Άρης - Μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 31, 2022 10:46 am

5ος ξένος ο Ismael Sanogo με 4.4 πόντους πέρυσι στην Κρεμόνα. Λογικά ως συμπληρωματική λύση στους ψηλούς, αν και μάλλον είναι περισσότερο 5άρι παρά 4άρι (με 1/9 τρίποντα όλη τη σεζόν).
Αποκτήθηκε επίσης ο Φίλλιος για να συμπληρώνει την 12άδα, ενώ μένει ακόμα ένας ξένος, ο οποίος λογικά θα είναι το βασικό 3άρι.

Hagins - Τολιόπουλος
Notae - Νετζήπογλου - Φίλλιος
Χ - Σχίζας - Σιδηροηλίας
Horchler - Sanogo
Καββαδάς - Goodwin

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 31, 2022 12:45 pm

benchwarmer έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 10:46 am
5ος ξένος ο Ismael Sanogo με 4.4 πόντους πέρυσι στην Κρεμόνα. Λογικά ως συμπληρωματική λύση στους ψηλούς, αν και μάλλον είναι περισσότερο 5άρι παρά 4άρι (με 1/9 τρίποντα όλη τη σεζόν).
Αποκτήθηκε επίσης ο Φίλλιος για να συμπληρώνει την 12άδα, ενώ μένει ακόμα ένας ξένος, ο οποίος λογικά θα είναι το βασικό 3άρι.

Hagins - Τολιόπουλος
Notae - Νετζήπογλου - Φίλλιος
Χ - Σχίζας - Σιδηροηλίας
Horchler - Sanogo
Καββαδάς - Goodwin
SF Φίλλιος G Σιδηροηλιάς man :)

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 31, 2022 12:54 pm

Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 12:45 pm
benchwarmer έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 10:46 am
5ος ξένος ο Ismael Sanogo με 4.4 πόντους πέρυσι στην Κρεμόνα. Λογικά ως συμπληρωματική λύση στους ψηλούς, αν και μάλλον είναι περισσότερο 5άρι παρά 4άρι (με 1/9 τρίποντα όλη τη σεζόν).
Αποκτήθηκε επίσης ο Φίλλιος για να συμπληρώνει την 12άδα, ενώ μένει ακόμα ένας ξένος, ο οποίος λογικά θα είναι το βασικό 3άρι.

Hagins - Τολιόπουλος
Notae - Νετζήπογλου - Φίλλιος
Χ - Σχίζας - Σιδηροηλίας
Horchler - Sanogo
Καββαδάς - Goodwin
SF Φίλλιος G Σιδηροηλιάς man :)
You know better :)
Για την ιστορία, στο επίσημο σάιτ της ΚΑΕ Άρης ο Σιδηροηλιας αναφέρεται ως "guard forward" και ο Φίλλιος στην σημερινή ανακοίνωση ως... point guard

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 31, 2022 1:02 pm

benchwarmer έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 12:54 pm
Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 12:45 pm


SF Φίλλιος G Σιδηροηλιάς man :)
You know better :)
Για την ιστορία, στο επίσημο σάιτ της ΚΑΕ Άρης ο Σιδηροηλιας αναφέρεται ως "guard forward" και ο Φίλλιος στην σημερινή ανακοίνωση ως... point guard
Καλά για τον Σιδηροηλιά είναι συζητήσιμο λόγο του ότι είναι ψηλό Γκαρντ. Για τον Φίλλιο είναι ίσως επιθυμία. Αλλαγή στο 3 έπαιξε αυτό το καλοκαίρι στην νέων :wink:

0
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 31, 2022 1:15 pm

Ο Φίλιος 1 και 2 παίζει, πέρυσι κυρίως 1 έπαιξε στον Ηρακλή. Σωστά τον αναφέρει η ανακοίνωση του Άρη. Ο Σιδηροηλίας τριάρι είναι κατά βάση αν και μπορεί να παίξει και 2.

Πάντως στο 4 δεν έχει κανέναν Έλληνα ο Άρης, σε ένα κατά τα άλλα όμορφο ρόστερ.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 31, 2022 1:33 pm

taraboura έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 1:15 pm
Ο Φίλιος 1 και 2 παίζει, πέρυσι κυρίως 1 έπαιξε στον Ηρακλή. Σωστά τον αναφέρει η ανακοίνωση του Άρη. Ο Σιδηροηλίας τριάρι είναι κατά βάση αν και μπορεί να παίξει και 2.

Πάντως στο 4 δεν έχει κανέναν Έλληνα ο Άρης, σε ένα κατά τα άλλα όμορφο ρόστερ.
Δεν θα τα χαλάσουμε, αλλά...
Ο Φίλλιος είναι SG/SF και θα επιμείνω πως ο Γιατράς στην εθνική νέων τον χρησιμοποίησε μόνο σαν τριαρι το καλοκαίρι. Ίσως να θέλει να παίξει PG , αλλά απ αυτά που είδα το καλοκαίρι, σίγουρα δεν μπορεί και μάλιστα σε επίπεδο ανδρών.
Τον Σιδηροηλία τον θυμάμε να παιζει στο 2 με το εφηβικό του Άρη με τον Βαλάντη Κουρτίδη στο 3 (που είναι αυτό το παιδί;). Κάποιες φορές είχε παίξει και σαν άσσος, οχι με μεγάλη επιτυχία βέβαια. Δεν ξέρω τι κάνει στα ανδρικά και η αλήθεια είναι πως δεν τον έχω πολυ δει. Δεν παίζει και πολύ νομιίζω, είχε και τραυματισμό.
Τον θυμάμε στο 195-196 ύψος, αν όντος έχει πάει στα 2 μέτρα που γραφει ο ΕΣΑΚΕ (πάντα με τα ύψη έχω αμφιβολίες) σαφώς μπορεί να παίξει στο 3 γιατί είναι δυνατό παιδί με μέτριο σούτ και σκίλς γενικά γιά περιφέρεια.
Οπότε μπορεί να κάνω και λάθος. Θα το δούμε.
Πάντως Φίλλιος στον άσσο σε ανδρικό Α1 αδυνατώ να το δω :)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 31, 2022 1:48 pm

Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 1:33 pm
taraboura έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 1:15 pm
Ο Φίλιος 1 και 2 παίζει, πέρυσι κυρίως 1 έπαιξε στον Ηρακλή. Σωστά τον αναφέρει η ανακοίνωση του Άρη. Ο Σιδηροηλίας τριάρι είναι κατά βάση αν και μπορεί να παίξει και 2.

Πάντως στο 4 δεν έχει κανέναν Έλληνα ο Άρης, σε ένα κατά τα άλλα όμορφο ρόστερ.
Δεν θα τα χαλάσουμε, αλλά...
Ο Φίλλιος είναι SG/SF και θα επιμείνω πως ο Γιατράς στην εθνική νέων τον χρησιμοποίησε μόνο σαν τριαρι το καλοκαίρι. Ίσως να θέλει να παίξει PG , αλλά απ αυτά που είδα το καλοκαίρι, σίγουρα δεν μπορεί και μάλιστα σε επίπεδο ανδρών.
Τον Σιδηροηλία τον θυμάμε να παιζει στο 2 με το εφηβικό του Άρη με τον Βαλάντη Κουρτίδη στο 3 (που είναι αυτό το παιδί;). Κάποιες φορές είχε παίξει και σαν άσσος, οχι με μεγάλη επιτυχία βέβαια. Δεν ξέρω τι κάνει στα ανδρικά και η αλήθεια είναι πως δεν τον έχω πολυ δει. Δεν παίζει και πολύ νομιίζω, είχε και τραυματισμό.
Τον θυμάμε στο 195-196 ύψος, αν όντος έχει πάει στα 2 μέτρα που γραφει ο ΕΣΑΚΕ (πάντα με τα ύψη έχω αμφιβολίες) σαφώς μπορεί να παίξει στο 3 γιατί είναι δυνατό παιδί με μέτριο σούτ και σκίλς γενικά γιά περιφέρεια.
Οπότε μπορεί να κάνω και λάθος. Θα το δούμε.
Πάντως Φίλλιος στον άσσο σε ανδρικό Α1 αδυνατώ να το δω :)
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες :+1: Ναι πέρυσι η κατάσταση στον Ηρακλή ήταν λίγο περίεργη, πιθανόν να έμπαινε εξ ανάγκης σε θέση ασυνήθιστη για αυτόν.

0
manhac

 junior
Reactions: 134
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:21 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 31, 2022 2:41 pm

Hipster έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 1:33 pm
taraboura έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 1:15 pm
Ο Φίλιος 1 και 2 παίζει, πέρυσι κυρίως 1 έπαιξε στον Ηρακλή. Σωστά τον αναφέρει η ανακοίνωση του Άρη. Ο Σιδηροηλίας τριάρι είναι κατά βάση αν και μπορεί να παίξει και 2.

Πάντως στο 4 δεν έχει κανέναν Έλληνα ο Άρης, σε ένα κατά τα άλλα όμορφο ρόστερ.
Δεν θα τα χαλάσουμε, αλλά...
Ο Φίλλιος είναι SG/SF και θα επιμείνω πως ο Γιατράς στην εθνική νέων τον χρησιμοποίησε μόνο σαν τριαρι το καλοκαίρι. Ίσως να θέλει να παίξει PG , αλλά απ αυτά που είδα το καλοκαίρι, σίγουρα δεν μπορεί και μάλιστα σε επίπεδο ανδρών.
Τον Σιδηροηλία τον θυμάμε να παιζει στο 2 με το εφηβικό του Άρη με τον Βαλάντη Κουρτίδη στο 3 (που είναι αυτό το παιδί;). Κάποιες φορές είχε παίξει και σαν άσσος, οχι με μεγάλη επιτυχία βέβαια. Δεν ξέρω τι κάνει στα ανδρικά και η αλήθεια είναι πως δεν τον έχω πολυ δει. Δεν παίζει και πολύ νομιίζω, είχε και τραυματισμό.
Τον θυμάμε στο 195-196 ύψος, αν όντος έχει πάει στα 2 μέτρα που γραφει ο ΕΣΑΚΕ (πάντα με τα ύψη έχω αμφιβολίες) σαφώς μπορεί να παίξει στο 3 γιατί είναι δυνατό παιδί με μέτριο σούτ και σκίλς γενικά γιά περιφέρεια.
Οπότε μπορεί να κάνω και λάθος. Θα το δούμε.
Πάντως Φίλλιος στον άσσο σε ανδρικό Α1 αδυνατώ να το δω :)
Βλάσιος 1, Σιδηροηλιας 1,2 και Κουρτίδης 3,4 στο εφηβικό του Άρη. Έχει πάρει μπόι ο Σιδηροηλιας αλλά 3αρι με τίποτα. Ούτε ο Φίλιος τρία με τίποτα και ας έπαιζε στη νέων και στο τρία, στο δύο 2 ταιριάζει πιο πολύ . Τον Σιδηροηλία άσο θα ήθελα να τον δω καθαρά και ας φτάσει και 2.05. Δεν έχει ταχύτητα αλλά έχει μακρος και μυαλό για τη θέση.

Υ.γ. Κουρτίδης ανανέωσε με τη Λευκάδα όπου έκανε καλή χρονιά. Απο τους πιο αδικημένους (μπορεί να αδικήσε και αυτός λίγο τον εαυτό του με τις επιλογές του) και από τους πιο δουλευταράδες.

2
2 Εικόνα
iraklisiraklis

 junior
Reactions: 80
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 09, 2021 9:53 am
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Αύγ 31, 2022 3:16 pm

Ο Φίλλιος στο 1 έπαιζε μια ζωή. Πέρυσι ο Ηρακλής τον χρησιμοποιούσε ως 3D παίκτη. Το θέμα είναι ότι το 3 είναι στην καλύτερη μέτριο (δεν σουτάρει με σωστή μηχανική) και στο D δεν μπορεί να ακολουθήσει στα πόδια τους αμερικάνους γκαρντ. Προσωπική δημιουργία και εκτέλεση είναι στοιχεία που δεν υπάρχουν στο παιχνίδι του. Δεν ξέρω αν είναι σωστή η επιλογή του να αθετήσει την συμφωνία με τον Ηρακλή για να πάει στον Άρη. Νομίζω πως στο επίπεδο που βρίσκεται τώρα, δεν πρόκειται να βρει ρόλο σε ομάδα Α1. Μακάρι όμως να τα καταφέρει γιατί είναι καλό παιδί!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Αύγ 31, 2022 3:22 pm

iraklisiraklis έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 3:16 pm
Ο Φίλλιος στο 1 έπαιζε μια ζωή. Πέρυσι ο Ηρακλής τον χρησιμοποιούσε ως 3D παίκτη. Το θέμα είναι ότι το 3 είναι στην καλύτερη μέτριο (δεν σουτάρει με σωστή μηχανική) και στο D δεν μπορεί να ακολουθήσει στα πόδια τους αμερικάνους γκαρντ. Προσωπική δημιουργία και εκτέλεση είναι στοιχεία που δεν υπάρχουν στο παιχνίδι του. Δεν ξέρω αν είναι σωστή η επιλογή του να αθετήσει την συμφωνία με τον Ηρακλή για να πάει στον Άρη. Νομίζω πως στο επίπεδο που βρίσκεται τώρα, δεν πρόκειται να βρει ρόλο σε ομάδα Α1. Μακάρι όμως να τα καταφέρει γιατί είναι καλό παιδί!
Κοίτα, δεν μπορώ να πω πως το έχω παρακολουθήσει το παιδί, αλλά όπως είπα και πρίν, απ αυτό που είδα στο νέων, δεν νομίζω πως, τώρα τουλάχιστον, την έχει την θέση του PG. Με τα στοιχεία που είδα στο παιχνίδι του, επιμένω πως μου μοιάζει με SG/SF. Συμφωνώ πως σε ομάδα Α2 θα ήταν καλύτερα και σε Β εθνική και πρωταγωνιστής. Ισως να μπορούσε και PG εκεί, δεν ξέρω. :)

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 01, 2023 4:33 pm

Ο Νετζήπογλου φεύγει από τον Άρη και συνεχίζει (αν μπορέσει η ΑΕΚ να κάνει μεταγραφές) στην ΑΕΚ. Από την μεριά του Νετζηπόγλου αν τα ποσά που λέγονται ισχύουν σαφώς και επέλεξε την ΑΕΚ (τριετές με 110-120.000 ο Άρης, τα διπλά κάπου η ΑΕΚ). Βέβαια ακούγεται ότι ο Νετζηπόγλου δεν ζητούσε απλώς χρόνο αλλά και πιο ενεργή συμμετοχή στα plays της ομάδας ενώ ο Αρής του όφειλε και κάποιο ποσό. Το ερώτημα βέβαια είναι αν είναι σωστό και ηθικό η ΑΕΚ που είναι καταχρεωμένη που έχει αυτήν την στιγμή 15 ban να μπορεί να κάνει τέτοιου είδους προσφορές σε νεαρούς παίκτες ενώ ο Άρης όχι.

https://www.gazzetta.gr/basketball/bask ... ro-kai-den

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1729
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 28, 2023 12:06 pm



Τον Ανγκολέζο τον είχα αναφέρει πριν από μερικές εβδομάδες στο τόπικ του Παγκοσμίου Κυπέλλου:

viewtopic.php?p=102682#p102682

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 14, 2023 5:40 pm

Αρχικά έχουμε την ανανέωση με τον Καστρίτη, η παρουσία του οποίου στον πάγκο για τρίτη σεζόν πλέον δείχνει την διάθεση για κάποια σταθερότητα.

Από Έλληνες στο ρόστερ έχει παραμείνει ο Τολιόπουλος, ενώ αποκτήθηκαν επίσημα οι Κατσίβελης, Περσίδης και Σλαφτσάκης. Υπάρχουν βέβαια και οι νεαρότεροι Σιδηροηλίας και Φίλιος για τους οποίους δεν έχει ανακοινωθεί κάτι ακόμα.

Στους ξένους παραμένει ο Sanogo και αποκτήθηκαν οι DeSousa (που αναφέρθηκε πιο πάνω) και Blumbergs (Λετονός 4άρι με 15 πόντους μ.ο. και 44% τρίποντο στη Ρουμανία πέρυσι). Σίγουρα δεν είναι ονόματα που εντυπωσιάζουν, ειδικά ενόψει και της συμμετοχής στο Γιούροκαπ, να δούμε βέβαια μήπως αυτοί που μένουν να αποκτηθούν είναι τα καλά ονόματα.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 01, 2023 2:28 pm

Αποκτήθηκε ο σέντερ Manny Bates (2.10 - 2000) με 11.5 πόντους, 5.6 ριμπάουντ και 1.9 τάπες πέρυσι στο κολέγιο του Butler.

Και οι 4 ξένοι που έχουν αποκτηθεί ως τώρα αγωνίζονται στο 4-5. Το ρόστερ μέχρι στιγμής:

Τολιόπουλος - Φίλιος
Κατσίβελης - Σιδηροηλίας
Περσίδης - Σλαφτσάκης
Blumbergs - Sanogo
Bates - de Souza

0
AlexD

 nba
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 2557
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 01, 2023 9:15 pm

benchwarmer έγραψε:
Τρί Αύγ 01, 2023 2:28 pm
Αποκτήθηκε ο σέντερ Manny Bates (2.10 - 2000) με 11.5 πόντους, 5.6 ριμπάουντ και 1.9 τάπες πέρυσι στο κολέγιο του Butler.

Και οι 4 ξένοι που έχουν αποκτηθεί ως τώρα αγωνίζονται στο 4-5. Το ρόστερ μέχρι στιγμής:

Τολιόπουλος - Φίλιος
Κατσίβελης - Σιδηροηλίας
Περσίδης - Σλαφτσάκης
Blumbergs - Sanogo
Bates - de Souza
Ρε συ, έχουμε ιδέα κάπως τι μπάτζετ υπάρχει για τους άλλους 2 ξένους;

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άρης”