Ντούντα-Ο Σοφός

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5133
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 2:35 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 1:29 pm

Μιας και μιλάμε για τον άνθρωπο που πρόσφερε τα περισσότερα στον μπασκετικό Ολυμπιακό (μες τον αγωνιστικό χώρο) να κάνω μια αναφορά στον έτερο άνθρωπο που κατά τη γνώμη μου έχει προσφέρει περίπου τα ίδια στην ομάδα. Τον Ντούσαν Ίβκοβιτς που το sport24 του πήρε μια συνέντευξη που μιλάει για πολλά και σημαντικά. Όπως π.χ ότι μετά το Τελ Αβίβ ο Κόκκαλης τον ήθελε στη θέση του Ιωαννίδη(!!!) και το ότι ο Ντέγιαν Μπορντιρόγκα ήθελε πολύ να έρθει στον Ολυμπιακό.
Αν και δεν είναι σωστό να περιορίζω τον Ίβκοβιτς που πέρασε από αρκετές ομάδες (κι έκανε πράματα και θάματα- ιδίως με τον Πανιώνιο) βρήκα την ευκαιρία να την αναφέρω εδώ.
https://longreads.sport24.gr/dusanivkovic/index.html
Ωραία η συνέντευξη με πολλά ενδιαφέροντα κομμάτια, καλά έκανες και έβαλες το λινκ. Ποιος ξέρει πως θα ήταν η ιστορία του Ολυμπιακού (και του Παναθηναϊκού βεβαίως) αν ο Μποντιρόγκα είχε έρθει σε μας.
Να σταθώ λίγο και στο κομμάτι που λέει ότι οι σχέσεις του με τον Γιαννάκη ήταν καλές και πως χάλασαν μετά που ήρθε ξανά στον Ολυμπιακό και θα δώσω δίκιο στον Γιαννάκη. Γιατί το πρώτο πράγμα που έκανε ο Ντούντα (κι εγώ στο ΣΕΦ ήμουν στο ντεμπούτο και φώναζα Ντούντα-Ντούντα) ήταν να πει ότι τώρα που ήρθε στον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός δεν θα είχε πλέον αβαντάζ στον πάγκο κατά τους μεταξύ τους αγώνες ευλογώντας τα γένια τα δικά του και του Ομπράντοβιτς (αν είχαν) και αφήνοντας την εντύπωση ότι ο Γιαννάκης δεν έκανε καλή δουλειά τακτικά απέναντι στον Παναθηναϊκό κάτι που το θεωρώ τελείως άδικο. Τι θυμάμαι τώρα.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 2:57 pm

Ιβκοβιτς ο κορυφαίος ευρωπαιος προπονητής

2
2 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 410
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 3:04 pm

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 2:35 pm
basket72 έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 1:29 pm

Μιας και μιλάμε για τον άνθρωπο που πρόσφερε τα περισσότερα στον μπασκετικό Ολυμπιακό (μες τον αγωνιστικό χώρο) να κάνω μια αναφορά στον έτερο άνθρωπο που κατά τη γνώμη μου έχει προσφέρει περίπου τα ίδια στην ομάδα. Τον Ντούσαν Ίβκοβιτς που το sport24 του πήρε μια συνέντευξη που μιλάει για πολλά και σημαντικά. Όπως π.χ ότι μετά το Τελ Αβίβ ο Κόκκαλης τον ήθελε στη θέση του Ιωαννίδη(!!!) και το ότι ο Ντέγιαν Μπορντιρόγκα ήθελε πολύ να έρθει στον Ολυμπιακό.
Αν και δεν είναι σωστό να περιορίζω τον Ίβκοβιτς που πέρασε από αρκετές ομάδες (κι έκανε πράματα και θάματα- ιδίως με τον Πανιώνιο) βρήκα την ευκαιρία να την αναφέρω εδώ.
https://longreads.sport24.gr/dusanivkovic/index.html
Ωραία η συνέντευξη με πολλά ενδιαφέροντα κομμάτια, καλά έκανες και έβαλες το λινκ. Ποιος ξέρει πως θα ήταν η ιστορία του Ολυμπιακού (και του Παναθηναϊκού βεβαίως) αν ο Μποντιρόγκα είχε έρθει σε μας.
Να σταθώ λίγο και στο κομμάτι που λέει ότι οι σχέσεις του με τον Γιαννάκη ήταν καλές και πως χάλασαν μετά που ήρθε ξανά στον Ολυμπιακό και θα δώσω δίκιο στον Γιαννάκη. Γιατί το πρώτο πράγμα που έκανε ο Ντούντα (κι εγώ στο ΣΕΦ ήμουν στο ντεμπούτο και φώναζα Ντούντα-Ντούντα) ήταν να πει ότι τώρα που ήρθε στον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός δεν θα είχε πλέον αβαντάζ στον πάγκο κατά τους μεταξύ τους αγώνες ευλογώντας τα γένια τα δικά του και του Ομπράντοβιτς (αν είχαν) και αφήνοντας την εντύπωση ότι ο Γιαννάκης δεν έκανε καλή δουλειά τακτικά απέναντι στον Παναθηναϊκό κάτι που το θεωρώ τελείως άδικο. Τι θυμάμαι τώρα.
Εντάξει άλλα μεγέθη προπομητικά ο Ντούντα κ ο Ομπράντοβιτς με τον Γιαννάκη. Επίσης πολύ μεγαλύτερο budget οι ομάδες του Γιαννάκη. Βέβαια από άποψη συναδελφικότητας δεν κάνεις τέτοια δήλωση αλλά ήταν η αλήθεια.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 3:22 pm

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 2:35 pm
basket72 έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 1:29 pm

Μιας και μιλάμε για τον άνθρωπο που πρόσφερε τα περισσότερα στον μπασκετικό Ολυμπιακό (μες τον αγωνιστικό χώρο) να κάνω μια αναφορά στον έτερο άνθρωπο που κατά τη γνώμη μου έχει προσφέρει περίπου τα ίδια στην ομάδα. Τον Ντούσαν Ίβκοβιτς που το sport24 του πήρε μια συνέντευξη που μιλάει για πολλά και σημαντικά. Όπως π.χ ότι μετά το Τελ Αβίβ ο Κόκκαλης τον ήθελε στη θέση του Ιωαννίδη(!!!) και το ότι ο Ντέγιαν Μπορντιρόγκα ήθελε πολύ να έρθει στον Ολυμπιακό.
Αν και δεν είναι σωστό να περιορίζω τον Ίβκοβιτς που πέρασε από αρκετές ομάδες (κι έκανε πράματα και θάματα- ιδίως με τον Πανιώνιο) βρήκα την ευκαιρία να την αναφέρω εδώ.
https://longreads.sport24.gr/dusanivkovic/index.html
Ωραία η συνέντευξη με πολλά ενδιαφέροντα κομμάτια, καλά έκανες και έβαλες το λινκ. Ποιος ξέρει πως θα ήταν η ιστορία του Ολυμπιακού (και του Παναθηναϊκού βεβαίως) αν ο Μποντιρόγκα είχε έρθει σε μας.
Να σταθώ λίγο και στο κομμάτι που λέει ότι οι σχέσεις του με τον Γιαννάκη ήταν καλές και πως χάλασαν μετά που ήρθε ξανά στον Ολυμπιακό και θα δώσω δίκιο στον Γιαννάκη. Γιατί το πρώτο πράγμα που έκανε ο Ντούντα (κι εγώ στο ΣΕΦ ήμουν στο ντεμπούτο και φώναζα Ντούντα-Ντούντα) ήταν να πει ότι τώρα που ήρθε στον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός δεν θα είχε πλέον αβαντάζ στον πάγκο κατά τους μεταξύ τους αγώνες ευλογώντας τα γένια τα δικά του και του Ομπράντοβιτς (αν είχαν) και αφήνοντας την εντύπωση ότι ο Γιαννάκης δεν έκανε καλή δουλειά τακτικά απέναντι στον Παναθηναϊκό κάτι που το θεωρώ τελείως άδικο. Τι θυμάμαι τώρα.
Αντισυναδελφικό όντως, αλλά από φίλο που έπαιξε στον Ολυμπιακό της εποχής (και μάλιστα έπαιξε περισσότερο επί Γιαννάκη) επιβεβαιώνεται πως τακτικά ήταν πολύ μέτριος. Ήταν καλός άνθρωπος, με αγάπη προς τους παίκτες, έδινε μεγάλο βάρος στο ψυχολογικό κομμάτι του παιχνιδιού (πχ όταν ήταν πίσω στο σκορ τους φώναζε να μην κοιτάνε το ταμπλό, να βλέπουν το ματς κατοχή-κατοχή) ενώ ο Ίβκοβιτς και τακτικά αλλά και σε επίπεδο προπόνησης ατομικής βελτίωσης ήταν κορυφαίος. Ο Ντούντα επίσης έδινε πολύ μεγάλο βάρος στο χαρακτήρα των παικτών, άλλος παίκτης μου είπε ότι πήγε μια μέρα σπίτι του (πριν υπογράψει στον Ολυμπιακό, έμενε με τους γονείς του) και είδε το Ντούντα να έχει πιάσει συζήτηση με τους γονείς του στο σαλόνι. Κι ο Ντούντα γύρισε και του είπε "σε παρακαλώ, άσε με να μιλήσω με τους γονείς σου να τα πούμε μόνοι μας", για να μάθει περισσότερα για το χαρακτήρα του παιδιού και μετά πήρε σβάρνα και τους συμμαθητές και γείτονες :obey: .

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 3:22 pm

Θυμάμαι μετά το Ευρωπαϊκό της Κωσταντινούπολης, σε συνέντευξη του είχε δηλώσει ότι τη περσινή χρονιά με το διπλάσιο μπάτζετ σχεδόν, απέτυχαν και αποκλείστηκαν απ τη Σιένα επειδή δεν ήταν ποτε "ομάδα".Υπήρχαν παίκτες που παίζαν για τη πάρτη τους είπε...Στο ημίχρονο με τη ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζια στο Σπανούλη και πριν το τέταρτο δεκάλεπτο τους είπε παίξτε επιτέλους αυτό που μπορείτε και όλα θα πάνε καλύτερα!Αυτός κι ο Ομπράντοβιτς οι καλύτεροι προπονητές διαχρονικά στην Ευρώπη

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 4:35 pm

Μακάρι όμως αυτή η "παπάτζα" του Rick να μας βγει σε καλό. :imnewhere:

Το λοιπόν :P , η πόλη της Βικτώρια που θα πάμε αριθμεί περίπου 2.000 Έλληνες ενώ η περιφέρεια της Βρετανικής Κολομβίας όπου και ανήκει αριθμεί περίπου 25.000 (δυστυχώς αγαπητέ Rick έπρεπε να γίνει στο Τορόντο, το τουρνουά που έχει 300.000 Έλληνες) . Επίσης τα ελληνικά εστιατόρια της περιοχής έχουν πολύ καλές εώς εξαιρετικές κριτικές ( με κορυφαίο ένα "Ithaka").

Τον κόβω τον Rick αλά Αλκέτας Παναγούλιας το 1994 (για όσους θυμούνται) να τα γυρίζει και να φωτογραφίζεται και με τους δύο χιλιάδες Έλληνες της πόλης. Μαζί του θα παίρνει τον Κατσίβελη ή τον Ρογκαβόπουλο που είναι μικρός και δε θα φέρει αντιρρήσεις. :P :D

* Πάντως την παπάτζα (ή το να απευθύνονται σε ιθαγενείς) την χρησιμοποιούν δυστυχώς όλοι όσοι μεγαλώνουν και υπήρξαν σπουδαίοι.

Τελευταίο παράδειγμα η συνέντευξη του Ivkovic, που π.χ. η φάση με τη σημαία της Κροατίας και τον Divac στο Mundobasket τότε διαψεύδεται από το ντοκιμαντέρ του Divac και από τον ίδιο τον παίκτη. Επίσης στο ίδιο το ντοκιμαντέρ ο Divac παραδέχεται πως μετά υπήρξε πρόβλημα με εκείνον και τον Drazen (ο "Σοφός" όμως τα βλέπει όλα σωστά) που αποκαταστάθηκε αργότερα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

senior
Reactions: 280
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 4:45 pm

1)Με τον Καβαλιερατο πραγματικα αηδίασα το μεσημέρι...Περα που ως δημοσιογράφος δεν ειναι κατι,ρε φιλε απο ολους τους παιχτες της ομαδας ο Μακισικ ειναι το προβλημα σου?Μα ο Μακισικ?

2)Ο Ντούντα προφανως καλος προπονητης αλλα κατα την αποψη μου οχι κορυφαίος γι αυτο κιολας δεν μπόρεσε να στεριώσει σε μια ομαδα,ουτε ειχε σερι επιτυχιες οπως ο Ομπράντοβιτς.

Για μενα αρκετα ασταθής ικανός για το καλυτερο αλλα και για το χειροτερο....
Θυμίζω περα απο απρόβλεπτες ήττες οπως με τον ΒΑΟ λιγο πριν το final foul το 1997 την επομενη χρονια με εξαιρετικο ροστερ βγαινει κανει δηλωση του χρονου θα το παρουμε πιο ευκολα και τελικα χασαμε τα παντα μεχρι και το πρωταθλημα στο Σεφ...Επισης κατα τη γνωμη μου το 2012 εφυγε γιατι ήξερε πως δεν θα ειναι τυχερός και την επομενη χρονια και ηθελε να φυγει ως πρωταθλητής Ευρώπης....

Αλίμονο προπονηταρας αλλα για μενα οχι κορυφαίος....

Περα απ τον Ομπράντοβιτς για μενα κορυφαίος ηταν ο Γιάννης Ιωαννιδης αλλα κατα τη γνωμη μου άτυχος...Πολυ άτυχος αλλα σταθερός...Έφτιαχνε ομαδες και ηταν σταθερές ανοδικά...Μεγαλη συμπάθεια για μενα ο Ιωαννιδης.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 4:53 pm

eddiedimitris έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 4:45 pm
.Μεγαλη συμπάθεια για μενα ο Ιωαννιδης.
Πλοκ στον κύριο. :shot:

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 6:47 pm

Ο Ιβκοβιτς όπου πήγε έκανε ομαδάρες που έκαναν πρωταθλητισμό παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ.

Το έκανε στον ΠΑΟΚ, το έκανε με τα πιτσιρίκια του Πανιωνίου που τα έβγαλε Ευρωλίγκα, το έκανε στον Ολυμπιακό με την ομάδα του triple crown, με την ΑΕΚ πήρε το Σαπορτα, η ΤΣΚΑ του ήταν ανίκητη μέσα στην σεζόν (άσχετα αν λύγισε στο Φ4)

Όπου πήγε άφησε το στίγμα του, είτε με μικρό μπάτζετ είτε με μεγάλο. Τον κουμπάρο του δε όπου τον έβρισκε τον κέρδιζε

5
5 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 6:56 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 4:35 pm

* Πάντως την παπάτζα (ή το να απευθύνονται σε ιθαγενείς) την χρησιμοποιούν δυστυχώς όλοι όσοι μεγαλώνουν και υπήρξαν σπουδαίοι.

Τελευταίο παράδειγμα η συνέντευξη του Ivkovic, που π.χ. η φάση με τη σημαία της Κροατίας και τον Divac στο Mundobasket τότε διαψεύδεται από το ντοκιμαντέρ του Divac και από τον ίδιο τον παίκτη. Επίσης στο ίδιο το ντοκιμαντέρ ο Divac παραδέχεται πως μετά υπήρξε πρόβλημα με εκείνον και τον Drazen (ο "Σοφός" όμως τα βλέπει όλα σωστά) που αποκαταστάθηκε αργότερα.
Δεν θα το έλεγα ότι τη χρησιμοποιούν όλοι όσοι υπήρξαν σπουδαίοι. Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας πάνω σε αυτό.
Επιπλέον ο Πιτίνο 2 φορές στην Ελλάδα το έχει παέι σε άλλα επίπεδα. Και δεν είναι τα λόγια του και το στυλ του αλλά και πολλά από όσα έχει κάνει στη χώρα του που δεν συνάδουν με σπουδαίο και τα έχει βγάλει με το νί και το σίγμα ο Yorgos στα κατάλληλα τόπικς όταν ήταν στον Παναθηναϊκό.
Τέλος πάντων για τώρα καλός είναι. Αν έχει έρθει για μόνιμος, οκ ας το αποδεχθούμε και ας "μας" φωνάζουμε πολίτες Μπανανίας. Βέβαια το ότι έχει έρθει για μια χρήση αποδεικνύει και το τυχοδιωκτικό χαρακτήρα της επιλογής τους από τους τύπους της ΕΟΚ.
Σε κάθε περίπτωση ο Πιτίνο είναι ένας στο είδος του. one of a kind που λένε.

Δεν θα απαντούσα ωστόσο πάνω στον Πιτίνο γιατί όπως λέει κι o Shtarkws δεν φταίει αυτός αλλά εμείς που χαζογελάμε όταν μας λέει "θα βάλω τον Σπανούλη να μου βγάλει τη 12δα". Θα μπορούσε να πει "θα το παίξω στα ζάρια". Χου γκιβς ε σιτ. :sorry:

Ο λόγος που σου απαντάω φίλε μου είναι γιατί τον έβαλες στην ίδια πρόταση με τον ΊΒκοβιτς κι όχι μόνο αυτό αλλά στέκεσαι σε μια ιστορία που έχει προεκτάσεις πολύ πολύ άσχημες που εγώ κι εσύ δεν μπορούμε καν να τις αφουγγραστούμε.
Αναφέρομαι προφανώς στη τραγωδία που έζησε η πρώην Ενωμένη Γιουγκοσλαβία με τον εμφύλιο αλλά η Σερβία κατόπιν, με τους αχαρακτήριστους ΝΑΤΟΙΚΟΥΣ βομβαρδισμούς.
Τι κι να δεν είναι έτσι όπως τα λέει ο Ντούντα για το περιστατικό με τη σημαία ; Κλάιν κανονικά. Ο άνθρωπος είτε ασυνειδητά (στην περίπτωση που έχεις δίκιο, γιατί δεν το έχω ψάξει κι ούτε με ενδιαφέρει κιόλας) το έθαψε μέσα του, είτε λέει συνειδητά ψέμματα.
Και στις 2 περιτπώσεις πολύ καλά έκανε. Αυτός ξέρει την τραγωδία που έζησε η χώρα του και το πόσο του έσκισε την καρδιά σε αυτόν μάλιστα που τους είχε σαν παιδιά του (αδιαφορώντας αν ήταν Σέρβοι, Κροάτες κλπ).
Η συνέντευξη αυτή και ειδικά το σημείο αυτό που εσύ παραθέτεις ως μεμπτό ή ως παπάτζα, είναι από τα πλέον συγκινητικά και στα όρια της μεγαλοσύνης. Αντί να αναμοχλεύσει το μισαλλλόξο αφήγημα περί Κακών κροάτων κλπ. ο ίδιος κάνει το ακριβώς αντίθετο. Μιλάει για ανρθρώπους που ήταν μια γροθιά, που αγκαλιαζόντουσαν. Μιλάει κόντρα στον πόλεμο, και στη τυφλή αδελφοκτόνα βία, ο Ίβκοβιτς.
Δεν μιλάει για ένα περιστατικό από τα πολλά που μπορούν να συμβούν σε ομάδες. Μιλάει για πόλεμο και μάλιστα εμφύλιο.
Τεράστιος ο Ίβκοβιτς και τα έχει 400. Εγώ είχα την τύχη και σε Ελλάδα και σε εξωτερικό να γνωρίσω σπουδαίους ανθρώπους που σε μεγάλη ηλικία όχι απλώς δεν τα έχαναν ή το ρίχναν στη κομπορρομοσύνη, αλλά γινόντουσαν σοφότεροι.

Δεν τα λέω σε σένα, τόσο καλέ μου φίλε, όσο γενικότερα. Είναι πράγματα που είναι πραγματικά σπουδαία. ΠΟλλές φορές ο αθλητισμός τέμνεται με τέτοιες υπερβατικές ιστορίες.
Η συνέντευξη του Ίβκοβιτς είναι εξαιρετική, και θαραλλέα.
Για μένα ο κορυφαίος στην Ευρώπη μαζί με τον Ομπράντοβιτς. Ο ένας με μεγαλύτερη γκάμα ο άλλος έσκισε στην Ευρωλίγκα όσο πιθανότατα δεν θα κάνει κανένας άλλος.
Αλλά ας μην έχουμε εύκολο πράγμα το να μαζέψει τόσους παικταράδες ( δεν ξέρω αν η λέξη "παικταράς¨μπορεί να είναι επαρκής όταν μιλάμε για πολλούς από τους παίκτες της τοτινής Ενωμένης Γιουγκσλαβίας) και να τους κάνει ομάδα.
Κι όλα αυτά τα λέω, χωρίς να είμαι φιλο Σέρβος. Ούτε φιλό, ούτε κόντρα.
Συγγνώμη για το εκτός topic από το φόρουμ.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 7:07 pm

shtarkws έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 6:47 pm
Ο Ιβκοβιτς όπου πήγε έκανε ομαδάρες που έκαναν πρωταθλητισμό παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ.

Το έκανε στον ΠΑΟΚ, το έκανε με τα πιτσιρίκια του Πανιωνίου που τα έβγαλε Ευρωλίγκα, το έκανε στον Ολυμπιακό με την ομάδα του triple crown, με την ΑΕΚ πήρε το Σαπορτα, η ΤΣΚΑ του ήταν ανίκητη μέσα στην σεζόν (άσχετα αν λύγισε στο Φ4)

Όπου πήγε άφησε το στίγμα του, είτε με μικρό μπάτζετ είτε με μεγάλο. Τον κουμπάρο του δε όπου τον έβρισκε τον κέρδιζε
Συμφωνώ και θα ήθελα να αναλογιστούμε εμείς οι Ολυμπιακοί, το πόσο συνεισέφερε ο Ίβκοβιτς σε ότι ακολούθησε την κούπα στην Κωνσταντινούπολη. Αναφέρομαι στην επόμενη κούπα και στους 2 τελικούς στην έδρα των αντιπάλων.
Όχι μόνο στον χαρακτήρα που σφυρηλάτησε, όχι μόνο στο ότι μας έμαθε να ψάχνουμε παίκτες κι επέβαλε το μοντέλο του κοντού σέντερ (το είχε κάνει πρώτος ο Ζέλικο με Μπατίστ, αλλά πάντα είχε και παικταράδες δίπλα του, αλλά και ντερέκια από την πρώην ΓΙουγκοσλαβία), έβγαλε σχεδόν με το ζόρι παίκτες που έγιναν βασικοί σε ομάδες κορυφής της Ευρώπης (Παπανικολάου, ΣΛούκας) αλλά και τους πιο δέυτερους, Μάντζαρη και Κατσίβελη.

Δύσκολο να είχαν γίνει όσα ακολούθησαν. Αξίζουν κι οι Αφοί κάποια εύσημα που στήριξαν τότε Ίβκοβιτς και ΣΠανούλη όταν στους υπόλοιπους έδιναν συμβόλαια μεταξύ Γιουροκάπ και Τσου Λου.Αλλά τα πολλά τα εύσημα τα αξίζουν Σπανούλης και Ίβκοβιτς. Χωρίς αυτούς τους 2 δεν θα είχε γίνει τίποτε.

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 7:52 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 6:56 pm
Ο λόγος που σου απαντάω φίλε μου είναι γιατί τον έβαλες στην ίδια πρόταση με τον ΊΒκοβιτς κι όχι μόνο αυτό αλλά στέκεσαι σε μια ιστορία που έχει προεκτάσεις πολύ πολύ άσχημες που εγώ κι εσύ δεν μπορούμε καν να τις αφουγγραστούμε.
Αναφέρομαι προφανώς στη τραγωδία που έζησε η πρώην Ενωμένη Γιουγκοσλαβία με τον εμφύλιο αλλά η Σερβία κατόπιν, με τους αχαρακτήριστους ΝΑΤΟΙΚΟΥΣ βομβαρδισμούς.
Τι κι να δεν είναι έτσι όπως τα λέει ο Ντούντα για το περιστατικό με τη σημαία ; Κλάιν κανονικά. Ο άνθρωπος είτε ασυνειδητά (στην περίπτωση που έχεις δίκιο, γιατί δεν το έχω ψάξει κι ούτε με ενδιαφέρει κιόλας) το έθαψε μέσα του, είτε λέει συνειδητά ψέμματα.
Και στις 2 περιτπώσεις πολύ καλά έκανε. Αυτός ξέρει την τραγωδία που έζησε η χώρα του και το πόσο του έσκισε την καρδιά σε αυτόν μάλιστα που τους είχε σαν παιδιά του (αδιαφορώντας αν ήταν Σέρβοι, Κροάτες κλπ).
Η συνέντευξη αυτή και ειδικά το σημείο αυτό που εσύ παραθέτεις ως μεμπτό ή ως παπάτζα, είναι από τα πλέον συγκινητικά και στα όρια της μεγαλοσύνης. Αντί να αναμοχλεύσει το μισαλλλόξο αφήγημα περί Κακών κροάτων κλπ. ο ίδιος κάνει το ακριβώς αντίθετο. Μιλάει για ανρθρώπους που ήταν μια γροθιά, που αγκαλιαζόντουσαν. Μιλάει κόντρα στον πόλεμο, και στη τυφλή αδελφοκτόνα βία, ο Ίβκοβιτς.
Δεν μιλάει για ένα περιστατικό από τα πολλά που μπορούν να συμβούν σε ομάδες. Μιλάει για πόλεμο και μάλιστα εμφύλιο.
Τεράστιος ο Ίβκοβιτς και τα έχει 400. Εγώ είχα την τύχη και σε Ελλάδα και σε εξωτερικό να γνωρίσω σπουδαίους ανθρώπους που σε μεγάλη ηλικία όχι απλώς δεν τα έχαναν ή το ρίχναν στη κομπορρομοσύνη, αλλά γινόντουσαν σοφότεροι.

Δεν τα λέω σε σένα, τόσο καλέ μου φίλε, όσο γενικότερα. Είναι πράγματα που είναι πραγματικά σπουδαία. ΠΟλλές φορές ο αθλητισμός τέμνεται με τέτοιες υπερβατικές ιστορίες.
Η συνέντευξη του Ίβκοβιτς είναι εξαιρετική, και θαραλλέα.
Για μένα ο κορυφαίος στην Ευρώπη μαζί με τον Ομπράντοβιτς. Ο ένας με μεγαλύτερη γκάμα ο άλλος έσκισε στην Ευρωλίγκα όσο πιθανότατα δεν θα κάνει κανένας άλλος.
Αλλά ας μην έχουμε εύκολο πράγμα το να μαζέψει τόσους παικταράδες ( δεν ξέρω αν η λέξη "παικταράς¨μπορεί να είναι επαρκής όταν μιλάμε για πολλούς από τους παίκτες της τοτινής Ενωμένης Γιουγκσλαβίας) και να τους κάνει ομάδα.
Κι όλα αυτά τα λέω, χωρίς να είμαι φιλο Σέρβος. Ούτε φιλό, ούτε κόντρα.
Συγγνώμη για το εκτός topic από το φόρουμ.
Δεν περίμενα φίλε μου basket72 να σε εκνευρίσω με αυτό που έγραψα σχετικά με τον Ivkovic και δεν περίμενα να το εκλάβεις έτσι όπως τελικά το ανέπτυξες. :sorry:

Σου δίνω δίκιο, παρόλο που δεν ήταν η πρόθεση μου να υποβαθμίσω/κοροϊδέψω ένα άνθρωπο που έζησε έναν πόλεμο.

Αυτό που ήθελα να τονίσω (με λάθος παράδειγμα αν θες :) ) ήταν ότι ένας πολύ σπουδαίος προπονητής όπως είναι ο Ivkovic στην Ευρώπη ή ο Pitino στις ΗΠΑ όταν μιλούν, ειδικά τώρα που έχουν μεγαλώσει, δε σημαίνει πως ό,τι λένε θα πρέπει να το αποδεχόμαστε σα γεγονός και να πανηγυρίζουμε.

Μάλλον θα έπρεπε να είχα αναφέρει το παράδειγμά με τον Γκάλη στη συνέντευξη του και όχι αυτό με τη σημαία. Εγώ σε τσίγκλισα, εγώ παίρνω το φταίξιμο για τον offtopic :) .

*Μια χαρά ήταν η συνέντευξη, ο Ivkovic πραγματικά αγαπάει τη χώρα μας και εγώ είμαι φιλοΣέρβος σε αντίθεση με πολλούς και εδώ στο φόρουμ. Μην το συνεχίσουμε, απλά έπρεπε να είχα αναφέρει άλλο παράδειγμα.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 24, 2021 9:34 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 7:52 pm


Δεν περίμενα φίλε μου basket72 να σε εκνευρίσω με αυτό που έγραψα σχετικά με τον Ivkovic και δεν περίμενα να το εκλάβεις έτσι όπως τελικά το ανέπτυξες. :sorry:

Σου δίνω δίκιο, παρόλο που δεν ήταν η πρόθεση μου να υποβαθμίσω/κοροϊδέψω ένα άνθρωπο που έζησε έναν πόλεμο.

Αυτό που ήθελα να τονίσω (με λάθος παράδειγμα αν θες :) ) ήταν ότι ένας πολύ σπουδαίος προπονητής όπως είναι ο Ivkovic στην Ευρώπη ή ο Pitino στις ΗΠΑ όταν μιλούν, ειδικά τώρα που έχουν μεγαλώσει, δε σημαίνει πως ό,τι λένε θα πρέπει να το αποδεχόμαστε σα γεγονός και να πανηγυρίζουμε.

Μάλλον θα έπρεπε να είχα αναφέρει το παράδειγμά με τον Γκάλη στη συνέντευξη του και όχι αυτό με τη σημαία. Εγώ σε τσίγκλισα, εγώ παίρνω το φταίξιμο για τον offtopic :) .

*Μια χαρά ήταν η συνέντευξη, ο Ivkovic πραγματικά αγαπάει τη χώρα μας και εγώ είμαι φιλοΣέρβος σε αντίθεση με πολλούς και εδώ στο φόρουμ. Μην το συνεχίσουμε, απλά έπρεπε να είχα αναφέρει άλλο παράδειγμα.
Όλα καλά φίλε μου Ssoulis. Γνωρίζω πως σκέφτεσαι και ξέρω ότι το έγραψες εκ παραδρομής. Το ανέφερα κιόλας ότι δράττομαι της ευκαιρίας για να πω ΄ότι υπάρχουν πράγματα που δεν μπαίνουν σε σύγκριση.
Είσαι ωραίος. :bball:

reignman

allstar
Reactions: 1084
Δημοσιεύσεις: 3450
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 25, 2021 5:05 am

eddiedimitris έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 4:45 pm


2)Ο Ντούντα προφανως καλος προπονητης αλλα κατα την αποψη μου οχι κορυφαίος γι αυτο κιολας δεν μπόρεσε να στεριώσει σε μια ομαδα,ουτε ειχε σερι επιτυχιες οπως ο Ομπράντοβιτς.

Εγω απο την αλλη σου λεω οτι απλα εψαχνε challenges ξεκαθαρα ως εραστης του αθληματος.

4
1 Εικόνα 2 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 381
Δημοσιεύσεις: 1490
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 25, 2021 7:00 am

reignman έγραψε:
Παρ Ιουν 25, 2021 5:05 am
eddiedimitris έγραψε:
Πέμ Ιουν 24, 2021 4:45 pm


2)Ο Ντούντα προφανως καλος προπονητης αλλα κατα την αποψη μου οχι κορυφαίος γι αυτο κιολας δεν μπόρεσε να στεριώσει σε μια ομαδα,ουτε ειχε σερι επιτυχιες οπως ο Ομπράντοβιτς.

Εγω απο την αλλη σου λεω οτι απλα εψαχνε challenges ξεκαθαρα ως εραστης του αθληματος.
Δε στέριωνε γιατι δεν ήθελε ο ίδιος!Τη πρώτη φορά που ρθε στον Ολυμπιακό τον παρακάλαγε ο Κόκκαλης να ανανεώσει αλλά εκείνος είπε ότι τελείωσε ο κύκλος του...αυτό έγινε και τη δεύτερη φορά το 2012 με τους αφούς, πάλι το ίδιο είπε.Πράγματι αναζητούσε προκλήσεις.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ολυμπιακός”