El Game 10, Olympiacos Piraeus vs Alba Berlin

Συντονιστής: Captains

Rice

senior
Reactions: 232
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 18, 2021 10:37 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:18 pm

Αφού φτάσαμε 4 δεκάλεπτο και είναι στον πόντο το ματς είναι πολύ επικίνδυνα τα πράγματα.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:29 pm

Quincy έγραψε:
Πέμ Νοέμ 24, 2022 7:41 pm
shtarkws έγραψε:
Πέμ Νοέμ 24, 2022 7:37 pm
Πολύς λόγος γίνεται για την εικόνα του Κανααν αλλά και η εικόνα του Σλουκα δεν είναι ενθαρρυντική
Γιατί το λες; 6π και 6ασ έχει σε 11 λεπτά
Γιατί στην επίθεση δεν μπορεί να περάσει κανέναν στα πόδια στο 1vs1 με αποτέλεσμα να χρειάζεται πολυ δουλειά απο τους υπόλοιπους για να βρεθεί στις κατάλληλες συνθήκες ενώ στην αμυνα τον σημαδεύουν.

Από την άλλη έχει την κλάση και την προσωπικότητα στις κρίσιμες στιγμές να κάνει την διαφορά, σε αθλητικό επίπεδο όμως φαίνονται τα χιλιόμετρα που έχει κάνει στα παρκέ. Με δεδομένες τις απαιτήσεις που υπάρχουν από αυτόν η γενική εικόνα με προβληματίζει.

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:36 pm

Τον άκουσε και τον Χριστούλη του εκεί ο Λάρε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :roofl:

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:43 pm

Δύσκολη νίκη και φέτος μας ζόρισε η Άλμπα. Κορυφαίοι ήταν οι Σάσα, Παπ και Σλούκας. Επιτέλους ξεμπούκωσε ο Μπολομπόι. Και πάλι λίγα πράγματα από τος Canaan και Πίτερς.

0
Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:45 pm

Ο σλουκας εχει τα καλυτερα στατς της καριερας του.Κανει παιχνιδι με 11 ασσιστ χωρις λαθος.Κατι τετοια εκανε το κομπιουτερ καλαθης στα καλυτερα του.Δεν ειναι γρηγορος παικτης και μεγαλωνει δε θα μεινει παντα νεος.Το κακο του ειναι οτι κανει καταχρηση σουτ πολλες φορες με τα λεγομενα καουμποιλικια,αλλα αυτο το κανει απο τοτε που γυρισε.Ετσι ειναι οταν εχεις ηγετικη θεση θα παρεις πολλα τραβηγμενα σουτ.(χωρις να λεω οτι μου αρεσει καποιες φορεςπου το τραβαει απο τα μαλλια)

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pisto-linas την Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:45 pm

shtarkws έγραψε:
Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:29 pm
Γιατί στην επίθεση δεν μπορεί να περάσει κανέναν στα πόδια στο 1vs1 με αποτέλεσμα να χρειάζεται πολυ δουλειά απο τους υπόλοιπους για να βρεθεί στις κατάλληλες συνθήκες ενώ στην αμυνα τον σημαδεύουν.

Από την άλλη έχει την κλάση και την προσωπικότητα στις κρίσιμες στιγμές να κάνει την διαφορά, σε αθλητικό επίπεδο όμως φαίνονται τα χιλιόμετρα που έχει κάνει στα παρκέ. Με δεδομένες τις απαιτήσεις που υπάρχουν από αυτόν η γενική εικόνα με προβληματίζει.
Αυτή τη στιγμή στα 10 ματς έχει 13.5 πόντους και 6.9 ασίστ μέσους όρους στην Ευρωλίγκα. Και τα δύο αυτά είναι career high του :)

3
3 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:47 pm

Ο Σλούκας μέτριως με double double είναι κακός, τι έπρεπε να κάνει για να είναι καλός triple double;
Ο Κάναν νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να αντικατασταθεί, ούτε πια ο μπαρτζώκας τον εμπιστεύεται. Δεν ξέρω τι επιλογές υπάρχουν βέβαια.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:58 pm

Περίεργη εβδομάδα, τουλάχιστον κάναμε αυτήν την νίκη και συνεχίζουμε, βρισκόμενοι στην 2η θέση.
Πήραν πάρα πολλά λεπτά βέβαια κάποιοι (πχ Βεζένκοφ), δεν θα ήθελα να δω να συνεχίζεται έτσι η σεζόν από τώρα. Δεν θεωρώ πως ο Μπαρτζώκας θα αλλάξει εύκολα παίκτη/παίκτες, αλλά σίγουρα θα ήθελα να τους παίζει περισσότερο, είναι πολύ νωρίς στη σεζόν για να καταλήξουμε σε τόσο στενά ροτέισιον.

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 9:07 pm

Αυτό ακριβώς, κάνει την καλύτερη του χρόνια μέχρι στιγμής ο Σλούκας και δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι μέσα στο παιχνίδι έχει ευκαιρίες να ανεβάσει και άλλο τις ασσίστ του. Βλέπω συχνά όμως να ακούγεται όλη άποψη ότι κάνει κακή ή μέτρια χρόνια και δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει.
Στην άμυνα πάντα είχε θέμα και στην επίθεση πάντα ήθελε έναν pnr ψηλό γιατί είχε/έχει θέμα στο πρώτο του βήμα, είναι αργό δεν έχει έκρηξη στο ξεκίνημα και έτσι δυσκολεύεται στο 1vs1.

Ψάχνεται πολύ ο κοουτς, σήμερα δοκίμασε τον Σάκ ως σταρτερ, δεν έχει κατασταλάξει στο τι θέλει να παίξει και με ποιες πεντάδες και αυτό φαίνεται στο γήπεδο με τα νεκρά διαστήματα κτλ. Είμαστε περίπου στο 1/4 της σεζόν (κάτι παραπάνω ) , θα φανεί στη συνέχεια αν θα ρολαρουμε ή αν θα γίνει αλλαγή στον κειναν.

1
1 Εικόνα
Μέχρι φέτος
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 9:13 pm

benchwarmer έγραψε:
Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:58 pm
Περίεργη εβδομάδα, τουλάχιστον κάναμε αυτήν την νίκη και συνεχίζουμε, βρισκόμενοι στην 2η θέση.
Πήραν πάρα πολλά λεπτά βέβαια κάποιοι (πχ Βεζένκοφ), δεν θα ήθελα να δω να συνεχίζεται έτσι η σεζόν από τώρα. Δεν θεωρώ πως ο Μπαρτζώκας θα αλλάξει εύκολα παίκτη/παίκτες, αλλά σίγουρα θα ήθελα να τους παίζει περισσότερο, είναι πολύ νωρίς στη σεζόν για να καταλήξουμε σε τόσο στενά ροτέισιον.
Το παίκτη που πήρε για βασικό 2άρη και με μεγάλο συμβόλαιο δεν γίνετε να παίζει 10 λεπτά. Και να μη παίζει στη 4η περίοδο γιατί δεν τον εμπιστεύεται ο μπαρτζώκας λογικά θα ψάχνει για παίκτη. Δεν ξέρω αυτή την αίσθηση έχω

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 9:13 pm

tarp7 έγραψε:
Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:47 pm
Ο Σλούκας μέτριως με double double είναι κακός, τι έπρεπε να κάνει για να είναι καλός triple double;
Ο Κάναν νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να αντικατασταθεί, ούτε πια ο μπαρτζώκας τον εμπιστεύεται. Δεν ξέρω τι επιλογές υπάρχουν βέβαια.
7 λεπτά σήμερα και στο 2ο δεν τον έβαλε καθόλου. Αν περιμένει ο κοουτς να πάρει πράγματα από τον Κανααν στημένο στις γωνίες καλύτερα ας τον αντικαταστήσουν. Θα ξενερώσει κι ο παίχτης και θα πάει άχρηστο ένα μεγάλο συμβόλαιο.

Με Μακισικ Γουοκαπ ήταν πολύ φτωχή επιθετικά η περιφέρεια. Τουλάχιστον αμυντικά τα πήγε καλά στο 3ο αυτό το σχήμα αλλά δεν έχει μέλλον

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 9:20 pm

Quincy έγραψε:
Πέμ Νοέμ 24, 2022 9:13 pm
tarp7 έγραψε:
Πέμ Νοέμ 24, 2022 8:47 pm
Ο Σλούκας μέτριως με double double είναι κακός, τι έπρεπε να κάνει για να είναι καλός triple double;
Ο Κάναν νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να αντικατασταθεί, ούτε πια ο μπαρτζώκας τον εμπιστεύεται. Δεν ξέρω τι επιλογές υπάρχουν βέβαια.
7 λεπτά σήμερα και στο 2ο δεν τον έβαλε καθόλου. Αν περιμένει ο κοουτς να πάρει πράγματα από τον Κανααν στημένο στις γωνίες καλύτερα ας τον αντικαταστήσουν. Θα ξενερώσει κι ο παίχτης και θα πάει άχρηστο ένα μεγάλο συμβόλαιο.

Με Μακισικ Γουοκαπ ήταν πολύ φτωχή επιθετικά η περιφέρεια. Τουλάχιστον αμυντικά τα πήγε καλά στο 3ο αυτό το σχήμα αλλά δεν έχει μέλλον
Έχουν παιχτεί τόσα παιχνίδια είναι φανερό ότι ο κάναν δεν μπορεί σ αυτό το στιλ. Πόσο ακόμα να τον περιμένει. Εκτός κι αν του δώσει την ελευθερία κινήσεων που είχε στην ούνιξ που δεν νομίζω

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 9:21 pm

εμενα με προβληματιζει η εικονα τον τελευταιο καιρο αλλα σκεφτομαι οτι και περσι τετοια εποχη χασαμε απο τον παο και μας φταιγαν ολα..τελικα μια χαρα τα πηγαμε..φετος αν δεν κανω λαθος ειμαστε ακομα 2ροι στην βαθμολογια και μονο η ηττα απο την βαλενθια στο σεφ ποναει.

για τον κανααν συμφωνω με τον κουινσι,του κανει τρελα καψονια ο μπαρτζω,ακομα και οταν ειναι καλος τον βγαζει και τον εχει βαλει σε ασχημο καλουπι..ειπαμε να μην σουταρει με χειροφρενο απο το κεντρο αλλα οχι και να εχει ελευθερο να σουταρει απο απο οπου θελει ο λαρι και οχι ο κανααν. Αν τον πηραμε απλα να καθεται σε μια γωνια και αν του παει η μπαλα καταλαθος να σουταρει ας τον αλλαξουμε με τον ματ τομας.

1
1 Εικόνα
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Νοέμ 24, 2022 9:26 pm

Από την στιγμή που ανακοινώθηκε η μεταγραφή του κανααν φώναζα ότι αυτός ο παίκτης δεν είναι αυτό που ψάχνουμε και δεν ταιριάζει στην ομάδα. Δεν μπορεί να μην το έβλεπε ο Μπαρτζώκας ρε γαμωτο.
Δεν νομίζω πως θα τον αλλάξει πάντως πριν το τέλος της χρονιάς. Και παίκτη νομίζω θα πάρουμε μόνο αν προκύψει θέμα Ντόρσεϊ.
Μακάρι να κάνω λάθος πάντως και να τον διώξει.

Είναι δυνατόν να συγκρίνετε Πίτερς με κανααν; Ναι ούτε ο Πίτερς βγήκε αλλά αυτός ήρθε για 2ο 4αρι πίσω από τον καλύτερο παίκτη της διοργάνωσης όχι για βασικός όπως ο άλλος.

0
Leo_98

 a1greece
Reactions: 271
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Νοέμ 24, 2022 9:54 pm

Μέτρια εμφάνιση, κρατάμε τη νίκη και την άνοδο του Μπολομπόι.
Εξαιρετικό παιχνίδι από Σλούκα, Βεζένκοφ, Παπανικολάου.
Από εκεί και πέρα, στα παιχνίδια που ο Λαρεντζάκης δεν ντύνεται Στεφ Κάρυ όπως το σημερινό, βγάζει μάτι η έλλειψη σκόρερ.
Ο Κάνααν όπως έχω ξαναπεί απλά δεν κολλάει, πώς να το κάνουμε...διάθεση έχει, στην άμυνα το παλεύει αλλά μόλις πιάνει την μπάλα στα χέρια μου δίνει την αίσθηση ότι δεν ξέρει τι να την κάνει.
Ο Φαλ επίσης περνάει ένα ντεφορμάρισμα και τον χρειαζόμαστε να ανέβει.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2022-2023”