ΑΕΚ - Μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 06, 2023 8:38 pm

Εμένα η διαχρονική μου απορία είναι το πώς σε μία ομάδα με τόσα ban κλπ, εξακολουθούν να επιλέγουν να έρχονται σημαντικοί παίκτες, φέτος μάλιστα σημαντικότεροι από τα τελευταία χρόνια. Ίσως κάτι να σημαίνει αυτό.

Σε κάθε περίπτωση, πάρα πολύ ιντριγκαδόρικη η ομάδα πλέον. Για το "1" ακούγεται ο Langston Hall, ενώ θυμίζω πως είχαν ψαχτεί και για τον Dunston στο "5".

0
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 06, 2023 9:37 pm

Εξαιρετική κίνηση με Μακλεμορ. Αλλά αν είναι τα μπαμ το καλοκαίρι να γίνονται Μπαν τον χειμώνα δεν κάνουμε δουλειά. :P
Ελπίζω να ξέρουν τι κάνουν εκεί στη διοίκηση

0
Μέχρι φέτος
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 10, 2023 2:57 pm

Hall - Flionis - Karampelas
McLemore - Netzipoglou
McRae - X1
Kuzminskas - Kouzeloglou
X2 - Chatzidakis - X3

Σουπερ ροστερ έχει φτιάξει η ΑΕΚ προς το παρον, ίσως το καλύτερο της τελευταίας 5ετιας τουλάχιστον. Γενικά για τη συγκεκριμένη ομάδα δεν μου λένε κάτι τα φανταχτερά ονόματα γιατί έχει κάνει γκέλες και με άλλα τέτοια (μέχρι και Strelnieks - Rice είχε φέρει και πάλι πήγε μετρια) αλλά φέτος είμαι πολύ αισιόδοξος λόγω του κόουτς Plaza. Θεωρώ θα τους κάνει ομαδαρα και θα δούμε ωραία σύγκρουση με το Περιστέρι για τη 3η θέση στην Α1. Ακολουθούν αρκετά πιο πίσω Προμηθέας και ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ θελει ένα ξενο 3/4αρι για την μεταγραφή Χ1, εναν ξενο σεντερ βασικουρα για τη μεταγραφή Χ2 κι εναν Έλληνα σεντερ παρόμοιου επιπέδου με τον Χατζηδάκη για τον Χ3, ίσως τον Καββαδα που νομίζω είναι ελεύθερος.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1488
Δημοσιεύσεις: 6492
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 10, 2023 4:43 pm

JohnnyPao έγραψε:
Πέμ Αύγ 10, 2023 2:57 pm
Hall - Flionis - Karampelas
McLemore - Netzipoglou
McRae - X1
Kuzminskas - Kouzeloglou
X2 - Chatzidakis - X3

Σουπερ ροστερ έχει φτιάξει η ΑΕΚ προς το παρον, ίσως το καλύτερο της τελευταίας 5ετιας τουλάχιστον. Γενικά για τη συγκεκριμένη ομάδα δεν μου λένε κάτι τα φανταχτερά ονόματα γιατί έχει κάνει γκέλες και με άλλα τέτοια (μέχρι και Strelnieks - Rice είχε φέρει και πάλι πήγε μετρια) αλλά φέτος είμαι πολύ αισιόδοξος λόγω του κόουτς Plaza. Θεωρώ θα τους κάνει ομαδαρα και θα δούμε ωραία σύγκρουση με το Περιστέρι για τη 3η θέση στην Α1. Ακολουθούν αρκετά πιο πίσω Προμηθέας και ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ θελει ένα ξενο 3/4αρι για την μεταγραφή Χ1, εναν ξενο σεντερ βασικουρα για τη μεταγραφή Χ2 κι εναν Έλληνα σεντερ παρόμοιου επιπέδου με τον Χατζηδάκη για τον Χ3, ίσως τον Καββαδα που νομίζω είναι ελεύθερος.
Καββαδάς οδεύει προς Λαύριο.

Δεδομένου ότι και οι 3 ψηλοί δεν είναι και πολύ αθλητικοί και στην άμυνα δεν λες ότι είναι και θηρία, νομίζω χρειάζεται δύο ξένους εκεί με άνω του μετρίου αθλητικότητα, που να μην "κλέβουν" και στην άμυνα. Θα μπορούσε δηλαδή να πάρει ένα τεσσαροπεντάρι (που θα παίζει κυρίως στο 5 βέβαια) με σουτ, και μετά ένα πεντάρι σαν τον Dunston ή τον Hunter. Στα 37 και οι δυό τους, αλλά για αυτό το επίπεδο νομίζω για μια χρονιά μπορούν να προσφέρουν πράγματα για 10-15 λεπτά.

Και στο 3 πίσω από τον McRae μπορεί να κρατήσει τον Γιάνκοβιτς, που αυτή την στιγμή από Έλληνες είναι ο καλύτερος που κυκλοφορεί σε αυτή την θέση ελεύθερος. Εκτός κι αν κινηθεί για κανέναν Γ. Καλαϊτζάκη.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 557
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 10, 2023 5:02 pm

Μακάρι να μείνει ο Γιάνκοβιτς που παιζει στο 3/4 και να πάμε για 2 ξένους ψηλους

1
1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 10, 2023 5:24 pm

kojito έγραψε:
Πέμ Αύγ 10, 2023 4:43 pm
JohnnyPao έγραψε:
Πέμ Αύγ 10, 2023 2:57 pm
Hall - Flionis - Karampelas
McLemore - Netzipoglou
McRae - X1
Kuzminskas - Kouzeloglou
X2 - Chatzidakis - X3

Σουπερ ροστερ έχει φτιάξει η ΑΕΚ προς το παρον, ίσως το καλύτερο της τελευταίας 5ετιας τουλάχιστον. Γενικά για τη συγκεκριμένη ομάδα δεν μου λένε κάτι τα φανταχτερά ονόματα γιατί έχει κάνει γκέλες και με άλλα τέτοια (μέχρι και Strelnieks - Rice είχε φέρει και πάλι πήγε μετρια) αλλά φέτος είμαι πολύ αισιόδοξος λόγω του κόουτς Plaza. Θεωρώ θα τους κάνει ομαδαρα και θα δούμε ωραία σύγκρουση με το Περιστέρι για τη 3η θέση στην Α1. Ακολουθούν αρκετά πιο πίσω Προμηθέας και ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ θελει ένα ξενο 3/4αρι για την μεταγραφή Χ1, εναν ξενο σεντερ βασικουρα για τη μεταγραφή Χ2 κι εναν Έλληνα σεντερ παρόμοιου επιπέδου με τον Χατζηδάκη για τον Χ3, ίσως τον Καββαδα που νομίζω είναι ελεύθερος.
Καββαδάς οδεύει προς Λαύριο.

Δεδομένου ότι και οι 3 ψηλοί δεν είναι και πολύ αθλητικοί και στην άμυνα δεν λες ότι είναι και θηρία, νομίζω χρειάζεται δύο ξένους εκεί με άνω του μετρίου αθλητικότητα, που να μην "κλέβουν" και στην άμυνα. Θα μπορούσε δηλαδή να πάρει ένα τεσσαροπεντάρι (που θα παίζει κυρίως στο 5 βέβαια) με σουτ, και μετά ένα πεντάρι σαν τον Dunston ή τον Hunter. Στα 37 και οι δυό τους, αλλά για αυτό το επίπεδο νομίζω για μια χρονιά μπορούν να προσφέρουν πράγματα για 10-15 λεπτά.

Και στο 3 πίσω από τον McRae μπορεί να κρατήσει τον Γιάνκοβιτς, που αυτή την στιγμή από Έλληνες είναι ο καλύτερος που κυκλοφορεί σε αυτή την θέση ελεύθερος. Εκτός κι αν κινηθεί για κανέναν Γ. Καλαϊτζάκη.
Πολυ σωστά αυτά που λες, δεν τα είχε σκεφτεί. Θα συμφωνήσω.

0
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1109
Δημοσιεύσεις: 11188
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 11, 2023 11:40 am



0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 557
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 11, 2023 1:34 pm

Ο Μάκης έχει τρελαθεί

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 11, 2023 1:53 pm

O Randle πάντως δεν θα ήταν στις πρώτες επιλογές μου προσωπικά, όσο χρήμα και να υπήρχε διαθέσιμο.

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 557
Δημοσιεύσεις: 1513
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 12, 2023 10:45 am

Στα «κιτρινόμαυρα» ο Χολ! 💛🖤

Ο Αμερικανός γκαρντ υπέγραψε συμβόλαιο με τη «Βασίλισσα»

Εικόνα

https://www.aekbc.gr/o-chol-sti-vasilis ... v2DYnniYJA

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 12, 2023 5:59 pm

Σαφώς πολύ καλύτερη επιλογή ο Hall από τον Randle κατά τη γνώμη μου.

Ως 5ος ξένος βρίσκεται πλέον πολύ κοντά ο Justin Tillman, επιβεβαιώνοντας όσους ήθελαν/περίμεναν 4-5άρι. Στην καλύτερη πεντάδα της G-League το 2021-2022, πέρυσι ξεκίνησε στην Κίνα και τελείωσε στο Ισραήλ, έχοντας σε 10 ματς με την Hapoel Haifa 19.3 πόντους και 6.8 ριμπάουντ (με 62% δίποντα και το ίδιο σε τρίποντα, 10/16!)
Είναι στοίχημα με την έννοια ότι δεν έχει παίξει σε σοβαρή ομάδα για μεγάλο χρονικό διάστημα (και είναι ήδη 27), αλλά το υπόλοιπο ρόστερ φαίνεται να είναι τέτοιο που να μπορεί να έχει και κάποιον παίκτη-ρίσκο.
Μένει φαντάζομαι για το τέλος η απόκτηση του βασικού σέντερ.

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 12, 2023 6:03 pm

https://www.sdna.gr/mpasket/1110972_pai ... lman-i-aek

Βασικος ξενος σεντερ, ανανέωση Jankovic κι έκλεισε το ροστερ!

0
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 13, 2023 7:59 am

https://www.gazzetta.gr/basketball/bask ... toy-senter

ΑΕΚ, μεταγραφές: Ανακοίνωσε τον Καμπενγκέλε για τη θέση του σέντερ

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
berry

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4265
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 4:56 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Magic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 13, 2023 8:12 am

Πάνε να σηκώσουν bcl αυτοί

Οτι πρεπει για τα 100 χρόνια

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1735
Δημοσιεύσεις: 3923
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 13, 2023 8:15 am

berry έγραψε:
Κυρ Αύγ 13, 2023 7:59 am
https://www.gazzetta.gr/basketball/bask ... toy-senter

ΑΕΚ, μεταγραφές: Ανακοίνωσε τον Καμπενγκέλε για τη θέση του σέντερ
Πολύ δυνατή μεταγραφή επίσης :shock:

Μια διόρθωση στο άρθρο του gazzetta, ο Καμπενγκέλε είναι Καναδός (με καταγωγή από το DR Congo) και όχι Αμερικανός. Είναι επίσης ανηψιός του Dikembe Mutombo :)

Τα bans βέβαια εξακολουθούν να είναι 17 και το ερώτημα στο οποίο, εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να δώσω απάντηση, είναι ποιοι ατζέντηδες στέλνουν τους πελάτες τους σε μια ομάδα που στρατηγικά αθετεί τις συμφωνίες της με παίκτες :roll:

4
4 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΕΚ”