2022-2023-Ολυμπιακός - Μεταγραφές και προτάσεις

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 10:17 am

pan24 έγραψε:
Τρί Μαρ 21, 2023 7:48 pm
pisto-linas έγραψε:
Τρί Μαρ 21, 2023 7:27 pm


Γιατι να θυσιασει ξενο 3ο ψηλο αφου πηρες παπαγιαννη και ανοιξες θεση ξενου για αλλου?
Ειναι μεγαλη και απαιτητικη η ευρωλιγκα θες 3 5αρια να εναλλασσονται.Παιζουμενα εννοω
Πρεπει να μεινει ο μπλακ ειναι εξαιρετικη προσθηκη,προφανως θα παρει παραπαπανω αφου ηρθε με ψυχουλα ,δε γινεται διαφορετικα.
Γιατί μπορεί να προτιμήσουν να έχουν δεύτερο κλασσικό 3 ή 3-4, την επόμενη σεζόν ο Παπ θα είναι 33 στα 34.

Επίσης στο υπαρκτό σενάριο να φύγει ο Βεζένκοφ για απέναντι, αν ο αντικαταστάτης του πατάει και στο 5 θα είναι προτιμότερο ένα 3-4αρι αντί για ξένο 3ο 5αρι.
Προφανώς δε μιλάω για την περίπτωση που φύγει ο Σάσα (δε θέλω να το σκέφτομαι :D )εκεί αλλάζει όλο το σκηνικό και πας για αλλά.

Στη περίπτωση που μείνει είναι μετρημένα κουκιά.Στο 3 πιστεύω μπορεί να χτυπήσει ρογκαβοπουλο που είναι το καλύτερο πρότζεκτ στη συγκεκριμένη θέση,θα παίζει φουλ α1 και μπορεί να βρίσκει και λεπτά Ευρωλίγκα.

0
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 1:49 pm

Εγώ την επιστροφή Μίλου θα την συνδύαζα με φυγή Σάσα για να βγουν τα κουκιά οικονομικά. Θεωρώ ότι για να έρθει θα θέλει τουλάχιστον γυρω στα 1.2m . Για τον Μπόλο νομίζω έχουν φουσκώσει τα ποσά. Οπότε δεδομένου ότι Λαρεντζάκης πάει για αύξηση , Παπ , Σλόυκας και ίσως Σακ λογικά θα παίξουν στα ίδια , αν δεν γίνει αύξηση μπάτζετ το βλέπω λίγο δύσκολο. Εκκρεμεί και η υπόθεση Walkup που σίγουρα πάει για συμβόλαιο εκατομμυρίου.

Το ευτυχές σενάριο θα είναι να μείνει και Σάσα και να έρθει και ο Μίλου. Επίσης δεν θα μου έκανε εντύπωση η αντικατάσταση Κάνααν με 2-3άρι "στοίχημα" αν μείνουν Σακ και Λάρε.

Ο Παπαγιάννης νομίζω θέλει ένα restart μακριά από Ελλάδα.

0
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 233
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Μαρ 22, 2023 4:02 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 1:49 pm
Εγώ την επιστροφή Μίλου θα την συνδύαζα με φυγή Σάσα για να βγουν τα κουκιά οικονομικά. Θεωρώ ότι για να έρθει θα θέλει τουλάχιστον γυρω στα 1.2m . Για τον Μπόλο νομίζω έχουν φουσκώσει τα ποσά. Οπότε δεδομένου ότι Λαρεντζάκης πάει για αύξηση , Παπ , Σλόυκας και ίσως Σακ λογικά θα παίξουν στα ίδια , αν δεν γίνει αύξηση μπάτζετ το βλέπω λίγο δύσκολο. Εκκρεμεί και η υπόθεση Walkup που σίγουρα πάει για συμβόλαιο εκατομμυρίου.

Το ευτυχές σενάριο θα είναι να μείνει και Σάσα και να έρθει και ο Μίλου. Επίσης δεν θα μου έκανε εντύπωση η αντικατάσταση Κάνααν με 2-3άρι "στοίχημα" αν μείνουν Σακ και Λάρε.

Ο Παπαγιάννης νομίζω θέλει ένα restart μακριά από Ελλάδα.
Ο Ολυμπιακός φέτος μόνο από τα εισιτήρια έχει βγάλει πάνω από 1 εκ περισσότερα από πέρυσι έως τώρα!

Θα πάρει και περισσότερα του χρόνου από Ευρωλίγκα, ακούγετε για +5 εκ (+ 2 εκ. από φέτος), και πιστεύω ότι Παπανικολάου και Σλουκας θα υπογράψουν το τελευταίο τους 3ετες αλλά με μια σχετική μείωση.

Οπότε υπάρχει η δυνατότητα για αυξήσεις και νέους παίχτες εκεί που θα χρειαστεί!

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 4:18 pm

pisto-linas έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 10:17 am
Στο 3 πιστεύω μπορεί να χτυπήσει ρογκαβοπουλο που είναι το καλύτερο πρότζεκτ στη συγκεκριμένη θέση,θα παίζει φουλ α1 και μπορεί να βρίσκει και λεπτά Ευρωλίγκα.
στην πράξη δε νομίζω να το έχουμε δει ποτέ αυτό για κανένα νεαρό/εξελίξιμο παίκτη. ειδικά στο πρώτο μισό της σεζόν οι προπονητές χρησιμοποιούν την Α1 για να δέσει η ομάδα τους και να βρει ρυθμό οπότε τους ευρωλιγκάτους βάζουν και πάλι.

ο Λούντζης ή ο Ματζούκας π.χ. θα μπορούσαν να παίζουν και 30λεπτα στην Α1 χωρίς κανένα θέμα, αλλά δε το βλέπουμε να συμβαίνει.

melagis

 sophomore
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2022 8:11 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 6:43 pm

Ολα θα κινηθουν το καλοκαιρι γυρω απο Βεζε...

ΑΝ ΦΥΓΕΙ
Οι 7 ξενοι που εχουμε συν τον αντικαταστατη του παμε στους 8......
ΑΝ ΔΕΝ ΦΥΓΕΙ τα πραγματα με 3 προσθαφαιρεσεις απλουστευονται...

Προσωπικα θεωρω επιβεβλημενη την αποκτηση Ρογκαβοπουλου και εναν εκ των

Κωστα Αντετοκουνμπο ή Τανούλη ή Παπαγιάννη (με εκπαιδευση Μπαρτζωκα και 3ετες και 750000)

Νετζηπογλου, Μωραιτη....

Και ιδανικο σεναριο αν υπηρχε τροπος εναν εκ των Μητρου Λογκ η Τομσον της Μπασκονια(Ιταλικο Διαβατηριο)
αν και νομιζω πως δεσμεύονται.....

Ετσι θα κινηθουμε με το εξης ροστερ

Γουοκαπ, Σλουκας, Λουτζης
Αντι Κανααν, Λαρε,Μακ κισικ*
ΠΑΠ, Ρογκαβοπουλος
Βεζε???, Πιτερς
Φαλ, (Μιλουτινοφ *) ή Ελληνας ψηλος

Υγ1 Αν αποκτηθει ο Μιλουτινοφ βλεπω να θυσιαστει ο Μπλακ λογω πολλων ξενων και στη θεση του να αποκτηθει Ελληνας σεντερ...

Υγ2 Περιμενω μια εκπληξη απο Μπαρτζω στα μεταγραφικα..... Αν φυγει ο Βεζε τα κουκια με τους Ελληνες και τα κοινοτικα διαβατηρια δεν βγαινουν....

Ποιον θα θελατε για αντι Κανααν αν τελικα φυγει στην ομαδα μας???
Παντα ρεαλιστικους στοχους..... Αληθεια ο Λιουντμπεργκ κοινοτικο διαβατηριο εχει????? :)

0
Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 6:53 pm

melagis έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 6:43 pm

Ποιον θα θελατε για αντι Κανααν αν τελικα φυγει στην ομαδα μας???
Παντα ρεαλιστικους στοχους..... Αληθεια ο Λιουντμπεργκ κοινοτικο διαβατηριο εχει????? :)
Γιατι ρωτας για διαβατηριο?Δεν εχει σημασια αν εχεις 7 αμερικανους η 7 ουγγρους.Χρονια τωρα ισχυει αυτο.

0
melagis

 sophomore
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2022 8:11 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 7:13 pm

Δηλαδη ο Βεζε πως δε θεωρειται ξενος???? Εχει Ελληνικο διαβατηριο???

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 7:15 pm

pisto-linas έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 6:53 pm
melagis έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 6:43 pm

Ποιον θα θελατε για αντι Κανααν αν τελικα φυγει στην ομαδα μας???
Παντα ρεαλιστικους στοχους..... Αληθεια ο Λιουντμπεργκ κοινοτικο διαβατηριο εχει????? :)
Γιατι ρωτας για διαβατηριο?Δεν εχει σημασια αν εχεις 7 αμερικανους η 7 ουγγρους.Χρονια τωρα ισχυει αυτο.
Νεϊπιερ, Έβανς ή Τόμπσον της Μπασκόνια που ναι και τρομερός πασέρ (6,5 ασίστ ανα ματς).

0
Άβαταρ μέλους
pisto-linas

 a1greece
Reactions: 398
Δημοσιεύσεις: 860
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2020 12:08 pm
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: mj,d-rose.span,law iv
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 7:21 pm

melagis έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 7:13 pm
Δηλαδη ο Βεζε πως δε θεωρειται ξενος???? Εχει Ελληνικο διαβατηριο???
O βεζενκοφ εχει τριπλο διαβατηριο.Βουλγαρικο/κυπριακο/ελληνικο.Οποτε εννοειται.Περα απο το οτι ειναι παικταρας ειναι και γηγενης.Δεν ειναι απλα ενας ξενος παικτης.

Και ειναι ενας απο τους λογους που μπερδευει τα πραγματα αν φυγει.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 7:30 pm

melagis έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 6:43 pm
Ολα θα κινηθουν το καλοκαιρι γυρω απο Βεζε...

ΑΝ ΦΥΓΕΙ
Οι 7 ξενοι που εχουμε συν τον αντικαταστατη του παμε στους 8......
ΑΝ ΔΕΝ ΦΥΓΕΙ τα πραγματα με 3 προσθαφαιρεσεις απλουστευονται...

Προσωπικα θεωρω επιβεβλημενη την αποκτηση Ρογκαβοπουλου και εναν εκ των

Κωστα Αντετοκουνμπο ή Τανούλη ή Παπαγιάννη (με εκπαιδευση Μπαρτζωκα και 3ετες και 750000)

Νετζηπογλου, Μωραιτη....

Και ιδανικο σεναριο αν υπηρχε τροπος εναν εκ των Μητρου Λογκ η Τομσον της Μπασκονια(Ιταλικο Διαβατηριο)
αν και νομιζω πως δεσμεύονται.....

Ετσι θα κινηθουμε με το εξης ροστερ

Γουοκαπ, Σλουκας, Λουτζης
Αντι Κανααν, Λαρε,Μακ κισικ*
ΠΑΠ, Ρογκαβοπουλος
Βεζε???, Πιτερς
Φαλ, (Μιλουτινοφ *) ή Ελληνας ψηλος

Υγ1 Αν αποκτηθει ο Μιλουτινοφ βλεπω να θυσιαστει ο Μπλακ λογω πολλων ξενων και στη θεση του να αποκτηθει Ελληνας σεντερ...

Υγ2 Περιμενω μια εκπληξη απο Μπαρτζω στα μεταγραφικα..... Αν φυγει ο Βεζε τα κουκια με τους Ελληνες και τα κοινοτικα διαβατηρια δεν βγαινουν....

Ποιον θα θελατε για αντι Κανααν αν τελικα φυγει στην ομαδα μας???
Παντα ρεαλιστικους στοχους..... Αληθεια ο Λιουντμπεργκ κοινοτικο διαβατηριο εχει????? :)
Δεν έχει σημασία το διαβατήριο στους ξένους, μπορεί να έχεις 7 ξένους από οποιαδήποτε χώρα για το ελληνικό πρωτάθλημα. Στην Ευρωλίγκα μπορεί να έχεις όσους θες και 15κινεζους π.χ. Ο βεζενκοφ παίζει ως Έλληνας.
Ο Ολυμπιακός φέτος θα έχει γύρω στα 5.50με 6 εκ έσοδα από τα εισιτήρια, πολύ περισσότερα από πέρυσι που είχαμε τους περιορισμούς λόγω κοβιντ

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 22, 2023 10:22 pm

Αμα παρουμε την ευρωλιγκα δεν παιρνουμε και κανα 2εκ απο αυτο?σχεδον το φετινο μπατζετ θα το βγαλουμε απο εισιτηρια τηλεοπτικα και την κατακτηση αν κατσει.

θα πρεπει να ανεβει αρκετα το μπατζετ αν θελουμε να διατηρησουμε τους υπαρχοντες αλλα και να φερουμε και 2 καλους παικτες που θα χρειαστουν..θα ανεβουν και το εσοδα ομως πολυ, ειδικα αν μπουν και οι αραβες.

0
Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Μαρ 22, 2023 11:27 pm

Λαρεντζάκης,μακισικ,μπλακ πρέπει να πάρουν καλές αυξήσεις. Παπ ,Σλούκας τα ίδια συμβόλαια.
Σάσα με κάνα δυάρι.
Με μιλουτινοφ αντί μπολομποι θα υπάρχει κι εκεί αύξηση.
Ρογκαβοπουλος στη δωδεκαδα αντί καναν , και με λιγότερα χρήματα. Με τέτοια χρόνια που κάνει δε μπορούμε να τον αγνοήσουμε.Τριαροδυαρι που μας λείπει.
Κι ελπίζουμε ότι ο Λούντζης του χρόνου οργανωτικά να βοηθάει λίγο παραπανω
Και στο βάθος μήτογλου για αντί Πίτερς.
Πάντως σε κάθε περιπτωση, απαιτείται αύξηση του μπάτζετ, αν θέλουμε να διατηρηθεί ο συγκεκριμένος κορμος

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 605
Δημοσιεύσεις: 1331
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 23, 2023 6:32 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Τετ Μαρ 22, 2023 1:49 pm
Εγώ την επιστροφή Μίλου θα την συνδύαζα με φυγή Σάσα για να βγουν τα κουκιά οικονομικά. Θεωρώ ότι για να έρθει θα θέλει τουλάχιστον γυρω στα 1.2m . Για τον Μπόλο νομίζω έχουν φουσκώσει τα ποσά. Οπότε δεδομένου ότι Λαρεντζάκης πάει για αύξηση , Παπ , Σλόυκας και ίσως Σακ λογικά θα παίξουν στα ίδια , αν δεν γίνει αύξηση μπάτζετ το βλέπω λίγο δύσκολο. Εκκρεμεί και η υπόθεση Walkup που σίγουρα πάει για συμβόλαιο εκατομμυρίου.

Το ευτυχές σενάριο θα είναι να μείνει και Σάσα και να έρθει και ο Μίλου. Επίσης δεν θα μου έκανε εντύπωση η αντικατάσταση Κάνααν με 2-3άρι "στοίχημα" αν μείνουν Σακ και Λάρε.

Ο Παπαγιάννης νομίζω θέλει ένα restart μακριά από Ελλάδα.
Το προβλημα σε μια τοσο καλο στημενη ομαδα ειναι οτι μια μικρη αλλαγη μπορει να φερει τα πανω κατω . πες οτι σου ερχεται μιλου και μενει και ο βεζενκοφ ποιους απο τους ξενους σου κρατας και ποιους διωχνεις ιδου η απορια

0
ankostas333

 sophomore
Reactions: 90
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 10:12 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 23, 2023 6:51 pm

Εγώ θα έπαιρνα τον Μιλου στην θέση του Μπολομπόι. Δεν εννοώ σαν δευτερο ψηλό.

0
melagis

 sophomore
Reactions: 23
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2022 8:11 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 23, 2023 9:01 pm

Ακομα και ο Μιλου να ερθει (στη θεση Μπολομποι) ο Βεζε καθοριζει τα παντα φετος....

Οπως και να χει εκτος απο τον ερχομο η μη του Μιλουτινοφ εγω ιδανικα θα ηθελα:

Αντι Κανααν (Τομσον, Νειπιερ,Μητρου Λογκ)
Αντι Μπολομποι (Μιλουτινοφ, Παπαγιαννη, Ζιζιτς, Πουαριε)
Ρογκαβοπουλο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

Και εγω θα επαιρνα με 4ετες Τανουλη και Νετζηπογλου και ας εμεναν στις ομαδες τους.....

0
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”