπόν φαινόταν να μπήκε επιτέλους καλά στο ματς και στο δεύτερο ημίχρονο γυάλιζε πάγκο βλέποντας τον Παπανικολάου να ναι χώμα. Ακόμα και για χθες λοιπόν δεν είναι τόσο ότι ξενέρωσε ο παίκτης όσο το ότι ίσως η ομάδα να πήγαινε καλύτερα με αυτόν στο παρκέ.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sharp Shooter

senior
Reactions: 415
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιαν 11, 2024 9:13 am

Έτσι ακριβώς είναι. Ποσώς με ενδιαφέρει αν ο Μπραζ θα βγάλει 10 ή 20 εκατομμύρια από την καριέρα του στο μπάσκετ ή αν θα χαθεί.

Αλλά ρε φίλε όταν μπαίνει μέσα και του βγαίνει το ματς, αν μη το άλλο άξιζε μια ευκαιρία και στο β’ μέρος. ΕΙΔΙΚΑ όταν ο Παπ σερνόταν. Προφανώς και είναι επαγγελματίας αλλά πάνω απ’ολα είναι άνθρωπος με φιλοδοξίες, οχι ένα άψυχο ρομπότ.

Τέλος αυτό το «να κερδίζει περισσότερο χρόνο και έτσι λειτουργεί ο κοουτς» δεν το καταλαβαίνω. Γουστάρω πολύ τον Μπι αλλά δεν έχει το αλάθητο του Πάπα. Ποιος μου λέει εμένα ότι αν είχε μπει στον τελικό με τη Ρεάλ ο Πίτερς δεν θα έβαζε 2-3 στη ζώνη και δεν θα ξεθολωνε λίγο το Σάσα για να είναι στα τελευταία λεπτά πιο εποδραστικος.

Επίσης ποιος μου λέει ότι αν ο Κάναν είχε αντιμετωπιστεί με μεγαλύτερη εμπιστοσύνη εξαρχής δεν θα είχε από πιο νωρίς μεγαλύτερη συνεισφορά.

Όλα αυτά είναι υποθέσεις. Το βέβαιο είναι ότι όταν δείχνει ένας παίκτης ότι είναι στη μέρα του είναι νόμος πως δεν τον εξαφανίζεις.

0
“Maybe now you could say I didn't play a second, but in five years, you guys are going to forget. In ten years I'll still be a champion. In 20 years I'll tell my kids I probably started, and in 30 years I'll probably tell them I got the MVP.”
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 860
Δημοσιεύσεις: 1542
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιαν 11, 2024 9:26 am

Εγώ πιστεύω ότι φέτος η ομάδα δεν θα μπει ούτε στα play in (μακάρι βέβαια να κάνω λάθος). Μου δίνει την εντύπωση ότι παίζει πραγματικά στα κόκκινα όλα τα παιχνίδια και ότι με δύο-τρία στραβά αποτελέσματα θα καταρρεύσει. Δεν σκοράρει καθόλου μα καθόλου εύκολα ειδικά στα τελευταία λεπτά. Δεν νοείται στα 3-4 τελευταία λεπτά να βάζεις ένα καλάθι, πράγμα που έχει γίνει αρκετές φορές φέτος. Θες flow και εύκολους πόντους στην επίθεση για να ξεκουράσεις λίγο τους παίκτες κυρίως πνευματικά, δεν γίνεται να ψυχορραγείς για να βάλεις ένα γα....ο καλάθι. Βασικοί υπεύθυνοι γι αυτήν την εικόνα είναι ο Παπ (τραγικός μπροστά και πίσω), ο Μίλουτίνοφ (ακόμα πιο τραγικος και από Παπ, ειδικά στην άμυνα) και φυσικά και ο κόουτς μιας και καμία από τις φετινές προσθήκες δεν έχει προσφέρει. Μα καμία όμως!! Ακόμα και ο Γκος που πάει να κάνει κάτι το χάνει με τους πολλούς τραυματισμούς.

Δεν πειράζει όμως, όλες οι ομάδες δικαιούνται μια κακή χρονιά. Ας μάθουμε από τα φετινά μας λάθη να τα διορθώσουμε του χρόνου. Η βάση υπάρχει φυσικά, αυτό είναι το καλό. Μερικές πινελιές (σημαντικές βέβαια) λείπουν.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”