EL Game 30, Olympiacos vs Panathinaikos, 21:00

Συντονιστής: Captains

austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 17, 2022 10:06 pm

lefpan έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 9:47 pm
tarp7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 9:08 pm
Τρομερή εμφάνιση η σημερινή, δεν το περίμενα, πίστευα ότι θα ήμασταν κουρασμένοι. Ο ΦΑΛ (τρώω παιδάκια για πρωϊνό) έκανε τον παπαγιάννη αόρατο, ευτυχώς τον ανανεώσαμε νωρίς. Σλούκας βλέπουμε τι σημαίνει να έχεις τοπ πλέιμεικερ. Όλοι όμως έπαιξαν καλά σήμερα να μην αδικήσουμε κάποιον
Εδώ θα διαφωνήσουμε.
Σήμερα ο Παπαγιάννης ήταν μιά κλάση πάνω από τον Φαλ.
Εδώ θα διαφωνήσουμε.

Ο Φαλ στο ξεκίνημα, εκεί που χτίστηκε η διαφορά και τελείωσε ουσιαστικά και ο αγώνας ήταν καθηλωτικός, ο ορισμός της dominant εμφάνισης.

Για τον αγώνα δεν έχω να πω κάτι, μιλάμε για ιστορική βραδιά βγαλμένη από τα πιο υγρά όνειρα του Τάκη Τσουκαλά.

Σεβασμό στην ομάδα και τους φίλους του Παναθηναϊκού, δε μου πάει η καρδιά να θριαμβολογήσω.

tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 17, 2022 10:11 pm

Τι να την κανείς τη διαφορά ρε μάστορα; Αυτές δεν είναι καλές νοοτροπίες και αυτές μας φέρανε στη σημείο να γεμίζει το γήπεδο μόνο με τον ΠΑΟ. Και είναι κρίμα αυτή η ομαδάρα στα υπόλοιπα ματς να παίζει με 3 χιλιάδες το πολύ.
[/quote]
Φέτος έχουμε κόσμο στην ευρωλίγκα τουλάχιστον όσο επιτρέπετε, λίγο πιο κάτω από τις 7000 είμαστε. Στη Α1 τι να πας να δεις; ούτε για προπόνηση δεν κάνει.

Σήμερα ο Παπαγιάννης ήταν μιά κλάση πάνω από τον Φαλ.
[/quote]
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο φαλλ μόνο που δεν το κατάπιε το Παπαγιάννη ούτε μια άμυνα δεν μπόρεσε να τον παίξει, κάρφωνε όπως ήθελε. Λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου ο φαλ είχε περισσότερους ποντους, ασιστ,ριμπαουντ απ όλο το ΠΑΟ, ακόμη και στο 3ο δεκάλεπτο καλός ήταν. Δεν λέω ότι ο Παπαγιάννης δεν είναι καλός παίκτης, παίζει όμως και σε μιά μέτρια ομάδα και λογικό είναι να φαίνεται περισσότερο.

Κι ενώ του εχω δώσει τα εύσημα για το impact του στην ομαδα συνολικά, την μαχητικοτητα του, παρά το γεγονός οτι δεν ειμαι φαν του ως παιχτικές ικανοτητες, η αληθεια ειναι οτι τελευταίως ειναι ντεφορμέ και δεν βοηθά την ομαδα. Για τον συμπαθή Γουοκαπ λέω. Ευτυχως δεν μας κοστιζει προς το παρον γιατι Σλουκας και Μακισικ διανύουν καλο φεγγάρι. Πρέπει να προσπαθησει περισσότερο ο ξανθός.
Υ.Γ.: Ναι, την ειδα την βουτιά του στην άμυνα που πηρε την μπάλα απο τον Παπαγιάννη.
[/quote]
Και σήμερα ο γουόκαπ έπαιξε πολύ καλή άμυνα. Μια ομάδα δεν χρειάζεται μόνο πριμαντόνες αλλά και τέτοιους παίκτες που θα παίξουν άμυνα θα δώσουν πασες κλπ. Μόνο με άλμπα και ζαλγκίρης δεν έπαιξε καλά. Με μπασκόνια και παο στο κύπελο ήταν καθοριστικός να κερδίσουμε.

1
1 Εικόνα
BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Μαρ 17, 2022 10:16 pm

tarp7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 9:45 pm
BillyPao έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 9:16 pm


Καλά, ο Βόβορας απέτυχε στην Ουγγαρία. Εγώ θα κρίνω τον Πρίφτη, όταν παίξουμε πλήρεις, νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό. Θα δούμε πως θα είναι τότε η ομάδα, και θα αξιολογήσουμε καλύτερα την κατάσταση. Δε νομίζω να έχουμε την ίδια εικόνα, θα δείξει. Πάντως τόσες αλλαγές προπονητών έχουμε κάνει τα τελευταία χρόνια, μόνο τότε που ήρθε ο Πιτίνο (την 1η φορά) η ομάδα βελτιώθηκε αισθητά. Όποιος και να έρθει, τα ίδια θα ακούσει μετά από λίγους μήνες, βάζω ό,τι στοίχημα θες. Εδώ τα άκουγαν ο Πασκουάλ και ο Πιτίνο, δε θα τα ακούει ο Πρίφτης ή ο όποιος άλλος προπονητής; Έχω πειστεί ότι όποιος και να έρθει στην ομάδα, θα αποτύχει, αυτός ο πάγκος είναι καταραμένος. Και εγώ αγαπάω την ομάδα, όπως και εσύ, και ό,τι λέω το λέω για το καλό της. Καλό σου βράδυ.
Εδώ οι δικοί μας κράζουν το μπαρτζώκας που μας έχει 3-4 στην ευρωίγκα. Χώρια οι περισσότεροι παίκτες μας είναι άμπαλοι κ.α. Ο γιόβοτς δεν έιναι απουσία, το παιδί έχει να πάιξει 1 χρόνο μπάσκετ και με σοβαρά προβλήματα τραυματισμού και σε καθοδική πορεία. Για μένα κακώς τον πήρατε και κακώς θέλατε να τον κρατήσετε και για του χρόνου
Απουσία είναι ο Γιόβιτς, με την έννοια ότι υπό φυσιολογικές συνθήκες θα έπαιζε. Και σε μας κάποιοι έκραζαν τον Πασκουάλ, όταν παίρναμε πλεονέκτημα έδρας (2 φορές μάλιστα), δεν υπάρχει σωτηρία. Όσο οι οπαδοί της ομάδας μου δεν αλλάζουν νοοτροπία, δεν πρόκειται ποτέ να δούμε κάτι καλό από την ομάδα. Δεν μπορώ να περιγράψω τα συναισθήματα που μου προκαλούν πολλοί συνοπαδοί (δε μιλάω για παιδιά που γράφουν εδώ), γιατί θα χρησιμοποιούσα πολύ βαριές κουβέντες. Μακάρι ένας από όσους λένε ότι είναι καλύτεροι από τον Πρίφτη, να προπονούσε την ομάδα για έναν αγώνα. Θα έβλεπε τότε πόσο διαφορετικό είναι να είσαι κανονικός προπονητής, και όχι προπονητής στα λόγια. Έχω ειλικρινά απογοητευτεί, κάποιοι μιλάνε για τον Πρίφτη λες και είναι μη πω τι, λίγος σεβασμός δε βλάπτει. Τέλος πάντων, δεν είμαι σε θέση να πω κάτι άλλο. Καλό βράδυ.

2
2 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 17, 2022 10:17 pm

Tracy Mac έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 10:03 pm
tarp7 έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 9:45 pm

Εδώ οι δικοί μας κράζουν το μπαρτζώκας που μας έχει 3-4 στην ευρωίγκα. Χώρια οι περισσότεροι παίκτες μας είναι άμπαλοι κ.α. Ο γιόβοτς δεν έιναι απουσία, το παιδί έχει να πάιξει 1 χρόνο μπάσκετ και με σοβαρά προβλήματα τραυματισμού και σε καθοδική πορεία. Για μένα κακώς τον πήρατε και κακώς θέλατε να τον κρατήσετε και για του χρόνου
Εγω δεν τον ηθελα τον Γιοβιτς, ουτε τον θελω για του χρονου. Η ομαδα εδιωξε Φλοιντ-Περι για Γιοβιτς και παρολο που δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο, θα εδιναν πολλες λυσεις στην ομαδα, ειδικα σε αθλητικοτητα, αμυνα, ενεργεια και φυσικα βαθος παγκου και ανασες στους βασικους.

Αλλα ειπαμε η χειροτερη μακραν δομηση σε ομαδα ευρωλιγκας και η μακραν χειροτερη διαχειρηση ροστερ και ροτεισον, ακολουθησε η τραγικε αλλαγες μεσουσης της περιοδου. Ανηκουστο!
Σίγουρα έχουν γίνει εγκλήματα φέτος στο σχεδιασμό από την αρχή και ακόμη χειρότερα μέσα στην χρονιά αλλά δεν είμαι σίγουρος αν φταίει μόνο ο Πρίφτης για αυτό. Ακόμη κι αν ήθελε το γιόβιτς οι απέξω θα έπρεπε να του πουν όχι.

0
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 17, 2022 10:35 pm

Πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού, ζώνη εμείς, δε τρίποντο.
Συνεχιζόμενο σκριν στο high post , γυρνάει η μπάλα και ο Φαλ κατάπιε με τη δύναμη του σώματος τον Παπαγιάννη.
Βγαίνει ο Παπαγιαννης και ο Μποχωρίδης και ο Καββαδάς με το Νεντοβιτς μπαίνουν. Ας μου πει ένας άνθρωπος το λόγο.
Αμυνα στα 4/4 του γηπέδου και τρώγαμε καλάθια χωρίς άμυνα. Ποιος έδινε εντολή για άμυνα σε όλο το γήπεδο;
Βάζεις Μαντζούκα και Χουγκαζ 7 λεπτά πριν το τέλος. Γιατί coach? Σε έχουν περάσει ……. και αφήνεις κόσμο στον πάγκο, δεν ξεγελάς να δοκιμάσεις, κλειστό rotation, γιατί; Τέτοια απαξίωση του ρόστερ;

Μπορεί ένας άνθρωπος να μου πει τι ήταν αυτό που έκανε ο Πρίφτης για να βοηθήσει την ομάδα;

Και θα κλείσω με αυτό: Στον περιβόητο αγώνα με την Αλμπα Βερολίνου, τον τελευταίο αγώνα που είχαμε ως προπονητή τον Πεδουλακη, τότε που παίζαμε 2 παρατάσεις με 5 παίκτες χωρίς αλλαγή, ο υπεύθυνος επικοινωνίας της ΚΑΕ, κύριος Κοντός, έλεγε στον sport fm πως δεν γίνεται να παραμείνει ο προπονητής γιατί απαξιώνει το ρόστερ και βάζει σε κίνδυνο παίκτες (περιουσιακά στοιχεία) γιατωπαιχουν τόσα λεπτά.

Για τον κ. Πρίφτη θα μας πει την άποψη του ή τώρα που μπήκαμε στην τρούπα (που έλεγε ο Βουτσας σε μια παλιά ταινία) ήπιαμε το αμίλητο νερό;

Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη, την ήθελε περισσότερο και φάνηκε στο γήπεδο, ασχέτως δυναμικότητας.

Κλείνοντας, ντρέπομαι ως Έλληνας να βλέπω τον αγώνα μέσω euroleague tv και να περνάνε όλες οι «φίλαθλες ευχές» και χαρακτηρισμοί αφιλτράριστα. Καυτή ατμόσφαιρα δε σημαίνει και υβρεολόγιο, βλέπουν και μικρά παιδιά.
Δε λέω πως μόνο στο ΣΕΦ γίνεται, παντού γίνεται όπως τα ίδια θα ακούγαμε στο ΟΑΚΑ.

avtokrator13

senior
Reactions: 111
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2020 10:52 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Μαρ 17, 2022 10:37 pm

η μεγαλη μεταγραφη του παναθηναικου πρεπει να ειναι στον παγκο του το καλοκαιρι,δεν εχουν νοημα τα οποια ροστερ ανεβαινουν στο αλλο νημα παρα μονο φιλολογικο

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 17, 2022 10:45 pm

austerity_blues έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 10:06 pm
lefpan έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 9:47 pm

Εδώ θα διαφωνήσουμε.
Σήμερα ο Παπαγιάννης ήταν μιά κλάση πάνω από τον Φαλ.
Εδώ θα διαφωνήσουμε.

Ο Φαλ στο ξεκίνημα, εκεί που χτίστηκε η διαφορά και τελείωσε ουσιαστικά και ο αγώνας ήταν καθηλωτικός, ο ορισμός της dominant εμφάνισης.

Για τον αγώνα δεν έχω να πω κάτι, μιλάμε για ιστορική βραδιά βγαλμένη από τα πιο υγρά όνειρα του Τάκη Τσουκαλά.

Σεβασμό στην ομάδα και τους φίλους του Παναθηναϊκού, δε μου πάει η καρδιά να θριαμβολογήσω.
Στο 7ο λεπτό, ο θεόρατος σέντερ που ήρθε στην Ευρώπη από τα βάθη της Αφρικής είχε περισσότερους πόντους (9-8), περισσότερα ριμπάουντ (2-1), περισσότερες ασίστ (3-1) και σίγουρα περισσότερες άμυνες από ολόκληρο τον Παναθηναϊκό.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 17, 2022 10:49 pm

Ντόμπρι βέτσερ στο φόρουμ.
Είδα το ποστ του φίλου μου του λεφπαν περί Παπαγιάννη και Φαλ κι είπα να διαβώ τον ρουβίκωνα και να ποστ-άρω.

Η αλήθεια είναι ότι όσο έπαιξε ο Φαλ στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε σχεδόν απόλυτα επί΄του Παπαγιάννη. Γράφω "σχεδόν" γιατί το έχει κάνει και σε καλύτερη βερσιόν σε κείνο το ματς στο ΣΕΦ που ο Παναθηναϊκός πήρε το μαγκιόρικο διπλό με τα τρίποντα από τη σέντρα του τρελό- Νέντο.

Ο Παπαγιάννης έβαλε τελικά κοντά στους 20 πόντους με παρατσάκ 10 ριμπς και 2 τάπες (και 2-3 παιδιάστικα λάθη στην επίθεση) αλλά σε 32-33 λεπτά (κοντά στα διπλά του Φαλ) και με πάρε- βάλε πάσες,. εκτός από ένα ωραίοτατο σουτάκι από τα 5.5 μέτρα.
Στο ποστ τον έχει και γενικά έχει μεγαλύτερο ρεπερτόριο ενώ είναι καλύτερος στην άμυνα χώρου και στους κοντούς. Αντίθετα ο Παπατζόν είναι (σημαντικά) καλύτερος στην άμυνα αέρος- αέρο και στο πως ρολάρει για την άλεϊ ουπ, καθώς και στο πως πιάνει την μπάλα.


Πάμε στον Γουόκαπ που κατ' εμέ είναι η καλύτερη μεταγραφή αμερικάνου μετά τον έναν και μοναδικό Κ.Χάινς.

Ο Γουόκαπ όντως είναι εξαιρετικά άστοχος/άτολμος στην επίθεση και δη στο τρίποντο. Στο σημείο αυτό να πω ΄πως ο Μάντζαρης που συχνά- πυκνά βλέπω να τον παρομοιάζουν, αν είχε κάτι καλό ήταν το τρίποντό του. Αμαρκάριστο 9 στις 10 (να ναι καλά οι ταρζανιές του Σπανούλη που έπαιζε κόντρα σε 2-3) με ποσοστά κοντά στο 37% (από μνήμης το λέω, αλλά κάπου εκεί σούταρε).

Ο Γουόκαπ στα 3/4 της πρώτης του χρονιάς, έχει ήδη περισσότερες εύστοχες μπούκες από όσες είχε ο Μάντζαρης στα 7 (τόσα δεν έκατσε;;;) χρόνια του στην ομάδα. Και κάνουν δουλειά οι μπούκες, καθότι προκαλούς ανισορροπία στην αντίπαλη ομάδα και δημιουργούν φθορά στους άλλους και αποστάσεις για τους συμπαίκτες.

Ο Γουόκαπ δεν μας ήρθε από τον Λίβανο, μήτε από τη Ν. Κορέα.
Από την Ευρωλίγκα μας ήρθε όπου για 3 χρόνια σε μια καλή ομάδα (στην πρώτη του χρονιά μας πήρε παραμάζωμα και πήγε και Φ4) είχε κοντά στους 10 πόντους μ.ο και κάπου στο 38% από το τρίποντο.

Συμφωνώ, πάντως ότι πρέπει να πάει τα πάνω του, έστω και λίγο. Είναι φάση Χάινς όμως ο παλίκαρος. Θηρία αμφότεροι, αλλά μάλαμα και σκίζονται για την ομάδα τους.
Στην άμυνα πάντα είναι κορυφή (όχι απλά καλός όπως στα πρώτα 3 χρόνια ο Βάγγος ο Μάντζαρης) ενώ είναι άψογος στην οργάνωση. Που όπως όλοι μας ξέρουμε δεν μεταφράζεται μόνο σε ασίστ.

Ο Παπανικολάου επίσης σπουδαίος όπως κι ο Μάρτιν τα τελευταία 4 παιχνίδια ( με δύσκολα καλάθια, κι όχι πάρε βάλε).

Ο Σλούκας, αφρός στην Ευρώπη, ενώ ο Μπαρτζώκας στην καλύτερη του σεζόν μετά τα πράγματα και θάματα του Λονδίνου και του Κρασνοντάρ ( λέμε ρώσικες πόλεις ή θα μας τσιμπήσουν άραγες;)


Σχετικά με τους τραυματισμούς που αναφέρει ο Μπίλης, νομίζω είμαστε γεμάτοι ως ομάδα όλα αυτά τα χρόνια. Η ομάδα του "γουάτ ιφ" είμαστε.

Μου άρεσε το ξέσπασμα του ΠαναθηναΙκού στην τρίτη περίοδο. Τον σεβασμό μου. Άλλο αν ήθελα μέχρι και το τελευταίο λεπτό να πιάσουμε το +35. Δεν πιστεύω ότι τρέχει και τίποτε να θέλουμε αυτού του τύπο τα ρεκόρ. Όύτε να είμαστε με τον αντίπαλο του "αιωνίου". Αυτά είναι το αλατοπίπερο και δεν δημιουργούν χουλιγκάνους. Αρκεί να το λέμε στα ίσα και να αυτοτρολαρίζομεθα. Που είσαι μπαμπά Πλεύρη να δεις πως ματσακαλεύω την καθαρεύουσα.


Ο Παναθηναϊκός έχει τη συμπάθειά μου, όχι γιατί χάνει, αλλά γιατί πορεύεται χωρίς πυξίδα. Το έπαθε κι η ομάδα μου τότε στα πέτρινα (Παπαστράτειο με Μανιάτη και Παραγιό) αλλά και πιο πρόσφατα μετά το ηχητικό, (ξέρω από καλό λάδι- άρα). :wink:Αυτό συμβαίνει στον Παναθηναϊκό από τη στιγμή που αποσύρθηκε ο Δ.Γ. Φαίνεται στο παρκέ όλον αυτόν τον καιρό (πλην εξαιρέσεων που το έχουν αμέτι χαμέτι να επιβεβαιώνουν εκείνον τον κανόνα) με παίκτες να μην πολυασχολούνται με τον προπονητή τους και τους συμπαίκτες τους.
Αν μπορεί να κρατήσει τον Πρίφτη ας το κάνει. Σοβαρός είναι, και μπορεί να έμαθε από τη σωρεία λαθών που έκανε το καλοκαίρι. Αν θέλει να κάνει μαχητική ομάδα με παίκτες που να τα δίνουν όλα πίσω και μπροστά να παίζουν για τους συμπαίκτες του, μπορεί να σπάσει το συμβόλαιο του Νέντο το καλοκαίρι, να κρατήσει τον περίπου... Νέντοβιτς, Μέικον και να πάρει έναν καλό άσσο. Εκεί πρέπει να είναι ο καλός παίκτης της ομάδας κι όχι στο sg, τη στιγμή που έχει ήδη 2 σκόρερ εκεί.

Αυτό ήταν ένα ελίτ ποστ από μέρους μου. (αφιερωμένο στον ΤζόνιΠαο που έχει έναν εθισμό :) με τους ελίτ).

Χαβαλέ κάνω, μάλλον ήταν το χειρότερο έβερ ποστ. (αφιερωμένο στον ΤρέισιΜακ, αυτό :) )

Επειδή, δεν είμαι και για πολλά ποστ (εγώ κι ο Είσι με τέτοια ροπή στα φάουλ) να δώσω τα συγχαρήκια μου στη διεθνή αθλητική κοινότητα (;;;) που απέβαλε τις ρώσικες ομάδες από τις διοργανώσεις της. Άλλωστε έτσι είχαν κάνει και με τους Σέρβους. Το ίδιο που έκαναν με τους αμερικάνους και τους λοιπούς νατοϊκούς. Το καλό να λέγεται, όλα κι όλα. Ίδια μέτρα και ίδια σταθμά.

Είπα Έισι και μου ήρθε το σαγόνι του. Σιδερένιος. Ούτε που κουνήθηκε όταν έφαγε 2 αγκώνες από τον ντουλαπέ Καββαδά. Γιατί από τεχνική μηδέν αλλά από όγκο σκίζει ο Μπίλης.

tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 17, 2022 11:01 pm

:wave: :wave:
basket72 έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 10:49 pm
Ντόμπρι βέτσερ στο φόρουμ.
Είδα το ποστ του φίλου μου του λεφπαν περί Παπαγιάννη και Φαλ κι είπα να διαβώ τον ρουβίκωνα και να ποστ-άρω.

Η αλήθεια είναι ότι όσο έπαιξε ο Φαλ στο πρώτο ημίχρονο κυριάρχησε σχεδόν απόλυτα επί΄του Παπαγιάννη. Γράφω "σχεδόν" γιατί το έχει κάνει και σε καλύτερη βερσιόν σε κείνο το ματς στο ΣΕΦ που ο Παναθηναϊκός πήρε το μαγκιόρικο διπλό με τα τρίποντα από τη σέντρα του τρελό- Νέντο.

Ο Παπαγιάννης έβαλε τελικά κοντά στους 20 πόντους με παρατσάκ 10 ριμπς και 2 τάπες (και 2-3 παιδιάστικα λάθη στην επίθεση) αλλά σε 32-33 λεπτά (κοντά στα διπλά του Φαλ) και με πάρε- βάλε πάσες,. εκτός από ένα ωραίοτατο σουτάκι από τα 5.5 μέτρα.
Στο ποστ τον έχει και γενικά έχει μεγαλύτερο ρεπερτόριο ενώ είναι καλύτερος στην άμυνα χώρου και στους κοντούς. Αντίθετα ο Παπατζόν είναι (σημαντικά) καλύτερος στην άμυνα αέρος- αέρο και στο πως ρολάρει για την άλεϊ ουπ, καθώς και στο πως πιάνει την μπάλα.


Πάμε στον Γουόκαπ που κατ' εμέ είναι η καλύτερη μεταγραφή αμερικάνου μετά τον έναν και μοναδικό Κ.Χάινς.

Ο Γουόκαπ όντως είναι εξαιρετικά άστοχος/άτολμος στην επίθεση και δη στο τρίποντο. Στο σημείο αυτό να πω ΄πως ο Μάντζαρης που συχνά- πυκνά βλέπω να τον παρομοιάζουν, αν είχε κάτι καλό ήταν το τρίποντό του. Αμαρκάριστο 9 στις 10 (να ναι καλά οι ταρζανιές του Σπανούλη που έπαιζε κόντρα σε 2-3) με ποσοστά κοντά στο 37% (από μνήμης το λέω, αλλά κάπου εκεί σούταρε).

Ο Γουόκαπ στα 3/4 της πρώτης του χρονιάς, έχει ήδη περισσότερες εύστοχες μπούκες από όσες είχε ο Μάντζαρης στα 7 (τόσα δεν έκατσε;;;) χρόνια του στην ομάδα. Και κάνουν δουλειά οι μπούκες, καθότι προκαλούς ανισορροπία στην αντίπαλη ομάδα και δημιουργούν φθορά στους άλλους και αποστάσεις για τους συμπαίκτες.

Ο Γουόκαπ δεν μας ήρθε από τον Λίβανο, μήτε από τη Ν. Κορέα.
Από την Ευρωλίγκα μας ήρθε όπου για 3 χρόνια σε μια καλή ομάδα (στην πρώτη του χρονιά μας πήρε παραμάζωμα και πήγε και Φ4) είχε κοντά στους 10 πόντους μ.ο και κάπου στο 38% από το τρίποντο.

Συμφωνώ, πάντως ότι πρέπει να πάει τα πάνω του, έστω και λίγο. Είναι φάση Χάινς όμως ο παλίκαρος. Θηρία αμφότεροι, αλλά μάλαμα και σκίζονται για την ομάδα τους.
Στην άμυνα πάντα είναι κορυφή (όχι απλά καλός όπως στα πρώτα 3 χρόνια ο Βάγγος ο Μάντζαρης) ενώ είναι άψογος στην οργάνωση. Που όπως όλοι μας ξέρουμε δεν μεταφράζεται μόνο σε ασίστ.

Ο Παπανικολάου επίσης σπουδαίος όπως κι ο Μάρτιν τα τελευταία 4 παιχνίδια ( με δύσκολα καλάθια, κι όχι πάρε βάλε).

Ο Σλούκας, αφρός στην Ευρώπη, ενώ ο Μπαρτζώκας στην καλύτερη του σεζόν μετά τα πράγματα και θάματα του Λονδίνου και του Κρασνοντάρ ( λέμε ρώσικες πόλεις ή θα μας τσιμπήσουν άραγες;)


Σχετικά με τους τραυματισμούς που αναφέρει ο Μπίλης, νομίζω είμαστε γεμάτοι ως ομάδα όλα αυτά τα χρόνια. Η ομάδα του "γουάτ ιφ" είμαστε.

Μου άρεσε το ξέσπασμα του ΠαναθηναΙκού στην τρίτη περίοδο. Τον σεβασμό μου. Άλλο αν ήθελα μέχρι και το τελευταίο λεπτό να πιάσουμε το +35. Δεν πιστεύω ότι τρέχει και τίποτε να θέλουμε αυτού του τύπο τα ρεκόρ. Όύτε να είμαστε με τον αντίπαλο του "αιωνίου". Αυτά είναι το αλατοπίπερο και δεν δημιουργούν χουλιγκάνους. Αρκεί να το λέμε στα ίσα και να αυτοτρολαρίζομεθα. Που είσαι μπαμπά Πλεύρη να δεις πως ματσακαλεύω την καθαρεύουσα.


Ο Παναθηναϊκός έχει τη συμπάθειά μου, όχι γιατί χάνει, αλλά γιατί πορεύεται χωρίς πυξίδα. Το έπαθε κι η ομάδα μου τότε στα πέτρινα (Παπαστράτειο με Μανιάτη και Παραγιό) αλλά και πιο πρόσφατα μετά το ηχητικό, (ξέρω από καλό λάδι- άρα). :wink:Αυτό συμβαίνει στον Παναθηναϊκό από τη στιγμή που αποσύρθηκε ο Δ.Γ. Φαίνεται στο παρκέ όλον αυτόν τον καιρό (πλην εξαιρέσεων που το έχουν αμέτι χαμέτι να επιβεβαιώνουν εκείνον τον κανόνα) με παίκτες να μην πολυασχολούνται με τον προπονητή τους και τους συμπαίκτες τους.
Αν μπορεί να κρατήσει τον Πρίφτη ας το κάνει. Σοβαρός είναι, και μπορεί να έμαθε από τη σωρεία λαθών που έκανε το καλοκαίρι. Αν θέλει να κάνει μαχητική ομάδα με παίκτες που να τα δίνουν όλα πίσω και μπροστά να παίζουν για τους συμπαίκτες του, μπορεί να σπάσει το συμβόλαιο του Νέντο το καλοκαίρι, να κρατήσει τον περίπου... Νέντοβιτς, Μέικον και να πάρει έναν καλό άσσο. Εκεί πρέπει να είναι ο καλός παίκτης της ομάδας κι όχι στο sg, τη στιγμή που έχει ήδη 2 σκόρερ εκεί.

Αυτό ήταν ένα ελίτ ποστ από μέρους μου. (αφιερωμένο στον ΤζόνιΠαο που έχει έναν εθισμό :) με τους ελίτ).

Χαβαλέ κάνω, μάλλον ήταν το χειρότερο έβερ ποστ. (αφιερωμένο στον ΤρέισιΜακ, αυτό :) )

Επειδή, δεν είμαι και για πολλά ποστ (εγώ κι ο Είσι με τέτοια ροπή στα φάουλ) να δώσω τα συγχαρήκια μου στη διεθνή αθλητική κοινότητα (;;;) που απέβαλε τις ρώσικες ομάδες από τις διοργανώσεις της. Άλλωστε έτσι είχαν κάνει και με τους Σέρβους. Το ίδιο που έκαναν με τους αμερικάνους και τους λοιπούς νατοϊκούς. Το καλό να λέγεται, όλα κι όλα. Ίδια μέτρα και ίδια σταθμά.

Είπα Έισι και μου ήρθε το σαγόνι του. Σιδερένιος. Ούτε που κουνήθηκε όταν έφαγε 2 αγκώνες από τον ντουλαπέ Καββαδά. Γιατί από τεχνική μηδέν αλλά από όγκο σκίζει ο Μπίλης.
:wave: :wave:

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1619
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Πέμ Μαρ 17, 2022 11:23 pm

vforvendetta85 έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 8:35 pm
Το να βάζεις Μαντζούκα και Χουγκαζ, 7 λεπτά πριν το τέλος με την διαφορά στους +30, τι σημαίνει;
να θυμισω οτι καποιοι ελεγαν οτι πρεπει να παιρνουν χρονο οι συγκεκριμενοι και ας χανουμε με 30 ποντους
μαλλον τους ακουσε ο πριφτης :mrgreen:

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1619
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Πέμ Μαρ 17, 2022 11:25 pm

ο οσφπ ειναι φανερα πολυ καλυτερη ομαδα απτον παο
για να χασει θα πρεπει να γινουν συνδιασμοι πολλων λαθων απο μερος του και εμεις να τα βαζουμε απο παντου οπως πχ στο σεφ
δεν νομιζω οτι ειναι πιθανο να καταφερουμε να κερδισουμε 3στα 5 παιχνιδια στους τελικους ειτε εχουμε ειτε οχι πλεονεκτημα

0
Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 17, 2022 11:32 pm

Ο Εισι πρωτη φορα ηταν σημερα θετικος σε ματς Ευρωλιγκας, ειναι το κομματι που μας λειπει, γιατι στα πλειοφ θα ανεβει ακομα περισσοτερο η ενταση και το ξυλο και θα χρειαστει ανασες ο Βεζενκοβ.

Απροσδοκητα καλη και η εμφανιση του Λιβιο μετα απο πολυ καιρο, απο τις λιγες φορες που τον βαζει στο 4, μαλλον γιατι του ταιριαζει και ο Οκαρο.

Εκπληκτικη η μεταλλαξη Μακισσικ σε ρολιστα πολυτελειας, 10π-8ρ-6α σημερα, σε αλλη μια πολυ καλη εμφανιση.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μαρ 17, 2022 11:57 pm

Pointgod έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 11:32 pm
Ο Εισι πρωτη φορα ηταν σημερα θετικος σε ματς Ευρωλιγκας, ειναι το κομματι που μας λειπει, γιατι στα πλειοφ θα ανεβει ακομα περισσοτερο η ενταση και το ξυλο και θα χρειαστει ανασες ο Βεζενκοβ.

Απροσδοκητα καλη και η εμφανιση του Λιβιο μετα απο πολυ καιρο, απο τις λιγες φορες που τον βαζει στο 4, μαλλον γιατι του ταιριαζει και ο Οκαρο.

Εκπληκτικη η μεταλλαξη Μακισσικ σε ρολιστα πολυτελειας, 10π-8ρ-6α σημερα, σε αλλη μια πολυ καλη εμφανιση.
Γεια σου θεέ του άσσου. :)
Καλά τα λες για τον Μακίσικ, μαζί με Χασάν και Παπ, πετάνε εσχάτως. Καλό και του Ζαν Σαρλ, ενώ αυτό με τον Είσι μάλλον αποδίδεται στη μακρά του απουσία.
Το αποψινό δεν λέει και πολλά, αλλά χαλασμένος δεν δείχνει. Μάλλον τα έχουν πει με τον Μπαρτζώκα, ότι για φέτος θα τον χρειαστεί από τέλη Απρίλη μέχρι αρχές Ιούνη κι αυτό για ολιγόλεπτες συμμετοχές να μπαίνει μέσα για συγκεκριμένα πράγματα.
Αν τα κάνει αυτά σε καλό βαθμό και συνδυαστούν με καλά παιχνίδια στους 8 (δεν είμαστε φαβορί για Φ4 ούτε κατά διάνοια ακόμα και με πλεονέκτημα έδρας) και με πρωτάθλημα στην Ελλάδα, δεν είναι καθόλου απίθανο να τον κρατήσει και για του χρόνου στη θέση του Ζαν Σαρλ.

το 3-4 ρι πάντως που λέγαμε από την αρχή, είναι αυτό που μας λείπει σταθερά.

Pointgod

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 05, 2021 8:01 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 18, 2022 12:22 am

Τιποτα δεν μας λειπει, μπορει να ειμαστε 4οι, αλλα φετος παιζουμε το πιο ωραιο μπασκετ της Ευρωλιγκας.

Βελιγραδι ερχομαστε!

Σπακοναι νοτσι :welcome:

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 18, 2022 12:34 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Μαρ 17, 2022 11:57 pm

το 3-4 ρι πάντως που λέγαμε από την αρχή, είναι αυτό που μας λείπει σταθερά.
Σταθεροτατα!!!

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”