EL game1 , Ολυμπιακός-Μπασκόνια 01/10/21 21:00

Συντονιστής: Captains

Stavros83

 junior
Reactions: 51
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ Δεκ 27, 2019 6:43 pm
Τοποθεσία: Παιανία
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Igor Kudelin
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 5

Παρ Οκτ 01, 2021 7:25 pm

Παναγία μου τι επιστροφές είναι αυτές στην άμυνα στο +24?
Δεν ξέρω αλλά η ένταση της άμυνας είναι που με κάνει περισσότερο αισιόδοξο!

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1428
Δημοσιεύσεις: 6371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 7:26 pm

Η τωρινή πεντάδα δεν τραβάει καθόλου επιθετικά. Ο McKissic ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί στο πιο οργανωμένο μπάσκετ που παίζουμε φέτος και κάνει του κεφαλιού του πολλές φορές, ο Jean-Charles σαν να χάνεται σε κάποιες επιθέσεις και ο Martin αν δεν πάρει την μπάλα σε καλή θέση είναι αρκετά ακίνδυνος. Το μόνο αρνητικό της βραδιάς. Νομίζω αυτό περιμένει να δει κι ο Μπαρτζώκας για να πάρει παίκτη. Αν ο Martin είναι σε τέτοια κατάσταση και στους επόμενους αγώνες, μάλλον θα χρειαστούμε και πεντάρι.

Βγάζουν πάντως τρομερό πάθος.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 7:34 pm

Μπράβο στον Λάρε! Μου θύμισε "δράκο¨ στο φάουλ που κέρδισε.

RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 7:36 pm

kojito έγραψε:
Παρ Οκτ 01, 2021 7:26 pm
Η τωρινή πεντάδα δεν τραβάει καθόλου επιθετικά. Ο McKissic ακόμα δεν έχει προσαρμοστεί στο πιο οργανωμένο μπάσκετ που παίζουμε φέτος και κάνει του κεφαλιού του πολλές φορές, ο Jean-Charles σαν να χάνεται σε κάποιες επιθέσεις και ο Martin αν δεν πάρει την μπάλα σε καλή θέση είναι αρκετά ακίνδυνος. Το μόνο αρνητικό της βραδιάς. Νομίζω αυτό περιμένει να δει κι ο Μπαρτζώκας για να πάρει παίκτη. Αν ο Martin είναι σε τέτοια κατάσταση και στους επόμενους αγώνες, μάλλον θα χρειαστούμε και πεντάρι.

Βγάζουν πάντως τρομερό πάθος.
Ναι φαίνεται πως στο 2nd unit δεν υπάρχει αρκετή ποιότητα στην επίθεση. Σήμερα ο αντίπαλος ήταν πολύ αδύναμος και δε φάνηκε το πρόβλημα, αλλά υπάρχει. Λαρε, Λιβιο πετάνε σέντρες και οκ είχε 2/2 σουτ ο Μακισικ που ξέρουμε πως δεν είναι το δυνατό του σημείο. Το ξέρουν κι οι αντίπαλοι και στην πεντάδα αυτοί έκλειναν προς τα μέσα.

Τεσπα η ουσία είναι πως επιστρέφουμε!

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 7:37 pm

Δεν περίμενα να νικήσουμε τόσο άνετα την Μπασκόνια. Στο πρώτο ημίχρονο αγγίξαμε το τέλειο και στην άμυνα ήμασταν σοβαροί. MVP με διαφορά ο Σάσα, ήταν παντού. Με προβλημάτισε η εμφάνιση του Μάρτιν, ασχολιόταν με τους διαιτητές περισσότερο σε φάσεις που θεωρούσε ότι του έγινε φάουλ αντί να προχωρήσει και να είναι συγκεντρωμένος στην άμυνα.

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mixalisgate7 την Παρ Οκτ 01, 2021 7:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Stavros83

 junior
Reactions: 51
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ Δεκ 27, 2019 6:43 pm
Τοποθεσία: Παιανία
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Igor Kudelin
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 5

Παρ Οκτ 01, 2021 7:39 pm

Μπράβο στην ομάδα, έπαιξε σοβαρά και στα 40 λεπτά! Ακόμα και στο σημείο που η Μπασκόνια μείωσε, η άμυνα παρέμενε έχοντας υψηλά επίπεδα συγκέντρωσης!

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stavros83 την Παρ Οκτ 01, 2021 7:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 350
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 7:39 pm

Πόσα χρόνια περίμενα την σημερινή ημέρα 🙏🙏🙏🙏 Να ξανά γίνουμε ομάδα. Ανεξάρτητου αποτελέσματος,το σημαντικότερο με το ΠΟΥ τελειώνει ο αγώνας θα περιμένουμε να ανυπομονησία τον επόμενο!!!

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Stavros83

 junior
Reactions: 51
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Παρ Δεκ 27, 2019 6:43 pm
Τοποθεσία: Παιανία
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Igor Kudelin
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 5

Παρ Οκτ 01, 2021 7:42 pm

11 κλεψίματα, 20 Assists και μόλις 6 λάθη! Εξωπραγματικά νούμερα!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 7:43 pm

Τα είπε ο Kojito κι ο Ripcity για τη δεύτερη πεντάδα.
Ο Μάρτιν λογικά θα πάει καλύτερα.... τελικά όντως έπαιζε εκείνο που είχα πει τον Αύγουστο μετά τις δηλώσεις Μπαρτζώκα. Όντως μπορεί να πάμε για ψηλό.

Όχι ότι φόργουορντ δεν λείπει αλλά ας είμαστε σοβαροί: η ομάδα έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ,και το ωραίο είνα ότι "φωνάζει" πως έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης, η άμυνα/ ενέργεια που βγάζει τόσο η πρώτη πεντάδα όσο κι η δεύτερη μας θυμίζει τις καλές εποχές που φτάναμε τελικούς, ο Γουόκαπ είναι μέσα στις 3 μεγαλύτερες ¨κλεψιές" στο φετινό καλοκαιρινό παζάρι.

Συνεχίζουμε με χαμηλά το κεφάλι, έχει ακόμα ανηφόρα, αλλά τα χαμόγελα δεν κρύβονται. :bball:

Leo_98

 a1greece
Reactions: 264
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 26, 2021 1:15 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 7:49 pm

Είναι παααάρα πολύ νωρίς για μεγάλα λόγια, αλλά η ομάδα νομίζω άφησε πολλές υποσχέσεις απόψε.
Δεν θα σταθώ τόσο στο +25 (ήταν και κακή η Μπασκόνια), αλλά στο πάθος και την ένταση που δείξαμε από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο. Μία ομάδα που βγάζει υγεία και σιγουριά στο παρκέ!
Σίγουρα υπήρξαν και αρνητικά (π.χ. ΜακΚισικ, Μαρτίν που έδειξαν να ψάχνονται), αλλά νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο.
Κάτω το κεφάλι και συνεχίζουμε.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 7:58 pm

Αυτό ναι είναι Ολυμπιακός. Πάθος στην άμυνα, σκυλίσιες επιστροφές, hustle και διεκδίκηση της μπάλας και στην επίθεση καλός στο transition, οργανωμένος στο σετ παιχνίδι, πολύ ωραίο μπάσκετ. Αναμενόμενα κολλήσαμε όσο είχαμε μέσα την 2nd unit, με Walkup και Σλούκα να μοιράζουν το χρόνο στις δύο πεντάδες, η δεύτερη ομάδα δεν έχει έναν άσο να την οργανώσει ή έναν σουτέρ να τα βάζει κρεμασμένος, ενώ ο Jean Charles σήμερα από το τρίποντο σηκωνόταν και έφευγε τούβλο. Πρέπει να δει λίγο ο κόουτς πως θα μοιράσει τους χρόνους.

Σάσα απλά απίστευτος, βρίσκεται παντού όπως και ο Παπανικολάου. Σλούκας επίσης θετικός, Walkup η μεταγραφή του καλοκαιριού, McKissic σταθερός, Tylerάκος τιμιότατος, γενικά όλη η ομάδα ήταν πολύ καλή. Στους ψηλούς ο Πρίντεζης είχε ακριβώς το ρόλο που πρέπει πλέον, χαίρομαι που βρήκαμε 4άρι να τραβάει κουπί μπροστά από τον Γιώργαρο. Στο 5 τώρα, ο Fall εμένα μου άρεσε αρκετά και είναι σαφές ότι προορίζεται για βασικός. Ο Martin πάλι που πέρυσι μου άρεσε, σήμερα ήταν ο χειρότερος της ομάδας. Δεν του ταίριαζαν οι αντίπαλοι, αλλά ούτε πάθος είχε, ούτε καθαρό μυαλό, μακάρι να αλλάξει λίγο.

Η γνώμη μου είναι ότι θέλουμε ένα παίκτη στο 3 να πατάει και λίγο στο 4. Για το 5 θα κρίνει ο Μπαρτζώκας όταν δει τους αγώνες. Οπότε από τη μία πολύ ικανοποιητική η εικόνα μας, από την άλλη πρέπει λίγο να δούμε πως θα σκοράρει πιο πολύ η δεύτερη πεντάδα, γιατί ένα νεκρό διάστημα με πολύ δυνατό αντίπαλο θα μας κοστίσει. Χαρούμενος για την εικόνα, πάμε δυναμικά για το επόμενο ματς.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 7:59 pm



Αφηνω αυτο εδω..Νομιζω με τετοια ....ορεξη δεν τους εχω ξαναδει να μπαινουν!!Θα ναι μια καλη χρονια η φετινη..

0
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 8:10 pm

παπ και μακισικ που τους φάγατε στα φιλικά ήταν πολύ καλοί σήμερα. Ο Φάλ αν και δεν είναι ακόμη έτοιμος φαίνεται η διαφορά μέσα στη ρακέτα. βεζένκοφ καθιερώνετε στο υψηλό επίπεδο. Γουλκαπ πολύ καλός σε άμυνα και οργάνωση και ζαν σάρλ καλός κυρίως στην άμυνα. Έχουμε πολύ καλή ομάδα πιστεύω θα είμαστε στην 8άδα φέτος. σίγουρα δεν είναι όλοι οι παίκτες έτοιμοι, λογικό είναι νωρίς ακόμη

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 8:24 pm

Εμενα μαρεσει πολυ το ροστερ σας, με εναν σουτερ ακομα θα στε σουπερ. Αν πανε ολα καλα, μείνετε υγιείς, ρολαρει και στρωσει η ομαδα και κουμπώνουν ολοι μεταξύ τους νομιζω πως θα χετε πολλες ελπίδες για 8αδα. Και σήμερα καμια σημασία δεν έχει που η Μπασκονια ηταν ελλιπής, ανέτοιμη ή οτιδήποτε άλλο, οι βασκοι αποτελούν τον μεγαλύτερο σας αντίπαλο για την 8η θεση και η σημερινή 25αρα θα είναι πολύ χρήσιμη μελλοντικά.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1953
Δημοσιεύσεις: 4562
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 01, 2021 8:56 pm

Επομενο ματς με ρεαλ στο σεφ..προβλεπω η να ερχεται η καταστροφη η να ραβουμε το 4το απο τωρα :D

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”