Euroleague Round 17 : ALBA Berlin vs Olympiacos Piraeus

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1521
Δημοσιεύσεις: 6533
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 29, 2023 11:13 pm

O Sikma το προσπαθεί αλλά δεν. Είναι για ένα πεντάλεπτο το πολύ στα περισσότερα ματς. Σήμερα ίσως τον έβαλε αρκετή ώρα ο Μπαρτζώκας για να βρει ρυθμο, μιας και οι ψηλοί της Άλμπα δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και οι Γερμανοί είναι από τις λιγότερο αθλητικές ομάδες της διοργάνωσης, αλλά και πάλι δεν έδειξε κάτι για να δικαιολογήσει παραπάνω χρόνο συμμετοχής στο μελλον. Στην άμυνα είναι μαύρη τρύπα γιατί είναι αργός και μπορούν να τον παίζουν στα πόδια στις αλλαγές. Επιθετικά αν θέλει να πάρει έστω κάτι από αυτόν ο Μπαρτζώκας θα πρέπει να τον έχει το πολύ στα 3-4 μέτρα από το καλάθι σαν ρόλο δημιουργού ή να παίζει κάνα σύστημα για να πάρει την μπάλα από κόψιμο από κάτω, αφού ούτε σουτ έχει ούτε μπορεί να βάλει την μπάλα στο παρκέ.
Την επόμενη εβδομάδα λογικά θα παίξει ελάχιστα έως καθόλου αφού δεν ματσαρει καλά με τους ψηλούς της Αρμάνι και της Μονακό, είτε λόγω ύψους είτε λόγω αθλητικότητας.


Στα θετικά ότι Goss και Λαρεντζάκης για 3ο σερί παιχνίδι ήταν καλοί. Δεν κάνουν πολλά στο παρκέ, αλλά από αυτούς τους παίκτες θες απλά να παίζουν σταθερά στο 6-7 από το να παίζουν μια φορά στο 9 και τρεις στο 4. Θετική και η παρουσία του Σάκη στο δεύτερο ημίχρονο, αν και πρέπει να κόψει τα τρίποντα και να επιτίθεται περισσότερο με την μπάλα στο παρκέ. Brazdeikis φαίνεται να υποχωρεί κι άλλο στο rotation κι αν συνεχίσει να βρίσκει ο McKissic ρυθμό, αργά ή γρήγορα ο Λιθουανός θα περιοριστεί στον ρόλο του 11ου-12ου παίκτη.

Τώρα όλα τα λεφτά τα δύο ματς την επόμενη εβδομάδα όπου επιβάλλεται το 2/2 αφού δεν έχουμε εκμεταλλευτεί το ΣΕΦ πλήρως φέτος (4 ήττες σε 9 ματς), ώστε να πλησιάσουμε ξανά στην τετράδα. Γενικά μας λείπει μια πειστική νίκη εντός έδρας φέτος απέναντι σε αντίπαλο που είναι άμεσος ανταγωνιστής μας, αφού και οι 5 έχουν έρθει κόντρα σε θεωρητικά χειρότερες ομάδες.

0
AlexD

 nba
Reactions: 1451
Δημοσιεύσεις: 2572
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Δεκ 29, 2023 11:25 pm

tarp7 έγραψε:
Παρ Δεκ 29, 2023 10:44 pm
Σήμερα κι ο γκος ήταν πολύ καλός ήταν καθοριστικός για να γυρίσει το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά.
https://www.gazzetta.gr/basketball/euro ... ei-me-ton- εντελώς άστοχη δήλωση κατά τη γνώμη μου
Τελικά ήταν θέμα τακτικής να μην παίξει σήμερα ο Πετρουσεφ, για μένα ακατανόητο. Δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ πιεσμένος και τελευταία μπερδεμένος ο κοουτς, και πολλά λάθη ίσως κι ο ίδιος να μη περίμενε ότι θα του γινόταν τόσο σκληρή κριτική κι από την αρχή της χρονιάς αλλά και οι Αφοί ανέβασαν πολύ ψηλά το πήχη.
Ο πρώτος γύρος μας βρίσκει μια ήττα μακριά από την τετράδα..Για μένα το πρόβλημα είναι η εικόνα της ομάδας και η πίεση που νιώθει ο κοουτς.
Έχω μια διαφωνία εδώ...

Προφανώς ξέρει και ο ίδιος ότι ο Σίκμα δεν είναι σε καλή κατάσταση σε σύγκριση με τον Πίτερς πέρυσι που ήταν και όντως δεν μπορούσε απλά να βρει χρόνο να φανεί αυτό.

Αλλά.

Φαίνεται να πιστεύει ότι μπορεί να βρει τον Σίκμα της Άλμπα που για 5ος ψηλός είναι σούπερ και τον στηρίζει με τις δηλώσεις του σε μια φάση που έφερε άλλον παίχτη και τον έβγαλε από την Α1.

Το ότι έπαιξε σήμερα αντί του Πετρούσεφ δεν σημαίνει ότι πιστεύει τον Σικμα παραπάνω, όπως αντίστοιχα δεν είναι απαραίτητο ότι πιστεύει τον Μακκισικ παραπάνω από τον Μπραζντέικις. Αλλά για να έχουν όλοι ρυθμό, έπρεπε να βάλει Σίκμα και Μακκισικ πριν την διαβολοβδομάδα και λογικά στην Α1 θα βάλει μπόλικο Μπραζντέικις/Πετρούσεφ με την ελπίδα στα 2+2 ματς να έχει όσο περισσότερους παίχτες ενεργούς γίνεται.

Δεν μου φαίνεται μπερδεμένος δηλαδή, νομίζω ότι προσπαθεί να κρατήσει όλους τους παίχτες ενεργούς γιατί ο Ιανουάριος είναι φωτιά.

0
Άβαταρ μέλους
Boston1

 sophomore
Reactions: 28
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2023 9:03 pm
Τοποθεσία: Βοστώνη
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 30, 2023 12:22 am

AlexD έγραψε:
Παρ Δεκ 29, 2023 11:25 pm
tarp7 έγραψε:
Παρ Δεκ 29, 2023 10:44 pm
Σήμερα κι ο γκος ήταν πολύ καλός ήταν καθοριστικός για να γυρίσει το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε πολύ καλά.
https://www.gazzetta.gr/basketball/euro ... ei-me-ton- εντελώς άστοχη δήλωση κατά τη γνώμη μου
Τελικά ήταν θέμα τακτικής να μην παίξει σήμερα ο Πετρουσεφ, για μένα ακατανόητο. Δεν ξέρω μου φαίνεται πολύ πιεσμένος και τελευταία μπερδεμένος ο κοουτς, και πολλά λάθη ίσως κι ο ίδιος να μη περίμενε ότι θα του γινόταν τόσο σκληρή κριτική κι από την αρχή της χρονιάς αλλά και οι Αφοί ανέβασαν πολύ ψηλά το πήχη.
Ο πρώτος γύρος μας βρίσκει μια ήττα μακριά από την τετράδα..Για μένα το πρόβλημα είναι η εικόνα της ομάδας και η πίεση που νιώθει ο κοουτς.
Έχω μια διαφωνία εδώ...

Προφανώς ξέρει και ο ίδιος ότι ο Σίκμα δεν είναι σε καλή κατάσταση σε σύγκριση με τον Πίτερς πέρυσι που ήταν και όντως δεν μπορούσε απλά να βρει χρόνο να φανεί αυτό.

Αλλά.

Φαίνεται να πιστεύει ότι μπορεί να βρει τον Σίκμα της Άλμπα που για 5ος ψηλός είναι σούπερ και τον στηρίζει με τις δηλώσεις του σε μια φάση που έφερε άλλον παίχτη και τον έβγαλε από την Α1.

Το ότι έπαιξε σήμερα αντί του Πετρούσεφ δεν σημαίνει ότι πιστεύει τον Σικμα παραπάνω, όπως αντίστοιχα δεν είναι απαραίτητο ότι πιστεύει τον Μακκισικ παραπάνω από τον Μπραζντέικις. Αλλά για να έχουν όλοι ρυθμό, έπρεπε να βάλει Σίκμα και Μακκισικ πριν την διαβολοβδομάδα και λογικά στην Α1 θα βάλει μπόλικο Μπραζντέικις/Πετρούσεφ με την ελπίδα στα 2+2 ματς να έχει όσο περισσότερους παίχτες ενεργούς γίνεται.

Δεν μου φαίνεται μπερδεμένος δηλαδή, νομίζω ότι προσπαθεί να κρατήσει όλους τους παίχτες ενεργούς γιατί ο Ιανουάριος είναι φωτιά.
Σκέψου όμως την ψυχολογία του Πετρούσεφ που ήρθε από το NBA για να βρει μπασκετικό χρόνο και να μη χρησιμοποιείται καθόλου. Ο κόουτς πρέπει να βρει καλύτερες ισορροπίες και να μην εμμένει στο Σίκμα τόσο επειδή ήταν προσωπική του επιλογή.

0
WeRuleThisLand

senior
Reactions: 353
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 13, 2023 1:18 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Ολυμπιακός
Προειδοποιήσεις: 4

Σάβ Δεκ 30, 2023 2:20 am

Για μένα δεν έχει νόημα να στηρίξεις τον πέμπτο ψηλό Σικμα που ήταν λάθος επιλογή και στο τέλος της σεζόν θα αποχωρήσει. Για μένα πρέπει να στηρίξεις τον πετρούσεφ που θα είναι αλλά 2 χρόνια στην ομάδα σίγουρα και να του δίνεις πολύ χρόνο συμμετοχής να προσαρμοστεί. Και σήμερα το μάτς ήταν ευκαιρία να παίξει 20 λεπτά.

Ο Μιλουτινοφ επιθετικά όσο τον χρησιμοποιεί κατά αυτόν τον τρόπο δηλαδή να βγαίνει στο τρίποντο για το hand off και τέλος δεν πρόκειται να βελτιωθεί επιθετικά. Είναι παίχτης πικ εν ρολ και δεν στήνουμε ούτε ένα πικ εν ρολ. Δεν δημιουργούμε και συνθήκες έτσι ώστε να πάρει την μπάλα χαμηλά στο ποστ οπότε τον αχρηστεύουμε. Αν δεν βάλουμε το πικ εν ρολ στην επίθεση μας επιθετικά ο Μιλου θα είναι χαμηλά.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 2135
Δημοσιεύσεις: 4806
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 30, 2023 2:24 am

Αδιανοητο μου φαινεται και μενα που εβαλε τοσο τον σικμα και καθολου τον σερβο..παει το τρενο γιωργαρε ειναι πρωην μπασκετμπολιστας καμια σχεση με τον πιτερς..Ειναι πιο αργος απο θανατο,αυτο δεν μπορει να αλλαξει..και πρεπει ο πετρουσεφ να βρει ρυθμο γιατι θα τον χρειαστουμε με μονακο και ποια αλλη παιζουμε τωρα. Προσωπικα δεν αντεχω να τον ξαναδω..και σε αδειο γηπεδο να παει να βαρεσει 3ποντο παλι ερμπολ θα κανει.. Αν ειναι δυνατον να εχουμε τον παικταρα dnp για αυτον.

0
Άβαταρ μέλους
kite26

 a1greece
Reactions: 163
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 5:28 pm
Τοποθεσία: Volos
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Jokic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 30, 2023 5:35 am

Καλημέρα με έχει τρελάνει όλο αυτό με το Λουκ. Θα ποντάρω 100€ Ολυμπιακός-ΠΑΟ τελικος Ευρωλίγκας και τελευταίο σουτ (νικητήριο) από Σίκμα. Και ό,τι γίνει. Πού και πού μια τρέλα πρέπει να την κάνεις.

Επίσης, συμφωνώ με αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω, χρειάζεται καλύτερα επιθετικά συστήματα ο Μιλουτινοφ. Έχει ψιλό άχαρο ρόλο.

0
Άβαταρ μέλους
qspock

 nba
Reactions: 125
Δημοσιεύσεις: 2834
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 1:14 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 30, 2023 6:11 am

Μγν τρελενεστε με το DNP Πετρουσεφ.
Δικαιουται μια τετοια κινηση ο κοουτς πριν την εβδομαδα που ερχεται.
Ειναι και κινηση τακτικης.

Και αυτος και ο Μητρου Λονγκ ελπιζω να εχουν ρολο στα επομενα παιχνιδια.

Το παιχνιδι στην Αλμπα ηταν διαδικαστικο και υπηρχε ενα μεγαλο πρπει. Το κακο ξεκινημα δειχνει πως οι παιχτες εχουν πολυ αγχος και θα χρειαστουν νικες για να ανεβουν ψυχολογικα.

Η ομαδα αρχισε να ρολαρει.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1971
Δημοσιεύσεις: 5324
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 30, 2023 6:36 am

Καλημέρα παιδιά, γιατί τόσο γκρίνια; Δόθηκε μια ευκαιρία στον Μπαρτζώκα να κάνει αυτό που θέλει, μια μίνι προετοιμασία με όλους τους παίκτες, 2 εύκολα ματς στην Ελλάδα, 2 εύκολα ματς στην Ευρώπη ενόψει του προγράμματος φωτιά του Ιανουαρίου, έκανε ροτέιτον, δοκίμσσε σχήματα, μοίρασε χρόνο, άφησε παίκτες εκτός, πράγματα που θα έκανε στην αρχή της χρονιάς υπό φυσιολογικές συνθήκες. Με τα παιχνίδια που έχουμε τον Ιανουάριο και ο Πίτερς θα παίξει περισσότερο αν χρειαστεί και ο Πετρούσεφ θα βρει χρόνο και πρέπει να παρουσιαστεί φρέσκος και ο Σίκμα θα πάρει λεπτά αν χρειαστεί και ο Λούντζης αν έχουμε κάποια έλλειψη στα γκαρντ.

3
3 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1451
Δημοσιεύσεις: 2572
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 30, 2023 7:32 am

Boston1 έγραψε:
Σάβ Δεκ 30, 2023 12:22 am
AlexD έγραψε:
Παρ Δεκ 29, 2023 11:25 pm


Έχω μια διαφωνία εδώ...

Προφανώς ξέρει και ο ίδιος ότι ο Σίκμα δεν είναι σε καλή κατάσταση σε σύγκριση με τον Πίτερς πέρυσι που ήταν και όντως δεν μπορούσε απλά να βρει χρόνο να φανεί αυτό.

Αλλά.

Φαίνεται να πιστεύει ότι μπορεί να βρει τον Σίκμα της Άλμπα που για 5ος ψηλός είναι σούπερ και τον στηρίζει με τις δηλώσεις του σε μια φάση που έφερε άλλον παίχτη και τον έβγαλε από την Α1.

Το ότι έπαιξε σήμερα αντί του Πετρούσεφ δεν σημαίνει ότι πιστεύει τον Σικμα παραπάνω, όπως αντίστοιχα δεν είναι απαραίτητο ότι πιστεύει τον Μακκισικ παραπάνω από τον Μπραζντέικις. Αλλά για να έχουν όλοι ρυθμό, έπρεπε να βάλει Σίκμα και Μακκισικ πριν την διαβολοβδομάδα και λογικά στην Α1 θα βάλει μπόλικο Μπραζντέικις/Πετρούσεφ με την ελπίδα στα 2+2 ματς να έχει όσο περισσότερους παίχτες ενεργούς γίνεται.

Δεν μου φαίνεται μπερδεμένος δηλαδή, νομίζω ότι προσπαθεί να κρατήσει όλους τους παίχτες ενεργούς γιατί ο Ιανουάριος είναι φωτιά.
Σκέψου όμως την ψυχολογία του Πετρούσεφ που ήρθε από το NBA για να βρει μπασκετικό χρόνο και να μη χρησιμοποιείται καθόλου. Ο κόουτς πρέπει να βρει καλύτερες ισορροπίες και να μην εμμένει στο Σίκμα τόσο επειδή ήταν προσωπική του επιλογή.
Το γιατί "επιμένει" στον Σίκμα είναι ανοιχτό για ερμηνείες από τον κάθε ένα, νομίζω όμως ότι όλοι οι παίχτες που έχει φέρει/κρατήσει είναι προσωπική επιλογή. Αν δεν του βγει ο Πετρούσεφ ας πούμε θα είναι ακόμα χειρότερα γιατί παίρνει και περισσότερα από τον Σίκμα.

Ο Πετρούσεφ έχει παίξει ήδη 34' σε 3 ματς και άλλα δύο αν δεν κάνω λάθος στην Α1. Δεν νομίζω να πήρε χτες το μήνυμα ότι δεν υπολογίζεται, φαντάζομαι και ο κόουτς θα του μίλησε και θα του δώσει αρκετό χρόνο το σκ.

Ο Σίκμα από την άλλη που το ξέρει και ο ίδιος ότι δεν έχει παίξει καλά, που τον έβγαλε μόλις από την Α1, χρειάζεται έμπρακτη στήριξη με χρόνο συμμετοχής. Εφόσον δεν μπορεί να τον πάρει στην Α1, τι καλύτερο από το να του δώσει χρόνο σε ένα γήπεδο που τον θαυμάζει κιόλας να πάρει τα πάνω του;

Όσο έκανε δηλώσεις μετά το ματς ο Σίκμα, ακουγόταν ένας οπαδός που είχε δώσει όλη την φωνή του να τον αποθεώνει :)

Θέλω να πω δηλαδή, δεν είναι ότι θα στηρίξει ή τον έναν ή τον άλλον. Μπορεί να στηρίξει και τους δύο, γιατί όπως λέμε από την αρχή της χρονιάς (και είναι το μόνο που συμφωνούσαμε όλοι από την αρχή), χρειάζεσαι 5 ψηλούς. Δεν γίνεται αλλιώς.

Τέλος, Δεν ήταν τόσο κακός χτες ο Σίκμα. Αμυντικά δεν ήταν χειρότερος από τους υπόλοιπους, ενώ επιθετικά επειδή όντως είναι τελείως διαφορετικός παίχτης είναι και λίγο θέμα να βρούνε τον τρόπο να μην τρακάρουν.

Μπορεί να είναι χρήσιμος ο Λουκ στο μέλλον και αυτό θα μας δώσει βάθος.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kite26

 a1greece
Reactions: 163
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 5:28 pm
Τοποθεσία: Volos
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Jokic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 30, 2023 7:45 am

AlexD έγραψε:
Σάβ Δεκ 30, 2023 7:32 am
Boston1 έγραψε:
Σάβ Δεκ 30, 2023 12:22 am


Σκέψου όμως την ψυχολογία του Πετρούσεφ που ήρθε από το NBA για να βρει μπασκετικό χρόνο και να μη χρησιμοποιείται καθόλου. Ο κόουτς πρέπει να βρει καλύτερες ισορροπίες και να μην εμμένει στο Σίκμα τόσο επειδή ήταν προσωπική του επιλογή.
Το γιατί "επιμένει" στον Σίκμα είναι ανοιχτό για ερμηνείες από τον κάθε ένα, νομίζω όμως ότι όλοι οι παίχτες που έχει φέρει/κρατήσει είναι προσωπική επιλογή. Αν δεν του βγει ο Πετρούσεφ ας πούμε θα είναι ακόμα χειρότερα γιατί παίρνει και περισσότερα από τον Σίκμα.

Ο Πετρούσεφ έχει παίξει ήδη 34' σε 3 ματς και άλλα δύο αν δεν κάνω λάθος στην Α1. Δεν νομίζω να πήρε χτες το μήνυμα ότι δεν υπολογίζεται, φαντάζομαι και ο κόουτς θα του μίλησε και θα του δώσει αρκετό χρόνο το σκ.

Ο Σίκμα από την άλλη που το ξέρει και ο ίδιος ότι δεν έχει παίξει καλά, που τον έβγαλε μόλις από την Α1, χρειάζεται έμπρακτη στήριξη με χρόνο συμμετοχής. Εφόσον δεν μπορεί να τον πάρει στην Α1, τι καλύτερο από το να του δώσει χρόνο σε ένα γήπεδο που τον θαυμάζει κιόλας να πάρει τα πάνω του;

Όσο έκανε δηλώσεις μετά το ματς ο Σίκμα, ακουγόταν ένας οπαδός που είχε δώσει όλη την φωνή του να τον αποθεώνει :)

Θέλω να πω δηλαδή, δεν είναι ότι θα στηρίξει ή τον έναν ή τον άλλον. Μπορεί να στηρίξει και τους δύο, γιατί όπως λέμε από την αρχή της χρονιάς (και είναι το μόνο που συμφωνούσαμε όλοι από την αρχή), χρειάζεσαι 5 ψηλούς. Δεν γίνεται αλλιώς.

Τέλος, Δεν ήταν τόσο κακός χτες ο Σίκμα. Αμυντικά δεν ήταν χειρότερος από τους υπόλοιπους, ενώ επιθετικά επειδή όντως είναι τελείως διαφορετικός παίχτης είναι και λίγο θέμα να βρούνε τον τρόπο να μην τρακάρουν.

Μπορεί να είναι χρήσιμος ο Λουκ στο μέλλον και αυτό θα μας δώσει βάθος.
Λουκ θα λένε και θα κλαίνε. Ο τύπος έχει φοβερή πάσα. Εδώ στην Ελλάδα έχουμε μάθει να ποδοσφαιροποιούμε τα πάντα. Και χρόνος θα δοθεί στον Λουκ και σε όλους ευκαιρίες. Και όποιος δε θέλει, αυτόν έχουμε προπονητή και αυτός αποφασίζει. Όσο για το σουτ, δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε πολλά. Απλά να του πει να μη σουτάρει ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΟΣΤΟΣ.

1
1 Εικόνα
AlexD

 nba
Reactions: 1451
Δημοσιεύσεις: 2572
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 30, 2023 8:01 am

Συμφωνώ.

Όχι, πολλά δεν μπορούμε να κάνουμε.
Ωστόσο και το σουτ είναι πολύ θέμα ρυθμού, ο Πετρούσεφ ας πούμε στο τελευταίο ματς της Α1 που έκανε ό,τι ήθελε, σουτ από το τρίποντο δεν έπαιρνε πεισματικά. Όταν επιτέλους πήρε ένα κατάλαβα αμέσως γιατί, πριν φύγει η μπάλα από τα χέρια του. Η μπάλα κατέληξε μεταξύ σίδερο και ταμπλό, κακό σουτ.

Δεν είναι κακός σουτερ ο Πετρούσεφ και το ξέρουμε, αλλά τόσο καιρό που έχει να παίξει μπάσκετ θα του πάρει λίγο μέχρι να βρει και το σουτ.

Και ο Σίκμα, σουτέρ δεν είναι. Μακράν τούτου. Παρόλα αυτά ο κανονικός Σίκμα παίρνει το εντελώς ελεύθερο τρίποντο και ακόμα περισσότερο από τα 5-6 μέτρα. Φέτος, δείχνει να μην το φαντάζεται καν.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1971
Δημοσιεύσεις: 5324
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 30, 2023 8:04 am

Αλήθεισ στο ημίχρονο τι έγινε; Τους άρχισε στα καντήλια ο Μπαρτζώκας ή εννοούσε κάτι άλλο ο Γκος;

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2419
Δημοσιεύσεις: 7060
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 30, 2023 8:22 am

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Δεκ 30, 2023 8:04 am
Αλήθεισ στο ημίχρονο τι έγινε; Τους άρχισε στα καντήλια ο Μπαρτζώκας ή εννοούσε κάτι άλλο ο Γκος;
:Amen:

5
5 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1420
Δημοσιεύσεις: 3594
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 30, 2023 8:38 am

Conan1982 έγραψε:
Σάβ Δεκ 30, 2023 6:36 am
Καλημέρα παιδιά, γιατί τόσο γκρίνια; Δόθηκε μια ευκαιρία στον Μπαρτζώκα να κάνει αυτό που θέλει, μια μίνι προετοιμασία με όλους τους παίκτες, 2 εύκολα ματς στην Ελλάδα, 2 εύκολα ματς στην Ευρώπη ενόψει του προγράμματος φωτιά του Ιανουαρίου, έκανε ροτέιτον, δοκίμσσε σχήματα, μοίρασε χρόνο, άφησε παίκτες εκτός, πράγματα που θα έκανε στην αρχή της χρονιάς υπό φυσιολογικές συνθήκες. Με τα παιχνίδια που έχουμε τον Ιανουάριο και ο Πίτερς θα παίξει περισσότερο αν χρειαστεί και ο Πετρούσεφ θα βρει χρόνο και πρέπει να παρουσιαστεί φρέσκος και ο Σίκμα θα πάρει λεπτά αν χρειαστεί και ο Λούντζης αν έχουμε κάποια έλλειψη στα γκαρντ.
Ο Σικμα από εδώ και πέρα λογικά θα παίζει 5 λεπτά οπότε κι αν χρειάζεται. Ο Πετρουσεφ για να βρει ρυθμό και να προσαρμοστεί στην ομάδα θα πρέπει να παίζει και χρόνος πολύς δεν υπάρχει, όλα τα παιχνίδια από εδώ και πέρα θα μετράνε.

0
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 477
Δημοσιεύσεις: 1698
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Δεκ 30, 2023 9:58 am

Η ομάδα χθες ήταν καλή και γενικά κάναμε σοβαρή εμφάνιση σε σύνολο. Δεν ξέρω γιατί έμεινε έξω ο Πετρουσέφ! Ίσως κάνα παράπτωμα και έτσι? Χρειάζεται παιχνίδια και αυτός. Πρέπει να πάρουμε οπωσδήποτε το παιχνίδι με τη Μιλάνο γιατί κάποιος από τους ΠΑΟ-Μπασκόνια θα χάσει στην επόμενη αγωνιστική οπότε θα κοιτάξουμε πάλι ψηλά.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”