ΑΕΚ - Αγωνιστικά 2019-2021

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1616
Δημοσιεύσεις: 4006
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Πέμ Μάιος 27, 2021 1:12 pm

JohnnyPao έγραψε:
Πέμ Μάιος 27, 2021 11:16 am
Tracy Mac έγραψε:
Πέμ Μάιος 27, 2021 6:41 am


η καρσιγιακα δεν εχει σχεση με την αεκ. ειναι πολυ καλύτερη ομαδα. και επισης δεν εχω θεμα με το τελικο σκορ, το 3-1 μια χαρα ειναι.

ομως η αεκ σε 4 συνεχομενα ματς κανοντας ακριβως το ιδιο ηταν καλυτερη απο εμας σαν ομαδα και τακτικα. εμεις μονο τεραστιας διαφορας ποιοτητας περασαμε τελικα. αν δεν ειχε τους τραυματισμους η αεκ και ηταν πληρεις θα μας πέρναγε λογικα.

οποτε ναι ειναι διαφορετικό να κερδιζεις μια αδυναμη ομαδα και σε μια σειρα αγωνων να χανεις και ενας ματς και αλλο να κερδιζεις ενω ο αντίπαλος ηταν καλυτερος σε ολα για 4 ματς και να περνας λογο τεραστιας διαφορας δυναμικοτητας.
Μα κι η φενερ είναι ΠΟΛΥ πιο ποιοτικη απο εμας! Η διαφορά μεταξύ φενερ-καρσιγιακα είναι μεγαλύτερη απτο παο-αεκ και παλι στο όριο τα πήραν και 3 ματς οι παιχτες της φενερ. Επισης οταν απολύθηκε ο Βοβορας λέγαμε πως οποιος και να ρθει δεν πρόκειται να κανει μαγια και θα κριθεί την επομενη σεζον με δικό του ροστερ και κανονικό πλειμεικερ , ολα αυτα τα ξεχασαμε μαλλον και ζητάμε παλι κεφάλια.
εγω δεν εχω προβλημα να μεινει ο κατας και του χρονου απτην στιγμη που τα ονοματα που ακουγονται δεν ειναι καλυτερα απο αυτον
δεν βλεπω τον λογο να διωξουμε κατας για να φερουμε τον πριφτη ας πουμε

τωρα αν πει ο δγ θα διωξω κατας αλλα θα φερω ενα ονομα στυλ πασκουαλ δεν νομιζω οτι κανενας παναθηναικος θα ελεγε οχι

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 1:21 pm

Johnypao καλά τα λες, μονάχα 2 πραγματάκια ήθελα να προσθέσω.
1) Η Φενέρ με σύνθεση Ευρωλίγκας έχει όντως μεγαλύτερη διαφορά στην ποιότητα από την Καρσίγιακα.
Στην Τουρκία όμως με τον περιορισμό στους ξένους αυτό της το πλεονέκτημα μειώνεται σημαντικά.
Πόσο μάλλον στη σειρά αυτή που δεν είχε Μπράουν, Ουλανόβας, Έντι ενώ ο Πιέρ έπαιξε μόλις ένα παιχνίδι κ ο Βέσελι στο τελευταίο (που το πήρε με ένα καλάθι διαφορά) έπαιξε μόλις 7'.
Μιλάμε για τη μισή ομάδα.

Πάντως δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα για το ότι ζορίστηκε ο Παναθηναϊκός απέναντι σε μια ομάδα σαν την ΑΕΚ που για το ελληνικό πρωτάθλημα είναι από τις πολύ καλές.
Το ζήτημα έγκειται στο μπάσκετ που παρουσιάζει, στην τακτική του και στις μεταγραφές που δουλεύει που είναι σε λάθος κατεύθυνση ενώ το γεγονός ότι επιμένει στο- φτωχό, τελευταία- πρωτάθλημα της χώρας του δείχνει ότι δεν έχει ιδέες ή ότι το πάει στα "σίγουρα"-πράγμα που δείχνει κάποια ατολμία ή απλώς έλλειψη στοιχειώδους γνώσης της αγοράς.

2) Αν μιλάμε για έναν προπονητή που έρχεται ως τσόντα μεσούσης της σεζόν, τότε μπορούμε να έχουμε κατά νου ότι πρόκειται για μια "ριξιά" που αν βγει βγήκε. Δεν ήταν μια λύση δουλεμένη κλπ που να της δώσουμε χρόνο. Εκεί μαζί σου. Έχεις όλα τα δίκια.
Και πάλι όμως, αν είναι να έρθει ένας ακόμη πρώην μπασκετμπολίστας ή μέλος της ομάδας ( Πεδουλάκης, Βόβορας, Κάτας) τότε ας μείνει ο Κάτ-ας, κάτ-ι :) καλύτερο μπορεί κανείς να προσδοκά, τη δεύτερη του χρονιά. Αν είναι να έρθει ο Πρίφτης (κι αυτός έχει περάσει από την ομάδα σας, αλλά δεν είναι αυτό το κυρίως προσόν του) τότε με κλειστά μάτια λέω Πρίφτη. Υπάρχουν κι άλλοι προπονητές όμως. Κάντε μια ρηξικέλευθη κίνηση και φέρτε τον Βιτούτσι. Έχει συμβόλαιο μεν με την Μπρίντιζι, αλλά θα τον ενδιέφερε μια ομάδα σαν τον Παναθηναϊκό και μια διοργάνωση σαν την Ευρωλίγκα. :wink:

* Να σημείωσω ότι δεν έχω δει δευτερόλεπτο από τα παιχνίδια αυτά αλλά ούτε κι από κανένα άλλο που έδωσε φέτος για την Α1/κύπελλο η ομάδα σας. Ενώ κι από τα ευρωπαίκά σας ζήτημα να έχω δει 2 (εκτός των 2 ελληνικών ντέρμπι). Μια γενική ιδέα έχω.

tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 1:39 pm

Του χρόνου θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα εκτός από την ΑΕΚ και άλλες ομάδες ακούω ότι έχουν προβλήματα οικονομικά.. Του χρόνου η ΑΕΚ λογικά θα πάει σε πολύ μικρότερο μπάτζετ

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1426
Δημοσιεύσεις: 6366
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 1:49 pm

Οι ομάδες που έχουν ban δεν υποτίθεται ότι δεν είναι σε θέση να αποκτήσουν ξένους παίκτες που παίζουν στο εξωτερικό; Η ΑΕΚ πως κατάφερε έτσι και απέκτησε φέτος Moses, Lojeski και Macon; Ή κάτι έχω χάσει;

0
tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 2:05 pm

kojito έγραψε:
Πέμ Μάιος 27, 2021 1:49 pm
Οι ομάδες που έχουν ban δεν υποτίθεται ότι δεν είναι σε θέση να αποκτήσουν ξένους παίκτες που παίζουν στο εξωτερικό; Η ΑΕΚ πως κατάφερε έτσι και απέκτησε φέτος Moses, Lojeski και Macon; Ή κάτι έχω χάσει;
και εγώ δεν καταλαβαίνω τι παίζει με τα ban και ο ΑΡΗΣ πέρυσι είχε πολλά ban και έκανε μεταγραφές

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 2:20 pm

kojito έγραψε:
Πέμ Μάιος 27, 2021 1:49 pm
Οι ομάδες που έχουν ban δεν υποτίθεται ότι δεν είναι σε θέση να αποκτήσουν ξένους παίκτες που παίζουν στο εξωτερικό; Η ΑΕΚ πως κατάφερε έτσι και απέκτησε φέτος Moses, Lojeski και Macon; Ή κάτι έχω χάσει;
Η ΑΕΚ ακολουθεί μια αμφιλεγόμενη το λιγότερο τακτική.
Αφήνει χρέη, όταν θέλει να κάνει κινήσεις(καλοκαίρι και κάπου μέσα στην σεζόν) έρχεται σε συμφωνία με όσους χρωστάει για διακανονισμό, γίνεται άρση του ban, κάνει μεταγραφές, πληρώνει μερικές δόσεις του διακανονισμού και ξανά τα ίδια.

Ο Άρης κάτι αντίστοιχο.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Pat Riley

 nba
Reactions: 203
Δημοσιεύσεις: 2938
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2007 7:40 am
Τοποθεσία: Pefki, Athens
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Wade
Αγαπημένη ομάδα: Miami-Heat
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 27, 2021 2:54 pm

Είναι πολύ άσχημο αυτό για την ομάδα. Σε λίγο δεν θα θέλει κανένας ξένος παίκτης ή ακόμα και Έλληνας να έρθει για να μπει σε αυτό το τρυπάκι των χρωστούμενων. Όταν ανέλαβε ο Μάκης Αγγελόπουλος είχε πει σε συνέντευξη του πως έπαιρνε τηλέφωνο τους μάνατζερ και μόλις άκουγαν πως είναι από την ΑΕΚ του το έκλειναν. Εύχομαι να μην ξαναφτάσουμε σε αυτό το σημείο.

1
1 Εικόνα
NBA Champions 2006, 2012, 2013...
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 28, 2021 7:18 am

Ο Αγγελόπουλος τόσα χρόνια έχει ξοδέψει τόσο χρήμα και είναι κρίμα να καταντάει να χρωστάει τόσα.
Το πρόβλημα του είναι ότι με τόσα χρήματα θα μπορούσε να έχει πολύ καλύτερο πλάνο.
Να είχε βρει έναν προπονητή να δουλέψει μακροπρόθεσμα και να είχε επιμείνει στο πλάνο της ανάδειξης νέων παικτών με ένα μίγμα έμπειρων που θα τους βοηθούσε να ανέβουν.
Τελικά προπονητή δεν βρήκε αν και εγώ νομίζω ότι ο Μπάκι ήταν αυτός που θα έπρεπε να στηριχτεί. ξεκάθαρη πολιτική δεν είχε τι είδους ομάδα ήθελε να φτιάξει και στο πλαίσιο του να πάρει τίτλους έφτιαξε την φετινή ομάδα 1 χρήσης.

Κατά την γνώμη μου ο Αγγέλου μπορεί να προσφέρει έργο και να αναδείξει παίκτες, εγώ θα τον κρατούσα και του χρόνου, Θα επανέφερα το σχέδιο ανάδειξης νέων παικτών (λογικό με τα χρήματα που δεν υπάρχουν) και θα έφερνα ή θα κρατούσα μερικούς έμπειρους. Δεν είναι καταστροφή μια χρονιά η ομάδα να μην τα πάει καλά, καταστροφή είναι να συσσωρεύονται οφειλές μέχρι να φτάσει η ομάδα στο απροχώρητο.
Με τα μπαν κάτι θα γίνει φαντάζομαι.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1426
Δημοσιεύσεις: 6366
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 28, 2021 9:12 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Μάιος 28, 2021 7:18 am
Ο Αγγελόπουλος τόσα χρόνια έχει ξοδέψει τόσο χρήμα και είναι κρίμα να καταντάει να χρωστάει τόσα.
Το πρόβλημα του είναι ότι με τόσα χρήματα θα μπορούσε να έχει πολύ καλύτερο πλάνο.
Να είχε βρει έναν προπονητή να δουλέψει μακροπρόθεσμα και να είχε επιμείνει στο πλάνο της ανάδειξης νέων παικτών με ένα μίγμα έμπειρων που θα τους βοηθούσε να ανέβουν.
Τελικά προπονητή δεν βρήκε αν και εγώ νομίζω ότι ο Μπάκι ήταν αυτός που θα έπρεπε να στηριχτεί. ξεκάθαρη πολιτική δεν είχε τι είδους ομάδα ήθελε να φτιάξει και στο πλαίσιο του να πάρει τίτλους έφτιαξε την φετινή ομάδα 1 χρήσης.

Κατά την γνώμη μου ο Αγγέλου μπορεί να προσφέρει έργο και να αναδείξει παίκτες, εγώ θα τον κρατούσα και του χρόνου, Θα επανέφερα το σχέδιο ανάδειξης νέων παικτών (λογικό με τα χρήματα που δεν υπάρχουν) και θα έφερνα ή θα κρατούσα μερικούς έμπειρους. Δεν είναι καταστροφή μια χρονιά η ομάδα να μην τα πάει καλά, καταστροφή είναι να συσσωρεύονται οφειλές μέχρι να φτάσει η ομάδα στο απροχώρητο.
Με τα μπαν κάτι θα γίνει φαντάζομαι.
Ο Αγγέλου μπορεί να είναι αμφιλεγόμενος ώρες-ώρες σαν προπονητής, αλλά αν η ΑΕΚ επιλέξει του χρόνου να πορευτεί με Έλληνα στον πάγκο και χωρίς τυμπανοκρουσίες για τουλάχιστον έναν εγχώριο τίτλο και πορεία μέχρι τους 4 του BCL, είναι ίσως η καλύτερη λύση. Αλλιώς αν βάλει κάτι παραπάνω για προπονητή, Κατσικάρη (αν δεν μείνει στην Μάλαγα) ή Τόμιτς.

Τα 2/3 του κορμού είναι παίκτες που έχουν πατήσει ή περάσει τα 32-33 τους. Από αυτούς άντε να κρατήσει 1-2 για του χρόνου (Maciulis και Langford ίσως), πιο πολύ για να μην γίνει ξηλωθεί τελείως η ομάδα και για να υπάρχει και λίγη εμπειρία στα αποδυτήρια. Μαζί με τους Macon και Moreira θα είχε μια καλή τετράδα ξένων για αρχή. Από εκεί και πέρα υπάρχει και ο Μωραίτης που νομίζω έχει αδικηθεί, οπότε αν μείνει μπορεί να έχει τον ρόλο του πέμπτου γκαρντ, αλλά και ο Τολιόπουλος που φέτος στον Ιωνικό έκανε πολύ καλή χρονιά. Ας πάρει και κανέναν ακόμα νεαρό όπως ο Χουγκάζ ή ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, ώστε σταδιακά να τους εξελίξει κι αυτούς. Άλλωστε ακριβώς αυτό, μια χρονιά με χαμηλότερο τον πήχη και στόχο την ανάδειξη 2-3 Ελλήνων θα είχε περισσότερα οφέλη μακροπρόθεσμα από το να πάει ξανά στηριζόμενη σε βετεράνους στην λογική του όλα ή τίποτα, που όπως φαίνεται θα το πληρώνουν στην ΑΕΚ για κάποια χρόνια ακόμα.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μάιος 28, 2021 9:16 am

Ο Κατσικάρης θα μείνει στη Μάλαγα και γενικά δεν τον βλέπω να το κουνάει από την Ισπανία. Κρίμα για την ΑΕΚ που δεν ¨μπήκε" νωρίτερα στη διεκδίκηση για το δικό της παιδί. Πριν ισπανοποιηθεί.

Άβαταρ μέλους
Pat Riley

 nba
Reactions: 203
Δημοσιεύσεις: 2938
Εγγραφή: Τετ Φεβ 14, 2007 7:40 am
Τοποθεσία: Pefki, Athens
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Wade
Αγαπημένη ομάδα: Miami-Heat
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 07, 2021 8:49 am

Με μια καθυστέρηση διότι τώρα βρήκα χρόνο.
Παίζοντας πολύ παραγωγικά επιθετικά η ΑΕΚ κέρδισε με 113-101 τον Προμηθέα και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά.
Έτσι παραμένει χωρίς να έχει δεχθεί σκούπα σε σειρά (best-of-5) μεγάλων ή μικρών τελικών.
Το ματς από μια στιγμή και μετά ήταν Macon vs Clavel. Ο παίκτης των Πατρινών τέλειωσε με 45 πόντους έναντι 42 αλλά με τις διπλές προσπάθειες και παραπάνω χρόνο συμμετοχής.
Κατσιβελης προσπαθουσε, αλλά ήταν αστοχος απ'εξω (ότι εφτιαχνε ολη τη σεζον με 1/2, 1/3 το εσκισε στα δυο τελευταια με 3/12). Δεν πρέπει να παιρνει τοσα σουτ.
Macon τι να λέμε ΤΡΕΛΛΗ ΠΑΙΧΤΟΥΡΑ και ασταμάτητος. Αν ειχε παίξει στο πρώτο ματς θα ημασταν στο 2-0.
Vlado ξεκινησε μετρια, ανεβηκε σταδικα, βοηθησε επιθετικα-αμυντικα. Δεν ειναι σουπερ, δεν εχουμε κι αλλον στο 3 ομως.
Λινος μέτριος, κατάφερε να φάει γκολ-φαουλ από τον πιτσιρικά, κλασικά χωρις νευρο.
Θετικος και σημερα ο Γοντικας, βοηθαει επιθετικά, βοηθάει αμυντικα, γιατι δεν επαιζε για μηνες αγνωστο.
Μωραϊτης χρησιμοποιηθηκε πολύ λίγο. Δεν ήταν κακός - θα μπορουσε να πάρει χρονο.
Στα γνωστά μετρια προς τα κάτω φετινα επιπεδα ο Ζησης.
Γκικας εβαλε προς το τελος τα σουτ, αν αποφυγει αυτές τις γυριστες πασες που πάνε αλλου γι'αλλου...
Δεν χρειαστηκε να ζοριστει ο Jonas που ήταν όμως και πάλι εκεί με το γνωστό παθος συνέχεια. Μακαρι να μεινει.
O Moreira ξεκινησε ψιλοκαλα, μετά κλασικά νωχελικος μπλαζε, σωστά ήταν εξω στο τελος.
Μαυροειδης πάλι θεατης.
Μπράβο στον Αγγελου που έκανε δυο νίκες ήδη κόντρα στις ομάδες που μας είχαν στο σερι ολη τη σεζον.

0
NBA Champions 2006, 2012, 2013...
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 25, 2021 7:23 pm

Νομίζω ότι η ΑΕΚ θέλει κάτι διαφορετικό στους ψηλούς της. Ενώ η περιφέρεια θα μπορεί να κάνει ζημιές (και μεγάλες αν τους υποτιμήσεουν) οι ψηλοί της, θα θέλουν ταξί :P για να γυρίσουν σε τέτοια παιχνίδια σαν το σημερινό.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1327
Δημοσιεύσεις: 3470
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 25, 2021 9:37 pm

είδα το πρώτο ημίχρονο μόνο . μπάσκετ δεν είναι μονο το τρίποντο κάπου το παράκαναν και οι 2 ομάδες.. Και να ήταν εύστοχοι να έλεγα, άλλα πολυκατοικία θα έχτιζαν με τα τούβλα που έριχναν.
δεν είναι μπάσκετ αυτό. Το μόνο σύστημα που είχαν οι ομάδες παίρνω τη μπάλα και σουτάρω

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 531
Δημοσιεύσεις: 1445
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 25, 2021 10:54 pm

Λειπει ενας καλος ψηλος, καθοτι Γελοβατς και Γκριφιν ειναι 4αρια. Οταν φτανεις τωρα εν ετη 2021 και παιζεις με τον Μυροειδη ακομα...
Τα πολλα τριποντα για μενα δειχνουν ομαδα χωρις δουλεμενα επιθετικα συστηματα. Θα δειξει στη πορεια

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 26, 2021 8:23 am

Η ΑΕΚ θέλει αθλητικό ψηλό χτες αλλά που να τον βρει.
Έχει συμπληρώσει 6 ξένους και αν πεις να αλλάξεις Γέλοβατς ή Γκρίφιν για ΜΑΠ ποιος θα παίξει στο 4.
Λείπει και ταχύτητα στους ψηλούς.
Σε παιχνίδια που ο ρυθμός ανοίγει μόνο ο Γκρίφιν μπορεί να ακολουθήσει, Γέλοβατς και Μπόγρης ψάχνουν στο ριπλέι.

Περιμένει ακόμα Φλιώνη και Παππά αλλά αυτοί θα είναι στην περιφέρεια όχι ψηλοί και περισσότερο θα βοηθήσουν στο ροτέισον παρά στην ποιότητα.
Ο Κόνιαρης δεν είναι καλύτερος του Φλιώνη πχ και ο Παππάς ειδικά μετά από τέτοιο τραυματισμό και τόσο καιρό αποχής δύσκολο να κάνει την διαφορά, θα αργήσει να επιστρέψει κιόλας.
Η παρουσία αυτών των 2 θα επιτρέψει σε Ανγκόλα, Χάρις να μην χρειάζεται να παίζουν 30λεπτα και θα στείλει τον Πετρόπουλο στην άκρη του πάγκου αλλά δεν θα αναβαθμίσει ποιοτικά την κατάσταση.

Κυρίως όμως φαίνεται να είναι πολύ πίσω στο θέμα δεσίματος ομάδας.
Και ο Προμηθέας νέα ομάδα είναι(μόνο 3 κράτησε από πέρσι) αλλά χτες σε σύγκριση φαινόταν λες και ο ένας τώρα παίζει τα πρώτα επίσημα και ο άλλος τώρα ξεκινάει προετοιμασία.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΕΚ”