Play off 2021-2022. Olympiakos vs Monaco Game 1, 21:00

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1926
Δημοσιεύσεις: 5242
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 8:26 am

Μεγάλη Τετάρτη και η ομάδα διεκδικεί επιτέλους την συμμετοχή της σε Φ4 ξανά.
Η Μονακό είναι σε φόρμα, έχει κάνει μεγάλες νίκες με τον νέο προπονητή, έχει αθλητικότητα και πολλούς παίκτες που μπορούν να σουτάρουν από το τρίποντο με καλά ποσοστά, έχουν και τον Τζέιμς που έχει ανέβει πολύ επίσης.
Η συνταγή δεν είναι τόσο απλή, κατά την γνώμη μου θα είναι λάθος να επικεντρωθούμε (μόνο) στον περιορισμό του Τζέιμς, η ομάδα πρέπει να ρίξει πολύ τρέξιμο στην άμυνα και να περιορίσει τα τρίποντα με καλές προϋποθέσεις ενώ γνώμη μου είναι ότι αν θέλουμε να προκριθούμε πρέπει να αποδώσουμε καλύτερα απέναντι στους ψηλούς της που φαίνεται να έχουν πάρει τον άερα των αντίστοιχων δικών μας. Τα 2 πρώτα παιχνίδια στο ΣΕΦ είναι sold out κάτι που αυξάνει κατά πολύ το επίπεδο δυσκολίας της Μονακό, η ομάδα θα έχει ενέργεια είμαι σίγουρος, να μπουν μερικά τρίποντα δικά μας θέλουμε στην αρχή να πάρουμε αέρα και μετά δεν μας φοβάμαι :dribble:
Καλή σειρά.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 9:04 am

Πίστη στην ομάδα.
11 εμείς,11 αυτοί δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτε.
Πρέσινγκ σε όλες τις γραμμές και να προσέξουμε τις αντεπιθέσεις τους. :P

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 9:06 am

basket72 έγραψε:
Τετ Απρ 20, 2022 9:04 am
Πίστη στην ομάδα.
11 εμείς,11 αυτοί δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτε.
Πρέσινγκ σε όλες τις γραμμές και να προσέξουμε τις αντεπιθέσεις τους. :P
Ξεχασες το κλισε για τον 12ο παιχτη :D

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 9:10 am

Hipster έγραψε:
Τετ Απρ 20, 2022 9:06 am
Ξεχασες το κλισε για τον 12ο παιχτη :D
Σωσ- τοστ!!! :obey:

Το γεμάτο "Καραϊσκάκης" είναι σα να παίζουμε με 12. Θα τους καταπιούμε απόψε τους πριγκηπάτους.

Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1471
Δημοσιεύσεις: 6469
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 9:27 am

Πιστεύω σήμερα θα κερδίσουμε, μάλλον δύσκολα όμως, ίσως και με το ματς να κρίνεται στο καλάθι κυριολεκτικά. Η ήττα στην Γαλλία πριν ένα μήνα περίπου μπορεί και να μας έκανε καλό, ώστε να μπούμε πιο συνειδητοποιημένοι και να ξέρουμε τι να περιμένουμε και τι όχι.

Λογικά κλειστό rotation 8 παικτών, και Λαρεντζάκη - Λιβιό να παίρνουν από ένα πεντάλεπτο περίπου επίσης ο καθένας (αν δεν γεμίσουμε με φάουλ) ώστε να δώσουν ανάσες στους υπόλοιπους. Ελπίζω να μην δούμε τον Γιώργαρο παρά μόνο αν παραστεί τεράστια ανάγκη, καθώς θα έχει τεράστιο πρόβλημα στην άμυνα απέναντι στους αθλητικούς Γάλλους. Εδώ στο εκτός έδρας μέχρι και ο Μότουμ τον έσπρωχνε ή εκμεταλλευόταν τα χαμηλά αθλητικά προσόντα (πλέον) του Πρίντεζη.

Κλειδί σίγουρα και η άμυνα που θα παίξουμε πάνω στον Τζέιμς, που είναι ο παράγοντας Χ της Μονακό. Ο Γουόκαπ θα έχει αυτόν τον κομβικό ρόλο να τον περιορίσει και να τον εκνευρίσει, οπότε θα πρέπει να προσέξει παράλληλα ώστε να μην κάνει 2 φάουλ από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς ο μόνος άλλος παίκτης μας που μπορεί να ματσάρει την ταχύτητα και την εκρηκτικότητα του Τζέιμς είναι ο Σακ, και εν μέρει ο Ντόρσει.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 2003
Δημοσιεύσεις: 4648
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 10:28 am

Λοιπον σημερα περιμενω ενα σεφ να βραζει,αν κρινω απο το ματς με την μπαρτσα θα ειναι εκπληκτικη ατμοσφαιρα..ελπιζω σε καλο ξεκινημα ωστε να τους κοπουν τα ποδια με το καλημερα.

Περιμενω τον σλουκα να κανει ηγετικες εμφανισεις,τον εχω κοψει οτι αυτα τα ματς περιμενει αποταν ηρθε..Και τελος εναν μαικ τζειμς να προσπαθει να παρει το ματς μονος του να βαζει 20π αλλα την ομαδα του να χανει..

Ελπιζω να δουμε εναν καλο μαρτιν γενικα στην σειρα γιατι θα χρειαστει σιγουρα..

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 916
Δημοσιεύσεις: 4719
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 10:34 am

Τον Walkup, κρίνοντας από τις συνεντεύξεις των τελευταίων ημερών, πρέπει να τον προπονούσε όπως τον Ρόκυ πριν τον αγώνα με τον Ρώσο ο κόουτς. Για να δούμε...

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1926
Δημοσιεύσεις: 5242
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 10:52 am

Quincy έγραψε:
Τετ Απρ 20, 2022 10:34 am
Τον Walkup, κρίνοντας από τις συνεντεύξεις των τελευταίων ημερών, πρέπει να τον προπονούσε όπως τον Ρόκυ πριν τον αγώνα με τον Ρώσο ο κόουτς. Για να δούμε...
Στα....χιόνια; :roofl:
Στα σοβαρά τώρα, αν και το φοβάμαι και συνήθως στο πρώτο ματς οι ομάδες είναι σχετικά κουμπωμένες εγώ θα κάνω την πρόβλεψη μου και θα πω νίκη δική μας με πάνω από 10 πόντους. Το είπα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 11:11 am

Conan1982 έγραψε:
Τετ Απρ 20, 2022 10:52 am
[
Στα....χιόνια; :roofl:
Στα σοβαρά τώρα, αν και το φοβάμαι και συνήθως στο πρώτο ματς οι ομάδες είναι σχετικά κουμπωμένες εγώ θα κάνω την πρόβλεψη μου και θα πω νίκη δική μας με πάνω από 10 πόντους. Το είπα.
Εγώ θα μας δώσω πάνω από 8 πόντους. Δεν θέλω 20αρα. Αν πάει σε τέτοια επίπεδα, θα παρακαλέσω τον κόουτς να ρίξει μέσα τους αναπληρωματικούς να το κατεβάσουμε στους 10 κοντά. Έχουμε πάθει και ξέρουμε από τέτοια.
Και περιμένουμε Ζαν Σαρλ ή κι Έισι να παίρνουν χρόνο στη σειρά. Αν πάει σφιχτά, δεν βγαίνει με μικρό ροτέισον. Ιδίως για τον Βεζένκοφ μιλάω, που τον θέλουμε ακμαίο και δεν είναι δεκαθλητής να βγάζει 30λεπτα και βάλε, με θηρία να τον παίζουν άμυνα (και να πρέπει κι αυτός να παίξει άμυνα).

* Παίδες, ο Γουόκαπ, σπανιώς πιάνει βάρη. Αν πιάσει βάρη θα γίνει τεράστιος και δεν θα μπορεί να κουνηθεί. Αερόβια δουλεύει και προπόνηση μπάλας. Είναι "φυσικός" αλλά και δουλεμένος στα παιδικά κι εφηβικά του. Μπορεί να βγάλει 3 μήνες χωρίς μία κάμψη ή μια έλξη κλπ. και να είναι ακριβώς ο ίδιος. Μόνο με τον Χάινς μπορώ΄να τον συγκρίνω. Που όπως έχω ξαναπεί, οι 2 τους μοιάζουν και στον χαρακτήρα/νοοτροπία. Χαλί για τους συμπαίκτες τους.

thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Απρ 20, 2022 11:23 am

Καλά σε αλλο τοπικ το εγραψα?? τεσπα μπραβο μου :roofl: :roofl:

Κλειστό παιχνίδι βλέπω. Αν παρουμε τα ριμπαουντ θα κερδισουμε και ας μην ειμαστε καλοι απ εξω. Δευτερες ευκαιριες να μην τους δωσουμε. Το θεωρω το πιο σημαντικο στοιχείο του σημερινού αγώνα

0
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 835
Δημοσιεύσεις: 1526
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Απρ 20, 2022 11:36 am

Εγώ φοβάμαι μη δε μπαίνουν τα σουτ, αγχωθούμε και μετά τα κάνουμε μαντάρα. Είναι βέβαια μακριές αυτές οι σειρές και ακόμα και να χάσεις ή να κερδίσεις το πρώτο ματς δε λέει και πολλά. Πιστεύω μετά το σημερινό ματς ασχέτως αποτελέσματος θα έχουμε μία καλή εικόνα για το πόσο καλά προετοιμαστήκαμε για τη Μονακό.

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 12:07 pm

Σκυλίσια άμυνα σαν το 2ο ημίχρονο με Μπάρτσα, συγκεντρωμένο Ντόρσεϊ, Σλούκα με σωστές επιλογές επιθετικά, Μάρτιν να παίρνει ριμπάουντ και τέλος να πάρει και κανα-δυο τρίποντα εύστοχα ο Λάρι....1-0

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 1:46 pm

Εχτες επεσε αγριο πλειοφικο ξυλο :D

Νικη και με μισο ποντο σημερα. Αν κανουμε το 1-0, πολυ δυσκολο να μην παει η σειρα στα 5 παιχνιδια, ηταν ο απολυτος στοχος φετος στην Ευρωπη.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1358
Δημοσιεύσεις: 3525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 2:02 pm

https://www :.sport24.gr/basket/me-vaitsi-o-olympiakos-apopse-sto-sef-kontra-sti-monako.9603805.html

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 835
Δημοσιεύσεις: 1526
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Απρ 20, 2022 2:19 pm

tarp7 έγραψε:
Τετ Απρ 20, 2022 2:02 pm
https://www :.sport24.gr/basket/me-vaitsi-o-olympiakos-apopse-sto-sef-kontra-sti-monako.9603805.html
πρώτη πρόταση του άρθου:

"Ο Γιώργος Βαΐτσης ξέρει όσο λίγοι τι χρειάζεται ο Ολυμπιακός για να νικήσει την Μονακό. "

χαχαχα. Καταπληκτικό!

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”